Uitverkoop W inter Paletots STEENZOLEN DEPOT Wegens het verre 2 aisoen G. PUUR, Turfmarkt, STEENKOLEN Het Heerenhuis M. J. DE GKAAF, a C?ê G SlJPPLËTüIRE PATENTE*. ADVERTENTIEN. Wegens vertrek naar elders Veertiendaag Taille-u-r- op Dinsdag 13 December 1892, f des avonds te 7% uur, Zuivere Bordeaux Wijnen. KENNISGEVING. Burgerlijke Stand- Reeuwijk Haastreoht Vlist De Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de BERSTE dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik toch alles gekookt. ADV ERTENTIEN Oosthaven, Gouda. STAATSSPOOR. Hibernia en Shamrock SIROOP v. PUNCH, CITROEN PUNCH, TROEBELE PUNCH a l'ARAC, COGNAC, diverse fijne kwaliteiten. normaal M W.BengerSöhne op ago idee kon nemen, het hebben nagerolgd. De winsten die enkele bladen, met een groot aantal le- zers, verdeelden, trokken algemeen de aandacht. Zoo kon een blad o. a. aankondigen, 1600 sh. voor één shilling. De zaak is zeer eènvóudig. Men leest bgv. Hg stond onder den appelboom en kon de verzoeking niet weerstaanhij brak een appel van een neerhan' genden tak en stak hem in den mond. De appel was Ja wat P Rijp, onrijp, zoet, rood, geel, rottig. De keuze wa9 groot. De appel kostte het publiek 100.000 shilling, en nog geen 70 personen kwamen op het denkbeeld dat hij ongenietbaar was! Tegenwoordig koopt men Tit Bits, Pick-raup enz. niet om deze bladen te lezen maar om het missing word» to vinden. De verkoop van binden stijgt voortdurend. Een weekblad dat eenige weken geladen 30,000 exem plaren verkocht, heeft thans een oplaag van ruim 300,000. De vraag naar po3tbewijzeu van een shil ling is zoo groot dat het postbe9tuur moeite heeft er aan te voldoen. De vorige week werden 900,000 van deze po9tbewijzen verkocht en deze week zal wel het millioen zijn overschreden. De justitie bemoeit zich thans met de zaakeen dor bladen zal worden vervolgd wegens schending der wet op het loterijspel. Uit Reeuwijk, meldt men Tot groote tevreden heid van het bestuur en de ingelanden van den pol der de Broekvelden en Vettenbroek besloot de ver een igde vergaderiug van Rijnland, vrijdom te geven van Rijnland's omslag voor de helft aan de gronden, door droogmaking verkregen, en wel voor den tgd van twintig jaar, in te gaan met het jaar 1893. Staten-Generaal. 2« Kamer. Zitting van Vrijdag 9 December 1892. Ook de Begrooting van justitie geeft aanleiding tot het opperen van allerlei qnaestiën, die in een kort overzicht niet alle kunnen worden aangeroerd. De partieele herziening onzer wetboeken, aangeval len en verdedigdde wetgeving op den arbeid moet met beleid en voorzichtigheid worden toegepast meenden de heeren Van Beuningeu en Dobbelmann, welke uitingen het gemoed van den heer Heldt met droefheid vervulden; de uitbreiding van bot getal notarissen aangevallen door den heer Kolkmau de onveiligheid ten platten lande, iuzonderheid in hel Noorden, in 't licht gesteld door de heeren Tydens en Vau der Feltz ziedaar eenige grepen uit den rijken overvloed der behandelde onderwerpen. De minister, die den lof van zijn politieken tegen stander Huber ontving voor zijne werkzaamheid zeker een onverdacht getuige zal d4, partieele herziening onzer wetboeken bevorderen, doTh gaf niet ▼eel troost aan hen, die ongeduldig naar de resul taten van het onderzoek der staatscommissie voor het B. W. uitzien. Behoedzaamheid bij de regie- mentatie van den arbeid is den minister voldoende eigen. Met de benoeming der nieuwe notarissen zal het vooreerst zoo'n vaart niet loopen de min. zal op allerlei omstandigheden letten en was alleen door de wet tot het gewraakte besluit verplicht. Voor de veiligheid der inwoners behoort in do eerste plaats de locale politie te zorgen, doch de burge meesters kunnen rekenen op den krschtigen steun der Regeering. Niet ouverdieud was het verwijt alleen midden in het vertrek, met heur handen om zich heen slaande en luid schreeuwende. Lalla ontdekte dadelijk met ontzetting wat hier te doen was. Kurre bad uit zijn kooi weten te kruipen en danste en sprong als een kleino duivel op den rug der boerin rondspottend keek hij haar achterom in het gelaat, nu van dezeu, dan van genen kant, terwdjl hij haar, door zijn rythmischen krijgsdans, vreeselijk krie belde. Hij gaf al Steekenen van eene inderdaad blgdschap, zette zijne oortjes stijf overeind, staarde nfet zijne groote oogeu rond en trappelde met zijne kleine pootjes alsof het trommelstokken waren. Kurre, Kurre rtep Lalla maar hij stoorde zich volstrekt niet aan haar. Zij vloog op hem af en pakte hem van achteren, midden om het lijf. Hg schreeuwde ook en jbeet haar tot op het been door, dacht zg -r en het bloed druppelde van haar vinger, maar zg hield hem toch vast. Zij had er een duister vermoeden van, dat //moeder" hem misschien zou willen doodslaan. Moeder wa9 inmiddels op een bank neergevallen zg hghde naar lucht. „Ikpoeh ik, die zoo bang voor muizen bon Poeh, poeh ik wil liever drie ratten tegelijk op mij laten dansen, dan dien eenen kleinen duivel. Als hij nog een keer los komt, dan laat ik hemdoor Pajas opeten. Het is maar datje het weet." Paja9 was de kettinghond. Lalla 9topto Kurre, ondanks zijn hevig protest weer aan de Noordelijke radicalen //gij die den wind hebt gezaaid, oogst uu don storm." Wij laten nu de zuiver juridische quaestiën ter zijde, schoou daar over interessante discussiën gevoerd werden. Dinsdag voortzetting. De Voorz. is voornemens Zaterdag 17 en Maandag 19 Dto. ook te vergade ren, om tegen Kerstmis gereed te komen. Men herinnert zioh nog de beruchto maatschappij z/de Eersteling", laatstelijk gevestigd te 's Hage, wier directeur(P) H. v. E. tot l'/a jaar gevangenisstraf werd voroordeeld. Een van de mede-dirocteureu (P) Dorrestein, nam bijtgds de wijk naar Amerika en tracht nu als landagent der Walcbins. Company, ge vestigd te New-York, Hollandsche werkkrachten naar Amerika te lokken, onder schoone beloften, welke niet vervuld worden. Verschillende personen uit Nederland zijn reedt, het slachtoffer gowurden van hunne domheid. Tb jps verschguen weer iu een paar courautjes advertentien om meisjes naar Amorika te lokken, op huwelijksaanvragen Men zij op zgn hoede Zondag is te Dordrecht door de afdeeling van don z/Sociaal-Democratischen Bond" een openbare verga dering gehouden, waarin de heer Fortuyn weder be toogde dat het kapitalisme „naar den blmoet". Aan het uebat nam o. a. deel de heer Bas Veth, die tegenover do voorspiegelingen van een socialen heilstaat do ervaring stolde, in onze dagen in Amerika opgedaan bg de communistisohe gemeenten, welke daar zijn gesticht en die 200,000 acres met 7000 a 8000 bewoners hebben. Uit het verslag van een bezoek, aan die gemeenten gebracht, toonde hij aan dat de proef vrgwel i9 mislukt; dat men er voor kunst en letteren geen oog heeft, en er een toestand heerscht, die wanhopig droefgeestig aandoet. De heer Fortuyn beweerde dat do proef is mislukt omdat zij genomeu is te midden van het kapitalisme. De heer Veth antwoordde nog, mnar werd even als bij zijn eerste rede telkens door rumoer verhin derd voort te gaan. Hij werd echter door het bestuur uitgenoodigd, later nogmaals aan het debat deel te nemen. De Dordt. Ct. zegt hiervan z/Dat de heer Veth aan die uitnoodiging vermoe delijk geen gevolg zal geveu, begrijpt ieder, die va» de houding der vergaderiug getuige is geweest. Opnieuw toch heeft men kunnen ervaren dat een debat met onze sociaal-democraten, hook voor den besten woordvoerder, een onmogelijkheid is. Hun houding ter vergadering was van dien aard dat zij ,den vroogeren voorzitter vau de sociaal-democrAtisciie afdeeling de woordeu ontlokte: „Het spijt mij, dat jelui uiet beter jo verstand gebruikt, waar iemand moed genoeg bezit zijn meeniug uit te spreken," woorden, die, zonderling genoeg, door een sterk applaus opgevolgd werden, zoodat de vergaderden vour de oorveeg, die hun werd gegoven, nog vrien delijk bedankten." In Recht voor Allen wordt oen uitvoerig recept gepubliceerd om dynamiet te maken. Het Sociaal ffeekblad keurt dat terecht zeer af en zegt naar aan- leiding daarvan het volgende: Wanneer men zulk eene bedekte, maar uiterst doorschijnende, aanmoediging tot het plegen van dy- namietaanslagen leest in een blad, dat in handen van duizende werklieden komt, wien bijna dagelijks door in de kooi en bond het schortje weer tegen de opening aan terwijl zij hiermede bezig was gluurde zij vau ter zijde, met den blik eener wantrouwende, oude vrouw naar do boeriü, om te onderzoeken, of deze iets kwaads in den zin had. v z/En als jo hem nog een oogenblik langer hier in de kamer laat blijven, dan laat ik hem door de knechts weer naar het bosch brengen daar kan je hem dan terug gaan halen als je hem krijgen kunt." Lalla gevoelde eeu onuitsprekelijke wanhoop in heur kleiue hart. Met Kurre zou zij de wereld om kunnen loopen, als het wezeu moest maar hem verliezen Nooit Zij sprak geen woord zij nam de zware kooi in haar beide armen en zwoegde daarmee naar buiten, zoo dat het scheen als zou zij haar rug breken. Zoo kwam zg bg de schuurverder kon zij het vooreerst niet brengen. Zij ging aan den weg zitten, (met de kooi naast zich en begon te schreien. Maar zg ge voelde zich zoo troosteloos verlaten, dat er nauwelijks een paar tranen te voorschijn kwamen;' meest diepe zuchten en snikken. //\yel alia drommels! Wat moet dat beteekenen vroeg grootvader, die juist nfet een plankje en spijkers de schuur urtkwara. De geschiedenis werd verteld. //Droog je tranen af; je mag hem bij mij zetten." En zoo gebeurde het, dat Kurre naarjjrootvaders kamer verhuisde. datzelfde blad liet evangelie der gewelddadige revo lutie gepredikt wordt, dan weet men waarlijk zelf niet waarvan men meer walgt: van de grenzenlooze luchthartigheid waarmede onnadenkende of door fa- natisme verblinde en verbitterde werklieden tot het plegen van zulke afschuwelijke laagheden als dyna- mietaanslagen worden aangespoord, of van de verfijnd perfiede mauier waarop de aansporing wordt toege diend. Wanneer het recept wordt opgevolgd en daders en (in den regel niet bedoelde) slachtoffers in het onge luk ziju gestort, wnscht R v. A. zich natuurlijk de handen in onschuld. Ieder die R. v. A. eenigszins geregeld leest, kau van to voren wel nagaan, hoe het alle verantwoordelijkheid van zioh zal afschuiven, wanneer oen zijner lezers de tot in bijzonderheden ingaande les in praktijk brengt. R. v. A. behoeft zich daarvan niets aan te trekken. Het heeft immers geen enkel woord van aanmoedi ging aan zgn recept toegevoegd het heeft zijnen lezers eenvoudig eeu bloot objectieve, wetenschappe lijke mededeeling gedaan. Daden van geweld, die toch niet verder brengen, keurt het integendeel steeds af. Geweld is wel noodig, maar eor9t in den grooten strijd geweld te plegen voor de tijd tot dien grooten strijd gekomen is, is louter verspilliug van krachten. Hoe zou men eeu blad, dat zoo dikwijls in dezeu zin schrijft, »oor zulk een verspilling van krachteu aansprakelijk kunnen stellen Weluu, het is waar, dat R. v. A. nu en dan tegen daden van uoodeloos gewold te velde trekt, maar even waar is het, dat het miustens-eveD vaak tot'zulke daden zijdelings aanspoort. Zoo bont als met het publiceeren van bovenstaand recept maakte het soci aal-democratisch, orgaan het echter niet dikwijls. Schandelijker kau het dan ook moeilijk. Van tweeën één of wel R. v. A. acht het wenschclijk en noodig het dynamiet onder de bestaande omstandig' hoden als wapen in den strijd te gebruiken dat dan de redactie zelve zich aan de gevaren van de bereiding en do toepassing bloot stelle; of wel het acht dit onder de bestaande omstaudigheden, zoolang de dag van den grooten strijd niet zal zgn aange broken, noodeloos en dus afkeurenswaardig geweld dan was bet erger dan luchthartig den weg te wijzen tot hetgeen het blad zelf afkeurt. Verdedigbaar was deze zijdelingsohe aanbeveling van dynaraiet-aanslagen in geen g0*1*!»* Verdienen dergelijke aanslagen, volgens R. v. 5Hpaffusporing, dat het deze dun openlijk uitspreke\Lrdienen zij zulk eene aansporing niet, dat "het zichillau ook van bedekte opwekkingen ontboude. f 'Het zonder commentaar publiceeren/ van het dyna- mietrecept was onoprecht en laf. INGEZONDEN. Geachte Redactie l Het antwoord van den heer Dercksen, in uw blad van 9 dezer heeft mij even wijs gelaten als ik was, waarschijnlijk ook de raeesten uwer Lzers. Had ik den heer Dercksen persoonlijk aangevallen, dan zou ik laag gehandeld hebben, indien ik mijn waren naam niet had gebruikt. Wij hebben hier echter niets te maken met den persoou van den beer D., maar met de antirevolutionaire partij en haar ageut te Gouda; het geldt dus geeu persoonlijke kwestie, maar uitsluitend eene partijzaak. Daarbij Het waren wittebroodsdagen voorLalla'eu voor Kurre ook. Hij wa9 oen lekkerbok een échte, genotzuchtige, kleiue guit. En hij hield vooral van afwisseling. Als meu hem iets heel nieuws voorhield, dan juichte hg van pret met een zilver-helder, aardig geluidje, dat zijne jonge meesteres rijk en gelukkig maakte, als eeu prin ses uit de sprookjes. Van amandelen hield hij heel veelhet was eene tracta ie voor hem, als hij die kreeg en daarvoor liet hij noten er. boukenootjos en alle andure lekker nijen liggen. Maar zijn kleine vrouw koe hem die heerlijkheden niet altijd verschaffen, want die kosten geld en geld is niet gemakkelijk te verdienen. Den gelieelen zomer door hoedde Lalla de gauzen voor 10 ets.zij liep en draafde, om door het open doen van hekken op den straatweg een paar centen te verdienen. Kn als de boerin van een bruiloft thuis kwam on koekjes mede bracht, dan gebeurde het nooit dat Lalla iets opat van wat zij kreeg dat bewaarde zij voor Kurre. Zoo had moedertje wel hare zorgen om voor haar kleinen schat aan den kost te komen. Maar dat deed er niets toe! Wat zou zij niet hebben willen verdra gen voor haar Kurro! Hij was haar hartedief, haar prins hij mocht haar tiran worden als hg wilde. Opdanks haar liefde was Lalla toch bang voor hem. Want hg was nu volwassen en hij kon thans met zijne scherpe ijzeren tanden vrij wat harder bijten, dan toen zij hem kreeg. (Slot volgt.) t treden altijd de personen op den achtergrond, de partij op den voorgrond. Het zal dus ook uwen lezers weinig belang inboezemen wie die „zekere Karelszoon" is, of hij al dan niet eeu „onbekende grootheid" is; alle raeiischeu kunnen zich daarenbo ven niet opwerken tot do grootheid van den lieer D. Uit dit nul woord blijkt tevens, dat, de Redactie van De Standaard uw bltyl alleen dan leest, wanneer haar dit uit Gouda wordt toegezonden. Dientenge volge moet het niet geteekende stukje in De Stan daard vau 21 October jl., ook uit Gouda herkom stig zijn of althans daar zijn oorsprong gehad hebben. Daarom herhaal ik mijn vraag en leg zo iederen antirevolutionair, onverschillig wie het zijn moge, tor beantwoording voor Was het leugen en bedrog of uiet: lo. dat De Standaard van 21 Oct. jl. meldde, dat bij den heer Dercksen tien ruiten ingegooid waren, omdat hij voor zjjo beginseluu durft opkomenterwijl het blad verzweeg, dat bij den toouraaligon voor zitter der Vrijzinnige Kiesvereenigiug „Burgerplicht" alhier heel wat meur schade was aangericht dan bij den hoer D. 2o. dat De Standaard van 21 Mei beweerde, dat de Liberalisten van Maassluis gezegevierd hadden door de pastoors in het Westland ie bepraten? 3o. dat de boer van Löben Seis op (leu voor avond eener kiesvereeniging misbruik maakto van den naam v&n den beer Havelaar? 4o. dat De Standaard naar aanleiding van dien, den heer Havelaar een standje toediende, omdat hij de waarheid had gesproken Kan de anti-revolutionaire partij deze feiten niet afdoende verklaren of weerleggen, dan heeft iedereen het r^eht die Partij van liegen en bedriegen te be schuldigen dan had ik het recht te schrijven dat die Partij het verd' r tracht te brengen met de woor den „Heer der Heeren" in den mond dan met waar heid, oprechtheid en goede trouw. En (lat zal ons Nederlandsche volk op den duur niet goedkeuren, het thans misleidde volk zal eens de oogen opengaan; dau zal het zien dat de „Heer der Hoeren" op een ergerlijke wijze is misbruikt geworden om een nardsch doel na te jagendan zal het zien dat een vlag mot verheven opschrift werd misbruikt ora een vieze ladiug te dekken Wordeu bovenstaande feiten niöt met feiten weer legd, dan zal ik U niat moer 'astig vallen eu betuig ik U mijn dank voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, Uw dw. dienaar, K. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kefinis van alle Patentplichtige ingezetenen, wier namen voorkomen op do supplqtoire registers voor het diensijaar 1892/93, (dat zijn zijdte na Mei 1892 ztch in deze Gemeente hebben gevestigd of na dien tijd zich voor het Patentrecht hebben aangegeven) dat de PATENTBLADEN iu gereedheid en op de Secretaris dezer Gemeente verkrijgbaar zijn voor hen. die zich daartoe persoonlijk aanmelden, van den 12den December 1892 tot en met den 24sten December daaraanvolgende des voormiddags van 10 tot des namiddags 1 ure (de Zondag uitgezonderd zullende overeenkomstig Z. M. besluit van 17 October 1820, de binnen dien tijd door de belanghebbenden niet afgehaalde PA.TEN1 EN, door den Deurwaarder der Directe Belastingen, aan hunne huizen tegen betnling van tien cents worder uitgereikttervvgl de nalatigeu vervallen in eene boete van vijftien gulden zoo zij hun PATENT of een ajschrift daarvan niet kunnen vertooneu, wanneer dit verlangd wordt. GOUDA, den 9 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Scretaris, BROUWER. GEBOREN: 7 Dec. Albertus, ouders L. A. van Straalon en D J. Vuijk. 8. Anna Maria, ouders J. J. van der Zwalmv en J. M. Hoogensteger. —9. OVERLEDEN8 Dec. C. Pooljjoe, 22 j. J. •Bos, wed. van F. de Moor, 87 j. 10. N. de Jong, 74 j. ONDERTROUWD: A. Wagenaar, 2B j. on C. van Zwienen, te Ouderkerk aan den IJssel, 20 j. Hoefhamer, wed. van M. A. F. Fork, 62 i. en S, J. Perk, 83 j. GEBOREN Maria Johanna, ouders L. van Leeu- wan en J. Verbjj. Margaretha Franoiena, ouders Bchouteu en P. van Kempen. GEBORENMarrigje, ouders M. van der Vlist en M. Lekkerkerkrr. OVERLEDENJ. Kompeer, j m y Baars 7 m. GEBORENGijsje, ouders T. van Dam en G. van Eijk. V Voorspoedig bevallen van een flinken Zoon en Dochter, J. H. M. Vissbh, geliefde Echtgenoote van J. F. WILLEMS. Gouda, 10 December 1892. Heden overleed ten mijnen huize, voor zien van de H.H. Sacramenten der Sterven den, onze geliefde Oom, NIC0LAA8 de JONG, in den ouderdom van 74 jaren. Uit aller naam, M. BOBRE. Gouda, 10 Dec. 1892. wordt te Gouda, uit de hand te koop met TUIN, gelegen aan den Kleiweg, hoek Plantsoen, wijk E. nnmmer 62. Te bevr. liefst in persoon ten kantore van Notaris MONTIJN aldaar in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. en de RUIME VOORRAAD van de Voorradige Nette Eigengemaakte vtet 20 pCt. KORTING, buiten de Gewone Prijzen. in het Lokaal »NUT VERMAAK* Directeur: de Heer M. J. BOUMAN. Solisten.de Dames v. M.—S., Sopraan, P.S. v. d. L., Alt, B.v. V., Sopraan, de Heeren P. A. v. M., Bariton, H. P. B., Tenor, Mr. G. BViool, Dr. B. J H. O., Piano. Programma Liebeslieder, J. BRAFIMS, Soli voor Viool, Duetten voor Sopraan en Alt, Liederen voor Bariton; Psyche, N. W. GADE. Zie verder Programma. branden schoon weg en geven zeer weinig walm. Prima grove KACHELKOLEN, vrjj thuis per H.L 0.70. Stationchef Staatsspoor, het beste voorbe hoedmiddel tegen I verkoudheden enl tegen onvoldoende j huiduitwaseming. Alleen echtwanneer met nevenstaand waarborgmerk g,e-1 stempeld met hetl ^TS^opschrift j<<n onder de bandtwkenlng Tegen namaak wordt dringend gewaarschuwd. Dépot by D Hoogeüboom Cz.J Wjjdstraat te Gouda. -y "f* NB. De prjjzen zjjn niet hooger dan van het nagemaakte.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2