Balteotaodsch Overzicht. vuurscholw. 341st8 Staats-loterij Staten-Generaal. 1« Kamer. Zitting van Zaterdag 10 December 1892. brouwer. De Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de EERSTE dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik toch alles gekookt. INQE2QNDEN. door weer en wind te ondernemen, alsook zyne me debestuurders een gunstigeu uitslag op hun pogeu toe, en de nieuwe afdeelingr, de 26e van den Bond do tootreding van alle oud-onderofficieren hier tor stede. De Eerste Kamer nam een aantal wetsontwerpen aan, waaronder de overeenkomsten betreffende den industrieelen eigendom, het artsenwetje en de wet op het Nederlanderschap de voornaamste waren. Over de eerste werd in 't geheel niet gesproken, en wat de artsenwet betreft, het verzet buiten de Kamer tegen de toelating van vreemde geueesheeren, vond volstrekt geen weerklank. Breedvoerig werd alleen gedebatteerd over het Nederlanderschap, doch slechts édn stem die van den hoer Fokker werd daartegen uitgebracht. De bezwaren der heeren Kist en Hein waren niet zwaarwichtig genoeg om hen oen rege ling te doen afstemmen, waarvan zij de hoofdbegin selen goedkeurden. De Kamer giüg tot 27 Dec. uiteen. Mevrouw roept aan de trap Henri, daar is brand Mijnheer, die boven op zijn kamer is, d?nkt nu dat zal zoo erg niet zyn, de vlam is zeker in de biefstukpan geslagen eu haast zich niet. Het kinder meisje echter dat ook boven is om op eeu paar kleintjes te passen, vliegt verschrikt weg en ijlt gillend de trap af. IntusSchen roept Mevrouw nog eens en wat drin gender Heuri, kom toch, daar is brand Meneer begiut nu ook het dringende van 't geval te beseffen, zoekt haastig eenige zaken van waarde bijeen, neemt op eiken arm eeu kind en komt daar mede do trap afzeulen. In de gang ontmoet hem mevrouw, die bij het zien van haar ontstelden en belasten ega in een onbedaarlijk lachen uitbarst. Ook de keukenmeid staat in den ingang van haar departement te scha teren vau 't lachenhet kindermeisje ligt op den grond en heeft het „op haar zenuwen". Meneer kijkt dat tooneel verbaasd aan eu daar hij op zijn herhaald vragen geen antwoord krijgt, wordt hij boos en hoe boozer hij wordt, hoe meer die twee lachen. Eindelijk vindt Mevrouw genoeg adem torug om te zeggenMaar, manlief, wees toch bedaard, Brandt, de metselaar is er, wien je gisteren een boodschap gestuurd heb om naar het dak te komen kijken." Tableau4 Het was heusch mijn schuld niet, zegt Brandt als hij verneemt, wat er gaande is. Natuurlyk niet, zegt meneer, die zijn kindertjes heeft neergezet en nu meelacht, als hij met den metselaar naar het ^lak gaat zien. Intusschen is het kindermeisje nog niet op haar verhaal. Als haar gezegd wordt„'t is Brand, de metselaar", verstaat zij «daar is brand in de Cra- bethstraat* en wil naar haar zus gaan zien, die daar dient. Eerst langzamerhand komt zij tot de ont dekking, dat haar „zenuwen" haar parten gespeeld hebben. (Historisch) In het onderwijsblad De Wekker wordt nogmaals een betoog gevonden van een voormalig onderwijzer' bij het lager, thans oty' het middelbaar onderwijs, eerst na zijn dood zouden inzien wat hij geweest was. En grootvader sloeg met zijn vuist op de tafel zoodat de glazen opsprongen en beweerde met een vloek „Als zij bij mij de ranglijst hadden gevolgd, dan had ik officier moeten worden Lalla wist niet wat het beteekende „officier to wor den" en het kon baar in het geheel niet schelen ook. 2y dacht enkel aan Kurre, dio daar altijd onder die dichtgeknoopte overjas zat. Zij wist' wel. dat hij daar was, raaar zij kon hem toch niet zien, niet streelen en sij werd jaloersch in haar klein, zondig hartjaloersch op Grootvader, dio haar Kurre hrfd ontfutseld. ay werd hoe langer zoo stiller en meer terugge trokken zoo zelfs dat grootvader tusscbenbeido op 'i vermoeden kwam wat cr aan haperde. „Hy is toch jou eigendom," zeide hij dan goedig, „hij is jou eekhoorn." Maar dat was eén schrale troost. Kurre voor wion zy zou willen werken en sparen Kurro gaf niets om haar"; hij gaf alleen om den lekkeren pels. Ja, Hij sliep^zelfs wel eens een enkele maal in grootvaders bed en dan moest Lalla dood alleen naar haar bed gaan en zich o! zoo diep ongelukkig gevoelen. Grootvader was tegenwoordig vriendelijker dan voor hoen. Hot was niet moeilijk om vriendelijk te wezen, dacht Lallar, als men Kurre had! Hij zocht haar op allo mogelijke manieren tot zich te trekken; hij praatte met haar en vertelde. Soms zeide hij: „Nu heb ik eon nieuw liedje gemaakt." Maar als hij dit dan voor haar zong, bleek het erger tegen do vergelijkende examens voor hoofd der school. Al de knutselarij met boekengeleerdheid, zegt-hy, met wat schynwetensehap, waartoe de vergelijkende examens aanleiding geven, is te veroordeelen. Een beschaafd raau, die ook iu de wereld buiten e school op zyn plaats is, met de noodige dosis solide wetenschap gewapend, zal den kleineu wereld burger heelwat meer nuttige kennis aanbreugeu dan al die bolleboozon in 't knutselwerk. Onderwijzers, die geen vyf jongens kunnen boeien of stilhouden, kapen na een paar harddraverijen soms de beste plaatsen voor den neus der echte school mannen weg. Zoolang er vergelijkende examens zijn, zal dat blij ven bestaan. De geschiktheid voor de school is er niet door aan te wjjzenook openbare lessen zijn hansworstery. Tegenwoordigheid van vreemden werkt storend. By de keuze van eeu hoofd der school moet ook gevraagd vooral in kleiue gemeenten of iemand een goed burger belooft te worden in dio bepaalde gemeente met hare soms eigenaardige eischen. De schrijver beklaagt zich, dat in de onderwijs- wereld-zelve de ingenomenheid met de vergelijkendo examens nog maar al te groot is. Examinatoren, jongolui met groot geheugen, andere gansch zonder protectie of connectie, wien de examens nog eens een kansje bieden, die allen houdeu er aan vast. De schrijver wenscht een systeem, waarin rekening werd gehouden met lo. wetenschappelijke kennis 2o. practischo bekwaamheid So. geschiktheid als burger voor de plaats, waar de te benoemene werkzaam zal zijn 4o. anciënniteit. Om dit te verkrijgen, is een degelijk, der zake kundig schooltoezicht noodig. Daarna volge men deze weg: De inspecteurs vormen een centraal lichaam, in 't bezit van alle mogelijke gegevens. De wetenschap pelijke bekwaamheid blyke uit de cijfers, op de akte examens behaald, de prActische bekwaamheid uit de rapporten der schoolopzieners, do geschiktheid als burger des gemeente uit rapporten der plaatselijke en ressort-schoolautoriteiten. De schoolopziener, in wiens ressort een vacature is, melde dit den inspec teurs of inspecteur, met opgave van de vereischten, waaraan de candidaten moeten voldoen. De inspec teurs kiezen, geleid door de hun vroeger verstrekte gegevens, een zeker getal candidaten, die genomi neerd den Raad tqr benoeming voorgedragen worden. i De reöhtbaok te Winschoten heeft uitspraak ge daan in eene procedure, tegen oen inwoner van Wildervank ingesteld door een geneesheer te Zwolle, wegens eene onbetaalde doktersrekening, groot 500. De geneesheer meende dat bedrag to kunnen Vor deren van den gedaagde, omdat deze des dokters hulp by zijne vroeger bij hem inwonende enjater overleden zuster had ingeroepen. Vèorts biriep hij er zich op, dat vroeger reeds 600 voor de eerste operatie betaald was en later een klein bedrag was aangeboden, om gerechtelijke aansp/aak op de vor dering te voorkomen. De aangesprokene meende tot betaliog van deze som niet verplicht te zijn, omdat indien er nog wat te betAlen viel, hetgeen hij betwistte, wijl met te zijn dan alle vorige. En Lalla wilde niet op zyn schoot zitten. Eens vertelde hij hoe zijn vader voor hem deze boer derij had bezeten en hoe hij zelf slechts éene dochter had gehad. Toen zij trouwde, was zy met haar man op de hoeve getrokken en grootvader was het bijgebouw gaan bewoneu. Hij vertelde van de kleinkinderenhoe veel hij van die kleintjes had gehouden en hoe zij rondom hem hadden gespeeld. Toen het met zijne dochter en haar man achteruit was gegaan bij den landbouw, hadden zij besloten alles te verkoopen en naar Amerika te gaan. Grootvader had geen lust ge had mede naar die vreemde strook te verhuizen en zoo was hy op de hoeve achtergebleven. Hier had hij zyn vast jaargeld en hier was hij than* de algemeene grootvader. Maar die aardige kleinkinoertjes zou hij wel nooit terugzien zij waren nu zeker gröote «kinderen; en dan bjgon grootvader te schreien. Dit maakte volstrekt geèn indruk op Lalla; zij dacht maarhij had immers KurreEn zij dacht op zulke oogenblikken, dat hij een slecht oud raar. was. Zondags, ale Lalla niet naar school behoefde te gaan, verbeeldde grootvader zich, dat hij ïtaar moest verüra-- ken. Dan "liet hij Kurre uit de kooi stappen, hield hem bij de voorpootjes vast alsof het een paar kleino,honden wareu en liet hem oter de tafel dansenof hy* liet hem in zijn zakken kruipen en tabak stelen. Grootva der kon met Kurre doer, al wat hij wilde; en Kurre was goedig en gewillig ên vroolyk. Maar als Lalla slechts naar hem wees, dan begon hij te gillen. 4 de eerste 600 reeds meer dan genoeg betaald was hij daartoe niet alléén gehouden was. De rechtbank heeft den eiseher in het ongelyk gesteld. In November van het vorige jaar, toen de influ- enza hier en daar heorschte, stond er eene adver tentie van de Carbolic Smoke Ball. Company in de Pall Mall Gazette, waarin als een probaat middel tegen die ziekte werd aanbevolen, een bol, gevuld met eeu bijzender toebereid soort carbol. Eeue ver goeding van 100 p. st. werd toegekend aan dengene, dio geen baat vond bij het middel. Dit overkwam eene dame en zij eisebte, toen zij na eon zwaren aanval van influenza hersteld was, de 100 pond. Maar do maatschappij wist hiertegen allerlei excep- tiën op te werpen. Er was geen contract opgemaakt de aanbieding droeg al het karakter van een grap, zij was vaag gesteld, de dame had nooit schriftelijk te kennen gegeven dat" zij er waardo aan hechtte; was er wel een contract, dan was het niets meer dan een soort weddingschap, of, indien do reohtbank dit niet zou aanuemen, oen contract van levens verzekering en dat was dan niet gesloten met iuacht- neming der benoodigde vormen, enz. enz. Evenwel, al deze uitvluchten hebben niets ge holpen en zoowel in eerste instantie als in hooger beroep is do eiseli toegestaan. Het hof van appèl nam o. a. iu overweging, dat wel is waar gewoon lijk bij een contract degene, aan wien het aanbod gedaan werd, schriftelijk moet kennis geveu van zijn toestemming, maar dat daazyan iu dit geval geen sprake kon zijn, aangezien de advertentie gericht was tot iedereen in 'talgemeen en men dus blijkbaar geen schriftelijke verbintenis wachtte. Als een hond als verloren werd opgegeven en er werd eene be looning uitgeloofd voor deu vinder, dan kreeg die immers de belooning, ook zonder dat hij eerst ge schreven had dat hij naar den hond zou zoeken op de gestelde voorwaarden. De commissaris der wijk Faubourg-Montraartre te Parys ontvangt sedert eonige dagen vele klachten tegen den bestuurder van eon zoogezegd artistiek agentschap, in de nabijheid van den boulevard ge vestigd. In circukires en aankondigingen in de dagbladen belooft do bestuurder aan iedereen, man of vrouw, dat zy 6 fres. daags kunnen verdienen zonder hun huis te verlaten. Door dit aanbod aan gelokt gaan vele den bestuurder spreken. Ziehier de voorwaarden vin ons huis, antwoordt eene jonge bevallige dame, die do bezoekers ontvangt. Gij moet by ons eene doos koopon met kleuren, welko gij noodig hebt, en die u 25 fres. kost. Dan zullen wij u tegen ejn waarborg, dien men u zal teruggeven wanneer ffw werk af is, voorwerpen in glas ofkgpbakken aardo toevertrouwen, waarop gij zult schilderen hetgeen wij u zullen opgeven. Wan neer gy ons de voorwerpen terug geeft betalen wij u fr. 1,50 per stuk en gy kunt -er gemakkelijk 5 of 6 per dag scbildereu. Maar ik kan niet schilderen, antwoordt gewoonlijk de bezoeker. Dat doet er niet toe, zegt de juffer, wy zuilen u hier twee fessen geven, voor twee fres. de les. Zij zuilen u eigenlijk niets kosten, daar die vier fres. van den prijs der doos worden afgetrokken, waarvoor gy slechts 21 fres. zult betalen. Bij die schitterende beloften laat de bezoeker zich Lalla begon grootvader te haten. In het begin 'der lente begon hij er over te klagen dat Kurre een gezwel had aan den éeneu kant van zyn kop; dit liet Lalla onverschillig. Zij ging in dea laatslen tijd telden bij grootvader en Kurre in de ka mer; zij kondeu zich zonder haar best redden; zij stelde er ook geen belang in, wat Kurre at en wat niet. Op een morgen in Jurti kwam grootvadêr hy Lalla in de keuken zy zat aardappelen te schillen, die ge bakken moesten worden. „Lalla," begon hy, terwyl hij afschuwelijke gezichten trok, „Lalla Kurre is dood 1" Zij begreep nu, dat hy schreide en dat hij daarom zulke leelyke gezichten trok. „Hij is van nacht gestorven," vorvolgde hij^ *Hy ligt in de kooi zijn hoofd is opgezwollen." De oude man snikte. Lalla gevoelde evenmin medelijden met zijn verdriet, als droefheid over Kurre. Maar toen grootvader vroeg of zij hem met hun beiden vanmiddag zouden begra ven, antwoordde zij toch: „Ja." Na afloop vau den scbqoltijd kwam grootvader haar bij het hek tegemoet. 4 „Ik heb een versje op Kurre gedicht," zeide hij. Dat kon Lalla volstrekt niet schelen. En zy gingen mot hun beiden naar don boomgaard en begroeven Kurre; hij was in een witten zakdoek gewikkeld dien had grootvader nog ten offer ge bracht. 40 Lalla schreide niet. Zoveel levenservaring had zij reeds opgedaan om te weten, dat dit toch niet helpt. A verlokken; hij neemt de twee leasen, stort de 21 fres. en neemt de voorwerpen mee, die üy moet beschilderen. Hij geeft zich een eindelooze moeite om ze met kleuren te bedekken, en dan, wanneer hij zijn werk terugbrengt, dAn wordt hy niet meer ontvangen door de lieve juffrouw, raaar door eene lange, gele gerimpelde dame, die nooit lacht en onverbiddelijk al het werk weigert, daar zy het Altoos afschuwelijk vindt. Uit Cura<jao schrijft men aan de N. RCl. dd, 17 November Eenigo dagen geleden zijn met het Engelsche stoom schip Bernard. Hall de meeste hoofdpersonou van het laatst omvergeworpen bestuur van Venezuela alhier aangekomen. Zij kwamen vun Trinidad, waurheeu zij op liuuno vlucht uit hun vaderland de wijk genomen hadden. Ter eere van de uitgewekene Venezuelanen, die zich op ons eiland bevinden, dient gezegd te worden, dat zij zich over het algeraeeu kalm en rustig houden. Al ziet men in de groepen, die zij gewoon lijk in de hoofdstraten der stad vormou, en wnarbij niet altijd vriend tegenover vriend staat, nu en dan zekere heftige gebaren maken en uitdrukkingen be zigen, die don politieken tegenstander niet veel vriend schappelijks beloven, toch gaan die groepen in den regel bedaard uiteen, om den volgenden dag weer samen te komen en 'in hunne vorbeelding regeeringen aan te stellen of omver te werpen, legers bijeen te brengen of te verslaan, vestingen te belegeren en in te nemen, oorlogsschepen in da lucht te doen vliegen, enz. enz. Verlftden Zaterdag heeft echter tussohen twee dor hier verblijf houdende Venezuelanen eene botsing plaats gehad. De goneraals Rafael Parra en Eduardo Pepper, die nog al bekend zijn, ontmoetten elkander in de Botica Nueva (nieuwe apotheek) in de Willem stad en kregen daar hoogo woorden met elkaar. Van woorden kwam het tot dadenzij spuwden elkander in het aangezicht en takelden elkaar ook op andere wijze toe, op gevaar af dat er in de apo theek een puinhoop van fleschjes en potjes zou ont staan. Gelukkig kwam er bijtijds hulp voor een der strijders, met bet gevolg dat de andere genei aal den strijd opgaf on het hazenpad koos. In een pontje stak hij de haven over, zonder dat zijne vervolgers, die hem ondor oen grooten toeloop van raenschen vlak op de hitfien zaten, hem te pakken kregen. Dit gevecht tussohen die generaals heeft hier eenon zeer ongunstigen indruk getttaakt. Het publit-k Ver leent op do meest hartelijke gastvrijheid aan alle uitgewekenen, tot welke politieke pArtij in Venezuela zij ook behooren. Men wil jfteft volstrekt uiet ill hunne kibbelarijen mengen en zelfs niet te nnüwkeü- rig en angstvallig op hunne „faits et gestes" letten, zoolang die niet het karakter van openbaarheid heb ben, hetwelk een optreden van onze overheid, ter vervulling onzer internationale plichten, noodzAkelijk zou maken. f Maar ons publiek verlaugt daarentegen, dat de uitgewekenen onze wetten eerbiedigen en de rust en kalmte, die wij hier genieten, niet verstoren, Gene raal Parra, dio van hier naar Maracftibo vertrok, werd bij zijne aankomst aldaar in hechtenis genomen en pp bevel van (generaal J. Crospo, die als president der republiek Venezuela is opgetreden, naarCarécas opgezonden, om voor eenou krijgsraad terecht te staan, daar hij verdacht wordt tegen het voorloopig bestuur eeae samenzwering op toflw te hebben gezet. AÖe Iersohe arts dr. John Roche, van Kingstown, schrijft aan Freemdh'* Journal over al het kwaad 'dat reeds gedaan, is door de medische theorieën over ba cillen Hj|, zegt, dat tooa dr. Koch indertijd naar t/alcutta ging, hy dezen aanbood al de cholora-ba- citlen in te zwelgen, die, de geleerde Duitscher in een flesch had. Twee jurén geleden deed hij een soortgolijk aanbod op de vergadering der Britsche Associatie, die toon te Birmingham werd gehouden. Thans biedt hij aan, elke hoevoelheia van zooge naamde typhus-bacillen in te* npmon en elke hoeveel heid van zoogenaamde tuberkel-bacillen in te ade men, als zy van zyivere kwoeking koraon. In Parijs waren by de rechtbank na de zomer- vacantie van dit jaar niet minder dan 13,000 bur- gerlyko zaken aanhangig, die op afdoening wachtten daaronder die twintig jaar reeds oud waren. De minister van justitie heeft daarom de verschillende kamers der rechtbank ten getale van 7 voor bui;- gerlijko zaken uitgeuoodigd door het houden van meer zittingen den achterstand op te ruimen. Te vens word tydelijfc een Kamer ingesteld om te nelpen. OKnlf' gevolg daarvan is geweest, dat in Novomber 2500 zaken door vonnissen zyn afgedaan, d. i. 1000 meer dan in November 1891. Bovendien had do rechtbank nog 4200 beschikkingen enz., te geven. De advocaten en procureurs hebben natuurlijk het ook zeer druk, daar zy zich bejjveren van deze ge legenheid een ruim gebruik te makeri. Op het Elysée hielden de Fransche ministers eene vergadering ouder voorzitterschap van president Car- not en besloten aan het bureau der Kamers de aan vraag om twee voorioopige kredieten over te leggen. De minister vau marine lus het ontwerp voor be treffende de aanvulliugscredieten van 6,236,000 frs. voor Dahomey. De uitslag der schouwing van hot lijk van De Reinach zal eerst over drie weken bekend worden. Dd minister van justitie en de voorzitter der commissie zijn het eens aangaande raededeeling van het gerechtelijk do%*icr in de Panama-zaak. De ministers van buitenlandsche zaken en van koophandel kwamen bijeen, om over het handels verdrag met Zwitserland van gedachten te wisselen. Do Fransche afgevaardigde Tirard heeft in de zitting der Brusselsche muntoonforentie Zaterdag een lange redevoering gehouden, waarin hij betoogde, dat de conferentie ec niet iu kan slagen een oplossing te vindon, dan wanneer een bepaald voorstel word^ gedaan, dat geen gehoele verandering brengt in de muntstelsels der Europeesche mogendheden. Enkel en alleen het bimetallismo in de plaats van het mono- metallisme te stellen, zou niet gaan. firard hield vol, dat de toestand in Frankrijk niets verontrustends heeft. De overvloed van gold is iu overeenstemming met de verdeeling der for tuinen en met hot groote aahtal kleine handels operaties, welke een oogoubiikkelyko afdoening vor deren. Met betrekking tot de voorstellon van don heer Levy merkte Tirard op, dat Frankrijk daarbij goen belang heeft, oradnt het geen bankbiljetten. boneden de 50 francs uitgeeft. Men moet zich niot verwon deren, dat eene oplossing niot bij den eersten oog opslag gevonden wordt. De muntquae8tie is zoo ingewikkeld, dat men behoefte heeft aan de medewerking van allen. De goede wil zul niet achterblijven. Aan het slot zijner rede merkte Tirard op, dat als de groote Staten er in toestemden, dat de hoe veelheid iu omloop zijnd gemunt zilver vergroot werd, en b v. op 20 of 25 francs per hoofd werd gebracht, er onmiddellijk een prijsverhooging van het zilver zou ontstaan, welko gunstig op de inter nationale handelsbetrekkingen van alle landen zou werken, doof de daa'rlilt té odtstane groote vastheid van den wisselkoers. De Duit8che Rijksdag behandelde Zaterdag de nieUWe It-gerwet. De minister van oorlog, Kaltenborn, gaf eene verklaring van het militair gezichtspunt, waarvan de Regeoring bij de indiening dezer voordracht is uit gegaan. Huene (centrum) zeide dat zyne partij het ontwerp nauwkeurig zou onderzoeken; hy hoopte met de Regeering tot eeno verstandhouding te zullen geraken. Richtej* meende dat de rijkskanselier, bij een wil liger gestemden Rijksdag, op verder strekkende eischen zou terugkomen. Caprivi verklaarde, zoo zeer overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid van den maatregel ter verzeke ring van Üuitschlauds bestaan, dat, wanneer ook de Rijksdag de verantwoordrlykheid, welke op dat staats lichaam rust, op zijne (Oaprivi's) schouders wilde leggen, hij die met alle gerustheid zou overnemen. ■Mauteuffièl zeide, dat de eonservatieveu alleen dan tot do voordracht zullen toetreden, wanneer het hun blijkt, dat de hoedanigheid der troepen daaronder niet lijdt. Heden zijn aan de orde: de interpellatie over de muutoonTorcntie te Brussel, die over het infante Ho- geweer, en de legerwet. Het schynt der Spaansche regentes moeite te hebben gekost, eer zij besloot Sagasta te ontbieden, waarom er eenige oogenblikken sprake was van een overgangskabinet. Martinez Campos, maar deze weigerde beslist, en ondersteunde met eenige andero generaals en hovelingen Canovas, die liet roepen van Sagasta aanbeval. Zelfs 'daarna, toen zij reeds met Sagasta gosproken had, kon zy moeilyk overgaan hem tat gezag over te dragen, waarom zij een be- slissingMot den volgenden dag uitstelde. Het kabinet is thans als volgt samengesteld president Sagasta, buitenlandsche zaken Arrayo, justitie Moulero, oorlog Lopez Dominguez, financiën Gamazo, biuneulandsche zaken Venancio Gonzales, openbare werken Moret, koloniën Maura. OVer do portefeuille van maryie is uog niet beschikt. om eens door Goud*"s straten te arren, werd mij dit genoegen niet weinig vergald door de talrijke Straatjongens, die overal met sneeuwballen stonden te gooien. Dal dit voor personeo treurige gevolgen kan hebben, weet ieder en met het miost het dienstmeisje te Botterdam, dat er dezer dagen een oog hij inschoot maar met minder noodlottig is het werpen naar paarden, \ooral op- do Markt had ik de grootte moeite myn paard onder bedwang te houden te midden der gooiende en tierende jongens; ware hot paard aan het hollen gegaan, dan waren de onge- luiken niet te overzien geweest. Mijn vraag is derhalveik het niet de plicht der pohtie-agenten om voor de veiligheid der burgers te zorgen, ook voor lien die rich per arresleJï door de stralen bewegen. Zoo ja, dan vraag ik, waarom zy vooral op de Markt niet verschenen en de vele kwajongens kalm hua gang lieten gaan U voor de plaatsruimte dankende, hoogachtend, UEd. dw. dienaar, P. VAN EIJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Gouda, doen te weten, dat het, hjj art. 28 der Verordening op de Brandweer voorgeschreven onderzoek, in Fabrieken, Werkplaatsen, Woonhuizen eu Gehouwen, door .de Heeren Brandmeesters en Onder-Brandmeesters zal worden gedaan, den 19de en 21ste December aanstaande, terwijl de naschouw zal plaats hebben den 29sten en SOsten December daaraanvolgende, wordende de bewoners of gebrui kers uitgenoodigd, genoemde Heeren daartoe in staat te stellen. GOUDA, den 12 December 1892. Burg6moo»ter en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Scretaris, 3e Klasse. Trekking van Maandag 12 December. No. 8809 ƒ2000. No. 2712 1500. No. 6821, 7381, en 10140 1000. No. 1612 en 7959 400. No. 9249 200. No. 1601, 8739, 10004, 10319, 13831 en 16052 100. Prijzen van 45. 13 2797 5110 7654 9865 13040 15365 18339 49 2824 5140 7562 9896 13132 15367 18371 221 2826 5148 7623 9966 13169 15508 18387 301 2833 5155 7639 10096 13173 16555 18390 307 2916 5198 7663 10131 13192 15645 18421 337 2947 5215 7688 10134 13194 15675 18461 355 2962 6270 7805 10139 13230 15727 18519 876 3027 5320 7913 10154 13254 16734 18525 392 3081 5401 7965 10176 13315 15774 18632 506 3109 6443 7986 10306 13317 15789 18637 611 3279 5461 8039 104§9 13343 15922 18672 538 3350 5494 8064 10529 13471 U934 18719 642 3353 6582 8080 10565 18660 15960 18736 681 3386 5583 8111 10660 13578 15999 18835 666 3416 5664 8131 10676 13595 16044 18832 709 3460 5718 8230 10758 18643 16178 18833 739 3493 5731 8364 10767 13708 16181 19900 868 8662 5776 8367 .0804 13735 16X13 18947 944 3569 5864 8386 10909 13771 16237 1S998 1017 3667 5878 8893 10934 13798 16262 19018 1066 3772 5910 9397 U087 13S80 16368 19038 1079 3830 6087 8423 11078 18960 16364 19062 1097 3864 6038 8429 11169 13974 16374 19096 1113 3866 6087 8458 11168 13997 16454 19105 8529 11198 14022 16526 19117 GKQK lldin 1 tnt!A lewao ïnnwn Geachte Redactie l Toon ik gisteren, Zondagnamiddag, van het prach tige weer en de besneeuwde wegen gobruik maajjte 1198 8877 6089 1210 8966 6097 8535 11210 14060 16528 19233 1217 3968 6131 8552 11287 14067 16564 19247 1275 3975 6141 8596 11384 14081 16606 19269 1282 4029 6144 8608 U430 14085 16652 19278 1324 4024 6157 8673 11475 14097 16755 19383 1405 4049 6160 8682 11&24 14144 16759 19413 1450 4066 6264 8700 11533 14145 16775 19506 1468 4076 6303 8762 11551 14169 16909 19567 1491 4124 6421 8764 11554 14170 16961 19687 1499 4161 6426 8808 11577 Ï4260 16974 19818 1549 4169 6549 8810 11724 14377 18976 19878 1582 4182 6564 899S 11729 14356 16987 19894 1554 4868 6616 9074'11873'14435 17015 16958

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2