Rultentondscfi Overzicht. 3418te Staats-loterij. INGEZONDEN. hem bogaau, dat hij de gevraagde vergiffenis so honk en de belofte deed hem daarvoor niet te straffen, noch voor een krggsraad te doen terechtstellen. Tot loon voor deze nobele daad wordt die kapi tein bij den overste verraden en zal hij dus, niette- genstalmde hij zeer goed gesignaleerd staat voor den rang van majoor, wegens zwakheid jogens zijn min deren, het logor moeten verlaten. Men ziet dus welke gevolgen mensèhlievendheid in den militairen stand na zich kunnen sleepen. {Bat. Hdbld.) Staten-Generaal. 2* Kamer. Zitting van Dinsdag 13 December 1892. De Kamer heeft lang gedebateerd over de rgks- veldwacht. De minister wilde een nieuwen rang invoeren, dien van inspecteur, welke eigenlijk be stemd is deze van brigadier-majoor te vervangen. De min. wil chefs, die niet uit de veld wacht zelf zijn voortgekomen maar dezulken, die uit andere kringen degelijker ontwikkeld zijn. Dit plan vond ernstige bestrijding, vooral bij de antirevolutionairen en katholieken. De heer G. van Dedera had een amendement ingediend om die reorganisatie te ver hinderen, doch het werd met kleine meerderheid ver worpen. Verdlr had het debat over de onderdeelen vau het budget voor justitie niet veel om het lgf. Het hoofdstuk werd zonder stemraiug aangenomen. Binnenl. zaken liep, wat de algemeeue beraadsla ging betreft, spoedig af. De minister maakte zich met enkele woorden af van de opmerkingen dor heeren Hintzeu, Hartogh en Kerdijk betreffende de geheimhouding der vermogens, den nood der ge meenten en het politie—beleid var. den Haagsohen burgemeester bij gelegenheid van de socialisteo- meetiug en van diens collega te Tietjerksteradeel bij het houden van vergaderingen. 38 artikelen werdeu goedgekeurd en des avonds het werk voortgezet. In do avondzitting spraken de heeren Houwing en Voegers over den onderstand aan hulpbehoevende gemeenten, do heeren Boreel, Levy, Borgesius en andereu over de maatregelen tegen de cholera, de beer Lieftink over de lijkverbranding en Van de Velde over de veozivkte. I)e miuister beantwoordde deze opmerkingen en de Kamer vorderde tot de af deeliug Onderwgs. Gewoonlijk, wanneer over zeer samengestelde slin geruurwerken wordt gesproken, bepaalt men zich tot eene beschrijving van het torenuurwerk te Straatsburg of te Beru, maar er bestaan nog meor uurwerken, die waard zijn genoemd te worden. Zoo bgr. bezit ook het Stadhuis te Jena een zeld zaam kunststuk en sommigen hebben zelfs beweord, dat het een der oudste en zouderlingste der we reld is. 3oven de wijzerplaat ziet men een grijozenden bronzen kop, die, als de klok slaat, zijn grooten mond wijd opent. Aan zijn rechterzijde staat het beeld van grijsaard, die met een gouden appel aan het eind van zijn stok houdt. Zoo dikwijl de mond zich opent, steekt hij dezen den appel toe, maar trekt terstond terug, wanneer de kop in den appel schijnt te willen bijten. Ter linkerzijde staat een eugol met een boek in de hand, die bij eiken klok slag mot eene baud zijn boek opheft en met de andere een schelkbkje luidt. De bronzen jkop beet door geheel Duitschland Hans van Jena, en die naam had er destijds geen flauw vermoeden van, wat het beleekent, in verwarde cn slechte geldelijke omstan digheden te verkeeren eu daaraan te worden herin nerd. De scherpe oogen zijnor dochter werden éece enkele seconde tot hem opgeslagen, als zeiden zgfik bo- PÜP hpt!" .v» „En toen heb ik hem geantwoord dat ik, indien hij de zaak als eene geldkwestie wilde behandelen, hem niela anders te zeggeu had dan neen." „Heel goed. Dank u, papa." In den blik dien het wassen beeld tbaus op haar ouden vader richtte mtfende ik een zweempje mede lijden of teederheid te ontdekken. Papa begon nog erger te beven. „Je kan het.... je kan het altijd nog veranderen, als je het wenschtklonk het bijna angstig. „Men kan bem schrijven; daarvoor is het nog niet te laat." „Neen. Ik wensch het niet anders." Zij keerde zich om en ging naar hare kamer. Zij was stroef en koel als gewoonlijk; maar toch ver beeldde ik mij, dat haar gelaat een tint bleeker was dan anders. Een paar maanden later werd de bruiloft van haar pretendent met bare vriendin gevierd Sommige menschon worden geboren met de kiem tot éen enkelen hartstochtde begeerte om menschen en hunne lotgevallen te leeren kennen. wordt aan alle nieuwsgierigen gegeven, die zich met de zaken van anderen bemoeien. De3e zinnebeeldige voorstelling had dus ten doel, het sohaudolgko van dat bedrjjf voor te stellen. Naar het volksverhaal is deze kop het afbeeldsel van zekere Klaus?, den nar van Ernst, keurvorst van Saksen, die zich met alles .bemoeide, roaur dat ten opzichte zijner moerderou mot zooveel voorzichtig heid, dat bij het overigden van don keurvorst een der orfgonamen het kunststuk tot den buitensporigen prgs van 600,000 kocht, en daarmede het be wijs gaf, dat Klauss de gunst zijner heeren had weten te behouden. {Horlogemaker). Verschenen is hut jaarverslag van de Amsterdamsche afdeeliug vau de Voreenigiug Tot HeU de» Volks, waarvan de heer A. P. Obermeijor, hoofdambtenaar aan het departement van koloniën, al sedert ettelijke jaren de voorzitter ie. Hij geeft thans weer uitvoe rig en nauwkeurig verslag van do gelden en goederen der afdeeliug voor armenzorg geschonken, en laat dauraan weer eenige lezens- en merkwaardige opmer kingen voorafgaan, die omdat ze gegeven worden van een man, grgs geworden in armenverzorging, meor abgemeou bekend mogen worden, dan aan de leden of begunstigers. Over de vraag wie armoede en ellende behoort te leuigeu of te verzachten, zijn, zegt de heer O., al heel wat vellen papier beschreveu. Nog heerscht er, meent hg, ovor het steeds meer en meer op den voor grond tredend vraagstuk een groote spraakverwarring en acht hij armenhulp en armenzorg verre van syno niem. Staatszorg en staatshulp vau armen ',ou hij eeu treurig toeken des tijds vinden, waardoor woor den als medelijden en liefdadigheid wel uit het Lexicon konden worden geschrapt. Daar hij meent dat de vau God verordeudu rangen en standen, hoe de volken ook mogon woelen, wel zullen blijven bestaan, hebben deze ook plichten te vervullen, waarbg de dienende liefde voorop behoort te staan, en waar huu tij» i of ook wel de kennis ont breekt om weldaden eigenhandig en oordeelkundig uit te deelen, moet men de offeis der liefde bren gen op de meest vertrouwbare altaren, waarvan meu verzekerd zij dat hulp mot goeden raad gepaard gaat. De arme toch moet ia deu regel niet slechts ge holpen worden, maar ook geleid, bestuurd, ja opge voed worden, en daartoe heeft de staat als staat geen roeping. Op de vraagwie het allereerst geholpen moeten wérden, luidt het antwoordde kleinen ietwat ouder dau zuigelingen. Z$ worden in de loevluchts-oordeu (bewaarscholen) opgenomen en voor een groot deel van den dag aan slechte invloeden onttrokken. Zij zijn de sleutel van het huis der ouders, en deze fe bezoeken is de minst benijdenswaardige taak van twee bezoek zusters eu oene ruster, die bij beurteu 550 gezinnen bezoeken. Zij worden meestal tamelijk beleefd ontvangen. Bij die bezoeken moet zeer dik wijls de hand in de beurs, eu voor zoover de mid delen reikten, werd waar honger was ook te eten ge geven. Evenwel werd iu het afgeloopen jiar/1850 minder outvangen. Hierna volgt een nauwkeurig verslag vau eene der bezoekzusters, aaugaande de bezoeken en wat baar daarbij wedervoer, en waarbij menig treffend tafereel wordt opgehangeu, waarvoor warme dank door bet bestuur in het jaarverslag wordt gebracht, waaruit Doe u best om hen in de een of andere wetenschap te onderwijzen, die niet bepaald op menschelijke we zens betrekking heeft zy ^lijven dom en dof, tot het laatste toe. Maar laat hun een mam hooren, een oppervlakkig gesprek opvangen, dan zullen zij dit da delijk in zich opnemen. Jaren later zullen, geheel toe vallig, die woggeborgen gezegden met andere kleine bijzonderhodeu iu verband worden gebracht en zooder dat men er zich juist rekenschap van zou kunnen ge ven vormen al die kleine trekjes zich tot een geheel, rondom dien naam en op een zekeren dag treed een gelaat voor onzen geest op. Het leven kan ons nu en dan dit gelaat doen zien, hier of daaren langza merhand voegt zich daarbij een geheel persoon het wordt een mensch, die leeft en zich om ons be weegt. En die mensch is eeee geschiodenis, eene ge beurtenis, die over de aard» trekt, als een wolk aan het uitspanselhij keert nooit terug mot geheel de zelfde afschaduwingen. Zoo ging het mij met den man, die eens om de hand mijner bal koningin aanzoek had gedaan ea bijna het jawoord had gekregen. Jaren verliepen en ik leerde hem porsoonlijk kennen, ziju tehuis, zijne vrouw eu zijne kinderenik zag hem iu de omlijsting van het alledangsche loven zonder welke men een mensch nooit goed kan leeren kennen. Ik herinnerdo mij wel die kleine épisode van ziju aanzook, maar op hem scheen die gt-en indruk te hebben gemaakt; daar was geen plaats in zijn ltven voor eene gedachte daaraan. Ik begreep, dat hut toen eene opwelling van het oogen- dan ten slotte big kt, dat de ontvangsten beliepen 6829 en de uitgaven 6611, zoodat een saldo in kas is van 218. Men schrijft aan do Amsterdammer: Reeds meermalen is er in uw blad en ook in an- deie bladen op gewezen, dat er in ons land veel te weinig postkantoren zijn; dat de posterijen in de kleine steden en in de groote dorpen te veel wordt toevertrouwd, aan ongeëxamineerde, in den regel onontwikkelde porsonen, brievengaarders genaamd. Voor vgl-en-twintig jaren, toen de po tergen uit sluitend uit „brievengaren" bestond, waren zij volko men voor huu vak berekendnu de postergen in de laatste jaren zoo ontzettend is uitgebroid en door postwissels, kwitaniiën, spaarbank, pakketpost enz. euz. zulk een omvaug heeft gekregen, is het m. i. onverantwoordelijk en niet in 't belang van den dienit en van het publiek, dat de drukke hulpkautoron langer iu handen blgivon van personen, dio totaal niet voor het vak zijn opgeleid. Het is uatuurlijk duidelijk, dat alle hulpkantoren niet in postkantoren kunnen worden omgezet. Er ziju zeur vele gemeenten die daar nooit voor iu aan- murking kunnen komen, maar 1000 hulpkantoren tegen slechts 250 postkantoren is nogal kras. On der die duizend zijn nog vole gemeenten waar noodig postkantoren moesten gevestigd zijnik noem u slechts Aalsmeer, St. Aoun-Parochie, Beilen, Berlikum (Fr.), Beduifl, Roemster, Hnrdeuberg, Volleuhove, Muideu, Loosduinen, P&pendrecht, Ncede, Oosthuizen, Kuurloo, Markeloo, Valkenswaard, Uithoorn, Worn- mëls, Rijswgk, Ouderkerk a/d. Amstol, Uitgeest, Westzaan. Zuidborn; laatstgenoemde gemeente is nog wel een hoofdkiesdistrict en heeft nog geen post kantoor. Ik kan u tot staviug mijner bewering hulpkanto ren der posterijen noemen, die in postzegel verbruik, bestaande postkantoren overtreffen. Het hulpkantoor Aalsmeer verkoopt aan postzegels ongeveer 4000 pér jaar, Muideu ongeveer 3500. Üitgeest ruim 3000, Neede 8000, Uithoorn 8000, Ouder kerk a/d Arastel 8000 enz. enz. Het postkantoor Warmond ongeveer 1900, het postkantoor Raalte 2400, Olst ongeveer 2700, Lekkorljterk ongeveer 2000, St. Oedenrode 2600, Willemstad 2300, Vlijmen 2200 enz. enz. De postkantoren zjjn verdeeld in 8 klasseuzoodra oer. kantoor boven de 5000 zegels verkoopt, wordt het in de 7e klam gerangschikt. De ambtenaren die het klein direc teurs-examen hebben afgelegd, mogen alleen (ltngeu naar kantoren der 8ste klasse. Het is dus niet meer dun plicht van het .Hoofd bestuur der Posterijen, dat de drukke hulpkantoren in Postkaotoron worden omgezet. Jongelui exami- neereu voor Directeur en geeu postkantoreu oprichten, is jongelui teleurstellen; vooral als er tal van plaat sen zijn, waar eeo postkartoor een eisch des tijds is. Wij hopen van harte, dat de heer *au Kerkwgk, die verleden jaar zoo voor het platteland in de bres sprong en de h»-er Borgesius, bij de a. s. bugrooting op dezen onrechtvnardigen toestand zullen wijzen wij twijfelen niet, of do minister van Waterstaat zal dergelijke wenkefl iu dank aannemon en gaarne wil len medewerken tot uitbreid.og van het getal post kantoreu. In de Heraut wordt melding gemaakt van een twist, die dezer dagen in de Oud-Gereformeerde blik was geweest en dat hij dit alles vergeten had, lang vergeten. Ik verbeeldde mij zelfs, dat hij zich verblijdde over bet b'auwtje dat bij destijds had opge- loopon, want hoewel ik het schooue meisje uit het oog had verloren, wist ik toch, dat haar humeur met de jaren er niet op was verbotordzij was een schrik voor hare huisgenooten. Die man maakte op mij den indruk hard en koel te zun, als de vrouw die hij had gezocht. Verschanste zij zffh achter „de wel voege lijkheid en de vormen," zijn harnas was zijne plicht, zijn godsdienst. Hg behoorde tot een zeer streng kerkgenootschap, dat elk wereldsch vermaak veroordeelde en hij dreef zijne eisohen aan zichzelf en anderen, tot in het ovordrevene, onbarm hartig door. Ik heb nooit iemand zoo alleen in de wereld ge zien. Hij gevoelde dit en leed er ouder. Hij bad eene onuitsprekelijke behoefte aan warme genegenheid, aan toewijding, aan liefde en hg miste len eenon- male de gave die te winnen. De overeenstemming tusschen twee gesloten karakters, die deze onwille keurig tot elkander brengt, maakte, dat hij, ondanks het groot verschil iu loeftiji, zich met eene zekere kalme vriendschappelijkheid tot mij wendde. Ik wist genoeg van zijn leven om het overbodig te maken het overige voor mij te vorbergen. Hij sprak rondu't over alle dingen, zonder mij in den eigenlijken zin iets toe te vertrouwen; hij sprak er over alsof liet vast stond, dat ik er van wist. {Hordt vervolgd.) kerk van ds. Van den Oever heeft plaats gehad tusschen dozen heer eu ds. Ozinga te AmKterda.il. Deze laatste, door den lieer v. d. O. mot diens ker- keraad tot tweedon predikant aangesteld, leidde de kerkgangers, volgens de Heraut„moer in normale gereformeerds paden," on hieruit ontstond het gesohil. Een aanleiding werd gevonden in het verschil van meening over de beantwoording van de vraag „of het raadzaam was, den Huero Christus als onzen broeder toe te spreken," en de hoer Van den Oever gesteund door een gedeolte van den kerkeraad, be lette ds. Ozinga met do politie zijn cathegisatie te houden in de kerk in do Vijzelstraat. L)s. Ozinga schreef daarna een brochure, waarin hij het gebeurde uitvoerig mededeelt. Zoo geeft hij oen verslag van het verhandelde in den laatston kerkeraad dien hij bijwoonde, pl. die van 7. Nov. 11. en zegt daarin „Er bevonden zich toon iu de consistoriekamer C. van Boven en C. Freeze, een diakon die sedert Januari in den kerkeraad zit. Do kast werd open gemaakt en ook de binnenkust, waarvan Vau Ooster- Abcouwea en ik ieder een verschillenden sleutel dragen, maar de kas en» het archief waren ver dwenen. Waarheen? dat konden wij slechts gissen. (Het spreekt van zelf, dat wij hier niet aan oneer lijke bedoelingon denken, maar toch wist ik toen reeds, dat v. d. O, wilde waar maken wat hij gezegd „Je zult er uit, al zal 't mij duizenden kosten"). had Daarop begon de vergadering". Na het gebed verklaarde do hr. v. d. O., allen die volgens een door hem in de Heraut geplaatste adver tentie er van overtuigd waren dat Jezus als broeder toegesproken mag worden, vervallen van de oud- Gereformeerde gemeente; en ds. Ozinga van zijn ambt nis predikant bij dio geraeento. De hr. v. d. O. bracht iu dezen kerkerand twee nieuwe leden mede, zeggende dat dit "volgens de Hordtsshe Synode de nieuwe korkeraad was. „Ik vroeg verder", zegt ds. O: „Meent gij dat dit ontslag van mij wettig is?" „Ja, zegt v. d. Oover, je bent rechterlijk en juridisch ontslagen." Ds. O. werden verschillende vervvijtingeu gedaan door leden van den kerkeraad, die aan den heer v. d, O. waren trouw gebleven. l)s. O. deelde mode zijn ontslag niet aan te nemen, waarop de hetr v. cl. O. voor stelde hem dan maar predikant te laten, „maar een offer moet er vallen, dan moet die schoenmaker (van Oosteroom) en die groentenboer (Abcouwer) er uit en dun doe ik hot om Ozinga. Do twee genoomde mannen stonden op en zeiden„Na dan leggeu wij voor ds. Ozinga onze posten gaarne neder." Maar ds. O. wilde dit niet on wenschte. met de mannen te gaar, of te blijven. Men kwam ten slotte tot een schikkingds Ozinga zou iu du kerk in de Vyzolstrant, de anderen zouden in do kerk aan den Overtoom den dienst waarnemon. u ontstond er echter al spoedig twist over de leerboeken door ds. O. gebruikt eu do wgzo waarop hij predikte en ten slotte ontving ds. Oden 17 Nov. een brief, waarin hem, op grond dat hij eenige bij belteksten onzuiver verklaard had, en twee gemeenten had gesticht, God ou de gemeente dus beleedigd en ontoerd had, een valsch prediker en een scheurmaker was, de bediening der saoramonten in naam van den drieeenigen God, werd verboden. In do Heraut komen nu naast elkaar twee adver- tentiën voor. In de eerste wordt do „excommuni catie van M. Oziuga Dzn. bevestigd" in do andere verklaart de classis der Oud Gem. van Sloten, ter Aar en Amsterdam, nu onderzoek der stukken, de handelingen van ds. van den Oever tegenover ds. Ozinga voor geheel onwettig. Hoe weinig vertrouwen men kan stellen in de nood- remmon op onze spoorwegen, bleek mn, aldus schrijft iemand aao De Zaanstreek, deze weck. Ik vertrok met da tram naar Amsterdam. Deze stopte aan de Houthaven ter uitlating van reizigers. Voor ovenwei allen waren uitgestapt, zotte hij zich reods weder in «weging en een der passagiers was verplicht medo te gaan tot Amsterdam. Een ruk aan de noodrem en de tram bleef stilstaan P Pardon, hij reed door alsof er niets gebeurd was. Te Amsterdam aangekomen, werd de conducteur opmer zaam gemaakt, dat er waarschgnlnk iets aao de noodrem mankeerde. En na het verhaal van het gebeurde, gaf hij doodleuk ten untwoord Dat wil ik wel gelooven, mijnheer 1 Er is wel een lijn, maar geen rem." J Waartoe nu die lijn dient en waarom de aanwijzin gen- „ingeval van nood trokke men de lijn sterk "aa! Zijn artnSebra°K is mij een raadsel. Weder is een Eransche minister gestruikeld over do Pnnamaquaestie. De heer Bouvier, minister van financiën, heeft hot raadzaam geoordeeld zijn ontslag te nemen, omdat hij zijdelings betrokken is geweest in de zaak- Reinachdeze bad hem den dng vóór zgn dood nog geraadpleegd en deze omstandigheid, die hot vermoeden van zelfmoord bijna tot zekerheid maakte, heeft de miuister verborgen gehouden, totdat een onbescheiden mededeoling het ruchtbaar maakte. De Kamer van Afgevaardigden beraadslaagde gis teren over eeno ioterpellatie-Trouillot, naar aanlei ding van het verzoek om ontslag van den minister van financiën, Bouvier. De minister-president Ribot zeide, dat Rouvier vrij wilde zijn om te antwoorden op de lasterlijke beschuldiging, waaraan hg in de Panama-zaak bloot staat. Zijn ontslag is echter nog niet aangenomen. In zijn rede woes Rou ier op den brief van Cle- menceau, in de Figaro en de Justice opgenomen, en zegt dat deze liet uitgangspunt van nieuwe beschul digingen is. Evenals andere ministers van financiën heeft hij betrekkingen te onderhouden met financiers dus ook met De Reinach. Dat deze 's ministers tusschen komst inriep is i it. (HirrnnMilfi wxfl hftm Ttnnviur nial waar. Maar op dat oogenblikWas hem, Rouvier, niet be kend, dat Do ReiTtach in de gerechtelijke vervolging zou worden betrokken. Verder zeide Rouvier dat zijn hulp niet werd ingeroepen om do vervolging der justitie, wel oin die der bladen te doen ophou den en bevestigde vervolgens het door Clémenceau medegedeelde. Met opgehevrn hoofd zal hij zijn plaats als afge vaardigde weder innemen, en hij hoopt de republiek nog lang te dienen. Déroulède beweerde hiorop, dat het doel van het bezoek bij Herz was do justitie tegen te houdeu eu niet haar te helpen. Op dezen aanval antwoordde Rouvier, dat hij zoo noodig zai vragen voor het hof te verschijnen. Ten slotte stelde hij tegenover alle aanstijgingen eene besliste ontkenning. Na afloop van den kabinetsraad heeft de premier Ribot zich naar het Klysée begeven eu den presidet voorgesteld het verzoek om ontslag van Rouvier aan te nemen, waarin Carnot toestemde. Ribot seinde onmiddellijk daarop aan Tirard die op de Brusselscho Muntconfereniie Frankrijk verte genwoordigt, on bood hem de portefeuille van finan ciëu aan. Tirard naB langs denzelfden weg deze benoeming aan, welke morgen iu het Journal ojjiciel zal worden medegedeeld. Het voorstel-Pourquery do Boissevin blgft het zwaard boven het ministerie Ribot. De Minister van Justitie Bourgeois verscheen voor de Ka ïnercommissie 011 hij hield zgn bezwaren tegen dit voorstel vol. De uitbreiding van de bevoegdheid der enquête-commissie werd door den Minister be streden als ongrondwettig en onnoodig, daar de com missie zelf geeu uitgebreide macht noodig oordeelt altguus niet vroeg. De commissie heeft toch art. 1, wuarin de enquête-commissie het recht krijgt getui gen te dagvaarden en te beëedigden, met 7 tegen 4 stemmen aangenomen. Verder werden goedgekeurd de bepalingen tot regeling van inbeslagnemingen on huiszoekingen door eeu toegevoegd rechter van in structie, de strafb» dreigiugun tegen weigerachtige geiuigen eu de permanent-verklaring der commissie, tijdous een Kamer-reces. Over hetgeen dezelfde Minister Bourgeois is over eengekomen met don voorzitter dor enquête-commissie Brisson, aangaande het gebruik der proces-stukken wordt hot volgende medegedeeld. De commissie zal zes of zeven leden aanwgzen en daaronder den heer Brisson, om de ruim 490 stukken na te gaan en daarover verslag uit te brengen. De ontzogeliug van de papieren van baron Reinach zal van Regeerings- wege worden bijgewoond door den commissaris van politie Clement, van wiens beyinding de commissie op de hoogte zal worden gehoudon. Met verontwaardiging is de Duitsche rgkskanselior in den Rijksdag opgekomen tegen het auti-somitisme. „De gebeurtenissen der laatste weken behooren tot de onaangenaamste die.ik beleefd heb", zeide Caprivi. Daarbij doelde hij op hef bosluU der conservatieven om zich aau te sluiten bij de anti-semieten. Ook de officieuzo Nordd. Allg. Zeitung trekt te velde tegen die wgziging van de politiek dor conservatieven, die in het land nog meer afkeer wekt, nu de conservatieve Magdeburger Ztg. die verandering toejuicht als een middel om helderheid te brengen in de partgtoe- standun. „Integendeel", schrijft het blad, „houden wij het voor een grooten zegen, dat :n plaats van het huichelachtig ooquetteeren met het anti-seinitisroe daarvoor een openlijk partijtrekken hiermede in de plaats gekomou is". Het blad gelooft, dot de partij dag getoond heeft, dat men met het auti-semitisroe niet in de eerste plaats de Israëlieten, maar vooral het liberalisme wil bestrijden. Gunstig steekt hierbij af wat liet conservatieve fVoohenblatt van Von Helldorff schrijft. Von H*dl- dorff en zijne vrienden werden op deu partgdag uitgescholden, omdat zij zich tegen de auti-seraitische strooraing verzetten. Hij verklaart thans dat de dag waarop het besluit genomen werd, eon dies nefastus i van de ergste soort zal blijven in de geschiedboekeu der partg. Een buitengewoon krachtig Kabinet noemt de 2V»i«-corri'8poudent te Madrid de nieuwe liberale regeering, die in Spanje over het algemeen zeer gun stig ontvangen is. Wel is de nieuwe minister van financiën Gamazo, een voorstander van verhoogiiig der belastingen, maar daarbij is hij een uitstekend financier. Waarschijn lijk zal hij spoedig inzien, dat het laud geen nieuwe belastingen zou kunnen dragen, maar dat zijn kracht moet zoeken in een met kracht uitgevoerde radicale hervorming vau het administrntiestelsel. Gamazo is protectionist, de minister van openbare werkeu Mornt daarentegen eeu erkend voorvechter van den vrijen handel. Men gelooft echter dat eerst genoemde zoodanig zijne meening gewijzigd heeft, dat samenwerking mogelijk zal ziju. De nieuwe minister van buitenlandsche zaken, mar kies De la Vega de Armijo, heeft zoo dikwijls reeds die portofeuillo bezeten, dat men verwachten kan dat bij eeu vrijzinniger bestuur de onderhandelingen over handelsverdragen met buitenlandsche mogendheden gemakkelijker zullen gaan. Tvvoe leden van het ministerie, Maura en Cervera zijn vroeger nog nooit als minister opgetreden. Maura, ministor van koloniën, is een bekwaam rechts geleerde en een der leiders van de liberale partij. De minister van marine, admiraal Cervera, staat be kend als een kundig zee-officier en als een voortref felijk administrateur. De Italiannscho Kamer heeft do begrooting van biunenlandsche zaken aangefiomeu. Do afgevaardigde Bovio vroeg inlichtingen omtrent den toestand der gemeente-fiuanciën van Napels. Rosano. onder-secre taris ven biunenlandsche zaken antwoordde, dat er een gerechtelijke enquête werd ingesteld. Bovio hield een interpellatie betreffende den Senaat en drong er op aan dat staatslichaam te hervorman. Hij vroeg, of de Kamer niet het initiatief behoorde te nemen tot eene hervorming der grondwet, die in overeen stemming met de begiuselen van liet algemeen stem recht behoorde gebracht te worden. Do laatste ge beurtenissen hadden immers bewezen, dat eene hervor ming vau den Senaat dringend noodzakelijk was. Mijnheer de Redacteur! Vergun mij s. v. p. eeu plaatsje in uwe Courant voor het volgende Weder is door verschillende kerkeraden, thans on dersteund door de kiesvereeniging „Vreest God, eert den Koning", een adres aan den Raad onzer Ge meente gezonden om afschaffing der Kermis of ten minste algeheele sluiting des Zondags. Volgens die heeren zouden alleen de houders van vergunning van dien dag profiteeren, doch zij schij nen te vergeten, dat ook andere neringdoendeu dien dag niet gaarne zouden missen, vooral met het oog op de buitenlui, die alsdan de stad komen be zoeken. Ik hoop, dat do ledeu van den Raad zulks met rog zullen beamon en daarom afwijzend beschikken. Ontvang M. d. R. bij voorbaat den dank voor de opname van EEN WINKELIER. Sa Klasse. Trekking ran Woensdag 14 December. No. 5659 1000. No. 20009 400. No. 35 200. No. 3069 en 10012 ƒ100. Prijsen van 45. 61 2811 5284 8097 10430 13382 15888 18302 71 2878 5300 8108 10437 18409 15893 18382 78 2896 5312 8166 10474 13419 15932 18405 87 2900 5316 8179 10566 13433 16941 18438 137 2911 5323 8243 10567 13518 16081 18473 141 2992 5330 8255 10615 13523 16177 18515 210 3017 5380 8277 10689 13563 16206 18645 217 3091 5492 8342 10776 13564 16228 18557 280 3156 5518 8607 10824 13730 16263 18567 311 3175 5610 8521 10827 13748 16289 18569 321 3204 5706 S647 10894 13773 16327 18600 334 3276 6728 8657 10915 18797 16481 18665 339 32S3 6800 8684 10939 13868 16469 18726 357 3291 5884 8687 10955 13899 16464 18782 423 3349 5929 8712 10977 13908 16501 18793 424 3363 6051 8725 10990 14006 16669 18860 433 3368 6085 8774 111U 14123 16713 18906 451 3379 6116 8890 11135 14163 16619 18912 457 3391 f210 8971 11220 14195 16688 18914 551 3401 6342 9016 11271 14213 16649 19081 592 3411 6408 9087 11423 14241 16719 19249 727 3417 6477 9125 11526 14246 16741 19301 760 3433 6597 9135 11537 14351 16769 19330

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2