c üulionlamiscli overzicht. Kantongerecht te Gouda. Veel heeft Opzoomer over kunst geschreven, die volgens hem bestond in de liefdevolle beschouwing der dingen. Wat het licht is in de natuur, schreef by, is de kunst iu het meusoheuloven. Heeft het leven, vroeg spr. ten slotte, hem als mensch gebracht wat hora dit beloofde, is hij voor het volk geweest wat zijn eeiste optreden beloofde te zijn. Met Lessing had hij gemeen in de weten schap alleen naar waarheid te vragen, en moeielijk valt het te bepalen, wat zijn woord uit den weg heeft geruimd. Zeker is het echter dat hij de boeien van vele geesten heeft geslaakt, dat hij een helder schijnende fakkel fier verlichting is geweest. Opzoomer heeft zijn roem gehandhaafd toen jongere geslachten er aau gingen twijfelen of zijn wijsbegeerte wel aan een behoefte voldeed. Hij bleef een Prins onder zijns gelijken. 0| zooraer is een gelukkig mensen geweest. Gedu rende een groot gedeelte van ziju leven was bij een waar Zoudagskind. Op het Erasmiaansch Gymnasium vielen hem allo prijzon ten deelaan de academie vond hij de beste vrienden, die men wenscben kon en ook de beste leermeesters. Reeds vroeg kreeg bij den naam van universeel gonie; van studeut tot hoogleeraar benoemd, wist bij dadelijk met vaste hand zijn doel te om lijnen. Hij buwdo met de oudste dochter van prof. Ackersdijk en had een heerlijk gelukkig huiselijk leven. Toch is voor dien rijkgezegende de wereld, niet enkel schoon geweest. Opzoomer zou gelukkiger zijn geweest, indien hij sommige dingen anders had gedaan. Bij tijd en wijle wordt iedereen gedreven door in wendige, physische krachten en invloeden van buiten. Hij kon, niettegenstaande zijn determinisme, hevig toornen togen laagheid, en dubbel trof deze hem, indien hij zelf daarvan hot slachtoffer was. Berusting en vertrouwen waren overigens de grond tonen van zijn gemoedsleven, zooals bleek op zyu langdurig ziekbed. Wanneer een groot man, zeide spr. ten slotte, die een ruime plaats in het leven heeft ingenomen, on verwacht wordt yreggerukt, wanneer men gevoelt dat alles uit is, dan' heeft men een vreeselijke leegte om ««jch, maar veel pijnlijker is het, dat eon door allen bewonderd dn vereerd genie langzaam ten gronde gaai, dat de kolos aan een hulpbehoevend kind gelijk is. Dan fluistert men, als de dood eindelijk gekomen is, zoo is het beter Zacht rustte dus zijn assche. De Voorzitter dankte deu heer van der Wijck voor zijn talentvolle en waardeerende rede en zinspelende op het slot zeide hij al weten wij niet juist de plaats, die hij eenmaal bij bet nageslacht zal innemen dit weten wij dat hij altijd een groote plaats zal be- kleeden onder de groote mannen van deze eeuw. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering gesloten. Staten-Generaal. 2* Kamer. Zitting van Woensdag 14 December 1892. De geheele dag word besteed aan het onderwijs debat. Bij een debat met den heer Roëll over herziening van het academisch statuut bleek de Minister onge negen de verplichte dissertatie af te schaffen. Het verzet togen hot postje ter voorbereiding van den bouw van een Museum van Natuurlijke Historie te Leiden was gebroken, toen de verzekrtmig was ver kregen, dat omtrent plaatsing en inrichting niets werd geprejudiciëercl. Bij het Midd. ond. maakte de heer Heldt eenige minder gegronde aanmerkingeu op de regeling der kosteloozo toelating van leerlingen aau rijks hoogere burgerscholen, die bij den heer Van der Feltz en deu minister tegenspraak vonden. Niet oubelangrijk was de gedachten wisseling over het arabachtsonderwijs. De beer Smeenge deed hierbij namelijk mededeeling van de proefneming, waartoe men iu Drente weu&oht over te gaan, om bij ontno- gelijkheid om ambachtsscholen te stichten, door gel- (lelijkeu steun van leerling en patroon een leerling stelsel tot opleiding in 't ambacht in het leven te roepen. Een subsidie daarvoor wenschte hij per amendement op de begrooting te brengen, en de meerderheid der rapporteurs schonk hem haar stouc. Verscheiden leden, inzonderheid antirevolutionaire, zijn tegen het brengen vau posten op de begrooting, schoon zij vóór het denkbeeld van den heer Smeenge zijn. Zij wensebten dus, dat de Minister het voorstel overnam, daar het toch geheol in zijn geest is. Heden zal men vernemen, hoe de miuiaier over d,eze quaestio denkt. Onder de middelen, die op het aaustauude sociaal democratisch congres zullen ter sprake komen*' om de kosten, aan de uitgave van Recht voor Allan ver bonden, te verminderen, behoort ook.*.. verlaging van de zet- en druklooneu. De afdeeling „Wolfega* doet nl. het voorstel, om te onderzoeken wat er gedaan of nagelaten moet worden, om het jaarlijksch tekort op Recht voor Allen in het vervolg te voorkomen, en dat voorstel wordt gemotiveerd met de inededeeliug dai „er zyn die nieeneu dat zet- en drukloon, adiniuistratie en expe ditie te hoog zijn iu verhouding tot dun levensstan daard der der arbeiders, die aau het tekort huu zuur verdiende centen moeten offeren. Meu is zoo luidt de toelichting wel overtuigd dat huu die aan Recht voor Allen verbonden ziju, een „menscb- waardig bestaan toekomt", maar zij die het betalen meunen ook zulke eischen te tnogeu stellen, en zoo lang dezen daarvan verstoken zyu, raeeueu zij dat alles wat op bun kosten geschiedt, niet met bet oog op het ideale, maar uaar de Kerkelijkheid dient te worden berekend." Volkomen juistMaar de vraag is toch geoorloofd: waarom meu van die zijde dan steeds andere werk gevers zoo kras veroordeelt, indien ook zij by de vaststelling der loonen met de werkelijkheid rekening houden. {Vod.) Gisterenavond werd te Rotterdam eene protest- meetiug gehouden tegen het Leger des Hetls. Zes gewezen officieren van dat leger tradeo als sprekers op. De heer J. A. C. Non hebei opende de verga dering inut de mededeeling dat de sprekers, hoezeer het hun ook speet, onthulliugeu omtrent Booth's leger zouden moeten doen die zij zich verplicht achtten openbaar te maken. Hij gal daarna het woord aan den beer E. I. Vellema. Deze spreker ving aan met te zeggen, dat het geen gemakkelijke en aangename taak is protest-meetings tegen het Leger des Heils te houden. Niet aange naam omdat hij zelf er zoolaug deel van uitmaakte, en niet gemakkelijk omdat men zich byna niet in zulke huichelarij kau indenken alt die, waaraan het leger zich schuldig maakt. Van persoonlijk goleden onrecht wenschte hij niet te spreken maar hij kan niet n«laten het publiek te waarschuwen geen geld te geven aan het Leger des Hoils, en jonge men- schen die op het punt mochten staan hunne maat schappelijke positie t« verlaten ten einde zich bij het Leger aan te sluiten, ten' ernstigste aan te raden dit niet te doen. Do volgende spreker, de 'heer G. A. Bonthuis, ge- wezou secretaris van deu kolonel" Oliphant, weidde in den breode uit over den waren aard en het k»^ rakter van den geestelijken arbeid van het Legerde» Heils, daarbij nu en dan verwijzende naar eene bro chure van den beer Tom le Glercq. Het Booth's leger zóido hij schermt met groote statistiekenbet wenscht proselietenhet wil boven alle andere organisatiën uitblinken en deze overvleugelen; het leger is nu reeds verdeeld en za\ weldra uiteen spattenBooth verkoudigt zijn eigen lof, trekt do wereld door, laat zich koninklyk bin nenhalen, mankt gebruik vau allerlei löeeuwiche reolamemiddelen en wil de Mozes dier eeuw zijn; aan de officieren wordt aangeraden geen andere boe ken te lezen dan die van het leger, van reglementen eu orders, daarop betrekking hebbende; het geheel is eene overheersnhing van Kngelschen over Hollan ders de kweekschool is geen opleidings-, maar in ly vingsschoolde officieren-meotings die dienen tot opwekking van den geest, zijn vergaderingen die leiden tot berispingen men heeft' het liefst dat men als een automaat ja en neen knikthet Dger is in zijne centralisatie niet beter te vergelyken dan met een spinneweb, waarvan de spin alle draden naar zich toetrekt en die er inkomt uitzuigt en uitmer gelt bet is hard ziju laatsto stuiver in oen bodom- loos vut *e worpen; de outzaglyke geldsommen waar mede het leger wordt begiftigd komen uiet ten goede aan de officieren en de soldatende opvoeding der soldaten is zoo het kan nog miuder dan die de; oflioierenspreker herinnert zich niet den heer Booth ooit een bijbel in de hand te hebben zien nemen. Spr. resumeerde net door hem gesprokone in het volgendeBooth's werk, in den beginne op Gods woord gegrond, is afgeweken van zyne boginselen; zijne theorieën hebben vele zwakken op een dwaalspoor gebracht het christendom wordt verkracht; de gansohe organisatie is berekend op óclat; miskenning eu verwerping van andersdenkenden; eene menscbenvereeniging, in menschenrergoding ontaardende spoedige verkwijning; verwaarloozing der kudde; losheid eu profanie in godsdienst ongoddelijke nevenbedoelingen in tegenspraak met de schrift. Het door den beer Bonthuis betoogde werd door alle ex-officieren, sprekers van den avond, zy het dan ook in verschillende vormente berde ge bracht. De heer Nonnebel, hierna over de kerkieger- quaestio sprekende, deelde mede dot men zich in I een open brief tot de Nederduiticbe Hervormde Kerk had gewend, ten einde iu het leven te roepen i eene organisatie tol bevordering van de geestelijke j en maatschappelijke belangen van hot volk. De samenstelling en werking van deze organisatie werd door hem in breede trekken besprokenbij sla- I ging waarvan Booth's leger voor ons land overbo- dig zou zyn. luk voor hem en voor haar was. Alleen uit beleedigde, gekwetste fierheid om haar ook zijne onverschillig heid le toonen had hij zijne tegenwoordige vrouw ten huwelijk gevraagd. Hij had haar gezegd, hoe hy uooit zijne liefde tot Bella had kunnen overwinnen en hoe hij gevoelde, dat bij met Bella alleen met Bella, de gelukkigste mensch van de wereld bad kuuneo wor den, Ondanks haar tegenstand, had hij haar omhelsd, haar aan zijn hart gedrukt en haar telkens en telkens gedrongen hem te zeggen, dat zij hem ook liefhad, dat zij hem ook niet vergeten. Alles was vreeselijk onverwacht en overstelpeud ge komen het was de eerste maal, dat een man tegen over haar had vergeten, wat hij aan do vormen, aan "het als welvoegelijk beschouwde, wa9 verplicht. Het was voor het eerst, dat do zoo gevierde balkoningin van voorheen eene liefdesverklaring te hooren kreeg en deze nog wol, tiu haro schoonheid voorbij was, misschien tot h$ar geluk voorbij en van een man, die gehuwd was en vader van eeu negental kinde ren. Ik zag baar verbaasd aan terwijl zij, de kamer op en neer wandelende, voortvertelde. En onde* bare woor den leefde het geheele tooneel voor mij, Zij had ook vroeger hut taleitt.gebad aardig trasbsvendig te kunnen vertellen, met alle nuanceeringen in nare stem, die de •temmii-g van het oogenblik medebracht, en dan liad die strakke stereotype uitdrukking, die gewoonlijk hare trekken zoo terugstootend koel maakte, haar gelaat niet langer ontsierd. Ik zag hem voor mij, dien ernstigen dweper, wien de hartstocht te machtig was geworden dien vreemden dubbelzinnigen man, dien vrome, met de groote kin derschaar en de warmbloodige en toch koele egoïste, die altijd een diang in zich had omgedragen, om in toewijding aan een ander wezen te leunen opgaan, te worden ontroerd, zacht gestemd en gelukkig te wor den,... Ik zag de zware boomen in den tuin hunne kronen verheffen boven de hoofden dezer twee, en tegen den helderen zomeravond hemel afsteken terwijl in de verte de bladeren der heesters glinsterden van de bontge kleurde lampjes die in de takkau waren opgehangen. Ik boorde die "harde stem, in een oogenblik van opge wondenheid, als ondanks zich zelf, vriendelijke woorden uitspreken, terwijl de tonen der blaasinstrumenten in gedempte walsmaat tot haar doordrongen uit de zaal, waar men aan het dansen was. En ik begreep hem, den twueslachtigen, den dubbelen mensch, den as ceet,... Bella sprak niet tot mij, toen zij daar op-en-neer loopend haar geschiedenis verhaalde. Zij wilde geen opmerkingen, geen stopwoordjes, geen uiting van be langstelling. Zij sprak, otndal zij lucht wilde geven aan hetgeen zij zoolang in hwur hart had omgodragen. Tk was eenvoudig de stomme afleider eu het was go heel toevallig, dat zij juist mij haar vertrouwen schonk. Zij vertelde verder. Den volgenden dag was hij bleek uu outroerd bij haar neef' gekomen. Het wns als waro zijne verbo len liefde eerst thans kwaad in zijne oogen geworden, na hij die had uitgesproken. In zijne godsdienstigo over spanning had hij haar voorgesteld dat zij beide, in het geheim, zich eene kastijding zouden opleggen, om, ieder voor zich, aldus boete te doen en de zonde hun» ner verboden liefde te verzoenen. Telkens als zij elk- ander na dit gesprek weder ontmoetten, had hij haar met zijn dwepend mouniksgeloof evenveel angst aan gejaagd, als op dien avond met zijne liefdesverklaring in den tuin. Zij vreesde inderdaad, dat hij krankzinnig werd en zonder afscheid van hem te nemen, verliet zij de plaats. Later had zij hem niet weder gezien. Zij hield het er voor, dat zijne du'stere, dweepzieke mymeringen over den godsdienst, gopaard met berouw over het vroeger gebeurde eu de steeds toenemende geldelijke zorgen, hem langzamerhand hadden geknakt. Eene maand later had hij hevige hersenkoorts ge kregen en na enkele etmnlen van zinsverbijstering had de ziekte oen einde aau zijn levn gemaakt. Dat iets degelijks als het tooneel in den tuin ha»r kon overkomen; had Bella Duiten zich zelve gebracht. Volgons bare strenge opvatting omtrent welvoegelijk- heid en vooral oratreDt hetgeen een vrouw voegde, had hot, als het ware, een vlek op ha^r geworpen dat een man het had gewaagd aldu3 tot haar te spreken; ou dat een gehuwd man dit had gedaan, maakte de zaak in haro oog<*n tot eene misdaad. Zij had er dringend behoefte aar. om elko wantrouwende ge dachte, van daaraan mede schuldig te zijn, van zich a te schuddon. (Slot volgt-) Cl Jao. I. van Veen en K. M. Wegkarap, die ver volgens beidon bespraken „het maatschappelijk plan vun het Leger des Heils van nabij bekeken", weid den in het bijzoader uit over de shelters voor dak loozen te Arastordam, Utreoht en te Rotterdam, waar zij verblijf hielden. Zy verhaalden van de treurige ervariugon die zij daar opgedaan hadden; dat zij alleen bezoeken van stafofficieren kregen wanneer men de gecollecteerde dubbeltjes kwam ha len, waarvan de anno dakloozen met vrouw en kinderen de dupe waren, omdat zij gedoemd werden honger te lijden uit gebrek aan geld om voedsel te koopen dat alle eigendommen die het leger in or.s land heeft worden gezet op naam van William Booth dat van 700, te Rotterdam gecollecteerd, de ka pitein Laurier uit de shelter aan de Glashavon voor vde dakloozen niets kreeg ou dat (leze meermalen zotuier eer. dubbel'je in huis zatdat bij voorkeur in do shelters worden opgenomen lieden, waar men profijt van kan trekken ouden en gobrekkigen wor den geweigorddat sedert de komst van het Heils leger in on9 land er meer zijn uitgegaan dan in gekomen, dat menigmaal in geen 14 dagen eeu officier warm eten kreegdat de oyfers niet betrouw baar zyn onz. Het verslaa/^der „Heidemaatschappij" betreffende de beplantrirg vau de duinen is in handen gesteld van dou/Koofdinspooteur en de inspecteurs van den waterstaat, ten einde daarover advies uit te brengen en te overwegeu, of het aanbeveling verdient, onder leiding van genoemde maatschappy een proef met beplanting te nemen en, zoo ja, welk gedeelte der onder beheer van het Rijk staande zee werende duinen daarvoor in aanmerking zoujeomen. Aan de beplanting, voor zoover die otider het watorstaatsbeheer staat, wordt de moeste zorg be- steod het zyn de privaatrechterlijke eigenareu van duingronden, die op vele plaatsen de beplanting verwaarloozen. De provinciale verordening vau Noord - Hollaud van 13 Juli 1892, strekkende om daarin te voorzien, kan als een belangrijke stap tot be vestiging en bojioud van de zeewering worden aan gemerkt. Paderowski, de beroemde pianist, die nu een kunstreis door Engeland doet, heeft, ora zich overal te kunuen oefenen, een kleine betrekkelijk lichte pinno l&ten maken, die hij overal meeneemt, tot in zijn spoorweg-coupó toe. Zijn medereizigers hooren dan soms opeeus, tusschen het treingeraas door, een stroom van heerlijko raelodiën, door zijn kunstvaar dige handen aan het instrument omlokt. Bij de hoeren Frederik Muller Co., to Amster dam, is verschenen het Jaarboekje voor 1893, uit gegeven door de Vereeniging voor Levensverzekering. Het is op dezelfde wijze ingericht als de beide vorige jaargangen en bevat dus, behalvo een kalender, een mengelwerk en eene lyst van vertegenwoordigers van en geneesheereu workzaam voor verschillende Ne- derlandsche raaatschappijon, gegevens omtrent de door die maatschappijen gesloten verzekeringen, ont vangen preiniën, enz. De redactie, bestaande uit de heeren J. H. Schuy- leiiburg, F. van Reenen en J. F. L. 31ankenberg, deelt in de voorrede mede, dat er nog steeds enkele maatschappijen zyn, welke geen of minder volledige opgaven verstrekten. In het algemeen kan worden vastgesteld, dat de levensverzekering zich hier te lande krachtig ontwikkelt. Uit de opgaven der ver schillende maatschappyen blijkt, dat het geza menlijk verzekerd kapitaal (rente tot kapitaal herleid) op ultimo December 1891, naar raming, ongeveer 168 millioen gulden bedroeg (tegen 135 raillioen in 1889)de gezamenlijke bezittingen 37 millioen (tegen 30 millioen in 1889); de jaarlijksohe ontvangsten 8 raillioen (tegen 6>/s millioen in 1889); in 1891 werder. betaald aan verzekerden ongeveer 3.8 millioen (tegen 3'/s millioen in liet vsorgaando jaar). Het mengelwerk bevat o. a. de volgende artikelen „Een sterftotafel van verzekeringen in Ned. Iudië door Prof. Dr. P. van Geer; //Levensverzekering en Be nstingen;» door Mr. H. (-oeman Borgesius; „Op welke wijzo worden de belangen der verzekerden eener levensverzekering-maatschappij het best gewaar borgd,door Mr. Leonard Wolterbrek; „Dereserve als bijzondere waarborg voor do verzekerden", door Prof. Mr. T. M. 0. Asser; „Overzicht der literatuur over levensverzekering,» door J. F. L. Blankenberg. De commissie van enquête heeft «istoron de heeren Clemenceau, Bouvier, Constant eu (ïeorge Duval (redacteur van de litre Parole) voor zich geroepen. Aa„ den munster van justitie heeft zij gevraagd, onder welke voorwaarden haar het dossier van de zaak d.r Societé de dynamitewaarin Arton betrokken was, kan worden toevertrouwd. Volgens de Temps zou bij het ouderzoek van de overblijfselen van Wou De Reinach vergiftiging door atropine zijn aongetoond. De Daily News betwijfelt het niet, ef baron De Reinach zelfmoord zou hebben begaan. De Daily Telegraph zegt betreffende het ontslag van Rouvier Werkelijk de Fransohe republiek heeft weinig geluk. Nauwelijks sedert eenige dagen is er een ministerie gevormd, dat wel is waar een wijziging van het vorige is, maar dat niettemin eenige levensvatbaarheid schijnt ta hebben, of er ontstaat reeds een vacature door het aftreden van oen der ministers. Hoe langer deze crisis zul duren, des te meer zal de republiek in gevaar verkeeren. Dit zal koren op de molen zijn van haar talryke tegenstanders. Het aftreden van Rouvier is voor de beurs een evenemant. Voor beursmannen was het van groot belang, dat Rouvier behouden zou blijven. Hij staat in de toongevende finanoieele wertld zoo hoog aan geschreven. dat als hij aftrad, men terstond een belangryke daling der Fransohe rente zou verwachten. De rente daalde trouwens gisteren reeds ten gevolge van het aannemen eener beursbelasting door de Kamer tegen den zin der regeering. De tijd om van minister van financiën te verwisselen is trouwens 7.00 ongunstig mogelijk. Over twee weken begint het nieuwe financieele jaar; de drankbelasticg en de begrooting zijn nog altyd niet afgedaan. De wraak der bedrogen aandeelhouders van Panama zal Frankrijk duur te staan komen. In de afdeelingen der Fransche kamer is, gelijk men weet, het eerste deel van een voprstel om aan de Panama-commissie grootere (rechterlijke) macht te geven, aaugenomon, niettegenstaande de ministers Ribot en Bourgeois zich in den Senaat ten sterkste daartegeu verklaard hadden. In do Fransche bladen vindt men thans het verslag van het antwoord, dat de ministsr-president eu de minister van justitie in den Senaat gaven in ant woord op do interpellatie-Lacombe. Deza ondervraagde de regeering over de houding die zy tegenover de commissie van onquête wil aan nemen. Hij vreesde, dat het gevaarlijk was buiten gewone rechten aan een gedeelte der wetgevende macht toe te vertrouwen. De minister van justitie, de heer Bourgeois, ant- woorddo, dat de regeering dit ook niet wilde. Tot heden was er door de regeering in dat opzicht nog niets onwettigs gedaan en de minister hoopte, dat de Senaat bom vertrouwen zou, dat dit ook in ds toekomst niet zou geschieden. De president Ribot sloot zich hierbij volkomen aan. Een paar weken geleden, zeide hij, scheen dat het Panama-onderzoek onnooajg was, maar thans is er zulk een stroom van laster en beschuldigingen losgebarsten, dat het de plicht der overheid is, het onderzoek zooveel mogelijk te bevorderen. De re geering wil daarom de commissie van onderzoek zooveel helpen als in haar vermogen is. Zij wil haar in de gelegenheid stellen vau alle mogelijke stukken inzage te krijgen, en wel zoo spoedig mogelyk. Zij .deed dit om haar uit de verwarde positie te doen geraken waarin zij zich bevond, Maar dewijl de regeering aldus met de commissie samenwerkt, moet zy de beginselen, (lie zy ten plicht heeft te beschermen, hoog houden. De regeering heeft diep besef van hare verantwoordelijkheid en denkt er niet over de yitvoerende en rechterlijke macht over te dragen op een parlementaire commissie. De houding door den minister van justitie aange nomen wordt goedgekeurd door het geheele Kabinet. Het ministerie hoopt in deze zaak tot volledige kennis der waarheid te komen. Indien er tekort komingen van sommigen zijn dan is de republiek toch zeker sterk genoeg om niet to vreezen voor volledige openbaarheid. Als het onderzoek over en al het vuil, dat op den weg der regeering werd neergeworpen, verwijderd is. dan worden de regeerings- werkzaamheden weder opgevat en gaat men flink verder. De regeering heeft reeds het vertrouwen van de Kamer verkregen, De wijze waarop de Senaat thans zijn woorden ontving, deed den minister hopen, dat ook dit lichaam hot ministerie zou steunen. Deze woorden werden zeer toegejuicht. Daar het Horraerule-ontw^rp van het Engelsche ministerie thans genoegzaam voorbereid is, om finaal door het Kabinet in overwoging te worden genomen heeft Gladstone zijne collegas tot eene beraadslaging op aanstaanden Zaterdag bijeengeroepen. Hij zelf zal daartoe Vrijdag uit Hawarden te Londen aanko men. Tot Dinsdag blijft hij in de Downingsireet, ora vervolgens naar Biarriiz te verstrekken, waar hij de Kerstdagen wil slijten. Op 1 Januari denkt hij zich weder op zijnen post le bovmden. Dat er verdeeldheid zou zyn over de Home Rule quaestio in het Britsche ministerie, is door lord Rosebery tegengesprokou bij de onthulling van een levensgroot portret van Gladstone, dat door eenige liberalen in Canada aan do national liberal club te Londen geschonken was. De reguering, zeide dö ministor vau buitenl. zaken, zou de beloften nakomen; die de liberale partij ajg Ierland hoeftgegeven. Hoewel zij slechts eene Aleftie meerderheid bezit, zon zij gerust het oordeel van het Parlement en zoo noodig dat van het geheele volk afwachten. Al mocht zij niet in staat zijn aan het eerstvolgende parlementaire feestmaal eon spijslyst aan te bieden, die allen zou bevredigen, toch zou, zeide Rosebery, wat zij aanbood getuigen van de eerlijke bedoelingen van het liberaal bewind. Wat het proces-Ahlwardt, wat de interpellatie over Ahlwardt's beschuldiging, wat de verkiezing van Ahlwardt tot afgevaardigde van den Duitschen rijksdag duidelijk aa« het licht heeft gebracht, is het betreurenswaardig verschijnsel, dat de invloed der anti-semietische partij in het Duitsche rijk op onheilspellende wyze aangroeit. Een paar dagen geleden vestigden wijx er de aandacht op, hoe het anti-semitismeblijkens de vaststelling van het nieuwe partijprogramma, door de conservatieve party als politiek arbeidsveld is aanvaard. Waarheen moet de toenemende macht van dit negentiende eeuwsche monster voeren Niet ton onrechte is opgemerkt, dat het antisemitisme een anarchistisch karakter draagt. I)e naam is anders, het doel hetzelfde. Voor de anti-semieten is ver nietiging van den eigendom der joden, doch of jood of christen de eigonaren zijn, doot aan het wezen der zaak niets af. Het ergste is, dat de toocaangevers van het Duit sche anti-semitisme en een zeer dubbelzinnigen naam en faam op na lauden. Er zijn bewijzen ge noeg voor de hand, dat zij voor geen middelen, welke ook. terugdeinsen, ora hun doel te bereiken. Een Berlijnscli blad constateerde onlangs, dat de meerderheid der anti-semietische loidere veroordeo- lingen heeft ondergaan wegens valschheid in ge schriften of zwendelaryeu. Er zijn enkele anti semieten leden van den rijksdagzij staan allen meer of minder slecht genoteerd. ..Om te beginnen met den vader van het autisemitisifie, den ex-hof- predikor Stöcker, wiens verleden uit een oogpunt van waarhoidslievendheid niet smetteloos is. Ahlwardt de held van den dag, maakte reeds herhaaldelijk keunis met het gorecht; hij werd reeds vroeger veroordeeld wegens laster, bedriegerijen en valsch heid in geschriften. Ondanks dit alles wordt hij door zekere pers als een held en een martelaar ge huldigd eu door de kiezers van het district Arns- walde-Friedberg tot hun vertegenwoordiger in den rijksdag verkozen Ja, wat nog onwaarschijnlijker klinkt, Ahlwardt vindt krachtigen steun by -de con servatieve party en het orgaan van den rijkskanse lier, de Nordd. AllZtg., betoogt zelfs dat Ahlwardts party, dat is dus het anti-semitisme, een recht van bestaan heeft als parlementaire partij! Zitting van Woensdag 14 December 1892. De volgende personen zijn veroordeeld wegens In een winkel voorhanden hebben van 5 niet geykte gewichten. B. vau der S., te Moordrecht, tot 5 boeten elk van 0.50 of 1 dag hechtenis voor elke boete. In een winkel voorhanden hebben van een niet geykte maat. A. A. V., te Moordrecht en W. E., te Gouderak, ieder tot 0.50 of 1 dag hechtenis. In een winkel voot handen hebben van een niet wet telijke maat. J. van IJ., te Gouderak, tot 1 of 2 dagen hech tenis E. H. te Gouderak, tot f 0.50 of l dag hechtenis. Onbeheerd laten staan van een trekdier zonder voor zorgen tegen schade le hebben genomen. J. van E., te Bodegraven, tot 3 of 3 dagen hech tenis. lo. Zonder daartoe gerechtigd te zyn loopen op be planten grond. 2o. Openbare dronkenschap. A. V., to Stolwijk, tot 2 geldboeten elk van 1 of 2 dagen hechtenis voor elke boete. Zonder de vereischte vergunning uitoefenen van het beroep van straatmuzikant. P. M., zoödor bekende woouplaats, tot 5 of 2 dagen hechtenis. Jagen op Zondag op eens andera jachtveld en zonder jachtakte. 1 W. van E., te Zwaramordam, tot 3 of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap gepleegd bij 5e herhaling. C. V., te Gouda, tot 3 weken hechtenis en opzending naar een Rijkswerkinrichting gedurende 3 maanden. Openbare dronkenschap bij 6e herhaling. H. J. K., te Gouda, tot 3 weken hechtenis en plaat sing in eeu Rijkswerkinrichting gedurende 6 maan den. Openbare dronkenschap bij le herhaling. P. H., te Gouda, tot 3 dagen hechtenis.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2