en. :n s. uEN. bi, ngtot Eect. TJES, •E, r es. I N° 5021. 1892. BINNENLAND. voer! UIT HET LEVEN. ,arten Zaterdag 17 December. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* De inzending van advertentién kan geschieden tot één uur des namiddags van den dag der uitgave. FEUILLETON. 'orden afge- at Cie.. KOLEN, ebe )EL ING. (Naar het Dvitich.) DING ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentién gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschjjnt. der Zelf- 3 uitspat- r vulkachels. IKT H 101. vrjj in huis Heet, geljjk Do heer J. N. Koobs deed met gooden uitslag het examen voor surnumerair, gedeelte B, dat gis teren te Utrecht bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen heeft plaats gehad. ware levenswoord: «achteruitgang I ach- goudsche courant. GOUDA, 16 December 1892. De lieer G. D. Heij alhier deed ie ’s Hage met guustigeu uitslag examen Wiskunde art. 65 L. O. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelpks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prgs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. klzottderljjke Nommers VIJF CENTEN. diep was Waart gij het wel, mijne schoone, fiere Bella, die met uw koelen, raadselachtigen glimlach do genegen heid, den hartstocht van monigen man hebt gewon nen om hem daarna in ongenaakbare trotsche majes teit als een stuk speelgoed weg te werpen waart gij dit? Zij had nu ruim vijftig jaren geleefd en van schoon heid was geen spoor meer overgeblevenalleen de vorm van neus en kin bad aan den tijd weerstand geboden, maar de rechtlijnige neus was rood en de kin stak te ver vooruit, omdat bijna alle tanden wa ren uitgevallen. Op het voorhoofd, waar voorheen twee naaldfijne streepjes zeer bescheiden van een heftig karakter hadden gesproken, las men thans in rimpels en diepe, beweeglijke plooien, de onverbloemde ge schiedenis van een liefdeloos, zelfzuchtig levenden aanhoudenden strijd van een bitter gemoed vol haat en verdriet, met de wereld en het leven. te zien on vond die te Alfen aan den Rijn. Muziek en zang is een machtige factor bij de opvoeding en dat de Fanfare- en Zangvereemging uit de Martha- stichiing onder goede leiding staat, bleek ten volle gisteren avond. Al dadelijk werd het aanwezige publiek gepakt door het aangrijpend schoone Wilhel mus naar oude toonzetting. Een gemengd koor van jongens en meisjes zong Verschillende psalmen en gezangen en wel met eene ïuiverheid, die niet naliet indruk te maken op de aanwezigen. De hoer C. Geel deed nog eenige modedeelingen en na het zingen van Gezang 180:1 keerden de vergaderden dankbaar en voldaan huiswaarts. Moge ’t bestuur er in ge slaagd zijn om door deze uitvoering in Gouda de Martha-stichtiug in ruimer kring bekend te maken, dan kan er niet aan getwijfeld worden of ook iu onze stad ziften edele menschen zijn, die haar finan cieel willen steunen. De rijksvoldwachter, door wiens zorgeloosheid dit plaats had, moet reeds zijn geschorst. afb. Prijs rersebrik- □gd Ijjdt, iring, die van een hetVer- larkt 34, t bedrag, *n boek- zoo ver achteruit gaat!.... Op do plaats waar ik, rond reizende, voor enkele weken mijne tente had opgezet, i a: huis. Met verlegenheid zag ik haar komen e i slechts nu aarzelend reikte ik haar de hand. 1 -. die duidelijk verried hoe een flink middagmaal bij haar tot de uitzonderingen behoorde. Toen zij warm was geworden en verzadigd, scheen de invloed deren; zij werd althans spraakzamer. En zy had veel te vertellen. Hoe langer zij sprak en hoe meer zij zich overtuigde van de belangstelling waarmee ik naar haar luisterde, des te meer verdween de voormalige fiere terughou dendheid, die voorheen over alles wat zij zeide of doed een veredelend waas had uitgogoten; dit zeker iets, dat haar veroorloofd had ondeugend te zijn, dubbelzin nig zelfs, zonder ooit in het gemeene te vervallen. Thans had zij een nieuwe manier om zich uit te drukken aangenomen; het was merkbaar, dat zij in haren omgang verscheidene sporten was gedaald en dat zij door de macht der gewoonte had geleerd te spreken zooals de menschen spraken met wie zij tegenwoording Gisteren morgen om kwart over twaalven, terwijl te Amsterdam de rechtbank zitting had in het Ge rechtshof, op de Prinsengracht, vroeg een der be schuldigden permissie, om zich even naar een zekere plaats te mogen begeven, wat hem werd toegestaan. De gemakkamer bevindt zich aan den kant van de Lange Leidschedwarsstraat aan de straatzijde op de eerste verdieping, ongeveer 5 a 6 meters boven de straat en is door eene dubbele deur afgesloten. Buiten de tweede deur stond, terwijl de man binnen was, een schildwacht. Tusschen de beide deuren bevindt zich een raam, dat uitzicht geeft op de Lange Leid- schedwarsstraat. Zoodra de gevangene binnen was, drukte hij een ruit in, kroop er door en sprong op straat. Niettegenstaande den tamelijk grooten sprong, scheen hij ongedeerd te zijn, tenminste hij stond oogenblikkelijk op, holde voort in de richting van de Spiegelgracht en was spoedig uit het gezicht. Een aantal agenten begaf zich onmiddellijk op weg om den man te zoeken. De aandacht van het publiek wordt gevestigd op het veelvuldig voorkomen van briefkaarten, niet van rijkswege uitgegeven, die met |pen of een onvoldoend frankeerzegel waren voorzien, en waarvoor dus van den geadresseerde een port van 7Vs cent of minder moest worden gevorderd. Het getal van zoodanige briefkaarten beliep gedurende 6 dagen op de drie voornaamste kantoren meer dan 250. Gisterenavond had in do Sociëteit «Ons Genoe gen" eene Muziek- en Zanguitvoering plaats door de Fanfare- en Zangvereeniging «Euphonia" der Martha-Stichting te Alfen a/d Rijn. De geheele schouwburgzaal was gevuld met een aandachtig ge hoor. De vergadering had een godsdienstig karak ter. Ds. Wartena opende haar met gebed en gaf daarna een overzicht van de wording en het ont staan der Stichting. Weezeu, dakloozen, verwaar loosde kinderen worden liefderijk in het gesticht op genomen en verzorgd. De Evangelist de heer C. Geel, directeur der inrichting, vond in den Duvels hoek te Amsterdam een drietal stumpers van kin deren, wier moedor den breeden weg was opgegaan, en haar kinderen liet verdierlijken. De beer Geel trok zich het lot der kleinen aan en bij advertentie riep hij welwillende menschen op, om de opvoeding van het drietal op zich te nemen. Ds. Smitt be,- lastte zich met die taak, daarin bijgestaan door andere edeldenkende lieden. Al spoedig werd het getal kinderen, dat in denzelfden ellendigen toestand verkeerde, als bovengenoemd drietal, grooter en Ds. Smitt zag zich genoodzaakt naar ruimer woning om De Amsterdamsche gemeenteraad ving Woensdag aan met de behandeling van de ontwerp-concessie voor de nieuwe tramlynen in de buitenwijken. Vooraf beproefde de heer Gerritsen nog eens, tot aanleg van gemeentewege met uitbesteding van de exploitatie te doen besluiten. Maar toen hem bleek, dat de instemming daarmee uiterst gering was, trok hij zijn voorstel weer in. Evenmin echter was de Raad gezind, zich te ver klaren voor een monopolie der «Amst. Omnibus-My.° De vrije mededinging zal voor de nieuwe lijnen wor den opengesteld, met vrijheid omtrent de te bezigen beweegkracht. Met 17 tegen 16 stemmen werd, op voorstel van den heer Treub, voorgeschreven, dat in de morgen uren arbeiderstrams tegen half tarief zullen moeten rijden. Een voorstel van den heer Hovy, om den dienst op Zondag tot de helft der ritten te beperken, werd met 22 tegen 8 stemmen verworpen. De quaestie van den Zondagsdienst is hiermee echter nog niet uitgemaakt. Immers op art. 21, waar men nog niet aan toekwam, is een amendement ingediend door de hoeren Van Hall c. s., strekkende om den con cessionaris te verplichten, zooveel personeel in dienst te nemen, dat zonder schade voor het verkeer tige, vreeselijk teruitgawg I” De gedachte, hoe wij ons bestaan voortslepen, ook in de afschuwelijkste, meest vernederende gedaante, overviel mij met benauwende zekerheiden hoe.... zulk een bestaan, dat den naam van leven niet ver- 4) Zij was niet langer zeker van zich zelf, niet lan ger geheel zeker van hare ongenaakbaarheid. Allengs was een flauw vermoeden in haar ontwaakt, dat de samenleving niet zoo gepolijst was, niet zoo gepolijst kon zijn, als zij zich die vroeger had voorgesteld. Het zal mogelijk vier jaren na het hier medege- deelde geweest zijn, toen ik mijne eens zoo bewon derde en gevreesde dwingelandes terug zag. Wat ik zag maakte mij bijkans bang voor de wereld, bang voor de menschen, bang voor mij zelf. Daar ligt zoo iets geheimzinnigs in de ondervinding, dat ahes moet worden afgebroken, vervallen, vergaan dat armoede, ziekte en ouderdom in staat zijn geheel en al te bederven wat eenmaal jong en gezond was en ons oog in verrukking bracht. Eene angst, als had ik een spook gezien, maakte zich van mij meester. De ruïne van een menech is do ern stigste aller waarschuwingen en ik beefde, toen ik do vrouw terug zag, die eenmaal zoo gevierd, zoo bewon derd, zoo aangebeden was. In vernam het onbarmhar- Zij was met den trein hier aangekomen en toen zij binnenkwam rook zij sterk naar drank. Zij was mager, bruin en verschrompeld. De kin scheen met twee onder de huid doorloopende, dikke koorden aau den dunnen hals to zijn verbonden. Tegenzin en medelijden voerden strijd in mij. Het dient, beter heet te zijn, dan te sterven voordat alles was zulk een walgelyk gezicht; het was zoo afschu- 1 -J welijk te denken, hoe zij stap voor stap, misschien ondanks haarzelf, omlaag was gedreven, altijd lager, bezocht mij deze «heimathlose,’’’zelve zonder eigen te- tot zy zoo diep was gezonken en gekomen waar zij I --1-i .-i :l i-1-stond. Ik liet de tafel dokken en zij at met eene gulzigheid, :j.ii L” i tot de uitzonderingen behoorde. warm was van den alcohol op haar gelaat te vermin-

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1