tfiuiieiilaridiscli overzicht. aan ieder van het porsoneol om den aaderon Zondag ▼rij kan worden gegèven. Nadat eenigen tijd was gedebatteerd over hetgeen de concessionaris aan de Gemeente-kas zal hebben te betalen, werd de verdere afdoening verdaagd tot een ▼olgende zitting. Staten-Generaal. 2e Kameb. Zitting van Donderdag 15 December 1892. De min. van binnenl. zakeu gaf in zyno rede te kennen, dat hij zeer de algemeene belangstelling iu het ambachtsondorwijs waardeerde, maar toch goen vrijheid vond om het ameiideraeut-Sraeeuge over te nemen, daar het Drentsclie systeem iu onderzoek was en hij eerst wilde weten, wat de gevolgen zouden syH. Intusschen liet hij de beslissing aau de Kamer over, die ten slotte het voorstel met 43 tegen 41 steramen verwierp. De overige artikelen gaven geen aanleiding tot een opgewekt debat. Men pleitte voor Leerplich (Tijde- man), voor verbetering der onderwijzerstractementen (Kerdijk en Ferf), beklaagde zich over de socialis tische gevoelens der onderwijzers (Karnebeek), hetgeen den min. stof gaf voor een nieuwe rede. Een ont werp op den leerplicht ligt gereed, doch wat op de organieke weiten, die aan de orde zijnherziening der rainiraum-tractementeu lacht den heer Tak toe beslist ontkende hij dat in dei onderwijzersstand als geheel een slechten geest heerschto«at Na wijn betrof, daaromtrent mocht het eindvonnis in bet hangende proces worden afgewacht om maatregelen te ueraen; des namiddags kwam er eenige levendigheid in het debat, toen de heer Van Korkwijk een amen dement voorstelde van 12000, uitgetrokken ten behoeve van de inzending in de nfdeeliug Schoone Kunsten op de Tentoonstelling te Chicago, te schrap pen. Dit voorstel vond van verschillende zijden steun o. a. bij den heer Schaepman, terwijl de heoren Borgesins, Van Houten en ue comm. van rapporteurs het ontrieden. Het werd aangenomen met 56 tegen 36 stemmen. Het goheele Vo hoofdstuk werd goedgekeurd zonder stemming. In de avondzitting was hoofdstuk VI (Marine) aan de orde. De commissie van rapporteurs is tegen de verhoo- giug voor nieuwe schepen, evenzoo de heer Viruly Verbrugge; de beereu Land eu Rutgers v. Rozen burg zullen voorstemmen. „Blijde tijding", schrijft oir. L. Hafmans in het Venl Weekblad. „De peraequatie is er door. In de zitting der Tweede Kamer van verleden Dinsdag den 6 Dec. werd zij mot 72 tegen 17 stemmen aange- notneu. Ik wensch u geluk, dierbaar Limburg. Tengevolge dezer peraequatie valt u een last van honderd twintig duizend gulden 's jaars vau de schouders. De grondbelasting, welke thans 372.752.77 bedraagt, wordt teruggebracht tot 253.77.05. Wij hebben dus alle reden, ons te verheugen. Belastingen ziet men heel zelden verminderen en het is een buitenkansje, als men eens ontlast wordt. Dit geschiedt thans en in ruime mate. De grondbelasting wordt met een derde verminderd. Wie nu 3 betaalt, zal in <lo toekomst slechts 2 betalen." Venier zet mr. H. uiteen, dat de provincie Limburg verkeerde. Alle terughouding was weg. Ik kreeg den indruk bij haar spreken, of zij niet zooals vroeger, aau eene stemming van haar gemoed lucht gaf, maar of zij over deze dingen overal en tegen iedereen zou Bunnen praten, die maar naar haar wilde luisteren en dien zij op haar weg ontmoette. Zoo vertelde zij mij, dat zij op een dorp, een paar mijlen van bier, eene kamer had gehuurd. Zij had niet geweten waarbeen zij zou gaan, zij was voornemens een kleinen winkel op te zetten, maar tot nog toe had zij er geen werk van gemaakt. Zij noemde den man, die haar huisheer was en ik kende hem wel var. aanzien. Nu en dan had ik hem in den loop der tijden, wel eens zien opdagen. Hij was de houder van een bierhuis en zijn rood, door grijs uaar omgeven gelaat, was als het ware eerl uit- hanzbord van zijn bedrijf. Hij wilde met haar trouwen, vertelde zij, maar daar hij weduwnaar was en een paar der kinderen mondig waren, had hij nog allerlei te bezorgen, om de papie ren in onlo te maken, voor de verdeeling en uitkot-ring en zoo voorts. Daar ra moesten zij nog vooreerst wach ten. Hij was echter best voor haar; zij behoefje geen huur te betalen, kreeg turf in haar kachel en mocht vrij bier drinken, zooveel zij wilde. „Je bezrijpt, van degelijk middageten komt niet veel; het is zoo duur en het is ook de moeite niet waard voor mij alleeu ti- koken." De stumperdIk zou wel eens willen zien, hoe zij zou doen als zij moest koken Zij zag mij zoo schuw en met zuik eene onderdanigheid in haar blik aan, bij de peraequatie niet alleeu voordeel, maar ook voldoeuing heeft. Limburg krijgt golijk. Bij de herschatting der ongebouwde eigendommen in geheel het ryk is gebleken, dat de veronderstelling, waarop de wet vau IS65 tot opvoering der grondbelasting in Limburg berustte, het kadaster in Limburg gelijk aan dat in andere provincies onjuist wus. De nieuwe belastbare opbrengst over het geheele rijk tooh bedraagt het dubbele van do oude, de verhouding is dus van 4 tot 2, terwijl de uieuwe belastbare opbrengst in Limburg tot de oude slechts staat als 4 tot 3. Kan er doorslaander bewijs bestaan, dat de Limburgers, die in 1865 beweerden, dat hun kadaster hooger was dan in andere provinoies, gelijk hadden Evenveel als de wetgever van 1865 in arren moede aau Limburg oplegde, evenveel neemt de wetgever van 1892 ons weer van de schouders stilzwijgend erkennend, dat zijn voorganger ons ongelijk deed. De keizerlijke diergaarde te Schönbrunn heeft een groot verlies geleden. De lievelingen van hel pu bliek en vooral van de kinderenwerold, de potsier- lijke vierhandige dieren, moesten allen gedood wor den, zoodat bet apenhuis op het oogenbiik geheel leeg 6taat. Sedert een jaar werden in de diergaarde groote veranderingen aangebracht, die zich in zoover ook tot do apenkooi uitstrekten, dat deze aan een flinke schoonmaak en verbetering werd onderworpen, ter wijl de bewoners zoolaug eldors onder dak werden gebracht. Toen zij weer in do kooi teruggebracht waren, werden zij na elkuar allen ziek, eu voor men nog de oorzaak dor ziekte had kunnen opspoten en d« zieke, dikwijls zeer kostbare, dieren kon afzonderen, wareu allen door een acute longtuberkuloso aangetast. Alle geneesmiddelen bleken onvoldoende, waarom men de dieren cyankali te drinken gaf. Allen dron ken van het gift en stierven er aan. Ter vorhinderiug van besmetting werd hierop de kooi ter dage gereinigd en al het zich daarin be vindende hout verbrand. Eene aardige geschiedenis, herinnerende aan vele der gelijke verhalen omtrent „regimentskiudtren" is die van Maria Kekholmskaya. Iu den laatsten Kussisch-Turkschen oorlog vonden eenige soldaten van het Kekholrasky-regiinent een vrouw met een kind in haar armen in de sneeuw. De vrouw was reeds dood, maar het kind leefde nog en werd door het rogimeut aangenomen. Men gaf het den naam van Murta Kekholinsky. Het meisje werd op ko-ten van het regiment opgevoed eu on derwezen en onlangs deed luitenant Schlemtner van de Trurasky-dragonders, aanzork oin hare han-l bij den kolonel van het regiment. Aanstonds werd eene vergadering belegd var» ver schillende leden van het regiment en nadat door ko lonel Reichenbach wus medegedcold dal hij vau ge neraal Panintin en van alle officieren vau luitenant Schlemmer's regiment de b-ste getuigenissen had ont vangen omtrent het karakter van den jongen officio: en diens reputatie, word met aig'-mceue stemmen besloteu, hum de regiments lochtor af te staar.. Het huwelijk zal nu binnenkort plaats hebben. Het Nbl. v. Ned. bevat een verhaaltje van een flessclientrekker, (lat wij èn om de aardigheid van dal het mij door de ziel sneed. „Vindt je.... het erg dwaas voor inij.... oude vrouw... to gaan trouwen?"" vroeg zij. „Maar ik heb niets om van te loven. Mijn geheel verinogen bestaat uit twee duizend kronen eu men wordt ouder ook. Hij zit er goed in. Ik krijg eene meid, die de keuken be zorgtik behoef niet rae^r in een koude kamer op te staan, 's winters en ook niet meer mijn eigene koffie tu zetten. Ik behoef ook geen hont meer te hakken en wator te dragen.... Vindt je het erg dwaas, als ik het doe?' „Neen," antwoordde ik. Eene vreemde beklemming maakte mijne stem onklaar. Wat zou het helpen, of ik h«er begon te rnoruliseeren Alle voorstellingen, die ik zou kunnen maken, moesten tot zand worden ver kruimeld tegenover den 'drang tot zelfbehoud van deze vrouw tegenover de onwrikbare eischen van het leven. Toch verwonderde ik mij in stilte over het aanzoek van den bierman. Welke rest Ier voormalige betoo- vericg had er den man toe gebracht, haar een tehuis bij lit-m aau te bieden, onder voorwaarde dat zij zijne vrouw werd? Zij zat stil aan de tafel en slurpte haar koffie. O, wat moest dit trotscho hart hebben geleden, eer zij zoo laag was gezonken, zoo laugzatnerhand Waar is de vrouw, die de kracht heeft om ziekte, armoede en workeloosheid te (rotAeoren, zonder de hand, die haar wordt toegestoken te/vatten De bnlkouiugin uit vroeger dage», die zoo menige het meegedeelde èn om het uuttigo van de waar schuwing legen hei steeds toenemend flesscheutrek- ker8gilde hier overnemen: Het luidt aldus: Ons werd dezer dagen een aardig staaltje medege deeld omtrent do sluwe wijze waarop de flesschen- trekkors soms te werk gaan. Voor de waarheid van hot medegodoelde staan wij in. In Groningerland is het gebruik vnn koek ten platteland©, vooral bij kermissen, kolossaal. Do win keliers in kleine plaatsen, waar de kermissen nog in fleur zijn, weten zich dan ook bijtijds van de noodife hoeveelheid koek te voorzien, om aan ho' verlangen van alle „kookliefhebbers" te kunnen voldoen. Zoo zijn er in de stad Groningen een aantal koek bakkers, die allen en gros werken en hun zoete pro ducten op bestellingen naar de kleine plaatsen afzenden. Nu kreeg een dier bakkers een brief vau eaa winkelier van oen klein plaatsje, met verzoek, hem, met het oog op de aanstaande kermis, niet minder dan tien kisten koek te zendou. Een zeer welwilleud schrijven begeleiddo dit verzoek. De firma was zoo goed bekend, de koek was zoo lekker, en daarom werd deze bestelling, al was het dan ook de eerste, aau die firma gegund 1 Die lieve woordjes evenwel wekten bij den bakker, die er al eons meer ingeloopen was, argwaan. Hoe lief, dacht hij, maar ik vertrouw het niet. Eenige dagen later kwam oen tweede brief, waarin op spoedige toezending werd aangedrongen. Maar de bakker, die reeds een paar malon was opgelicht, liet ook dien brief onbeantwoord. Ongeveer een week daarna vervoegde zich een net gekleed heer aan zyu winkel en deelde hem mede dat hij een groote party koek voor du aanstaande kermis wilde .opdoen. Hy wensobte evenwel eerst den prijs te wutencontant betalen was zijn ge woonte. Men ging aau hot berekenen, de vrachten de verlic-zen werden in rekening gebracht. Doch toen eindelijk de koopsom genoemd was, verklaarde die uette koopman dut bij van den koop moest afzien waut dat er op dio manier niets voor hom te ver- dienen overbleef. En handeldrijven zonder verdienste waarbij hij nog zooveel risico liep, was toch to gek. Do koop sprong derhalve af. Dat is een solide koopman, dacht onze koekbakker. Een praatje ontwikkelde zich over den slechten tijd, over het slecht betalen en wat dies meer zij. In den loop van bet gesprek vertelde do solide mijnheer, dat hij kwam vun hetzelfde plaatsje, waaruit de vroegere bestelling van koek was gekomen, waar aan wegens onzekerheid omtrent de soliditeit van den besteller geen gevolg was gegevon. tic, dacht onze bak kor, als ik hem eens vraag naar de soliditeit vau die firma. Die solide man zal mij wel naar zijn beste welen inlichton Die firma, luidde het antwoord, puik puik solide; alles op tijd betalen alles prima soort artikelen. Men scheidde ra t een handdruk, en de bakker besloot thans, nu hij van eeu zoo solide persoon zulke goede informaties had gekregen, do tien kisten koek af te zenden. Hij voegde er zelfs eeu briefje bij, waarbij hij zijn verontschuldiging aanbood, dat de toezending eenige vertraging had ondervonden. En de betaling? De bakker wacht er nog op. De vriendelijke mijnheer, die zich o zoo solide had voor gedaan, was niemand anders dan de flesscbonlrekker, die de door hein bestelde partij niet gekregen had en nu dit middeltje had aangewend, om toch zijn slag te slaan. j goede partij had afgewezen, hetzij, omdat de pretendent niet rijk genoeg was, hetzij, omdat zij zich niet wilde verkoopen wie zal het zeggen zij stond thans op het punt de treurige overblijfselen van hetgeen zij was geweest, weg te geven, om daarvoor „kost en inwoning" te koupcti En do weinigen, tot wier ooren de tijding van dit somber huwelijk zal doordringen, zul'.en minachtend hunne schouders optrekken want op liet bruidsbed dezer oude, verwelkte vrouw worden geen vergoelij kende bloeraeu gestrooid. Eu toch en toch.... Schoone, fiere Bella; dat gij zulk eon einde moest nemen Wij deelen dit eenvoudige verhaal mede, om toch iederen handelaar te raden, voorzichtig te zijn. De handel heeft reeds zich-zelf met zooveel bezwaren te kampen, om uu. nog de dupe te worden van gewetenlooze schelmen, is waarlijk te erg. Meu zij dus op zijn hoede. Uit Parijs schrijft men aan de N. RottCt%\ E» n aangetoekondeu brief laat men u hier thuis bezorgen, en gij hebt geen attdere formaliteit te ver vullen, dan op het boekje, dat de bestellnr u voor houdt, in de daarvoor bestemde kolom uwe handtoe- kening te zetteu. Zoo eenvoudig mogelijk dusMaar van een postwissel ontvangt ge eeue toegevouwen gedrukte keunisgeving, berichtende dat ge met deze kennisgeving eu voorzien van de noodige bewijsstuk ken over het bedrag aan het kantoor vau ontvangst kunt beschikken; de postwissel verlaat het kantoor niet en bij do uitbetaling kuipt do ambtenaar er de strook af met den naam van den afzender. Het laat zich uit deze wijze van doen verklaren dat, gelijk mij een Paryzeuaar vertelde, de geldverzeudiug slechts bij uitzondering per aaugtteekenileu brief plaats hoeft. Dit zal echter de Nederlaudsche vereenigiug van liefdadigheid alhier penningmeester de heer Boas, ik zal er bet adres maar bijvoegen: 14, rue de La fayette dit zul die vereenigiug niet verhinderen om oen aangeteekenden brief luet geld met groote dankbaarheid te ontvangen. De vereenigiug heeft grooto behoefte aan don steuu der gegoeden iu het vaderland, want zij staat voor eeno ontzaglijke ellende en armoede onder de laudgenooten uit den werken den stand alhier, en daartegenover beschikt zij slechts over eenige duizenden fraukeu. Helpt ons van Ne derland uit die taak wat gemakkelijk maken; helpt ons zoo dat wij ineer kunnen doen, dat de gift die wij uitreikeu in onze moedortaai or. tor herinnering aan het vaderland, in zijn naamhelpt ons dat die gift eeno hulp kan worden ter opbeuring, waar dat nog mogelijk is, of anders ton minste tegon den hongerdood kan vrijwareu 1 O, er wordt veol in Nederland gevraagd, er wordt veel gegeven ook, verstundig en onverstandig, maar als men daarom niet in Nederland wil geven, laat men dan geven to Parijs, als mon zich hier bevindt voor weir.igo dagen, levende en kol voor zijn genot en ge noegen. Wat zal hol u hinderen, gij bevoorrechten der fortuin, die telkens uw werk of uw roiitenierlcven kunt afwisselen met eeu Parijsch uitstapje, wanneer gij op dat moment als do tien- of twiutigfrankstukken uit uwe beurs vliegen, er eentje vasthoudt voor onze veree nigiug? Misschien redt gij er een landgenoot het loven mede 1 En gij,jonggehuwden,die arm inarm en dikwijls oog in oog langs de Parijsciie boulevards drentelt, meer elkander zoekende, het ongestoorde samenleven, dan het plezier van Parijs, dan zijne theateis on musea, kom,denkt in dio heerlijke dagen eens dén oogenbiik aan de afzichtelijke ollecde, welke om u huisten welko hare slachtoffers maakt ook onder Nederlanders. Voor u een lachende hemel, al is hot donker en koud voor hen dat zwarte, troosteloozo bestaan, waarin zelfs de gouden zonnestralen geen vonk vau geluk kunnen doen spran kelen. Is hot u geen vreugde in dien tijd te geven? Steeds komen landgenooten hier, velen op hunnen doortocht uaar Marseille of Genua, oui zich in te schepen voor de Indische reis, jonge ambtenaren, geroepen om ginds ovor honderdduizenden te regee- ren, officieren van het Indische en Nederlaudsche leger, van de marine, dio straks, als de stoffelijke en moreele belangen van het vaderland dut eischen, hooghartig gezondheid en leven zullen wagen, ge hoorzaam aan een plicht, het sterkst te midden van bet gtoot8te gevaarZij komen hier, niet ziende op oen paar franken meer of minder. Zal dan eene bijdrago aan do Nederlandsche vereenigiug hen be zwaren En wilt gij i.iut geven vóór te zien, goéd houd dan een Dinsdag middag vrij van 4 tol 6, en be geef u naar do Maison consistoriale van de kerk de 1 Orntoiro, vlak bij het Louvre. De breede, don kere gang in, langs <ie ongelukkigen heen die hier. ineengodoken op eene bank zitten to wachten tot de beurt aau hen is gekomen, en deze groote deur links geopend ge zijt in het lokaal, waar do Ne derlandsche vereeniging hare liefdadigheid oefent Om do tafel zijn verschillende leden gezeten, onder wie do grijze voorzittor, de heer Buisman, en de secretaris, de heer Ed. Pinner, die beiden hunne armen zoo good kennen, hunne namen en levens omstandigheden weten, zelden gemist worden. Het tuitne vertrek wordt slechts spaarzaam verlicht door eene op do tafel staande lamp, genoeg echter om de gelaatstrekken op te nemen der armen, die nu één voor eén binnenkomen. Ouden van rlagt-n, die komen bedelen om work. Werk een* aalmoes is al wat de vereeniging hun geven kan 1 Zieken, door rhumatiek krom getrokken gestalten, die zich voortsleepen op eene kruk eu als uitgeput neet vallen op een stoeljonge moeders, door haren man verlaten "voduwen, wier zorgen verlicht worden doordat de vereenigiug hare kinderen tracht voort te helpen ook een hooggehoedo man Deze wordt woggezouden. Het is hard, maar hij heeft niet gehou den wat hy beloofd heeft, en de vereeniging helpt eu geeft alleen dan, wauueer blijkt dat de vragenden het verdienen. Zij moet zich zooveel beperken, want zij bezit zelve bijna niets, bijna niets in vergelijkiug van hetgeen noodig is, om aan de meest dringende beboefton te kunnen voldoen. Het is de armoede eeuer we reldstad, welke voor u heentrekt, nog armelijke», nog troosteloozer dan zij elders is; nog meer nooddruft in de kleeding, nog meer ontbering sprekende uit liet gelaat, nog treuriger de ziekten en kwalen 1 Werk komen zij vragen, dekking,* kleeding, brood. Zij vragen bet als Nederlanders in den vreemde, zij stamelen het dikwijls in klanken, getuigende dat zij slechts zeldcu hunne moedertaal meer hooreu werkloosheid en de harde hand van het noodlot, met eigen schuld hebbeu de meesten doen dalen. Mag dan het vaderland ongevoeligheid blijven toonen Voor de Nederlanders, die naar hier komen orn te genieten van al wat het Parijsche loven aanbiedt, de plicht om de vereeniging te gedenken, welke het zich tot taak stelt den armste», den meo6t ongelukkigen landgenoot, den schipbreukeling op de wereldzee, te laten voe'en dat, hoe vergeten en rampzalig hij ook zij, er een kring is die zich zijner blijft uantrekken de Nederlandsche vereeniging van liefdadigheid, ver tegenwoordigd in Frankrijke hoofdstad het niet ver geten vaderland Hubbard vroeg gisteren in de Fransche Kamer het voorstel-Pourquéry de Boisserin tot uilbreiding van de bevoegdheden der enquête-commissie onmiddellijk iu behandeling te nemen. De minister Ribot verklaart zich rnet de onmid dellijke behandeling to vereeaigen. Bassen vraagt echter verdaging. Mccht de Kamer dit niet willen, dun dringt do commissie op aanne ming van het ontwerp aan. Do minister Bourgeois bestrijdt de" verjaging. De minister Ribot doet eeu beroep op de eendracht der Republikeinen in het hoogste belang dor repu bliek. („Luide toejuichingen.") Brissor: zegt, dat do minister van justitie de een dracht der repubiikuii)8che partij in do waagschaal stelt. („Rumoer.") Minister Ribot zegt dat do rogeering en de com missie het eens zijn. De regeering zal doen wat zij kan. Haar eerlijkheid en goeddn wil mag men niet verdenken. Verder zegt hij, dat de Kajper weet welk lot het ontwerp-Pourpuery in den Sfnuat wacht. Een con flict tusscbeu beide Kamers ditlokkon zou een fout zijn. De Regeering, zoo zegt Ribot, wil geen uitstel, en stelt de quaestie van vertrouwen. Met 429 tegen 122 stemmen wordt tot onmid dellijke behandeling besloien. Een zeer opgewonden incident ontstaat. Do Cas- sagnac en anderen sommeeren Brisson zijn ontslag als voorzittor der enquête-commissie te nemen. („Onbeschrijfelijk tumult.") De minister Bourgeois bestrijdt uit naam der re- goeriug de bepalingen van het voorstel Pourquéry, op grond dat hot 'tgezag der ministers verkort. Do voorzittor der enquête-commissie, Brisson, ver klaart dat do corn missie baar besluit van gisteren handhaaft. Gelijk Dalziel reeds seinde, werd toon besloten zich voor de verdagiug van hot voorstel-Pourquery uit te spreken. Dit uitstal zou slechts voorloopig zijn, daar de commissie zich voorbehield aanneming van liet voorstel te vragen als baar dit nuttig mocht schijnen. Voor het geval de regeering zich tegen de verdaging verklaarde, besloot de commissie zich voor het voorstel te verklaren. De minister Ribot verklaart overeenstemming tus- schou do Regeering en do commissie noodig to achten, maar ineent dat do taal van Brisson niet verzoenond is. Als de Regeering valt, zal Brisson het gezag kunnen aanvaarden. Ten slotte werd een voorstel, om tot de behande ling der artikelen over te gaan, met eeu meerderheid van zes stemmen (271 togen 265) verworpen. De zitting wehl daarop onder veel rumoer opge heven. De regeering zal niet aftreden. In den loop der zitting stelden Ribot en B ur- geois zeer spoedig nieuwe inlichtingen betreffende de Panama-zaak in het vooruitzicht. De ingestelde correctioneel© vervolging zal een criminele veranderd worden, eu zou zich over ge- beurteuissen vau meer dan 10 jaar terug uitstrekken. Een aantal houders van Panamawaarden beeft zich civiele party gesteld, en zal vragen dat niet de Eerste Kamer vau het Hof van de zaak zal kennis nemer., wijl deze geenerlei waarborg biedt. Het Winter Taqeblatt zegt, dat aan de handelingen der commissie van enquête in zake het Pauama schandaal perk gesteld moet worden. De commissie dreigt een inquisitie-rechtbank te wordeu en zal ein digen met Fraukryks uatiouale waardigheid te schande te maken. De Beurs is over dit alles zeer ontstemd, er is geen Sprake vau, dat men eenige zaak van boteeke- nis in dezen toestand durft beginnen. Daarenboven nam de Kamer in beginsel eene belasting op de beurs-operatiëu aau, ofschoon do minister er op woes dat zulk eeuo belastiug rijpelijk onderzocht raoost worden, daar zij of de opheffing der agents de change, of die van de coulisse noodzakelijk tengevolge moest hebben. Opheffing der coulisse zou de Pa rijsche beurs tot een beurs van den tweeden raug verlagen. Bij dit alles kwam nu do val van Rouvier. Wy schrijven 15 December en niet alleen zyn de be- grootingsdiscussiën nog niot begonnen, maar zelfs de krodietwetten koudon nog niet ingedieud worden, en in dien toestand komt het ministerie van finan ciën vacantVoor het volgend jaar heeft men de conversie der 4pCt. schuld beraamd. Dit is eene reusachtige operatie, waarvoor reeds thans reusachtige voorbereidselen zijn gemaakthet aftredeu van den heer Rouvier zet dit alles weder op losse schroeven. Het was de Beurs dus niet kwalijk te nemen, dat zij zich geagiteerd gevoelde. De besprekingen van het Duitsche leger-ontwerp, dat na afloop van de eerste lezing naar eene com missie van 28 leden verzonden werd, vertoonen een- verdeeld heul zonder voorbeeld. Behalve do sociaal-democraten verklaart geen en kele partij het ontwerp te zullen afstemmen, wanneer het er op aan komt. Behalve de fractie-Richter die in de Freisinnige Zeitung blijft verzekeren dat hij de legerwet gevallen acht schijnen ook de vrijzinnigeu niet tegeu een schikking. Door Von lluene eu Lieber uit naam van het centrum, door Von Bennigscu vanwege de nationaal-liberalen, door Von Stauffenberg als woordvoerder der Duifsch- vrijzinnigen, werd 'nel ontwerp alleen in zijn tegen- woordigen vorm onaannemelijk verklaard. Laatstge noemde achtte het onmogelijk, uit het beschikbare „menschenmateriaul" zooveel recruteu af te zonderen als in het, ontwerp gevraagd worden. De Duitsch- vrijziuuigou zouden alleeu het noodzakelijkste toe staan- En niettemin hield dezelfde afgevaardigde eeno rede, waarin hij vele bezwaren die togen do wet zijn ingebracht, ontzenuwde, en de ontevreden heid die overal zou gewekt zijn, verklaarde uit de maatschappelijke malaise en niet uit de politiek van den nieuwen koers. Eerst na afloop van het onderzoek in de afdeolin- gen zal blijken, of er kans is dat de legerwet wordt aangenomen. Dat tot ontbinding van den Rijksdag besloten zou zijn, is nog niet bevestigd. In den Duitschen Rijksdag was de vraag aan de orde, of men ouder gewoonte gewoonte verklaren zou voor de staking van bet proces Ahlwardt, nu deze heer de eer had lid te zijn geworden van den Rijks dag, dan ol men iu dit bijzonder geval een uitzon dering zou maken en het vuorstel eerst verzenden naar do commissie. Voor het laatste pleitte, naar aangevoerd word, dat een verjaring van Ahlwardt's misdrijf door «leze vertraging werd voorkomen, ter wijl do man toch van zijn mandaat voor 't oogenbiik geeu gebruik kat» maken, daar eerst een vroegere straf moest uitzitten, welko eindigde 21 Februari. 'Het hoofd der vrijzinnigen, Richter, pleitte voor uit stel, wat liera zeer kwalijk genomen werd. De meeste Joden in den Rijksdag verlangden Ahlward zoo spoe dig mogelijk in hun midden te zien. Na vele woor denwisselingen werd het voorstel tot verzending naar de commissie verworpen met 114 tegen 100 stemmen. Voor dit voorstel stemden de conservatieven, de nationaal-liberalen eu de vrijzinnigeu, de laatsten met eenige uitzonderingen. Het centrum en de sociaal democraten stemden tegen. De schorsing vau het proces werd daarop aangenomen. Een man als Ahl- ward is ook een hoela aanwinst voor den Rijksdag. Jammer, dat hij niet voor 21 Febr. kau komen. Daar kunnen ook de conservatieven niets aan doen, dip zoq dapper voor hem gestemd hebben. Het in het voorjaar onafgedaan gebleven ontwerp tegen bet openbaar maken eu verraden van militaire geheimen is weder hij don Rijksdag ingediend. Hef ontwerp i3 aangevuld met twee nieuwe artikelen, welke op den heer Ahlwardt betrekking hebben. Volgens deze bepalingen zal hij, die over de verdediging van het Rijk mededeelingen openbaar maakt, welke het Rijk kunnen schaden, worden g straft met gevangenis van ten hoogste drie jaar. De geschriften, waarin zulke openbaarmakingen voorkomen, kunnen terstond zonder, rechterlijko tusschenkornst in beslag worden genomen. I)o Italiaaiische kamer behandelde de begrooting van Oorlog. De gewone uitgaven klimmen tet 240.353.440 frsde buitongewon bedragen C.650.000 frs. De geheele begroeting is 246.003.440 frs. Do

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2