OPENBARE VERKOPING Beugelsluiting met Kurken. J. HL ROODE, J. T. SWARTSENBURG, B„v 8 m HOÉ IJZER-1GL EÜILE UNIVERSELLE WINKELHUIS, ItflfiTBlXi, NIEUWJAAKSK. AARTEN PROEFOEDERS worden onmid&elijk uitgevoerd. Doozen Postpapier enz. Belangrijke Verkooping ADVERTENTIfiN. heeft ontvangen een geheel nieuwe collectie Goedkoop! Geen vlekken! te GOUDA, (1waarin VERGUNNING) staande en liggende in den Langen Groenen- daal te GoudaWjjk I. No. 114 en 115. A\ mijne GEBOTTELDE BIEREN worden desverkiezend met deze Xieuwe Sluiting afge leverd. Aanbevelend ZEE ©2- ULEIWE© ZEE ©2, LEïsT Wie voor 1 Jan. a. s. bestelt, betaalt slechts 50 Cent. P. SLABBERS, Beezel. (L.) BELANGRIJKE PARTIJEN Woensdag en Donderdag den 21 en 22 December 1892, Mej. BISSCHOP Hoogstraat, een Nette R. C. Dienstbode. en sohyat nog helder van geest te wesen. Volgens de „Figaro" heeft hy op zijn feest met eeno „voix fibrante" nog oude krijgsliederen gezongen. Een treurige geschiedenis van „fatsoenlijke armoede" werd dezer dagen voor den lijkschouwer van Noord- Oost-Londen aan het licht gebracht. Twee zusters, dochters van een koopvaardijkapitein leefden sinds den dood haars vaders, nu twee jaren geleden, te zamen in groote armoede en ellende. Zij deden al haar best om het een of ander werk te krijgen, maar dit viel de beide vrouwen om hare zwakke gezondheid de oudste was telegrafiste ge weest, maar om zwakte van gezicht ontslagen uog een9 zoo moeilijk als andere werkloozen. Maar zij hielden zooveel mogelijk haar fatsoen op en behalve de huisjuffrouw, die de huur niet kreeg, maar de arme vrouwen niet hard viel, bemerkte niemand hare groote armoede, totdat Vrijdag de oudste, de 42- jarige Sarah Miller, overleed, volgens de uitspraak der jury van lijkschouwing „aan een beroerte, ver haast door gebrek aan voodsel, kleeding en verwar ming." Voor den lijkschouwer moest de overblijvende van het tweetal wel ofschoon aarzelend erkennen, dat hare zu9ter en zij niet genoeg te eten hadden, irmaar", voegde zij er bij, „wy deden wat wij kon den." Aan het armenhuis hulp te vragen, konden zij niet over zich verkrijgen. Een liefdadig genoot schap verschafte hun eene betrokking als dienst boden. maar zij moesten die spoedig opgeven, omdat zij te zwak waren. De vrouw, bij wie zij in huis woonden, die ook getuigenis aflegde, verklaarde, dat de^^Hfrouwen op honderden advertenties hadden geschreven, en dat zij in alle weer cn wind uitgingen, om te zien of zij ook werk konden vinden maar altijd tevergeefs. Zoo tobben en sloofden en leden de zusters, tot de eene door deu dood uit haar ellende verlost werd. Voor de overblijvende zal nu gezord worden. De Gemeenteraad van Leiden heeft een^vörzöek ontvangen van de Commissie van oppertoézicht en beheer der Xereeniging tot instandhouding en bevor dering van den bloei der Kweekschool voorEeevaart aldaar, om aan de vereeniging in vollen ei] over te dragen de terreinen, thans bij haar in erf pacht bezeten, tegen eene som van 6079.10 en van de kosten van overdracht en ander zekere voor waarden bij ophouden of vau bestemming veranderen van de vereeniging, enz. De behandeling van dit verzoek is aangehouden. In dezelfde Raadszitting is, ingevolge schrijven van Gedeputeerde Staten dat zij de gewijzigde verordening op de invordering van schoongeld, wat de Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeres zen aangaat, waarbij de heffing van schoolgeld was geregeld naar de financieele omstandigheden van de leerlingen of hunne ouders, uiet aan de Koningin- Regentes ter goedkeuring kunnen aanbieden aan genomen de heffing van schoolgeld voor leerlingen in de gemeente Leiden 15 per kwartaal en 5 per vak te bepalen voor hen, wier ouders in de plaat selijke directe belastingen te Leiden zijn aangeslagen naar een inkomen bo.eu 3000, op 8 en 2.75 naar 2000—/ 3000, 6 en 2 naar 1000 2000, 4 en 1.25 naar 600—/ 1000. De beneden 600 aangeslagenen zijn vrij van schoolgeld. Aan personen, niet wonende in do ge meente Leiden, kan door den Gemeenteraad, na daartoe gedane aanvrage, geheole of gedeeltelijke vrijstolling van de betaling van schoolgeld worden verleend. De stad Berlijn zal de plannen, photographieën en modellen van haar parken, plantsoenen en andere openbare tuinbouw-versieringeu op de Cbicago-ten- toonstelling exposeeren. Het gebouw voor den tuin bouw zal bet grootste zijn, dat ooit voor zulk eoD tentoonstelling is opgericht. Het is 1000 voet lang en 287 voet breed; de 113 voet hooge koepel heeft een doorsuede van 187 voet, terwijl do twee pavil joenen, die de hoeken vormen, 27G voet lang en 88 voet broed zyn. De reusachtige booraeu en palmeu zullen er gemakkelijk een plaats in viuden. In de bovenzalen zullon de tentoonstellingen van vruchten en wijnbouw gehouden worden. Het is een verhaal van bittere ellende, dat door een slachtoffer van de Panama-onderneming in de Pali Mall Gazette wordt medegedeeld. De inan, die het vorhaal doet, is niet een kleine rentenier, die zijn geld bij de onderneming hoeft verloren, maar het is een arbeider, die gehoor gaf aan de lokstem der talloozo Pauama-agenteu en zich naar do landengte begaf om aan hel kanaal te wer ken. Hij beweert, dat de agenten met allerlei leu genachtige mededelingen do ongelukkige werklieden hebben gelokt. De agenten vertelden niets dan goeds van Panama, on verheelden alles wat slecht was. Zij wisten, dat zij do arme menscbeu Daar een bol op aarde zonden eu dat van de duizenden, die gelijk „vee' vervoerd werden, maar weinigen levend zou den terugkeeren. En van die weinigen zou uog het meerendeel een door de koorts gesloopt lichaam heb ben rond te dragen. Vol blijdschap ging de man in 1885 scheep, llij berekende, dat hij met h« t hooge loon hem toegeregd in vijf jaar een aardig sommetje kon overleggen. Hy wist uiet, dat één jaar in Pa nama doorgebracht, voldoende was, orn een sterk man zoo zwak te maken als een afgeleefd grijsaard. Na een verblijf van drie maanden aan de laud- engte waren hy etT zyn makkers een treurig beeld tenschelyke ellende. De arbeid aan bet kanaal begon dagelijks met het opkomen van de zon. Het teeken van ophouden werd gewoonlijk eerst dan ge geven, als eenige arbeiders door de koorts werden aangegrepen en ineenzakten. Na den arbeid werd de tijd doorgebracht met drinken cn kaartspelen. Sommigen, die minder sterk waren, lagen weldra met verstijfde leden in hun tenten en waclitteu den dood af. Do nacht was altijd mistig en menigeen, die gezond te bed was gegaan, ontwaakte met hevigo koorts. Het voedsel was slecht en het drinkwater nog slechter. Er waren geneesmiddelen voorhanden, maar in geringe hoeveelheid. Zij waren moeilijk te krygen, en werden gewoonlijk verstrekt als het reeds te laat was. Het geld werd geregeld uitbetaald, maar or werden voor voedsel en kleeding zulke belangrijke afkortingen gehouden, dat de werklieden maar wei nig in handen kregen. De schrijver verwondert zich er over, dat er geen opstand onder de werklieden kwam. Nu eu dan had er een klein opstandje plaats. Het was merkwaardig, dat de raddraaiers vau* zulk een tumnlt gewoonlijk binnen een paar dagen aan de koorts stierven. De schrijver gelooft evenwel, dat dit louter toeval was. Hy zelf heefi maar vier maanden in Panama ver toefd. Op zekeren dag wist hij te ontvluchten. Hy had aan de kust van den Grooten Ocoaan het geluk, door een schip opgenomen te worden, eu men bracht hom naar San Francisco. Toen hij op ziju weg naar New-York te Kansas-City kwam, zag hy daar een restaurateur, blijkbaar iemand wiens gozondjieid ge sloopt was door de koorts. Do man was ook in Pa- naraa geweest 1 Hy had genoeg geld verdiend om zich in Kansas-City een restauratie te koopen, maar hij had voor dit geld ziju gezondheid in ruil gegeven. (Hand.) Door de commissie van rapporteurs over hoofdstuk VIII der staatsbegrooting is een aantal amendementen voorgesteld, waarvan do strekking is: lo. om de toevoeging aan den inspecteur van het militair onder wijs van tweo officieren te laten zooals die is en niet daarvoor expresselijk aan te stollen een hoofdofficier eu eeu luitenant. Mot dit amendement heeft het lid de hoer v. d. Schrieck, zich niet voreenigd2o. te doen vervollen de voorgestelde hoogere soldy van eenige militaire schryvers ad 0,25 per dag, alsmede andere verhoogingen van traktement aan boekhouden en schrijvers, welko verhoogingen later door meerdere zullen worden gevolgd 3q. te schrappen de verdub- boling van de buroelkosteu van deu commandant der stelling van Amsterdam 4o. te schrappen de kosten voor het aanbrengen van electrische verlichting voor de gebouwen en terreinen van de Koninklijke Militaire Academie on die alzoo nog niet te doen plaats heb ben 5o. om het traktement van een leeraar in de natuurkunde aan die Academie, voorgesteld op 2800, uit to trekken op 2200, gelijk aan dat van een leeraar in de scheikunde6o. 4e schrappen de gelden aangevraagd voor het inrichten van de gebouwen en terreinen to Ommerschaus tot tydolijk verblijf voor de troepen, eu di^ wel zoolang de geheele omvang van die voorzieningen niet hekend is en de nlgeheele kosten daarvan niet kunnen worden opgegeven 7o. te schrappen do sommen ujtgetrokkeu voor demand- zoensveranderingeu in Limburg en NoorJ-Brabant, ten einde die dit jaar niet te doen plaats hebben en 8o. te schrappen do som van/3000 uitgetrokken voor de verbetering van het hoofd wachthuis teGro- ningon. De statistiek der spoorwegongelukken in Groot- Brittannië en Terland over de eerste 9 maanden van dit jaar geeft 130 spoorwegongelukken aan met 19 dooden en 531 gewonden. Daaronder zijn niet begrepen die ongelukken, welke veroorzaakt werden door .het springen van ketels, het breken vau wagenassen of spoorstaven enz., even min als vorschillende andere, als het vallen van per sonen van een perron enz. Wanneer men niet alleen botsingen telt maar alle ongelukken die op lijnen of in gebouwen der verschillende spoorwog- maatschap pijen plaats vonden, dan komt men tot het aantal van 863 dooden eu 7148 gewonden. De Leidsche Studentenalmanak voor 1893 is ver? schenen. Behalve de gewone rubrieken* bevat hij de opgaven van het aantal sindenten, namelijk: 9W van welke 667 leden zija van het korps, 43 oud-ledea en 225 uiet-leden. bedaard voor zich uit. Of vindt ge, bij nauwkeuri ger beschouwing, daarin allengs meerder diepte, u herinnerend dat stille waters niet zelden onpeilbaro gronden hebben En merkt ge nu ook den ietwat weemoedigen trek op, somwijlen een schaduw wer pend over zijn gelaateon weemoed, nog niet scherp sprekend, maar die wellicht, wanneer zijn levenslot in sterker botsing kwam met de eischen zijns ge- moeds, al wat in hem is kon overstemmen? De inwendige strijd teekent zich nu reeds bij tusschen- poozen op zijn aangezicht, doch trekt haastig af voor den glans van bet stille levensgeluk, dat blijkbaar om hem heen regeert. De kinderen spelen een voorname rol in het leven der ouders; zij oefenen een belangrijken invloed uit op hun werken en streven en we mogen dus niet verzuimen hen al aanstonds voor te stellen. Hermine, eeu meisje van een jaar of tien, elf, heeft een fijn gezichtje, maar dat evenwel niets ziekelijks vertoontze is dau ook geen verwend ka- merplantje, dat enkel bloeien wil in zoraerschen zonneschijn of wanneer de warme haard de winter koude verdrijft en het vertrek blijft koesteren met een aangenamen gloed. De rozen barer gezondheid verwelken niet, nu het najaar Jaar baiten aan 't stormen isofschoon zij dagelijks eeD tochtjen doet to voet door weer en wind, om de school in de stad te gaan bezoekeneen omstandigheid, die moeder, we) eens bezorgd maakte, toen de woning hier pas was betrokken, maar die later bleek eer gunstig dan nadeelig te werken voor de lichamelijke ontwikkeling van haar'dochtertje, dat groot werd in den Meire gen en bloeide tegen de verdrukking der herfstbuieu in. Op dit oogenblik werken de fijne handjes met prijzenswaardigen ijver aan de garde-robe harer pop, die eerdaags iu groot toilet bij do naaste buitenbu- ren op visite zal gain en van zulke kleinigheden maakte juffrouw Bronrijp gebruik om Hermine, die er wel nimmer een modemaakster op na zal kuunen houden, tot de plichten der practiscbe huismoeders op te leiden. De vruchten van zulk een eigen arbeid zij wist het by ondervinding mogen er niet zoo schitte rend uitzien als die de modemagazijnen in de stad voor de spiegelruiten tentoonstellen, ze laten zich toch met meer genoogen gebruiken, omdat de kas ze zonder bitteren spijt blijft aanvoeren, en al mocht de heerschoude geest des tijds er tjgen protesteeren, tij zou de zuinigheid laten huishouden naar Hol lands oude zeden. Eddo, Hermine's broertjen, vyf jaren oud er. een jongen „als oen wolk," vinden wij in eeu eenigszins minder fatsoenlijke positie om naar behooren voorge steld te worden. lu 't schijnsel der lamp op den vloer was hij bezig geweest uit den voorraad van zijn blokkendoos een toren te bouwen, die niet altijd aan de eischen van verband en evenwicht voldeed en dan, ongeveer ter hoogte van don neus zijn bouwmeester gestogen, eens klaps mot een slag in elkander stortte, 't geen echter geenszins strekte om het genoegen van Eddo te ver- storen, wiens juichkreet by deze onverwachte gebeur tenis in het hart vau moeder weerklonk en een stil lachje liet gaan over 't gelaat des vaders. Daarua was de hulp van „pa" ingeroopen door den kloine, die zich nu een ander levensdoel voor oogen gesteld scheen te hebben dan het altijd weder opbouwen van „torens van Babel" voorwaar ge«B prettig werkje! Nu moest er een verrijzen, zoo hoog, dat de doos uitgeput en op het terrein vic den bouw geen blokken meot te vinden waren, en „pa" moest den eersten steen leggen en den reuzen arbeid op eeu fundament bevestigen; hecht 6en°®S om de bereiking van het groote dool niet al reedi in den aanvang onmogelijk te maken. Toen ging het werkje prachtig voortpa trok zich bij (iet iutusschen gerecil gezette theeservies van den voor9po§(ligen arbeid terug, en Eddo bouwde zoo hoog zijn kleine hand reiken kon in alle stilte voort, tot dat hij ten laatste in slaap viel, aan den voet W# zijn hoogen toren rustende op zijn lauweren. Hij had echter in de laatste oogenblikken zijn werk- zaamheijen zoo bedaard voortgezet, dat de overige bMi* genooten daarvan allengs minder gerucht vernemen, en daar mijnheer BronrijjMp^^ad genomen met den rag naar dei* bouwraeestenSBSBl, terwijl de juffrouw en Hermine haar attentie behaalden bij hare eigene bezig heden, bemerkten zij geen van allen, dat de kleine op het vloerkleed een tableau gaf, de gedachte voorstellen de „na volbrachten arbeid is de rust zoet.' Hordt vervolgd,) De studenten zijn over de verschillende faculteiten als volgt verdeeld68 studeerou in de letteren en wijsbegeerte, 63 in de godgeleerdheid, 365 iu de rechtsgeleerdheid, 379 in de geneeskunde en 90 in de wis- en natuurkunde. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op do advertentie „Huile Vniversellevoorkomende op de 8de bladzyde van dit nummer. Omtrent hut gebeurde met don exprestrein uit Vlissingen, in ons vorig blad vermeld, deelt men uit Bergen-op-Zoom mede Eene Duitsobe dame, reizende ondor geleide van een heer, is heden ochtend, nabij het station Woensdrecht, uit den sneltrein, komende van Vlissingen gesprongen. De heer had haar een paar oogenblikken alleen ge laten in den coupé 1ste klasse, eu vond bij zijneterug- komst het portier open en hare plaats ledig. Hij en ook andere reizigers hebben bij herhaling de noodrem doen werken, doch zonder resultaat, daar deze bleek defect to zyn. De trein rolde intusschen in vliegende vaart voort, voorbij verschillende stations. Door roepen en wuiven trachtte men den trein tot stilêtaan te brengen, doch ook dit bleek vruchteloos. Eerst te Rosendaal hield de trein stil en kon de doodelijk ontstelde heer uitstijgen en om hulp vragen. Op telegrafisch bericht alhier ontvangen, gingen oenige spoorwegbeambten met eene lorrie langs de lijn, in de richting van Woensdrecht, en vonden daar de dame wezenloos tegen een afsluithek staan. Onbegrijpclykerwijze had zij slechts eene lichto won de aan het hoofd. Zij was na den sprong uit den trein ongeveer 2000 M. torug gewandeld, in do richting van het station Woensdrecht. De dame werd naar Bergen op Zoomvervoerd en aldaar werd haar door dr. Verluiden geneoskundige hulp verleend. Met den eerstkomeuden trein kwam haar geleider hier aau. Met trein 2.43 vortrokken beiden naar Schirmbeck bij Wezel. De dame was lijdendo aan raolancholie, tengevolge van den dood haars vaders. Zy kwamen uit Glasgow. Ondergeteekenden betuigen hunnen har- tehjken dank voor de vele bewijzen van be langstelling bij de geboorte hunner dochter ondervonden. J. KOEMAN. A. C. KOEMAN- dï Winkel.' op WOENSDAG, 21 DECEMBER 1892, des morgens te elf aren, in het Koffiehuis Har monie» aan de Markt, ten overstaan van den Notaris G. C. FORTCIJN DROOGLEEVER, van Een enkele jaren geleden gebouwd goed onderhonden, gemakkelijk ingericht en Van Wa terleiding voorzien genaamd ,PRO VIDENTlAt en ERF met een, een afzonderlijken opgang hebbend Verhuurd bjj de week, in twee gedeelten, te samen voor 6.75. Het gebouw bevat beueden een ruime Win kel, 3 Kamers en 2 Keukens met Opkamers en boven een hooge, ruime Zaal, in tweeen afgedeeld en een groote zolder. Door de groote ruimte is 't perceel tot ve lerlei doeleinden geschikt. Nadere inlichtingen geeft voornoemde Nota ris FORTUWN DROOGLEEVER te Gouda. mmtmmmK van HUILE UNIVERSELLE is een toilet-arti kel, bereid volgens een aloud familie-recept, dat aan de strengste eischen voldoet. Wij onthouden ons van elke aanbeveling en som men slechts de goede eigenschappen van het artikel op. maakt het haar van hoofd en baard zacht en glanzig als zijde, doch niet vettig. Zij ver- drijft roos en schilfers in korten tijd. HUILE UNIVERSELLE houdt de huid frisch en lening, de nagels blank en sterk. Zg voorkomt en geneest huiddroogte, kloven, winter, enz. HUILE UNIVERSELLE wordt franco geleverd (geheim verpakt) na ontvangst van 75 Cent in postwissel of postzegels. Bjj elke flacon ontvangt men gebruiksaanwijzing. Indien het artikel niet bevalt, zende men het binnen 8 dagen terng. Men ontvangt danzgn geld terug. Niemand verzuime dus eene proef te nemen. Wie eenmaal HUILE UNIVER SELLE gebruikt heeft, zal haar steeds bigven gebruiken. N.B. Gelieve deze te bewaren of 't adres te noteeren. J lOUUlt Uil UlJiiU II IlllLUl) alles af; komstig van de Gebouwen der Inter- nationale Sporttentoonstelling te Scheveningen. Ten overstaan van Notaris B. L. LOEFF, te Scheveningen, zal, op het terrein der gehou den Internationale Sporttentoonstelling aldaar, in het openbaar worden verkocht HOUT-, IJZER- en GLAS, hoofdzakelijk be staande uit: zeer goed ZAAG- en WERK- HOUT, BATTINGS, Geschaafde en Geploegde DEELEN, Ongeschaaft HO UT en een groote party DEUREN, LIJSTEN enz. in verschil lende lengten en zwaarten. Voortseene groote partij IJZERWERK, bestaande nitTREKTANGEN, BEUGELS, BOUTEN, KOPPELIJZERS, HOEKIJZERS, versierd IJZERWERK, enz. En eene groote hoeveelheid SPIEGEL- VENSTER-, HARTLEY- en CATHEDRAAL- GLAS in diverse kleuren en afmetingen. TE VEILEN: telkens aanvangende des voormiddags ten 10 uur. Alles breeder en nader omschreven bg Vei lingboekjes, welke gratis verkrggba&r zgn ten kantore van den Notaris LOEFF, Prins Wil lemstraat 19, te Scheveningen Voornoemde Hout-, Ijzer- en Glaswaren zul len telkenmale twee dagen voor de te houden veilingen van des morgens 10 tot des namid- 3 uur ter bezichtiging zgn. vraagt met Februari

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2