Bultenlandsch Overzicht. Afloop van Openbare Verkoopingen van Onroerende Goederen iKTR0LKUM-i\0TEERI!\GE\ Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam zaak de gauche, gesteund door de bekende anti militaristen, die de sohepen wilden weigeren. Ouder de aanzienlijke minderheid, die zich bij de eind stemming tegen het geheele Vie hoofdstuk verklaarde (de aanneming geschiedde.met 56 tegen 35 stemmen), tellen wy zelfs niet miuder dan 19 leden van de linkerzijde. Bij de algeineene beraadslaging over financiën, kwamen weder verscheidene belastingdesiderata ter tafel. De heeren Dobbelman, Bahlmau en Van Velzeu zullen zelf wel begrepen hebben, dat zij, met hun «and ra Dg om ons tarief in beschermenden zin te herzien aan (ioovemans deur kloppen. Ook de heeren Van Alpheu en Van Karuebeek zullen met hun ver zoek om de invoering der vermogensbelasting uit te stellen wel weinig succes hebben. De heer Veegens stelde tegenover hen zeer verdienstelijk in het licht, dat het juist van belan? is de vermogensbelasting in te voeren voor de bedrijfsbelasting, omdat de kenners der vermogens voor de toepassing van laatst bedoelde gowenscht is. De meeste sympathie hadden wij voor den aandrang van den heer De Meijier, om spoed te maken met de herziening van het personeel, want het is ook onze o/ertuiging, dat deze aller noodzakelijkst is om den anders onbillijken druk der bedrijfsbelasting goed te maken. Kan de Kamer dit werk niet meer afdoen, de Minister doe althans het zijne. Een koopman te Altair, in Mexico, heeft dezer dagen een goudmijn ontdekt, welke duidelijke sporen van ontginning in langvervlogen tijden vertoont en welke waarschijnlijk een der bronnen van den rijkdom der Azteken is geweest. Meu maakt aaustalten tot een nieuwe ontginning van die mijn. Ken Indiaan, wien de koopman een paar malen een goudhoudend stuk kwarts had afgekocht, duidde hem de plaats aan, waar hij dat gevonden had. De man durfde den koopman die plaats niet te wijzen, omdat hij dan, volgens een oude overlevering, binnen twaalf dageo zou moeten sterven. Het Londensche postkantoor heeft op een druk punt in de City,- voor den ingang der beurs, bij wijze van proefneming, een automatisch toestel doen plaat sen. Door daarin een penntgt to werpen krijgt de kooper een enveloppe, waarin een kleinere enveloppe en kaart. Op die kaart kan hij, rustende op een kleinen lessenaar, die tegelijkertijd naar beneden valt, een boodschap schrijvon. Tevens wordt door middel van een electriscbe schel een looper van hot naaste postkantoor gewaarschuwd, die den brief uit hot toestel neemt en direct bezorgt. De kosten daarvan moeten gesloten worden in de buitenste enveloppe, waarin ook de te verzenden brief zich bevindt. De kosten van dezen expres-dienst bedrageu drie stuivers per Eng. mijl. Het gewone port behoeft niet betaald te worden. Desnoods kan men ook het gebruik van een cab bevelen, doch moet dan den prijs daarvan ook in de buitenste enveloppe sluiten. Is het bedrag daarvan onvoldoende, dan wordt het ontbrekende van den geadresseerde ingevorderd. Indien de proefneming slaagt zullen dergelijke toestellen ook op meerdere punten in de stad worden geplaatst. De «xpedieties van Jacques, Joubert en Bia, die in Afrika deu slavenhandel bestrijden, mogen al met, zooals eerst geruchten luidden, vermoord zijn, zy verkeeren toch, blijkens de jongste berichten, in een zeer gevaarvollen toestand. Zij werden te Al- bertville (Tanganyika) voortdurend bedreigd door hot geduchte Arabische stamhoofd Rumaliza en den stam der Wangwana's, door wie hun een nedèrlaag werd toegebracht en tegeu wie zy nu niet meer de om liggende negerdorpen kunnen beschermen. De Belgische anti-slavehiij-vereenigiug heeft een manifest tot alle Belgen gericht, om geldeu te vra gen voor het uitrusten van oen expeditie ter bevrij ding van de slavemy-bestrijders, die door de over macht hunner vijanden met een wissen ondergaug worden bedreigd. Uit 's Hertogenbosch schrijft men dd. 17 December: Het meest eclatante feit, dat de raadsvergadering van Vrijdag avond opleverde, was ongetwijfeld de terechtwijzing, die zoowel door Burg. en Weth. als door het raadslid Lutkie, onder luid applaus vau het publiek, aau het medelid Jos. van Kyokevorsel werd toegediend. De zaak was dezeDe minister heeft aan Burg. en Wetb. gezonden een program van eischen voor den houw eener kweekschool voor onderwyzersBurg. en Weth. hadden dit program doen drukken eu zouden aan ieder raadslid een exemplaar doen uitreiken. Vermits do zaak nog niet in de vergadering van Burg. eu Weth. behandeld was, werd aan den druk ker geheimhouding opgelegd, en werd ook aau het lid J. v. K. geen inzage van het stuk ten stadhuize gegeven. Dit scheen laatstgenoemde niet naar den zinhij toch is op technisch gebied een phoenix en was voornemens zelf oen ontwerp voor den bouw in gereedheid te breugen en wel zoo spoedig dat hy onzen ingenieur-architect de loef kou afsteken. Om nu zijn doei te bereiken, nam hij zijne toevlucht tot een middel, dat van verschillende zijden in scherpe bewoordingen werd afgekeurd, tien der knech ten van de drukkery werd er toe overgehaald om, in weerwil van het uitdrukkelijk bevel van zijn pa troon, het stuk aan het raadslid J. v. 11. in handen te spelen. J. v. R., trots op zijne overwiuning, haaste zich om er met eenig vertoon in de Sociëteit De Zicarte Arend inzage van te geven. Snijdend was terechtwijzing, die èu door den voor zitter èn door den oudsten wethouder Van der Steen aan het lid v. R. werd toegodiend, doch zij werden r.og qyertroffen door het lid Lutkie. Moet de tucht roede gehanteerd worden, dan is zij aan hem uit stekend toevertrouwd. In wel gekozen bewoordingen gaf hij aau zijne verontwaardiging lucht en brand merkte het feit, ais e«n fatsoenlijk man outwaardig. Aan u, zoo voegde hij het lid J. v. R. toe, de verantwoordelijkheid dat een werkman zich heeft schul dig gemaakt aan schendig vau een geheim, dat hem was toevertrouwd, aan u de verantwoordelyk- heid dat die werkman, toch reeds door do natuur misdeeld (de man is doofstom), midden iu den win ter zonder werk op straat wordt gezel, aan u de verantwoordelijkheid, dat eene achtenswaardige firma wordt gecompromitteerd. Het lid v. R. voerde in hoofdzaak ter zijne ver- dodiging aan, dat hij het gedaan had in het belang der zaakhij achtte het noodig, dat met den bouw der kweekschool spoelig begonnen werd, eu toen hij nu ten stadhuize niet dadelijk de hulp verkreeg, die hij vroeg, heeft hij 2C zich zelf verschaft. Hy onderrond toch van B. en W. weinig medewerking. Na nog tenige op- en aanmerkingen was dit treu rig incident geëudigd, en besloot de raad 's ministers brief voorloopig voor kennisgeving aan te uemen. De dodr de Vereenigde Staten vat^joord-Araerika genomen maatregelen tegeu stoorij^Atoi, die emi granten aan,boord hebben welke iMKt de toege-y lateue categorie behooren, noodzaukt de maatschappy* Red Star Line het vervoer van passagiers derde klasse (tusschenduk) voor alle 'afvaarten du 1 Janu ari 1893 tot nadere kennisgeving geheel te staken. Alleen voor de booten die vóór den len Januiri 1893 vertrekkeu, kunnen nog passagiers derde klasse worden aangenomen, mits zij voldoen aan do voor- waurden, genoemd iu circulaire 134. Voor het vervoer van eerste en tweede klasse passagiers zijn geen bijzondere bepalingen of bezwaron. In een vergadering van het IVissenschaftliches Centralverein te Berlijn, heeft dr. G. Galland, privaat docent aan de Koninklijke Technische Hoogeschool aldaar, dezer dagen de volgende stellingen verdedigd j 1. De kunstgeleerden namen en nemen meestal het standpunt in, dut Nederlandsche kunst identiek is rnetd. w. z. geheel opgaat in Nederlandsche schilderkunst. Aau de Nederlandsche bouwkunst vun het tijdvak dat onmiddellijk aan Rembrandt voorafguai, wordt ten onrechte een slechts geringe beteekenis toegekend. 2. Het is den Hollaudscheu architecten reeds voor het einde der 16e eeuw gelukt, voor de indeeling en het uiterlijk voorkomen der profune gebouwen een vorm to vinden, die met de bijzondere eigen aardigheden van het laud overeenkomt. Deze eigen- •urdige bouwwijze is nationaal te noemen; hare ontwikkeling valt, voor zoover zij belangrijk is voor de kunst, in de eerste 20 jaren der 17e eeuw. 3. De Nederlundsebe schilderkunst bevond zich toen nog, uitgezonderd eukele op zich zelf staaude interessante verschijnselen, in het stadium van het manierisme en het Huliauisine, derhalve in oen staat van artistieke afüankul ijk huid. Eerst nadat du archi tecten aau de eischen van hun volk en van nun tyd op eigeuaordigu wijze hadden voldaan, maakte zich ook de Nederlandsche schilderkunst meester van dat booge nationale standpunt, 't welk wij bewonderen. 4. Het ia af te keureu, de scheppingen der Neder landsche schilderkunst als op zich zelf staande te beschouwen. Zonder kennis vau de Hollandsche raad zalen gildekamers, auatoraieu, schuttorvurbüjven, regen ten Jcaraets, enz. kan de beteekenis en het cachet zelfs vau de belangwekkendste schilderwerken van het Nederlandsche volk niet verstaan worden. 5. De reden var. de onbekendheid met de producten der Hollandache hou* kunst is in de eerste plaatste zoeken in de onverschilligheid van het publiek vooral voor architectonische vruagpuuten verder ligt de schuld bij de Nederlandsche bronnenschrijvers, en eindelijk bij de touristeu die gewoon zijn slechts de van rijke scbilderijeukabinetten voorziene groote ste den te bezoeken, welke aau hare hoofdstraten reeds lang haar vroeger architectonisch karakter verloren hebben. J Zooals wij reeds met een enkel woord zeiden, heeft het hoofdbestuur der Nederlandsobe Vereeniging tot Bescherming vau Diereu eeue nota betreffende de regeling van het veevervoer hier te lande aan den minister van waterstaat enz. aangeboden, met verzoek, verbetering iu deu bestaanden toestaud te brengen^ Hoe was de patroon vandaag?" ffSleclit. 't Zal wel met hem afloopen, Marie «Maar Charles, zeg je dat nu niet op een toon, alsof het je volstrekt niet spijten zou als de directeur kwam te sterven fflk kan moeielijk veinzen, Marie!" En je hieldl nog al van hem!" Zeker, ik zou zoo lang hij leven mag geen ander in zijn plaats wenden, maar kan ik het helpen dat zijn lot hier op aarde staat af te loopen Hij komt volgens den natuurlijken loop der dingen aan zyn eind hij sterft op tamelijkec leeftijd aan levens uitputting of verval van krachteu, zoo als men zegt ik heb hem in zijn zaken trouw ter zijde gestaan, ik heb ray zei ven omtreDt hem niets te verwijten, en nu zijn tijd van heengaan gekomen is, mag ik dus niet treureu dat zou dwaas ziju wact ik heb u en mijn kinderen meer lief dan hem en zijn dood dient lot ons geluktrouwens al zou ik de wet van oor zaak en gevolg willen verbreken, ik zou het immers niet kunnen, Marie «/Het eigenbelang spreekt sterker in u dan ik oorbaar vind, Charlesmerkte zijn vrouw aan, met een eenigszins treurigen blik. z/Neen, Marie! de liefde gaat boven de toege negenheid, moest ge liever zeggen." //Och, en wie weet of uw verwachting wol eens vervuld wordt.'' Ja wel, er is niets meer aan te veranderen, er komt bepaald een vacature." -- God is de Werker van leven en dood, dal geloof ik vast, en zoo laog Hij deu dood niet wil, zal niemand sterven, tenzij hy zich zelf te kort doet met eigen band of door het niet aanwenden van de door Hem verleende Qinldelen om het leven te ver lengen, dat spreekt van zelf." Een moeielijk probleem met een paar woorden zoo klaar en duidelijk bewezen als maar mogelijk is, en dan zegt men nog, dat het geloof geen wonderen doet!" antwoordde Charles met een lacb. i/Laton we met het heilige niet spotten, lieve mananders komeu de wroeging en de ellende voor Gods zegen in de plaats. Ik acht het al erg genoeg, dat ge Onzen Lieven Heer vooruitloopt, zoutier uog te weten of Hij uw patroon in 't leven wil sparen, ja dan neen; maar zoo hij al sterft, kunt ge u loch misrekend hebben, of staat het bij u zoo vast, dat ge in ziju plaats tot directeur benoemd zult worden?" Mijnheer Bronrijp's bleek gelaat werd nog witter by de gedachte alleen, dat men hem zou kunnen, zou durven passeeren. z/Dat ware een al te gruwelijke onrechtvaar digheid!" riep hij uit: //Ik kan er mij de moge lijkheid niet van voorstellen. Neen, neen, de dood van den patroon kan geen ander gevolg hebben dan dat ik in zijn plaats val. Ik ben er voor aange wezen." Door wien, Charles?" z/Door mijn vroeger werken eu streven om mij onmisbaar te maken in de zaken. Het Bestuur, he Coliegie van commissarissen dat de voordracht doet' waaraan de aandeelhouders zich natuurlijk zullen houden uit eig«nbelang, zal mijn goed recht nu eens daar gelaten beseffen, dat het niemand voor de zaken kan vinden, daarmee zoo vertrouwd als ik; het zal vreezen mij to verliezen, wanneer het my passeert, eu de vrees, Marieis een machtiger drijf veer dan het plichtgevoel. O, het zal niet lang duren of ous lot wordt aanmerkelijk verbeterd. Do gelegenheid om voor betrekkelijk weinig gold oen woning met een aardig tuintjen te koopen, hotftons hier buiten gebracht, omdat in de stad de huren zoo hoog zijn, dat daarmee de uitgaven voor een fatsoen lijke opvoeding onzer kinderen en eeu degelijk onder wijs onmogelijk gepaard zouden kunnen gaan.".... ffEddo is pas vijf jaar," viel juffrouw Bron- rijp in. «Ja, maar ik spreek van zijn toekomst, en gy zult mij grif toestemmen, Mariedat het niet on christelijk is verstandig te zijn en bij tijds voor ds welvaart der zijnen te zorgen. Dat hebben we bei den gedaan. We regelden niet alleen de tering naar de nering, maar zett'en als ;oede rentmeesters ook iets op intrest, cm er anderen gelukkiger mee te kunnen maken, natuurlijk onze kindereu, die ons het naast zijn. {Hordt vervolgd.) Door het hoofdbestuur is nl. uaar aanleiding van verschillende ingekomen klachten oen onderzoek in gesteld naar de wijze waarop bier to lande het vee- vervoer geregeld i«t en naar de maatregelen welkt* zouden zijn te nomen om verbetering in den bestaan- den toestand te brengen. Bij de uitvoering van die taak, is getracht een geheel practisch standpunt in te nemen. Erkennende dat het vervoer per scheepsgelegenheid moeilijk te controleeren valt en er up wijzende dat de wettelijke bepalingen hiervoor slechts gebrekkig worden nageleefd, komt het hoofdbestuur tot het vervoer por spoorweg en merkt hierbij op, dat in de betrekkelijke artikelen van het algemeen reglement uitsluitend de verhouding tusscheu bevrachter en vervoerder wordt geregeld eu het belang van het voorwerp vau vervoer buiten beschouwing wordt ge laten. Uitdrukkelijk is du vervoerder (art. 33 van het reglement) niet aansprakelijk gesteld voor schade die ontslaan is uit het bijzonder gevaar, dat voor do diereu uau het vervoer verbonden is, nl. verlies of beschadiging door wegspringen, vallen, stooten, slaan, schrikken, onderlinge beschadiging, stikken eu dergelijko bij het laden of lossen, tijdens hot vervoer of bij het oponthoud op het station veroorzaakt. //Wat de inrichting def wagens betreft, mag als redelijke eisch gesteld worden dat zij zijn overdekt, van goede voeren voorzien en dut voorts de koppe ling doelmatig zij aangebracht om bet slingeren eu stooteu zooveel mogelijk tegen te gaan. //Hier te lande worden nog te veel gebruikt de geheel opeu wagens, waartoe behooien de zoogenaamde latwugens, welke geregeld iu veetreinen worden aan getroffen. Deze wagens ziju zeer ongeschikt. Tot op geringe hoogte uan dezijkanteu door plankeu gesloten, en voorts van lutwurk samengesteld, hebben deze wagens, in plants van deuren, ijzeren stangen tot afsluiting, waartusschen het groote vee de koppen steekt en zawdoonde menigmaal op reis verwondingen opdoet. «Het zou zeer gewonocht zijn deze wageus buiten gebruik te stellen, of bij wijze van overgangsmaat regel de onoverdekte veewagens alleen in het voor- eu najaar te doen gebruiken. Iu elk geval behoort de verdere annrauak van deze soort wagons te worden tegengegaan. /«Voldoende zijn te uchteu, wat de bescherming tegeu de invloeden van het weder betreft, de over dekte wagens met hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk gesloten zijwanden, mits van goed sluitende deuren voorzien." Ken ander gebrek aan de wagens is de onvoldoende ruimte, wuardoor het vee dat valt, wordt doodgetrapt, terwijl door overlading dikwijls is voorgekomen dat een groot deel van het te vervoeren vee was gestikt. Ook de zorg (hier bedoeld in den zin van zorg voor voedsel en water) tydens het vervoer en den duur van hot vervoer wordt hier besproken. In de Nota wordt aangegeven, dat op de terreinen voor lading en lossing van vee ruime, stueds van zuiver wnti-r voorziene drinkbakken aanwezig moeten zijn, opdat het vee direct na aankomst, voordat het naar de markt wordt vervoerd, na eene langdurige reis verfrischt kan worden. Slechts dan wauncer de noodige inrichtingen op hei emplacement aanwezig zyn, is het mogelijk bij het lossen of voor het inladen het vee te laten drinken. Bij groote transporten is het natuurlijk niet mogelijk de beesten stuk voor stuk uit emmers te laten drinkeu. Iu Duitschland is voor stations van waar geregeld een groot veevervoer plaats vindt, het maken van zoodarugo inrichtingen op of in de nabijheid van het emplacement voorgeschreven. Bovendien moeten daar inrichtingen overdekte plaatsen ziju, om het vee bij aankomst tijdelijk te kunnen onderbrengen. Wat het vervoer van gevogelte betreft, hieromtrent vmdt meu in het Algemeen Reglement voor het vervoer op de spoorwegen eeue bepaling, welke doet vermoeden dat de wetgever hier aan het belang van hot vervoerde dier gedacht heeft. Men leest in art. 39 n. 1. /Levende dieren van kleine gestuite en gevogelte, gesloten in manden en kooien ^luchtige en voldoend ruime hokken) worden zonder begolei- ding ten vervoer aangenomen", dooh zoolang niet aau. ,a. stationschefs is opgedragen toe te zier. dat werkelyk de hokken luchtig en voldoend ruim zyn, geelt de bepaling zooals die thans iu het reglement voorkomt, niets. Ook hier zou het echter zeer noodig zijn, dat oen voorschrift werd uitgevaardigd, zooals dit voor de ltahaansche spoorwegen geldt, nl. dat de manden, ooien o hokken waarin het vervoor geschiedt, voorzien moeten zijn van drinkbakken, welke aan de stations waar overlading of eeniss langdurig oponthoud plaats vindt, gevuld kunnen worden ij alles is naar het hoofdbestuur herhaaldelijk oe uitkomen snelheid van vervoer hoofdzaak! De directie der Maatschappij tot Exploitatie van taal waterbronnen te Haarlem, heeft eene brochure het licht doen zien, wauriu de geschiedenis der //Wilhelmina-bron" en de therapeutische waarde van het water worden behandeld en verklaard. Deze brochure wordt aau alle medici in Nederland rond gezonden, met hot doel hunne oandecht op dit staal- wuier te vestigen en het in voorkomende gevallen aan hunne patiënten voor te schrijven. In Haarlem niet alleen, doch ook in andere .plaatsen van ons land, o. a. Ain-terdam, Leiden, Den Haag, Arnhem, j euz., heeft het water reeds een zeer guustige ont- vaugst genoten en werd met uitstekend gevolg toe- i gepast, vooral bij min of meer ernstige lijders aau bloedarmoede. Iu de tubelleu, aau de brochure toegevoegd, vindt men eene analyse vau het staalwaier, verricht in het Universiteits Chemisch Laboratorium onder toezicht van prof. dr. J. W. Gunning, te Amsterdam, bene- i vons een vergelijkenden staat van de wateren uit i andere staulbronnen, naar officieele gegevens opge- j maakt. Daaruit blijkt, dat niet al.een het ijzerge- halte belangrijk hooger is, doch ook de hoeveelheid keuken en andere zouten van dien aard is dat de digestie uiot alleen geen nadeel ondervindt, doch zelfs zeer bevorderd wordt. De wijze, waarop het in gewone gevallen gebruikt kan worden, bevindt zich op de achterzijde van hot omslag. De brochure zelve, vun de hand van dr. C. E. Dauiëls, geneesheor te Amsterdam, laat zich aange naam lezen. De bekende Amerikaansche humorist Mark Twain beweerde, niet lang geleden, iu een vermakelijk Essai, dut de zoo vermaarde koelbloedigheid der Engelschen langzamerhand begint te verdwijnen en plaats maakt voor de ziekte, die in de tweede helft der negentiende oeuw zoo algemeen heerseht, en we! de zenuwachtig heid. Welk begrip Mark Twain zich om'rent koel bloedigheid vormt wordt het best aangetoond door het volgende verhual, dat de predikant J. Hyart Smitt in een amerikaanscli blad heeft medegedeeld. /«Ik brac: t," dus vertelt hij, mijn broeder, die te Buffalo woont, e^n bezoek, juist tegenover zijne wo ning, en slechts door deu straatweg gescheiden, lag de villa van Mark Twain, dio hij met zijne familie bewoonde. Wij zagen den schrijver slechts zelden, maar op zekeren morgen, toeu wij, na het ontbijt, in de veranda een sigaar rookten, ontwaarden wij dat Twain op pantoffels en in kamerjapon aan zijne huisdeur kwam en naar ens gluurde. //Langzaam kwam hij riaai buiteu, stond een oogen- blik stil, rookte heel bedaard en scheen over iels te peinzen. Daarop slofte hij pver dun weg en kwam bij ous, waarop wij hem .een schommelstoel in de veranda aanboden. Met een zucht van verlichting ging bij zitten. V/Hij rookte weder een paftr miiiateu en zeide toen iiMooi weder vandaag. Heel mooi! antwoordde ik. iiToch zou hot mij niets verwonderen, als wij regen kregen. iiEen beetje regen zouden we best kunnen ge- bru'Ker». Dit is een heel mooi huis. Ja, het bevalt ons ook heel goed. De familie wel ,iDank u, heel wel, en de ywo? Wij zijn, gelukkig, allen gezond. //Weder volgde eene pauze. Eindelijk sloeg Thain de boenen o\>r elkander, trok eens duchtig aan zijn sigaar, blies eene rookwolk uit en begon toen weder op onverschillige wijze: //Ik geloof dat go een beetje verbaasd zjjt, mij zoo vroeg in der. morgen hier to zien; het is trouwens ook een feit, dat ik de buurschap niet zoo heb onderhouden als ik had moe ten dpeu. Ik zal daarin iu het vervolg verandering brengen. Vandaag kwam ik alleen maar omdat ik dacht dat het u wel belang zou inboezemen, te weten dat de vlammen uit uw dak slaan. Het vuur neemt zeer snel toe, en toen dacht ik dat z/Zoodra wij over brand hoorden spreken, snelden wij met onze fainilie'eden naar boven, en het mocht ons met groote krachtsinspanning gelukken het vuur te blu8schen. //Toen wij in (1e verande terugkwamen, zat Twain er noghij las een courant eu zat doodkalm te roo- keu. ffKom nu ga ik naar buis zeide hij neem me niet kwalijk, wanneer ik ongelegen ben gekomen, maar ik dacht, dat ge er wel belang in zoudt stel len.... Bonjour.... als er weder eens eene aanleiding toe is, kom ik nog eens een praatje maken. Men verwacht dat do Fransche Kamer Zaterdag 24 dezer uiteen zal gaan. Dinsdag zou de regeering de voorloopige twaalfden vragen, en tegen Vrijdag de behandeling der Fransoh-Zwitsersche overeenkomst wenscben. Terwijl de Fransche oppositioWaden de overwin ning van het ministerie-ltibot eer een nederlaag noe men en zelfs de République franqaise ze mager acht, is het Journal des Debate tevreden omdat de repu bliek bewaard is voor een val iu deu afgrond, voor omwenteling en anarchio. Aan do commissie is nu beslist verboden, als rechterlijk lichaam op te treden, maar inmiddels gaat de justitie haar gang. De Panama- directeuren ziju, met uitzondering van Cottu die het hazenpad koo9, gevangen genomen, eeu gebeurteuis die een onbeschrijfelijke opschudding gewekt heyft, vooral bij de rechterzijde, die door de aanvallen op de omgekochte parlementsleden het gevaar van De Lesseps eu de zijnen had pogen af te wenden, en thaus beloven moet, dat de regeering zich tegen hare beschermelingen wendt. Wat zal de minister-president Ribot thans doen met slechts zus stemmen meerderheid? De Soir zegt, dat Ribot na do zitting ta! van bewijzen van sympathie ontving. Na de hcogst belangrijke zittingen der laatste week, waarin de legerwet en Ahlwardt het leeuwen deel van de beraadslagingen hadden, is de Duitsche rijksdag tot 10 Januari uiteengegaan. Deze korte onderbreking der parlementaire werkzaamheden gueft de pers thans gelegenheid opnieuw haar kansreke ningen ten opzichte van Caprivi's militaire wets ontwerpen op te stellen. Deze arbeid is haar ten gevolge van de algemeene verklaringen door de ver schillende partijen, wat haar positie tegenover de legerwet betreft, aanmerkelijk vergemakkelijkt. Als van zelve coacentreeien zich alle commentaren en verondersiellingen op de verklaringen van hfct cen trum. Bestonden er, behalve bij Richters Freis. Ztg. na de rede vun dbn lieer Huene, nog twijfel en onze kerheid over de wure bedoelingen der katholieke party, zoodut uog een der sprekers Dinsdag kon betoogen, dat het centrum genegen zou zijn tot een compromis en eerst de eerste en daarna de tweede hellt zou toestaan de verdere discussiën hebben omtrent dit punt meerder licht verspreid. Een der andere katholieke woordvoerders heeft, alvorens het ontwerp naar een commissie werd verwezen, nader het standpunt zijner partij uiteengezet, dat in hoofd zaak hierop neerkomtingeval do regeering er iu toestemt den tweejarigen diensttijd bij de wet va9t te stellen is liet centrum bereid alles toe te staan wat noodig is ter voldoening aan die wetsbepaling mils binnen de grenzen der tegenwoordige legersterkte op voet van vrede. In den uitslag der eerste lezing ziet de Freis. Ztg. de bevestiging van haar eerste oj vatting, dat de legerwet feitelijk als mislukt is te beschouwen, zoodat de verzending aan een commissie van 28 ledeu in dit geval niets anders te beteekeueu heeft dau een eervolle begrafenis. Miuder sceptisch oordeelt de Nordd. Alg. Ztg. Met het in moeilijke omstandigheden gebruikelijke optimisme van een officieus orgaan, wijst zij zelfs met voldoenig op de gevoerde beraadslagingen, wijl door deze gebleken is, dat, uitgezonderd de Duitsch- vrijzinuigen en de sociaal-democraten, alle overige partijen bereid zijn tot een overeenstemming met de regeering in zake de legerwet. De tijd zal leeren, of het pessimisme dan wel of het optimisme in deze quaestie een gced profeet is. De Commissie van rapporteurs iu den Zwitse^schen Standenraad stelt voorle. zich te veroenigeu met het besluit van den Nationalen Raad tot goedkeuring der handelsconvcntie met Frankrijk 2e. de volmacht aan do bondsregeering ter zake dezer conventie ver— stfekt, met 81 dezer te doeu eindigen; 3e. te be palen, dat wanneer op dien datum het in werking treden der conveutie niet verzekerd is, alsdan, te beginnen met 1 Januari, het Zwitsereche algemeen tarief toe te passen op den invoer uit Frankrijk. Volgens de Berner Bund had de Fransche regee ring eeuige dagen geleden aan de Zwitsersche bonds regering verzocht, den termijn voor de goedkeuring der conventie tot half Februari te verlengen, doch heeft de bondsregeering dit verzoek afgeweten. VEILING 19 DECEMBER 1892. Eeu vierde gedeelte iu verschillende huizen en erven eu bouwgrond, allen te Gouda gelegen, 1475.kooper M. Peetors Jr. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Taukfust ƒ6,20. December-levering 6.15. Febraari-levering 6.15 Mjiart-levering 6.10*. April-, Mei-, en Juni-levering 6.05, 6,20.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2