^r OM. BINNENLAND. HJE. it N° 5034. OVERWONNEN. 1893 Woensdag 21 December. FEVILLETOm. er 1892. E 92. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. oegen”. IL5 I tEN ttelling. 3 men, De inzending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. A ELS, Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. (Naar het Duitsch.) I. 1 1 hun verlies en hunne roeping. De heer Stoop, notaris te Stry’en, broeder van den overledene, dankte namens de weduwe, kinderen en familie, voor deze laatste hulde. ADVfiRTENTlEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. M tersehe 70 Centa) 4r«t, het Mr dooaj* ducht Cou- nden door het INKMAN en UIIG, <0HLAAB. ven, zburg, •rsburg, alf 8 uur. ien. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. PublUk lad.lljk am. voort- rUdm- kpotbeker «a boven i en de de zonen op EN. Ter bevordering van eene geregelde bestelling der bij de aanstaande jaarwisseling ter post komende stuk ken, wordt de gelegenheid opengesteld, om brieven, kaartjes en gedrukte nieuwjaarewonschen, welke men op 1 Januari besteld wensoht ’to zien, reeds van 23 December af ter post te bezorgen; met uitnoodiging aan het publiek, om van die gelegenheid, zooveel mogelijk, gebruik te maken. De bedoelde stukken zullen ter onderscheiding van die, waarvan de bestelling op den gewonen tijd moet plaats hebben, van een over de geheele lengte van het adres getrokken kruis behooren voorzien te zijn Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verachjjnt. GOUDSCHE COURANT. Door tal van vrienden, ambtsbroeders, belangstel lenden en raadsleden, word de kist, eerst, vol gens plaatselijk gebruik, in de kerk gebracht waar ds. Schreuder, van Bleiswyk, het groote verlies schetste dat die en de andere gemeenten haddenjge- leden en wat zijn verscheiden voor de zijnen was. De hoer G. J. Le Fèvre de Montigny, burgemees* ter van Gisteren werd te Hillegersberg in deu familiekel der het stoffelijk overschot van den heer P. C. Stoop van Goudswaard, burgemeester der gemeenten Ze venhuizen, Bleiswijk en Moercapelle bijgezet. In Bleiswyk en Bergschenhoek luidden de gemeente- klokken. Hedenmorgen te 8 uur brak een hevige schoor steenbrand uit bij den water- en vuurverkooper J. Hoonbout, in de Boolekade, die zich zeer dreigend tot uitbreiding liet aanzien. Gelukkig zeer tydig kon de schildersbaas L. Smit met een paar lange ladders het dak bereiken om den brand door het inworpen van zout te trachten te beteugelen, doch dit pogen bleek ijdel, waarna men mot dikke kleeden den schoorsteen belegde en toon met water eindelijk den brand overmeesterde, na circa een uur met de grootste inspanning en be hulp der buien daartoe te hebben gearbeid. - Eenigen tijd geleden woonde zekere heer Lebourg, chef de bureau bij de Compagnie V Urbaine, een //séance" bij van den fameusen rekenaar Inaudi. Hij vroeg hem den dag waarop hij geboren was. De rekenaar antwoordde: /Zeen Dinsdag*. Do heerLebourg kwam daartegen op, zeggende, dat het oen Woensdag was. Inaudi hield zijnerzijds vol, zoodat er wedden schap om 100 francs op volgde, die formeel tusschen de beide partijen werd aangegaan. De heer Lebourg moest kort daarna erkennen, dat hij verloren had. De 100 francs niet bij zich hebbende, gaf hij zyn adreskaartje met de mededeeling, dat men het geld maar bij hem moest komen halen. Sedert dat tijdstip heeft Inaudi meermalen een poging gedaan om do som, dio hij voor de armen had bestemd, te innen, doch hij kon den heer Lebourg maar niet thuis vinden. Hij schreef hem verscheiden brieven, die echter onbeantwoord bleven. Toen het lange wachter, hem eindelijk begon te verdrieten, daagde hij den heer Lebourg voor den kantonrechter. De zaak kwam daar Vrijdag voor. Verschenen was pen zaakgelastigde van Lebourg, die beweerde, dat, aangezion de wet do weddenschappen niet erkent, zijn cliënt niet veroordeeld kon worden, en dat deze overigens elke betaling weigerde. De vertegenwoordiger van Inaudi daarentegen be weerde, dat de weddenschappen op het gebied van behendigheid en berustende op een wetenschappelijk gegeven, niet verboden zijn krachtens art. 1966 van het Wetboek, en do heer Lebourg wel degelijk ver oordeeld moest worden tot betaling van een eereschuld, die hij reeds sedert lang hal moeten kwijten De kantonrechter zal nu in deze zaak uitspraak doen. 3) Maar zoodra ik directeur ben en een tractement geniet meer dan hot dubbel bedragend van mijn tegenwoordig bestaan, zullen wij dat doel gemakke lijker kunnen bereiken en zei ven meer genieten van het levendan verhuizen wij weer naar de stad, en”.... Op dit oogenblik werd mijnheer Bronryp in zijn rede gestoord door een geweldigen slag; Hermino had intusschen reeds geruimen tijd met de poppen van Eddo s aanstaand St. Nicolaas-cadeau voor zich gezeten, brandend van verlangen, dat papa haar zou helpen aan de voltooiing, en aangezien het gesprek zoo lang duurde, schoof zo van ongeduld op haar stoel heen en weer. Die oorzaak had ook hier een gevolg gehad: wDaar valt de hoogo toren in duigen,” zoi juffrouw Bronryp: //zoo’n prachtig luchtkasteel! Als ’tmaar geen profetie is, Charles!* En toen zij baar frisschen jongen, dien zij intus schen in zijn nachttoiletje had gestoken, den vader voorhield, opdat hij hem als naar gewoonte goênacht zou kussen, vervolgde zij Z/Dat is een zekerder geluk dan het bouwen van kasteden in de lucht.” «Juist omdat ik zulke schatten bezit, trek ik mijn toren zoo hoog op, Mariegaf hij ten antwoord. z/Maar hu zal ik mijn kleine Hermino eens aan ’t werk helpen. Ze zit al zoo lang te wachten.” z/Ik ben blij dat de toren omver gevallen is, pa!” zei Hermine. //Och, kind!” hernam hare moeder: //morgen begint Eddo er weer een van voren af aan, hij doet het graag.” Mijnheer Bronryp keek zijn vrouw bij deze woor den glimlachend aan en zei: Z/Ik accepteer, Marie!” Toen nam hij schaar, mes en bordpapier van Hor- mine over en hielp haar de acteurs en actrices der poppenkast meer en moer der volmaking naby bren gen, bij welk werkje de kleurdoos niet vergeten werd. z/Wat zien ze er toch gek uit, die poppen riep Hermine in extase, toen Harlekijn en Pierrot niets meer te wenschen overlieten//Ze trekken een gezicht of ze heusch leven, pa’t Zal me een pret wezen, als de vertooning begint.” wJa, meid! de adem ontbreekt er maar aan. Pat is de groote ^uaestie, de vorm doet er minder toe,” vervolgde hij in zich zelf. De levensademDaar buiten, op eenige schreden afstands van mijnheer Bronrijps huis, was bet proces reeds aangevangen, dat het geheimzinnig Icvensbe- Het hoofd eener inrichting van onderwijs te Ba tavia ontving onlangs het volgende schrijven //Mijn zoon heeft de school gedurende eenige dagen niet kunnen bezoeken, daar zijn vader overleden is. Nu deze hinderpaal uit deu weg geruimd is, komt hij weder school.* In de gemeente Berg-Ambacht wordt nu mond en klauwzeer aangetroffen op de veestallingon van P. van den Berg, G. van den Berg, J. Hoogenboe- zem, A. Molenaar en F. Boelhouwer. GOUDA, 20 December 1892. Gisterenavond hadden wederom voor het lokaal van het Leger des Heils eenige ongeregeldheden t - plaats, die ook nu weder door de politie spoedig i ter van Hillegersberg en Bergschenhoek, herdacht werden onderdrukt. Het publiek gooide met stee- daarna den overledene als ambtgenoot, bracht een laat- nen en zelfs met klompen. Den ganschen avond I ste» groot n“”«“9 <le bevriende ambtsbroeders -- J- was er eene groote menigte nieuwsgierigen op de burgemeesters-vereeniging en wees de zo beenbleveu dezen te huis het zoude zeker spoedig tot het verledene behooren. ginsel van een stoffelijken vorm zou afscheiden. Daar wankelde met steeds stijgonder koortsgloed in de aderen, met allengs duizeliger wordend hoofd on on vaster voet, een moeder aan de hand van haar kind - een knaap van elf jaren tegen de gure vlagen in, den weg op naar de groote stad. Al zagen beiden er op ’toog fatsoenlyk uit, toch liet het zich, het barre weder in aanmerking genomen, verwachten, dat geld gebrek hen noopte, in zulk een toestand, als waarin de vrouw verkeerde, de reis te voet te doen. Maar al lag ook het dool der reize missehien niet ver meer af, zij zou het niet mogen bereiken iedereen, die met de verschijnselen van een bangen strijd tusschen den dood en het leven bekend was, kon het haar aan zien, dat zij waarschijnlijk den langsten weg door *t leven had afgelegd en welhaast stond henen te gaan, niet naar een groote stad dezer wereld, maar naar het onbekende land, van welks bestaan des menschen ziel, als een andere Columbus, de zekerheid in zich gevoelt, ofschoon zijn brein, soms met klimmenden twijfel, te vergeefs tracht uit te vorschen waar het gelegen is. Zij zou misschien dezen avond nog het vreemde land, maar zeker de stad G. niet mogen begroeten. z/Johan, Johan! waar zijt gij? weg, ook al weg riep de vrouw eensklaps op schrillen toon. „Maar, lieve moederhier ben ik immers, ik heb uw hand vast. Och, waren we toch maar ergens onder dakgij doet zoo raar, moedergy wordt hoe langer hoe ziekeraniwoordde de knaap schreiende. Gisteren stond voor de Arrondissements-Rechtbank te ’s Hage J. H., oud 31 jaren, vroeger scheikundige en beëedigd translateur, laatstelijk handelaar in assu rantiën, wonende te Rotterdam, wegens valschheid in geschriften, terecht. Aan beklaagde werd ten laste gelegd dat hij in den loop der maand Juni jl. ze ventien postwissels, tot een gezamenlijk bedrag van

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1