Bultenlandscb Overzicht. Kantongerecht te Gouda. Staten-Generaal. 2« Kamer. Zitting van Dinsdag 20 December 1892. Pe Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de EERST J5 dunne Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik toch alles gekookt. Voor dat hoofdstuk Oorlog der Staatsbegrooting in behandeling kwam, was er schier den ganschen dag discussie over een verhooging der vestingbe- grooting voor het loopende jaar tot uitvoering van werken in de stelling Amsterdam. Vooreerst werd de opmerking gemaakt, dat het beter ware geweest, nu het zoo laat in 't jaar is geworden, deze verhooging te brengen op de begroo- ting voor 93. De min. vond dezen vorm echter wenscheljjker en handhaafde dien. Het debat over de zaak zelve was een nagalm van den bekenden peunostryd tusschen gen. Den Beer Poortugaal, lid van den raad van state en deu minister Seijffardt. De heeren Seret, Schimmelpen- ninck v. d. Oye en v. Vlymen waren op de hand des ministers; de heeren Viruly, Rutgers en Löben Seis waren min of meer do meening van generaal Den Beer toegedaan. Het slot was, dat het orediet werd toegestaan, nadat op voorstel des heeren Conrad de gelden voor zootwatervijvers, met toestemming van den minister, van de begrooting waren afgevoerd; de bedoeling daarvan is gelogenheid te openen voor uader technisch onderzoek, daar de heer Cenrad, een deskundige, twijfelt aan de juistheid der berekenin- gen van de genie. Daarna ving do beraadslaging over de Begrootiog van Oorlog voor 93 aan. Het zal thans moeten blijken, of de min. nog het vertrouwen der meer derheid bezit. Het Paleis van Justitie, nieuwsblad gewyd aan binnen- en buitenlandsche rechtspleging, thans te Amsterdam verschijnen le onder hoofdredactie van Mrs. E. van Lier en D. Simons voor Nederland en Mr. J. Obrie voor België, met medewerking van vele rechtsgeleerden, zal van af Januari 1893 bij den uitgever P. Noordhoff te Groningen verschijnen, ter wijl dan mede als redacteuren zullen optreden Prof. Mr. N. K. F. Land, Mrs. Rutgers van der Loeff, K. Meijer Wiersma en I. B. Cohen te Groningen. Vier personen de weduwe M. Honig, de be hanger W. Frijlink, de handelsreiziger H. J. Robert en de boekhouder C. Van Nispen, allen te Arastor- dam hebben gister voor de rechtbank aldaar terecht gestaan wegens zg. „flesschentrekkerij", en het O. M. eischte voor allen 8 maanden gevangenis. Nadat de vier verde ügers hadden betoogd, dat de boklaagden moesten vrijloopen, omdat hun handelin gen voor de wet niet strafbaar waren, zeide het O. M. in zijne repliek «pDit viertal moet streng gestraft worden, in het belang van het algemeen, zoodat men niet langer zal kunnen schrijven, dat bij het Nederlandsche Wetboek van Strafrecht handelingen als door deze beklaagden gepleegd, niet kunnen worden gestraft. Vooral ook in het belang van onzen handel op het buitenland is het stellen van een krachtig voorbeeld ten zeerste noodig.", Aan een der Amsterdamsche politiebureau! kwa men, in een nacht der vorige week, eenige particu liere nachtwakers met oen man aansleepen dien zij, uaar hun zeggen, in een boschje in een der aan zienlijke wijken verborgen hadden gevonden en /,Maar wat deed bij dan?" „Hij ontving het geld voor de gemeente. Wij woonden hier ver van daan, in het dorp P in Groningen, en wij heeten Perra." „'tis verbazend! wat een verre reis heb je dan moeten doen, m'n jongenEn heb je niet meer broers of zusters?" „Een broer, juffrouween grooten broêr, hij was al twintig jaar," gaf Johan ten antwoord, waarbij zijn droefheid blijkbaar weder toenam. „En waarom is hij niet meêgegaan op reis Of heeft hij in dat dorp ginder zijn brood al?" „Hij is weggeloopen.... in den avond of ia den nacht voor aders dood, en moeder dacht dat vader van schrik een toeval had gekregen. O, juffrouw! juffrouwmoeder is van dien dag af zoo ongelukkig geweest. Wij hebben na vaders dood geen geld meer om van te leven, en de menschen, die vroeger altijd heel vriendelijk voor ons waren, hadden nu in't ge heel geen medelijden met haar, waarom weet ik niet, maar dat er nog meer gebeurd is met John, mijn broêr, heb ik wel begrepen, al wou moeder 't me niet vertellen." „En waar ging de reis dan nu heen, zoo ver „Naar oom David, moeders eenigsten broêr, die in het eerste dorp voorbij de stad G. woont L. heet het, juffrouw waar hij boekhouder is of zoo iets op een fabriek. Hij had goschrever, dat moe der dan in Godsnaam met mij maar over moest ko men, want dat we toch niet van gebrek mochten klaarblijkelijk met het pion zwanger had gegaan om in te breken. Op de vraag of de man reods tot een begin van uitvoering van zijn boos opzet was gekomen, luidde het antwoord ontkennend. De nachtwakers kwamen echter met zoo'n stapel aanduidingen aan, dat zij meenden het bewys geleverd to hebben dat het ge vonden sujet een Duitscher en „nog groen als grasgelijk men wel eens pleegt te zeggen een gevaarlijk paneelzager moest zijn. Er rees een gerechtvaardigde achterdocht, dat de wakkere nachtwakers, ten einde blyk te geveu van hun ijver en waakzaamheid, deu dief hadden gehuurd! Want de politie had natuurlijk niet de minste reden om den zoogeuaamden verdachte aan te houden. Een onderzoek wordt in deze aangele genheid ingesteld en voorloopig houdt men bedoelde nachtwakers heel scherp in de gaten. Het dwaze van het geval is, dat de hoeren nacht wakers in den laatsten tijd meermalen aanleiding gegeven hadden tot ontevredenheid, door dronken schap en onderlinge twisten. Dien zelfden nacht nu schelden zy, vóór zij naar het politiebureau gingen, een der bewoners der buurt op om hun vangst te vertoonen. Zy hadden er echter weinig genoegen van, want do opgoschelde joeg hen van de deur, waarop zy naar de politie trokken, die zeer weinig vertrouwen stelde in hun verbaal, maar meende dat de zoogenaamde dief, die rol voor een of twee dubbeltjes op zioh genomen bad, omdat er toch geen gevaar bij was, dat hjj gehouden zou worden. In de Zwolsche Courant wordt door den heer L. J. van Dyk te Zwolle de aandacht gevestigd op de verandering in de voorwaarden der aanbesteding van spek voor het Nederlandsche leger. Vroeger was ai- tijd bepaald dat het spek moost zyn „uitsluitend in- laudsch hard droog*. Thans is die bepaling vervallen en hoewel het Amerikaansche spek by Koninklijk besluit van 1884 verboden ia, geeft de prijs der in schrijvingen aanleiding tot het vermoeden, dat dit wèl geleverd wordt. Die prijs is 50 a 65 ets. per kilo en daarvoor kan, volgens geuoemden heer van Dyk, geen Hollandsch geslacht spek geleverd worden. In het Haagsche Dagblad komt een schetsje voor over den toestand op Urk. De schrijver doet daarin bet voorstel, door alle soboolgaaudo kinderen een cent als kerstgave te laten afzonderen voor de armen op bovengenoemd eil*nd. Het aantal schoolkindoren op 400,000 geraamd* zou daardoor eeno som bijeen gebracht worden van 4000, „en als dit bedrag gestuurd werd aan den burgemeester van Uik, den heer H. Kagey, wat zou er dan op dat eenzame, arme, zieke eiland een mooie Kerstboom kunnen zijn!" zegt onze pbüantroop. Door het hoofdbestuur van Volksonderwijs is eene commissie ingesteld, „om het vraagstuk van het al gemeen kosteloos lager onderwijs, ook in verband met de toestanden in het buitenland, aan een nauw- keurig onderzook te onderwerpen en rapport daarover aan het hoofdbestuur uit te brengen." Deze com- missie bestaat uit de heeren: I). de Groot, vooreilter, mr. VV. L. P. A. Molengraaf!, jbr. n.r. I). O. En' gelen en A. H. Gerhard, die zioh met het onderzoek ia het buitenlandmr. H. Pb. de Kanter, mr. J. sterven." i "Nu» mn jongen! dat 's dan toch weer een geluk bij een ongeluk. Als je moeder over een dag of wat beter is, weet je dan toch, waar je hulp kunt vinden. Die oom is zeker getrouwd -- „Noen, juffrouw hij beefr, geen vrouw en geen kinderen ook." Mear waarom kwam je te roet hier langs heen 1 Heb je die heele reis te voet moeten maken, dat kan immers niet?" i „Neen, juffrouw Oom had geld overgestuurd want toen de meubels vau moê verkocht waren en dé schuld betaald aan den burgemeester...." O, was je vader gemeente-ontvanger zoo, zoo Nu begrijp ik er misschien een beetjen van," zei juffronw Bron rijp, „maar vertel verder, m'n jon gen „Toen hadden we niets meer over, moê zei dat ze nog te kort kwam dc bakker en de kruidenier moesten ook nog een kleinigheid hebben, en die be- i taalde moeder of van ooms gold maar nu bleef daar- j van niet genoeg over om al het reisgeld te betalen, en we hebben op 't laatst moeten loopen. Ik kan er wel tegen, maar mijn moeder, mijn goede lieve moe der niet, daar ligt ze nu ziek.... Zou zy er van kunnen storven, juffrouw i „Ik hoop van noen, Johan antwoordde juf- frouw Bronrijp, terwijl zij het gelaat van den knaap tusschen haar handen nam en hora een poosjen met goedigen blik in de open oogen zag. Toen voegde A. van Gilse en J. Straub, die rich met het onder zook in het binnenland zullen heiasten, en D. Aodré de la Porto, adviseerend lid en secretaris. De commissie heeft zioh terstond op bovengenoemde wyze geconstitueerd en is reeds met hare werkzaam heden begonnen. De te Utrecht bestaande afdoeling van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft besloten, een cursus te openen in Nedorlandsche letterkunde, Fransch, Hoogduitsch, Engelsch, wiskunde en tee kenen. Deze cursus wordt in de eerste plaats opengesteld voor de onderwijzers en de onderwijzeressen, leden van den Bond; doch ook zullen, althans voor zoover de gelegenheid dit toelaat, niet-leden van den Bond (zoowel werkzaam aan openbare als aan bijzondere scholen) do lessen kunnen bywonon. In overeenstemming met den geest der Veroeni- ging elkander onderling te helpen en te steunen worden de lessen door de aan den cursus ver bonden onderwijzers geheel bolungeloos gegeven dientongevolge behoeft slechts eene zeer geringe bij drage ter tegemoetkoming in de noodzakelijkste on kosten (het huren van een lokaal, het aanschaffen der leermiddelen enz.) van de deelnemers gevorderd te worden; voor leden bedraagt het lesgeld LBO, voor niet-leden 2 per 3 maanden. Deze bydrage geeft het recht tot bijwoning van allo lessen zonder onderscheid. Voorloopig wordt alleen elementair onderricht in de genoemde vakken gegeven; het opleiden tot een of ander examen ligt dus geheel buiten de bedoeliog. De cursus die dus uitsluitend het aanbrengen van nlgemecue ontwikkeling van onderwijzers door onder wijzers beoogt, zal, naar de raeeüing der afdeeling, volkomen doel getroffen hebben, wanneer de deelne mers zóóver in de verschillende vakken gebracht worden, dat zij met vruoht de lessen aan voortgezette cursussen of vau privaat—docenten kunnen bijwonen. Een romantisch rooversguvecht wordt van het eiland Sardinië bericht. In de beruchte boschryke berg streek bij Bitti en Nuoro ging oen sterko afdeeling karabiniers, onder bevel van luitenant Fadda, een vyftal langgezoebte bandieten Opsporen, die zich daar moesten schuilhouden. Zij troffen de bende 's avonds oin negen uur. Het geroep der karabiniers werd door de roovers met een geweersalvo beantwoord, en uu begon er in de duisternis een gevecht, dat onge veer een kwartier duurde; het geknal der schoten werd rammelend door de echo van het gebergto her haald, en daartusschen door klonk het gehuil der herdershonden in den omtrek. Toen het schieten van de bende ophield en de karabiniers het struikgewas doorzochten, vonden zij twee doode en twee zwaar gewonde mannen. De vijfde roover wiet te ontsnap- pen. Van de karabiniers werd geen enkele gewond. De Haagsche kouter van do Ir. Or. Ct. vertelt de volgende St. Nicoluaegrap, die 5 Dec. jl. weril uitgehaald. In een straatje als het kleine Raampje verbasterd, is een bovenwoninkje te bezien, waar drie grappenmakers aan studenten eene heele malle Sinterklaassurprise bezorgd hebben. Het drietal stu denten, van wie een daar in genoemd straatje woont, komt op Sinterklaasavond een ouden kerel met dito paard tegen. De man biedt hun den rossinant te zij er by „Ik begryp nu dat ik iets meer voor je had kunnen doen. Ik zal je een boterham geven,en je moet eten, hoorAl gaat het in 't eerst niet best, je moet er maar bij denken, dat onze lieve Heer een Vader is van weduwen en weezen en je moeder en jou ook niet vergeten zal...." „Hé. daar is mijn man zeker al met den doktor," ging ze voort, toen de schel klonk„ga jy nu naar binnen, m'n jongen! Hermine zal wel een boterham snijden." En oer zij de deur ging openen, vloog ze even naar biunen, om Hormine te zeggen, dat ze hem „eou paar flinke" moest voorzetten. De geneesheer had niet noodig de lijderesse zeer lang gade ie slaan, om don aard barer ziekte te kunnen onderkennen. „Het lydt geen twijfel," zei hij daarop, tot. mijnheer Bronrijp het woord richtende, met wien hij wel eens „uit de boeken" kon praten, omdat hij hem reeds sedert eenige jaren kende als iemand dis hij brood alleen niet leefde, maar immer naar voedsel trachtte ook voor zijn geest, tengevolge waarvan hij hem in 't bezit wist van teen vry algemeene eu gansch niet oppervlakkige kennis: „Het lijdt geen twijfel, Bronryp! We hebben hier te doen met het gevaarlykste soort van typhus." Hordt vervolgd koop aan. Dat vinden de hoeren bijzonder orgineel men onderhandelt over den prijs en ten slotte wordt de koop voor 5 gesloten. Nu is het paard hun eigendom, en onmiddelijk is het besluit genomen, don gepesionr.ecrden Pegasus op stal te brengen ten huize vau den student in Raampje. Daar gaat men in den zeer laten avond heen. De deur wordt door den student-inwoner geopend, en het smalle gangetje van het bovenhuis bevat juist de plaats een geïmproviseerde bex voor het oude beest, dat uu do goheele ruimte valt. Het paard hout zich kalm, maar als de studenten daarna de voordeur sluiten en als razenden aan de bel trekken, begint het dier bevreesd en onrustig te slaan en op den grond te stampen. De hospes en hospita worden verschrikt wakker, gaan kijken wat er gaande is en vindon hun gangetje versperd door een paard. De trap kunnen zij osmogelyk ef, want het oude, slaande dior neemt de geheole ruimte in. Er blijft hun dus ten slotte niets over dan de ramen open te schuiven en te wachten op een politiedienaar, dien zij den sleutel toewerpen en beleefd verzoeken den ongenooden gast, dien hun gang tot stal dient, mede te nemen. Dergelijke Sinterklaas surprises gunt men zelfs zijn besten vrien den niet." De afdeeling Rotterdam der Alliance israelite Uni versale heeft Zondagavond haar 25-jarig bestaan gevierd. Nadat een aantal adressen van gelukwun- schingen waren voorgelezen, gaf de voorzitter, Mr. G. Polak Daniëls, een overzicht van de wording en werking dezer afdeeling, welke met 49 leden is be gonnen er thans 280 telt. Hij braoht hulde aan de nog in leven zijnde oprichters en aan verschillende heeren, die zich jegens de atdeeling verdienstelijk hadden gemankt. Daarna hield de Opperrabbyn, Dr. B. L. Ritter, eene welsprekende foestrede, waaiin hij het doel en de strekking der Alliance uiteenzette. Deze rede werd luide toegejuicht. Na de pauze herdacht de heer Borstel eveueens de Alliance en gaf do Heer Rippe eene voordracht ten beste. Een talryke schare was aanwezig. In de gisteren door den Franscben Senaat ge houden zitting deelde de voorzitter mede, dat hjj een verzoek bad ontvangen om raaohtigin* tot het vervolgen van vqf Senaatsleden, namelijk Tbdvenet, Jules Devès, Beral, Léon Benault en Albert Grévy. Hierover zal heden rapport worden uitgebracht. In de Kamer van Afgovaardigden verklaarde de voorzitter dat een verzoek tot vervolging van Bou vier, Jules Kooho, Emanuel Arèue, Dugue de la Fauoonnerie en Antonir. Proust bij hem was inge komen. Nadat deze aanvraag in de afdeelingeu der Kamer was behandeld, werd de openbare zitting hervat. Alle tribunes waren overvol er beerscht grooto levendigheid. Milieraud leest het rapport der commissie voor, dat strekt lot bet toestaan van het gevraagde verlof. Arène protesteert en betoogt zyn onschuld. Bouvier herinnert aan zijn verleden en zegt, dat men alvorens oen uitersten maatregel te nemen, de belanghebbenden moet hooren. (Toejuichingen in het centrum). Hij verdedigt zioh verder tegen de beschuldiging iets van de cheques te hebben genoten. Bij zijn komst aan bet bewind, oqtbraken de ge heime fondsen tot verdediging der refiubliek, zoodat by lot zijn persoonlijke vrienden zijn toevlucht moest nemen, daar er geen geld was (gemor). Alle staats heden hebben zoo gehandeld. Als ik hot niet gedaan had, dan zouden zij die mij thans in de rede vallen niet bier zijn. (Nieuw gemor). Ik heb niets te vreezen, omdat ik voor mijn persoon nooit iets beb genoten van de maatschappij, weke xk nooit bob gesteund. Het rapport van Milieraud werd daarna goed- feend Verl°f '0t d° vervol=io»' '8 rer- Deranlède vraagt de Begeering terstond te mogen interpelleeren over de door den raad van discipline tegen Here06" T™ t0 ner"0" ma»'"««l<»> Minister Bibot verklaart zioh bereid deze inter pellatie terstond te beantwoorden. De interpellatie geeft aanleiding tot een ernstig tumult. Deroulède valt op hefiige wijze Clemenoeau aan en vraagt boe Herz 200,000 francs aan de Mice, net blad van Uemencöau, kon geven. ClemenceauIk bob geen schriftelijke bewijzen voor myn onschuld, maar rayn goheele leven als journalist heeft my do achting mijner vrienden doen verwerven. Op beleedigingeu van Deroulède zal ik niot antwoorden, maar hem persoonlijk rekenschap Vervolgens tracht de spreker Herz te rechtvaardi gen, die Frankrijk als soldaat en als geneesheer heeft verdedigd. Herz was eou warm vriond van Boulan- ger. Het is waar, dat La Justioe talryke aandeelhou ders heeft, maar het blad hoeft nooit de ondernemin gen van Herz verdedigd. - Vervolgens zegt spr. dat Deroulède loog toen hij zeide dat by, Clemenceau, het land heeft verraden, door het onder buitenlandschen invloed te brengen. Millevoye valt Clemenceau eveneens aan, en be schuldigt hem misschien eenige millioenen te hebben ontvangen voor zijn advies om Egypte te verlaten. De minister van justitie Bourgeois verklaart dat hij Herz voor den raad van discipline vau het Legioen van Eer zal trekken. Deroulède verklaurt zich voldaan met de verkre gen inlichtingen en trekt daarom de door hem gestelde motie van orde in. Het incident is hiermede gesloten. Clemenceau zal Millevoye en Derou'ède zijn getui gen zenden. Do lndépendance beige meldt, dat blijkens hare „bijzondere inforraatiën", de voorstellen der Belgische regeering betreffende de grond wetsherzieuing zullen worden ingediend „tegen het einde van dit jaar, waarschijnlijk binnen 8 dagen." Een straal van licht is gekomen over Gladstone^ Home Rule Bill. Als zoodanig zal men ton minste wel mogen beschouwen een artikel van de Daily News, het orgaan dat tot Gladstone en dieus politiek in zoo nauwe betrekking staat. Dit blad weet be langrijke bijzonderheden mede te deelen over de wijzi gingen, welke het nieuwe wetsontwerp zal hevatten in vergelijking met do Bill, in 1886 door Gladstone ingediend en toen verworpen door het parlement, wat het optreden van het conservatieve ministerie ten gevolge had, na eerst een scheuring binneu de liberale partij te hebben veroorzaakt. In de eerste plaats is het zeker, dat volgeus de nieuwe wet Ierland vertegenwoordigd blijft in het parlement van Westminster. Het ontwerp van 1886 sloot de Ieren buiten het Engelsch parlement; men weet dat dit een der voornaamste grieven tegen Gladstone's Home Rule plan was, daar de oppositie vreesde, dat de schepping van een parlement te Dublin, samonvallend met het verdwijnen van de Iersche afgevaardigden uit Westminster, gelijk zou staan met oen volledige scheiding tusschen Ierland en Engeland en het sein zou geven voor een verbrok keling van het geheelo rijk. Deze bedenking geldt dus niet tegen het nieuwe wetsontwerp, maar volgens do Daily News komt er toch een wyziging in de Iersche vertegenwoordiging in het Britsche parlement. Het getal Iersche afge vaardigden zal aanmerkelijk verminderd worden, teneinde den invloed van Ierland op de algemeene aangelegenheden van het rijk in evenredigheid te brengen met de mate van plaatselijke autonomie, aan Erim verleend. Eou voorname grief tegen Gladstone's wetsontwerp van 1-86 was de regeling, voorgesteld ten aanzien van de laudpuaestie, welke de tegenstanders verklaar den voor een eenvoudige confiscatie, waardoor de Ieren instaat zouden zijn gesteld de Eugelsche grond bezitters kortweg van hun goederen te zetten. Bij de nieuwe Bill hoopt men deze moeilijkheid voor- zichtiglijk te ontgaan, door te bepalen dat, indien het Rijks-parlement niet binnen een zekere tijds ruimte de agratisch quaeestie heeft geregeld, de lor- sche vertegenwoordiging daartoe bevoegd zal zijn onder zekere voorwaarden, voldoende waarborgen voor de Engelsche landlords verzekerende. Wat eindelijk nog de eoonomisoho betrekkingen tusschen beide landen betreft, zoo zal te dien op zichte meer voldoening worden gegeven aan de Ieren, die dit punt van het wetsontwerp van 1886 als te zeer te hunuen nadeele verwierpen. Voorts geeft de Daily Neme nog te konnen, dat Gladstone aan de politieke partijen en aaD de publieke opinie allen tijd wil laten om zioh met de strekking en den inhoud van zijn Home Rule Rill vertrouwd te maken. Te dien einde stelt hij zich voor tusschen do eerste lezing en de tweede iu het parlement eeu geruime tu9schenpooze te doen verloopen. Onderwijl zoudeu dan andere punten van het liberale programma tot uitvoering kunnen komen. Hoewel deze bijzonderheden volstrekt niet officieel zijn, zoo schijnen zij toch uit vertrouwbare bron geput. Het karakter van het dagblad, dat ze mede deelt, schenkt hiervoor, zooals wij boven zeiden, voldoenden waarborg. Het Panama-schandaal schijnt de openbare mee ning in andere laudeD de oogen te openen. Uit Rome, Madrid en New-York komen berichten van een schandaal of swindle Do bankzaak in Itnlië maakt groote opschudding. Er is geen monopolie voor het uitgeven van bank noten; vele bnnken die daartoe het recht verkregen, zijn met een ijver, een betere zaak waardig, aan het uitgeven van bankpapier getogen. Vele worden nu beschuldigd, reeds sinds 1890 de wet op de uitgifte vau papier te hebben overtreden. Op deze onregel matigheden is in officieele rapporten gewezeu en thans dringen senaatsleden, afgevaardigdeu en de pers luide aan, dat die verslagen openbaar zullen worden ge maakt. Vele voorname personen zouden by de zaak betrokken zyn. Hedea zal in de Kamer van Afge vaardigden worden voorgesteld, eene commissie van onderzoek van 10 afgevaardigden en 5 senaatsleden te benoemen. Over net schandaal te Madrid dat wij boven aan duidden, is nog weinig bekend. Naar Dalziel heeft het toevallig ook betrekking op een kanaal. In de ondernoming tot kaualisatie der Ebro zijn onregel matigheden gepleegd, waarbij de minister van handel on nijverheid zyn politieken invloed misbruikt zou hebben. De prefect van Madrid wil 17 gemeente raadsleden doen vervolgen. Als eenmaal die vervol gingen beginnen, dreigt eeu groot schandaal aan 't licht te komen. Met den Swindle te New-York is het eucigszins anders gesteld. De nieuwe president, Cleveland, zal een begin maken met herziening der pensioensrege- ling. Dit is hoog noodig. De pensioenlijst voor het leger is tot een verbazende lengte gegroeid. Voor de tegenwoordige candidaten zouden 180,000,000 dollars vereischt zijn, en nog steeds vragen er meer op do lyst te worden geplaatst. Zy die in den bur- geroorlog vochten, krijgen een zeer bescheiden deel van 't geld, dat grootendeels door politieke balie kluivers verspild wordt. Het Pension Bureau wordt als staatkundig werktuig gebruikt. Volgens de New-York Herald wordt ruim 40 pCt. van de pensioenen aan menschen betaald, die er geen recht op hebben. Cleveland wil die onrechtvaardigheden doen ophou den en de pensioenrol weder maken tot oen eerelyst. Zitting van Woensdag 21 December 1892. De volgende personen zijn veroordeeld wegens: Visscherijo vertreding. D. S., te Reeuwijk, T. van der B., te Waddinxveen en P. van der S., te Gouda, ieder tot 3 of 3 dagen hechtenis. C. J. en C. S., te Reeuwijk, vrijgesproken. Rijden met een kar buspannen met honden niet voor zien vaü muilkorven. L. V., te Zevenhuizen, tot 0.50 of 1 dag hech tenis. Als geleider van een ingeschreven hondenkar niet gaau naast dat voertuig. K. H.. te Waddinxveen, tot 1 of 1 dag hech tenis. Verwekken van rumber, waardoor de nachtrust kan worden verstoord. T. J. B., to Bleiswijk, tot 3 of 3 dagen hechtenis. A. K. en A. de J„ te Bleiswijk, tot 2 of 2 dagen hechtenis. Openhouden zijner tapperij na het uur van sluiting. L. B. B., te Nieuwerkerk a/d IJssel, tot 2 of 2 da gen hechtenis. In eene tapperij als bezoekers aanwezig zijn na het uur van sluiting. A. de H., te Capelle a/d IJssel, J. de W., J. S. en M. H., te Nieuwerkerk a/d IJssel, ieder tot 2 of 2 dagen hechtenis. 's Avonds rijden met een met een voertuig bespannen trekdier zonder dat voertuig van een helder bran dend licht te hebben voorzien. P. R., te Rotterdam en J. T., te Nieuwerkerk a/d IJssel, ieder tot 1 of 1 dag hechtenis. Loopen op eens anders grond, zonder daartoe ge rechtigd te zyn. G. H. en J. den O., te Nieuwerkerk a/d IJssel, beiden vrijgesprokeu. Openbare dronkenschap bij 2e hei haling. D. 8., te Gouda (thans in hechtenis te Rotterdam), tot 2 weken hechteuis. Openbare dronkenschap bij le herhaling. M. B., te Gouda, tot 3 of 3 dagen hechtenis P. H., te Nieuwerkerk a/d IJsel, tot 5 of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap 2 maal gepleegd. A. A., te Rotterdam, tot 2 geldboeten elk van I of 2 dagen hechtenis voor elke boete. Openbare dronkenschap. H. D., te Assen, P. K., te Capalle a/d IJssel, P. T. H., te Gouda, J. T. van E. en H. R., te Arnhem, ieder tot 1 of 2.(lagen hechtenis; J. M., te Gouda, tot ff 3 of 3 dagen hechtenis. Allen zijn tevens ^veroordeeld in de kosten ver haalbaar bij lijfsdwang van 1 dag.

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2