M KOE” f d IJsel. ras BINNENLAND. drukte he •J 1893 Vrijdag 23 December. V 5086. FEUILLETON. OVERWONNEN. 1 en Zn. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. is )egen.” 8 Gbnobgbn» len ingevolge gelegenheid 1 voorstelling IBER 1892, onds ZES ijn. rat £1 ir en Kaas Lag. 5 cent door De Inzending van advertentiön kan geschieden tot öén uur des namiddags van den dag der uitgave. i 1 uur. (Zie Afzonderlijke Nommere VIJF CENTEN. van (jVaar het Duitsch.) I. bij je apotheker t.nn.n'n I” cnrnir Wil ik voor een waker olgde zij, niet ganschelijk oprecht pokken bad uit reciprociteit moet hij nu een paar u daartoe wel je weet wat ik zeggen wil llwAh - Tlr Ir.in rtnlr non konrt Ï1OI Bronrijp in. i ..Nnnii ADVERTEN TIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen iedere regel meer 10Centen. GROOTS LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschjjnt. Maatschappij hoesten, iemings- bewezen. warme jevelens- 1. EN-, MAI8- liteit; Kurk- Da prjjs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. GOUDSCHE COURANT. JE Bij circulaire zijn do leden van den Algemeenon Nederlandschen Politiebond in de provincie Zuid- Holland, uitgenoodigd tot het bij wonen eener ver- gadeiing op Dinsdag 10 Januari 1893 in het lokaal ./Nooit!” kwam haar man. «Ik ga van avond naar Reinsert. Ik heb bij hem gewaakt toon hij de an den Hofrad in De Gemeente-raad van Zevenhuizen heeft aan het Burgerlijk Armbestuur een crediet toegestaan van 90 voor het houden van eoti Nieuwjaar-bedeeling van alle armen in die gemeente. tree 25 Cent. 25 10 25 10 10 stuur, Secretarie. Diligentia te ’s-Gravonhage. In die vergadering zal van gedachten worden gewisseld over het oprichten eener provinciale afdeeling in Zuid-Holland. In de provinciën Groningen, Noord-Holland, Noord- Brabant en Zeeland werden reeds afdeelingen opge richt, terwijl Friesland weldra zal volgen. gen hier te lande gewend met het verzoek, om als haar gevoelen uit to spreken, dat art. 7 van het in gediende wetsontwerp tot regeling der kiesbevoegdheid behoort te vervallen. Genoemd artikel strekt om voor militairen beneden den officiersrang het kies recht te schorsen gedurende den tijd, dat zij zich in actieven dienst bevinden. Door de genoemde kiesvereeniging werd indertijd eene motie aangenomen van dezen inhoud: ffDe openbare vergadering, door de liberale kies vereeniging Burgerplicht te Helder bijeengeroepen, en gehouden den 9 November 1892, spreekt als haar gevoelen uit, dat, in tegenstelling met den inhoud van art. 7 van het ontwerp van wet tot regeling der uitoefening van het kiesrecht voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal en de Provinciale Staten, aan alle meerderjarige militairen van land- en zeemacht het kiesrecht behoort te worden toegek. ind, behoudens de gevallen, dat de militairen in tijden van oorlog, van oorlogsgevaar of andere buitengewone omstan digheden worden opgeroepen.’* Het bestuur wenscht, dat in dezen geest door an dere kiesvereenigingen besluiten mogen worden ge nomen. GOUDA, 22 December 1892. Mej. E. Groothoff alhier dood gisteren met goeden uitslag examen Hoogduitsche taal, M. O. Heden morgen ten ongeveer twaalf uur is H. Ver bruggen, knecht in het Gasthuis, door J. de V. van Moordrecht in de Molenwerf nabij het Oude-man- nenhuis overredon. De toestand van den gekwetste is nogal bevredigend. men zesgen zoo lang er leven is, is er de patient schijnt me niet sterk toe, en dus de typhus te boven, ten gevolge van kan zij wel bezwijken. den, ried ik je, haar naai «Ik z >u het t< cli niet doen. dan deed ik half werk, dokter I” "Maar, waarom nam je die vrouw bij je in huis, Bronrijp «Wel, omdat ze voor mijn deur lag, ten minste ongeveer.... ’t Is een noodzakelijk gevols van de voorafgaande omstandigheden. Ik was er toe aange wezen.” z/Door het causaal verband der dingen,” zei de Het laatste gedeelte van *t meêgedeelde gesprek werd gevoerd onderwijl de dokter met Bronrijp zich gereed maakten om te vertrekken, en het werd in den gang en even aan de huisdeur nog voortgezet. Nu nam het tweetal afscheid. //Je hebt je zei von met dat geval in een lastige en misschien duro historie gewikkeld, vrind I” begon de dokter, zoodra zij in *t rijtuig zaten; «want de vraag is, of die eonige broer van de patient in staat is je de kosten der begrafenis te vergoeden, of je mnnet rliu van (romaantn rnnnirunran hoop De uitgave deter Courant geschiedt dagelgks met uitsondering van Zon- en Feestdagen. Staten-Generaal. 2- Kamer. Zitting Woensdag 21 December 1892. De minister van Oorlog heeft zich moeten ge troosten, dat op allerlei artikelen te veel om hier op te noemen besnoeid is; maar daaraan heeft hij ook voor een groot deel te danken dat zijne begrooting met 81 legen 14 stommen is aan genomen. Van verschillende zijden o. a. door de hoeren Mackay, Van Houten en Van der Schrieck werd zijn beleid afgekeurd vele anti-revolutionairen zouden tegen zijn begrooting gestemd hebben, indien bij dezen niet de leer gold, dat men geen budget moet afstemmen om redenen daarbuiten gelegen vele liberalen stemden voor om thans geen crisis uit te lokken, waarvan mou de gevolgen niet kan berekenen maar zeker is het dat de minister zich niet in het vertrouwen der overgroote meerderheid mag verheugen. Dit is hem duidelijk genoeg ge zegd en ook door het aannemen van allerlei amen dementen gevoelig getoond. Geen bevordering bij de niet-actieve officieren van het Huis der Koningin geen electrische verlichting te Breda geen verbou wingen te Roermond en den Bosch in verband met garnizoensverplaatsingallerlei andere bezuinigin gen werden aangebracht, die het meerderheid moge lijk maakten het toch reeds hoogo cijfer van ruim 22 millioeu te voteeren. Heden: kleine wetten, interpellatie-Tydens en begrooting Waterstaat. Het bestuur der liberale kiesvereeniging Burger plicht te Helder heeft zich tot andere kiesvereenigin- racy.r_'>caiaK»i.'l»i. 'lawnn de voornaamste reden van haar onderzoek bij Johan beurten nemen, dan zullen we later verder zien. Om verborgen houdende, «en daarom ondervroeg ik hem den anderen nacht kan ik *t vooreerst wel vol hou- reeds.” den.” «Vertel het mij dan asjeblieft eens korfjes, juffrouw!” zei de dokter, aan welke uitnoodigingzij voldeed. De geneesheer luisterde blijkbaar met zeer veel belangstelling, draalde daarop niet met het schrijven van ’t recept, en gaf zijn verdere aanwijzingen om trent de behandeling. f «Het recept reik ik zelf even bij je apotheker aan, hij woont toch in mijn weg, Bronrijpsprak snel hij ten laatste. «Pardon, dokter I ik ga liever ineê, om op de medicijnen te wachten.” z/ Dat *s nog beter, zorgen?” //Dankje, dokter!” «Ik zou het je toch aanraden; want je krijgt waarschijnlijk een zeer lastige zieke, vooral als de typhus met stuipen of zenuwtoevallen gepaard zal gaan, en na een moeielijk nachtwaken zoudt j,*e uw dagelijkschen arbeid volstrekt niet mogen verrichten je bent zelf niet sterk, Bronrijp! en voor’t overige.... «Ik kan ook oen beurt nemen,” viel juffrouw Uit Zevenhuizen schrijft men ons Het mond- en klauwzeer ia op de stallen van de landbouwers Bos, Metz, v. Reeuwijk en Spruit ge weken. De stallen worden nu ontsmet. Deze ziekte is echter weer uitgebroken onder het vee van den landbouwer Dogterom. //Exanthematische typhus, dokter? Tk had het vermoedheeft die ziekte niet een zeer verloop?” «De meeste lijders sterven tusschen den derden en zesden dag, zoo de medicijnen en de goede be- j handeling althans geen gunstigen keer veroorzaken. ’t Is jammer dat ik de patiënt niet eenigo uren vroeger in behandeling heb kunnen nomen, dan zou ze mij nog zeer goed eenige inlichtingen aangaande de eerste periode, het ontslaan der ziekte hebben kunnen geven. Nu werkt de koorts reeds te veel op de hersens; vermoedelijk is hetgemoedslijden en overspanning.” //Misschien zal haar zoontje l kunnen dienen, dokter!” antwoordde Bronrijp. «Och neen, laat den knaap nu maar wat tot zijn rust komen, Charlesviel zijn vrouw in //Ik had wel gedacht dat de dokter *t een en ander zou moeten weten,*’ ven Voor de verkiezing van een lid van den gemeen teraad te Oudewater zijn uitgebracht 226 stemmen. Hiervan kreeg de candidaat der liberalen J. van Ameijde 110, die der katholieken H. Lumebuik 77, en die der anti-revolutionairen 35 stemmen. Alzoo herstemming tusschen de heeren J. van Ameijde en H. Lumebuik. Den 4en Januari zal het, zooals reeds werd meege doeld, 50 jaren geleden zijn, dat de Koninklijke Aca demie tot opleiding van burgelijke ingenieurs te Delft feestelijk werd ingewijd, nadat zy reeds in het vorige jaar was opgericht. De herinnering aan don feestdag van 4 Januari a. s. wen chen vele oud-leerlingen der Delftsche Academie of der Polytechnische school levendig te houden door een bewijs van belangstelling van blijvenden aard, en wel door de aanbieding aan den raad van bestuur der Polytechnische school van een bedrag, dat den grond slag zal kunnen vormen voor een studiefonds ten bate van hen, aan wie in de toekomst de behartiging 4er belangen voor openbare werken en nijverheid in ons vraag is, of die eonige broer morst die van de gemeente requi roeren....” «Maar zou zij dan sterven «Ik weet het niet vast; in deze ziekte a! komt ze?a de uitputting Als zij vervoerd mocht wor- ’t gasthuis te laten brengen...”

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 1