NATIONALE MILITIE. a*»s»ï»a.« Buitenlandse!! Overzicht. 341st0 Staats-loterij. INSCHRIJVING Voor ingezeten wordt gehouden: De inschrijving geschiedt: Voorde Militie wordtntet ingeschreven: Voorts strekt tot informatie van belang hebbenden Burgerlijke Stand. Moordrecht gevallen geen cholera nostras maar Aziatische cholera waren. In 't geheel zyn 215 als Cholera Asiatica aange geven, waarvau 139 met doodelijlcen afloop, d. i. ongeveer 60 pCt. Na 16 December kwam geen aangifte van oholera meer in. De snelheid, waarmede de ziekte zich verspreidde, vorderde buitengewoue waakzaamheid en zeer ver scherpt toezichtzooveel mogelijk werd alom waar de ziekte zich vertoonde, een onderzoek naar deu aard der zaak en het karakter der ziekte ingesteld en in overleg met Burgemeestor en Wethouders, Cholera-cotnmissien en behandelende geneeskundigen de te nemen maatregelen vastgesteld. Dr. H. J. De Graaf, dr. C. J. Vaillant, dr. A. O. H. Teggelen, dr. F. G. H. van Iterson en dr. J. Vroesomde Haan, waren daarbij welwillend en met ijver het Staats toezicht behulpzaam. De aanwezige hulpmiddolen tot bestrijding der ziekte bleken somtijds zeer gering en zoowel het daar voor noodigo personeel als materieel onvoldoende. De genomen maatregolen kunnen in zes hoofdgroepen worden verdeeld lo. die tot zuivering van bodem, lucht en water; 2o. die betreffende do zorg vaor zuiver drink water en in het algemeen voor zuiverheid van voedsel en dranken; 3o. die tot herkinning van den oorsprong, den aard en het karakter der ziekte; 4o. die tot bevordering vau op- en inrichting van gelegenheden tot afzondering en doelmatige verpleging der lijders en tot afzondering der gezonden oprichting van barakken, inrichting van quarantaine huizen, detacheering van geneeskundigen, zusters vau het Witte Kruis, hospitaal-soldaten en ambtenaren der Rijkspolitie, waar noodig; 5o. die tot toepassing eener doelmatige ontsmetting o. a. het houden van de cursussen te 's-Hage, het detacheeren van mannen van den Christelijken Volks bond en hospitaalsoldaten op de besmette plaatsen, het aanschaffen van outsmettingsovens eu kóstelooze verspreiding der regelen voor ontsmetting 6o. die tot afwering der ziektekiemen van buitens lands. Tot welke gevolgen de toepassing dezer maat regelen in verschillende Gemeenten aanleiding gaf, en welke bezwaren daarbij vaak werden ondervonden werd toegelicht. Met verschillende Gemeentebesturen werd Qverleg geplecg over de aanschaffing van outsmettingsovens, zoo te 's-Gravenhage, Delft, Gouda, Schiedam, Go- rinchem, Dordrecht enz., terwijl verschillende blee- kerijen en waschinrichtingen werden bezocht en met de eigenaars maatregelen werden ontworpen bij uit breiding der ziekte te nemen tegen besmetting. «Onze aandacht werd getrokken,4 aldus lezen wij in het verslag over 1891-92 van de Inrichting voor doofstommen-onderwijs te Botterdam, //door een be richt, dat do Heer Johnson, directeur van eeu doof stommen-gesticht te Indianapolis erin geslaafd was, door middel van de phonograaf doofstommen te leeren hooren. Hoezeer wij a priori de vertrouwbaarheid van dit bericht betwijfelden, meenden wij alle voor oordeel terzijde te moeten stellen en deze zaak te ouderzoeken. De directeur wendde zj|ch om inlich tingen tot den Heer Johnson, die hem welwillend werden verstrekt, terwijl do heeren Stieltjes 8c Co. king zou vinden, waarin hg van nieuws aan zou moeten begipnen, om op de hoogte dier zaken te gerakenhij zelf ook, dunkt mij, zal legen hét aan vaarden van zulk een nieuwen werkkriug eenigszins opzien, en ten slotte meen ik, dat een tractements- verhooging een goede pleister zou zyn om de wonde te heelen, die de geachte spreker veronderstelde, dat aan bet eergevoel van den chef-de-bureau door de benoeming van den beer Tarquinus kon geslagen worden." Verscheidene actiehouders weder stemden met den advocaat in, en daarna stelde het Bestuur, bij monde van den president X., voor, tot de benoeming over te gaan. Bron rijp kwam er niet door «met vliegende vaan dels en slaande trom,^' zooals hij verwacht had. Hjg vielMijnheer Tarquinus had verreweg de meer derheid. Daarna verklaarde de president X., dat hij om gewichtige redenen zijn onts'ag als bestuurder moest nemen, en na den dank der vergadering ontvanger, te hebben voor do vele diensten, in deze betrekking aan de Vennootschap bewezen, zonk hij rSlt een tevreden glimlach in zijn zetel en vleide bet hoofd achterover tegen de gevulde leuning. De nieuwe directeur ontving degelukwenschingen, van allen die hom hunne stem hadden gegeven, eu de heeren gingen, in dc vaste overtuiging een goed werk te hebben vorricht, uit elkander. Maar de taak van het Bestuur was nog niet afge- to Amsterdam bereid bevonden werden, de Inrichting der phonograaf gratis in bruikleon af te staan. Ter zijde gestaan door een mechanicien, werden alsnu aan de Inrichting de proeven genomen en de uit komst daarvan was, dat zy de oorspronkelyke mee ning, welke door ons van deze zaak werd gekoes terd, bevestigden, n.l. dat al de voordeelen, die Johnson van de phouograaf voor het spreekonder- wys verwacht, niet sleohts- even goed, maar zelfs veel beter door het spreken nabij het oor of door de gehoorbuis te verkrijgen zgn. Dit echter leer den wg, dat de phonograaf de geschiedenis van het spreekonderwijs by ieder kind kan aanteekonen en zij tot mnzikaal genot voor gedeeltelijk doove per sonen kan dienstbaar gemaakt wordeD." Eenige maanden geleden had een ipwonor van Vucht de onvoorzichtigheid een valschen naam op te geven, tpen de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht te Rqzendaal hem vroeg waar hij ge domicilieerd was. Deze vraag geschiedde uaar aan leiding van de wettelijke bepaling, dat zij die be smette steden, waaronder Antwerpen genoemd was, bezocht hadden, aangifte moesten doen, opdat de be- trokkenén in de plaats van hun inwoning onder geneeskundig toezicht zouden kunnen gesteld worden. Het gevolg is, dat hg zich dezer dageu door deü kantonrechter te Rozendaal kon hooren veroordeelen tot een boete van 30, subsidiair 20 dagen hech tenis. De eisch van het O. M. was 75, subsidiair 30 dagen. St. Nikolaasbund. De bekonde redactour van de Review of ReviewsV\T. Stead, doet uaar aanleiding van het naderend kerstfeest- zijn lezers een nieuw denkbeeld aan de hand om kerstgeschenken uit te deelen. Voor veleu, zegt hg, is thans hetgevon van cadeaux met kerstmis een soort van belasting gewor den, waaraan men zich moeilyk meer kan outtrekken. Maar er zijn ook talrijke personen wien een geschenk zeer welkom zou zijn, doch die het. niet krijgen. Dit ligt aan allerlei omstandighedeu trots aa* de eeuo 'zijde en kieschheid aan de andere, want niet iodereen. kan men een cadeau geven en nog veel minder geld. Toch zijn er vaak personen, die zich op de eene of andere wijze tegenover het publiek verdienstelgk 'hebben gemaakt, of wel meuscheu wien men eens gaarne goed zou doen, aan wie men oen oude schuld zou wen6chen af te doen enz. en die nu moeilijk ge holpen kunnen worden, tenzij door een publieke in schrijving, lijstenen*. Stuad wil nd iif Engelaud een vereeniging voor het uitdeelen van kerstgeschenken stichten. Het be hoeft weinig betoog welke voordeelen dit oplevert. B. v. men wil eet* //fatsoenlijken minimumlgder" eens tracteeren, dan zendt men een postwissel aan de vereeniging me* de bijvoegingstuur een ham, eec half anker wijn of wat dan ook aan den heer X. en de vereeniging zprgt vovr de anonyme bestelling. De begiftigde weet niet van wien het komt en ver wacht dus ook een volgend jaar niet weer oen ge schenk. Do gever blijft vrij, lerwyl nu velen ervan teruggehouden worden iets te doei, omdat het zoo /.oploopt" als het elk jaar weerkoeri. De wijze van geschenken geven is patuurlijk eindeloos af te wisselen. Bij ons te lande is het gevèn van kerstcadeaux minder in zwang, doch des te meer werk maakt men van het St. Nikoiaasfeest. Zou een St. NIkolaasbond, loopenhet hield oog een vergadering in 't belang van den chef-de-bureau, die ten laatste werd uitge- noodigd om voor de heeren te verschijnen.* Bronrijp had dien morgen rust noch duur gehad op zijn kantoorhij had nog nooit zoo weinig gear beid, nog nooit zoo veel fouten gemaakt in zijn be rekeningen, tengevolge zijner onrust. Toen hij van de heeren terugkwam, was hy niet rustiger voor waar nIk behoef ni#"t^te vragen wat de uitslag <fer vergadering is geweest," sprak juffrouw Bronrijp, zoodra zij haar man bjj zijn thuiskomst in de oogen zag. «Het spijt mij het meest om u, Charles t Is verregaand, Mariezoo onrechtvaardig als meD jegens mij 'gehandeld heeft. Een actiehouder die voor mij stemde, heeft mij meegedeeld, hoe 't is do vergadering toeging; klaarblijkelijk is het, dat meneer X., de president-commissaris, zijn neef Tar quinus aan een baantjen heeft willen helpen, zonder te vragen of iemand anders geen ouder en beter rechten daarop hadhij had de actiehouders stellig in de laatste dagen ten voordeele van zijn kandidaat bewerkt, en ofscnoon ik vooraf de meeste dier heeren om hun stem ben gaan vragen en hun goedé belof ten ontving, zijn ze gezicht voor den invloed vau dien vporoanjen man, en werd de billijkheid jegens den ondergeschikteit chef-de-bureau niet in rekening gebracht. Of ja toch.... die werd afgekocht, met een verhooging van tractement. Is dan de eer en het die op de bovenaangegeveu wgze werkte, ook hier te lande niet in eeu behoefte voorzien P Het denk- beeld komt als mosterd na den maaltyd, zal men zoggen. Doch heeft het levensvatbaarheid, dan zal het 't jaar '93 wel overleven. Wie weet of velen het volgend jaar niet langs dezen weg hun surprises aan de minder bedeelden doen toekomen. Met de bezorging van ontplofbare verrassingen en dergelyke cadeaux zou de vereeniging zich uatuurlijk niet be- laaten. {Sociaal Weekblad.) De Engelsche vioe-oonsul te La Roohelle waar schuwt tegen het bedrog, dat met Fransche cognac plaats heeft. Na het byna geheel verdwijnen van wyngaarden in La Roebelle, werd een drank gemaakt van rozgnen en krenten, die, gemengd metgoedkoo- pen Spaanrchen wijn, in Engeland voor bordeaux verkocht word. In 1875 werd in de Charente In- férieure ÖOu millioen liters wijn 'voortgebracht maar door de verwoestingen van de druifluis werd de hoeveelheid aanhoudend minder en was zg in 1886 slechts 68Vg millioen liters. Neemt men daar nog het plaatselijk gebruik af, dan blijft er weinig over voor het maken van brandewijn, en de meeste «cognac" is dan ook Duitsche spiritus. Die vloei stof wordt uit Duitscbland naar Bordéaux gezonden, vandaar uaar eene plaats waar gewoonlyk cognac voortgebracht wordt, en dan verder naar een plaats, waar gewooulijk cognac uitgevoerd wordt. Hce voordeelig die zaken zijn, blijkt wel hieruit het best, dat echte cognac te La Roohelle 1.20 a 1.50 per liter kost, voor zeer gewone soorten. Voor goede cognac wordt er zeer veel meer betaald. De Duitsche spiritus kost slechts 0.80 per liter. De productie van echte cognac is zeer gering en moet elk jaar minder wordon, zoodat wanneer de handel in het artikel oven groot is als voorheen, blijkbaar het bedrog toenoemt Onlangs werd in eenige buitenlandsche bladen meegedeeld op welk een plechtige wijze het lijk vaa een hond, behoorende aan de prinses van Arenberg, van Salzburg naar Geut werd vervoerd. Thans blijkt dit bericht niet geheel juist te zijn geweest. De eigenares van den biund is niet een te Salzburg wo nende prinses, maar een gravin van Italiaunsche af komst. Te Fongan, ongeveer een uui van 8t. Jobanni ligt diep in het gebergte het kasteel G. Dit kasteel werd in dezen herfst door eeu vreemde dame ge huurd, die het alleen bewoonde, omgeven door een groote schaar van bedienden een Ivare hofhouding. Deze dame, aver wie tal Vfcn legenden in omloop zijn, moet uit België zijn gekomen. Ongeveer vier weken geleden stierf de" lievelingshond van .deze dame, die (de hond nl.) overigens volstrekt niet lief zijn geweest. Een met pluche gevoerde kist diende den hond tot laatste rustplaats, een met goud be- stikte zijden deken bedekte de kist en nadat de voornaamste bloemenhandelaars te Weeuen de prach tigste kransen hadden geleverd, en het hondenlgk met de schoonste bloemen was bedekt, werd het 14 dagen lang op het paradebed ten toon geteld, tot ein delijk uit redenen van gezondheid tot het vervoer werd besloten. Het transport van het lijk had met de grootste praal plaats. De waggon werd met zijdeq kleeden eu bloemen versierd, en de hofmeester, de kamer dienaar en twee livreibedienden begeleiden het iyk na»r het vaderland, dat eigenlijk niemand kent. aanzien niots meer waard dan drie honderd gulden i'i 'tjaarl O Marie! Marie! als ik geen vrouwen kindereu had..., ik weet wel wat ik deed. Nu heb ik het hoofd moeten buigen en ik heb dankjo gezegd voor die gunstige beschikking der heeren. Aon het feit viel toch piets te veranderen, en ik wilde mg niet geraakt toonen. Meneer X. zou er misschien pleizier in gehad hebben." «Een ongelukkige dag voor je, boste Charles!" zei zijn vrouw«Je hadt er zoo vaat op gehoopt. Mijn teleurstelling is niet groot, integendeel, ik had zelfs niet gerekend op driehonderd gulden méér in 'tjaar.... geen kleinigheid voor ons! Ach, ik weuschte dat je even tevreden kondet zijn als ik, Charles! Geloof me toch, de mensch maakt zgn eigen lot niet." «Indien ik dat ooit had gedacht, Marie! zou ik er dezen dag voor altijd van teruggekomen zgn, waarachtig-! Maar zoo was mijn geloof nooit, en zoo zal bet nimmer worden. Ik rekende alleen op mijn benoeming,, omdat ik die voor het noodzakelijk gevolg der voorafgegane omstandigheden hield. Ik dacht er niet aau, dat er een nieuw verschijnsel in ragn lot zou gedrongen worden, door den onrecht-j vaardigen wil van anderen. Is gebeurd evenwel; tfie mijnheer Tarquinus gezegend zij hij, mijn nieuwe patroon! is mijn ongeluk geweest op dezen dhg^ eu hij zal het blijven: ik heb er een voorge voel van." {Hordt vervolgd.) Een Nederlandsok veemakelaar te Londen, David van Gelder, is wegens het ten verkoop aanbieden van het vleesch van een schaap, dat ziek en tot voed sel ongeschikt was, door eeu der aldermen van de City van Londen viroordeeld tot eene boete van 10.en 2.2 kosten of subsidiair 1 maand ge vangenisstraf. Hij zal echter tegen dit vonnis in berócp komen. Een ander Nederlander te Londen, zekere Karei Adriaan Wassenaar, is aldaar veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf, wegens deelneming met dertien anderen aan oplichterijen door middel van zwendelfirma's, oplichterijen waarvan vele winkeliers het slachtoffer werden Natuurlgk is er ten gevolge van de feestdagen weinig politiek nieuws. Wij hebben nog te vormeMen, dat de Fransche kamer, alvorens Zaterdag uiteen te gaan, het han- delstractaat met Zwitterland verwierp. Zij weigerde met 328 tegen 189 stemmeu tot do behandeling der artikelen over te gaan. Daarmede is voorloopig be slist, dat Frankrijk zijne protectionistische staat kunde zal voortzetten. Op den duur zullen de Fran sche burgers dnarvan wel de nadeelige gevolgen ondervinden en tot betere gedachten komen. Men heriunert zich den grooten strijd welke voor eenige weken in de Fransche Kamer over de pers wet werd gevoerd. Een oogenblik dreigde het ka- binet-Loubet zelfs over deze zaak te vallen, maar na heftige beraadslagingen word het ontwerp ouder den indruk van den laatsten dynaraietaanslag aange- üoipen. Wet is het echter niet geworden, daar de Senaat bet voor de sluiting van de zitting niet heeft afgedaau. Bij het openen dor gewone zitting van het par lement, op 10 Januari, zal er zeker een strijd ge voerd worden bij de verkiezing van een voorzitter der Kamer van afgevaardigden. Wegens de uitste kende leiding, die Floquet eigen was, werd hij jaar óp.jaar» herkozen, ook met medewerking van een goed deel der recht€rzyde. l)ocli nu zal er oppositie zijn tegeu zgne herkiezing tegengevolge zijner dub belzinnige verklaringen voor de commissie van en quête; ten aanzien zijner inmenging bij het verdoe len der gelden van de Panama-maatschappij aan de dagbladen voor zoogenaamde Jrais de publjcitéter wijl hg minister-president was. La France, la libre Parole, l' Autoritéle Matin en andere bladen ko men nu roede met artikelen voor den dag ter be strijding zgner candidatuur. Andrieux beeft verklaard, dat de Panama-zaak niet de eenige vuile wasch is, die beredderd moet worden. Maar alles kan niet op éénmaal geschie den. Sedert de opportunisten aan het bestuur zijn, is er geen openbaar werk ondernomen, waarbij niet aanzienlijke soinmeu als pots-de-vin uitgedeeld zijn. Men zal later de cgfers van hem te weten komen, want hij wil de opportunisten den genadeslag: geven. De republikoinsche meerderheid beeft slechts één middel om zich aan zijne aanvallen te ontrekken. Dat middel is de ontbinding der Kamer. De Siècle komt met een opzienwekkend bericht, dat niet zonder voorbehoud kan worden aangenomen. Uit zeor ernstige feilen, dezer dagen aau het licht gekomen, blijkt, zegt het blad, dat eene Boulangis- tische samenzwering op het getouw is gezet, op denzelfden grondslag en met dezelfde werktuigen als iu 1888. Het blad zegt, dat het op dit oogenblik niet meer van de zaak kan zeggen, daar het de regeering in ^hare handelingen niet wil belemmeren. In Duitscbland wordt liet Panama-schandaal vooral door die bladen besproken, welko zich verzetten tegen de regeering en de legerwet. Zij betoogen dat de onthullingen bewijzen, hoe zwak de republiek en hoe weinig reden er voor Duitscbland is, zijn leger te versterken. De Voorwarti gelooft, dat Frank rijk vele jaren lang mot de biqnenlandsche zaken de^ handen vol zal hebben. Hët zal jaren duren vóór de Panama-stal, waarbij de Augias-stal een Noordhollandsche dorpsstraat ghlijkt, gereinigd is. Het argument van het socialistische blad gaat echter niet geheel op. Jugurtha zeide van Romen «Die stad is veil en zal weldra vernietigd worden als er maar een kooper te vinden is," maar do Romeinen logenstraften zgn voorspelling door een "der zegerijkste krijgstochten in hun geschiedenis. De gematigd-conservatieve Post waarschuwt daarom tegen een dergelijk Optimisme. Juist zou een crisis in het binnenland gemakkulyker kunnen leiden tot een ontploffing naar buiten. De Indéptndance meent in staat te zgn «belang wekkende mededoelingen" to doen omtrent de «her- - zieningsforraule". welke de regeering eerstdaags volgens haar waarschijnlijk heden (Dinsdag) in dienen zal. Het volgeude namelijk wordt «in kringen der rechterzijde" verzekerd De grondslag van het ontwerp is de volledige op heffing van don census. //Vervolgens wordt daarin aangenomen het capaci- teilen-8telsol, volgens de formule vau de bank van Luik" (ile Luiksche afgevaardigden), «door den heer Frère uiteengezet in het rapport-De Smet de Naeyer, door den heer Dupont ia den Senaat en door den heer Neujean in de Kamer. «Het derde punt van het ontwerp zou de woning zgn een huis of gedeelte van een huis mot eene kadastrale opbrengst van 10 a 15 frs. zou den be woner de kiesbevoegdheid verzekeren. «Vierde punt de stemuitbrénging zal, onder bo- dreiging van boote, verplicht zgnzij zal plaats hebben in do gemeente" (thans is dit in België in het hoofdplaats van het arrondissement voor de Ka- mor en^in de hoofdplaats van het kanton voor den provincialen raad). «Vijfde punt: evenredige vertegenwoordiging. «Het ontwerp zou zoo gesteld zijn, dat het ideaal van het algemeen kiesrecht te verwezenlijken zou zijn. Zelfs zou een forraoèl voorbehoud gemaakt worden met het doel, de invoering van het algemeen kiesrecht te vergemakkelijken, zoodra het in het parlement eene tweederden-meerderheid zou hebbeu." VOOR DE TWEEDE KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gezien art. 19 der Wet vau den 19° Augustus 1861 StaatMn'. 72); Brengen ler algeraeene kennis, dat volgens art. 15 der genoemde Wet alle manaelijke ingosetenen die in dit jaar achttien jaren oud zijn geworden of nog zullen worden, zich voor de Nationale Militie moeten doen inschrijven. lo Hij wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beide overleden, wiens voogd inge zeten is, volgens de Wet van den 28 Juli 1850 {Staatsblad no. 44); 2o. Hü dio geen ouders of voogd hebbende, gedu rende de laatste aan het in de eerste zinsnedo van dit artikel vermelde tijdstip voorafgaande achttien maanden in Nederland verblijf hield 8o. Hij. van wiens ouders de langstlevende inge zeten was, nis is zijn voogd geea ingezeteo, mits hij biunen het Rijk verblijf üoudt. Voor ingezeten wordt niet'gehouden de vreemdeling behoorende tot eenen stpat waar de Nederlander niet aan de verplichte krijgsdienst is onderwor pen, of waar tea aanzien der dienstplichtigheid het'beginsel van wederkerigheid is aangenomen. lo. Van een ongehuwde in de Gemeente, waar de vader, of is deze overleden, do moeder, of zijn beiden overleden de voogd woont; 2o. Van een gehuwde en van een weduwnaar, in de Gemeente waar hij woont; 8o Van hem, die geen vader, moeder of voogd heofi of door dezen is aohtergelaton, of wiens voogd buiten 's lands gevestigd is in de Gemeente waar 40hl' Van"den buiten 's lands woneoden zoon van een Nederlander die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de Gemeente waar zgn vader of voogd bet laatst in Nederland ge- woond heeft. 1 n.. ló De in een vreemd Rijk achtergebleven zoon 'vau een ingozoten, die geen Nederlander is 2o De in een vreemd Rijk verblijf hondende ouder- jooze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd So.^mfm'o'on Nederlander, die teir zake van 's lauds dienst in 's Rijks overzeesche bezittingen Elk' dienvolgens art. 15 behoort te worden inge schreven, is verplicht zioh daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusschen den lsten en 3 ^"ongesteldheid, afwezigheid of onlstentenis is zijn vader of is deze overleden zgne moedor, ot zgn bel overleden zijn voogd tot het doen van die ^Hlf^li?Te'rst'na het introden van zijn 19donjaar, &r^Dna3bij1OgeldonCd0Cbepalingen der 2e en 3e zinsnede "zij'e' inschrijving geschiedt in h«t iaar waartoe hü volgens zgnen leeftijd bgtioori Burgemeester en Wethouders voornoemd, roepen dientengevolge op de ingezetenen, die hun 18e paar hebben bereikt {dat zijn zij die in 1874 zijn geboren,) ett overeenkomstig het vorensUaude in deze Gemeente tot aangifte verplicht zijn om zich op de volgende dagen ter Secretarie aan te melden van des voor- middags 10 tot des namiddags 1 ure en zich in de daarbij vermelde orde te doen inschrijven, te weten: zg, wier geslachtsnaam begint met de letter A. B. C. D. E. F. G. H. I. J. K. L. en M. tuschen den 2 en 15 Januari 1893 en zg, wiei geslachtsnaam begint met de letter N. O. P. Q. R. S. T. L\ V. W. X. IJ. eu Z. tusschen den 15 en 31 Januari 1893. dat het register vau inschrijving op den 3In Janu ari, des namiddags ten 4 ure, voorloopig wordt ge sloten en dat zij, die alsdan verzuimd hebben, de voorgeschreven aangifte te doen ingevolge art. 188 der Wet vervallen in eene boete van 25.tot 100.— dat isder, die voor de Militie moet worden inge schreven zich behoort te voorzien van een extract uit het geboorteregister dat bg de aangifte moet worden medegebracht; dat dit extract aau hen, die binnen deze gemeente zijn geboren, op hunne aanvragen op het Bureau van den Burgcrlykon Staud gratis zal worden uit gereikt, terwijl zij die elders geboren zijn, zich ter Gemeente-Secretarie kunnen aanmelden, ten einde genoemd extract van het Uemeentebestuur hunner geboorteplaats te doen aanvragen, en dat ieder gebouden is te zorgen, dat hg bij de inschrijving Wijk en Aummer zijner wuning juist kan opgeven. GOUDA, 27 December 1892. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretaris, BROUWER. GEBOREN 24 December Antonia Josina, ouders P. van dor Tooren oa C. van der Klein. OVERLEDEN 24 December N. Maters, 23 j. N. van Triet, Wed. van C. A. de Man 58 j. j}0 W. J. Karssen, 5 m. W. C. Boer, 4 ra. J. v$n Eijk, 39 j. F. S. Sanders, Wed. van A. Aronson, 74 jaar. GEBOREN: 16 Dec. Commerentia Maria Wil- helmina Cornelia, ouders C. van der Kleij en C. G. Ham. 18. Adrianus Gerardus, ouders G. Bouw man en J. G. Buring. 2i. Hendrik, ouders G. van Veldhuizen en G. Heeg. OVERLEDEN: 18 Dec. Adriana Rolloos, wed. van Jan Rook, 4e'Klasse. Trekking van Dinsdag 27 Deoember. No. 396 5000. No. 7925 1500. Nq, 5016, 7511 en 14866 1000. No.- -7^02 400. .No. 9145, 11130 en 17777 200. No. 1300, 6325, 6541. 13713 en 1486S 100. 88 2790 58 2848 75 2870 92 2874 160 2885 132 2888 165 2972 176 3024 186 3063 197 8083 208 3113 262 3210 266 3212 278 3266 359 3274 362 8288 398 3319 406 3342 419 3369 472 3378 499 8400 587 3412 602 3425 644 8434 654 &518 730 8526 735 3550 740 3586 791 8595 Prgzen 5546 8383 5571 8392 5578 8396 5632 8416 5657 8425 5667 8426 5672 8433 6680 8434 6695 8463 5703 8467 5771 8471 5784 8498 6797 8526 5847 8592 5848 8678 5956 8806 5969 8823 8004 8839 6033 8866 6160 8916 6178 8981 6196 9092 6229 9098 6239 9107 6249 9123 6323 9160 6833 9163 6359 9184 6874 9264 van 6j. 11192 13660 11233 13716 11236 13728 11244 13744 11279 13778 11294 13788 11304 13800 1 810 13820 11322 13846 11380 18392 11390 13909 11395 13976 11436 13988 11444 14018 11467 14027 11508 14031 11514 14047 ,1589 14053 11611 14105 11625 14171 11689 14206 11640 14207 11662 14281 1)689 14285 11744 14242 11747 14270 11793 14291 11796 1'4?08 11801 14308 16117 16145 16190 16214 16215 16230 16288 16305 16342 16345 16866 16376 16380 16381 16886 16433 16489 16508 16521 16580 16605 16626 16641 16659 16664 16676 16712 16714 16774 18626 18635 18672 18678 18682 18706 18716 18729 18789 18751 18752 18775 18789 18828 18855 18894 18917 19015 19039 19046 19177 19183 19209 19241 19275 19292 19298 19306 19320

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2