- t Balteulandsch Overzicht. Kantongerecht te Gouda 341st6 Staats-loterij. de muziekpartij heeft doen houden, maar dat hij die gehoudon heeft, en daar dit laatste niet strafbaar was gesteld, ontsloeg hij den beklaagde van alle rechts vervolging. Hiertegen voorzag zich de ambtenaar van hot openbaar ministerie bij genoemd kantonge recht in cassatie. De zaak werd gisteren voor den Hoogen Raad behandeld. Advocoat-generaal Gregory zag in 's kautonrechters beslissing eone vorinomde vrijspraak, omdat de rechter eeu der feiten niet be wezen verklaart. Er had dus geen ontslag vau rechts vervolging maar vrijspraak inoeton volgen. Z.Ë.H.A. concludeerde mitsdien tot niet-ontvankelijk verklaring; doch ook al ware het beroep wel ontvankelijk, dan nog kou adv.-gen. he,t gevoelen van den requiraut niet deelen, dat bekl. de muziekpartij deed houden en het houden zelf door de muzikanten geschiedde. Wel waren deze laatsten noodzakelijk voor de muziek partij, doch bekl., die alles, wat er voor die partij noodig was, regelde, hield de muziekpartij. Uitspraak 23 Januari. Een Russisch blad deelt mede, hoe Keizerin Ka- tharina II zich eu deu kroouprins in 1768 liet inenten en welke bijzonderheden aan deze «histori- sche gebeurtenis" waren verbonden. In dien tijd hechtte men aan dit feit groot ge wicht. Voor de «operatie" werd dr. Dimsdule uit Engeland ontboden, daar men de Russische en de in Rusland aanwezige buiteulaudsche geneesheoren voor niet ervaren genoeg beschouwde. Toen de inenting gelukkig was afgeloopen, werd de gebeurtenis door eeu ukase aan den Senaat (22 Nov. 1768) bekend gemaakt en allo trouwe onder danen werden tot daukstondeu opgeroepen de ver tegenwoordigers der verschillende departementen kwameu de keizeriu persoonlijk gelukwenschen en op 22 Nov. verschenen aan het hof alle hoogwaardigheids- bekleeders eu gezauteo om de keizerin en deu czare- witch te complimeateeren. Op den gelukweusch van den Senaat autwoordde de keizeriu o. a. «Mijn bedoeling was om door zelf een voorbeeld te geveu velen vau mijn trouwe onderdanen van den dood te redden, daar zij, onbekend met het nut van dit middel en zijn toepassing vreezend, in gevaar b'eveu. Ik heb daarmee een deel van miju beroepsplicht ver vuld, waut volgens het evangeliewoord moet een goed herder zijn leveu voor de schapen wagon." Dr. Dimsdale verkreeg voor de gelukte operatie deu titel van baron, deu post van lijfarts eu den rang van staatsraad in workelijken dienst; bovendien kreeg hij eenjaargeld vau 500 p. st. Te Moskou werd de gebeurtenis gevierd met een dankoofuuing in de Uspenski-cathedraal, waarna van het Kremlin 101 kauouschoten werden gelost en voor het volk eeu groot feest werd georganiseerd. Verder werden 12 gouden gedenkpenningen geslagen, die door den Senaat aan de keizerih ten geschenke werden gegeven. Op de eene zijde staat hut borstbeeld der keizerin met kroon en hermelijnen mantel, op de keerzijde staat de tempel van Aesculaap, waarvoor de versla gen Hydra ligt- Uit den voorhof treedt de keizerin met den czarowitch naar buiten en eene «Russia" met tal van kinderen snellen haar blijde tegemoet. Aan den bovenrand bevindt zich het inschrift: «Op haar eigen lichaam gaf zy het voorbeeld," ^n den benedenrand de datum der inenting: 1768 October 12. De Temps bevat een uittreksel uit de eerste reeks der artikelen door Pierre Loli onder den titel «Uue gehuichelde opgewektheid te twijfelen, en ze zou deze voor onloochenbaar hebben aangenomen, indien zijn vervallen gelaat haar niet zoo sprekend had overtuigd, dat zijn ziel of zijn lichaam, misschien wel beiden, door een de levenskrachten voortdurend vernielende krankheid was aai*getast. Toch erkende zy, dat zulk spelen met den jongen Bronrijps opgewektheid mocht dan meer of minder geveinsd zyu hem een wenschehjko afleiding wezeu moest in zijn nor malen toestand van afgetrokken gepeins, en om die reden rekte zy tegenwoordig de tooneeltjes van een «Jong-Hollands binnenhuisjen" zoo lang, dat de klein ste acteur er ten laatste bij in slaap viel. Ons huismoedertjen, dat in hare wederkeerige liefde voor haar echtgenoot waarlijk niet met Dekrorn- penheid wikte en woog, hoeveel ze te geven en te nemen had om den gevoeligen evenaar in een juist evenwicht te houden, vond zich op zulke avonden het gelukkigst, wanneer Hermine en Johan, nadat Eddo in slaap was gevallen, met een berg van zwa righeden voor den dag kwamen, bet rottende bet huis werk, dat de ouderwijzer hun had opgedragen ter aflevering op den volgenden morgen eu ze was wel eens zoo vrij de kinderen oen wenk te geven, dat ze hun hoofd er niet te veel inee behoefden te Breken, daar pa hen imrtiors heel goed kon en heel graag zou helpen, zoo de raoeielijke opgaven bun krachten dreigden tg overtreffen. Tot inwikkeliug der kin deren immers Marie wist het vond zij haar echtgenoot nog steeds gereed, en zoodra zijn hulp exilée" in de Nouvelle Revue geplaatst. Zooals we reeds moedeeldeu worden in dezen arbeid van deu Fran- sohen acadéinicieu, de lotgevallon geschilderd vau de koningin van Roemenië. Loti, die een zeer gezien gast was aan het hof der koningin op het kasteel Sinaia, tracht met de teerste kleuren bet beeld van Carmen Sylva te schilderen. Het werk bedoelt geen schandalen* zooals sommigen, voor het openbaar was gemaakt, beweerden. Over Helene Vacarescu sprekend, schrijft Loti: «Aan de zyde van den kroonprins zat eiken avond aan een kleine familietafel Hélène.... zoo ontstonden die gevoelens, die meu zoo gemakkelijk had kuuneu voorspellen. Dat een prins van 24 jaren, streng behoed voor do uitspanningen van zyu leeftjd, zyu leven verdeeleud tusschen geestelijken arbeid eu utilitaire oefeuingeu, verliefd wordt op eeu jong, vroolyk, geestig meisje, bovendieu het eenige dat hy by het plaatselijk verkeer loerde kennen, is zeer begrijpelijk. De man, die zich langzamerhand ontwikkelde, was eeuvoudig eu eerbaar. Eu de gedachte aau eeu huwelijk, hoezeer strydeude met alle otiquette, moest wel opkomen by eeu jongen mau, die, als de krjpoaprius in puritein- sche denkbeelden was opgevoed eu omriugd was vau goede voorbeelden. Hélèue mot haar vlug verstand was boveudieu ais gesohapeu, om de liefde blyveud te doen zijn." Eeu jaar later trof Loti de koningiu te Venetië aan. Ook hier werd zy door Hélène vergezeld, die zich in haar geheele optreden voordeed als het verwendde kind van deze beiniunelyke moeder. Toch meent Pierre Loti te hebben opgemerkt, dat zy, als geen vreemden aanwezig waren, koeler tin terughoudender tugeuover de kouiugiu was. «Dit wordt niet gezégd, om freule Hélèue eeu vor- wijt te makeuzoo weinig vrouwen verstaan de kunst, zich zelf te zyu zouder eeu 'eeuigszios geaffec teerde pose aau te uemeu. Ik twijfel er niet aan, dat zij eeu oprechte neiging voor deze aangenomen moeder had eu dat zij echte tranen heeft gestort, toeu zij haar voor altijd moest verlateu. De kouiugiu zeide mij glimlachend: «Wij zijn, zooals gij weet, de bannelingen van Venetie." Eu zy voegde er op treu- rigen toou bij «Wij zyu zelfs, zooals enkelen bewttfeu, misdadigers tegenover Europa.'* Dier moet ik op de po sitie wijzen, die Hélène toen aau het Roeineensche bof innam. Ik had haar verlateu als een hofdame der ko- niugiu e.i vond huar terug als verloofde vau deu troous- op volger. Het is waar, de jKamers hadden hare toe stemming uiet gegeveu, en de kouiug had zijn iuwiili- giugVwoer ingetrokken. Maar geeu breuk was nog ontstaau, de prins had aan freule Hélèue, noch haar woord, noch haar brieven, noch don verloviugsring terug gegeven. De koningin, die zoo gaarue de verloving van haar beide aaugeuomen kindoren weuschtu eu die zich daardoor het misuoegeu vau haar volk op den hals had gehaald, gaf hare hoop niet op.'1 De koningiu sprak met Loti over haar nieuwste werk Le Livre da Came. «Ik moet u echter opmerken, dat het werk van eeu krankziuuige is." Eu met haar fraaie, doorschijnend magere baud, maakte zij eenige kringen iu de lucht voor hare oogeu, om lachend op de bewering vau sommigeu te wijzen,'dat het iu haar hoofd niet geheel in ordo was. En feitelijk be stoud er een partij, die het gerucht ingang trachtte te doen vinden, dut de koniugin het verstand had verloren. Te Heinenoord heeft onlangs een oplichter gebruik gem&akt vau de lichtgeloovigheid vau sommige boe- door hen onder zuchten en klagen werd ingeroepen» verdwenen de «rampzalige" boeken, waarin hij zijn heil immer meer zocht zonder het te kuunen vinden, in de kast eu Hermiue en Johan Perra kregen een beurt, die voor hen heel wat beter vruchten zou dragen bovendien. Wy hebben mijnheer Bron rijp eeu uiaal hooroü zeg gen, dat hij er niet van hield iets ten halve to doen, en met Johan Perra althans bewees hij, dat die woor den recht* hadden van bestaan, wanneer ze uit zijn mond werden vernomen. Een paar dagen nadat hij de zekerheid verkreeg van niet tot directeur benoemd te zijn, had hij zijn vrouw de vraig gedaan, of zij, in dezen niet voor- zienen toestand, er wel toe zou kunnen besiuiteh om Johan Perra als haar huisgenoot te blijven beschou wen, of wel dat de onverwachte omstaudigheid voor den armen jongen zyn verbanning naar een gesticht van liefdadigheid, waar en welk dan ook,* tot gevolg zou hebben. Zij had to beslissen, hij liet haar vrij in haar handelendoch zy gaf hem met zachtheid ten antwoord, dat hun lot sinds dien dag ten opzichte dan het finautieele immers verbeterd was, en dat deze^ omstandigheid, nu ze reeds zoo ver met Johan waren gegaan, voor God geen ander gevolg mocht hebben, vau dat zij voor hem bleven zorgen als voor een eigen kind, zoolang dit mogelijk bleek. Julian, die intus9chen reods met Hermine eiken dag naar de stad O. trok om de school te bezoeken, bleef dus op, denzelfden goeden voet in 't gezin vau ren. Hij had hun wijs gemaakt, dot voor eenigen hunner kans bestond om als bedrijfboer geplaatst te worden op bouwmanswoningen, toebehoorende aau den Prins von Wied. Hij had daarover reeds ge schreven, maar ten antwoord ontvangen, dat de Prins hem persooulyk wilde spreken. Natuurlijk liet hS de reiskosten door de bolanghebbendeu betalen. Toen hij terugkwam, was de zaak echter nog niet geheel in orde. Hy zeide, dat hij weder een brief namens den Prins ontvangen had, welke goteekend was: «Van dor Sohrieck", en dat hij nogmaals te Neuwied moest komen. Wederom moesten de reis kosten- voorgeschoten worden. Do boeren, die sedert van deze zaak niets meer hebben gohoord, zijn nu tot het vermoeden gekomen, dat zy bedrogen zijo, eu hebben den offioier van jus titie te Dordrecht vorzocht deze zaak uader te on derzoekeu. Gisteren avond hield de Bond van Nederlandsche ouderwyzers hare 18e algemeene vergadering in het lokaal Concordia te Amsterdam. Do bijeenkomst werd geleid door den heer H. Tegelaar. In zijn openingstoespraak woes deze op de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar. In ervaring was men vol gens spreker rijker geworden, in illusiën armer. Spr. herinnerde aau «het verraad, gepleegd te Heiloo" tegenover zulke feiten past hetkrachtige propaganda te maken. Het lot van den onderwyzer ziedaar waarvoor de onderwijzer te strijden heeft. De aandacht, geschonken zoowel door particulieren als door de regeering aan den Bond, doot veel ver wachten voor de toekomst. Spreker bracht onder applaus hulde aau de heeren Kerdyk eu Ferf voor wat deze in het belang van den Boud gesproken en bewerkt hadden. Hij betreurde de tweedracht, dip ontstond door de houding van do afdeeliugon Arn hem en Groniugon van het N. O. G. De onderwij zers zijn bereid concesstën te doeu, dpch men vordere vau hen geen zelfmoord. Hunne zelfstandigheid dient gehandhaafd. Met dep wensch, dat deze 18e alge meene vergadering goode vruchten mocht afwerpen, besloot spreker. Het tweede punt der agenda, het voorlezen van de notulen der I?e algemeene vergadering, werd met toestemming der vergadering achterwege gelaten. De Voorzitter deelde mede, dat op deze byeeu- komst 64 afdeeliugon van deu bond vertegenwoor digd waren met 104 afgevaardigden. Iugekomen was van de afd. Groningen eene motie var. den volgenden inhoud «De Algemeene Vergadering acht het wenschelijk dat de ouderwyzers (ledeu van den Bond) ook lid worden van het Nederlandsob onderwijzersgenootschap *eu daar propagauda maken voor de beginselen van den Bond en de belaugen van hot onderwijs, en gaat over tot de orde van den dag." Vervolgens bracht de algemeene seoretaris een verslag uit over het afgeloopeu jaar. Hieruit zij aangestipt, dat het orgaan van den Bond, De Bode, zoowel in grootte als in auntal abouné's steeds ver meerderde. Het aantal abouné's bedraagt thans 4600. Op dit oogenblik bedraagt het aantal gewone leden van den Bond 8256, het aantal buitengewone 140, te zamen 3396, De inkomsten waren 4663.46, de uitgaven 4330.03*, zoodat er een batig saldo overbleef van f 333.42'. Alle schulden van den Bond zijn tevens afbetaald. Bronrijp voortleven, en ter zijner eore moet gezegd worden, dat hij den goeden dunk, door zijn pleeg ouders jegens hom gekoesterd, moer en meer beves tigde en deed stijgen. Hij bleef «een jongen als een juweel," zei juffrouw Bronrijp, «zoo gedienstig en zqp flink toch," en haar man verklaarde, dat er «veel van hem le maken" was, zoo het lot hem althans niet vijandig bleek. Maar dit zou zijn schuld niet zijn. Men kon wel meêwerken in de richting waarheen het schoen, te leiden; er tegen in worstelen hielp niet. Dat beaamde ook juffrouw Bronrijp wel iu zich zelve, doch ze dacht er by aan een liefderijke hand en een wijzen wil. Bronrijp's levensbeschouwing werd daareutegen steeds pessimistischer. Arihur Schopenhauer, die hem eerst wat al te zwart keek, werd ziju boezem vriend diens klaagtonen over het leven vonden weerklank in zijn bitter gemoed, eiken dag ra«>r. Bronrijp helde van nature misschien tot zoodanige Igeestesrijóhting over: de kiemen er toe leefden, maar Jpimerdon lang in zijn binnenste, totdat ten 'Jaatsto Meu grievende teleurstelling, die bij niet had kunnosr -of willen voorzien, een schok gaf aan zijn gemoed, waardoor de on vertrouwbare vrede werd verstoord eu in een treurigen oorlog met zich zelveu* met God ém zijn lot overging. j Wordt vervolgd,) Overgegaan werd tol de behandeling der artikelen uit de statuten en het huishoudelijk reglement, waar voor de stemming in de afdeolingen niet beslissend is geweest. Met algomeene stemmen werd na eenige discussie art. 23 betreffende de algemeene vergude- riegon goedgekeurd met een amondement Amsterdam (ie du Bode medegedeeld. Art 41, handelende over vergoeding van reis-en verblijfkosten van afgevaardigden uit de algemeene kas laten te vergoeden door de afdeeliugon, gaf bet sein tot eene levendige discussie. Er lieten zich al aanstonds 8 sprekers inschrijven. Met 70 tegen 83 stemmon reis- en verblijfkosten san de nfgevaardigden t<* vergoeden. De inhoud en de redactie van het orgaan kwam vervolgens ter sprake. Breda trachtte aau te tooneu dat de gevolgde taktiek is onlogisch, inconsequent en gevaarlijk. Do secretaris Ketelaar verdedigde de redactie tegen deze beschuldigingen. Ieder lid, zeide hjj, moest het recht hebbi n, in het orgaan to zeggen wat hij achtte in het belang van den Bond te zijn. Het orgaan bleef nog lang het onderwerp van debat. Niet minder dan 15 sprekers lieten zioh iusohrijveu en een vijftal moties werden gedaan, waarover morgen zul worden gestemd. Gisteren verscheon een proefnummer van het meuwo Ochtendblad, dat met 1 Januari te Amsterdam de Telegraaf zal worden uitgegeven. Do hoofdredacteur, de heer A. L. H. Obreen, opent hot nummer mot het volgende inleidende woord. Het feit, dal voortdurend Nederlandsche handelaurs te rade moeten gaan met buitenlaudeche dagbladen, om ingelicht te ziju over den gang van handel en nijverheid, heeft eenige ondernemende mannen ertoe gebracht de handen ineen te slaan, ten einde te Am sterdam een ochtendblad te doen verschijnen, waar mede zij zullen trachten, in ilie behoefte te voorzien. De Telegraaf zal natuurlijk niet zouder gelde lijke opofferingen van eenigen omvang haar krach ten inspannen, om ten behoeve van grooi- en klein handel, van nijverheid eu scheepvaart nieuwstijdingen to verzamelen, welke dadelyk na ontvangst kosteloos in de tijdingszaal ter beschikking vaft iedereen zullen gesteld worden. Met 's Gravenhage en Rotterdam zal de Telegraaf een eigen telefoonverbinding hebben. Daardoor zal men in do tijdingzaal te Amsterdam gedurende dq, Kamerzittingen de beraadslagingen kunnen volgen,, terwijl wedorkeerig te 's Gravenhage en te Rotter- daui het publiek dadelijk vau den uitslag der Beurs zal kunnen kennisnemen. Uitvoerige telegrammen omtrent de buiteulandsche markeen en in het bijzonder omtrent den handel van Noord-Amerika zullen daarbij ter beschikking worden gesteld. In het vermoeden dat deze pogingen zullen worden gewaardeerd, om den groothandel zoowel als den wiokeletaud er. den verbruiker zoo volledig mogelijk in te lichten omtrent ille gebeurtenissen, die invloed kunnen uitoefenen op rijziyg en daling van a'lo prijzen, doet de Telegraaf een beroep op (le belangstelling van alle handelshuizen, wier mededeelingen dankbaar zullen worden outvangen. De Telegraaf zql er, haar eer in Btellen, zoo vol ledig en zoo onpartijdig mogelijk verslag te geven van alle vergaderingen, en zy zal gaarne kennis ne men van de jaarverslagen en andere documenten, welke door vereenigingen en naamlooze vennootschap pen worden openbaar gemaakt. Ten opzichte der binnenlaudsche aangelegenheden zal dit blad hervormingsgezinde en vooruitstrevende beginselen ziju toegedaan. Persoonlijke aanvallen, van welken aard ook, liggen daarbij niet iu de bedoeling van de I Telegtaqf. In kalmen en humanen trant zullen zooveel mogelijk zaken en zoo weinig mogelyk personen behandeld worden. Omtrent de buitenlandsche aangelegenheden bestaat geen verscheidenheid van opvatting. De vraag: Wat is het belang vau' hot vaderland? biedt steeds een onfeilbaien toetssteen aan voor de beoordeeling van silo internationale kwestiën. In letterkunde en kunst zal de Telegraaf zich niet maken tot uitsluitenden tolk van eenige bepaalde school of richting. Dankbaar zal zij ter plaatsing als feuilleton de romans aanvaarden der Nederlandsche letterkundigon. Ten einde dit blad binnen het bereik van een ieder te brengen, is de abonnementsprijs zoo laag mogelijk gestold. Meii beachouwe het streven van de Telegraaf niet als een werk vau partijbelang! maar veeleer als een welke aan den geheeleu Nederlandschen handel kan ten goede komen in don harden strijd, welke tegenwoordig tusschen de vergchillendo volken op economisch gebied wordt gevoerd. ^fat dit' nieuwe dagblad ook moge tot stand bron gen, bet strekko bovenal tot heil van het vaderlaiyl! De zeventigste verjaardag van den beroemden Pasteur is te Parijs luisterrijk herdacht in eene plech tige bijeenkomst in de Sorbonoe, waar de president der republiek den jubilaris binnenleidde in een broeden kring van mannen der wetenschap uit Frankrijk en het buitenland. Deze gebeurtenis maakt een welda- digen indruk te midden van al do agitatie iu de politiek. De president der republiek, de ministers, het corps diplomatique, vele vereenigingen en geleerde geuoot- schappea en studenten waren tegeuwoordig. Vele redevoeringen werden uitgesproken, waarin hulde gebracht werd aan den man der wetenschap en zijne sobooue ontdekkingen. De beroemde Engelsche hoogleeraar Lister dankte Pasteur uit naam van de geneesknndige en heelkundige faculteit en omarmde hem onder de geestdriftige toejuichingen van het publiek. De afgevaardigden uit Berliju en Petersburg wer den vooral zeer toegejuicht. Voor Pasteur, die zeer bewogen en blijkbaar zeer zwak was, zeide zijn zoon dank voor deze hulde. Tot de aanwezigen behoorden afgevaardigden uit Amsterdam eu Utrecht en de Nederlandsche gezant die gisteren zelf Pasteur het groot kruis der Oranje Nassau-orde is gaan overhandigen. De Frausche Kamer is tot 10 Jan. uiteongegaan, maar do enquête-cominissio zet haar arbeid voort, en zal eerst na 1 Jan. eenige dagen rust nemen. Als men nog geen besef heeft van de reusachtige schaal, waarop men bij de drukpers is te werk ge- gaau om het publiek te winnen voor do leening der Panama-maatschappij in 1888, dau kan het volgende als staaltje dienenDe commissie van enquête heeft 17,000 bons te onderzoeken gehad, die afgegeven waren voor fraia de publicité. De commissie van enquête, die tot uu toe de voor baar afgelegde verklaringen aau de dagbladen go- regeld heeft medegedeeld, zal, zegt men, nu de Ka mers uiteen zijn, geheim houden wat voor haar ge tuigd wordt. De commissie heeft hare zittingen verdaagd tot aanstaanden Donderdag. Over de verwerping van het handelsverdrag door de Frausche Kamer oordeelden de zwitsersche bladen zeer ongunstig. De «Gazette de Lausanne" schrijft: «Meer dan vier oeuwen achtereen vormen onze handelsbetrek kingen met Frankrijk den grondslag van een vriend schap, die zich zelf in zeer slechte tijden niet verlfcÉ- ohonde. Het heelt den proteefcionisten behaagd d4fen toestand te veranderen. Frankryk-behoeft zich niet le verwonderen, zoo do openbare méening in Zwitserland ontstemd is. Wij willen hopen, dat het verbreken der betrekkingen slechts tijdelijk ts en dat weldra een verstaudiger handelspolitiek in Frankrijk gevolgd zal worden." De Bondsraad heeft besloten, dat van 1 Jan. af het douanetarief zal worden toegepast op alle Fran- sche koopwaren. Ook de Fransohn handelsreizigers, die Zwitserland bezoeken, zullen aan het gewone tarief worden onderworpen. Zaterdagavond omstreek elf uur ontplofte te Dublin eeu bom, met dynamiet geladen, voor het huis, waar het hoofd der geheime politie bureau houdt en waar ook de minister voor Ierland, John Morley, die te genwoordig in Ierland vertoeft, eenige vertrekken te zijner beschikking heeft. Het politiebureau be vindt zich beneden en John Jlorley heeft zijn kabi net op do eerste verdieping. Een commissaris van politie verloor beide beer.en en overleed een paar uren later in het ziekenhuis. De ontploffing veroorzaakte groote schade aau de belendende woningen, maar richtte verder geen na deel aan. Daar de heer Morley, Glads tones mini- voor Ierland, juist de man is, <!ie de Iersche in dienst der politie te Dublin. Zyn bekwaamheid en scherpzinnigheid trokken spoedig de opmerkzaam heid en hij klom van rang tot rahg op. Een ambte naar der politie Dawson, beweert op de plaats by het bureau iels op deu groud te hebben zien liggen, dat het voorkomou had van een stukje sigaar, dat nog brandende was. Drie miuuteu nadat Dawson dit voorwerp gezien had, geschiedde de ontploffing. Dawson zegt tevens, dat hy Sinnott een oogenblik voor de ontploffing heeft hooren spreken met zekeren Clansy. Nadat Sinnott met dien mau gesproken had, stak hij eeu plaats over en toeu gebeurde de ontploffing. Do ongelukkige Siunott werd deerlyk verminkt. Zijne gelaatstrekken waren niet te onder scheiden. Ziju gezicht was geheel zwart en de oogen waren verdwenen. Hij leefde nog en do eorste geneeskun dige hulp werd verleend door dr. Alex. Smith. Sett- noli. is niet weder tot bewustzijn gekomen bij stierf te 12 uur, juist toeu de Kerstfeestklokken 'oegonuen te luiden. ster t uu* ivitHii», f - quaestie overeenkomstig de wouschen der Ieren poog op te lossen, ligt het vermoeden voor de hand dat aanslag niet tegen hem, maar tegen denehef.ler geheime politie gericht is. Volgens een correspondent van de Standard be gint het gevoelen meer en meer veld te «innen, dat de aanslag niet tegen het bureau van politie maar tegen het kasteel gericht was. Men vermoedt dat de bedrijvers van den aanslag ontevreden waren omdat de regeering weigerde Daly uit de gevangenis te ontslaan. Sedert Zaterdag jl. wis men, dat de regeering besloten had de mvfijheidstellmg van Daly te weigeren. Daly was in 18^4 te Birmingham ge vangen genomon. Hij was ln het beat van een hoeveolheid dynamiet gevonden en - .ot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. j w Zijn vrienden hadden gehoopt, dat er onder het tahinet-öladstone een algemeehe amnestie afgekon digd zou worden, en dat Daly dan ook vrij zou komen. Men vermoedt, dat hunne teleurstelling tot den aanslag heeft geleid. De commissar,s van po te sinnott was 29 jaar oud. Zeven, jaar gelodenjerlt d hij de boerderij van zijn vader te Clonegal en trad Zitting van Woeusdag 28 December 1892. De volgende personen zijn veroordeeld wegens Als geleider van een hondeukar daarmede 's avonds rijden zouder helder brandend licht, en zonder de honden ?an muilkorven te hebben voorzien. A. K., te Bergschenhoek, tot 2 geldboeten elk van l of i dag hechtenis vcor elke boete. Als geleider van een hondeukar daarmede 's avonds rijden zouder helder brandend licht tweemaal ge- pleegd. H. J., te Bergschenhoek, tot 2 geldboeten elk van 1 of I dag hecliteDi8 voor elke boete. Op een openbare verkoopplaats voorhanden hebben van surrogaat van boter, zonder dat dit op de waar vermeld stond. G. van den B., huisvrouw van G. S., te Oudewater, tot 25 of 5 dagen hechtenis. Als koffiehuishouder in ziju koffiehuis bezoekers aan wezig hebben na het uur van sluiting. J. W., te Gouda, tot 3 of 2 dageo hechteuis. Zich zonder jachtakte met geladou geweer in het veld bevinden. G. H., te Nieuwerkerk a/d IJssel, tot 3 of 3 dagen hechtenis. Jagen in eeus anders jachtveld zonder schriftelijke vergunning van den eigenaar of rechthebbende. S. S., te Oudewater, tot 3 of 3 dagen hechtenis. Xn ziju winkel voorbanden hebben van 4 niet geijkte gewichten. P. R., te Bleiswijk, tot 4 boeten elk van f 0.50 of 1 dag hechtenis voor elke boete. Op straat spelen met geld. G. B., te Gouda, tot 1 of 1 dag hechtenis. lo. openbare dronkenschap2o. buiten openbare waterbakken datgene verrichten, waarvoor die in richtingen bestemd zijn. L. van der R., to Aarlanderveen, tot 2 geldboeten elk van 1 of 1 dag hechtenis voor elke boete. Als schipper van een gesleept wordend vaartuig daarmedo bij nacht mot gestreken mast varen door een openbaar vaarwater, zonder dat dit schip ter hoogte van minstens 3 meter boven de romp een helder witlicht voerde. W. G., zonder bekende woonplaats, tot 3 of 3 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap gepleegd ^ij le herhaling. O. S., te Gouda, tot 3 dagen hechtenis J. van der W., to Gouda, tot 3 of 3 dagen hech tenis. Openbare dronkenschap. C. van V., ta Gouda, tot 1 of 2 dagen hechtenis. M. G., to Gouda, tot 0.50 of I dag hechtenis. Iu staat van- dronkenschap de openbare orde ver storen. T. van H., te Ouderkerk a/d IJssel vrijgesproken. In zyn winkel voorhanden hebben van eeta niet geykt gewicht. T» M. J. P., te Bleiswyk, vrijgesproken. Al de veroordeelden zyn tevens veroordeeld in de kosten verhaalbaar bij lijfsdwang van 1 dog. 4e Klasse. Trekking van Woensdag 28 December. No. 5535 25000. No. 20361 2000. No. 7990 1500. No. 18475 en 20505 1000. l7o. 5928, 12528, 12948 en 19939 400. No 1801 eu 16972 200. No. 174, 1627, 2645, 5975i 13496, 14033, 18478 en 20102 100. Prijzen van f 65. 22 2505 5509 8286 10640 13237 19104 18595 28 2539' 5664 8298 10642 13244 16111 18664 62 2567 5566 8305 10650 18SJ4 16120 18670

Goudsche Courant | 1892 | | pagina 2