I Buitenlandse^ overzicht- PETKOLEUM-NOTEERINGEX van de Makelaars Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam ADVERTENTIES. J i bund ligt ikke, ledige Januari 1893. vervolgd.} loorbaar betalen, en aanmerkelijk daalt bewijs geleverd gevoerd. Ontlasting GENEESKUNDIGE HULP in te roepen. Gebruik tooh alles gekookt. log een der n, en daar- at. inleg- st verdeeld e contract!” jbt in ’t ge- r teruggave De ondergeteekende betuigt met wederkeerigen heilwensch zyn hartelyken dank voor de blyken van belangstelling die hij bij den aanvang van het jaar heeft mogen ontvangen Van BERGEN IJZEN DOORN. Gouda, 2 Januari 1893. Heden overleed, tot ons aller diepe droef heid, onze geliefde oudste zoon BARTHOLD JAN, in den ouderdom van ruim 21 jaren. Dr. H. IJSSEL de SCHEPPER. E. IJSSEL de SCHEPPER— Bussemaker. i ware laat itie ala voor loopjongens ar hot ont- aid werd op irding voor ck-me up", la practise!), De Cholera kan meestal voorkomen worden door bij de EERSTE dunne wissels be- k 10 p. at. teveel zulke et inleggeld st. bedroeg. een aantal komen,, en verd uitbe- de enorme vas noodig, /anneer de en, werden sveer 7000 irteerkamer’ a te werken neisjes, die eze werden sar de aor- ;den de en- rangeerden i in andere an naar een on boeren, gonnen uit irlyk, allen i eerewoord pen. a, en wan- enkwamen, rd deze in sen bundel tocht door een winner werden de derzoobt en inden werd, van f 1.50 45 per uur iug, bij het ofschoon ze het stil ge in gepoogd iju? gelden niet zij, na een iskyd go- eia brieven ;en in een lostkantoor De ^Commissie v. n. t Naar hetgeen uit Berlijn wordt gemeld, heeft het overal bij de werklieden verwondering verwekt, dat do mijnwerkers in het Saagebied tot arbeidstaking zijn overgegaan. Men begrijpt niet, hoe zij daarmede onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden op suc ces kunnen hopen. Hut ia bekend, dat zij geune middelen bezittel., althans niet zooveel dat eeuige duizenden werkstakenden eene week lang ondersteu ning kunnen genieten. Aan toezending van geld uit een manier, st ’t ia ook senige aan- ar beeft de u het je dau >mt, Marie I zeggen zij, i zelven niet er anderen, paar andere u’s Society ii algemeen ader groote mdigheden, leu zou zeer ndigde dan den zouden lijk zou ge worden (17 p. *8t. voor iederen winner), toen van overheidswege de gebeule som in beslag genomen werd. Dit heeft onder de winners groote versla genheid teweeggebracht. Een van hen ia er zelfs een proces over begon nen eu tracht thana een rechterlijk vonnis uit te lokken, krachtens hetwelk hem zyn aandeel zou kun nen uitbetaald worden. Dat proces is nog baugeude maar iu elk geval zal moeten uitgemaakt worden op welke wijze die 28,000 p. st. busfeed zullen worden. De eenvoudigste oplossing zou zijn, het geld onder de winners te verdeelen, nu de raadsels toch feitelijk opguhouden zijn. Trouwens, de geheele tusschenkomst der overheid na de rechterlijke uit spraak heeft veel van een plagerij. Aldus eindigt een der merkwaardigste rages van den laatsten tijd. Volgens het gerucht peinzen de ondernemers op andere middelen van dergelijken aard, maar het zal lang duren eer zij er een vinden, dat een gelijk succes heeft. Het onmiddellijk gevolg is, dat de oplage van Pearson’s en andere blaadjes, die door de woord- raadsels hunne circulatie vermeerderden, op eens waardoor ten overvloede het wordt hoe kunstmatig deze was op- Gcuda, 1 Januari 1893. By den aanvang van het Nieuwejaar wenacht de ondergeteekende zynen geëerden Begunsti gers en Stadgenooteu veel heil en zegen toe. H A. VAN LEUNEN, Tiendeweg. Aan Familie, Vrienden en Bekenden zy bij deze een gelukkig jaar toegewenscht, door G. DE GRAAF, Coiffeur, Roosendaal N. B. van het huwelijk bezoek zou men eerste vrucht van zake de benoeming vau oen Dltitsoh gezant Russische hof. *J,' Het Vatikaan toont zicli 'thans zeer welwillend tegenover Hongarije. Volgens de Neue Freie Presse is de Hongaarsohe primaat mgr. Vaszary bezig met de samenstelling van een adres aan den paus, keizer Frans Jozef en do regeering in overeenstemming met het besluit der jongste conferentie van bisschop pen. Deze zijn welwillend jegens do regeering gezind. Wat de vervanging van de kerkelijke doopbewijzen door burgerlijke geboorteacten betreft, spreken de bisseboppun alleen twijfel uit aan de doelmatigheid van het plan. Ook tegen de officieels erkenning van het Israelietisch geloof verzetten zij zich niet. Keizer Frans Jozef beeft zelf aan deu paus een verzoenend schryven gezonden. Het Vatikaan loont die welwillendheid o|> prijs te stellen en voor Hon garije eindigt dus het jaar met do beste kansen op de vreedzame oplossing van een moeilijkheid die een oogenblik het land met groote gevaren dreigde. Men verzekert, dat de Portugeesche regeering bij de Cortez een ontwerp zal indienen, betreffende de conversie van de buitenlandsche en binnenlandsohe schuld. ludien de Cortez weigert het ontwerp aan te nemen, zal de regeering niet aarzelen de Kamer te ontbin den en bij koninklijk besluit vóór de nieuwe ver kiezingen de conversie tot stand brengen. Ten opzichte der handelèbetrekkingen met Frank rijk is de Belgische regeering voornemens zich te vergewissen of het verwerpen van het Fransch- ^witsersche tractaat beschouwd moet worden als ten gevolge te zullen hebben eene weigering van Frank rijk om met België in onderbandeling te treden. Indien, hetgeen hoogstwaarschijnlijk is, het antwoord op «leze vraag bevestigend luidt, dan blyfi er voor België niets anders over dan gebruik te maken van zijne vrijheid om te handelen overeenkomstig de Belgische belangen. Men weet dat er op het oogenblik geenerlci ver- binteuis tusschen België en Frankrijk bestaat maar alleen een modus viveudi, welke te allen tijde ge staakt kan worden. De Times bericht dat de aanstaande president Cle veland besloten heeft geen buitengewone zitting van het Congres in Maart te beleggen. De markt was heden Hauw. Loco Tankfust 6,10. Januari-levering 6.10, Februari- 6.05, Maart- f 6.April- 5.95, Mei- 5.90, Juni-5.90, Juli- 5.95, Augustus- 6.September- f 6.October- 6.No vember- 6.December-levering 6.zeilend 6.15. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Het is der Commissie, die zich belast heeft met de regeling van de tentoonstelling eu de lotery ten behoeve van een hier te stichten R. K. Weeshuis, eene dringende behoefte, openlijk dank te brengen aan alle stadgenooteu, die deel hebben genomen aan bet welslagen van haar liefdewerk. De moeiten en de zorgen, die wij naast den on- vermoeideu pastoor der St. Josopskerk op ons ge- I nomen hadden, waren ontogenzeggelijk veelvuldig en in menig opzicht grooter misschien, dan men zich, oppervlakkig beschouwd, zou voorstellen. De dage lijks toenemeude bijval echter, dien wij ondervon den bij rijk eu .if n, b.j Kathdiuk en niet K itholiek gevoegd bij de gedachte aan het schoone doel, waar voor wij werkten, maakte ons die moeitevolle taak licht en zelfs aangenaam. Wanneer wij gewagen van bijval, dan moet ons in de eerste plaats van' het hart de verzekering van onze bijzondere dankbaarheid jegens het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente voor de ons betoonde ver- oerende belangstelling bij de plechtige opening der tentoonstelling op Vrijdag den 23 December 11 Ook U, mijnheer de Redacteur, betuigen wij onze gnote tevredenheid over Uw nauwkeurig verslag van die plechtigheid en Uwe vleiende beoordeeling van de geëxposeerde voorwerpen. Gaarne zouden wij hierbij nog afzonderlijk de namen der personen en der corporation vermelden, die zich hetzij door hunne kostbare geschenken of door hunne belaugelooze bemoeiingen ten opzichte onzer onderneming verdienstelijk hebben gemaakt. Wij moeten ons evenwel er toe bepalen, hun allen in het algemeen onze huldo te brengen. Eéne uit zondering zij ons alleen geoorloofd. Zij betreft de zélatricus van het „genootschap der Geloovigo zielen." Als iemand de eer van ons succes toekomt, dan is het aan deze dames. Door hare smaakvolle éta lage van de geëxposeerde voorweipen hebben zij honderden bezoekers gelokt en door hare bevallig© welbespraaktheid honderden loten te gelde gemaakt. God loonu haar voor haren ijver God loone allen, die, onder welken vorin dan ook, een steentje heb ben aangebracht voor den bouw van een R. K. Weeshuis. De president der Britsche Vereeniging voor de rechten der vrouw schrijft aan The Standard, dat het jaar 1892 een waar „vrouwenjaar” is geweest. Daar onder verstaat hij, dat de gelijkheid der beide suksen in menig opzicht is verkregen. Als voorbeelden noemt hij de volgende. In Nieuw- Zeeland zijn onlangs de vrouwen onder de kiezers toegelaten. De oudste universiteit in Schotland, die te St.-Andrews, heeft hare deuren opengesteld voor vrouwulijke studenten en bepaald dat de liolft der beurzen die tot een gezamenlijk bedrag van 30,000 pond sterling te begeven zijn aan vrouwen zal worden toegekend, bij voorkeur aan vrouwelijke stu denten ia de geneeskunde. Het Kon. aard, genoot schap heeft ook vrouwen als leden aangenomen, met gelijke rechten als de mannen, en zelfs de Britsche vereeniging van geneeskundigen, die iu 1878 de vrouwelijke artsen (toen slechts 8 in getal) uitdruk- kelyk van het lidmaatschap uitsloot, heeft haar nu den toegang geopend, zoodat de 140 gediplomeerde „artsinnen”. welke Groot-Brittaunië nu telt, kunnen toetreden. Eindelijk heeft du bekende Foresters- vereeniging, die vooral onder du werklieden vele leden telt, nu ook vrouwen opgenoinen. „Tegenstanders vau vooruitgang mogen er een loopje mede nemen,” zoo eindigt de president, „wij die voor du vrouwen ons best doen, hebban alle re den tot bemoediging. Eer aan de ridderlijke man nen die ons ter zijde staan.” Een man van de oude garde in Engeland is on langs een. oud-soldaat van Napoleons lijfwacht ge storven, Emmanuel Gaminara, die zijn 90e jaar be reikt had. In de Times wordt door iemand, die hem goed gekend heeft, medegedeeld wat Gaminara’s herinneringen omtrent Napoleon waren. Evenals de meeste soldaten van den grooten veld heer v<reerde hij dezen met eene onbegrensde be wondering. „Als hij uit den doode opstond, zou ik mij bij hem voegen en hem overal volgen,” placht Gaminara tu zeggen. Deze vereering verklaarde hij daardoor, dat Napoleon zoo strikt recht.aardig was en zoo vertrouwelijk met zijn mannen omging. Wanneer hij een zijner minderen met een eere- teekon voor eene dappere daad beloond, had en deze hem daarvoor bedanken wilde, ze id o hij. „(ieendank. Indien gij mij bedanken wilt, doe hei dan scurifte- lyk.” Op die wijze kou hij zien of de man schry- veu kon en als dat het geval was, waren de hoogste posten voor hem bereikbaar. Was er aan de uitrusting van eeu soldaat bij de inspectie iets niet in orde, dan wendde Napoleon zich rechtstreeks tot den generaal van de Brigade en gijf dien de volle verantwoordelijkheid. Voor het front der troepen kon hij dan soms eer. opper-officit-r een ongemakkelyken uitbrander geven. Gamhiara vónd dat Napoleon nooit had moeten starved als hij deed< „Hij was geboren om de we reld te regeeren, maar hij nvertrad Gods gebod. Hij deed zich van da keizerin scheiden. Maar dat was ter wille van het Fransche volk.” het buitenland valt niet te denken, omdat bet be-,.| stuur der socialistische partij niet voor hen kan op komen. Evenmin kunnen zij rekenen op don mijn- werkersbond voor Westfalen en de Rijnprovincie. Uit Frankryk kunnen zij met voldoende zekerheid verklaringen van adhesie tegemoetzien, maar daaraan hebben zij niet veel. De Belgen hebben hun geld zelven noodigde moesten hunner hebben niets. Oostenrijk komt iu het geheel niet in aanmerking. En wat Engeland betreft, de Engelschu mijnwerker is alles behalve gezind om zich voor de Duitscho kameraden eene eenigzins beteukende opoffering te getroosten. Op het oogenblik zijn er vijftienduizend, of meer dan de helft van het geheele aantal mijnwerkers. De gouverneur Nasse en de landraad lieten aan alle mynen politieverordeningen aanplakkon. Bij de mijn Maybach hebben de workstakers groote buitensporig heden bedreven tegenover de werklieden die aan den arbeid wildon gaan. Aan de commissie uit den Duitschen Rijksdag is een overzicht over de kosten vatj de legerwet voor gelegd, waaruit blijkt, dat de blyvende uitgaven voor het leger in Frankrijk 508 millioen Mark, voor Duitschland 492 millioen Maik bedragen. Een ver gelijking van de cijfers voor 1892 en 1880 bewijst, dat sinds 18.80 de blijvende uitgaven in Frankrijk met slechts 48 millioen Mark vermeerderden, in Duitschland met 134 millioen Mark, dat is driemaal zoo veel. In sommige Engelsche bladen vindt men de on derstelling geopperd, dat de aan het licht gekomen Panama-schandalen wel eens ongunstig op de Fransch- Russisnhe vriendschap zbudeu kunnen werken, ter wijl de komst van den nieuwen Duitschen gezant te St. Petersburg, generaal Werder, persona grata by den czaardaarentegen eeu toenadering tusschen Rusland en Duitschland kan bevorderlijk worden. Het zal generaal Werdei’s werk zijn den czaar tot de overtuiging te brengen, dat Duitschland volstrekt geen onwelwillende gevoelens jegens Rusland koestert. Daar Frankryk het nimmer zal wagen zonder bondgenoot een oorlog met Duitschland te beginnen, zou derhalve een verbeterde verstandhouding tus schen Rusland en Duitschland den besten waarborg opleveren voor het behoud »an dun vrede. Men spreukt van een toekomstig bezoek van den czarevitch te Berlijn, in Januari a., ter gelegenheid van ’s keizers jongste zuster. Dit dan moeten beschouwen als de Duilschlitnds welwillendheid iu aan het

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1