Nationale Militie. Buitenlandse!! Overzicht. POLITIE. KENNISGEVING PETRüLKUM-i\«TKElll\«K\ C&DtzI&ar Schalkwijk, te Rotterdam genis onUUgen, waar hij had vertoefd mede ter zake vau oplichting. .Het O. M. vorderde ditmaal de veroordeeling van beklaagde tot 1 jaar gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. J. v. d. Kasteele, traohtte de meening ingang te doen vinden, dat be- klaagde min of meer onder den invlood van geestryke dranken had gehandeld, omdat de leugen door hem zoo grof en tastbaar was opgezet, dat eon gewoon ontwikkeld man hem dadelijk voelen moest. Van listige kunstgrepen mag hier dan ook niet gesproken worden. Pleiter ontkende dus de juistheid der qualiiicatie „oplichting" en concludeerde tot vrijspraak, subsidiair tot het opleggen van eene lichte straf. Uitspraak Maandag e. k. Thans is verschenen het eerste nummer van „De Nieuwe Tijdonafhankelijk sociaal-democratisch weekblad" onder redactie van mr. P. J. Troelstra en F. v. d. Goes, directeur-uitgever H. J. Puutsroa te Sneek. - Hot blad cal -niet zooals aanvankelijk het toornemen was te Amsterdam maar „om geheél persoonlijke redenen" voorlcopig te Leeuwarden ver schijnen, terwijl in Amsterdam en Rotterdam bu reaux van redactie en administratie zullen worden govestigd. In hun inleiding verklaren de beide redacteuren de reden van bestaan van hun blad te zoeken in de meening dat „over en voor het sociulismo nog an gora kan en moet geschreven worden dan in de „tegenwoordige organen gebourt." Wat hare verhoudiug ten aan/.ien van Recht voor Allen aangaat schrijft de redactie „Wij mennen naast de partij-pers to kunnenwij meenen niet ons tegenover haar te moeten plaatsen. Dit geldt in hot bijzonder voor Recht voor Allen. Geen van ons beiden he>-ft er oen geheim van ge maakt, welke theoretische en tnktisobe verschilpun ten er tusschen ons en den hoofdredacteur van Recht voor Allen bostonde», nooit van de grieven tegen den inhoud vau het blad als zoodanig. Hot zou geou gin hebben wanneer, zoo deze grioven mochten blg- ven bestaan en dio verschilpunten niet wordeu uit— gewischt, daarover iu De Nieuwe Tijd te zwijgen. Het verzwijgen is geen middel om te verbeteren. Maar het zijn twee zeer onderscheidene dingen: vrjj te blgven iu het kritiseeren, ook van geestverwan ten en het zich ten doel stellen geestverwanten te bestrgden. Waar wij verklaron, togen het eerste niet op te zien, betuigen wij het laatste ie verfoeien - en, tot het bestrijden ran geest verwanteu ook bij vorige gelegenheden niet dan met groot leedwezen te zijn overgegaan." Vond men eerst couranten die aan reizigers, zoo zij,het laatste uommer in bezit hadden, bij voorko mend ongeluk een premie uitkeerden, thans doelt eeu firma te Keulen een premie uit aan allen, die bg eeu spoorongeluk de door haar gefabriceerde Caronsknoopen aan de bovenklceding dragen. Een premie van 1000 mark werd doo* haar do vorige maand uitbetaald aan een reiziger, die zioh bij een spoorongeluk bg Hoenau gewond had en de door haar gefabriceerde knoopeu aau zijn kleeding droeg. Wat in Europa reeds dikwijls werd besproken, fetiar nog nergens tot stand kwam, vindt men in Japan reeds verwezenlijkt. Men heeft daar nl. de De weg van rechten was een lange weg, had Rei nsert gezegd, en in 't geval waarin de belangou van juffrouw Bronrijp verkeerden, bleek hot althans dat bg gelijk had. De pleidooien der wederzgdscho partgen werden gesteld en gehoord en overwogen en na verloop van de gewoonlijke tijdruimte daar- tusschen, die daarenboven door gevraagd uitstel van advocAteu word verlengd even zoo do ré- en dupliekj tea laatste volgde de uitspraak, en de znAk word in de eeisto instantie ten voordeele van de we duwe Bronrgp beslistdoch de directie der Le- vensverznksring, die niet voor eigen rekening proco- deerde, nain op raad van haar advocaat geen genoegen met het vonnis en kwam in hooger beroep dientengevolge werd de Jtwestio voor het Hof ge bracht, dat, nog dieper en langduriger wikkeude en weguude ora recht te doen, eerst na vole maanden tot dezelfde uitspraak geraakte als in de eerste in stance gehoord werd en de directie der Levens verzekering, al weder den ingeslagen wog volgende, wilde het pleit in het hoogste ressort doen beslissen en alzoo werd bet geding van nieuws af aan en met steeds langer tussohentijd gevoerd voor den Hoogen Raad. Middelerwijl bad juffrouw Brourgp in de dage- ljjksohe behoeften van haar gezin te voorzien, en aan gezien zij geen vast middel van bestaan meer had, was ze na den dood haars mans al spoedig genood zaakt haar huisjen te verkoopeu en van de opbrengst daarvan dq tering naar de nering to zettenof lie— stemmacliine ingevoerd, zijnde een toestel, waarbg de afgevaardigden slechts op eene knop hebben te druk ken, om bunne stem uit te brengen. De geheele stad Batavia, zoo melden Indische bladen spreekt van den vreeselijken brand, die Zaterdagavond (10 Dec.) te ongeveer 9 uur is uitgebroken in een der drie petroleum-pakhuizen op Pekoelitau in de Benedenstad, toebehoorende aan den Chiueeschen handelaar Lim Liang Boe. In die pakhuizen bevond zioh een hooveelheid van ongeveer 80,000 kisten petroleum, WAarvan 74077 van genoemden Chinees en de resteerende van den Chinees Lie Sam Seng en de Handelsver- eeniging Amsterdam Ofschoon spoedig nadat het brandsignaal sloeg hulp kwam opdagen en de assis tent-resident voor de polilie en de schout Van de Diustpoort met loffelijk beleid te werk gingen, bleek het al dadelijk, dat elke pogiug tot stuiting van het vuur onmogelijk was. Het eene pakhuis voor, het andere na, werd door het vuur uangetast en over "tfr 'geheel? stad; tot aelf» te Meester Cornelia kou men in den nacht van Zaterdag op Zoiidag de vlammen uit de zware rookwolken zien slaan, en twee dagen lang haddeu de wolken nog weinig van haar zwaarte verloren. Een groote file belangstellenden in allerlei voer tuigen bezochten de plaats van het onheil. Het geheel was verzekerd en wel de pakhuizen bij de firma Heineken q. q. voor 80,000 en de petroleum van Lim Liang Boe bij verschillende Assurantie-maatschappijen, als bij Secnritas voor 70,905, bij do Kol. Zee- en Band-Assur-Mpij voor 146.000 en bij Meineten q q. voor 107,682. Orairent de oorzaak van den brand loopen, zooals gewoonlijk, allerlei verhalen. Het waarschijnlijkst, l|jkt do meening, dat het zorgeloos omgaan met vuur bij het soldeeren der blikken op Zaterdag de oorzaak is De Chiuoesche soldeerder wordt opge spoord. Aan de pakhuizen werd de wacht gehouden door eon Inlandscheu waker, die zich in arrest bevindt. Hoe gevaarlijk het wielrijden is voor heu die aan leg voor of een begin vau hartkwaal hebben, bleek weer onlangs nabij Coventry, waar een man van middel baren leeftijd, lijdende Aan een hartkwaal, na het be klimmen van oen heuvel op zijn tricycle plotseling dood neerstortte. Het weekblad „De Ipgenieur" hqeft oen buitenge- woou bijvoegsel gewijd- aan het gouden feest der polytechnische school te Delft, dat 4 dezer zal worden gevierd. Behalve eene geschiedenis van het tech nisch onderwijs hier te lande, waarvan Prins Maurits als eerste grondlegger wordt genoemd, bevat dit nummer tul van wetenswaardigheden, op de geschie denis der school betrekking hebbende, en eene af beelding van don gevel met plattegrond van hel nieuw gebouw voor geodesie. Jan Holland (Dr. Vitringa) schryft in de Tijd een nalezing op den Nieuwjaarsdag waaraan wij het vol gende ontleenen ZiezooDen Nieuwjaarsdag hobben wij alweer gehad. En nu de mogelijkheid voorbij is, om iemand de pret te vergallen, mag een ontnuchterend woord p zijn pas zijn. Of in tusschen de opgewektheid bij ver, omdat hier hoegenaamd geen neriug bestond, meer dan ooit op de kleintjes te passen. Wat meer is, het procedeeTen duurde zoo bezwaarlijk lang, dat zij vreesde vóór den eindelijken uitslag geheel en al van geld ontbloot te zullen raken, en om die redou was ze al een paar malen in de stad G. waar zij na den verkoop van haar huis woning ge kozen had van kamers veranderd, die, zich voe gende naar baar beurs, van Jieyerledo bek rompenor werden en daarbij in steeds onaanzienlijker wijk der sta.d vielen. Tor euro van Reinaert moet gezegd worden, dat h|j de weduwe in den vermeerderenden nood niet alleen trouw bloef bezoeken en het haar aan zijn troostgronden!, op de ons bekende manier meestal toegediend, niet liet ontbreken, maar dat hjj haar zelfs meermalen zijn geldelijke hulp aanbood, haar verzekerende, dat ze zoolang hij leefde, „niet van honger zou behoeven te sterven," of ze moest het zelve zoo verkiezen. Juffrouw Bronrijp ha l echter totnogtoe zijne aan biedingen van dien aard beleefd van de hand gewe zen en verklaard, dat het zoo ver nog niet gekomen wasmaar ze bleef z.ch aanbevelen in de hulpe zijner vrouw, die haar van tijd tot tijd, voor zich zelve of voor hare kennissen, eenig naaiwerk bezorgde, waaraan Hermiuo ijverig tn-'ehiélp. En niet ullean Reinaert en zijn vrouw, maar ook hun zoon Willem liet zich thans niet Zelden op de armoedige kamer tjes van juffrouw pronrijp winden, die zooveel aan trekkelijks voor hem schoen te hebben, dat hij er allen zoo heel groot is geweest, staat te bezien. Zoo wel in de staatkundige wereld als in de bedrijvige maatschappij zijn te veel zware hoofden, te veel wrokkende harten, to veel knagende gewetens ook, om plaats te gunnen aan oen feestelijke stemming. Wat ik op het oogonblik ervac wil zeggen, is: dat er geon willekeuriger instelling bestaat dan deze om bet jaar met den eersten Januari te laten aan vangen. Er gebeurt op dat tijdstip niets bijzonders in het boven- of ondermaauscbe des hemelsgeen heilige of profane herinnering, die aanleiding geeft om juist op dezen datum een nieuwen aanloop te nemen. Wat is bet geval P Wij hebben dien Nieuwj'aarsdng geërfd van de Romeinen. En hoe zijn dezen eraan gekomen P De namen der mnanden September, Oc tober, November en December getuigen nog altijd, dat ze bij hen den zevenden, achtsten, negenden en tienden rang in het jaar innamen, en dat dit derhalve met Maart begon, met de Lentemnand, die reeds door haar naam ten minste in Italië aan hoel veel liefelijks en hoopvols doet denken en hierom inderdaad niet ten onrechte voorop werd gesteld. In den keizerstijd echter tr "primo Januari de officieele dag, waarop ongeveer dezelfde goed en kwaad ge meende wenschen werden geuit, hetzelfde echte en valsche viougdebedrijf werd ten toon gespreid als thans nog ten onzent pleegt te geschieden. De stamvader van ons Nieuwjaar heeft reeds bij de Romeinen zijn geboortefeest van Maart op Januari verlegd. Tot deze verzetting heeft hij een langen tijd noodig gehad. De kuiperijen, die de vloek zijn van den republikeinschen regeeringsvorm, legden vaak zulke stribbelingen in den weg aan de regelmatige vervanging der magistraten, dat het onmogelijk was de waardigheidhekloeders op den gewonen tijd te laten aanvaarden. Al naar gelang do woelingen het meobrachten, werd het tgdstip verschoven. Ten laatste geraakte alles in zulk eeu toestand van wan orde, dat, in 't midden der tweede eeuw v. 'Chr., de Senaat het oorbaar achtte, te besluiten, dat voortaan de eerste Januari als officieele aanvang van het arab- telgk jaar zou vaststaan. Zoo zijn wg, nog immer aan het decreet van den romeinscheu Senaat gehoorzamend, aan onzen Nieuw jaarsdag gekomen. Nu is het, iu 't nfgetrokkene, wel onverschillig op welken dag men 'tjaar laat eindigen en beginnen. l)o wereld en wg-zelveu worden bij alle tijdrekenin gen geon minunt ouder of jonger. Maar een raenech wil voor al zgn doen en laten toch een gozor.de re den hebben. En* mijne opmerking omtrent het ont staan van den Nieuwjaarsdag wil enkel aautoonep, dat zijn rumoer ons moet doen denken aan het spreek woord Beaucoup de bruit pour peu de besogne. Bij deze gelegenheid komt de herinnering hij mg op aan de eigenaardige manier waarop de Oudejaars avond in een stadje van Noord-Holland, waar ik eenige jaren woonde; werd doorgebracht, 't Was daar de gewoonte om op dien avond alle huiselijke schul den af te doen. Op den namiddag ran 't Oude-jaac werden de rekeningen ingezonden, en ieder solide mensoh stelde er prijs op om ze per omgaande 's avonds te betalen. Dat was me een gedraaf van diens'meisjes, heugelmanden aan den arm met dicht gevouwen papiertjes, welker slotcijfers in afgepaste muntspeciën gematerialiseerd waren 1 Of hot in dat eerzame stadje nog zoo toegaat, kan ik niet zeggen maar wel vermoed ik, dat menige de drukke raanufactuur-affaire zijns vaders voor gaf. Ware Hermine daarin winkeldochter geweest, of had zij tijd en geld genoeg bezeten om aldaar dik wijls en lang te komen kgkeu en modieuse artikeltjes te koopen, zoo zou Willem Reinaert de kamertjes der weduwe zeker minder pleizierig hebben gevonden dan zijns vaders huis. Zij liet zioh echter enkel, en dan uog steeds zeldzaam, zien iu zulke etablissemen ten, die er een „lapjesdag" op nahielden en zoo ver ging Reinserts humaniteit niet. Had ze Wil len. haar nood geklaagd, misschien ware hg er, tot schade van de affaire zijns vaders, toe gekomen, haar een modieus stofje, wellicht een egden kleedje, ver beneden den inkoopsprijs af te leveren of cadeau te doendoch Hermine hield zich tevreden^met de „lapjesdagen," en liet Willem komen en gaan, zon der hem door een al te> vriendelgk woordje tot zulk een vrijgevigheid te verlokken. V. Het zonlicht Scheen in de kamer bij juffrouw Brourijis hot kwam niet van buiten af door de kleine glasruiten naar binnen strocraen, want de lucht was bewolkt en de glazen waren dof, maar het soheen toch in de kamer; hot kwam op in I (ermine's vroolijk gestemd gemoed en het aohoot zijn stralen, dour haar lachende oogen heen, naar buiten u;t, iu de kleine kamer barer moeder. tt ordt vervolgd leverancier in onze weelderige steden niet zonder te watertanden dit staaltje van aartsvaderlijke „klein geestigheid" zal lezen. Nu mogen dit gecijfer en geldafpassen en gedraaf niet teer bevorderlijk zijn tot afgetrokkon bespiege ling, mg komt het voor, dat de avond op zoo'n manier niet slecht besteed werd, en dat de oude ge woonte vernieuwing en navolging verdiende. Bg gelegenheid van Yeltman's-jubilé werden eenige anecdolen uit diéns loophaan als acteur in herinne ring gebracht, zoo verhaalt het Hbl. „Zelfs tydens de voorstelling bleven de betoogin gen niet uit, on gaf het verkropt gemoed eich vaak lucht in harde woorden. Aldus geschiedde o. n. bij de vertooning van „DeCipiersdochter var. Kulmbacb" een ridderstuk, dat wij tegenwoordig eeu drank zou den noemen. De toestand was deze. De groot meester der orde overnacht iu zijn veldteuteen riddor houdt de wacht, maar valt in slaap. Eon ander ridder, Veltman. trekt duu kruisdegen vau den ingeslapen makker, doorboort daarmede den grootmeester on steekt het bebloede zwaard weer in de soheede. Een oogenblik later ontstaat door toe doen van den \alschnard alarm; uit allo hoeken van het kamp snellen do ridders toe en vinden hun grootmeester door sluipmoordennnrshand doorstoker.. „Laten wjj zweren bg ons vlekkeloos staal roept nu Veltman met het onschuldigste gezicht ter wereld dat wg niet zullen rusten vóór wij den dader hebben ontdekt." De ridders trékken hun zwaard en nu blijkt dat de degen van den argeloozen wach ter met bloed is bevlekt. „Edele ridder vervolgt Veltmnn plechtig wij verdonken u uiot, maar de schijn is tegeu u." Dat was to veel, en to midden der ernstige stilto klinkt eensklaps een vronwestera van boven „hoor zoo'n valsche salamander L. S. vertelt in de Haart, Ct. nog het volgende Veltman speolde iu „Sinjeur Someyns" van Schim mel den Amsterdamschen patriciër van Arkosteyn, die tgdons den rechtshandel van het lautste bedrijf stierf en als Igk eenigen tgd in zijn stoel moost blijven liggen tot het tooneol uit was. Albregt, dio den spion Adrioa de Leeuw voorstelde boog zich dan over hem heen, als om zich to over tuigen dat de man wel dood was, maar had er schik in, „het Igk" zoo mogelijk aau hot lachen te helpen. Dit had oonige avonden zoo geduurd, toon Velroau besloot heni zijn grappenmakerij thuis te breugen. Alvorens voor hel laatste tafereel op te gaan, be- smeerdo hij zijn handpalmen mot zwarte en roode Schmink, au hield zo zorgvuldig verborgen. Zooals de vorige avonden was hg nauwelijks ineen gezakt, of Albregt kwam over hem heen buigen, zgn oogloden opentrokken, hem betasten en kittelen. Maar hij had pas de woorden gozegd: Jawel, hg is der om koud" of vau Arkeustoyn-Veltman verhief zich als uit den dood on riep: ja, sohurk ik sterf, maar eorst nog zal ik je teekenen I" en sloeg zijn handen tegen het gezicht van den ander, waarna hg weer ineenzakte. Albregt, die niet begreep wat er gebeurde, stond nog guheol beduisd, toen opeens uit de zaal eu op het looneel een luid schater lachen opsteeg om de roode en zwarte wang van onzen aldus geteekenden komiek, Te Sapporaeer, eene plaats met ruim 2000 fabrieks arbeiders, die sohier allen sooialist zgu, is het gisteren middag tot eene ernstige botsing gekomen tusschen de muroohaussees en de arbeiders. Toen heden och tend een ongewapend huzaar met een knecht van den logementhouder Struvee aan do strookartonfabriek tan Soholteu kwam om stroo to halen, werden zg door eenige arbeiders omsingeld, en is de huzaar door hen met hot hoofd tegen een boom geslageu en mishandeld. Hij wist te ontkomen en rapporteerde het gebeurde. De maréchaussés Van Wijk en Puym- broeck worden met den mishandelden huzaar Bergsma daarop naar do fabriek gezonden, ten einde de bel hamels te arresteeren. Er werdon er niet meer gezonden om aan de zaak een kalm aanzien te geven. Met een regen van steenen werden zij begroet, en ter z<jlfve«dediging waron zij genoodzaakt oumid- dollgk vuur te geven. Er werden 18 patronen ver schoten; 8 personen zijn gewond, van wié 2 levens gevaarlijk; 6 werdon er naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Do maréchausséus en de huzaar retireerden lang zaam. De huzaren-luitenant S. van Oborveldt trok toen met zijne geheelo macht (80 huzaren) naar de fabriek, vergezeld van den burgemeester, den heer Venoma. Uit oen raam en van het (lak werd met steenen naar Je militaire macht geworpen. De burgemeester begaf zich met eouigc marechaussees W de fabriek. Zij arresteerden de belhamels Van der Laan, Bouman en Mulder, beruchte socialisten., die daarop gevankelyk naar Winschoten werden go- bracht. Gisterenavond to zevon uro is oen detachement van 25 man infanterie, onder bevel van luitenant Van Oudendgk Pieterseu, uit Amersfoort te Sappe meer aangekomen. De meostli arbeiders hadden Zondag ter gelegenheid van bet nieuwjaar veel gedrouken. Zaterdag avond, toen de socialisten uit de Bierhalle kwamen, waar zg vergaderd hadden, werden zij allen gevisiteerd. Er werd echter niets bg hen gevonden. Intusschen is het eeu feit, dat de socialisten in het bezit zijn van vele revolvers. Bij de visitatie pleegden sommigen verzet en zijn oenigen lioht gewond. Twee karabijnen wer den stuk geslageu. Dit was mede aanleiding tot bet gebeurde van heden namiddAg. Later had er ook nog eeu opstandje plaats bij eene fabriek in het naburige Foxhol. Heden avond was alles rustig. Recht voor Allen en De Arbeider (het blad van Luiijeus) worden daar gevent. (jV. R. Ct.) Bg het gerechtelijk onderzoek moet zijn gebleken dat de dood van den stalmeester van den heer Carré, den heer Porsina, moot geweten worden aan eene hartkwaul, waaraan de overledono reeds goruimen tgd lijdende was. De wond, hem toegebracht bij het standje met de studenten, was bij zijnen dood geheel gonezen. De windstilte in de Fransche politiek het gevolg van het Nieuwjaar, duurt nog voort. Ter afwisseling geeft men ons eonigo statistieke cijfers. Uit eeuo officieele statistiek omtrent do bevolking enz. in 1891 blijkt dat het aantal inwoners in Frank rijk op 3L December van Jat jaar 38,343,192 bedroeg. Hot aantal huwelijken, geboorten, sterfgevallen en echtscheidingen zijn een weinig toegenomen. Zij bedroegen 285,458, 866,377, 876,882 en 5752. Deze cijfers wijzen, vergeleken bij het daaraan vooraf gegane jnar, eeno vermeerdoring aan van 16.126 28.318—877 en 295. De vermeerdering van het aantal huwelijken is te opmerkelijker, omdat sedert 1884 dat cgfer gestadig aau hut afnemen was. In dat jaar werden er 289,555 huwelijken voor don burgerlijken stand voltrokken, terwijl zij in 1890 geslonken waren tot 269,332, zijnde 7 per 1000 inwoners, togen 7.5 in 1891. Het aantal echtscheidingen <s sedert hare weder invoering, in 1884, nog niet zoo groot geweest als in 1891. Het meest kwamen zij voor iu het depar tement der Soine282 op do 100,000 huwelijken; het minst iu het departement Giroude: 121 op de 100,000 huwelijken. Do officaoele nieuwjaarsbegroetingen bij hoven en hoogere regeeringspersouen waren minder onbelang rijk dan gewoonlijk. President Carnot betuigde b'ij de ontvangst van het corps diplomatique aan den nuutius, dat zijn vertrouwen iu de eerlijkheid, de rechtvaardigheid, do waarheidsliefde vau hei Fransche volk niet geschokt is door de gebeurtenissen van den laatsten tijd en dat de regeering niet bevreesd is voor de toekomst. Eigenaardig dat deze verklaring juist aan den vertegenwoordiger van den Paus werd gegeven. Tusschen den Franeohen gezant Arago tu Bern en den Zwitserschrn Bondspresident werden eenige betuigingen gewisseld vau de sympathie, die bride volken voor elkaar gevoeleu, niettegenstaande zij tot hun leedwezen genoodzaakt zijn, eikaars handel gevoelig te kugpen. Hoewel Frankrgks houding jegens Italië weinig beter is dan tegenover den Zwitser8chen nabuur, sprak koning Humbert zeer bemoedigend over do handelsbetrekkingen van zgu land. Dit zal trouwens van den Fransch-Zwitserschen tariefstrjjd wel eenig voordeel trekken Bij do velo redevoeringen dio te Brussel ten hove worden ge- w'sseld, werd vooral gewezen op de noodzakelijkheid der grondwetsherziening en door den directeur der SocUtó Generale en dor handelsrechtbank vuu Brussel op de nadeelen, die bet beschermende stelsel aan de Belgische nijverheid toebrengt. In Duitschland was de keizer zelf aan het woord. Bij de Nieuwjaarsreceptie voor don generalen staf sprak de Koizer de hoop uit, dat het verzet, het welk zich in den Rgksdag tegen de legerwet kenbaar maakt, bedaren moge. De Keizer verklaarde dat hij gehoel op het staudpunt van de bedoelde mili taire voorstellen staat, zooals zg door Caprivi zijn iugodiend, en dat hg die met dézen of met oenen andereu Rgksdag zal doorzetten. Uit het laatste wordt opgemaakt, dat do Keizer zoo noodig tot eene ontbinding van den Rijksdag besloten is. Naar het heet, heeft de Keizer bij zijno toespraak ook gezegd niet te zullen dulden, dat officiereu van het loger tegen het legorontwerp opposilio voorden. Do Keizer verklaarde dat het tot wet verheffen van het ingediende legorontworp voor Duitschland eene militaire en politioke noodzakelijkheid is. Hg verwacht met vertrouwen dat dit meer en meer zal worden ingezien, en zal voor hot door de verbonden regeeringen ingediende voorstel pal staan. Het Jonrnal de Liége deelt omtrent de voorstellen tot grondwetsherziening, welke door de regeering zullen worden ingediend, mede dat daarin niet zal opgenomen zijn het referendumnoch de vertegen woordiging van belangen. Wel zal art. 48 zoo worden gewgzigd, dat een evenredig kiesstelsel zal kunnen worden toegepast. Voor den Senaat zullen de kiezers dezelfden zijn als voor de Kamer van afgevaardigden, behoudens den loeftijd, die op 35 jaar bepaald wordt. De census van vorkiosbanrheid voor den Senaat zal worden verlaagd, zoo dat één verkiesbare komt op 4000 zielon, in plaats van op 6000 zielen. Bovendien zullen verkiesbaar zijn hooge aratonaren, door de wet nan te wijzen. Voor de Kamer zullen kiezers zijn alle mannelijke inge zetenen, die eene woning of gedeelte daarvan be wonen, welker minimum- en maximum kadastrale waarde in de grondwet zal worden bepaald boven dien capaciteitskiezers, d.w.z. gediplomeerden en zij, die aan een examen in lezen, schrijven en rekenen zullen hebben voldaan. Do stemming zal plaats hebben en niet meer in de hoofdpaalts van het district, maar in elke gemeente. GEVONDEN VOORWERPEN. Inde maanden November en December 1892 zgn de volgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd aan hel bureau van politie: 2 parapluies, 1 gouden oorbelletje, 1 brcoSe be staande uit 3 stuiverstukken, 1 gedeelte van een gouden vestketting, 1 ceintuur, 1 portemonnaie inh. 0.78, 1 gouden broche, 1 sigarenkoker, 1 zwarte dainespantofful1 spoormandje inh. eon vrouwen jak, 1 kraagje, schoenen en kousen1 onderstuk van eeu goddon oorbel, 1 gouden oorbel, 1 porte monnaie iuh. 0.39, 1 notitieboekje, 1 rozenkrans, 1 muziekboek, 1 bonte kraag, 1 portemonnaie inh. 0.14 en 2 penningen, 1 pantoffel, l hondeuhals- band, 1 ringetje, 1* koperen schroef, l zilveren oor ringetje, 1 ijzeren huugslotje, 1 nikkel remontoir horloge met dito ketting, I lederen armband van een spuitgast, 1 pot met vorf. 1 witte boezelaar. De gevonden voorwerpen in do maanden Mei en Jnni 1892 en niet door uo verliezers afgehaald, zijn ter besohikkiug vnu de respectieve vindors, met inachtneming van het bepaalde bij art. 2014 Bur gerlijk Wetboek. Bureau voor gevonden voorwerpen zooveel moge lijk geopend van II1 uur s morgens. De Commissaris v»n Politie W. N. van GARDEREN. TWEEDE ZITTING VAN DEN MILITIERAAD. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de TWEEDE ZITTING van den MILITIERAAD, bedoeld bij art. 87 dor wet van den lödeu Augus tus 1881, (Staatsblad no 72), des voorraid. te ll1/4 ure, en dat in dio Zitting uitspraak zal worden ge daan omtrent de in de Eerste Zitting met afgedane zaken en omtrent heu, die als Plaatsvervanger of Nummerverwisselaur verlangen op te treden. Do lotelingen die voor bovongenoemden Militie raad moesten verschijnen, doch niet verschenen zijn, worden gehoudou gueue redenen tot vrijstelling te hebben en voor den dienst aangewezen het niet ontvangen eener bijzondere kennisgeving of van een oproepingsbiljot ontheft geenzins vnu de verplichting tot het versohynen voor den Militieraad of het in dienen van de tot staving dor redenen van vrgstol- ling gevorderde bewijsstukken. De Loteling, omtrent wien de Militieraad iu de eerste Zitting reeds uitspraak heeft gedaan, behoeft niet in de tweede Zitting te verschijnen, ten ware hij daarin een Plaatsvervanger of Nummerverwisse- laar mocht willen voorstellen. Gouda, 3 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN. De Scretaris, BROUWER. van de Makelaars De markt was heden flauw. Loco Tankfust 6,10. Januari-levering 6.10, Februari- 6.05, Maart- 6.—, April-*/ 5.95, Mei- 5.90, Juni-5.90, Juli- 5.95, Augustus- 0.—, September- f 6.October- 6.—, No vember- 0.December-levering 6.zeilend 6.15.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2