Bulieiilandscli overzicht- mogelijk de els beluteenen gevallen parelen voor spotprijzen opkoopen en korten tijd daarna, staat weer door uwe bemiddeling, in <|e courant, dat 't ge* bleken ia dat bet procédé geen steek houdt, de parelen komen weer op den normaleu prijs en ijt verdien ecbatten, die wy natuurlijk samen deelen. Nu, wat zegt u van dit Uitnemend plannetje?er ij minstens een paar ton mede te Verdienen." «Wel ik vind 't erg ingenieus bedaofit «Du» U zoudt wel zoo goed willen zijn het bericht, door u goteekend, naar een van de hoofd- conranten te zenden?" «Ik heb een ander idéé - daar u zoo op publi- citeit gestold is, zal het geheels vernuftige idee in het eerstvolgend Maandblad tegen de Vervaltchingen geplaatst wordenDe couranten kunnen het bericht dan overnemen als zij willen," In het Paleis van Justitie doet v. T. d. B. over de afneming der misdaden in Engeland de volgende ook uit een sociaal oogpunt belangrijke mededee- lingen Door velen wordt als eeu onomstootelijke waarheid aangenomen,dat de criminaliteit voortdurend toeneemt, en dat ontwikkeling, onderwys, in plaats van bij machte te zijn, om het aantal misdryveu te beper ken, dit eer doen vermeerderen. Op grond biervan wordt dan tegen eene te «zachtzinnige" richting in het strafrecht geprotesteerd, zelfs op wederinvoering der doodstraf aangedrongen. Het zal wellicht niet ondienstig zijn met het oog hierop de aandacht te vestigen op de rapporten, ver schenen omtrent de gevangenissen in Engeland ge durende het tijdvak vau 31 Maart 1891 tot 31 Maart 1892. Do conclusie is daar eeu geheel andere. Sedert ongeveer IK jaren is er 6ene aanhoudende vermindering in de bevolking der gevangenissen geconstateerd, die ook dit jaar weer is voortgegaan. Véér 1877 werd, wanneer eens gedurende een drietal jaren het getal der gevangenen wat verminderde, ,dit steeds door eene vermeerdering gedurende de volgende jaren op gewogen, zoodat ten slotte eeno geringe toeneming viel te constoteeren van 18300 in 1848 tol 20400 in 1877 de vermeerdering der bevolking van het rijk gedurende dezen tijd maakt reeds dezo schijnbare toeneming tot eene kleine vermindering. Doch sedert 18/7, toen hun aantal 20400 was, is dit steeds blij ven dalen en bedraagt nu 12700, waarbij eohterniel sjjn medegeteld personen, gestraft voor feiten, op welke in 87 7 een andere straf dan gevangenis stond, maar die nu in de gevangenis worden geboet. Voorat juist de veroordeelingen wegens ernstige misdrijven, die tot «penal servitude", verminderen. Op 31 December 1870 waren er van zulke veroor deelden 11890 in de gevangeuissen, op 1 Juli 1892 slechts 6068, terwijl in I860 in Engeland en Wales 1788 van zulke veroordeelingen werden uitgesproken, tegen 751 in 1891— 892. Mag uit deze cijfers eene afneming der criminaliteit worden afgeleid? Sommigen,, die twijfelen, ontkennen dit, omdat er bestaat eeie toeneming van het getal der veroordeelingon in het algemeen. Dit bewijst intussohen niets, want de meeste dezer veroordeelin- gen zijn niet het gevolg van misdaden, maar van «offences" tegen nieuwe wetten op leerplicht, tot arbeidersbesoherining enz.hun aantal wordt grooter en zal dit blyven doen, omdat steeds nieuwe wetten worden ingevoerd en de toepassing der oude verbeterd. Men deuke hierbij eens aan den invloed, dieu bij doch nu trad Johan juist op dc kast toe en trok die open. Daar stond ze nu tegenover hem I Hoe kon iepiand in even drie maanden zoo veranderen zoo groot, zoo knap worden 1 Kwam het van zyn nieuwen rang? Van zijn gouden strepen,, die zoo fraai blouken P Neen, ze vroeg niets aan zich zelve in dat oogenbiik, en ze viel hem niet om den hals, Zóoals vroeger, en ze zei zelfs geen woord oin hem welkom te heoteu maarteen hy, miuder beschroomd of verwonderd, haar op de spiakelooze lippen kuste, foelde zij dat ay bloosde van neen, ze wist niet waarom. Eu het duurde laug, eer zij genoeg vrijmoedigheid bekomen bad om op de oude manier mot hem te keuvelen, over het verleden eu zijn toekomst. Zijn toekomst I Hij was zoo gelukkig, zei hy, nu in G. bij eeu compagnie geplaatst te zijn zoo dikwyls hij vry van dienst was, kou hy nu «thuis" komen en aan het wel en wee der familie deel ne men. «Dut was nu je voorgevoel, Hermiue 1" zei huur moeder, «en ik moet zoggen, het heeft je niet bedrogen. Dut hy dezer dagen komen zou, wiston we welmaar hem zoo te zullen zien en hom altijd hier te hebben, vooreerst ton minste, ueen dat had den we niet gt dacht." «Kun je nu nog hooger worden, Johan P" vroeg llermine, nadat ze een geruimen tijd voor fioh had zitten staren/ konnelijk in gcdachteu ver- ons de invoering der drankwet op bet getal der von nissen heeft -gehad. - <e In 1876 werden 16.000 van zulke nffeuoes gestraft; in 1891 daarentegen 96600. Wydt men echter alleen aan de ernstigere mis- dry ven zijne aandacht, dan vindt men eep belangrijken vooruitgang. Aanslagen op dep eigendom met ge weld daaldeu van 71/2 in 1881 tot 609K in het laatste jaaraanalagen op den eigendom zonder ge weld, de grootste rubriek, van 113.841 tot 98052 in de genoemde jaren. Hierbij verlieze men den grootec aanwas der hfilking niet uit het oog, die deze cy- fors nog veel gbnatiger maakt. Het aantal gevallen van dronkenschap steeg tot 1875/76, om sedert te dalen. Def wisselingen in het getal der veroordeeliugeu wegens dronkenschap ko men niet overeen met dio in het getal der misdaden in het algemeen dat steunt dus niet (ie meening van hen, die in misbruik van sterken drank de hoofd bron van alle misdrijven zien. De verslagen vau de hoofden der politie te Londen en te Liverpool stemmen met deze uitkomst overeen en concludeeren «that crime has actually deoreused" (dat de misdaden in werkelijkheid zyn afgenomen). De zekerheid voor persoon en eigendom in Londen neemt toe; in 1890 werden aldaar 20c8 minder ver grijpen tegen den eigendom aangegeven dan in 1889, toen Jit getal 19584 bedroeg. Vraagt men naar de oorzaken, waaraan deze zoo gunstige resultateu zijn toe te schrijven, dan wordt gewezen op de omstandigheid, dat het begin dezer afneming juist valt eenigen tijd na de iuvooring der Reformatory and Industrial Schools Acts in 1866 eu der Education Act iu 1870, zoodut dit een verband legt tusscheu de meerdere zorg aan opvoeding en onderwijs besleed eu de afneming der criminaliteit. Wy, Ne derlanders, zouden hieraan wellicht de vraag too kunnen voegen, of ook niet de aangeboren rechtszin van het Engelsche* volk en inzonderheid de vlugge en weinig omslachtige wijze van boreebtigiug althans van min ernstige misdrijven, hiertoe heeft bijgedragen, eu tevens opnieuw kunuen overwegen of verbetering in die richting ook hier te lande niet met goed gevolg zou kunnen worden ingevoerd. Onder den titel «Eerlijke staten" schrijft de Am sterdammer hot yolgendu Het dagblad De Telegraaf heeft ziju eerste arti kel gowfjd aan den Vrede. Hut wonscht dat de kleine Europeesche staten het initiatief zullen nemen om den oorlog iu de ban te doen. Daar sal wel niemand in Nederland zijn, die zich verzetten zou tegleu eeu zoodanig streven, indien het met eeuige Icons op slagen mocht worden be gonnen. i Het huidige Eurepa eu de vrede ziju twee za- kon, die raeu wel te zaaien kan noemen, maar die men moeielyk te zsmen kau waarnum n. Immers wat men tegenwoordig onder vrede in Europa ver staat, is niets anders dan een wapenstilstand, waar van men elk oogenbiik het einde vreest. Misschien is er, den vredebond stichtende, onder de hand nog wel iets te doen, wuarbij de kleine en de groote staten te eatnen ook belang hebboniets waartoe Nederland mede het initiatief zou kunneu nemen. Wy bedoelen een gemeenschappelijk optreden van die staten, welke eerlijk hun rente betaleu en hun ton kei). 1 Wel dat geloof ik Een slecht soldaat, die niet hoopt eens generaal te worden, en daar zal ik myu best voor doeu," gaf hij ten antwoord «zoodra er plaats is, vraag ik om den cursus bij te mogen wonen dau zie je my over een paar jaar als offi cier." «Dan is hy eon groot beer, en ik ben misschien doodarm," dacht Hermine, en nu vreesde zij ook voor den uitslng van 't proces, en ze zong den ganschen dag niet meer. Ock iu de eorstvolgende dagen bleef zy stil en in zich zelve gekeerd, en indion haar moeder mede niet te zeer met baro eigene gedachten vervuld ware ge weest, zou zij zeker de afgetrokkenheid van Hertnine bemerkt en naar de reden er van gevorsoht of ge vraagd hebben doch juffrouw Bron rijp, tusschen hoop en vrees geslingerd over het vonnis, dat de Hooge Raad woldra in haar finantieele levenskwestie stond te vellon, lette nu miuder op de dingen van liet huidig oogenbiik. Eindelijk brak de groote dag aan, en ze had rust noch duur, sefj kon t teï» noch drinken van gejaagd heid. Reinaert had haar beloofd en ook zonder die belofte mocht zy 't van zyn yver wel verwachteD zoodra hy van den advocaat den uitslag vernam, haar dieu te zullen meed-olen. 't 8peot hora dat zyu tigeu drukko zaak hem op dieu dag ni t loeli >t, zich naar de nchtszaal te begeven om de uitspraak schuld aflossen, tegen staten die dat niet doen. Wanneer een staat als Portugal leeningenti4Ucfrfy£t, het geld opneemt by de burgers van andere staten, en dan eindigt met de rente niet te betalen, de schuldbekentenissen een groot deel van de waarde te ontnemen, m. a. w. leeft als een particulier, die er zich niet om bekommert of hy zyg verplich tingen jegens xyn geldschieters nakomt, dan blyft zulk een oneerlyke staat toch een bevriende Mogend heid. Portugal heeft duizenden Nederlanders, En- gelschen, Duitschers, enz. afgezót. Het verkeert niet in de onmogelykbeid om de rente te betalen, neen, het is doodeenvoudig er te voornaam too. Het denkt er niet aan zijn schandelijk verwaar loosde Koloniale bezittingen te beperken inte gendeel in plaats van ten voordeele van zyn schuld- oischers Je omvang er van te verminderen, streeft het veeleer nog naar uitbreiding van zyn koloniaal bezit. En op hoogen toon, zoo fier als e«n eerlijk man slechts kan spreken, heeft hy gezegd: geen duim gronds te zullen afstaan zoo iets- zou verre beueden de waardigheid van de Portugeosche na tie zyn. Met dezen staat, die zoovele kleine burgers on der de andere volkeren ongelukkig beeft gomaukt met dezen staat, die nationaleo trots boven eerlijk heid stelt, onderhouden Nederland, Engeland, Duitsch- land, enz. enz. vriendschappelijke betrekkingenm. a. w. dezen staat wordt door de anderen toegestaan zyn plechtig op zioh genomen verplichtingen niet na te komen. In onze dagen, na het Panama-schandaal in Frank rijk, en dat der emissie-banken in Italië de oogen doet open gaan voor do verschrikkelijke afmetingen, die de oneerlijkheid in de regeerende kringen heeft verkregennu men gruwt van het bederf, dat alom op finantieol gebied in mindere of meerdere mate zioh vertoont, zou het de tyd kunneu zijn, dat de staten, die hun verpliohtingen wel nakomen, zich vereenigden tot oen gemeenschappelijk optreden te genover de staten, die de rente hunner schuld niet voldoen. In deze dagen zou men beter dan ooit tot het inzicht kunnen worden gebracht, dat waar de staten zelf oneorlyk zijn, er aan de oneerlijkheid der hoogare kringen geen eind zal komen. Welnu, waarom blyft Nederland vriendschappe lijke betrekkingen met Portugal onderhouden? L)oed oen particulier als Portugal, geen fatsoenlyk ma» zou met hem te maken willen hebben, hy zou van de beurs worden gedrongen, en men zou niot in één coupé in den trein met hem willen zitten. Is het dan te veel geisebt, dat Nederland voor du rechten zyner burgers opkomt, en de andere staten, wier naam even ongerept is, uituoodigt tot een gemeen schappelijk handelen tegeoover de, zoogenaamde be vriende mogendheid, die zoovolon hunner burgers van hun geld heeft beroofd Wanneer do staten eerst eens Bamon gingen zorgen voor de dubbeltjes harer onderdanen, in den ban doende wie zioh golden onrechtmatig en listiglyk toeëigent, wie weet of zij elkander onder bot vorrichteu van dit goede werk niet zoo lief kregendat zij ongemerkt den grondslag legden voor den Vredebond. Te Haarlem is een vergadering gehouden van de commissie voor ambtsonderwys. Aanwezig waren elf leden, die Amsterdam, Utrecht,, 's Gravenhage, Dordrecht, Alkmaar Deventer, Meppol, Groningen eu Hfinrlora vertegenwoordigden. te hooren, maar 't kon niet anders Op den gestel- den dag was in den voormiddag alle man in zyn huis zijn vrouw somwijlen ook in den winkel notfüig. Werd de drukte wat minder, dan ging hy terstond iuformeeren hoe 't was afguloopen. Nu stond en uu zat dientengevolge juffrouw Bron- rijp voor de glazen te turen, of ze hem niet mocht zien verschijnen op de buurt. Zy gaf alleen acht op hooge burgerhoeden en de aangezichten die zioh daaronder vertoonden, en ze nam dus geen notitie van het militaire hoofddeksel, dat zich op de buurt liet zien, en meer en meer haar huis naderde. De schel klonk. «Daar is Reinaert toch 1" riep ze, naar do ka merdeur snolleudo, om zelve te openen. «Neen, moeder 1 blijf maar, het is Johan. Ik heb hem van verre zien aankomen," zei Hormine «Hij liep wat hy loopeu kon." Dat was nu toch een teleurstelling, de eerste te leurstelling misschien, die Johan haar bereidde. Maar zijn aangezicht blonk van geluk, toen hij de kamer instormde, hijgend van 't loopen en van ovor- kropto vreugde. «Gewonnon, tante Hormine 1" sprak hy adem loos, en toen de heugelijke tijding vermeld was, viel hij op een stoel neder en brak iu tranen uit. [Hordt vervolgd.) Nadat de voorzitter, de heer E. van Saher, en de secretaris, de heer Snellebrand, bij acclamatie waren herkozen, begon de bospreking van het programma, dat door do commissie voor de veredeling van bet ambacht was gesteld. In algemeene bewoordigingon meende men aan de onderwijskrachten deze eischeu te inoeten stellenhet onderscheid tusscheu meester en gezel zal in dier voege worden vastgesteld, dat de meester geschikt moet ziju omdat, wat hy maken zal, zelf te onderwerpen en zelf in teokening te bren gen en dat men van deu gezel begeert, dat hij het werk naar de teekeuiug kan maken. Beiden moeten practisch en theoretisch goed ontwikkeld zyn, beiden moeten kunnen teekenen, doch hel zal voor den ge zel alleen uoedig zijn hem te laten teekeneu met het doel daardoor andere teekeningen te leeren be grijpen. Naar aanleiding van een schryveu aan de hoofd commissie in Den Haag over den te langen tyd die voor hef afleggen van protveu van bekwaamheid was gesteld, bad hef hoofdbestuur beslotou te trachten het vervaardigen der proefstukken, naar teekeniugeu en gegevens, door de commissie voor deskundigen versterkt, onder behoorlijke controle, gedeeltelijk in de plaats waar de candidaat woonachtig is te doen geschieden. Verder werd in den loop der vergadering in be ginsel aangeuomeu, dat de commissie van onderwys zooals deze thans is samengesteld, znl werkzaam blijven, om de belangen van bet vakonderwijs in den moest uitgebreiden vorm te behartigen. Door den hoer Yzorman is eeu begrooting inge diend van ongeveer 2 millioen voor den aanleg van de lijn Fort de KoekPayacorabo. De noodige opmetingen zijn reeds gedaan. De grootsto helling op die lijn wordt 65 per mille, terwyl de geheelo lyn pl. m. 400 M moet dalen. De hoer Yzerman denkt over eeu half jaar met deze lijn te beginuen, eu de ingenieur pelprat, thans te Solok, wordt waarschijnlijk mot de uitvoering belast. Van do bevolking van Payuoombo en omstreken zijn vele requesten bij den resident ingekomen te gen een spoorlijn, daar de karrevoerdors honderd in getal daardoor hun broodwinning verliezen. Iu een Roorasch-Kniholirke kerk in Philadelphia word eergisteren de Mis gecelebreerd, toen een krank zinnige met een kuuppel gewapend liet gebouw in trad en mot blijkbaar booze bedoelingen zich naar het altanr begaf, Door een kreet van eeu der ge- meentonareu opmerkzaam geworden, had de priester nog juist tijd den knuppelslag te ontwijken, die op zyn hoofd bedoeld was. Door een tweedeu slag werd hij echter neergeslagen. De mannen liepen nu den priester te hulp, terwijl de vrouwen gilden en ver scheidene flauw vielen. De krankzinnige word met "groote moeite gogrepeu ea ua een hevige worsteling bedwongen. Zonder de tusscbunkomst van den prieter zou hij waarsohijulyk gelynohb zijn. De .priester scheen de eenige persoon in de kerk te wezen die 'kutra bleef. Zoo spoedig hy weer op de been was, vermaande hij de gemeente om toch bedaard te ziju en te bedenken dit zij in God's huis waren. Maandag werd te Wagei.ingon eene vorgadering gehouden van ingezeteuen, om te spreken o«er de benoeming van een gemeente-ontvanger in de Raads vergadering van Zaterdag jl. waarin, buiten de aan beveling om, benoemd werd de zoon vau hel raads lid (tevens lid van de Tweede Kamer) mr. G. W. baron van Dedem. De zaal was te klein om alle be langstellenden te bevatten. De vergadering werd geleid door den lieer D. J. Andre®, directeur der hoogere burgerschool, die het dool der bijeenkomst schetste en voorstelde afkeuring te kennen te geven over eenige leden van den Raad en sympathie voor de handelingen van B. en W. Tevens om aan B. en W. het leedwezen te keunen te geren over het genomen ontslag. De heer mr. G. W. baron vau Dedem (zelf ter vorgadering tegenwoordig) verklaarde, dat met zijn wil zijn zooo.pyH zou worden gemeente-ontvanger van Wageningen. Verder verklaarde bij zich tegen de voorstellen van den heer Andreaealleen zou hij er a^ich mee kunpen vereenigen B. en W. te verzoe ken op het genomen besluit terug te komen. De heer C. Bergaoker wees er op hoe prijzens waardig het is, bij zulk een benoeming te strijden met open vizier eu niet in stilte of door het houden van geheime bijeenkomsten van enkele raadsleden. De heer van Dedem trachtte aan te toonen, dat de 6 leden, die zijn zoon hebben benoemd, daarover niet mogen worden aangevallen dat zulks eerst bij hun aftrediug te pas komt. Verder is het benoemen van ryko, gehuwde personen geen vereischte on is dit ook by de benoeming van de twee vorige gemeente ontvangers niet gesohied. Na eenige discussie werd tot stemming overgegaan en het voorstel van den heer Andreae met groote meerderheid,van stemmen aangeuomeu. De vergadoriug werd bijgewoond door circa 500 a 600 personen. Namens die meerderheid nu zal door de onder teekenaars der oproeping een adres aan B. eu Weth. worden gezoudou, waarin wordt kenuis gegeven: lo. dat zy verontwaardigd zyu over de wyze, waarop door sommige leden van den gemeenteraad uwe werkzaamheid reeds langen tijd werd verlamd eu ook nu weder uwe met zorg opgemaakte aanbe veling voor de benoeming vau een gemeenteontvan ger op 31 Dec. 1. 1., geheel in dun wind werd ge- slagon 2o. dat zij het zeer betreuren, dat door u uw ont slag is ingedieud als Burg. en Weth. van Wagenin- geu en dut zy waardeereó de wyze, waarop door u in deze aangelegenheid uwe waardigheid en goede naam zijn gehandhaafd. Daarop werd de vergadering gesloten. De heer van Dedem poogde toen nog tot vier maal toe het woord te voereu, doch hy werd telkens dooi fluiten en schroeuwen overstemd, zoodat hij daarvan moest afzien. Het Cunarder stoomschip Umbria, ovor welks ver traging uien zioh reeds ernstig bezorgd had gemaakt, is Zaterdag te New-York binneugeloopen; eu do wo- derwaardighedeu, die hot schip heeft doorstaan, wer pen een eigenaardig licht op do kwade kansen en onvolmaaktheden der transatlantische vaart niet alleen, maar illustreren tevens op onverkwikkelijke wyze de tedeu en gewoonten vau transatlantische stoom schepen tegenover elkander. Nadat de Umbria door het breken van hare schroef- stang (of hoe het ding bij zyuen technischeu naam heeten mag) ontredderd en aan do willekeur der on gewisse winden en wateren prysgegeven was, werd zij op sleeptouw genomen door de Bohemia. Doch de vreugde der opvarenden hierover duurde niet lang want straks brak de kabel en toen men op deu Kerstmorgen ontwaakte en uitkeek, had meu elkander geen blijde, maar eene treurige boodschap mee te deelen. D«s Bohemia was verdweneu. Blijkbaar in de meeniug, dat zy nu reeds genoeg gedaan bad eu dat het aanhechten van eenen nieuwen kabel niet tot hare verpliohtingen kon gerekend worden, had zij de Umbria maar weder in don. „steek gelaten. Nog erger maakte het de Gallia en dit nog wol ondanks de omstaudigheid, dat deze mede eeu Cunarder was, dus in de eerste plaats geroepen om een schip van hare eigene maatschappij to helpen. Door de noodseinen der Umbria aangelokt, bleef zy een uur lang in de i.abyheid en toen, zonder oene hand tot bijstand te hebben uitgestoken, sa lueerde zy met hare vlag en stoomde er van (loor. Do verontwaardigde bemanning van de zwalkende Umbria dacht nu aan het woord, dat wie ziobzelveu helpt het best geholpen is. Alle handen werden aau iiet werk geslagen, en na 72 uren bad men de averij aan du machine iu zoover hersteld, dat het schip langzaam zijne reis kon voortzetteu. Eind goed, al goed. Doch indien hot ontredderde schip door zwaar neer overvallen ware geworden, zou er vermoedelijk niet veel van terechtgekomen zijn. De bandelwyze der gezagvoerders van de Bohemia en de Gallia, doch vooral die vau den laatstgeuoemde, geeft na tuurlijk tot allerlei bittere opmerkingen aanlei ding. Tevens echter doet het geval opnieuw de reeds zoo taak betoogde wenschelykheid op den voor grond stellen, dat een stoomschip in de groote passa giersvaart van eene dubbel werkende maobine worde voorzien. De Parysohe tentoonstelling van 1900 is in be- giusel aangenomen, eu men houdt zioh nu bezig mei do vraag, waar zij koraou zal, in of buiiea Pa- rys. Te Vincennes P to. Courbenoie to Saint-Cloud P te Auteuil P of weer, als den vorigen keer, op het Champ de Mars Hierbij moeten vooral de middelen va» vervoer in aanmerking genomen worden. In 1889 zijn meer don 28.000.000 bezoekers qp bet Champ (le Mars geweest; op één dag steeg hol aantal zelfs tot 420.000 1 In 1900 zal de toevloed niet minder zijn. Over het algemeen geeft men de voorkeur aau Auteuil ep het Champ de Mars, maar als het tus schen deze twee slaat, zal de beslissing wel ten gunste van Auteuil uitvallen, omdat men daar iets nieuws kun maken, torwyl het Champ do Mars al «afgezaagd» beet. Op eene villa bij Cloumore in het Iersche graaf schap Clare wonen vier zustors, dochters van oen vor'tden jaar overleden landheer. Tegen eenige pachters, die niet meer betalen wilden, riepen zij de hulp van de wet in, maar tot uitzetting van de wanbetalers is nog niet overgegaan. Intussohen schijnt dit niet de reden te zyn, dut de jonge dame8 eergisteren een bezoek van «maanlichter»" ontvingen- Run de een of andere reden de volguost yerloren en eon tijd geleden ontvingen zy een schrijven, dat zy hem moesten wegzenden. Toen hieraan geen gevolg werd gegeven, waren op het landgoed al spoedig sporen van vernielzucht op te morken. Niets bijzonders gebeurde echter tot Zaterdagavond 7 uur, toeu twee der dames, die juist bij de meid iu de keuken stonden, twee mannen het huis zagen nsduren. Een der twee opende de deur en vroeg naar Butlor (den knecht); de ander bleef buiten. Daar het gelaat van dun man zwnrt gemaakt was en een slappe hoed diep over het hoofd was gedrukt, schoot eene der twee jonge dames op dat vreemde gezicht in een lach. Mnar de kerel haalde een revolver te voorschijn en zeide die man Butler moet gaan. Daarop schoot hij vier maal, terwijl de drie meisjes hem zoo goed mogelijk ontweken. De kogols drongen in den muur. Do dienstbode en de eene jonge dame wisten al gillende buiten te komen, maar de andere, die gelachen had, bleef don man in afwach tende houding aanstaren, die daarop het huis verliet. Nu werd om de politie gegaan, die binnen een half uur aanwezig wa9, en, volgens gerucht, de maan lichten op het spoor is. De Franeohe minister Bourgeois is ernstig ziek. Men verzekert dal de rechterlijke instruotie ran de Panama gesloten zal worden tussohen 10 en 15 dezer. Het bestaan van eenen toeleg tot eene socialistische manifestatie bij de heropening der Kamer wordt ontkendniettemin worden er voorzorgsmaatregelen genomen. De Paris logenstraft dat er nieuwo afge vaardigden bij de vervolgiug betrokken zijn. Eindelyk zijn de voorstellen dor Belgische rugee-. ring betreffende de grondwetsherziening bij de Ka mer ingekomen. Dut staatsstuk, waarvan voor den staatkundigen toestand van België de bet '-k» nis soo groot is, werd met spannig afgewacht. Er was im mers nog kans dat de minister-president Beernaort zou inzien, dat zonder een flinku uitbreiding van het kiesrecht het volk niet tevreden kon of zou zyn, en er liepen zelfs geruchten dat de regeering wat water in baar wijn zou doen. Over do uitkomst is echter de vryzinnige partij ontevreden. De Senaat blijft alleen loegnukolijk voor grootgrondbezitters en hooge ambtenaren de oensus voor de verkiesbaarheid der kamer wordt iets verlaagd, maar blijftom kiesge rechtigd te zijn moet men in eeu huis wonen van een zekere (bij de wet binnen grondwettige gren zen nader te bepalen) waarde, en aan dit soort van Engclsoh huismunsrecht wordt toegevoegd eone be paling van bekwaamheid, door een getuigschrift of licht examen te bewijzen. De kiezers voer Senaat en Kamer zijn dezelfden alleen moeion die voor don Senaat 85, voor de Kamer 25 jaren oud zijn. Een bepaliug, die vooral op tegenstand zal stuiten, is die, dat de kiezer l jaar iu een zelfde gemeente moet gewoond hebbon om stemrecht te rnogen uitoefenen. In de praciijk wordt die tyd nog langer. Deze be paling, welko voor het gemeentelijk kiesrecht zeker haar nut heeft, bestaat ook in Engeland, maar heeft daar veel ontevredenheid gewekt, omdat ziJ\ook de goede elementen der vlottende arbeidersbevolking uitsluit. Vermoedolyic zal ook deze nieuwigheid medegewerkt hebben tot de ontstemming der vrij zinnige Belgische bladen, als lndtpendance en Etoile Beige ou va» de socialistische Peuple. Naar aanleiding van des Dnitscbeu Keizers nieuw jaarstoespraak loopt in do pors du gedachten wisseling over de vraag, of de Keizer werkelyk heeft willen zeggen dat hij dezen Rijksdag bij verwerping van de legerwet ontbinden zal. In het kamp der Duitsoh- vrijziunigeu eu der centrzmpartij doet me» alsof men aan eeno outbinding stellig goldofde en treft men reeds aanstalten voor eenen verkiezingaveldtocht. Hel is een iu het oog loopend verschijnsel, dat de mijnwerkers in het Saargebied niet, alvorens eene arbeidstaking te beginnen, hunne oischen aau de autoriteiten in hot mijnwezen hebben KoorgalegJ. Eerst nu, nadat de werkstaking zich over de ge zamenlijke staatsmijnen heeft uitgebreid, zijn zy met positieve eischen voor deu dag gekomen. Zij hobben dio echter niet bij de autoriteiten ingediend, maar ze slechts in besluiten hunuer vergaderingen uitge sproken. In de grootste dezer vergaderingen, na melijk die to Bildstöck, wnarann ruim 10,000 work- stakeuden hebben deelgenomen, is met algemeene stemmen besloten, het bestuur der mijnwerkersver- eeniging voor rechtsbescherming te machtigen, met du autoriteiten te onderhandelen over eeu werkdag van acht uren en verdere voorstellen der coramtssiën uit de werklieden. Tevens word er bepaald, dat geen der werkstakenden den urbeid zou hervatten voordat Warken, voorzitter vau genoemde vereeni- giug, of ziju plaatsvervanger Lambert, hot zouden zeggen. De voorstellen der comraissië» hebbon betrekking

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2