1ZEN, geschilderde PIJ. BINNENLAND. ksen dl Zaterdag 7 Januari. 1893 i ën FEUILLETON. OVERWONNEN. AR, Dollars, ut. bet h, N° 5038. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» ast Company per poet 1.70.’ Afzonderlijke Nouuners VIJF CENTEN. De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Is een man die door zijn raadsman verklaard wordt ik Kneppers e. VELD, ’o., t den 16den werkkracht ondervindt, spreekt ii (Naar het Duitech.) VI. Bovendien worden alle Advertentiön gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. van van van ade Kunsten irecteur der Utrecht nts. NKMAN. 'eplaatste 2 pCLen ’ASSA te Haastrechtde 2e prijs, 15, door I. Kruijt, Stolwijk, en de premie, 6, door A. Benschop, Berg-Ambacht. i kalm maar IREN voor (CHT 507 dus eigen- iEN, MGING, :o., NGEN, Directeur. i niet te be- Janskerk te mis der St. mingen enz. rljjk levens- i Gebroeders ADVER TENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere rege] meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden is 1.25. franco jen der an 100 pCt. Thans is ook hot ambtskostuum voor do loden van den pensioenraad voor burgerlijke ambtenaren vast gesteld. Hoe het er uitziet is niet bekend gemaakt, gelijk dat van de heeren van het kroondomein. Wy weten dus niet of het groen met zilver of blauw met goud is. Voor den goeden gang van zaken schijnt GOÜDSCHE COURANT. De y’sclub „Voorwaarts" te Borg-Ambacht, liet op Woensdag 4 Januari aldaar een’ schaatsenwed- stryd houden, waaraan 18 rijders deelnamen. Do le prys, 30, werd behaald door A. Hoogendijk, GOUDA, 6 Januari 1893. Gisteravond word in het Café „Unie” de gewone halfjaarüjksche vergadering gehouden van de Werk- liedenvereeniging „de Vriendschap” onder leiding van den heer C. M. van der Horst. Na eeno korte inleiding deelde de Voorzitter mede dat het afgeloopen halfjaar gunstig mocht genoemd worden, doordien, niettegenstaande de vole uitge- keerde ziekengelden, nog een batig saldo was over gebleven van ruim 70. In plaats van don secretaris G. de Morree en de commissaris C. Nieuwlaud, werden gekozen de heeren Hordijk en van der Horst. Na mededeoling dat do gekozenen hun functien aannamen en dat het ledental 165 bedroeg, werd de vergadering door den Voorzitter gesloten. 16) Hoe pijnlijk het meegedeelde gesprek voor Her- mine ook geweest was, toch droeg het goede vruchten voor haar. Hare oogen werden er door geopend, ze had eéh blik in zichzelve geslagen, en nu wist ze, dat ze Johan liefhad met een gansch andere liefde dan de vroegere genegenheid, die meer overeenkwam met de hartelijkheid tusschen broeders en zusters in een welaangonamen familiekring heerschcndedoch ze wist nu tevens, dat ze niet hopen mocht, ooit de wenschen van baar gemoed vervuld te zientenzij te kwader ure voor Johan’s streven in de toe- komst! de'tijd ook zijn broederlijke genegenheid deed overgaan in een dieper gevoel voor haar, krach tig genoeg om er de blinkende officiers-epaulet, zijn aanstaande rang in het leger, voor op te offeren.— Maar zoover zou het waarsohijnlyk nooit komen, zou het zeker nooit komen door baar toedoen. Ze was in weinige dagen eenige jnrer. ouder geworden aan gemoedsleven, door den innerlyken strijd tusschen idioot te zyn, wieu de cipier der gevangenis gek noemt, waarvan de geneesheer verklaart dat b" 1 aan bijzondere stupiditeit en wien do officier van justitie qualificeert als niet schrander, intellectueel slecht ontwikkeld enz. toorelcenbaar of niet als hy I diefstal pleegt? Ja, zei do officier van Justitie bij do Haarl. Rechtbank, on Z. E. A. eischte dan ook 14 dagen gevangenisstraf tegen den persoon in quaestie Joh. Ant. Sieraad. Neen, zoi do verdediger mr. Joh. Spoor, die op ontslag van rechtsvervolging aandrong. De rechtbank zal over 8 dagen uitmaken wio ge lijk heeft. Door den agent-majoor T. A. C. Termaten is Woensdag te Rotterdam A. J. Boot aangehouden, wiens aanhouding door den commissaris van politie te Gouda wegens diefstal van zakken en touw was verzocht. Aan den wedstrijd op schaatsen to Stolwijk, uitge schreven door de ijsclub Stolwijk, is deelgenomen door twintig personen. Na eenen vinnigen strijd werd de prijs van 40 behaald door A Hoogendyk te Haastrecht, de le premie van 15 door A. Snoek te Nieuwerkerk a/d. IJsel, en de 2o premie van 5 door H. Smits te Strijen. De Parijscho dames, die thans druk aan schaat senrijden doen het ijs is er in jaran niet zoo dik geweest als nu hebbek. hare costuums zoo danig ingericht, dat zij zich, als zij vallen, niet zoo licht meer kunnen bezeeren.’ Zij dragen namelijk kussentjes genaaid in hare mouwen, op de ellebogen, de knieën, don rug, enz. kortom op nagenoeg alle plekken, waar zij onzacht met het ijs in aanra- 1 king konden komen. Z._ zij veel geruster op de gladde baan, en de kus sentjes staan, met beleid on smaak aangebracht, niet leelijk. het echter noodig dat een ambtenaar wordt uitge monsterd en eeno betrekking niet behoorlyk kan wor den uitgeoefend als hij die ze bekleedt bij officieele gelegenheden maar een zwarten rok en witten das draagt. Als het niet volstrekt noodig was, zou zeker niet van hooger hand holcostuum worden voorgeschreven. jJJ Zoo nu voor andere zaken, die misschien even ge wichtig zyn, zoo niet gewichtiger, eveneens zoo stipte voorschriften bestaan en nageleefd worden, dan kan men er niets tegen hebben dat ook bepaald worde of de functionarissen in 't rood, in ’t groen, in ’t geel of in ’t blauw moeten zyn gekleed. (Arnh. Ct.) haar pas ontwaakten hartstochten haar jonkvrouwelijk gevoel van plicht en eerbaarheid, dat in elk rein gemoed aangroeit met de liefde. Nu werd ze nauw lettender op haar woorden en haar gedragingen in ’t bijzijn van Joban, dan ze misschien geweest zou zijn, indien do harde, maar duidelijke uitspraak van Rei nsert haar niet aan haar zelve had ontdekt, en hel was wol noodig, dat zij zich beheerschtowant schier eiken dag kwam Johan Perra zyn vroeger en welbemind te huis bezoeken. Met baar geheim in ’t hart somtijds inwendig verteerd door stryd en verdriet uvor haar hopeloos gevoel kwam Hermine er zelfs toe, hom dag aan dag op de oude broeder lijke wijze te bejegenon, en zat ze, dicht aan zijn zijde of tegenover hem, zijn vroolyken toon op te vangen terwijl hij vertelde, van zijn vooruitzichten in ’lieven, van zijn rusteloosheid om vooruit te komen in (le wereld, van zijn aanstaand geluk over jaren natuurlijk als bij met eeu lief en rijk vrouwtje getrouwd zou zijn, en hij tante, Her- i mine of Eddo, beurt om beurt bij zich te logeeren kon vragen, om ze in zijn levensgenoegen te doen deelen. Hij had den eersten stap op den weg, die tot dit doel leiden kon, reeds gedaan hy dong naar een plaats op den cursus ter opleiding tot officier en zag met gerustheid den dag te gemout, waarop het daar- voor af te leggen examen beginnen moes".; met ge- rustheid, aangezien hij zich welbewust was, te Kam-1 pen zijn tijd niet ongebruikt voorbij te hebben doen gaan, maar integendeel het gebouw zijner wetenschap pelijke kennis op den goeden grondslag, ter schole daarvoor gelogd, hooger opgetrokken te hebben door ijverige zelfontwikkeling. De dagen deS onderzoeks braken aan. Johan bad wel zeker geen gelegenheid om zich gedurende dien tijd naar de familie Bronryp te begeven, want hij liet zich zelfs des avonds, als wanneer men veronderstellen mocht dat het examen vour dien dag was afgeloopen, bij deze niet zion, en juffrouw Bionryp en Hermine beiden zagen hoe lan ger hoe meer met ongeduld naar hem uit, verlangend om te hooren of hij tot den wedstrijd was toegelaten, die aan het eind der baan de blinkende epaulet kon doen winnen. „Wat ze hem goed zou staan, als die tijd oens komen mocht I” zei juffrouw Bronryp, die trolsch was op haar veelbelovenden aangenomen jongen maar Hermine slaakte bij dit gezegde een diepen zucht, als eenig antwoord. Eindelijk kwam Johan thuis; en bij zyn eersten voetstap in het kame'rtjen reeds ontving hij de felici taties van de huisgenooten, want zijn gelukkig gezicht kon hun niets anders vertellen dan dat het examen I naar wensch afliep. „Ja, ik ben er door,” gaf hij ten antwoord „maar dat is nog niet alles. Wil je wel gelooven, dat ik vandaag lol de wetenschap ben gekomen, al veel knapper te wezen, dan ik vroeger dacht ooit te zullen worden.” „Dat is een plezierige ontdekking,” zei Her mine „ik heb het helaas I zoo ver nog niet ge in het Maandblad tegen de Feroahchingen, leest men het volgende: Jenever-bestrijding door melk. Wij ontvingen dezer dagen een hoogst belangrijke modedeeling van de Directie der Wesler-Suikerraffinaderij betreffende er varingen bij de werklieden van hare fabriek met af geroomde melk. De werkkracht, en vooral de zoo gewichtige factor de werklust, werden zeer belangrijk verhoogd tengevolge van het verkrijgbaar stellen te gen zeer lagen prys van bacteriën -vrije afgeroomde I melk aan iederen werkman, die zijn verlangen daartoe te kennen gaf. Dat zoowel de werkman als de fabriek de voordeeleu van deze betere voeding en grootere it j werkkracht ondervindt, spreekt van zelf, terwyl deze Zoo zacht gepantserd, glijden j maatregel door de werklieden zeer op prijs gesteld wordt. Toen voor eenige jardn in de vergadering van den „Volksbond tegen Drankmisbruik” Vtforgesteld werd, om aan te dringen op latere opening en vroegere sluiting der kroegen, gaf de Redacteur van dit blad in overweging, om indien men iets kwaads aan het volk ontnam, liefst iets goeds daarvoor in de plaats te geven, en aldus ontstonden de nu reeds bloeiende Volkskoffiebuizen in de hoofdstad, waar men voor geringen prijs goede spijzen en dranken, doch geeQ

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1