GOV pA. DAMES Attentie PETKOLHl'M-.\üTKKKI\(jiK\ ADVERTENTI&N. Bultcnlandsch Overzicht. spiritualiën kan bekomen. Blijkbaar heeft de Directie ran de Wester-Suikerraffinaderij dit zelfde denkbeeld gehad, door den werkman gelegenheid te geven, in plaata van water, dun bier of jenever, iets voedzaam* voor lagen prys te bekomen. Wij wenschen haar geluk met dit zeer navolgenswaardige voorbeeld cn met de nitnemendo uitkomsten van hare proef. De genoemde fabriek draagt, naar wy verne men, voor ééa derde by in den priji. De heer J. F. Heebink, hoofdon ler wijzer te Ara* aterdam bezocht de vorige week met oen zestal zijner leerlingen het Blindeninstituut in de Vossiusstraat aldaar en schrijft daarovor o. m het volgende aan het Handelsblad sr De nieuwsgierigheid van het uilverkoren zestal was gedurende eenige dagen zeer gospaDnen. Den 27n ging ik don directeur een voorloopig bezoek brengen. Berst sedert eeuige maanden voor deze zeer gewichtige en eervolle taak geroepen, heeft de heer H. J. Lenderink met dien korten tyd gewoekerd, en ieder, die in do gelegenheid is geweest den bartelij- keu en humanen, maar tevens hoogst beschaafden man in zyn edelen werkkring te leeren kennen, moet van oordeel zyn, dat de commissie, na het overlyden van den wolbexende heer J. H. Meyer, in deze ernstige zaak een uitmuntende keuze gedaau heeft. Daarby kan verzekerd worden, dat het den heer Leuderink in deze enkele maanden reeds gelukt is de achting en het vertrouwen van zijne ondergeschikten en medehelpers, en zekor ook do warme genegenheid van alle leerlingen te verwerven. Uit de schriftolyk* mededeelingeu, welke de heer Heebink van zijn leerlingen ontving, bleek welken diepen indruk liet bezoek dezer modelinrichting op allen had gemaakt. Vooral bewonderdru zij do wyze, waarop de blinde kinderen lezen, aardrijkskunde en handwerken leoren; de snelheid waarmede zij plant ten op do kaart weten te vinden, is merkwaardig en niet het minst hot orgel- on pianospel. Een der jonge bezoekers, zoon van een onzer meest gevierde orkestdirectenren, schreef o. a.: „Ik moet zeggen, het piauospel verbaasde mij het meest, want om blind pinno te spelen leek my haast onmogelijk. Maar daarom moet u niet denken, dat ik bet andeie niet mooi vond." De beer Heebink voegt hior nog bij, dat na het oonoert, dat van half 11 tot twaalf uur duurde, de heer Lenderink een waardoerend woord richtte lot zyn raode-onderwyzers, en het talryk auditorium er aan herinnerde, dat het bestuur zeer tevreden is, wanneer nieuwe begunstigers van hunne belangstelling in deze zoo waarlijk raensohlievende inrichting blijk goven. De Winsohoter bladen melden omtrent het gebourde te Sapporo eer: De aanleiding van bot gebeurde op Maandag is te zoeken in bet feit, dat Zaterdag, na eene lezing in de volksbierhnlle door Travailleur, alle bezoekers werden gevisiteerd of zy ook vuurwapenen by zich hadden. Door den commandant toch van het deta chement huzaren, den len luit. Van Overvoldt, wns aan den Commissaris der Koningin in Groningen een schrijven gericht, waarin hij er op wees, dat er zooveel revolvers in het bezit der socialisten waren, en waarin hy verzocht, hun deze vuurwapens te mogen afnemen. bracht." Maar dan stelde je de eisohen aan je zeiven vroeger immers niet heel hoog, Johan vroeg juf frouw Bron rijp. Wel tante, toch zoo tamelyk. U weet, dat mijn streven toen reeds was, eenmaal mijn examen voor tweeden luitenant to kunnen doen, en er met eere door te komen natuurlijk; maar onbekend met de éischen van het programma, stelde ik mij die zoo hoog voor, dat ik meestal vreesde het nooit zoo ver te zuMon brengen. Eu wat is my nu gebeurd? Ik zal niet naar den oursus gaan als leerling, maar als instructeur van de tweede afdeeliog. De examinatoren hebben mij verklaard, dat ik gorust mijn examen voor tweedeu luitenant zou kunnen doen, wat de wiskundige vakken betreft. Victorie!" «Manr waarom doe je dat dan niet?" vroeg juffrouw Bronryp. Ik mag nog niet, tante I niet voordat ik twee jaren onderofficier ben, en die heb ik dan ook wel noodig om in de dienst- en exercitie-reglementen meê te kunnen doen zooals 't behoort." Je hebt in Kampen dus niet stil gezoten, jongen 1" zei juffrouw Bronryp weer, hem met be wondering aanziende Ja wel, tante I daarmee heb ik het gekregen. Enfin, nu nog een paar jaron on ik zal ze luten schitteren, dat je er pleizier van hebt, Hermine! De vooruitziohten zyn goed, voor ons jongens uit het volk, die hun best willen doen om wat te worden Het antwoord op dit schryven luidde, dat dit binnens huis niet mocht geschieden, maar nel na afloop van eene vergadering. Aan deze vergunning werd Zaterdag gevolg gegeven en man voor man onderzocht, niet zonder verzet der socialisten en slagen met de karabijn kol ven door de huzaren. Kenigen werden licht gekwetst; een van de verzet plegers, die zeker ook al op minder aauge- name wijze had kennis gemaakt met den «sterken arm', sprong, ten einde hut hazeupad te kiezen, op het ijs, doch zakte er door en kwam tot den hals in het water. Door een rijksveldwachter werd hij uit zijn netelige positie verlost. Travailleur zelf was de laatste, die de zaal verliet. Nadat men hem verzekerd had, dat hem geen leed zou geschieden, wandelde hy met zijn moeder naar huis. Buiten werden niettegenstaande het onderzoek schoten gelost, waarop de wachtmeester der huzaren schoot. Eenige personen, die weerstand boden aan het gebod: «Uit elkaar I" wérden met geweld uiteen gedreven eu maakten kennis met de kolven der kara- bynen, tengevolge waarvan nog twue van die wapens werden stukgeslagen. De misnoegdheid onder de arbeiders over het op treden der huzaren was groot, en te verwachten was het, dat zy vroeg of laat daarvan bfijken zouden geven. Toen dan ook de huzaar Bergsma Maandag atroo ging halen uit de papierfabriek van den heer Seholten, werd bij door een fabrieksarbeider bij de keel gegre pen, onder den uitroepDat is een dier kerels, die ons gefouilleerd hebbon." Eenige arbeiders zagen iu deu huzaar den persoon, die Zaterdags veel klappen had uitgedeeld. I)e man werd daarna op ouraeuschclyke wijze «loor een groote overmacht mishandeld. Men trachtte hem in het kanaal te uwen cn aan een paal te binden, hetgeen eindelijk door een paar oudere arbeiders belet werd. 11 y ontsnapte en kwam met 2 maréchaussees terug om proces-verbaal te doen opmaken. Ze worden door een honderdtal arbeiders ontvangen, die hen uitjouw den, sarden en alweder door opdringen do mannen in de vaart trachtten te krijgen. Tevens werden ze onophoudolyk met steenen geworpen, waarvan ver scheidene raak waren; Puytnbroek kreeg een steen voor het hoofd, die op de klep der pet afstuitte, doch hem het hoofd verwondde, terwijl een ander een zware kei tegen de borst kreeg. Op zelfbehoud ver dacht gaven de militairen daarop vuur, waardoor P. do Keizer eon schot sobuin van voren onder de korte ribben in den buik kreeg, terwyl de kogel aan den achterkant weer uitkwam. Niettegenstaande hij oogenschynlijk doodelyk ge wond is, moet zyn tyeatand van dion aard zijn, dat er kans op genezing bestaat, aangezien de kogel zich bijlange en niet Jdor de teore licbaamsdoelen heeft geboord. A. Blauw kroeg een schot in den buik, doch meer langs de zyde, B. Zwiens een in het been, B. ten Cate een in de armen en J. Rieks een schot in het dijbeen, terwyl de persoon van "W. Grasmoijer ook nog gurnakt werd. De gewonden zijn allen naar het ziekenhuis te Groningen vervoerd. Niet alleen echter dezo arbeiders, maar ook de maréchaunsée Puyrabroek had een verwonding opgeloopen en wel een snede ovor oen zyner handen. Terwyl de militairen terugtrokken uit gebrek aan munitio en nog steeds door de arbeiders met steouen werden gogooid, heerschte er een ontzettend tumult. De zwaar verwonden boden een vreeselyken aanblik, in 't leger. Er ontbreken veel officieren nu, na die reorganisatie; de cursus is uitgebreid, de luitenanf- inspeoteur zal de eerste klasse vooruit laten mar- cheeren, en ik znl mijn best doen om met mijn tweede klasse in 't opsluitend gelid te blijven.... En is er verder geen nieuws hier, tante?" «We hebben een aardig huisje gehuurd, Johan 1 want jo weet, over aoht dage moet do Levensverze kering met ons afrekenen, en ik verlangde er hard naar om beter te wonendaarom wachtte ik niet langer dan noodig was." «Nu komen de traotementsdagen dus gelukkig weer terug, tante I" Ja, jongon! en 'twas hoog tijd ook; maar ik mag niet klagen; wo zyn er gekomen met Gods hulp, en met die der monschen. Jammor, «lat Rei- naert boos blyft, hij heeft zich niet meer by ons laten zien." «Waarom is hy toch eigenlyk boos geworden vroeg Johan. «Je hebt me dat nog niet gezegd, tante!" «Och, hy was niet best gehumeerd op dien dag, 't zal later wol weer beter gaan," viel Hermine emsklaps in. «Je weet, de man is goed van hart, maar zyn toon soms wat te ruw. Johan zou je ons by 't'verhuizen niet wat kunnen helpen?" ver volgde zij daarop, blykbaar om van het gevaarlijke onderwerp af te komen. «Wel dat spreekt.... Wanneer begint het in- pakkeu terwijl vrouwen liepen te huilen cn buunc mannen trachtten huiswaarts te brengen. Reeds met den trein van 3.14 arriveerde de kapitein der maréchaussé:'s Oosterman te Sappemeer. Een onderzoek werd ingesteld en zwaar geboeid werden te Winschoten eergisteren avond onder geleide van twee maréchanssées gevankelyk binnengebracht do personen van Klaas Mulder, Siert van der Laan en Berend Bonman, du eerste tijdelijk aan de fabriek te Sappemeer werkzaam. De mishandelde huzaar lag eergisteren ziek te bed. Er heerscht na al het gebeurde een zeer gespannen toestand. Geheel do burgerij van Hoogezand en Sappemeer is eenstemmig van gevoelen, dat de plaatselijke en militaire overheid, na alles wat daar reeds in den laatsten tijd door de socialisten en hunne geestver wanten is uilgehaald, èn tot beteugeling van den overmoed èn voor eigen lijfsbehoud tot handeleD ge noodzaakt waren. De antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Wageningon vergaderde gisteren avond en nam, na breedvoerige bespreking, met algemeene stemmen aan de volgende motie: 1 „De vergadering, van oordeel: «dat door de gemeentewet de vryheid van keuze van een gemeente-ontvanger niet tot de aanbeveling van het 1). B. wordt beperkt; «dat waardige en alleszins geschikte ingezetenen voor de benoeming eener plaatselijke betrekking allereerst in aanmerking behooren te komeu «dat du niet-benoeming tot gemeente-ontvanger van een der twee aanbevolen vreemdelingen, uiej te kennen geeft vertrouwen of wantrouwen in bet D. B., overmits zoodanige benoeming alleen afhangt van persoonlijke opvatting omtrent meer of minder recht matige aanspraken en geschiktheid «dat, hoezeer ook betreurende, dat het I). B. hierin aanleiding heeft gevonden tot het nemen van ontslag, de Raad door zijn handelingen het vertrou wen der kiesvereeniging niet heeft verbeurd; «dat het samenroepen eener volksvergadering om in zqlk een zaak nis opperste rechter te beslissen eon daad van groote onvoorzichtigheid en bovendien revolutionair is «gaat over tot de orde van den dag." Voor eenigen tijd werd een groote meelfabrikant in België beschuldigd, zyu meel met niet minder dan 20 pCt. krijt vervalscht te hebben. De chemi sche expertise bewees dit onloochenbaar, docli daar de fabrikant beweerde, nimmer krijt in zyn fabriek gehad te hebben, viel de verdenking op den tusschen- bandelaar. Dit vermoeden werd des te waarschijn lijker, daar de geconstateerde deeltjes krijt te groot waren voor de in de fabriek aangewende zeefmachi- nes, zoodat de (ervalsching van het meel na het ver laten der fabriek moest hebben plaats gevonden. Doch nu deed zich de moeielijkheid voor, dat de «plombes" aan de zakken volkomen ongeschonden waren, zooals de fabrikant zelf moest erkennen. Hoe kon dan de tusschunpersoou knoeien Door een zorgvuldig voortgezet onderzoek der justitie bleek nu, dat de tusschenhandelaar een persoon in dienst had, wiens specialiteit bestond in het uit- en in elkaar zetten der plombes en wel op zoodanige wijze, dae niemand het bedrog kon constateeren. Voor de «Zoodra je maar tyd hebt." «Dien heb ik r.n al." «Wel, neem dan de boekenkast maar voor je rekening om te beginnen; daqr bebjo toch het meeste verstand van." «Dat is juist een corvée naar myn zin," zei Johan. «Maar als het soms wat lang duurt, omdat ik nu en dan wel eens zal snuffelen in ooms nala tenschap, zult ge toch niet boos zyn, tante?" «Haal je hart er gerust aan op, jongen 't ia in lang niet gebeurd." «En ik zal er nu meer aan hebben dan vroeger* tanteDaar staat in die kast veel, dat vroeger roya begrip te boven ging." Juffrouw Bronrijps gelaat verschoot eensklaps van kleur, ze dacht aan de booze boeken, die haar echt genoot hoe langer hoe ongelukkiger hadden gemaakt, naar mate hij ze meer bestudeerde. Wel bem, voor wien zulke boeken onbegrijpelijk bleven 1 Johan had zijn rok reeds uitgetrokken en een sloof je voor gedaan, opdat de slof zyn kleedij niet zou schaden. «Jongen, pas opzei ze toon «Er is mis schien wel wat in die kast te vinden, dat gevaailij- ker is voor je ziel dan de stof voor je kleeren. Ik ken de titels niet van datontuig; maar als je zoo iets vinden mocht, geef het my dan en ik zal het ver branden." (ff ordt vervolgd.) rechters eelven werd deze werkman nu uitgeuoodigd, zyn kunsten te vertoonen, en met behulp van een paar instrument s ontdeed hij de zakken inderdaad in zeer korten ty«l van de plombes, om ze daarna weder even vlug er aan te bevestigen, zonder dat dezo bewerking te ontdekken was. Het «Mdbl. t. d. Verv.," waaraan wij dit bericht ontleenen, acht het voor onze meelhandel van groot gewicht, op deze buitenlandsche specialiteit te wijzen en by het plombeeren der meelzakken doeltreffende maatregelen te netnen, ter wering van mogelijk be drog door tussohenpersouen. De dramatische schets van Otto MullerZij wil niet trouwen had veel succes. Wij waren daarbij in de gelegenheid ons te overtuigen hoe de dochter van den geliefden acteur Haspels belooft haar naam eer aan te doen en onder leiding vau haren vader een sohoono toekomst tegemoet te gaan. Ten slotte de mededeeling dat verleden week be sloten is de vonnootsohap van hot gezelschap Le Gras Haspels (dat dreigde uit elka&r te gaan) ook na I September a s. weder voort te zetten, zoodat wij hoop kunnen koesteren het ook voortaan hier ge regeld te zien optreden. Kamer en ait den Senaat bijeenkomen om de her- zieningsvoorstullen der regeering in behandeling te nemen. Volgens de Prees Exchange zal de Knbinetsraad, die op !0 dezer onder Gladstone's voorzitterschap zal geboudeu worden, zeer belangrijk zijn. VoOr het eerst toch zullen dan do ministers over de Ho- morule-voorstellon in hnu geheel geduclftenwisseling houden. van de Makelaars Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam De markt was heden flauw. Loco Taukfust 6,10. Junuari-lovering 6.10, Februari- 0.06, Maart- 6.April- 5.95, Mei- 5.90, Juni-6.90, Juli- 5.95, Augustus- 6.September- f 6.October- 6.No vember- 6.December-levering 6.zeilend 6.15. V Heden overleed alhier zacht en kalm na eeno langdurige ziekte en tijdig voorzien van de H.H. Sacramenten der stervenden onze geliefde Zoon, Broeder en Behuwdbroeder de WelEdelgeboren Heer AUGUST ANTON1US KOCK, in den ouderdom van ruim 58 jaren. Uit nuam van allen, Wed. A. KOCK- J de Witte. Gouda3 Januari 1893. Voor de vele blgken vau belangstelling ontvangen bij gelegenheid van het overlijden van onze hartelijk geliefde Moederen Behuwd- moeder, M. C. STOEL, Wed. van den Heer A. van der Voort betuigen wjj onzen welge- meenden dank. J. H. van per VOORT. A. P. M. van der VOORT geb. Danckaerts. De dag van 1 Januari is mjj, door vele en harteljjke bewjjzen van belangstelling en toege negenheid, tot een waren feestdag gemaakt. Allen die daartoe hebben medegewerkt, bied ik myn oprecht gemeenden dank aan. W. KROMHOUT Je. Prijsaanbiedingeu worden inge wacht voor 700 Hectoliters GAS- COKES hetzij voor het geheel of voor gedeelten daarvan. De Cokes moeten direct in ontvangst geno men worden van het terrein der gemeenterei niging en uit het schip »De Hoopt, schipper SCHUTTE, buiten aan deTnrfsingel te Gouda. Brieven franco letter» D. T. 8. Algemeen Advertentie-Bureau NIJGH van DITMAR, Rotterdam. j|et beste, onachadelykste en fcs- Éfffok makkelykste poetsmiddel voor Heeren irfl en vooral dames en Kinderschoenwerk, Is de Appretuur van C. M MUIIer L Co. Berlin, Beuth-Str. 14. - Men lett* goed ■maSr 0p naam en fabrieksmerk. Vtrkrygbaor by. Hiartn Wlnkellari In ithoanwark, gilantwlM, Srogaryan »nz. hl- Qanaraal-Dapot by: W. Sardamann, Arabaai. ADVERTENTIES in alle Binnen- en Buitenlandsche Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. Prinse» Marie vnu Edinburgh, <le bruid van den Rumannscheu Kroonprins, ontvangt zeer fraaie bruids geschenken. Daar zijn er al bij de tweehonderd ingekomen. Do leden van het Eugelsche en Ru- maansche Koningshuis en van het Huis Hohenzol- lern geven haar te zamen een groote, rijk vorgulde lijst in rococostijl, met hunne afbeeldsels er in ongeveer vijftig portrettenKoningin Victoria, de grootmoeder der bruid, in het midden, en daarom heen do Duitsohe Keizer en zijn gemalin, Keizerin Frederik, do Koning en de Koningin van Rumanië, de Hertog en de Hertogin van Edinburgh, allen op hun beurt omringd door hunne familieleden. Voorts ontvangt do bruid van Koningin Victoria een groote broche en oorringen van diamanten en smaragdenvan hare moeder een diadeem van dia manten, een garnituur van diamanten en saffieren en verscheidene andere kostbaarheden van den Hertog van Edinburgh een toilet met alle toebehuoren van verguld zilver, fraai bewerkt in 16e- en 17e-eeuw- schen stijl. Hare andere vorstelijke bloedverwanten schonken haar allerlei sieraden van edelgesteenten, de Sultan van Johore een zilveren thee- en koffie- servies, enz. De bruid doet bij haar huwelijk afstand van alle rechten op de troonsopvolging in Eugeland. TOO HST EEL. Gisterenavond voerden de Feretnigde Rotterdamsche Tooneelistey, onder directie der bh. Le Gras Has pels hier op het tooneelstuk De Hinderpaal, van Alphonse Daudet. Deze beroemde romanschrijver, wiens Fromont et Risler, Les rois en exil en l'Evangc liste ook hier te lande algemeen bekend zijn, heeft een enkele maal ook zijn geluk beproefd op hei tooneel, doch zelden met goed succes. Zijn laatste stuk, waarmede wij gisteren mochten kennis maken, was nog het beste wat hy leverde. Naar men zegt kwam hij, na do versohyning van Ibsen's toonvelstuk Spoken(dat ook hier ter stede werd opgevoerd door een Amsterdarasoli gezelschap) op het denkbeeld op zijne wijze de erfelijkheids-theorie te behandelen. Ons komt dat echter niet waarschijnlijk voor. Immers werd Lidier's vader eerst twi-e jaar na de geboorte van zyn zoon krankzinnig en wel, zooals ons in het eerste bedrijf werd medegedeeld, door een zonnesteek. Van herediteit olzoo geen sprake en vreemd zelfs «vns het, dat zulk eeo krank zinnigheid den raadsheor Le Castillon als voorwend sel kon dienen om het huwelyk te doen afspringen tU88chen Madeleine en Lidier. Dit nu daargelaten, bevat De Hinderpaal verscheidene boeiende too- neolen. De beide eerste bedry ven zijn niet bijzonder onderhoudend, doch het 3e en 4e zijn goed geschre ven en maken een uitstekenden indruk. Over het spel der artisteu (dat gewoonlijk zoo grooton lof verdient) kunnen wij ditmaal miuder te vreden zijn. Eukele van hen kenden hunne rollen niet en hadden te veel de hulp van den souffleur noodig. Mevr. Beersmans was meer dan eons blijk baar in de war en by dun heer Rosier Faassen kwamen de woorden er soms met horten en stooten uit. Het was waarschijnlijk niet bij toeval, dat hij voortdurend vlak voor hot souffleurs-hokje zich be woog. Soms inanlte hy er blykbaar maar iets van Tot verontschuldiging mogo wellicht dienen dat Daudet's stuk den laatsten tijd piet voor 't voetlicht kwam, terwijl wij gewoonlijk stukken te zien krijgen, die nog dagelijks worden gespeeld en waar de ac- triseu dus meer «in" zijn, hetgeen niet wegneemt dat wy als een tooneelgezelschap tot ons komt, dat alom in de kunstwereld zoo hoog staat aangeschre ven, eeno voorstelling mogen voideren, die in alle opzichten goed verzorgd zy en dat was die van gis teren avond niet. De hoofdrollen waren in haifSen van Mevr. van KerckhoveuJonkors en den heer Tartaud. die de hoofd-scènes gelukkig goed vertolkten en tot hun recht deden komen. De heer Heori de Vries, Mej. Alida Klein en Mevr. Burlage gaven hunne korta tollen verdienstelijk weer. Eerstgenoemde was zóó gegrimeerd, dat hy alleen aan zyn stem te herken nen was. Een afzondeilijk woord van lof komt den keer van Kerckhoven too, die als „de nieuwe jacht- Opzieneru een keurig staaltje gaf van tooneelspoel- kuust. De werkstaking in bet Saarbukkeu is iets verminderd er kwamen ongeveer 1500 man meer op; toch is daarmede tegenover 21.000 stakers uog geen spreke van beëiudiging van den strijd. Daarby komt, dat onder de stakers tjen zeer opgewonden geest heerschtde lieden zijn opgestookt en het zaad is iu heele goede aarde gevallen. De ongere geldheden, die tot heden voorviolen, zijn van niot veel beteekeuiskomt het werkelijk tot een botsing met de militaire macht, dan kunnen e.r veel dooden vallen, want de mijnwerkers hebben revolvers ge- kocht. Bij do autoriteiten en bij de mijndirectie is het wachtwoord geen zwakheid. In do heele streek zyn overal de strafbepalingen aangeplakt tegen op ruiing euz. De arbeiders, die aan de machines zijn en tot heden hieven werken, hebben aanzegging gekregen, dat zij, die bet werk staken, voorgo*^ zijn afgedankt. De werklieden, die niet meedoon aan de staking, hebben natuurlijk veel te verduren, al wor den zij door de militaire maoht beschermd. Een algemeeue werkstaking dreigt uit te breken in bet kolenbekkeu vnn den Rijn. Vooralsnog is de rust duar nog niet verstoord. Den 16e dezer zal te Essen enne groote bijeenkomst van mijnwerkers wor den gehouden, waar de algemeene werkstaking zal worden voorgesteld. Men hoopt dun dit voorbeeld te zullen zien gevolgd door de kameraden in Oos tenrijk, België, Frankrijk eu Engeland. L'Eclair, sprekende van het bericht (van den Figarodat de heer Floquet zioh ditmaal niet weer verkiesbaar zal stellen voor hot voorzitterschap der Koraer, zegt gemachtigd te zijn dit ten stelligste tegen te spreken. De hoer Floquet blijft ter be schikking der Kamer, als deze hem weer op den voorzitterstoel wil plaatsen. Opnieuw vraagt de Figaroof het verbond tus- sohen Frankrijk eu Rusland al dal niet bestaat. Er is beweerd (lat een geschreven traktaat tot stand is gekomeb. Niettemin verkeeren zoowel Russen als Franschen in het onzekere, of zij al dan niot boud- genooten zijn. «Als bot verbond werkelijk nog niet bestaat, zegt de Figarokan inen er dan zekor van wezen, dat liet op het oogenblik dat Frankrijk of Rusland iu nood zijn, gesloten zal worden Een redacteur van het blad heeft een onderhoud gezocht met twee Russische generaals, Tscherniaieff eu Komaroff, beiden vrienden van Frankrijk De eerste heeft een veelbotoekenend zwijgen in acht genomen. De tweede heeft noch bevestigend noch ontkennend geantwoord, manr zoowel Tscherniaieff ais Komaroff verklaarden, dat Rusland veel gene genheid voor Frankrijk koestert en dat beide landen een gemeenschappelijk belang hebben. Generaal Komaroff zei zelfs ronduit, dat Frankrijk in geval van een oorlog met Duitschland, stellig op de hulp van Rusland zou kunnen rekenen. Een schryver in het nieuwe Duitsohe tijdschrift Ler Neue Kurs schijnt dit ook te gelooven. Niets wekte omstreoks het einde van den Fransoh- Duitschen oorlog in Zuid-Dqitschlaud meer vrees, dan du bewegingen van het Fransche leger om Bel fort. Moltke zag, dnt de Franschen in de toekomst uit deze vesting met het grootste gemak oen inval zouden kunnen doen in Zuid-Duiischland In een belangwekkend artikel over deze stad in Ler Neue Kurs wordt medegedeeld, dat Bismarck en Moltke lang strijd voerden over de vraag, of de oorlog ver lengd moest worden, alleen om Belfort te bezilton. Bismarck verzette zich tegen dezen wensch van den genoraal-veldmnarschalk en kreeg zijn zin. Dit was eeu van de redenen dor talrijke kleine geschillen tusschen beide groote mannen. De geschiedenis, zegt do schrijver, heeft de juist heid van Moltke'8 meening bevestigd. Belfort heeft niet alleen het plaatselijk belai g dat Parijs had in 1870, maar vereenigt de strategische voordeelen van Motz, en Straatsburg van 22 jaar geleden. De goede verstandhouding met Rusland heeft Frankrijk ge steund bij bet versterkeu zijner positie op dat punt. De schrijver gelooft, dat ook deze toestand do nood zakelijkheid toont van eeno versterking van het Duitsohe leger, en dat dit op een oorlog naar twee fronten zal moeten rekenen. Naar het Handelsblad van Antwerpen meldt, zullen hoden (Vrijdag) de commissies van XXI uit dg

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2