;EN. ISSN, geschilderde STIL I. Lé, 3KEN, 1S93 N° 5039. OVERWONNEN. iring 111893 BINNENLAND. Maandag 9 Januari. FEUILLETON LO rits. JN, «EL 630. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Schte both, liter, Al De inzending van advertentiön kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. hebben te Zevenhuizen op de Hennipsloot. r beste 20037 Verminderd door sterfte door vertrek Weer en wind dienende zal op Woensdag 11 Ja, de dingen (Naar het Duitsch.) VI. intusschen 03. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD 'twelk des Maandags verschgnt. ide Kunsten irecteur der Jtrecht «MAN. 0» nitg» met nil 10474 297 10177 557 432 607 11221 610 11523 302 355 566 21398 1167 21997 599 787 1173 in een De De f ondersteuning ifbusjes 0.35 Neder- Mann. 9435 ieteit »Ons rorden. Als erGel. Heer PEN. GOÜDSCHE COURANT. santon in den m des lardigd reldbe- Stoll- jekookt x>r da- els van AJs 1 van ruiken. H. H. Janskerk te nis der 8t. ningen enz. lijk levens- Gebroeders ADVEKTENT1EN worden geplaatst van 1—5 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Vermeerderd in het jaar 1892 door geboorte u vestiging 1 De heer T. G. G. Valetts alhier zal morgen (Zondag 8 Januari' des middags ten 12*/| ure’ pre cies op de bovenzaal van „de Harmonie* iu eene vergadering der afd. „Gouda* van het Alg. Neder- landsch Werklieden-Verbond een voordracht houden over het Kiesrecht-ontwerp. was hier, naar ons van geachte zyde vrij zeldzaam voorkomend lucht do bezielde vorm ■MIBIIII HlMliailll^ in strijd. Hij houdt op iets te willen; hij tracht zich aan niets meer te hechten, maar zoekt daaren* tegen de grootste onverschilligheid voor de dingen dezer wereld in zich aan te kweeken.” In eene gisterenavond gehouden vergadering van De ijsclub tot ondersteuning van minvermogenden is besloten ook dit jaar wederom handelend op te tre den. Daar de winter zich ook dit jaar streng doet gevoelen en er inderdaad veel armoede geleden wordt verdient dit besluit toejuiching on zal door ieder weldenkende met genoegen worden vernomen. In het begin der volgende week zal door de heeren, die genoemde club vormen, een beroep worden ge daan op do offervaardigheid der Goudsche ingezetenen. Ook thans zal dit beroep niet te vergeefs geschieden. Aan de gisteren te Haastrecht gehouden schoon- hardrijdorij namen deel 14 paren. De prys 26, werd behaald door den heer W. P. h Jong en Mejuffr. M. E. H. de Jong; de eerste r, ie, 10, door den heer W. de Jong en mejuffr. A. de Jong; de tweede premie, 5, door den heer L. Kruijt en mejuffr. D. Oskam. De eerste vier personen wonen te Polsbroek en de laatste twee te Reeuwyk. Eene grooto menigte nieuwsgierigen reed aan weerszyden der prachtige banen. De Lek werd Vrydag voor het eerst overgeloopen, en hoewel vertrouwd, is zij toch niet geschikt om met zware vrachten te worden gepasseerd. Het ys is niet dik op elkander geschoven, en de omstan digheden, waaronder de Lek is gaan zitten, zyn zoo byzonder, dat ouden van dagen zich niet kunnen herinneren, dat met betrekkelijk zoo weinig vorst de rivier is gestremd. dezer Courant geschiedt dageljjks >ndering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Genot Neen, genot was het niet altijdthans voorzeker niet, nu bij, bladerend in Arthur Schopen hauer, met verwondering en schrik nalas en over dacht, wat daarin zeker door de hand van zijn zwaarmoedigen, maar toch welbeminden pleegvader met zwarte lijnen was onderstreept, als om er ieders attentie voor iu te roepen GOUDA, 7 Januari 1893. Loop der bevolking der Gemeente Gouda gedu rende het jaar 1892. Op 31 December 1891 bestond du werkelyke be volking uit Vrouw, Totaal; 10602 ervaring heeft geleerd dat genoemde ijsclub tot1 nuari eene Harddraverij met Paard en Slede plaats van minvermogenden met verstand en hebben te Zevenhuizen op de Hennipsloot. Drie tact te werk gaat en werkelijk die gezinnen giften prijzen zyn daarvoor uitgeloofd. schenkt, welke het ’t meest noodig hebben. Met volle vertrouwen kan men dus baar steunen. In het bestuur is eene kleine wijziging gekomen. Tot vioo-penningmeester is benoemd de heer A. Steensma. Tot nieuwe leden syn benoemd in de plaats der hh. C. J. A. Kerkhof (overleden) en E. van Dantzig (bedankt) de hh. Th. J. W. Peeters en A. Jonker Czn. Zeer begrijpelijk waren deze regels Johan Perra niet en vroolyk vond hij ze evenmiu; ze kwamen lijnrecht in strijd met zijn verlangen om vooruit te komen in de wereld. Hij stond stellig nog op een dier „koele plekken”, en zag er daarenboven eene in de nabijheid neen, niet in de nabijheid, maar op grootea, hoewel niet oubereikbaren afstand nog die door een luitenant, een kapitein, een generaal werd ingonomen, zyn eigen naam dragend. Zou bij dan niet tevreden kunnen leven in de „jam mervolle” wereld? Het streven alleen om daartoe te geraken, prikkelde zijn tegenwoordig leven reeds, en prikkeling was genot. Hij had nu reeds een gevoel van tevredenheid met zijn lot, omdat de hoop hem voorlichtte op zijn pad. Dat de verwezenlijking dier hoop zijn zielsoog voor vroeger nooit vermoede, nooit onderhonden levensellende moest openen, kon hij niet gelooven. Een troosteloos, een jammerlijk boek, zooveel begreep hij er wel van. Toch bladerde hij nog vorder, want het vreemde trekt den inensch en vooral de jongeren van jaren aan. Hij kwam ter plaatse waar Arthur Schopenhauer, vreezende dat het consequent doorvoeren van zijn nen, door zijn lichaam tevens uitgedrukt aanzijn van pessimistische theorie tot zelfmoord als hoogste den Levenswil, en zijne daden komen met zijn natuur toppunt van vernietiging des Levenswil I zal leiden, Voora wi 10 Qent ian 18 jaar Bevolking op 31 Deo. 1892 9620 10611 20231 Onder dit getal zyn begrepen 124 mannen en 15 vrouwen, die in de verschillende militaire gebouwen zijn gehuisvest. In het jaar 1892 zijn 149 huwelijken voltrokken en 3 echtscheidingen ingeschreven. 17) „Hé, waarom niet verkoopen, moeder vroeg Hennine. „Wie weet hoeveel die boeken kosten.” iAl kon ik er rijk meê worden, kind I ik ver kocht ze niet,” gaf haar moeder huiverend ten ant woord. „Een menschenziel is méér waard dan geld of goed.” Johan was intusschen am den arbeid gegaan, maar vorderde daarmee niet veel, zoo als trouwens te voorzien was. Er kwam schier geen boek in zyn hand, of, nadat hij het van buiten met de wiek van stof gereinigd had, sloeg hij het open, om ten minste sens even kennis te nemen van den titel, en het bleef ■eestal bij dien titel niet alleensomtijds vergat hjj, verdiept in ’t lezen, niet enkel het doel, waartoe hij bier met sloofje en slagwiek gewapend voor de kast had post gevat, maar zelfs de aanwezigheid ▼au juffrouw Bronrijp en Hermine, die hom nu en dan gade sloegen, zonder hem door een enkel woord in Zyn genot te willen storen. „Laten wij het leven vergelijken met een cirkelbaan i van gloeiende kolen, die op enkele plaatsen koele plekken vertoont, een baan, welke wij onophoudelijk moeten volgen. Elk, die nog door valschen waan bevangen is en de eenheid van den Levenswil niet doorziet, troost zich met de koele plek, waarop hij door het toeval gekomen is of die hij nabij zich ontdekt, eu hij gaal verder voort. Doch hij, die het Wezen der Wereld heeft doorzien, is voor zulk een troost niet toogankelyk meer. Hij ziet zich zelven dan aan alle plekken te gelijk en trad liefst van de baan af. Zyn wil bejaagt niet meer zijn eigen wezen, dat hij in de Wereld als Voorstelling als spiegel heeft aanschouwd, maar vernietigd het. deugd wordt ascese. Het is hem niet genoeg meer, anderen lief te hebben als zich zei ven, of voor hun belang even hard te yveren als voor het zijne: er ontstaat in hem een afschuw van den Levenswil, die kern en het wezen van de als jammcrvol erkende wereld. Hij verloochent daarom dit in hem versche nen, door zijn lichaam tevens uitgedrukt aanzijn .1 T I Jnrlnn Irnnwn maf »>in nul Woensdag jl. gemeld wordt, een verschijnsel zichtbaar. Te 6 uur 50 minuten wen} namelijk een groot gedeelte van den donkeren, eéftberen winterhemel plotseling als door een lang aanhoudend, teer sterk weerlicht verlicht. Het wit-blauwe licht was zoo intensief, dat men iu en in den omtrek van het zenith duidelijk den vorm der afzonderlijk3 wolken kon onderscheiden dit licht duurde omstr-eks 3 seconden; daarop ver dween het, doch werd nog onmiddellijk gevolgd door een zeer korte en meer roodkleurige flikkering. Daar het licht in westnoordwest- en noord westelyke richting hot sterkst was, is in deze richting onge twijfeld een bolide of meteoriet neergedaald, welke zelf door de vrij zwaar bewolkte, nevelachtige lucht aan het oog werd onttrokken. In het Dagblad van Zuid-Holland en 't-Graven- hage leest men het volgende Een hooggeëerd stadgenoot, ds. J. Herman de Ridder, is gisteren in den ouderdom van bijna 73 jaar ontslapen. De overledene was gedurende 34 jaren, 1853 1887, predikant bij de Remonstrantsch-Gerefor- iKeerde gemeente alhier, na eerst gedurende een jaar te Boskoop, 6 jaren te Waddinxveen en 5 jaren te Gouda het Evangelie te hebben verkondigd. Hij kwam hier met een eervollen naam ook als letterkundige en handhaafde die op schitte rende wyze. De Evangelisch-geloovige richting, welke hij volgde, vond instemming bij zeer velen en de bezielde vorm

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1