naamkaartjes ZEEMILITIE. 34rte Staats-loterij. Zoer Nette Gesteendrukte HiiitenlanM overzicht. PETKOLEUM-iMOTEKKIIMGEN Cantzla&r Schalkwijk, te Rotterdam ADVERTENTIÈN. A. BKIi\K(>IA.\ en Zn. Hwiiijkiiil vul beete bronnen op oen ifiUod van nog ((ten mijl van die atad waar atroomen beet water wit diepe arteaiaebe patten te voorschijn komen. Uil beete water za) met pijpen atadwaarta en op de ge wone wijte in gebouwen geleid worden. Ue atad brengt zooveel in rekening, dat de kosten ongeveer de helft rullen zijn van die van kolenverwarming. Dit ayateem komt zoo na mogelijk het ideaal van verwarming nabij. Donderdag atond te Heerenveen terecht Koert Nij- land, kaateliju te Haulerwijk, naar de terechtzitting verwezen ter zake dat bij, by gelegenheid ©ener ten zynen huize gehouden bijeenkomat van arbeider» eene aanapraak houdende, aan het slot daar ran had ge zegd „wij moeten allen werken, tiaar ia niemand te goed voor, maar pa» op en werk niet vergeefs, en zelfs ons amerig kouinginuetje werkt uiet en die geeft men dagelyk» anderhalf duizend gulden." Beklaagde weet zich niet meer te herinneren, dat bij die woorden heeft gezegd, maar geeft te kennen dat het wel zoo zal zijn, wanneer de getuigen, de twee reldwachters Dat en Huisman, verklaren dat bet werkelijk zoo ia, tórwyl verder uit de door ba- klaagde bij den rechter-commissaris afgolegde ver klaring blijkt, dat btf toegeeft dat die woorden, zijn te werkolyk geuit, eene beleediging voor de Koningin bevatten, en hij spijt gevoelt ze te hebben gebezigd. A décharge wordt verder gehoord do heer Hepkema, die ala deskundige eenige modedeeliugeu doet omtrent hjCt woord amerig (in hét Friesch, hoewel dikwijls met eene andore beteekenis, n.l. die van klein, nietig, emarrig), waarvan der langen Rede kurxer Sinn ia, dat het woord nu eene wel, dan weer niet een be- laedigeude boteekenia heeft, afhangende vau deu Ion de la musique. liet O. M. oordeelt het te laat gelegde wettig en overtuigend bewezen, ou vordert beklaagde'a veroor deeling tot 6 maanden gevangeniaatraf. Mr. Burger, ambtshalve den beklaagde al» raads man toegevoegd, begon ziju pleidooi mot te zeggen dat hy onaangenaam was verrast door do inededee- ling, dat hjj belast was met de verdediging van dezen beklaagde, wolk onaangenaam go»oel er niet op wa» verminderd, toen enkele courauten het voorstelden, ala nam bij geheel vrijwillig de pleitbezorging van bekl. op zichw Nieta nu i» minder het geval dan dit. Voor b#feeon bekl. bad gedaan, bad apreker, zeer gokeoht aan het koninklijk geslacht, dun ook geeuerlei sympathie. Bit wanneer de veleu, die zich naar deze terechtzitting hadden opgemaakt, hoopten dat zij thans nog oeu» niewe belotdigir.gen zouden hooren stapelen op die reeds hadder. plaata gebad hetwelk zich in deze rechtzaal wel een» vroeger had voorgedaan dan zouden zy zeer bedrogen uitkomen» Daarna overgaande tot de moer juridische bespreking van de zaak, betoogde apreker o. a. dat het gebe zigde woord smerig niet wa» van beloedigendo strek king, vooral niet iu het onderhavige rede verband, waar het meer de «trekkiug had gehad om de te genstelling te doen uitkomen tusacben het groote traotemunt. genoten door eene nog zoo kleine en jeugdige persoon. DB alles uitvoerig besprekende, concludeerde apreker ten slotte tot vrijspraak en vroeg daarenboven ««middellijke invrijheidstelling van be klaagde, welk verzoek, nadat waa gere- eu gedupli ceerd, door de rechtbank niet word iugewilligd. Uitspraak Donderdag a. a. bewijzen. Partij zou ook de kans van het pioces nooit gewaagd hebben, tot fe\h in de laatste instantie toe, als de directeurenvr*n do Levensverzekering de kosten zeil hadden móeten betalentnanr 't is goed riemen aujjdeii van èens and' ra leer. Bg de getui- geftverhooren ia zoo/veel vernomen, en uit de onge lukkige gemoedsstemming, waarin do slechte staat der nu onthouden Maatyohappij van Tarquinus uw echlgeuoot destijds gebriicht had, liet zich zoo veel afleidon, dat mijns inaziena bij de rechtbank zelf het vermoeden vap ontydigun dood is gerezeumaar de rechtbank heeft u in 't geljjk gestald, natuurlijk j wa tt bewezen wbrdon kon het nooit, en iu zoo'n geval nqoefi degene, die de vruchten plukte, dut ia hier do Levensverzekering, ook de lasten dragen, dat wil hier •eggen, de uitkeoringun doen. Toe, wees uiet dwaas, juffrouw 1 u«em dat geld geruvt. Ik wil het wel met ju deelen dan draag ik de helft vau je gawetenaaehuld, zoo {lie bij zoo'n sim pél e historie te genover een ryke Levensverzekering-Maatschappij te pas kwain." «Nooitzei juffrouw Bronryp«Nu minder nog dan vroeger, nu ik weet, hoe de wereld myn echtgenoot reeds veroordeelde zonder bewijs voor zyn •ohuld. Omdat het s(jn naam gold heb ik lang Sweifeld zoo ik naar uw woorden handelde, zou nog sohuldigor worden dan ik geweest zou zyn, als God mij niet had gered uit den, bonzen strijd. «Het zy zoo, juffrouw I Ik hoop dat je er nooit spijl van zult hebben. Tweeduizend gulden ruim Het iz den duitschen officieren ten strengste ver boden, ooit in bet openbaar in burgerkleedjug te verschijnen. Zelfs wanneer zy met verlof zyn, moe ten zy altyd hunne uniform dragen. Ken zekere luitenant Schmidt, die desniettemin alt burger gekleed was, had zoo al een beelen tijd rondgeloopen, toen hjj plotseling op den boek vsn een straat onverwachts vóór zyn kolonel stond. Luitenant 8cbmidt verloor echter zijn tegenwoor digheid van gevat niet en sprak met veranderd stemgeluid tot den hoofdofficier «Zoudt u my ook kunnen zeggen, mijnheer, waar luitenant Schmidt woont, ik ben een broer van hem en kom hem eens een bezoek brengen, zonder dat ik hem van te voren heb geschreven." Do kolonel gaf de verlangde inlichting en Schmidt haastte zich naar hui» en trok zoo snel als maar eonigszios mogelijk was zijn uniform aan. Hjj dacht dat hij zyn overste om den tuin had geleid, maar toen hjj den volgenden dag den kolonel ontmoette, zeide deze «Luitenant Schmidt, als tt* broer nog eens een onverwacht bezoek komt brengen bij u, dan zal ik hem dertig dagen provoost geven." Zoodra ergens oene besmettelijke ziekte uitbreekt en de lucht dus verpest is, verwijderen de vogels zich. Hiervan zijn eeu aantal ain 't oog vallende voorbeelden. Bij gelegenheid van eene cholera- epidemie in het jaar 1853 wevd in Ratzeburg opge merkt, dat bij het uitbreken der ziekte al de kraaien en kauwen uit deu omtrek verdwenen waran en niet terugkwamen voordat de epidemie geweken was. Iets dergelijks werd in het jaar 1864 in Muncheu opgemerkt. f Uit de provincie Hanover bericht een ingenieur: «Ken omvungryk werk hield mij eon geruiraen tgd in Dassel op. Gedurende mijn verblijf aldaar brak rondom het stadje de cholera op een hev.ige wijze uit. De bewoners van Dassel klemdeu zich vast aau de bewering, dat er in hunne woonplaats nog nooit eene bosrnettolijko ziekte vau een of anderen aard goheerscht had. Manr plotseling brak de cholera daar ook uit. Op zekeren ochtend meende ik, toen ik miju venster opende, een slechte lucht te be speuren, en op straat zag ik de meuschen de hoofden by elkaar steken. Niet veel goeds vermoedende, bezocht ik deu koopman Obrmann, die tot dusverre hel miost vrees voor de ziekte getoond had. Hij stond aan zijne huisdeur en bracht mij met een ernstig gezicht uaar zijne sohuur. «Ziet ge", zeide hij, «wij hebben de ziekte. Geen musch is meer te zien. Kn die doode visacheti heb ik uit de beek genomen; daar zwommen zij, mot den buik naar boven." Omtrent een dergelyk eigenaardig verschijnsel in de dierenworeld berichtte de Berliner Abendpost van 28 Augustus 1892 «Gisteren had er eeu groote vischvunget plaats, wanrby eeu gedeelte van do Ber- lijn aclie bevolking natte voeten heeft opgeloopen. Tegen deu middag was de oppervlakte van het water met duizenden verdoofde visschen bedekt, die velq nieuwsgierigen gelokt hadden. Bij deu molen aan don dyk maakten de arbeiders, die daar aan 't werk waren, schielijk eeu vlot, oin vaudaar af, met eeu mand aun een stok, de lekkere hapjes te vangen en ze aau de vrouwen te brengen, die op den kant van het water stonden te wachten. Aan welke oorzaak die verdooving van de visschen is toe te schryven, is nog niet opgehelderd." Onmiddellijk daarop kwam contaut, eu duizend guldtfn 's jaars op zicht, 't is geen kleinigheid om zoo mnar cadeau te doen Hij groet'e juffrouw Bronryp met een lach om de dunuo lippen eu ging zijns weegs. Intusschen was Johan Perra uit de kazerne geko men, en van Hermine verneraendo, dat de klerk vau deu advueunt met baar moeder «vóór" was, zeker om het lieve en laag verwachte gold te verrekenen, toekende zijn gelaat angst en onrust. Hermine bemerkte dit. i, Wat is er in de laatste dagen toch gebeurd, Johan P" vroeg zy, haar hand vertrouwelijk op zijn arm leggende, terwyl zy hem met een droevigen, vragendfu blik in de oogen keeicmaar zonder haar te antwoorden, weerde hij haar zacht vau zich af en keerde haar daarna deu rug toe, opdat zy niet langer op zijn aangezicht en in zyn blik zou lezen, hoe veel spijt en teleurstelling thans heersohten iu zijn gemoed. Op dit oogenblik trad juffrouw B'ourijp het ver* tiek binnen. Zij zag er onuitsprekelijk bedroefd uit, doeh baar oog was vaster en kalmer dau iu de laasto dageu. «Kinderen,' sprak ze zacht: «we gauit niet vesbuizenwe zullen deze kamers weer inhuren en van de nieuwe huur uf zien te komen We zyn ar», van dezeu dag af aan." «Goddank 1" riep Johan, on zich snel omkeerén- de, trad hij op juffrouw Bronryp toe en viel haar om den ha s. het bericht: «De braakloop beerscht tegenwoordig sterk in Berlyn, en, helaas, in hevigen graad, zoodat dikwyls de dood reeds weinige uren na het uitbreken van de ziekte volgt." CZondageblad Om het verschijnsel van de ster van Bethlehem astronomisch te verklaren, geven de geleerden zich reeds redert alouden tyd veel moeite. Kepler was de eerste, die het vermoeden uitte, dat de ster der drie wijzen uit hot Oosten door een conjunctie van de plaueten Jupiter en Saturnus zou kunnen worden verklaard, en hij ondernam zelfs de taak, de tijden te berekenen, waarin zulke conjuncties plaats gehad hadden. In de laatste jaren is deze vraag weder herhaaldelijk opgeworpen en onderzocht, zonder dat hierbij iets werkelijks was uitgekomen. Oulangs heeft nu de Engelschman J. H. Stockwell, imar aanleiding van bet prachtige verschijnsel in Februari van het vorige jaar, toen Venus en Jupiter in conjunctie kwamen, de zaak weder behandeld en is hierdoor tot het resultaat gekomen, dat het voorval, waarvan de bybel verhaalt, niet door een conjunctie van Ju piter en Saturnus, ook niet door eene tusschen Jupiter en Mars of Venus en Mars, maar wel door eene conjunctie van Venus en Jupiter, de beide helderste planeten, voldoende zou kunnen worden verklaard. Hij heeft opgemerkt, dat beide sterren zich den 8sten Mei van het jaar 6 v. Chr. zoer dicht bij elkander bevonden en een opmerkolijk en schitterend ver schijnsel moeten hebben aangeboden, terwijl zij zich eenige ureu vóór zousopgaug als een enkele ster iu het Oosten aan het oog voordeden. DB tijdstip, twee jaar min vijftig dagen vóór den dood van Hero des, stejnt volgens Stockwell goed met het bybolsch verhaal overeen, want het is waarschijnlijk, dat het bevol, de tweejarige en jongere kinderen te dooden, eenige maanden voor den dood van Herodes, afge kondigd werd, en de grens vau twee jaar zou een overvloedige ruimte hebben overgelaten voor tedere onzekerheid met betrekking op het verschijnen vau de ster, zooals zij door de Wijzen was medegedeeld. Wanneer deze beschouwing juist is, dan zou Christus reeds in Mei van het jaar 6 vóór onze tijdrekening geboren zyn, en waunoer hij ten tijde van do volle maan voor Paschen op een Vrijdag gekruizigd weid, moet dit den Sden April van het jaar 33 volgens christelijke tijdrekening hebben plaats gehad, daar er tusschen de jaren -6 vóór en 60 na christelijke lydrekening geen audere volle maan met Pascheu op een Vrijdag viel, Christus zou dus bij zijn dood 38 juar oud geweest zijn. Of de historici aan deze verklaring veel zullen hebben is de vraag, daar het optreden der Wijzen zoowel uls de kindermoord te Bethlehem historisch niet bewezen zyn. De uitvinder varl de lift. Volgens het Leipziger Taqeblatt heeft Andreas Giirtner, de stichter van (le koninklijke modellen-verzameling te Dresden, de lift uitgevonden. Giirtner was eerst meubelmakersknecht en is in 1654 te Quatiz in Oberlautitz geboren. Door zyne reizen en studiën kreeg hij een groote kennis - van zaken, in 't bijzonder van de artillerie- wetenschappen. Toen hij oud en ziekelijk was ge worden en slechts met veel moeite trappen kon klim men, vervaardigde hy in 1717 een toestel waarmede hy tot in de bovenverdiepingen «un zijn huis kon komeu. Daar het toestel doelmatig bleek te zyn, werd Maar ous geld dan, moedor?" vroeg Hermine. „Ons geld was hot niet, kind!" antwoordde zij, «al hebber, wy het proces gewonnen. Gy zyt oud genoeg om to begrijpen wat ik meen, Hermine en latou wij daarmee liet verledene vergeteu, of al thans begraven' in ons hart." Hermine brak iu tranen uit ja, zij was oud genoeg om te begrypen wat moeder bedoelde, en zij weende, neen! uiet over het verloren geld nog niet maar om 'naar verloren vader. «Kn gy, myn jongen! mijn Kddo! ging juf frouw Bronrijp voort, «gij zult uw school verlaten en een ambacht loeren, of ik zal eon'kantoor voor je zoeken, als ge dat liever hebt. Ik kan niet anders, kinderenmaar ach Godhet valt zoo hard, zoo hard! Ik begrgp nu méér van het lijden mijns nn- gelukkigen mans," vervolgde zij zachter, als tot zich zelve. Toon zette zy zich neder op haar stoel en haar hoofd buigende op de haudon, liet zy haar tranen atroomen. «Moeder," zei Johan,. naast haar komende, ter wijl hg haar een kus gaf op het voorhoofd, onderwijl zij tot hein opzag. «Mocd-r, ik heb u liever dan ooit te voren, na dezen gewiohtigen dag. lloe heb ik nog kannen twijfelen a-»n uw besluit, ofschoon ik in het eerste oogenblik misschien zelf aanleiding gaf lot uw weifeliog, door miju oodoordachton uitroep. (Hordt vervolgd.) het ook in de voorname huizen aangebracht, als ook ia het koninklijk slot. Andreas Gartner was een der beroemdste mecha nici en technici van ziju tijd, en stond zeer in d# gunst bij August den Sterke. Hy stierf den 2n Fe- bruari 1727 op 73jangen leeftijd to Dresden. De talrijke modellen der kunstwerken, die hij heeft ver vaardigd, zullen zyu aandenken waarschijnlijk wel vereeuwigen. Uit Bozum wordt aan de Sn. Ct geschreven Onze Pieter-oom vierde Zaterdag 7 JaDuari zijn honderdsten verjaardag. Geboreu te Heeg, heeft hij zijn jongelingsjaren te Eernewoude doorgebracht de laatste 60 jaren woont hij te Bozum. Ia over eenstemming met zijn beroep noemde hy zich Pieter Visscber. Later was hij meestal opperman en heeft als zoodanig vele jareu bg den aannemer en timmer man H. Biesma gewerkt. Do laatste jaren is hij de renteuier van het dorp, die nog dagelijks zijne wan delingen door de buurten doet. Metstal is hij vroolijk on opgeruimd, spreekt gaarne over den ouden tijd, vooral ovor de Franschen eu Napoleon. Jammer dat hij zoo doof is, dat uien hém nauwe lijks beroopon k»D. De diakens, gesteund door de burgers, hebben zijn honderdsten verjaardag tot een feestdag voor hem gemaakt, waaraau het goheele dorp deel nam. De volgende nadere bijzonderheden worden me degedeeld omtrent de bloedige botsingen te Bakers- ville ic N.-Carolina tusschen de politie en de be volking. De laatstgenoemde belegerde de gevangenis en wilde drie van moord beschuldigde gevangenen lynchen zij was gewapend met geweren. Toeu het gepeupel, oudanks de waarsebqwing van den sheriff, de gevaugeuis naderde, liet de sheriff vuren. Twin tig der aanvallers vielen dood neer en dertig hun ner werden gewond. De overige aanvallers rukten desniettemin voort. Nu eene korte aarzeling scho ten zij hunne geweren af door de vensiers der ge vangenis en doodden en verwonden zij twaalf der beambten, die overmand werden. Het gepeupel brok toen de cellen open en sleurde de bedoelde gevan genen weg uanr een klein naburig bosch. Onder wig werden deze reeds zoodanig mishandeld dat zij stierven. Hunne lgken werden toen opgehangen. De lynchers keerden vervolgens terug naar de plaats, waar zij tegeu de politie gevochten hadden. Er werden toen 42 persoueu gedood en 40 gdkwelet. Onder de dooden was ook de sheriff. Dit verschrikkelijke Verhaal doet de haren te bergen rijzen en misschien wol «om niet". Keu eigen aardige verrassing" toch brengt hot volgende te legram uit Nieuw-York, dd. 6 Jan. Sedert twee dageu is uit Bikersville goon nader bericht over het daar voorgevallene ontvangen, daar de sneeuw allo verkeer iu die streken belet. Meer en meer begint men te gelooven, dat het gebeele verhaal een verzinsel is. Het groote pneumatische kanou van de Vereenigde Staten draagt ongeveer 2400 M., hetgeen, in aan merking nemende dat het projectielen van 600 En- gelscho pond werpt, zeker niet voel is. Het is 70 voet lang. Bg de proefneming hoorde men niet alleen hevigen knal, maar men zag ook een rookwolk. Men ver moedt, dat do plotseiiugo uitzetting der lucht i-eue sterke afkoeling teweegbracht, waardoor de in de lucht aanwezige waterdamp tot sneeuw gecondenseerd werd. De luchtdruk was zoo hevig, dat iu eene groote zaal in du nabijheid, alle aanwezigen op den grond vielen. De oud-miuister Baïhaut is Zaterdag ochtend op nieuw geconfronteerd, hetwolk tot hevige tooneelen aanleiding gaf. Oogeublikkelijk na dit verhoor begaf de rechter van instructie, du heer Frunquevillo, zich uaar het parquet, waar hg een laugdurig onderhoud met dun procureur der republiek had. In de enquête-commissie brachten de heeren Bertrand en Bory het rapport uit der sub-commissie, welke belast is geweest met het vergelijken van de talons der bous met de bons zelve. Men gaf een lange lijst met namen van welke vele betwistbaar voorkomen. De heer Dupuy zegt dat de 2 milloen, welke Herz ontving, dienden voor den aankoop van onroerende goederen, welko op naam van roevrouw Herz zijn gesteld. In het archief zal een onderzoek worden ingesteld om den letterlijken tekst terug te vinden van het rapport, in 1886 en 1888 door Rousseau uitgebracht. De rechter van instructie heeft verder Luguerre, den bekenden Boulaugistischen afgevaardigde, gehoord. Hg bewees dat het door hem ontvangen bedrag van frs. 5000 was bestemd geweest voor zijn dagblad La Preesebg toonde uit de boeken van dat blad aan, dat deze som behoorlyk als ontvangst wat ver antwoord. In den Ministerraad gaf Loubot inlichtingea over het Vrydag op de meeting iu Titoli Vauxhall voor gevallene. Het was op grond van een wettelyk voorschrift, dat een commissaris vau politie de vergadering bg- woonde. Bedoeld voorschrift was iu onbruik geraakt maar zal voortaan weder worden toegepast. De commissaris zal proces-verbaal moeten opma ken, als met de wet strijdige redevoeringen worden gehouden en de vergadering outbiudou, wauneer botsingen of handtastelijkhedeu plaats hebben. Ingevolge de aan verscheidene commissarissen verstrekte bevelen tot aanhouding heoft men getrucht de meest gevaarlijke anarchisten op te sporen, ten einde hen, voor zoover zij vroemdelingou zijn, over de grenzen te breugen. Men is er slechts in geslaagd drie hunner te arresteeren. Ook naar aanleiding vau do moetiug van Vrijdag avond, welke door straatrumoer gevolgd werd, is een onderzoek ingesteld ten a&Dcien van de heftigste sprekers. Volgens andere berichten hoeft de politie hij de huiszoekingen vele papieren in beslag genomen. Do coustitutioueeie rechterzijde besloot by de ver kiezing vau een presideut der Kamor niet op Floquet te stemmen, of zich te onthouden. Het Duitsohe Staatsoiinisterie hield een vergadering tot beraadslaging over den opstand dpr mijnwerkers. In regeeriugskringen is men besloten uiet toe te geveii eri niet met du werkstakers te ouderhandelen. In verband daarmede heeft de opperpresident vau de Rijnprovincie geweigerd een deputatie der werk stakers te ontvangen. Voor het geval vai) ongeregeldheden is tot krachtig optreden besloten. De voornaamste bladen dringen er pp aun dat du Regeering vastheid toone. In een vergadering te Gelsenkirchen is besloten Maandag ip hel Roerhekken de werkstaking aan te vangen, teisteren had eeu nadere bijeenkomst plaats. De overheid heeft maatregelen genomen, om op eerste aanvraqg troepen te kunnen zenden. De Reichs-Anzeiger bericht naar aanleiding vau do door de Vorwürls openbaar gemaakte honderd qui- tanties uit het Welfenfonds, dat do rijksregecring reeds verleden voorjaar met deze zaak bekend, maar van den aanvang af overtuigd geweest is dat er be drog ia het spel was. Het bewys dat de stukken «alsch zijn wordt reeds hierdoor geleverd, dat voor het gebruik van ge'den uit het Welfenfonds voor geheime staatkundige doeleinden uitsluitend ont vangstbewijzen van den rijkskanselier of van den daartoe gemachtigden ambtenaar afgegeven worden, welke als byslagen voor de kasverantwoording dien den. Die ontvangstbewijzen werden stee«.s, nadat de décharge verleend was, verbrand, en er hebben nooit quBantieformulieren voor dit doel bestaan, Ovor de Italiaausche Banken geeft do Times eenige bijzonderheden. De Ituliaanscho regeering zal, al vorens bet wetsontwerp tot verlenging der privile giën van de emissie-banken weder in de Kamer komt, eerst een onderzoek instellen uaar don gelde- lijkeu toestand van do banken. Er zijn er zen, nl. de Nationale Bank, de Bank van Napels, de Nationale Toskaanscbe Bank, de Bank van Romo, de Bauk van Sicilië en de Tos- kaanscho Crodietbank. Zooals men weet, wordt be weerd dat uuregelinatigbeden hebben plaats gehad in het fiuancieele beheer van deze banken. Daar entegen zeggen anderen, dat deze onregelmatigheden eigenlijk alleen bestaan in niet zeer verstandige geld beleggingen, maar dat de toestand volstrekt niet ernstig is. De zes banken hebben een volgestort knpitaal vun 260,000,000 lire en oen ougostort ka pitaal van 77,000,000 lire. Indien het nondig is zou men een verlies door verkeerde geldbelegging gemakkelijk uit laatstgenoemd bedrag kunnen be strijden. Ten slotte is het pog van belung te vermelden, dat het kapitaal der banken 85 pCt. der circulatie bedraagt, welke luaiste 1,064,000,000 lire beloopt, gewaarborgd door eene metanlreserve van 450,000,000 lire, waarvan i" goud. De zoak wordt echter troebel gemaakt door par tygeknoei en oueenigheden tusscheu de verschillende bauken. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda; Gelet op art. 150 dor Wet op de NATIONALE MILITIE van den 19n Augustus 1861, (Staatsblad No. 72.) Noodisrm de LOTELINGEN uit, die verlangen bij de ZEEMILITIE te diénen, om voor den laten Februari a. st., daarvan ter plaatselijke Secretarie aangifte te doen. Voorts wordt belanghebbenden, naar aanleiding eener deswege ontvangen aanschrijviug medegedeeld, dat het overbodig is aan den Heer Minister van Marine, verzoeken te richteu om inlyving by de Zeemilitio, vermits op die verzoeken geen acht kan worden geslagen, daar de kouze van de manschappen geheel wordt overgelaten aan de Officieren vap de Marine die mot overneming van do Zeemiliciens wor den belast. Kindelyk worden de Lotclingen herinnerd aan het voorschrift van art. 129 al. 2 der Militiewet, dat de toestemming tot het aaugftau van eene verbintenis voor de Buitenlandsche Zeevaatt slechts verleend wordt aau dio bij de Militie te Land ingelijfde Lotelingen, welko reeds voor hunne inlyving bij de Militie hun beroep vau de Buitenlandsche Zeevaart maakten en zich overeenkomstig art. 1&0 dor Wet voor de Zee militie hebben aangeboden, doch daarbij uiet hebben kunnen worden aangenomen. Gouda, 6 Januari 1893. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De Secretnris, BROUWER. 5e Klasse. Trekking van Maandag 9 Januari 1893. No. 13552 1500. No. 1705 020 11482 20078 1000. No. 14905 19174 400. No. 13486 13857 200. No. 1308 2735 3058 10081 12285 16026 18884 100. Prijzen van 70. 37 2155 4467 7791 10460 13840 15687 18218 109 2181 4486 8058 10537 18408 15736 18352 112 2461 4715 S214 10574 13665 15777 18420 123 2521 6099 8268 10603 14055 15829 18446 172 2685 5463 8323 10609 14087 16064 19076 633 2745 5486 8497 11321 14137 16162 19288 812 2929 5592 8672 11432 14201 16201 19360 848 3088 5830 8693 11616 14344 16255 19602 850 3289 5650 8726 11652 14462 16533 19808 880 3383 6008 8977 11877 14528 16631 19873 917 8399 6109 8995 11926 14553 16677 19928 961 3403 615? 8 9487 11962 14633 16921 20018 1046 3594 6225 9507 12161 14743 17003 20,263 1257 3616 6415 9569 12262 14997 17215 26278 1318 3681 69 0 9664 12270 151 9 17262 20280 1394 3833 7038 9660 19277 15180 17309 20470 1492 3932 7140 9664 12311 15267 17879 20482 1531 4047 7230 9755 12846 15318 17898 2072$ 1605 4154 7524 9779 127/0 15494 17925 20779 1682 4444 7555 10076 12988 15612 18106 20812 2131 4445 7723 10247 13205 Burgerlijke Stand. Haastrecht GEBORENAnthonia, ouders C. Hoogeveon en G. Verktey. OVERLEDEN: J. Voorsluij. 30 j. T. de Frankrijker 7. j. GEHUWD J. Mulder en A. M. Verklop Vlist GEBOREN Gijsbertus Adrianus, ouders J. Neleman en J. Straver. Zevenhuizen GEBOREN Autonio, ouders M. de Man en P. van der Star. Johannes, ouders L. Haak en M. Knok. v ONDERTROUWD: P. Bontenbal eu M. S. Gor- zeman. GEHUWD J. de Goede en N. Kooiman. van de Makelaars De markt was heden flauw. Loco Tankfust 6,10. Januari-levering 6.10, Februari- 6.05, Maart- f 6.April- 5.96, Mei- 5.90, Juni- 5.90, Juli- 5.95, Augustus- 6.September- f 6.October- 'f 6.No vember- 6.December-levering 6. worden GELEVERD door

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2