BINNENLAND. It TON r- N° 5041. Woensdag tl Januari. 1893. .el! FEUILLETON. OVERWONNEN. 8 TS. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Da Intending van advertentlên Kan geaotüaden tot een uur des namiddag» van den dag der uitgave. ETTER, 556 Getuigen •raburg. uitvoering (Naar het Duittch.) VII. VI. der reep. de arme, maar wonder eerlijke ration de nz. enz. haar zitplaats op, misbaar groote De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitsondering ran Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. Afsonderlgke Nommers VIJF CENTEN. Bovendien worden alle Advertentiön gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. tbricatie üker van hibllek adelijk h(t). «burg. 53 115 5 134 107 225 52 14 ADVERTENT1EN worden geplaatst van 15 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Ibu 22 349 9 national KLEUR- len enkele nzend en ik, wordt O cents GOUDSCHE COURANT. ?fwwr, I cent. MN. men, voort- etteld- *tadem- .potheker m boven ercehe 70 Conti) kot, het er doosje 19) Maar nu hot gekomen is tot een goed eind, zou ik mij schier gelukkig kunnen voelen. Ik zal zuinig wezen, ik heb niet veel noodig wat ik over heb van myn tractement, alle vijf dagen al is het niet veel is voor u, en dat gold behoeft ge u waarachtig niet te schamen, moeder I Neem het van mij aan, dien ge hobt grootgebracht en op gevoed, even mild en goed als mijn eigen ouders het ooit hadden kunnen doen. En wat nog beter is misschien, dan het wcinigjen geld dat ik u geven kanik heb eiken avond tijd in overvloed om Eddo te kunnen leeren wat hom nog ontbreekt. Ik geef onderwijs aan vreemden uit dienstplicht, ik zal het Eddo gevqn uit liefde en dankbaarheid, en het zal er te beter om wezen.” Juffrouw Bron rijp stond van haar zitplaats op, en terwijl ze hem heur hand reikte en een zoen gaf, zei ze rik neem het graag van u aan, Johan 1 ik weet dat hot je niet te zwaar zal vallen. Kom Hermine laten wij maar moed houdenwij zien het nu reeds, God laat het goede alleen goede vruchten voor ons dragen, en dat is mij het uitnemendste bewijs dat Hij over ons waakt.” In den loop van denzqjfden dag kwam de heer Reinaort de familie een onverwacht bezoek brengen. Dé advocaat wns bij hem geweest, had hem verzocht juffrouw Bronryp zoo mogelijk van haar ondoordacht besluit terug te brengen, in 't belang vooral van hare arme kinderen, en hij pleitte op zijn manier als ware hij zelf akvocaat. Maar bol hielp niet, zij bleef ouverzeltebjk. Toen ging Reinsert heen, inaar bij zijn vertrek bood hij haar de hand en hij zei haar vaarwel met iets in bet oog, dat van eerbied ge tuigde. En reeds den daarop volgenden dag bracht juffrouw Reinsert werk aan de arme, maar wonder eerlijke familie. Wonder eorlyk ja, en dat maakt indruk toch, dat geeft ontzag, zelfs bij menschen, die het overi gens te onpractisch zouden vinden om eveneens te bandelen. Ook commissarissen en directeuren der Leveusverzekering-Maatschappy lieten van zich hoo- ren, en wel bij een breedvoerig schrijven aan de weduwe Brourijp, wier buitengewone trouw in ’t na- leven van het contract ’ij niet alleen dun grootstee lof toezwaaiden, maar aan wie ze zelfs 'net bedrag I der gestorte contributiën na aftrek der proceskosten, I restitueerden, ten blijke hunner sympathie voor zulk I Twee jaren gingen voorbij. Ook Johan Perra had zyn deel gekregen in den strijd des gemoeds, die eiken inensch voor wien het leven iets meer ia dan een werktuigelyk voort schrijden naar het grafetende, drinkende on zich zooveel mogelijk vermakende vroeger of later aan grijpt, opdat hij onderzoeke on wete wat by wil en waartoe hij leeft. Het kon morielyk anders of Hermine Brourijp, die bij eiken dag gelegenheid had gade te slaan in haar doen en laten, haar spreken en zwijgen, moest bij haar toenemende!) bloei en haar gelukkig humeur ten laatste wel iets meer voor hem worden dan het kleine lieftallige kind, met wie hij was opgegroeid als waren zij broeder en zuster; cn, gelijk hot met de liefde gewoonlijk gaat, juist omdat hij van don beginne at aan zich voorhield, dat Hermine nu noch ooit zijn vrouw zou mogen worden, groeide zyn hartstocht tegen du verdrukking in, kroeg Her mine, die in ’l eerst een bescheiden plaatsje in zijn hart innam, langzamerhand daarin meer gezag, en GOUDA, 10 Januari 1893. Zaken, behandeld door het kantongerecht te Gouda in 1892. Vonnissen wegens: Openbare dronkenschap Jacht*- en visscherijovertrodingen Overtredingen van anderen aard To zatnen en verdachten gehoord nameneden rechter van instructie Oiviele procedures Verzegelingen Voorzieningen in de voogdy Beëedigingen van deskundigen Buëedigingon voor de successie Werkzaamheden van anderen aard Scheepsverklaringen Gisterenavond had in de Sociëteit «Ons Ge noegen" voor een talrijk publiek eene gymnastiek- uitvoering van «Excelsior" plaats, die goed voldeed. De tweede afdeeling gaf ons een comodiestukje in één bedrijf te zieu, getiteld: H Barbier-brugwachter11 Met luid applaus werd dit comische kluchtspel toé- gojuiebt. Na de pauze overhandigde de heer Kamp huizen, namens de leden, met woorden van hulde een nauwgezette eerlijkheid. «Dat helpt huishouën,” zei Johan bij ’t ver nemen van deze huugelijke beschikking. Eu gulooven en vertrouwen ook, jongen I” antwoordde de weduwe: «niet alleen in Gods goed, heid, maar ook in die der mensebuu.” Men schrijft uit Gouda aan'jie Maatbode: Vrijdagavond 6 Januari hietf de Katholieke Lees- vereenigiug een gecombineerde vergadering met de kiesvereeniging «Hoofdkiesdistrict Gouda", waarin als spreker optrad de heer J. W. Ratté, president van don Ned. R.-K. Volksbond te Rotterdam. Niet tegenstaande de felle vorst was de leeszaal geheel mut belangstellenden gevuld, aangetrokkén door het onderwerp der besprekingsociale en hedendaagsche toestanden. Voor de pauze behandelde de spreker het hodeq- daagsch socialisme, na met citaten uit de Encycliek Rerum novarum en andere werken bewezen te hebben, dat het hedendoagsch socialisme niets gumeon heeft (hoewel de socialisten zulks beweren) met de sociale vorhouding, wolke in do eerste Christeneeuwen tus- sebon de Christenen bestond en nu nog binnen onze stille kloostermuren wordt nageleufd. en waardeering voor hunnen directeur, den heer Ouderkerk ter gelegenheid van het 12*/s jarig be staan der vereeniging een keurig souvenir. Dit bestond uit een uitstekend geslaagde photographic, waarvan de heer Wessels alle eer heeft, voorstellende de loden om bun vaandel met den directeur in het middeu, gevat in oen prachtige lijst. De heer Ouder- •c-ck sprak een woord van hartelykon dauk voor dit blijk van erkentelijkheid. Met oen geanimeerd bal werd het feest besloten. Hot komt ons vooi dat men wel wat voel van liet geduld van het publiek gevergd heeft, daar dö tusschenpoozen zeer laug waren. Een volgende maal het programma vlugger afspelen is wenschelijk. Anders liet het niets te wenschen over, de uit voering der oefeningen was uitstekend en getuigde van yver en ambitie. Het voortdurend handgeklap was uon ondubbelzinnig toeken van goedkeuring. Wij wenschen «Excelsior” geluk mol deze naar wensch geslaagde uitvoering. Spr. zette het socialisme uiteen uit een drievoudig oogpuntals oen denkbeeld, dat zich door al de stemmen der pers verbreidt, als een hartstocht, die door den tegenwoordigen toestand wordt nangevuurd, als een samenzwering, die zich ordent en samenspaut door al de machten dor revolutie. Als. denkbeeld bestrijdt het socialisme den eigen dom, die de stoffelijke, het huisgezin, dat de zode lijke, den godsdienst, die de Goddelyke grondslag der maatschappij is. Een gevolg van het socialistische denkbeeld is do socialistische haat, welke, vergroot door de afschei ding vau het Goddelijke, aangevuld door de zonde, tot hot toppunt gebracht wordt door den tegenstand der maatschappij. Vandaar dau ook, dat hot socialisme zich richt tegen de regeering, de vertegenwoordigers van het gezag, tegen den soldaat, den handhaver van het gezag, tegen den eigenaar, tegen den rechter en vooral tegen den priester. Als samenzwering beschikt het socialisme over vier groote krachten, nl.de pers, bet goud, het getal en de organisatie. Mot de woorden van socialisten, bewees spreker, dat die samenzwering ouveraoenlyk is. Tegenover zulk oen samenzwering moet een evenredige verdediging zyn, die algemeen en vastbe raden is. Na de pauze behandelde spreker de tegenwoor dige toestanden. Dat men uiut overdrijft, als men den toestand benard noomt, bewees spreker uit do encycliek en uit het artikel van den Welcerw. heer Wijnen, de zer dagen in De Maatbode gepubliceerd. Welke zyn de oorzaken lo. Du vermindering van hot godsdienstig leven. 2o. De opeenhooping van het kapitaal bij eenigen, dus de verdwijning van den middenstand. Met practiscbe voorbeelden bewees sprukor, dat de vor ming van tallooze naamlooze vennootschappen zoowel nadeelig voor den middenstand als voor den arbeider is. Gaarne vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waarbij een voorstelling wordt aange- kondigd te geven door Mevr. Aleida MulderRoe- lofsen en haar echtgenoot, den heer Joban Mulder. Beide artisten staan gunstig bekeud en een geuot- wolle avond staat ons Zondag a. s. ongetwijfeld te wachten. te en ge- n Heer en oenwerk, lier Ce. lette goed MiastsriM, M,Arsbs«.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1