A Bulienlanilscil overzicht. PETR0LëUM-\0TEEKI!\GKN CsRtzUar Schalk wijk. 'e Rotterdam inrichtingen aan de N. Keizersgracht, ging hij ge bruik maken van een „nommer 100" voor do directie bestemd en die afgesloten kan worden. De huis bewaarster, die verschrikkelijk doof ia, maakte haar gewone ronde en sloot volgens gewoonte ook het privaat af. Bijna op hetzelfde oogenblik ver trok do vriend, na zyn lessenaar te hebben gesloten, om dea ander, die nu opgesloten was, te gaan ont moeten volgens afspraak in de Port v. Cieve. Toen deze echter niet versobeen na lang wachten, vreesde hij een ongeluk en begaf zich naar de familie rat) den vermiste, maar ook daar was hij natuurlijk niet. Daar de jonge man nooit ongeregeld was, ging men aan 't onderzoekt en het gevolg was, dat, nadat om drie uur in (lm nacht de huisbewaarster was opgescheld, men hem eindelijk, verkleumd van koude, uit zijn niet gezellig verblyf verloste. De jonge man had zijn vuiston bijna stukgestompt, maar de huisbewaarster (P) had niets gehoord, niots gezien. Het waren wel treurige bewijzen van groote armoede en ellende, te Parijs geleden, die een medewerker van den Figaro bij een nieuwjaarsbezoek aan'de bank van leening kreeg. Niet mindor dan 307,319 panden waren, voor een bedrag van 3,108,287 frank, noleend. Onder deze menigte telde men 76,118 kleediugstuk- ken, 01,194 beddelakons, 38,230 stuks ondergoederen, 7860 dekens, 549 peluwen, 2002 stukkeu kant, 20,587 stukken van allerlei stoffen, 2774 tooneelkijkers, 6535 gordijnen, 489 zonneschermen, 254 waaiers, 392 koffers, 638 muziekinstrumenten, 977 spiegels, 5860 boekwprken, 1217 stuks gereedsohap, 1972 stuks keukengereedschap, 392 likeurstellon, 93 platen, 655 tapijten, 21? 8 bronzen beelden, 32,138 stukken linnen, 460 naaimaehiues, 57 pianoos, enz. Enkele beleende paDden hebben reeds geruimen tijd gestaano. a vond men er een 'kleine pendule, sedert 1885 als splinter nieuw ziet dit uurwerk er uit. Voor een oud stel zilveren lepel en vork werden reeds gedurende 70 jaren de renten betaaldvoor een stuk kant, voor 12 frank beleend, zelfs reeds 75 jaren. Een oude parapluie, zooals de dames uit het Directoire ge bruikten, van grof groen linnen en van reusachtige afmeting, werd 63 jaar gele !en beleend. Dit pronkstuk heeft voor liefhebbors misschien de waarde van 2'/g frank, en toch wordt jaar op jaar do beleeniug ver nieuwd. Dezer duon hielden de afsohaffingsvrienden in Londen eeWeestelyko byeenkorasMer eere van een honderdjarigen bondgenoot, den Poolsohen genees heer Wielobyqki. Deze oude heer is in 1793 in Polen geboren en vestigde zich --na nan tal van Opstanden te hebben deelgenomen en 36 gevechten te hebben bijgewoond in Scbotlaud, waar hij zich op de geneeskunde toelegde en op zijn 48ste jaar de bovoegdbeid kreeg van geneesheer. In de laatste 97 jaren heeft hij te Londen gewoond, waar hy tot 11891 do praktyk uitoefende. Eiken ochtend om h uur maakte hij een flinke waudeling; eerst in de laatste twee jaren, toen hij door de influenza was verzwnkt, moest hy rust nemen, maar ging nog da gelijks uil en was om 6 uur op. Hij loopt flink rechtop, ziet nog scherp, maar is doof, als gevolg van zyn krygsmansloopbaan. Nooit heeft hy gerookt, sinds 60 jaren hoeft bij geen sterken drank gebruikt en sedert 17 jaren geen vlecscbaileeu na zijn ziekte nuttigt hy visch en vleescbnat. Met flinke stem betuigde hij zijn dunk voor de hulde die hem gebracht was. Hjj verklaarde dat wip lang wil leven, drie dingen had in acht te nemen. Gjten sterkeu drank gebruiken, omdat zelfs een kleine hoeveelheid eiken dag gedronken, de hersenen en de zenuwen aantast en het bloed te veel naar lever en pieren drijft. In de tweede plaats niet rookentabak is vergif, dat bij jonge meuschen den groei tegen houdt, bij een middelbaren leeftijd de zenuwen ver stompt, bij oude lieden verlamming veroorzaakt. In de derde plaats noemde hij het ruim gebruik van vleesch als oorzaak van vele ziekten. De, volgende tragi-komische geschiedenis omtrent de omzwervingen van een dooden russisohen geheim raad, doet in de Bussische bladen de ronde: De Bussische geheimraad T. was te Berlijn in een hótel gestorven en moest, natuurlijk, begraven worden. Nu bestaat er echter te Berlijn geon griek- sche orthodoxe kerk en ook geen kerkhof voor ledeu dier gemeente. De plechtigheid zou dus niet zoo gemakkelijk gaan, dat zouden de familieleden onder vinden. Wel bestaat te Berlijn oen Bussische gezant schapskapel, en de kapelaan verklamrde zich bereid de doodeumis te lezen, maar het gezantschap weigerde zyu lokaal voor dit doel af te staan. Men beproefde hierop do ritueele plechtigheden voor den doode in een luthorschc kerk te verrichten,, doch men ondervond dat alle 'besturon van kerken en kapellen ie Berlijn in beginsel weliswaar gaarne bereid waren het verzoek ia te willigen, doch dat geen van hen hun lokaal, al ware hot ook voor nog zoo'n korten tijd, voor den dooden geheimraad afstaun wilde. Toen kwam een der familieleden op de ge dachte, de doodonmis in een spoQrwegwaggon te laten lezen, maar de spoorwegdirectie, die vau de naar den griekschen ritus by zulke gelegenheden gebruikelijke wierook-verbranding gehoord had, verbood dit op het laatste oogenblik. Een oogenblik was de familie radeloos. Toen kwum een bekende vau den over ledene tusschenbeide, en deze bewerkte door zijn persoonlijken invloed bij den directeur derchirurgisoho kliniek, professor Bergmunn, dat men vergunning kreeg de ly leenkamer der kliniek tot dit doel te ge bruiken. Geheimraad T. verzeilde dus naar de lijkenkamer. Toen echter de familieleden den volgenden morgen daar kwamen, om de inzegening van het lyk by te wonen, werd hun bekend gemaakt dat in dezelfde kamer de lijken van twee aan hoogst aanstekelijke ziekten gestorven peifonwi lagen. Natuurlijk gaven de familieleden, eveitfls de genoodigdeu, er de voor keur aan, zoo spoedig mogelijk to vertrekken. Ten slotte zou do doode tooh tot rust komen. Toen alle wegen schenen afgosueden, vond men een eigenaar van een begrnfonis-ondernoming bereid, zyu maga zijn voor de begrafenisplechtigheid af te slaan, en na deze laaiate omzwerving kon de doode geheimraad in vrede begraven worden. De Japansohe mail, die 12 Januari te San-Fran- cisco aankwam, braoht het nieuws van een vreese- lijken brand, die den 20sieu te Osaka voorviel. De vlammon braken uit in oene katoenfabriek en grepen zoo snel in de rondte, dat nauwolyks een der in bet gebouw aan het. werk zijnde personen tyd bad om ongedeerd te ontkomen. In liet gehoel kwamen 125 menscben om, waarvan de meeste jonge meisjes, jie als spinsteis aan den arbeid waren. De huizen in de onmiddellijke nabyheid geraakten ook al spoe dig in brand en in het geheel werden er 275 in asch verteerd. De braud moet in de fabriek ontstaan zyn door het breken van een der drijfriemen, die tusschen de machinerie geraakte en door wrijving vuur vattend, een hoop mot olie gedrenkten afvul, die in de na byheid lag, in brand stak. Van Terschelling. Veertig menschen behouden. Acht graden vorst't Was guur weer den 7den Januari, waut een snijdende zuid-oosten wind giert over de sneeuwvlakten en over de ijsvelden. Naar alle kan ten van den scherpgeleekemlen horizon breidt zich de spiegelgladde vlakte uit en oogverblindend schtitert het heldere zcnnrlicht op de hardbovroren sneeuw. De anders groene duinen zijn thans even zoovele reusachtige sneeuwmassa's en de roode en blauwe pannen der daken zyn met eon dik sueeuwgewaad oveidekt en weerkaatsen de trillende zonnestralen. Het schoone tafereel wordt verlevendigd 'door hon derden kinderen, die in hunne slcedjes zich door de gladde straten spoeden of iu snelle vaart de hellingen der duiue» afglijden. Maar daar aan den waterkant is het toonvel geheel anders. Daar verdringt zioh eene talrijke menigte mannen en vrouwen, die zich achter de muren eone beschutting tegen den door dringenden wind zoeken, maar toch do oogen onaf gewend in éétie richting houden. Ginds, achter den hoogen dam, in de nabijheid van en tusschen twee zandbanken zitten acht schui ten in het kruiende ijs, alle hier thuis behoorende. Wat moet er van die opVarcnden en wat van de schuiten worden Weinig voorraad aanboord, voornl weinig brandstof, reeds langer dan een etmaal op de Noordzee bezig met te trachten een viachje te ver schalken, wat hun weder niet gelukt is. Zoogoed het ging, hebreu allen hun best gedaan tijdig de haven te bereiken maar ijs, wind gety lachen om hunne zeemanschap en de eene na de andere schiet vast in 'tijs. Had inen nu nog vroegtijdig genoeg om eene sleepboot gesrind, dan zou er kans hebben bestaan om na eene niet al te lange worsteling binnen te komeu. Ze zaton vast en als er niet spoedig krachtige hulp kwam opdagen, zouden allen met hot ijs nuar zee afdrijven en zeer waarschijnlyk op een der talrijke banken en ruggen vast raken, in wolk geval ze zouden wegtÊL verbrijzeld. Men bedenke slechts, dat het sm^^t harde ijs met eene vier- mijlsvaart kruide. 'Daarentegen zijn de zwaarste dregtouwen niet bestand; ze-worden als een draadjo doorgesneden. Te lnat door het tij, te laat, wel een uur te laat, wordt om 'hulp van den wal geseind. Nu laat de agent van de Bergiiig8-Mnat9chnppy oeu oud- zeeman, die al lang op dat Beiu wachtte stoom opmaken en des morgens om elf uur komt de sleepboot «Adsisient" met oene versterkte bemanning bij de in nood verkeerende vaartuigen. Een zware sleeptros wordt van do boot naar hot voorste vaar tuig gebraoht en allen brengen nu de trossen uit. De aandrang van hot ys is evenwel z<5d sterk, d&t èn sloepboot èu schuiten langzaam achtoruit dry ven. Aan opslepen is bij het kenterende rij geen denken meerdaarom geeft de gezagvoerder der sleepboot order om naar open water terug te stoomen. De vis8ohers zijn ondortusschon druk in do weer om het scherpe ys te verwijderen, dat tegen den spitsen monarch ter wereld. Maar hoo bemiud hij wezen mocht, had hy tooh ook zijn beuijders. En velen van hen lachte in hun vuistje, toen du „Vereenigina; tot afschaffing TM sterken drank" ook te Fairbrook oene afdeeling oprichtte. Nu zou Tom Millner eens staan te kijken Maar Tom kende de menschelijke natuur en hy lachte ook want hij wist, dat hy het laatst lachen iou; by mankte zich volstrekt niet bezorgd. Hij kou op zijne stoop staan en op het aanplakken der reglementen ran hel afacbafforageiicotachap zoo vrien delijk neerzien, alsof hij op het gekrioel in een visoh-vyver zag. Voor zijn part mochten zij gerust Jleizier hebben, zoolang zy er lust iö hadden; ij wist toch best wat by van hen te waehten had. En toen hij op zekeren dag,' in betaling voor een kwart flesohje brandewijn, een afsohaffora-mnrkje in pluats van geld kreeg, was hy over die fopperij vol strekt niet boos; hij maakte er niet eens anumerking op, maar hy liet ecuvoudig dat ronde schijfje aan syre stamgasten zieu en dezen verheugden zich met hem over dien penning. Tom Millner was er zóó Irotsch op, alsof hët eene medaille was Voor hem was hij meer waarddie penuing was het bewy's, dat hij goed had gezienhy had immers van het begin af gezegd, dat die storm niet lang zou duren. Hij kénde de menschelijke natuur. Nooit werd iets van eenig belang te Fairbrook op het touw gezet, of Toni moest er bij wezen, want hy luid het geld ervoor. Hy was bereid tot helpen waar hjj kon; in vreugde en droefheid, altijd had hij eeü deolnemend woord roor zijne vrienden over, benevens een glas en eene sigaar. Ja, Tom Millnors huis wns een gezegend huis. Alleen de gehuwde vrouwen konden dit niet inzien j Zij verwenschten het, allen te zameu. Tom Millner was niet door lie nieuwerwetsoho be schouwing van gelijkheid en dergelijken, aangestokeu. Orde bij alle dingen moest or wezen en ieder moest op de plaats staan, waar hij behoorde. Op dit be ginsel was zijne geheele inrichting gegrond. Vlak bij den stal was eene gelagkamer^ die veel op eene schuur geleek; daar werdenfenkelborrels by het enkele glos geschonken. Visschers en boeren van de armste soort, laodloopers en bedelaars, die eene hartsterking wenschton in te ruilen voor de gobedelde centen, kwamen bier; de orgeldraaier met zyo bruin verbrande gezellin, de paardeukoopersjougens eu de kunstenmakersallen, Jie niet iu fatsoenlijk gezelschap konden worden toegelaten. En als zij zoover waren, dat zij niet meer op de houteu banken kouden hangen, dan alonden er, in den stal gewooulijk twee groote leege ruiven, met genoegzaam stroo erin, om op te slapen. Voort9 had men de groote zaal, benoden, waar Tom bijna altijd te vinden was en waar zijne vrouw, hy sprak nooit van zijne echtgenoote achter de toonbank stond, met haar hauden op de heupen en ringen aan haar vingers, eohte gouden ringeu, met diamanten, die ook echt waren. Hier zaten de gegoede burgers aan kloino tafels langs do ramen, of ook wel iu de daaraan grenzende zijkamer, gewoonlijk hun glas punch of toddj te gebruiken. Toddy was juffrouw Millnera' specialiteit. In deze zaïl dedeu de „on-dit$" van den dag de ronde; hier werden zaken afgedaan en werd oj> //góeden-handel" gedronken hier werden de stemmen roor de aanstaande gemeenteverkiezing nagerekend hier hoorde men alle nieuwtjes; hier werden alle dagbladen gelezen j hier bombardeerde men elkander met bewijsgronden en, desnoods, met toddyglazem. Gegeten werd hier zelden. Eten kon men tb ui*. Wel drommels, waarom zou men hier etenf Neen, als men dat wilde, moest men éene trap op gaan. Daar was de eetzaal, de feestzaal en daar bevonden zich de logeerkamers. Hier was mesr afwisseling; men zag hier geen stamgasten, waarvan ieder zyn voste plaats hnd en die de gebruiken van het lokaal kenden, zoo goed els bun eigen zak. Hier was het somtijds zeer druk; en dan kon het er ook weer geheel ledig zyn. Iu deze zaal kwamen de grondbezit ters van do omliggende buitenplaatsen, om zioh een. roes aan champagne te drinkeu. liet gebeurde zelfs wel een enkele maal, dat een paar geëmancipeerde dames hunne echtgenooten hierheen vergezelden, lot onuitsprekelijke verontwaardiging der Fairbrooksche huisvrouwen, die zicb liever levend zouden laten, braden, dan in een koffiehuis te gnnn zitten. (Slot volgt.). boeg der vaartuigen in stukken wordt geperst en langs de zijden schurend afdrijft. Volgens afspraak zal men tegen den naobt van <{en wal met flambouwen een tee keu géven, als er eenigo beweging of een slop in hot ijs komt. Eon dor schippers, eeu oudje van 70 jaar, bezwijmt van koude, doch men weet hem spoedig weer by te brengen. Eerst na middernacht wordt het anker gelicht: het ys drijft met het tij wat weg, er komt gelukkig een vrij breed slop en om één uur in den nacht nadert men de haven. Thans geeft de ge zagvoerder order om den sleeptros los te gooien, opdat bij de schuilen één voor één of bij 4weeën kan binnenhalen en dat van iedere schuit eeue dreg aan wal gebracht moet worden om het afdrijven te voorkomen. Doch de visschers vertrouweu dat r«iot, maken den tros niet los en do sleepboot, die te ver moet opstooinou, raakt zelve aan deu dam, waardoor zij belangrijke averij bekomt. De tweede boot, du i,Terschelling" wordt uu ter hulp geroepen. Zij slingert het eerste vaartuig oen tros too eu na een half uur worstelens liggen alle schuiten goed eu wel aan den steiger, waar alle opvarenden door bloed- i verwanion eu vrienden hartelijk verwelkomd worden. Eéno schuit bleef nog in den mond der haven zittenze werd deu volgenden dag binnengehaald. Eoh tiende vaartuig, dat in zee was achtergebleven raakte dien volgenden dag tegen den Noordsvaardor. Enkele jeugdige zeelieden hraohteu eenige levens middelen en brandstof aan boord, zetten een paar hunner op de schuit over en namen een byna 80- jarigeu visscher mede nuar huis. Men mag er haast niet aan denken, wat er wol gebeurd zou zijn, hIs de sleepboot niet gekomen was of minder gelukkig had getnaneouvreerd. Iu allen gevalle do veertig opvarenden bleven met hunne schepen behouden en een enkel woord van hulde aau den gezagvoerder en zijne bemanning is hier gdieel op zijne plaats,-te moer daar voor liet slepen slechts het sleeploon naar 't zomertarief werd ge vraagd. De schade der sloepboot is belangt yk hooger dan het gevraagde sleeploon. Tooh zal het nog velen bezwaarlijk vallen bun aandeel aan het laatste to betalen, waut de meeste schuilen hebben dezen herfst tot heden zoo goed als niets verdiend twee ervan o.a. twintig en noht- en-twintig guhleu in 4 maanden 1 De in October jf. opgerichte onderlinge zee-assurantie welke door eene stranding bij Araeland in November hare kas bijna zag uitgeput en voor een paar weken door een geschenk van de Koningin en Koningin-Bogen- tes den grond meende te leggeu voor een resorve- fondsje, zal wellicht krachtig moeten bijspringen eu weer den bodem van hare brandkast kunnen zion, te meer daar de directeur der assurantie bij het vernemen van het gevaar al dadolyk bij den gezag voerder der sleepboot aandrong om de verzekerde vaartuigen te helpen. Moge thans hel koninklyk voorbeeld gevolgd worden. Wellicht nem-Mt eeuige weidenkenden, voor dit by- londer geval, deel als assuradeur. Dan eerst is het voor do arme luidjes, die waarlijk slechts door den nood gedrongen in (lezen tijd van 't juar in zee ste ken, eeu Blij thuis 1 P. J. WICHEBS. Terschelling, 9 Jan. 1893. Amerikaansck. Een groot aantal groote Now- Yorker bladen hebben raste rubriekeh, waarin de grootsche natuurverschijnselen besproken worden, waarmedo de wouden en steppen van het Araeri- kaausche westen rijk gezegend zyn. Dezer dagen prijkten iu de Sun, een der meest gelezen bladen, in bedoelde rubriek, sensatiewekkende roededeeliugen over de jongste ontdekking van een gelukkigen na tuuronderzoeker, n.l. over de pompslnng. Aan erne vertaling van bet gedenkwaardige bericht, welke de Kölnische Volkaseitung geeft, is het volgende ontleend «In Midden-Dakota, het gebied der Missouri- Botiaa», leeft een wwnd er haarlak weten, dat de farmer «pompslang" nocint. In het voorjaar van 1886 beeft »eu bet voor de eerste maal geziou; vanwaar het gekomen is, is nog niet uitgemaakt kunnen worden. Eene volwassen pompslang is grjjsgeel en bereikt eene lengte van 16 toet by eencn omvang van sleohts 8 duim. De dieren loven in groote kudden van drie honderd en meer exemplaren. Hel merkwaardigste is hun bouw, Zij ziju namelijk hol, hun lichaam heeft de gedaante vau eeue buis, het geopende staart- eindo is van oenen gomachtigeu, samentrekbaren ring rooreien. Een farmer iu Cat Tail-crook heeft uit- stokeud geslaagde dressuurpogingen met deze slangen ondernomen. Hij ving er driehonderd en hield ze op zymj hoeve, totdat ze op een sein, precies als bpndeu, bij hem kwamen. Nu vatte de farmer een grootsch, echt Aracrikaansch plan op. Hy besloot de slangen tot busproeiiug zijner akkers te gebruiken. Eeuo lange, moeilijke dressuur volgde. Toen zij afgeloopen was, riep de heer Hirum Sawyer op zekeren dag zijne buren zich en bood hun een schouwspel, wonderbaarlijker dan de phantasie ooit verzonnon heeft. Zijne 800 slangen kwamen op eeu sein uit de akkers toesnellen en groepeerdou zich aan den rand eener sloot. Op een tweede sein vormden zy eene oneindig lange buts de eerste slaug stak het hoofd in het water der sloot, de tweede nam het staarteinde van de eerste in den bek, de derde dat vau de tweede en zoo voort, totdat er eene lange waterslang ge vormd was. Nu begaf het verbaasde gezelschap zich naar het einde der buis, en de farmer gaf een derde sein. Terstond begon de eerste slang water op te zuigen, dat alle anderen door lieten gaaude laatste echter ging op den kop staan, hief den staart op eu spoot het water in groote bogen over de akkers. Daarbij bewoog zij zich, den guheelen ketting met zich trekkend, zijwaarts, totdat de sloot bereikt was, en vervolgens, iets meer iu elkaar geschoven, in oenen halven cirkel weer terug kortom, binnen twintig minuten waren de akkers van den heer Suwyer besproeid. Natuurlijk oogstte de practische farmor den lof der aanwezigen, die intussclien voor een deel zijn voorbeeld reeds gevolgd hebben en met de af richting van de poinpsUjhgen begonnen ziju. Het is na* de geleerden, ons m>cor bijzonderheden over dit nieuwe, merkwaardigqWdier vau ona vasteland mede te doelen." Do Fransche Kaiüer beeft do wet op de koop vaardijvloot ,in bebaudeling genomen. Art. 1, 3 en 4 ziju aangenomen. Art. 2 i9 nuar de commissie teruggezonden. De minister van financiën Tirard heeft een ont werp incedioud, waarbij de Fransche Bank wordt gemachtigd deu omloop hurer biljetten met 500 millioen francs te verhoogeu en alzoo op 4 milliard te brengen. Ook het ontwerp op do beursbelastiug is inge komen. De heer Dumonteil heeft ziju interpellatie over do houding der politie in zake de bijeenkomst in de zaal Tivoli-Wauxhall tot Maandag uitgesteld. Er heeft zioh in de Kamer oen nieuwe groep ge vormd, die der jongeren. Daartoe behooren alleen die leden, die voor het eerst in cloze Kamer zitting hebben. Men gelooft, dat do rechter van instructie de zaak van Sans Leroy tegelijk met die van de vervolgde tien leden der beide Kalner^ zbI doen bebapdoleu. Ook de zaak-Baïhaut wordt- daarbij gevoegd. Dit proces zal behandeld worden na afloop van het thans haugODde. Het onderzoek is echter nog niet afgeloopen. Alle berichten over nieuwe,vervolgingen eu nieuwe aanhoudingen kpnnen beslist worden tegenge sproken. Alleen loopt het gerucht, dat R. O. niet dan ouder voorbehoud mededeelt, dat Baïbaut verplette rende onthullingen heeft gedaan omtrent eeu invloed rijk collega, behoorende tot de vooruitstrevende richting in de Kamer. üp de groote openbare vergadering, door (Hfy- cialisten in Tivoli fVauthall belegd is aangenomen ten guuste eener algemeene an^wiief. l)e sprekers geeselden de schandalen, zoo+dflifr to lande als in bet buitenland. V Boctie stelt voor dnt men den eed van do Kaats baan zal zworen, en beloven niet uiteen te gaan vóór men Frankrijk oen constitutie heeft gegeven. De anarchisten bestormen het bureau, waarop de Voorzitter de vergadering sluit. De anarchisten willen haar thans vqmrtzetten maar men roeptWeg met de anarchisten I Eeu onbeschrijfelijk tumult ontstaat daarop. Ten slotte wordt het gas uitgedraaid om het lo ven te doen eindigen. Op straat had niots bijzonders plaats. Do Figaro beeft de personen, die de onthullingen in de Panaraaznak deden, steeds op den voorgroud gesehoven, maar den president der republtok altijd ontzien. Vrydag schreef de hoer Magnard van het kabinet-Bibot, dat het zoo goed en kwaad als t kon het hoofd bood aan den eersten aanval, maar temin alles behalve vast stond tusschen onverschil ligheid aan de eeue, en vijandschap aan de andere zijde. Bibot, schreef Magnard, boezemt persoonlijk meer achting dan vertrouwen in. «Het beurspubliek acht deu heer Constant als overwinnaar vau het Boulangisrae, oudaiks al wat men tegen hem kan zeggen, den besten plaatsvervanger, doch do heer Magnard gelooft dat zijn terugkeer geen grootere stevigheid aan de regeering zou geven. «Niette min," sob roef hij, «er zyn geruchten in do lucht, die meu vermelden moot, omdat iedereen rondom i u ze-uitspreekt." J Na aldus over den sterkste» caudidaat voor het presidentschap te hebben geschreven, geeft flu Fi garo heden aan president Carnot dun raad, at to treden zooala de minisier van oorlog De Freyoino deed ten einde aldus gelegenheid to geveD, dnt een gehoel nieuw bewind gevormd worde met een „man van bet zwaard" aan bet hoofd. In den Duitschen Bijksdag is do interpellatie over de werkloosheid afgeloopen. In den loop dor beraadslagingen berhaaldo de staatssecretaris Böt- ticher, dat de nood niet zoo groot is, Hat de tus- schenkomst van den Staat noodig wordt. De uit voer is sinds 1891 gestegen, vooral WHt aaDgaat de voortbrengselen der Saksische nyverheid. Zelfs te Hamburg is bet werk toegenomen en werd het loon hooger. Op bet platteland is eveneens werk genoeg. Maandag komt do belasting op den brandewijn aan de orde. In do Review of Reviews van Januari zet de be kende journalist Stéacl in de rubriek The Progress of the PVorld zijn meening over de vooruitzichten der Home Rule Rill uiteen. Het artikel verdient vooral do aandqcht wegens betgeou over de toekomstige leiding der liberale party wordt gezegd. De heer Gladstone sohryft Stead heeft te Biarritz zijn driu-en-tachtigsten verjaardag gevierd hij beeft zijn Home Rule Rill gerei d en zal waar schijnlijk zijn laatste groote rode houden by de uit eenzetting barer bedoelingen. Later, wy willen aannemen omstreeks Puschen zal hij volgens berekening de zwaardere en lastiger tank om zijn Rtll door de parlementaire commissie te loodsen overlaten aan zijn opvolger sir W. Har- court. Mr. Gladstone zal dan op den onvergelijke- lijken triomf kunnen wijzen eerste minister to zijn geweest op deu leeftijd van drie en taohtig'jaar, een grooteu maatregel te hebben ingediend tot hervorming en verzoening, tot welker aanneming het parlement niet voldoende is voorbereid, en aan zijn opvolgers eeu partij te hebben nagelaten, wier meerderheid door niemand anders dan door jiem kan worden bijeen gehouden. De kracht van don grand old man, wanneer hij door opgewondenheid in beweging wordt gebracht is iets buitengewoons. Maar zelfs niet de voortdu rende opbruising van iutellectueele champagne kan een veteraan vau drie en tachtig jaar in staat stellen tot do taak van bet premierschap. In het oog van Stead 's lord Bosobery do natuur lijke en noodzakelijke opvolger van Gladstone, wat trouwens algemeen wordt erkend. Dit s.aat zoo vast dat zelfs zijn meest enthousiaste aanhangers zonder ongeduld zieh neerleggen bij een Harcourt-intoregnum. Het schikt sir W. Haroourt dit jaar premier te worden het schikt lord Bosebery beter zijn tijd af te wacbteu. In 1896 of 1897 zal bij zonder oppositie als zoodanig optreden. Zyn rechten op bet prumierschap zullen niet ernstig betwist worden, uitgezonderd door den heer Labouohére, docb daar de heer Labouohére geen anderen candidaat /oor het ambt beeft als zich zelf, beschouwt Stead zijn oppo sitie als niet gevaarlijk. Onderwijl, gedurende het interegnum, zullen de weuschen van den vermoede- lijken erfgenaam wet zijn in hol Foreign Office, zoo dat men al het voordeel van een Bosebery-ministerie plus het voordeel van een gezonde keizerlyke politiek van sir W. Haroourt zal hebben. Stead's is der halve geneigd te zeggen dat het is pour le miesus dans le meilleur des mondes possibles De Engelsohe Minister, sir Charles Bussel!, ver klaarde in een redevoering te Cambridge, dat Glad stone spoedig zyn Homerule-ontwerp zal indienen, maar voornemens is tusschen de eerste en tweede lezing geruimen tyd te laten verloopen, ten einde gelegenheid te geven het ontwerp nauwgezet te kunuen onderzoeken. Van dien tijd zal gebruik worden gemaakt tot het behandelen van andere ontwerpen, a. o. toi bekrachtiging van het beginsel, dat éen kiezer slechts éeu stem mag uitbrengen. De Standard verneemt uit Konstantinopel, dat ter zake van do quaestle der K lein-Aziatiscbe spoor wegen er eeu geheime verstandhouding zou bestaan tusschen don Duitschen Keizer en den Sultan, vol gons welke laatstgenoemde de concessie voor de spoorwegen aau den bankier Kaulla zou gunnen, ten bate van Duitsche kolonisatie plaunen. Andere buitenlaudscbo diplomaten, vooral de Engelsohe am bassadeur, verzetten zich tegen het geven van con cessie aan den bankier Kaulla, wat de Enge'sche ambassadeur met een spoliatie van Britsche onderda- eed gelijkstelt. van de Makelaars De markt was hedep onveranderd. Loco Tankfust 5.90. Geïmporteerd fust 6.-. Februnri-levering 685. Maart-levering 680. April-ievoring 675. Mei- Juni- Juli-levenng 570. Augustus-lovering 5.75. September- üfr- tober-, November- en December-loieriug 5.85.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2