Buitenlandse!) Overzicht* merkt hij op, dat de groote vraag, die juist nu naar goud bestaat, een prikkel te moer voor de mijn eigenaars ie, om de exploitatie met kracht te ont wikkelen. Ken en ander leidt hem tot de gevolg trekking, dat de goudprotluctio van den Wiiwators Band, die in 1992 reeds 1,2000,000 ons, ter waarde van ruirrf 48 millioeo gUl bedroeg, iü zeer enkele jaren tot 120 millioen zal klimmen. Den in den Band aanwezigen voorraad goud scbat de heer Smith op een waarde van ruim 8609 millioen, zoodot bij een jaarlijkscbe productie, als boven aangegeven, de beddingen eerst in 30 jaren zouden uitgeput raken. De heer Smith verdiept zich niet. in beschouwin gen omtrent den invloèd, dien de vermeerderde goudproductie op den munttoestand zal uitorfenou maar ongetwijfeld is het een belaugryke factor, waar mede rekening zal moeten gegouden worden, wan neer men bedenkt dat de goud prod uctie, dio in 1883 ongeveer 228 millioen beliep, in 1897 waarschijulijk tot ongeveer 360 millioen zal geklommen zijn, d. i. ongeveer de productie in 1858, toen de goudindustrie in Californië op haar hooaste punt was e'n men in Europa een gelijksoortige vrees voor deprecintie van het goud begon te krijgen, als er thans voor depre ciatie van het zilver bestaat. Het Sociaal Weekblad bevat het volgende Een fraaie wetsuitlegging. Als men kennis nee.nt vau Maatschappelijk Belang het orgaan van den winkeliersbond van dienzelfden naam, welke aan de bestrijding der coöperatie is gewijd kan men somwijlen de vraag uiet onderdrukken, of de heoren nu heusch zelf gelooven wat zij vertellen. Natuur lijk is men dan dadelijk geneigd, deze vraag, trots opkomenden twijfel, bevestigend td beantwoorden, omdat men het recht uiot heeft, zonder bewijs bij iemand het tegendeel te onderstellen. Maar het on geluk is, dat men 'in die gevallen een bevestigend antwoord niet geven kan, zouder aan to nemen wat toch öök erg onbeleefd is dat opzichtens de zaak, waarover zij het week op wiek hebben, alle onderkennings-vermogen hun ontbreekt. Het nomraer vun 5 dezer -levore oen voorbeeld. Daarin wordt weer eens steen en been geklaagd over het streven van de voorstanders der coöperatie, «om zich van alles meester te maken, gelijk men lich nu reeds meester gemaakt heeft,zooal niet geheel dan toch voor een groot deel, vnn verschil lende takken vnn bedrijf". «Eu zulks", zoo gaat hot artikel voort, «geheel en al in strijd met de duidelijke bepalingen der wet vau 17 Nov. 1878 tot regeling der coöperatieve veroenigingen". Wat dan aldus wordt toegelicht «Die wot Joch verstaat onder coöperatieve vereen i- gingen zoodanige vereenigiugon, waarbij de in- en uittreding van leden is toegelaten, en die de bevor dering vau de stoffelijke belangen der leden ten doel hebben, als door raiddel van gemeenschappelijke uitoefening van hun nering en ambacht, door aanschaf fing vau huu benoodigdh -den of het hun verstrekkon van voorschotten of crediet." Waarom de schrijver niot wij enkele woor den in deze zinsnede cursief heeft laten drukken Omdat hij er onmiddellijk op wilde late volgen «De wet bedoelt dus, en zegt het uitdrukkelijk coöperatie van hen, die zich veremigen totgeroeen- tohappolyke uitoefeniug vnn hun nering en bedrjf. Met andere woordenwinkel-vereenigingen bij voorbeeld, die voor Maatschappelijke Belungors zijn m wmmmmjim. wur ■.nurrtnwnagr-'fg--* Wmmmmmmmmmmmmmmrn van het hart dank!.... Ik begrijp de uilgestrektheid van uwe opoffering I Indien ik u in de ellende moest achterlaten, zou ik niot vertrekken.... Maar, dank zij Sophie. zult gij hoven de zorg verheven zijn. Goede zuster, zij verwezenlijkt mijne droomen mijn liffste droom Jeanne wendde het hoofd af, om de tranen te ver bergen, die zy, in weerwil vHn zioh zelve, stortte. Weinige dagen later vertrok Pernand naar Italië. Drie malen kwam hij terug om zijno weenende vrouw en kinderen uog eens te omhelzen.... Eindelijk ont trok hij zich aan hunne smartelijke omarmingen, en, terwijl hij r.yne vochtige oogleden mot zyue handen afveigde, verdween hij. Zoolang hij by huar was geweest, was Jeanne's moed niet verzwakt.... Thans met hare kinderen alleen, viel zij op hare knieën in het midden der knmer, waar Pernand niot zou wederkeeren, eu ter- wyl zij hen sterk aan haar hart drukte, weende zy langen tijd. Het uur dat do kerkklok sloeg, herinnordo haar, dat zij zelve vertrokken, en dat op bet bestemde uur hot rijtuig komen moest. Hare toebereidselen wer- den gemaakt, zonder dat hare traueri ophielden te itri'Omeu. Terwijl zy baron Leo ou-een zeer klein pukje nam, riep zij door haren blik Georges en Jenny, en alle drie gingeu den wagen van B.... op don'grooten weg afwachten. liet was winter, en zeer koudde arme kinderen, wat de nachtmerrie is voor een zwaar droomende, zijn «geheel en al iu strijd met de duidelijke bepa lingen der wet," want zeker slechts een zeer klein deel barer leden «behoort tot hen, die op gemeeo- schappelyke wijze hun nering jMÉkmbacht willen uitoefenen." Laat ons eeDs aannemen, geredeneerd werd door eeu leerling eeuer burgerschool, dan zou vermoedelijk zyn onderwijzer hem terechtwijzen onge veer als volgt«Maar mijn jongen, hoe kunt ge nn zoo dom wezenGo weet toch wel, dat gelezen moet worden, niet tot een komma, maar tot een punt; niet een stukje van oen vylzin, maar de volzin in zija geheel. Doe dal ook hier; eu ge zult zelf wel inzien, hoe danig mis ge bet hadt." Immers, de wetgever van 1878 heeftovereen komstig de drieledige ornlers-.(leiding, die tusschen de verschillende toepassingen van het begiusel der coöperatie gewoonlijk wordt gemankt in de ann- gehnaldo woorden getegd, dat «do bevordering van de stoffelijke belanden dei leden", welke het «doel" eener coöperatieve vereeniging is, met name kau goschiodeo door drieërlei «middel" door «gemeenschappelijke uitoefening van hun noring of ambacht'' 3 productie-veruenigingen 2. door «aanschaffing van hun benoodigdhoden" s verbruiks- of winkel-vereenigingen 3. door «Int hun verstrekkon van voorschotten of crediet" ss crodiet-vereeDigingen. Door het tweede of derde dier middelen evengoed als door hot eerste. Als in de bepalingen der wet iets «duidelijk" is, zoo is hot dit. En wanneer gedaan eu geredeneerd wordt gelijk door Maatschap- pel 'jk Belang, dan is zulks krek hetzelfde, als wanneer geschreven werd: «het is geoorloofd, te loopen of te rijden" ora dar. uit de willekeurige cursivoe- ring vau bet ééne woord de gevolgtrekking te ma ken dat «dus bedoeld en uitdrukkelijk gezegd is" loopen alléén is gepermitteerd. Werkelijk, als de hoeren uiet een loopje hebben willen nemen met hun lezers, dan zyn liet .bolleboozet) in het lezen eu uitleggen van do well A. K. Uit Rome wordt hot volgende geschreven In 1843 vertrok eon jeugdige zoon Israel's, Mozes Loria, geboortig uit Mantua, niet eenige doezen vol snuisterijen naar het land der Pharao's, om aldaar negotie te gaan drijven. Of hij bij deze negotie gareu spon, blijft in hel duister; doch zooveel is zeker, dat Mozes zich in do gunst en bescherming wist te dringen van den Kedive Ismail Pasha, dat hij daardoor in staat werd gesteld eenige zeer goede troeven uit te spelen hij de versohillendo flnancieele kaartpartijen, welke destyds ir. Egypte ten koste der arme Fellahs werden gespeeld, en dat hy nn twintig jnrer. naar Italië terugkeerde ra?t oen fortuin van 10 millioen in goud en ongeveer even veel in soliedo effecteu. Verleden jaar nu voelde Mozes zyn einde naderen, en, of het uit zuivere menschen- liefde was, dnu wel met de bedoeling orn kwaad geld weer goed te tnaken hoe dan ook, hy legateerdo zyn gansche vermogen van 18 millioen lire aan het gemeentebestuur der stad Milaan tot het oprichten ven eene Maatschappij vun weldadig heid, eeno Socv-td Umanitaria, ouder voorwaarde slechts, dat de bedoelde Maatschappij vóór 1894 zou worden tot stand gebracht, bij gebreke waarvan het kapitaal zou komen te vervallen aan de stad Turijn. Mozes Loria is ondertusschen tot zijne vaderen die nauwelijks gekleed waren, trilden. Eindelijk verschoon het rijtuiger was slechts plaats op den bok.... Welk eeue verschrikkelijke rois I en men rarest, na do diligeueo te hebben verlaten, uog bijna een mijl afleggen, om door dwarswegen het dorp to bereiken, dat tante Sophie bewoonde. Terwijl Jeanne eu hure kinderen tegen du koude eu de vermoeidheid worstelden en met schrik den nacht togen komen, stelde Sophie allés in het werk hen zoo good mogelijk te ontvangen. Dien avond zou zij niet gednoht bobben aan de schier vrekkige zuinigheid, die gewoonlijk hij haar heerschte. Keu groot vuur brandde aan den haard, 011 gaf het een voudige en zindelijke zaaltjo van hel oude meisje een vroolijk aanzien. Eeue krachtige soep eu eeu heerlijk avondmaal wachtten de reizigers, die eindelijk kwa men, en met open armen worden ontvangen. Mot welke liefdevolle bezorgdheid bracht Sophie hare schoouzustor Joanne en de verkleumde kinderen bij liet helder bVandend vuur. Met welke hartelijkheid omhelsde zij, by het heou en weêr gaan tusschen do woonkamer en de keukeu, beurtelings hare nicht eu beide ueven. «Komt, laten wij aan tafel gaan," zeide zij op v rooi ij kon toon, ,(wy zullen nu het genieten van hot avondmaal keuvelen," Bij (loze woorden lachte zij Jeanne toe eu zorgde, dat niemand iets ontbrak. Hoe afugeuaam warm was het in die kamerwat waren do spijzen goed, en hoe werden zy door don 0versterken eetlust niet nog verzameld geworden, èn bijgevolg heeft zich dezer dagen in den boezem van den Milaansohen gemeen teraad eene commissie van 15 leden gevormd, die belast is mot het 'oprichten van de Societa Umani taria bovenbedoeld. Van die 15 mannen heeten er 8 tot de gematigde, 6 tot de democratische en 2 tot de socialistische richting te bebooron. Er zullen dus tusschen bon nog wel eens woorden vallen over do wijze waarop aan de bedoelingen van den erflater zal moeten'worden voldaan. Mot belangstelling, en tevons niet zonder eenige bezorgdheid, ziet meu tegemoet hoe zij zich van hunne taak «n verantwoor delijkheid zullen kwijten. Want voorwaar niet aan een iegelijk is de wijsheid gegeven om de rente van 18 millioen bij liofdadige werken zóó te besteden, dat er niet meet onheil dan geluk mee wordt gesticht. Een particuliere correspondent schrijft uit Londen aan het Vaderland, onder deu titel: «van 'slovens scheurkalendor, do navolgende roeren dn schets Er is niets te vertellen, niets voor het publiek, tevens geen politiek, geen beweging in zakon, iu kunst, bet nieuw janr begint rustig, bijna eentonig. Maar het groote Londen levert altoos stof„greift nur hinein ins volle Menschenlehen," ziet ze maar aandachtig door die blaadjes van 's levens scheurka lender en op ieder zult ge iets lezen wataantrekt, boeit en.... door de ziel snijdt. Ik grijp er oen.... luistert; In een ellendig kamertje in het Oosten was een oude juffer plotseling gestorvenhaar zuster, een vroeg vergrijsde sukkel vaii bij (le vijftig, zat aan de bedstee by het schier onhekleede lichaam en weendedo gemeente-dokter verklaarde de oorzaak van don dood niet te kunnen ontdekken en gelastte con «inquest" een lijkschouwing voor den coroner en zijn twaalf gezworenen. Op de publioke zitting werd dcor den chirurgijn, die 'tlijk had ontleed, getuigd, dat geen andere reden voor den dood kon worden gevonden dan uit putting: gebrek aan voedsel en warmte. Er ging een rilling door de gehoorzaal. De stem van den coroner klonk bewogen toen hij de zuster van de gestorvene op de bank der getui gen riep. Het arme rnensch, in een van die verschoten, kale zwarte jurken, die 't traditioneele toonbeeld van be schaamde armoe geworden zijn, waggelde naar het getuigenhokje en dikke tranen rolden over de schrale wangen. Ze beantwoordde de gewone vragengeboorte, leeftijd en woonplaats. «En waar leefde u zuster van?" «Ze had geen werk. ik ook niet. Nu en dan kregen we van een nicht een gift. Zoowat een shil ling por week." «U bedoelt, dat u vau een shilling por week hebt geleefd met u beiden P" liet antwoord in een snik: «Ja, geleefd." «Betaalde u dan geen huur?" «De huur van onze kamer was drie en zes per week. Maar de huisjuffrouw was goedig, ze liet het oploopen." «En hoe leefdo u van die shilling." «Ik kocht er brood voor en wat thee. Soms kro- gen we van do huisjuffrouw een paar aardappelen en een stukje vleesch. Toon mijn zuster ziok werd.... «Guaft u haar alles, niet waar?" Geen' antwoord. lokkerder voor hot arme gezin, dat alleen ontberingen en ellende kenc'e. I t «Goede Sophie 1" zeide Jeanne, wier tranen bij het spreken over haren man meer dan oeus irestroomd hadden, «door welke opofferingen hebt gij ons ter hulp kunnen komen? Ik hen verlangend dit te weten,..," «Lieve Jeanue! ivij zullen do ernstige gesprekken tot morgen uitstellen," antwoordde Sophie, «van avond is het feest, eu ik wil mij ongestoord aan het geluk overgeven, u te zien." Joanne, die innig bewogen was, reikte haar de hand. Het was de eerste maal, dat zij haar bezoek fees telijk door eene verwante, dpor eene vriending zag vieren. Tot hier had zij, na elke plaatsverandering, nooit anders dan vreemden en gebrek gevonden. De ochtend van der. volgenden (lag was aan de rust gowyd, daarna regelde men de inrichting, en toen kwam men tot het geven van opheldering. Do som, die voor hirun broodoi noodig was, had Sophie zich verschaft door haar inkomen vau twee jaren te verpanden en tot dat dia som afbetaald was, moest Sophie niet alleen haar dagelijksche en sobere voeding, maar ook de huur barer kleine wo ning en hetgeen vorder tut haar onderhond noodig was, door arbeiden verdienen. Zy was daarmede begonnen op hot oogerfblik, dat zij het geld aan ha ren broeder zondlangzamerhand had zij de wegen opgespoord om werk t.e krijgen, en was daarir. goed geslaagd. Slot volgt.) «In de kwade dagen had u geen vuur?" «Noen.'' „Op het bed waren geen dekens een oude man tel was ai." Zij knikte. „Weet u, waaraan uw zuster stierf?" „Neen." „Honger en gebrek aan warmte," „God, God.... honger 1" en men las, dat zij, die dit zeide, zelf zoo'n honger luid. „Deed u dan niets voor den kost?" „Ik kon geen werk krijgen „Wat, geen werk in Londen?" „Handwerk heb ik niet geleurd. We waren van 1 eeu goedên kom-af. Va ler was een Krim-soldaat. i Voortel zuster ziek was, gaf ik lessen voor eeu shilling per uur. Later vereisehte ze veel zorg eu ik kon geen leerlingen krijgen." „Waarom hebt u zich niet tot de gemeente en het werkhuis gewend 1 «'t Werkuis bij dat woord stoof ze op daar waren we te trotscli voor. Liever hougerlijdeu „Hebt u dan niet beproefd iets te verdienen 1 „Hu Hemel is mijn getuige, ik heli alles be proefd. Alle morgen las ik de advertenties in de Chronicle van boveu tot beneden. Elke penny die ik overhield, werd aan brievi-u besteed Alle dagen, 1 van 's morgens vroeg, als zuster nog sliep, tot 's mid dags ginik op de adressen ai', die in de krant stonden. Alle dagen, iu weer en wind, met rn'n toonun door de schoenen dikwijl» kwam ik klesnat en ziek thuis Maar altoos met leege handen. Als ik hij do mouse ben kw/nn, koken zo me van bo ven tot beneden aan. Eu dan Z'dJ ik al dat het mis was 't Heette altoos„U bent niot geschikt," 1 of «u bent te zeur op leeftijd voor ons wefk te oud." 't Laatste woord werd op do lippen van het arme wezen gesmoord, haar krachten begaven haar, do deurwaarder ving haar op" en luidde haar unar het wachtvertrek. Iu het doffe Decern her-licht, dat de raadskamor in een kring halfdonker dompelde, be speurde men niets dan ontroerde gezichten, men hoorde niets dan het peugekras vao deu klerk, dio het getuigenis opsqlireef, en het zacht gefluister van de juryledeu, dien huu «verdict" beraamden. Nog één getuige werd,gehoord. l)e huisjuffrouw bevestigde alles wat do oude vrouw had gezegd. Zij beschreef hoe de '\vev zusters hadden geleefd en gestreden: hoe alles beetje bij beetje, naar denlom- mard was gegaan, dat (ie huur maandeu achteruit was; dat men nooit een klucht hoorde, dat ze nooit om iets vroegen dat aij hij 't woord «werkhuis" in woedo ontstakendat ze mr.gertler en magerder wordendat ze zoo trotscu waren, dat men haar niet eens waagde te troosx-u. Du oudste van de jury verkondigde daarna het verdictWij bevinden, dat de overledene gestorven is nau de oorzaken in het medical attest omschreven en wij wenschen verder te kennen te geven hoezeer wij het betreuren dat in do rijkste stad der wereld 1 gevallen kunnen voorkomen van dood door honger an gebrek aan warmte. Hiermede was het onderzoek afgeloopen; maar men ging nog niet heen. Van de bauk der gezwo- rene werd een lijst roudgereikt. men hoorde het ge rinkel van geld, de coroner zelf reikte een glinsterend goudstuk aar. den voorzitter, Toen werd er weer gefluisterd en (le deurwaarder ging naar dif wachtka mer De oude juffer werd 1 aar den coroner geleid. Hij schudde haar hand en vroeg haar iets. Zij knikte. «Deurwaarder". «Jawel mijnheer!" «Hnul een „cub* en breng de oude juffrouw nanr het Stepny hofje, Hier is mijn annbevelingsschrijvon eu hier (en hij nam oen zakje mot geld vau de jury in ontvangst) het noodigo. Hij klopte het oudje goe dig op den schouder zij vertrok on do kamer liep spoedig leeg. De coroner stond eindelijk ook op. „Dag, dokter zeido hij tot dun gemeente-arts. «Koud hé? God geve, dat ik nooit weer zal mo-ten hoeren, dat in Londen iemand aan honger eu gebrek aau warmte is bezweken Helaas, hot is een alludaagsche geschiedenis, oen enkel blaadje uit 's levens scheurkalender De Fransche Senaat heeft de wijzigingen in de drukperswet, zooals Tliu door zijne commissie waren voorgesteld, met overgroote meerderheid aangenomen. Op 'Ie bepalingen betreffende het beleedigen en lasteren van vreemde souvereineu on hunne verte genwoordigers, wier zaak overgebracht zal worden by de correctioiieolu rechtbanken, heeft de heer Do- rooie een amendement voorgedragen, om dezelfde procedure te volgen ten aanzien van het' beleedigen en lasteren van den president der republiek. De minister-president ttibot. autwoordde Ik bo- j grijp dat de Senaat verontwaardigd is over den j smand, waaraan bet hoofd des staats tegenwoordig I is blootgesteld, en derhalve ten deze dezelfde recht spraak verlangt als vertegenwoordigers. Maar hel j is uoodeloos eeue bijzondere wot in het leven to roepon ten behoeve vau don presidont der republiek die het lot van Frankrijk niet zoo edele onbaatzuoh- j tigheid regelt. Frankrijk noch Europa zal vergeten I Wat (le heer Caruot vror het land gedaan heeft. De minister verzocht derhalve tiert heer Demöle zijn amendement in te trekken. Deze heeft daarop onmiddellijk hieraan voldaan. Do telegraaf heeft bericht, dat Audrirux voor de commissie van enquête heeft verklunrd', dat Rouvier als luitiis'er in 1887 de Lanterne dio voortdurend aanvullen tegen hem richtte, met 100,000 fr. tot zwijgen heeft guhrncht, waarvoor du ministers van oorlog en van buitenlandsclto zaken elk 40,000 fr. uit de geheime fondsen van hun departomout verstrekt hebben. La Lanterne heeft, blijkens eeu nader telegram, deze verklaring nadrukkelijk gelogenstraft. liet is inderdaad moeilijk in al hetgeen de Panama- zaak en hetgeen dez-- tot nasleep heeft, waarheid van leugen te onderscheiden. Ieder die voor do commissie van enquête gehoord wordt als meegedann te hebben in de konkelaryun, verklaart reine bandon te hebben. Zoo ook de beklaagden voor het gerechts hof. En Cornelius Horz doet uiet minder, llem hoorondu, is hij de onsehuldigste man ter wereld. Hoog heeft hij opgegeven van zijne eerlijkheid aan een medewerker vau den Figaro, die hem te Bour nemouth aan het ziekbed is komen «iuterviowen", en, zooals deze met zdfvoldoeuing zegt, de eenige is ivien dit gelukt is. Herz heeft deu man van den Figaro, dio „Vidi" teekent, ook mededeeliug gedaart van du lagen die hem gelegd zijn. Zoo beeft Jacques Reiuach, die hem een paar millioen schuldig was, welke hij echter betaald heeft gekregen pogingen gedaan om hom te vergiftigonv Aau deu kanselier van het Legioen van eer heeft Herz een brief geschreven, waarin hij zich tracht te rechtvaardigen tegenover de beschuldigingen, dat hij chantage heeft goln-zigd om Reinnch geld nf te persen De tweo rcillioon was deze hem bohoorlyk schuldigluaur hij wist niet dat Reinach hem be taalde met het geld van de Panama-maatschappij. Op de anntijding, dat hij een geheim buitenlandsch was in dienst tegen Frankrijk, antwoordt hy dat hij altijd een trouw dienaar van Frankrijk is geweest. De stukkeu tou bewijze hiervan zal hij overzenden, enz. enz. Do eenige bekentenis, waaraan men eigenlijk een hcuvnst heeft, is (lie van den oud-minister van open bare werken Baïhaut, die 111 de eugto gedreven, tot de verklaring is gukomeu, (lat hij zich heeft laten orakoopeu.. Hij heeft dun ook ton vervolge, zijn ontslag genomen als afgevaardigde. Muu we^t dat Stéphauo, beambte by Reinach, voor de commissie van enquête in zoover eene bezwurende getuigenis voor Clómonooau heeft afgelegd, dut hij verklaard heeft in erne euvaloppo eeno lijst vnn do personen, die cheques ontvangen hadden, aan diens huis te hebbeu bezorgd. Clémeuceuu, hierna voor I do commissie geroepen, getuigde du enveloppe niet ontvungen te hebben, en hij voegde er aan toe nooit iets te hebben genoten van de Pauama-raaatschappij of van hare tussohenpersonen. Tegen het deswege opgomaakte stenographDch verslag is Clémencoau opgekomen. Hij verzocht der commissie daarin «verbeteringen" te brengen. Dit 1 heeft zy geweigerd, eu nu hoeft Cléinenceuu van zijn j kant geweigard het verslag te teekeuen. Onzekerheid heersobl iu Egypte. De Fracsoh 1 gezinde bladen hebben euu geheel scheef verslag gegeven van do jougste gebeurtenissen on de. Khe- divo heeft niets gedaan om deu indruk daardoor j gewekt, weg te nemen. Integendeel, door de Os- 1 manieh-orde too to kennen «au Takhri, den eorstbe- noenulen maar op Ëogeland's aandringen weder out- 1 slagen eersto-minister, en hem zelfs tot meester dor ceremoniën te beuoemen, gaf hy voedsel aan (lo J verkeerde uitleggingen. Er schijnt gdvaar le zijn, 1 dat de boweging tegen de Europonnon door de gebeur tenissen vau de laatste dagen versterkt wordt. Terwijl" op Haïti de opstaud gedempt schijnt, komt zeer ongunstig nieuws uit Argentinië. I11 do oproerige provincie Corrientes heerscht volkomen re- geeriugloosheid diefstal, plundering, gevechten zyu aan de orde. Die wetsovertredingen geschieden stelselmatig en inet een staatkundig doeldo radi calen kouten er rond voor uit, dat zy dou opstand steunen, en de opstandelingen hebben de burgers vnn Buenoa-Ayroa aangespoord, zich ann te sluiten bij hun verzet tegen (Ie rwgeering. De ornis to Biwnos-Ayres duurt voort en het goudagio' stijgtsteeds een veeg tecken iu de I Z.-Amerikaansche, republieken. Dat de president i Saenz Peua zou aftreden, wordt echter alsnog als I een voorbarig gerucht beschouwd. INGEZONDEN. Hulp voor onze werkloozen. De ondorgeteekendea, uitmakende het Comité voor emigratie, wonden zich tot allen, die bemiddeld ge noeg zijn, om vau het hunne iets voorden lijdenden broeder te kunnen afzonderen. Hot Comité is overtuigd, da» in den dringeuden nood vau duizenden landgenooten, alleen door emi gratie kan voorzien worden. Niomand zal dit met grond kunnen tegenspreken. Na oen zomer, die voorboeldeloos'vruohtbaar was, en waarin bijna allo voedingsgewassen een buitenge woon ryken oogst opleverden, is de ellende algemeen. In het vroeger zoo welvarende Friesland zyn duizen den flinke werklieden aun het nypendste gebrek toö prooi, omdat ze niot alleen nu in den winter, geen ioonenden arbeid kuunen vinden, maar velen zelfs iu den verloopon zomer te vergeefs uaar werk zochten. In andere oorden des lands is die armoede, als ge volg van werkeloosheid, misschien niet zoo sterk sprekend, omdat er meer in stille guledon wordt, maar dat ze toch bestaat, wie durft het tegenspreken En deze toestand openbaart zich niet nu voor het eerst. Integendeel, hij herhaalt zich jaar op jaar, en neemt steeds grooter en pijnlijker vorhoudingen aan. Een woelzieke partij, dio het om omverwerping vun de bestaande maatschappelijke toestanden te doen is, grijpt deze treurige omstandigheden gretig aan, als een middel om aauliaugers voor hare leer, strijders voor haar doel te werven. En dat ze slaagt, de tooneelen in Fries'ands Zuid-Oosthoek en in het Groninger Oldambt bewijzen het. En iutusschon wor den de arme werkloozen nog grooter ellende te ge mout gevoerd. Eu wat wordt gedaan om die namelooze eileude, dio steeds grooter afmetingen ^aanneemt, te lonigon? Ja, wat kan gedaan worden? De verarmde 1 riesche gemeenten worden, door de ontzettend hootte arm- lasten, hoe langer hoe armer. De persoonlijke lief dadigheid van velen, wat vermag ze tegen dien stroom? En ook, vergeet het niot, er wordt niet gevraagd om een aalmoes, er wordt govraagd om werk, dat brood geeft, brood voor vrouw en kinderen. Men spreekt van de droogmaking der Zuiderzee. Eeu heerlijk plau, dat vehrn werk zal verschaffuu. Ook aan allen, die nu werk zoeken? Wie hewoert het in ernst? Alleen in emigratie ligt uitzicht op hulp. Ons Comité heeft in zijne Medodeelingen I en II (Uitgo- ver P. J. Milborn, Nijmegen) uitvoerig medegedeeld, welke overwegingen het geleid hebben de Noord- Westely'ce districten var. Canada tot doel der land verhuizing te kiezen. De hoofdreden is, dat de re geering van Canada aan ieder volwassen persoon hoven de 18 jaar eene huisplaats van 160 acres (65 bunders), tegen betaling van de kosten der in- scbrijviug a 10 dollars, afstaat; mits hy aan voor waarden voldoet, waarvan de strekking is, de regee ring een waarborg te geven, dat du uizoo.toegestane huisplaats, ook werkelijk door een «setier" bewoond wordt. Ons Comité hoopt eeu Maatschappij tot stand te kunnen brengen, die eene Lening uitschrijft, met het doel, om zóó duizenden gezinnen, die hier geen werk en dus geen brood kunuen vinden, op eene huisplaats te vestigen. Maar het oogeublik is daartoe niet gunstig. Eu toch de nood nijpt. Om het.groote dool voor te bereiden, wenscht het Comité een 40 of 50 tal jonge mannen, met 2 of 3 gezinnen naar Canada le eenden, die daar als pioniers, als wegbereidors voor hunne landgenooten, die wij hopeu te laten volgen, zullen optreden. Reeds in April 1893 hoopt het Comité die uitzonding te doen geschieden. Voor hunne ontvangst en plaatsing in Canada zal onze vertegenwoordiger aldaar, de heer R. Iusinger, lid der Staten van de Noord-Westelijke districten, zorg dragen. Tegen een goed loon is daar werk voor hen te vinden, al is dit loon niet zoo hoog, als, door een drukfout, op bladzijde 6 van Mededooliagen II wordt opgegeven. Het loon is, in de zomermaanden, niet twee, maar één dollar daags, boven kost en inwoning. In alle gevallen, hoog uaar onze begrippen. Vijftien gulden in de week, boven kost eu inwoning, voor een veldarbeider, is voel. Vun dit loon kau eon kloeke jonge man na eenigon tijd de kosten van overtocht terugbetalen. Ditzelfde geld kau dus later weer dienen om ande ren te helpen emigreeren. Eene belangrijke som is noodig om dit plan uit te voeren. Helpt dus gij uilen, die, meer of minder rijk bedeeld met aardse!)e goederen, veel of weinig vun het vwe kunt afstaan. Maar helpt spoedig, want April is niet verro meer, en vóór de eerste dagen dier maand moet het Comité eeno keuzo gedaan, hubbeu uit do vele houderden, die zich tot ons wen den met het verzoek om hen te helpen, ten einde in eeu ander werelddeel werk en dus brood te vinden.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2