Uultenlanilscb Overzicht. oen Neder landschen Bond voor Ziekenverpleging, waar aan de regeling van de wijze van opleiding en exa- mineering zal worden opgedragen. Men hoopt daardoor tot de zoo lang gewenschte éénheid van examen en diploma te komen. In het Februaii-numraer van het Maandblad voor Ziekenverpleging zal van dezo bijeenkomst een uitvoe rig verslag opgenomen worden. Mr. A. H. Koning, notaris te Finsterwold, spoort in de Nieuwe Winschoter Courant vooral de arbeid- grvers aan, om togenovor de sociaal-democratische partij „die volgens haar eigen pogrum niet alleen met onwettige en gewelddadige middelen de bestaande toestanden wil omverwerpen," een partij der Orde te stichten om de sociaal-démocratie „met allo wettige middelen te busiryden. „Zulk een party, zegt hij, zoa de doodsteek zijn voor de soc.-dem. „mits zij niet enkel op zelfbehoud eu eigen voordeel bedacht, repressieve maatregolen tracht te nemen, maar in de eerste plaats ernstig en met de hand op het hart zichzelf afvrage „Wat kan, wat moet er gedaan worden om de „workelijke grieven van volon, die toch ook recht op „een monschwuardig bestaan hebben uit den weg te „ruimen Weor een ontslag-zaak. De heer Stakman, oud-resident van Menado, plaatst in de „Java-Bode" een uitvoerig stuk, waaruit blijkt, dat hem bij schrijven van 7 Augustus door den alg. «ocretaris werd meegedeeld, dal de üauvorneur- Generaal „niet lan»er prijs kon stellen op (zijn) behoud voor 's lands dienst", en hem daarom in de gelegen heid steldeJ hinnon veertien dagen ontslag te ver zoeken. 1 De resilient richtte toen een verzoekschrift aan den landvoogd, wanrin hij zich verdedigdo op ver schillende puuten, in het bekende rapport-Gallois besproken, en vroeg om overplaatsing naar een ander gewest of eervol ontslag, in te gaan 4 December. Tot antwoord kroeg hy de mededeeling, dnt het eervol ontslag was verleend met ingang van 4 No vember. Du lieer Stakman beklaagt zich over het nadool, hierdoor ondervonden, en zegt in zijn stuk, dat spoedig gevolgd zal worden door een brochure, 0. a.: „Reeds tijdens hut onderzoek (door don heerGal- lois) schreef ik der Rogooripg, dat, wanneer de be- kotido agiteerendo hoofden niet werden ontslagen en zoo noodig verbannen, ik genoodzaakt zou zyn, over plaatsing naar een ander gewest te vragen, omdat anders m. i. de politieke toestand onhoudbaar zou worden en ik uint wilde medewerkon in liet verdruk ken van de bevolking. „Niettegenstaande de heer Gnillois later publiek verklaard heeft, dat een overplaatsing van mij een politieke fout zou zijn, zijn al deze hoofden gehand haafd, zelfs zij, die door de bevolking zelve zijn aangeklaagd wegens knevelarij, waarom ik nu ver plaatsing naar eeu andor gewest heb gevraagd of eervol ontslag. De toekomst zal loeren, waartoe de nu gevolgde politiek van zwakheid en steunen vaa enkoio hoofden en geestelijkheid tegen do belangen der bevolking in, zal leiden. Elk welden koude, be kend mot de toestanden in die streken, zal eeu dur- gelyke wij se van handelen betreuren. Zoouls ik vroeger reeds geschreven heb, „de bevolking klaagt niet, doch lydt, waarom het de plicht is dor amb tenaren, vocjr hare belangen op te komen,zal men in de eerste tijden niets meer vau de Minahassa hooren, zoolang Regeering on bestuur met de schreeu wers medegaau; doch wanneer na langer of korter tijd anderen aan het bestuur komen en daarmede ook eene verandering van richting, begint het kabaal opnieuw en steeds in erger graad. De geschiedenis der Minahassa leert dit, en dit is door den oud resident Swpving uitvoerig bewezen." Ouder de Friescho beroepsrijders, die dezen winter uitmunten óp de lange baan, moet na Marten King ma genoemd wprdeu Sytze van der Sohnaf, evenals King- ma woonaohtig te Grouw. Te Paterswolde won hij den derden,I te Leeuwarden, waar Kingma viel, den eersteu en I te Kampen den tweeden prijs. Slechts Kingma is hem de baas, onder alle auderm. Wybe do Vries vijn Oenkerk misschien zijns gelijke. Hanje, Wesler, Entjes of wolko corypheeën op de ijsbaan het Noorden meer mag telleu, moeten de vlag voor hom strijken op de lange baan. Hij is kleiner van gestalte dan een zijlier mede strijders, dien buitengewoon gedrongen, bovendien is hij bynn 34 jaar oud, sedert jaren huisvader en verder niet geheel van «geest ontbloot, zoodat bij overal de jury-leden en oomtnissarissen aantrekt en opwekt doo Vermoeidheid kent hij bijna niet, zijne kanseu stijgen in zijne longe ovenredigüoid tut de lengte der baan; wekken den nijd van elke» rijder op. doch i zijne snedige en leuke gezegden. Tooh is van eigenlijke traineriug bij hem geen sprake, van beroep is hy timmerknecht en legt alleen voor eenige dagen hamer en beitel neer uls hij op de ijsbaan meer kan verdienen. „De kleine" of „de oude", of vVelke bijnamen hij door zijne populariteit zicli meer mag hebben verworven, rijdt eeu prachtige streek en neemt de bochten bijzonder mooi. In jonger reed hij ook mee op do korte baan, klauwer" was hij nooit en hij mooht zich dan ook gelukkig rekencizoo hij op eon hardrij derij van darden of vierden rang eens eenige guldens wou. Dat hy hardrijder was op du lange baan, wist hij zelf e«enmin als ieder ander voor hij reeds vader was Van oen jougen vpn zes jaar. En hoe kwam hij tot deze wetenschap Voor twee jaar reed Heneditus Kingma mode op de lange bi an te Zwolle. Ook Van der Schaaf was daar; natuurlijk niet om mede te dingeu, hij zou het tooh vt,r moeten lateu zitten. Kingma, die alleen reed en wist, dat v. d. S. een flink rijder was, kreeg verlof zich door hom te laten forcoeren elt zie aan het einde der baan moest zich v. d. S. geweld aandoen om Kingma niet voorbij te strijken. Als een karrepaard dus, welke eigenschappen als harddraver aan hot licht kwamen, toen het beest er eons vain doorging, kwamen zijne talenten als hardrijder uit. Denselfdep winter nog liet hij inschrijvon voor de internationale hardrijderij te Heerenveon en versloeg buiten Martjun Kingma, alle Friesohe ryders. Sedert is) hy voor de beroepsrijders oen gevreesd mededinger.! Ondanks zijnen leeftijd is zijn record in de laatsjto twee jaar nog nanmerkelyk verbeterd en denkt hu nog nan goen ophouden. llij rijdtl meer om de centen dan om de eer, gulweg bekent hij dit, daarvoor is hij beroepsrijder. Als oppassend werkman profiteert vooral de kas van moeder de vrouw by zijno overwiiiningou. In den winter zorgt hy echter voor goede voeding; tal hij toch bij alle inspanning zijne krachten bewaren, dan moot er op tijd eon pondje bief of gerookt paarde- vleesch af. Nu, dit mag men den kleinen, dapperen man van harte gunnen. Door het hoofdbestuur van het Ned. Onderwijzers genootschap is aan de deelhebbers in do spaarbank van genoemd gonootschap een circulaire gezonden naar aanleiding van het in zijn vergadering van 12 December 11. genomen besluit, waarbij de directie der spaarbank gemachtigd werd het geheele bedrag der in 1892 gemaakto rente onverdeeld te boeken teu name van de gezamelijke deelhebbers in de spaar bank over 1892 en gemeld bedrag, vermeerderd met de te behalen rente; eerst dan te verdoelen onder de afzonderlijke deelnemingen van bedoelde deelhebbers wanneer de rechterlijke einduitspraak ia de aanhan- gigo gedingen zal hebben plaats gehad en gebleken zal zijn, of er al dan niet eenig verlies te dekken valt. Het hoofdbestuur, voegt or nog eenige opmerkingen aan toe. Vooreerst, dat als gevolg van goraeld be sluit in Januari 1893 geen rente in do spaarbank boekjes bijgeschreven wordt dat geen der deelheb bers bevreesd behoeft te zijn voor eenig verlies op ziju kapitaal, eu dat door deze regoling di spaarbank na 1 Januari 1893 geheel los is van de guvolgen der znak-Bonnerman. Het hoofdbestuur eindigt met den wensch uit te spreken, dat genoemde inedodeelingoa voldoende zullen zyn om hot vertrouwen in de spaarbank te bestendigen, eu niemand onder de leden des genoot- schaps zich moge laten weerhouden van hare diensten by voortduring of vernieuwing gebruik te maken. Do correspondent dor N R. Ct. te Batavia seint: „Javau tuchtigde Dobo, kreeg 14 gewonden. Post houder Zuidkust' Guinoa verjaagd.» (Volgens de mailberichteu van het laatst van De cember waren er te Dobo, ^p het eiland Wammer, standplaats van deu posthouder der Aroe-eilandeu, residentie Amboina, ongeregeldheden voorgevallen, waarbij drie chinezen en een vijftigtal andere perso nen zouden zijn omgekomen. l)e pusthoudor Erntsen en nog twee audore posthouders uit dezelfde afdooling waren naar Amboina gevlucht. De beweging werd nau d weeper ij toegeschreven doch vau welken aard die was, bleek niet. De be volking op VVammer bestaat uit maho-nedarien, heide nen en inlandsche christenen, die door elkander wonen. Het bericht van het voorgevallene was deu 19en November te Amboina aangebracht door den resident, die het, op een dienstreis in zee zijnde, vernomen had en terstond naar zijne standplaats teruggekeerd was. Den volgenden dag, 28 November, w«s daar op de resident, mot een compagnie infanterie onder bevel van den kapitein Nauta, naar Dobo vertrokken. Het verjagen van den posthouder ter Zuid-kust van Nieuw-Guinea kan wel met deze op de naburige eilandeu ontstane beweging in verband slaan (A. R. C.) Onlangs maakten wij melding van do nieuwe uit gave van do Wielersport on van de uitgeschreven prijsvraag. Men vroeg een beknopt, zakelijk, liefst korten tijd, te zien en te omhelzen, lereudiger in hum en deed het heimwee in hem ohtstunn. Met welke zelfvoldoening, dacht bij dan dikwijls, zou hy nut zijne lieven terug zien; hoo zou zijuo toederheid niet versterkt worden, doOr hut fiere zelfgevoel vau deu nnnvankelijkuu trap hem door de waarde zijner kunstvoortbrengsels aaugowezen en dio, schoon ook voor hut «ogenblik geen overvloed 8cb«nkendo, hem, bij voortdurend pogen, eene genoegelyke toekomst beloofden. Met welk gevoel zou hy zijue spruiten omarmenmet welke zaligheid zijno edele vrouw en zuster aan don boezem drukken I Bovendien zou bij ook niet tnet geheel ledige handen bij de zijn<Mi komen Do opofferingen dor beide edele vrouwen zouden toch niet geheel tonder vrucht gedaan zijn; waut hij droeg al reeds een naam, die onder zijne kunstbroeders en onder de kunstkenners met oero werd gewoed. Hij plaatste zijne stukken tnmelqk wel, en hij vond geen tijd, om al do welig bij hem opkomende voorwerpen uit te voeren, llij kon liet ten laatste niet meer harden. By elk bqold, dat bij op het doek bracht, vortooniJen zich de sclioor.a trekken zyner Jeiinnu en zijr.er zuster voor zijn oog met stoodS natuurlijker en levendiger veilveli, en werden, iu weerwil dat zyno niodellón voor liern stomlen, dour bum op het doek gebracht. Had hij een kindorkbpje te schil- doren, dan was hy er ook zeker van, ij»» weêrwtl van elke inspanning, onveranderlijk het afbeeldsel van zynen Georges te vindon, dio eene mengeling van j der ouderen trokken vertoonde; of van zyne Jenny; i van zyne Jenuy, die zoo sprekend op hare schoone moeder geleek; vau zyne Jenuy, die dubbele aun- I spraak op de vaderlijke teoderheid had, door dat zij hut werktuig was geworden, waarvan de Voorzienig heid zich had bediend, om dus kunstenaars fierheid, kunstkrncht en moed op te wekken; om zyno ziel op (e richten, din bukte en schier ter ueder lag, onder het wicht der dagelyksoho behoeften van zijn armzalig voortgesleept bestaan. Ditzelfde had zelfs plaats met don kleinen tjloiiden engel, die bij ziju 1 vertrok nog niet meer hiul kunnen doen dan hem toelachen. Deze heimwee^uchteu hadden echter, bij het (loorvl'jtnun zijner ziel, do goede uitwerking, dat de levendige herinnering zijner geliefden, die under ullerlei vormen voor zijue verbeeldingskracht opduik- ten, door zijn schooi:heidsgevoul nog veredeld en verheerlijkt, tot spoorslag1 va» zijn penseel strekte», dat er met eene soort vtui hartstocht naar streefde, de idealen, die voor zynen giest zweefden, op kunst waardige wjj*e te veraanschouwelijken, vn zijne schil- (ierijt-u steeds in waarde deed rijzen. Voor de zjjnon had bij nochtans dal heimwee, zooveel inanr immer mogt lijk, zoeken to verbergen. De dag tot zijue afreiza b en zonder tegenspoed ben* het huis van zijuo zusier gedurende die langdurige rougde om zijne terugkon ipaald, verschoon eindelijk, ikte hij de woonplaats en Hóe bitter ook hot lijden, scheiding was geweest, de st vergoodde en vereffende dat nlles, en niemand vh|i hen achtte die vreugde te duur gekocht Toen Fernand zijne vrouw en zuster tevreden en gezond wederzag, en met zaligheid bemerkte, hoe schoon zijne kinderen en hoe innemend zij wnron geworden, door den opmerkelijk en graad van bescha ving, welke do vrucht was van het onderwys, dat zij hoofdzakelijk van de moeder en do taille hadden ontvangen, voelde hy zijn hart van dankbaarheid en vaderlijken hoogmoed zwollen. Gedurende eene goheele week was er in die ge lukkige woning onafgebroken feost bij da vergenoegde bewoners,maar dat geluk werd spoedig verbitterd door de mededeel ing, dat hij slechts eene maand by lien kon blijven, eu dat hij na dien tijd weder naar Rome moest vertrekken, waai bij nóg oen jaar dacht te blijven. De troost was voor allen, dat het nog lang duurde, eer de maand verloopeu zou_zijn Deze vloog echter om en hij moest weder vertrekken. Vrouw en zuster koudon zich niet van hem losmaken het was Fernand, die, doordrongen vap het noodza kelijke dor scheidin zich, gehoon met oen bloedend hart, nan aller omarming onisohourdo. Jeanne voegde zich lint eerst in do eischeji van liet 1 t, omdat zij wis-, dat Fernand daar o|i zijne plaats eu op wog was, het hem toekomende,ieervolle standpunt iu te nomeu. Zij troostte zich mei hot denkbeeld, hetgeen hare borat van liefde en tevredenheid deed zwellen, dat Fernand bij zijno terugkjomst, in zijne verdiensten erkend worden, en daardoor elke opoffering, elice ontbering, ol liet voorafgegane lijden vergood worden in enkele regels omvattend, oorspronkelijk, geestig antwoord op de vraag ,Wat is Wielersport?" Verscheidene antwoorden kwamen in. Met goud bekroond is het antwoord luidende Wielersport is >de oplossing van hot sociale vraag stuk Hoe kau men langs vreedzamer! weg, zonder bloedvergieten, eene omwenteling te weeg brengen, die het evenwicht niet verstoort Het bekroonde antwoord schynt ook in het Bui tenland de aandacht getrokken te hebben een frausch wielerblad althans gaf er de volgende ver taling van Le sport vélocipédique est la solution de cotte question socinleComment peut-on d'une raanière passible et saus versor dè sang, produire une révo- Jutron que po trouble pas l'équilibre? Het afdelingsverslag betreffende de bedrijfsbelasting is verschonen. Algemeun was do aandrang tot uitoonzetting van de denkbeelden dor Regeering over de regeling van het gemeentelijke financiewezen, welker gemis men algemeen diep betreurt. Bij de critiek op do inkleeding en bewerking van het ontwerp der bedrijfsbelasting ward vooral geklaagd over het ontbreken vnn gegevens ter beoordeeling der finoncieele uitkomsten dor belasting. Het ver- iqooden bestaat, dat haro opbrengst die van het patontrecht verre zal overtreffen. Daarom was er ook verzot togen de voorgenomen heffing van 28 rijksopcerite», welke ook met hof stelsel van den minister geheel strijdig zijn. Het denkbeeld eener splitsing tusschen beroeps- en bedryfsbelasting vond gei-n bijval on tegenspraak vond de meening, dat vaste bezoldigingen lager moeten belast worden dan wisselende. Het minimum van vrijstelling van inkomens ondor 600 werd door sommigen te laag geacht. De meeningen waren ook hier verdeeld, doch algemeen billijk word geacht lagere tariefiouring van inkomsten uit arbeid. Over de vourgcste'de verhouding tusschon tarieven van vermogens- er. bedrijfsbelasting heerschte groot meeningsverscbil. Eenstemmig wilde men eene tariefverlagiug voor de kleinere inkomens. Ver scheidene loden maakten daarvan hunne stem afhan kelijk. Do verlagingen moesten zich uitstrekken tot inkomens benedun 2500 of 3000. Do Regoling der progressio lokte verschillende bedenkingen uit. Tegen de nieuwe belasting in verband mut de vermogens-belasting golden als grieven, dat zij het persoonlijke karakter gedeeltelijk prijs geeft, dal zij het landbouwbedrijf vrijstelt, hetgeen velen echter goedkeuren, dat in sommige gevallei» onrechtmatige reductie voor zukere kapitaalwft&rde wordt gegeven, dat de uitvoering dev vermogens- en dor bedrijfs belasting in tweeërlei hand is, alsook het prijsgeven van het ste'sei van geheimhouding. Algemeen achtte men aanslag van coöperatieve vereenigingen gerechtvaardigd by verkoop aan niet- leden. Geiijkstelling der percentage voor naamlooze vennootschappon en coöperatieve vereenigingen werd door velen verlangd. Eene poging, om buitenlaudsche ondernemingen hier te lande te treffen, zal onze nijverheid niet schaden, maar overigens geen praotisoh gevolg hebben/ Over het treffen van andere ente- goriën heerschten uiteeuloopende meeningon. In alle afdelingen vroegen vele leden alsnog land- tuin en boschbouw, veetoelt en veendorij te belasten. Vele auderen verzetten zion krachtig daartegen; zou. Bijkans een jaar was hei geledon, dat Fernand vertrokken was, toer. Bopbie, op eeneu ochtend een dagjffad lezende, daarin vond, dat Fernand, die eenige bejftngrijko, voor den prins Corsini uitgevoerde schil deryen, naar Parijs op de tentoonstelling had gezonden, door den beoordeelenden jury met den gouden «ere penning was bekroond en dat zyn werk, voor hetwelk do liufhnbbers zich verdrongen, van eiken beschouwer den hoogsien lof inoogstto We. ken indruk dit op hot gezin maakte, kan moeje- hjk. met woorden worden uitgerukt. Weinige weken na het lezen van dat bericht, stond op oen goeden ochtend Fernand voor do deur, die voortaan in zijn vaderland zou blijveu wonen, van waar hij eenige belangrijke bestellingen te Rome bad ontvangen. De eenige bittere droppel, die zich in den kelk .mcd>()e, w«s» dat zij de vriendelijke woning zouden verlaten, waar zij zooveel zorg gedragen en zooveel geluk genoten hadden, aangezien Fernand zi»h te Barijs zofi vestigen. Vooral Sophie ging liet zwaar ter hurt.-. Doch dit oogenblik vnn kwelling werd ergoed on uitgewisnht door de vele dagen van tevre denheid en vo Tspoed, die zij sleet iu het haar ver ervende gozin vau Boriinnd, jfat dékfttjLm zijne ver diensten, in do beste kringen zag vieraff-on huldigen. De heeren Greenewegen Zoon te De Bilt deelen in Sempervirens onder het opschrift: De zizip hot rolgende mede: Weinigen onzer lezers zullen waarschijnlijk hier de bekende jujubes achter zoeken, welko iu apotheken en hij suikerbakkers als koekjes onder dien naam worden verkocht, en vervaardigd ziju vau suiker en gom met bijvoeging van een afkooksel van de vruoh- ten der zizip. Zooals men weet ia dit eeu borstmid del om „loste makon." De zoogenaamde bosbes dan stamt uit Syrië en behoort tot de familie der rhatniieae. Men kweekt ze hoofdzakelijk iu warmere gewesten, byzonder in Languedoo, een streek in zuidelijk Frankrijk, die aan fijne wijnproevers niet onbekend mag zijn. De vrucht is aan de harde opperhuid scharlaken rood, bet vleesch oranjegeel, van een slymerig zoeten smaak, en in hot raidden bevind zioh eeu steen, die eenigzins op dieu van kleine pruimen gelijkt, De zizip wordt eeu kleine boom, heeft glimmende langwerpige, stompe bladeren en bloeit in do maand Juli met kleine kelkjes. Ook ia Zuid-Duitschland plant men hom wel aan; hij vries daar echtor dik wijls dos winters af om in het voorjaar meostal weer krachtig uit te groeien. Op deze wijze als alleen staande plant in het gazon gebruikt, zal lurj bepaald voldoeu. Ook zou niou hem kunnen planten tegen een warmen muur, er desnoods een raam voor zotten en hom evenals do vijg 's winturs good bedekken, zoo kon men er ongetwijfeld bij ons vruchten van verwaehten. De Zizip groeit bij voorkeur iu een lichten bodem. Wij gelooveu niet men hem hier te lande kweekt Bij de herdenking van deu slag bij Buzenval (18J1), hield de heer Paul Üéraulèdo eene rede op bót slagveld, waarin hij zinspeelde op de jongste gebeurtenissen, en zijne rede eindigde met de aan sporing „Frankrijk voor de Franscfion, daarin ligt onze plicht en ons heil. Laat ons den eed hernieu wen vau vaderlandsliefde en ouafhankelijkhoid Belangryker dau deze opgewonden toost, in de zen mond een holle phrase, is de eisch waarmede de Libre Parole voor den dag komt. Het blad wil dat eenigo personen, waarbij de grootste fiuunoieele autoriteiten, mannen van gezag als de minister van financiën Tirard, Léon öay en Rotschild, wegens hoogverraad gevangen zullen worden genomen. Wellicht staat dit in verband met do gevangen neming van Cornelius Herz, die groote opschudding gewekt heeft. Nieuwe onthullingen ziju, zegt men, te vervvnohteu, waarover dó moest dwaze geruchten iu omloop zijn. Daar Herz zoo ziek is dat hij nog voorioopig iu zyn hotel te Bournemouth ouder politietoezicht moet blijven, zal zeker nog eenige tyd verloopen, voor hij voor den rechter vau instructie gebracht kan worden, indien de Eng. regeeriug hem althans uitlevert. De beschuldiging van Andrieux ten laste van Rouvier, als zou dezo met 100,000 frs. de Lanterne hebben omgekocht, eeu aantijgig die, zooals raeu ge zien heeft, door generaal Feron is bevestigd, heeft geen invloed op de personen, die op het oogenblik aan het bewind zyn. Geen zijner leden was toch lid van het raiuisterie-Rouvior van 30 Mei 1867, toen Jules Grévy president der republiek was. Betreffende hut voorstel vuu Le Hérissé om allen, die tusschen 1885 en 1893 in du Karaor zaten, niet herkiesbaar te stellen, schaart de Figaro zich niet geheel aan du zijde dor regeering, die dit voor stel onrechtvaardig zou acliteu voor de niet-sohul- digo afgevaardigden. Het blad merkt op, dat men een vry zeldzame zelfverloochening bij de afgevaar digden oudeistelt, indien men hoopt, dat zij zulk eeu voorstel aannemen. Wel is een precedent: de constituante van 1789 besloot op voorstel van Robespierre, flat hare leden niet herkiesbaar zouden ziju. Vele geschiedkundigen achtten dit een onge luk, inaar de heer Magnnrd guloofc niet, dut een gelijksoortige maatregel door do tegenwoordige Kamer genomen, dut ook zou ziju. Er staan waarschijnlijk overal uitstekendu plu/ttsvervaugers gereed, liet zou 8cu volkomen ontbinding zijn en de verkiezingen zouden van alle put-sooulyke eu trudilioneele invloe den bevrijd, waarschijnlijk beter de wonscheu des volks weergeven. Dinsdag 31 dezer komt hot EngeJscbe Parlement weer bijeen. De gobruikelijke uitnoorligingen aan leden der Rogeeringspartij zijn reeds rondgezonden. Gladstone schroef aan zijn volgelingen in het Lager huis, graaf KimWley aan do weinige pairs zijner pnrtij. De Hertog van Devonshire, de vroegere lord llartiugtoti, schreef aan do liberaal-Unionistische pairs, de oud-Minister Chamborluin' aan do liberale Uniouisted in het Lagerhuis. Do leiders der conser vatieve pari ij lieten nog niets vnn zich hooren Waarschijnlijk is het mot het oog op do opening vnn het Parlement on de zeer gewenschte medeworking der leren, dat er e<m aanvang is gemaakt met het loslaten van de Iersche dynamiethelden. Volgens een telogram uit London is James Egan, die met James Daly wegens hoogverraad was veroordeeld, in vryheid gesteld, na tien jaar dwangarbeid. Berichten uit Belgrado gewagen van groote opge wondenheid aldaar over de verzoening tusschen Milan en Natalie. De hoofdstad was gansch in vlaggendos gehuld. Over de oorzaak van de verzoening is men het steeds niet eeus; de een noemt den Czaar, de ander den oud-Minister Garaschanin, een dorde den jeugdigen Koning Alexander. De 'limen verneemt uit Kairo, dat de toestand zeer gespannen is. Aan den Khedive wordt het voornemen toegeschreven zyn voornaamste Eugelshce ambtenaren te ontslaan. Mor. houdt het er voor, dat Engeland alle maatregelen zal nemen om zijn gezag te bovestigen. Do Engelsohe Regeering heeft besloten het bezet tingsleger een kleine uitbreiding te goven. De beslissing is een gevolg van de jongste ge beurtenissen, welke de openbare veiligheid bedreigen. Men verzekert dat lord Cromer last ontving den Khedive mode te deelen, dat de versterking der Engelsohe troepeu noodig was tot bescherming van de Europeanen. De minisier van oorlog telographeert naar Malta en Cyprus, om de uit Indië komende troepen aan te houden. Het donkbeeld eener demonstratie van de Engelsche vloot is als onnoodig ter zijde gesteld. Volgens een bericht van Balsiel uit Montreal zou de Britsohe Regeering voornemens zijn Lord Wolsely als opvolger van Lord Stanley lot gouvernour-gene- raal van Canada te benóomen. Vooral onder de Fransche en Iersche ingezetenen van het Dominion moet dit gerncht reeds groote ojifechudding en onte vredenheid veroorzaakt hebben. Waarom, dit wordt niet gezegd. England's „o»/y generaal,, schijnt geen populair man te zijn, noch aan deze, nooh aau de andere zijde vau het water. INGEZONDEN. De Verloting' en Tentoonstelling- te Woerden. Woensdag 1.1. werd ik verrast met het bericht, dat de Harddravorij-Vereeniging „Wilhelmina" alhier, vergunning had aangevraagd en ook had verkregen om wedor dit jaar eeu verloting te hoaden, bij ge legenheid eener tentoonstelling van paarden, vee enz. Van harte geluk gewensoht met dio vergunning, Hnrddraverij-Vereeniging, en iu het belang van de Woerdensche ingezetenen veel succes I Toch mag ik het by dezo felicitatie niet laten, en voel ik mij verplicht als secretaris van deafdee- ling „Woerden" van do Holl. Maatsch. van Landb. iels aangaande deze zaak meer publiek te maken. In de vergadering van de afd. „Woerden" vun de Holl. Maatsch. van Landbouw d.d. 15 Juni 1.1., toch werd met aigemeeue stemmen besloten, om dit juur van wege do afdoeling een verloting en tentoonstelling te doen plaats hebben. In die ver gadering waren ook als leden van de Maatsch. van Landbouw tegenwoordig de penningmeester (wetge vende on uitvoerende macht van de H.-V. W.) on vijf leden van deze vereniging die aller» door hun voorstemmen het plan goedkeurden en stilzwijgend hunne medewerking toezegden. Het bestuur van de afdeeling „Woerden" van de H. M. L. rekende dus op medewerking van de Harddravery-Veroeniging „Wilhelmina" en schreef reeds in 't begin dezer maand eene vergadering uit om aau de zaak een begin van uilvoering te geven en eene commissie te benoemen om do zaak verder te regelen. Het lag in de bedoeling van het bestuur allo leden van de Harddraverij-Vereeniging in die commissie op te nemen, omdat het bestuur terecht inzag, het beter in 't belang van de zaak was, een drachtelijk samen te werken dan dat de afdeeling „Woerden" alleen haren wog ging zonder de zustor- vereouigiug „Wilhelmina" te kennen. Tot do be noeming van die commissie zou het bestuur dan ook Woensdag 1.1. zijn overgegaan, Ware niet het boven genoemd feit publiek geworden. dn de bestuursvergadering van Woensdag 1.1. werd geene commissie benoemd maar word op voorstel van den voorzitter besloten do verloting en tentoon stelling van wego de Holl. Maatsch. van Landbouw, dit jaar niet te doen doorgaan maar weder oen jaar uit te stellen. Den leden van do afdeeling, het bovensiaaudo verueinoiule en misschien hel bestuur en in do oerste plaats den secretaris van plicht verzuim beschuldigde, kan ik maedeolen dat de com missie, die wij thans reeds 1.1. Woensjlag zouden be noemd hebben, vroegere jaren nimmer vóór het einde van Februari werd benoemd, zooals nit do notulen blijkt, en wij dus tijdig genoeg aan do zaak wilden beginnen. i l)a4 do afdeeling „Woerden" dan ook dit jaar weder zal rusten, is niet te wyten aan het Bestuur van de atdeeüng, maar aan de Harddraverij-Voreuni-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2