Bultenlandsch Overzicht. Kiezer slij sten. KENNISGEVING GRONDBELASTING. trent deze zaak voldoende op de hoogte zal hebben gesteld, eene meeting te Amsterdam te houden, waarop het boopt, dat zoowel de voorstanders der ontworpen drooglegging als de belanghebbenden bij, en de be langstellenden in de visscherij tegenwoordig zullen zijn, ten einde die zaak te kunnen bespreken. Tot het verzamelen dier gegevens heeft het hoofd bestuur eene circulaire verzonden aan de burgemees ters van visscliersplaatsen aan de Zuiderzee met dringende uitnoodiging om eeo aantal vraagpunten vervat in de circulate te beantwoorden en deze in- govuld aan den secretaris van het hoofdbestuur terug te zenden. l)e Fransche post- en telegraafadmiuistrntio beeft baar verslag oponbaar gemaakt over de werking en de exploitatie van het telephoonwezen in Frankrijk. Dit verslag is belangrijk, daar het een goed over zicht geeft van de ontwikkeling van het telephoon wezen, sinds deze tak van dienst door den staat ge ëxploiteerd wordt. Er zyn thans in Frankrijk 112 stedelijke telephoou- netten. Po bevolking van deze steden, die 6 milliocn zielen bedraagt, vormt dus ongeveer een zesde ge deelte daarvan. Men heeft 18,191 abounds, dus ééa abonuc op elke 300 inwoneis. Het auntal abounds bedroeg in het jaar, waarin de staat het telephoonwezen overnam, 11,400, ddn jaar later reeds 14,547. In dit cijfer deelt Parys met 9653, hetgeen meer dan de helft bedraagt van hut goheele aantal. Niet tegenstaande dit hoogo getal is bet niet te Parys, dat de telephoon het meest in eere i#. Te Cannes lelt men ddn abound per 120 inwoners, terwijl het te Parijs 1 op 253 inwoners bedraagt. Te Cannes, Menton, Grasse, die voel hotels heb ben en villa's, waar families tijdelijk verblijf houden, en te Fourmics, Sedan, Reims, Tourcoing, de indus- trieele steden bij uitnemendheid, vindt men het groot ste aantal abounds. De totale inkomsten van bet telephoonwezen be dragen 28/4" millioen gulden, waarin Parijs voor 8/s deelt. Een zeker aantal steden zijn onderling door tele- pboonnetteu verbonden. De voornaamste zijn die van Parys naar Haf re, Lyon, Marseille, Rijssel, Duinkerken, Ruims en ltouunn. Het aantal intercommunale telephoonnetten bedroeg in 1885 slechts ft, in 1886 8, in 1887 11, in 1888 14, in 1889 15, om na het ter hand nemen van staatsexploitatie te stijgen tot 121 netten. Meer en meer wordt er gebruik gemaakt van de internationale tefephoonlijncn tusscheu Parijs en Brus sel en ParijsLonden. Parijs is thans ook tolephorisch verbonden met Zwitserland en het vorsteudom Monaco. Niettegen staande den gunstigen toostnnd van het telephoon wezen in Frankryk, hoeft het zich nog niet tot een onmisbaar, in de zeden van het volk gedrongon ver keersmiddel verheven. Berlijn, dat minder inwoners telt dan Parijs, kom( reeds met zijn getal telephoon- aboui.óa dat van geheel Frankryk nabij. „Zonneschijn," het te Amsterdam uitgegeven Geïl lustreerd populair maandblad voor Versekoring, Wel dadigheid en Hygiène", is niet een zeer fraai num mer zyn derde jaar ingetroden. Getuigt dit reeds, uit een haudelsoogpunt beschouwd, van groote redac tioneel vaardigheid, niet minder is 't een bewijs „Zij is eene naaister, mevrouw." „Indion zij Tegen een goed loon, als vaste naaister by my wil komen wonen, kan zij royne japonnen ma ken, eii zorg voor miju linnengoed dragen. Zy zal hare kamer in mijn huis hebben, waarop zij zich het eten kan laton brengen want het zou haar misschien niet bevallen, in de keuken te eten. Dunk eens na, of dit aaubod u bevalt, en natuurlyk ook haar." „O, roevrouw," zeide Martel, „do wensch, u vóór mijn vertrek te zien, is mij zeker door den Hemel ingegeven „Nu, dat is bepaald, ik waohi haar hedeu, na uw vertrek." „Duizendmaal dank, mevrouw." „Vaarwel, brave man. God zegene en bescherm# u Neem dit aandenken van mij," zeide zy, en reikte den werkman eene prachtige beurs toe. In plaats van die aau te nemen, trok hij zyne hand torug. „Gij weigert eene herinnering aan Frankrijk, eene beurs door myne dochter vei vaardige)en dio door eene band wordt aangeboden, welke zoo dikwyls uwe kiudereu heeft gezegend „Vergeef roy, mevrouw, ik dank u hartelijk," zeide Martel en nain nu de beurs aan. „Ik weiger eene aalmoes, maar oen aandenken uit uwe hand maakt my gelukkig. Wordt eeno gift zóó aangeboden, dan is zy te kostbaar om eeu odel hart te vernederen." De dame verwijderde zich spoedig, vóór dat de werkmau deu tijd had de beurs na te zien want zy voor den omvang, welken de levensverzekering vooral in den laatstee tijd hoeft aangenomen. Van die verzekering, door een 40ial hier te lande werkonde maatschappijen vertegenwoordigd, noemt „Zonneschijn" zich iu eene dichterlijke voorrede met alleszins te rechtvaardigen trots het „centraal orgaanDezelfde aflevering bevat eene nagelaten bijdrage van wijlen Dr. 8. Sr. Coronel, het begin van een opstel over den invloed van bet beroep op de gezondheid en den levensduur, een strijd—artik«-l tegen de „Equita ble", ten slotte eene bio- en bibliografische schets over Prof. Dr. A. J. vau Pesch, met diuos portret. Niet alleen voor hoeren Agenten, maar in't algemeen voor het publiek, mag Zonneschijn" dus als een welkome eu nuttige vraagbaak worden aangemerkt. Voor de tweede aflevering kondigt de redactie (hoofd zakelijk iu handen van W. Gosler) een grooten no vellen-wedstrijd aan. Onder dagtcekouing van 19 Januari wordt aau de Neue Freie Fresse uit Rome het volgende geschreven „In de stad is vau niets anders sprake, dan van de inhechtenisneming van den directeur-generaal vu van deu kassier der Banca Rooiana, de hoeren Tan- lango en Lazzaroui. De tijding verbreidde zich zeer snel en maakte overal eeu pijnlijken indruk want Tanlango en baron Lazzaioni waren twee van de meest typische persoonlijkheden van het langzaam verdwijnende Oud-Rome. Do eersto was eeuigszins burgerlijk, maar zeer welwillend; de tweide was in houding en spreken eeu groot heer, die zijn geld wet stak iu gewaagde ondernemingen, maar die ook met vorstelijke vrijgevigheid honderdduizenden uitgaf vo(H*'zaken van algemeen belang. De faam van hud rijkdom wus zelfs doorgedrongen in de nederigste hutten van Rome. Het volk noemde hen uiet Tanlango eu Lazzaroni, maar, by liuu voor namen 11 sür Bernardo en II sor Cesare, als waren zij monarchen. Voor boideu beteekemie de bauk den aanvang en bet eiude vau hun geluk. Eeu ueef vau Lazzaroui, baron Michele, inspecteur vau de bauk, had jaren lang geheel Rome aau zijn voeten. Hij legde een groote renbaan en schonk deze met eeu scluetumchling aan de stad. De jonge man, die iu zijn vrijen tijd zich toelegde op het 8ehildereu van historiestukken en ook literaire neigiugeu bad, wus tegelijk met zyu oom de ziel van iudustrieele ondernemingen, die misschien wel grootsoh geducht waren, maar toch de kiem van den ondergang iu> zich droegen, daar alle onder nemingen een praotisc.he basis misten. De caoutchouc- fabrieken te Perni,* Üe leerlooierijen te Tarni, do staalfabrieken te Livorno, do scheepvaartmaatschappij te Genua, om te zwjjgen van de kleinere ouder nemingen, alle zijn noodlydend. in den beginne sebeeu alles goed te gaan en de jonge baron werd geprezen, en overladen met eorbowijzon; politici eu aristocraten droegen hem op de baudeii. Als ver tegenwoordiger der Italiaansche scherpschutters- vereenigiugeu reisde hy naar het scherpsobntiersfeest te Lyou en aIs ridder vau het Legioen van Eor keerde hy terug. De heereu Tanlango ou Lazzaroui werden, nadat zy evenals de voorzitter vau den raad van toezicht, vorst Torlonia ei# baron Micbele Lazzaroui, al hun have en goed ter beschikking van den staat hadden gesteld aU vergoediug voor de nangeriohte schade naar de gevangenis gevoerd. Van het vermogen van bevatte drie goudstukken, die voor iets anders bestemd waren geweest. Maar de mensch wikt, God beschikt overigens konden zy ook niot beter besteed zyn geworden. Spoedig kwam Martel met zijn gezin, op den kaai Sint-Bernard, waar meer dnn acht honderd personen het sein tot vertrek afwachtten. In weêrwil van het koude weder, wnren de beide oevers der Seine, de kaai Sint-Bernard, de wijnhaven, du boulevard Morlant, de voorzijde van de kani Austerlitz, letterlijk met nieuwsgierigen bedekt, on de ingang vau de haven, waar de kolonisten worden ingescheept, was bewaakt door linietroopen, die het v. Ik belelteu de vaartuigen te nudereu. Tot zooverre had Lóontiue hare pleegouders ver gezeld. Hoewel liaar besluit vast stond, gevoelde zij toch op het oogeublik van scheiden, haren moed zakken. Reeds waren hare goede vader, hare goede moeder, hare zusters, zoo liefderijk en inschikkelijk voor hare troiscKheid, op het dek, eu hadden zich uit hare armen gescheurd, die hunnen hals kramp achtig omspandenook Henri, haar broeder, stond gereed op het schip te gaan. Hij scheen te aarzelen. Op het oogenblik dat hij haar zou verlaten, maakte zich eeu diep gevoel van hem meester, by de gedachte aan een eeuwig afsoheid maar een blik op zijne fatnilie, deed eene andere stom in zyn hart duidelyker spreken. „Do plicht gaat voor ulles," zeide hy. „Vharwel, Léo» tine En als vreesde hy in sijn besluit te^waukelen, de beide heeren Lazzaroni en van Tanlango zal wel niets overblijven. Vorst Torlonia is rijk genoeg otn ook dezen slag te dragen. Hoogitwaarschijnlyk zouden de heeren Tanlango en Lazzaroni niet gevangen zijn genomen, als niet het ouderzoek onregelmatigheden aau het licht had gebracht, die alleen door een gerechtelijke vervol ging konden worden gestraft. Alle bijzonderheden zyn nog niet bekend; zeker is echter, dat de bank haar wettelijk circulatiebedrag van 65 millioen heeft overschredeu, en dat voor 21 millioen noch wissels, noch andeie dekking aanwezig was. Onmogelijk is het nog, te zeggen of ook andere personen iu de zaak zullen worden bntrokken. Over de positie van het kabinet zijn tal van ge ruchten in omloop. Dat het niet op rozen ligt, is zeker; maar zijn positie is daarom nog niet wanhopig, zooals overijverige tegenstanders zeggen. Wat den minister-president Giolilti betreft, hy kan zich de eer toorekeuen, liet recht den vrijen loop te hebben gelaten, waarvoor van Depretis en Cairoli tot Crispi en Di Rudini al zijn voorgangers waren teruggeschrikt. Over do gewoonten van don heer Gladstone, den ruim tachtigjarigen staatsman, wordt het volgende medegedeeld. Na het opstaan neemt de heer Gladstone eeu lauw bad, en eiken morgen voor het ontbijt bezocht hy te Biarritz de lertc; sedert zyn terugkeer te Londen wandelt hij dikwijls des morgens iu de buurt van Downingstreet. Zijn eerstè ontbijt bestaat gewoonlijk uit eeu hard ei, een stukje toug, thee en geroosterd brood. Na het ontbijt gaat hij aan de correspdndentie en eenige uren achtereen is hij met zyu pariiculieren secretaris bezig, terwijl hij tevens verschillende personen ontvangt. Bij den lunch gebruikt de hoer Gladstone koud vleesch, pudding en kaas, hierby drinkt hij oenige glazen lichten wijn en eindigt dikwijls met een glas port. Te vyf uur drinkt hij thee. Bij het diner gebruikt hij soep, visch euz hoewel hij ge- wooulyk maar één spys eet. Zeer veel houdt de minister van rijstpudding, en van rijst met pruimen, en gaarne zou hij, zoo (le etiquette hot toeliet, niet anders eten. Bij deu maaltijd drinkt hij lichteu wijn eu bij de kaas een stevig glas port. Als de heer Gladstone buitenshuis dineert, drinkt hij eenige glazen ohampagno, terwyl hij altijd inet port eindigt. Koffie drinkt hij niet, omdat die zelden naar zijn smaak wordt toeberejd en hora bovendien slapeloosheid bezorgt. Te Biarritz werd de minister te tien uur 'a avonds alleen gelaten, en deze gewoonte schijnt nog gevolgd te wordeu. l)e heer Gladstone slaapt goed en eeni- gen tijd geleden bleef hij dikwij's tot dun middag in bed. Dit geschiedde als hij ze^r vermoeid was of als hij zich wide bezighouden met een zaak, die hom zeer veel belangstelling inboezemde. Als hy kou had gevat te Biarritz, bleef hy den geheolen dag te bed en den volgendon dag was de ongesteldheid geweken. Te Londen staat de grijze staatsman tegenwoordig vroeg op, hij leeft zeer geregeld en zijne gezondheid is uitstekend. Zijn geest is even scherp als ooit, en te Bia ritz zoowet als te huis of bij zijn vrienden te Louder, is bij hqt- middenpunt aan de middagtafel. Bij een der diners, waarbij ook de heer Tolleraache aanwezig was, kwam het gesprek op de klassieken snelde hij weg, zonder haar te durven aanzien. Jjéontine was verplet blijven staan. Voor altyd was bet dus gedaan tusscheu haar en de goede, edel moedige familie. Zonder beweging of geluid bleef zy met gekruiste armen staan, tot op bet oogeublik dat 'het sein werd gegeven, de boot Neptuuus het ruime sop kots eu do vaartuigen op sleeptouw nam, die de kolonisten naar Cons tan tine brachten. Zy ontwaakte eensklaps uit hare dofheid, waardoor zij niets gehoord had van de aanspraak van den president der commissie, en de overgave der vlag; zij stiet doordringende kreten uit, terwijl zy hare armen naar de wegvarende schepen, uitstrekte. Helaas! het was gedaan. Het berouw was tever geefs. Het menschelyk hart is een afgrond, waar, dikwijls groote ondankbaarheid en schatten van toe genegenheid i neon smelten, en het is bewezen, dat het eerst den prijs var. hel geluk voelt, na het onher roepelijk verloren, en somtijds na het zelf verstooteu te hebben. Den avond van dien dag, zoo pijnlijk voor vele gezinnen, want er werden terzelfder lijd nabij de haven, vele tranen gestort, door vele personen afscheid genomen in smartelijke omhelzingen, eu menige «nik ontsnapte aan de beklemde borst van vele was Léontiue, voor het eerst van haar leven, op het uur van naar bed gaan, alleen; hare o >geu eu haar hart zochten te vergeefs eer. vriendenblik, een welgemeend, „goeden nacht." (H ordt vervolijd.) en Gladstone haalde niet alleen enkele regels, maar geheelo passages uit het hoofd aau. Franciscus van Engelen, berucht novellist, door zeven letterkundige tijdschriften uitgekleed, door acht en twintig couranton medelijdend beoordeeld men had slechts den druk en het bindwerk van zijn bundels geprezen bevond zich iu den toestand van eeu ITaagsch burgemeester tijdens ent meeting de arme jongen was radeloos. Hij zat op een vlieringkainertje de ruiten waren deels gebroken, deels met papier beplakt, hei tochtte er als in den Parkschouwburg, het potkacheltje was leeg cn*8tuk, in een hoek lag eeu strooleger, de stoel waarop hy zat waggeldo op zijn drie pootou, kortom het kamertje was geheel in den stijl, dien arme arme novellisten in elk hunner verhalen min stens eenmaal beschrijven. Hf" was koud. Franciscus was koud en bad liougersedert hel nusjovisje, dat hij voor zijn ge- zoudheid' eiken morgen op zijn nuchtere maag ge bruikte, had hij dien dag nog niets geproefd hij die zooveel van prooven hietd, zelfs van drukproe ven. Hoe zou hy dien dag aan wat eten komen? Naar de bedeeliug j*aun? Hij behoorde tot geen bepaald kerkgenootschap. Naar de brood-en koffio- uildeeling op den Singel Dat liet zijn fatsoen niet toe. Maar in den strijd tussohen honger en fatsoen deed het scherpe zwaard van deu eerste wonderen en zoo ging Theobaldus naar het uitduelings lokaal. Toch langzamerhand voelde hij onderweg de schuamte weder iu zich opkomen en voor het lokaal zakte de moed hem in de schoenen, die, zeefvormig als zij waren, den moed geheel lieten verdwynvn. Hij keek eens naar de rij van armeu, en kroeg op eens een idéé. Ach, ideeën - uog nooit hebben die inenschen tot hongeren 'gedwongen, indien ze er op de juiste wijze munt wisten uit le slaan. „Zoo ik", aldus dacht Franciscus, „eens schoon en aan doenlijk beschreef 't geen ik hier zie?" Hij ging huiswaurts, nam papier, stelde oen keurig stuk, wees er daarin op hoe hij, w. lgevoed, warm gekleed in een dikke pels, eijti welingerichte woning had ver laten om üru wandeling iu de frUsche winterlucht te doen, en toen getroffen was door den aanblik van zooveel ellende. Hij toonde er duidelijk in aan, hoe inoeieiijk het is voor rijkaards zich in don toe- stund der armen te verplaatsen en schreef ten slotte de opwekking om veel, zeer veel voor het edele doel te geven. Franciscus stuurde zijn copy naar een uitgever, gaf een valscb adres van een rijk man op eu eischic plaatsing honorarium voor zyu epistel. Do uit gever plaatste liet en betaalde Van Engelen goed voor zijn boeiond en goedgevoeld «tuk. Sedert dien dag lijdt ouzo knappe vrieud geen gebrek meer. „Beschrijf de armoede van anderen mooi," zegt bij, „dan blijf ju er zelf voor bewaard." En Franciscus heeft veel volgelingen gekregen! (/F'eekblad voor Nederland Staten-Genoraal i« Kameh. Zitting vau Woensdag 2 j Januari 1893. De Kamer nam enkele kleine ontwerpen aan, doch kon nog geen aanvang maken mot de behandeling der Staatsbegrootiug, omdat alle regeeriug«antwoor- den nog niet waren ingekomen. Heden begint men daaraan. Waddington, de Fransche gezant te Londen, zal oen onderhoud hebben met lord Rosobery, over do Egyptische aangelegenheden. De Fransche rngeering hoeft van I.ord Dufferin schriftelijk mededeeling ontvangen van het besluit dor Britsche regeering tot versterking van het garni zoen in Egypte, Daardoor, wordt er bijgevoegd, is hoegenaamd geen verandonng gebracht, noch iu de politiek van Engeland tegenover Egypte, noch in de verzekeringen door de Britsche regoering afge legd. Waddington heeft iu last ontvangen van deze verklaringen nota te nemen on aau lord Rosobery nadere aanduiding te vragen ten opzichte van het incident, dat tot den mauiregei aanleiding gaf De Romeinsohu correspondenten van het Journal des Débats en den Temps klagen dat zij geeu bij- zonderheden kuunen telegrafoereu omtrent do fluan- I flieele schandalen, die van verscheidene circulatie- banken verhaald en zelfs in de Italiaansche Ifladeu i vermeld worden. Die telegrammen toch wordeu I door de censuur achterwege gehouden. Zelfs cijfer- telegrammen zijn uiet veilig, zoodra men ontdekt dat daarin kesproken wordt van zekere personen. Dagen van strijd beginnen nu voor het ministo- rie-Gioliti in Italië. Du onregelmatigheden door' drie emissiebankun gepleegd, komen lieden iu de Kamer ter sprake.... men fluistert de naimm, van t omgekochte regeeriugspersonen, afgevaardigden en journalisten, die de overtredingen zouden hebben geduld en bemanteld.... de rechterpartij en uiterste linkerzijde zullen deu minister-president interpellee- ren over do benoeming van den thans gevangen ge nomen directeur der Roineiusche bank Taulongo tot senantslid.... Het zal belangwekkend zijn te zien of en hoe de heer Giolitti rich redt uit dezen neteligen toestand. Wellicht zijn de geruchten van omkooperij oven sterk overdreven als eenige betreffende het Pana- mascbuiidual. Van du honderden unllioenen, die verspild zijn, bepalen volgens de mededeelingen i over de befaamde lijst do sommen, waarvoor i afgevaardigden eu oud-ministers werden omgekocht, i zich t'öt een gezamenlijk bedrag van ruim één mil- lioen. De vetste brokken zyn, althans volgens de I onthullingen der Figaro door unkele personen be- mauhligd. Wellicht zul het schandaal in Italië evenzoo afloopeu en zullen de Fransche bladen, die nu om tie bauken-quaestie groot rumoer maken een gelijksoortige bekentenis moeien doenjala do Itali aansche Italia tbaii9, die den toestand iu Frankrijk, dank zij Ribol, aanmerkelijk verbeterd acht. De instructie in de zaak van de Panama-maat schappij is geëindigd en de heer Franqueville, ri-chter van instructie, heeft zijn dossier doen toeko men aan dun officier van justitie. Deze heeft drie dagen tijd om zyne eiscbeu te stellen eu dio aan den rechter van ins'ructia kenbaar te maken. Doch naar men verzekert, zul hy daarmede geen drio da- 1 gen nachten. De rechter van instructie neemt, als hij het dossier verzendt aan den officier van justitie, geen conclusie. Hij moot zich daarvan strikt ont houden. Eerst uls hij de uiictteti van deu officier kent, gaat hij daartoe over, en hij is niet gehouden i overeenkomstig do meening van den officier con clusie te nemeii. Hij krui, als het zyne overtuiging is, daartegen iu handelen. De instructie was gericht tegen 18 personen. Behalve Charles de Lesseps, Cottu en Fontnne, di recteuren of administrateurs van de Panama-maat schappij. die thans terechtstaan, was zij geopend tegen don gewezen minister van openbare werken Baïhaut, Bloudin, do beide ex-afgevaardigden Saus- Leroy eu Gobron, Arton. die gevlucht is, en de tien parlementsledenvijf afgevaardigden en even zoo vele senatoren, voor wie de parlementaire onschend baarheid was opgeheven. De Belgische Kamer heeft oen door de regeering aanvaarde motie van Saiuctelette aangenomen, waar bij bepaald wordt, dat de beraadslagingen over de grondwetsherzieningen 28 Februari zuilen aanvan gen. Men zal zooveel spoed shaken als mogelijk is, en trachten bet Werk voor Paschen te voltooien. De beraadslagingen zullen niet door andere werkzaam heden orden onderbroken. Iu een manifest van het Groo-Oosten ten gunste vau het algemeen stemrecht, wordt gezegd, dat de 1-vnjmefselary gegrondvest is op vrijheid, gelijkheid cu verdraagzaamheid, eu dus niet onverschillig kan zijn omtrent het werk der herziening. Reeds in de bijeenkomst van 30 Maart 1891 hebbende vrijmet selaars zich met groote meerderheid voor hot alge meen stemrecht verklaard. In het manifest wordt verder gezegd „Op hot oogenblik waarop do openbare meening geroopen wordt zich te uiten, is het Groot Oosten verplicht openbaar te maken, dat de eenige billijke oplossing van de vraagstukken welke de Kamer in gemeen l overleg met de Kroon heeft op te lossen is het I al gemeen stemrecht." j Jteeds is gemeld dat het Huis van afgevaardig- 1 den to Washington de quarantaine-wet aangenomen heeft. Met III teg« 45 stemmen word het amendement verworpen, waanu bepaald werd, dat landverhuizers uit buitenlandsche havens zeven dagen quarantaine moeten houden. Muu voorzag algemeen, dat met deze voorwaarde de geheelo landverhuizing zou be perkt worden tot hen, die door nood gedwongen I hun land verlaten. Het beste gedeelte der land- I verhuizers zou wegblijven. In de bijeenkomst van republikeinsche leden van den Amerikuanscheu Se naat is zooveel verschil van meuning gebleken ten aanzien vau liet wetsvoorstel tot schorsing der zil- veranukoopen, dat de vergadering uiteenging zonder beslissing. Do overtuiging wordt hierdoor versterkt dut het schorsingsontwerp in deu Senaat weinig kans van slagen beeft. INGEZONDEN. Geachte Stadgenooten Nu wij reeds eeu zestal weken bet genot smaken eenige honderd# kinderen van uwe weldadigheid te doen genieten, moet ons een kort woord van het hurt, eeu woord vau dank aau alle stadgenootou dio onderstaande Commissie hebben verrast met hunne milde gaven ten behoeve van arme kinderen. Hoe die gaven besteed worden, daarvan kunt gij u zeiven overtuigen, door ons te komen bozoeken, waartoe wij u vriendelyk uitnoodigen. Dos morgens om 8 uur I en des avonds om half. zes ziet gy iu ons lokaal in j den Vogelenzang ongeveer 80 kindoren aan een wel voorziene tafel zich te goed doen. d I Het verheugt ons van denzelfden arbeid te ver nemen van do Heeren Bestuurders van de IJsclub, i Het groot getal kinderen door hen des morgens ge- i voed, getuigt van het doeltreffende van zoodanig wel i te doen. Het leidde ons om in overleg met geuoomd bestuur onze raorgenvoeding voorloopig te staken, i en onze kindereu mogen gebruik tqaken van do voeding in de werkinrichting, daarentegen hebben wij ons getnl voor den avond verdubbeld. Wij be velen die arme kleinen ook zeer aan in uwe gunst, als gij soms een of ander kleedingstukje voor hen hebt, wij willen dat, evenals het vorige jaar, weder hoel gaarne van u voor hen ontvangen. Wy wen- seheu ons pteeds te beijveren den jammer onder die arme kinderen zoo mogelijk te leu'.gèu. Onder dankzegging voor do opnamo, <le Commissie, G. de RAADT. B. PUNSELIE. K. M. de BRU'N. H. van MAAREN. A. van MAAREN. B. BELONJK. M. van DKTH. G. v. TOGT. J. L. de RAADT. H. A. TOEN. KENNISGEVING. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Gouda, Jj Gelet op Art. 7 der Wet van 4 Juli 1850 Stbl no. 37), zoonis zij is gewijzigd hij de Wet van 6 November 1887 (Stbl. no. 193); Noodigt do MANNELIJKE INWONERS der Gemeente uit lo. indien zij iu eene andere gemeente over het dienstjaar 1891 1 892 in de personeele belasting naar ecue hoogero huurwaarde dan die aanspraak geeft op vermindering tot een derde of twee derde gedeelten der belasting naur de drio eerste grond slagen, of voor het dionstjaar lf-92 in de grond belasting in cone andere gemeente of in meer ge meenten te zntnen tot een bedrag van ten minste 10 zijn aangeslageu, daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslagbiljetten vóór (ten 15n Februari a. s. te doen hlyken 2o. indien zij meenen aanspraak te ktinneu maken om op do kiezerslijsten geplaatst to worden, op grond dat tij van den inwoneudbn eigenaar of eersten huurdor van een woonhuis of afgezonderd gedeelte van een woonhuis, waarvan do huurwaarde voor de personuele belasting op ten minste f 88 gesteld is, gedurende 9 maanden, voorafgaande aan den I5n Februari 1893, eou gedeelte in huur hebben gehad en bewoond^waarvoor goor. afzon derlijke aauslag in de persoueelo belasting geschiedt, raanr waarvan dc jnarlijksche huurwaarde, onge stoffeerd, op ten minste 44 kan worden geschat, öf op grond dat zij a's mede-eigenaars in de grondbelasting zijn aangeslagen wegens onvordeelde onroerende goederen, doch wier namen niet bij den aanslag in het kohier zijn vermeld, mits huu aan deel in dien aanslag ten minste 10 bedraagt; vnu een of ander aangifte te doen vóór den 16n Februari a. s., door invulling en overlegging eener verklaring, welke gratis verkryhbanr is ter Secre tarie der Gemeente. GOUDA, don 25 Jannari 1893. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. De BURGEMEESTER dei Gomeente GOUDA brengt ter algomeenu kennis dut het Kohier voor de Grondbelasting op de Gebouwde- en Ongebouwde Ei gendommen (lier Gemeente, over het jaar 1893 op den 20n Januari 1893, door den Heer Provincialen Inspecteur der Directe Belastingen enz, te Rotterdam executoir verklaard, is gesteld in handen vnn den Heer Ontvanger der Directe Belastingen alhierdat ieder belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen, en dat binnen drie maanden na afkondiging van het kohier, onder overlegging van een dubbel van het Aanslag-Biljet, bezwaarschriften kunnen worden in gediend bij Heeren Gedeputeorde Staten óeter Pro vincie. GOUDA, den 26n Januari 1893. De Burgemeester, VAN BERGEN IJZENDOORN. i

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2