Kultenlaiiilsclt overzicht. 34rtB Staats-loterij. Hof te 's-Gravenhagc. Het Hof beeft bet Amster- damsche vonnis vernietigd, omdat het niet genoegzaam met redenen is omkleed, en, opnieuw recht doende, beide beklaagden schuldig verklaard aan de hun ten laste gelegde feiten en veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. 8TATI8TIKK gomeente Reeuwyk over 1892. msnn.ivrouw. totaal mann. vrouw. totaal Geboren 71 48 119 Gevostigd 88 121 209 159 169 328 Overleden 87 83 70 Vertrokk. 110 117 227 147 160 297 Verschillen 12 19 31 Bevolking op 81 December 1891 1461 1431 2892 a n 1892 1473 14(0 2923 Getal tweeling geboorten 1. natuurlijk geborenen 8. levenloos geborenen 4. voltrokken huwelijken 23. Totaal der bogrooting over 1893. Ontvangst en uitgaaf16701.87* Te heffen hoofdelijke omslag - 6000. Hoofdstuk 7 der begrootir.g (lager onderwijs) Geraamd op- 6340. Batig slot der rekening'over 1891 - 863.56 Aautal contribuabelen iu 1893. - 351. Staten-Generaal. i- Kamer. Zitting vau Donderdag 26 Januari 1893. De algemeene beraadslaging over de Siaatsbe- grooting heeft zich gekenmerkt door allerlei beschou wingen en toespelingen op de ingediende kieswet. Men kon aan alles zien, dat deze quaestie onze ge- heele binneulandsche politiek beheerscht. Over het algemeen schijnen de leden dezer kamer met bekom mering den nieuwen toestand te gemoet te zien en bleek er weinig van hartelijke ingenomenheid met de regeeringsvoorstellen. Alleen de heer Y\ ertheim en ook, schoon minder onomwonden do heer Alberda, was goheel voldaan. l>e andere sprekers nl. de hee- ren Lobman, Six, Van Lijnden, Van Koijen, Sassen gaven, de een' al duidelijker dan de ander, hun be zwaard gemoed lucht. Het is niet to verwonderen, dat de Kegeering zich niet liet verleiden tot eene ontijdige discussie over de bijzonderheden der rege ling, die nog in de Tweede Kamer in het eerste stadium van ondorzoek is j maar toch moet het haar duidelijk sijn geworden, dat het moeilijk zijn zal deze beschreven vaderen te winnen voor de goedkeuring van het ontwerp, zooals bet daar ligt. Van uitstel der kieswet ten behoeve der legerwet en der finaucieele hervorming een denkbeeld iu de kamer geopperd kau natuurlijk niet komen, zeide de Regeering terecht. Maar wel is deze bereid met de vertegenwoordiging tot aan het tijdstip der invoering eener nieuwe kitsrogeling alles af te doen, waarvoor tijd te vinden is, ook do legerwet. Ovor de troebelen in het Noorden en h?tgeen in verhand daarmede over de handhaving van hot gezag in de stukken voorkwam, sprak alleen de heer Van Roijen, wiens toon niet bepaald welwilleud kon hee- ten. Monr de Minister van Justitie had goen onge- oogeo niet meer door schoone meubels en prachtige behangsels verblind werJen, waardoor zy er loe werd gebracht, zich dingen voor te stollen, die de werke lijkheid te boven streefden, trok zy zich in buar eigen hart als tot eeu heiligdom torug, waar zij, met de vrienden barer jeugd, de goede gevoelens eener vrouw vond eene onwankelbare dankbaarheid, voor de goede zorgen die tij ia hare jeugd ontvangen had die wel to laat kwam, maar toch vastgewortuld was, on eindelijk vertrouwon op God en oprooht me delijden. Tn de eenzaamheid dier kamer, met hare naakte wanden, verdwenen do schitterende visioenen, die den ganschen dag hare verbeeldingskracht en gedach ten hadden bezig gehouden. Hare geheele ziel wad ■aar Afrika gekeurd. In haar vertrek slechts kon t\j zich de ligging Vnn het verbauaiugsoord voorstel len, dat met het zweet harer vrienden besproeid werd. Maar hoe dikwyls waren hare oogen door tranen bevochtigd, als zy zich den jongon, talent- vollen beeldhouwer voorstelde, die met eene spade in de hand, neerslachtig een' wanhopeuden blik naar frankrijk richtteWant de tijdingen die van vele kolonisten nit Arika by de bloedverwanten kwamen, waren zeer droevig. Menigen kftr stortte zij ook tranen, als zy dacht aan de liefkozingen en de heilige vriendschap van degenen, die zij zoolang de teedere namen van moeder en zusters had gegeven, en aan de goede en vriendelijke terechtwijzingen van vader Martel, die des avonds, toen zjjne kinderen nog kloin lyk, toen hij dien spreker verweet, dat hij zich tot vage klachten bepaalde en niet duidelijk maakte, in wolk op zicht de regeering was te kort geschoten of onze be stuursinrichting te kort schoot, 't Was ons asngenaam daarby 't belang dor sociale wetgeving met warmte door dezen Minister to hooren bepleiten. Op andere punten zal het tyd zijr. heden te komen, als ook de andere Ministers aan het woord zijn go- weest. Voor de Rotterdamscho Recbtlbank stond gisteren terecht M. O. de J., 42 jaaij, zonder beroep en zonder woonplaats. Deze vrouw bekende, in de maand December J.I., tijdens zy jverblyf hield in het logement Het Witte l'aardte Rotterdam, ten nadeele van een mede-logeergast, een lp a 19tal eiernetjes to hebben ontvreemd en daarnet ton eigen bate te hebben verkocht. Het O. M., zijne vordering toelichtende, zeide dat er honderde zaken als deze vo«j>r de rechtbank be handeld worden, die niet interessant zijn, omdat men niets weet van het vroegere leVen van hen die te rechtstaan. Iu deze zaak zyn die hem echter wel bekend. Deze vrouw toch, dio vroeger in goeden doen is geweest en eeu kapitaaltje had bezeten, was met dit geld op reis gegaan juaar Zwitserland en Duitschland en had zich zelfs in' Keulen voorgedaan van adel te zijn. Met de slimheid die haar eigen is, had zij, hier te lando teruggekeerd, zich aan op lichting schuldig gemaakt, en was daarvoor door de reohtbank te Heereoveen tot eeq jaar gevangenisstraf veroordeeld. In plaats van nu leergeld to hebben gegoven, had zij bare zwerftochten voortgezet] werd wegens mis handeling veroordeeld eu kwam ten slotte via Am sterdam te Rotterdam aan, nog in het bezit van 6u. In twoö keereu werd dit geld .van de rijks postspaarbank gehaald eu weder op hare gewone wijze verteerd, tot zy eindelijk zi«h aan bovengenoemd misdrijf schuldig maakte, wel van kleine beteekenis, maar toch schandelijk omdat zij, het pleegde tegen over eeu arm oud man. Djaze vrouw uu is de zoogenaamde Friescbn mil- lioeuenjuffrouw, eertijds in goeden doen, thans ont- hloo* van goed en huisvestiug. Hel vorderde hare veroordeeliug tot acht maan den gevangenisstraf. Mr. James van Raalte deelde mede dat de levens beschrijving van beklaagde, die hij thans verneemt, hem uiet bekend was. By zijn bezoek aau haar in de gevangenis, was bet pleiter voorgekoineu dat men hier niet te doen had met eene slimme vrouw, maar met iemand trier verstandelijke vrmogens niet ge noegzaam ontwikkeld waren. Daar echter al het door bet O. M. medegedeelde, volgens pleiter, er niet toe mocht leiden voor dit zeer eenvoudige misdryf haar zoo een zware straf op te leggen, ver zocht pleiter eeue aanmerkelijke vermindering daar van. Uitspraak over 8 dagen. Hot successie-recht bedreigd. In Groningen heeft zich het volgende geval voorgedajui Bij de ontzegeling en inventarisatie van den boedel eens overledenen werd in zyu brandkast een trommel tje gavoudeu. eu daarin een pakket Russische effecten, gesloteu in een papieren enveloppe, waarop door den erflnter eigeqhundig de volgende verklaring was ge schreven eu geteeksud Deze Russische effecten, ter waren, hen alle vier om zich vereenigde eu hun, in een vriendschappelijk onderhoud, meer beginseleu van deugd en rechtschapenheid inboezemde, dan zij in boekeu konden gevonden hebben I Overigens had hy zich niet bepaald by de medodeuling van het wei nige dat hy zelf wist, maar l.ij had hen gerrgeld naar school gezonden, tot op het oogenblik dat ieder op den ouderdom was gekomen, een beroep te leeren, waarvan hij later leveu kon, en allen hadden voordeel getrokken van zyne opofferingen. Er had een voorval plaats in de woning van den heer Boucher. Eeue der twee dienstboden, die by mevrouw Boucher oud waren geworden, word weg gezonden; het was wauriyk eene zaak van belang in dit gezin. Maar mejuffrouw Clarisse Boucher be klaagde sieh dikwijls cn hevig er over, slecht bediend on gekleed te worden door eene oude vrouw, die niet den minsten smaak bezat, eo wie men alles moest vrageu. Zy was zoo onwetend in de vrreischten van eene uitgezochte kleeding, en de nauwkeurige zorgen van een uitgezocht toilet, dat hare goede moeder de zwakheid had gehad, aan den wensch van hare dochter gehoor te gevon, om hare oude, getrouwe Margaretha door eene jonge kamenier te doen ver vangen. Alvoieus Clarisse tot dat uiterste overging, had zy getracht de kleine diousten, waartoe Margaretha niet in staat was, van Léontine te vergen, ten eindo degene te kunuen behouden, die haar gewiegd had maar de trotsohe hand werkster had, zoo min onbe- waarde van 6000, behooren na zyn dood aan Martje de Boer. Deze Martje de Boer was de huishoudster van den overledene. Van bet trommeltje had zy een sleutel. De erfgenamen beweerden, dat do effecten tot de nalatenschap behoorden de huishoudster hield vol, dat zij eigenares was reeds bij het leven van den erf later. Zij verklaaide, dat de erflater haar de effecten had gegeven, cn om te zorgen dat na zijn dood nist zou betwijfeld worden dnt zij er op ?en eerlijke rai nier aan wsb gekomen, die v rklaring had geschreven en onderteekend en bij de geldswaardige papieren had gelegd. De buishoudster werd door de rechtbank bij vonnis van 11 November 1892 in het gelijk gesteld. De erflater was volgens de rechtbank, bewaarne mer, de huishoudster had het bezit, en dat bezit gold als volkomen titel. In deze uitspraak nu van de Groningsche rechtbank ziet de rodacteur van Nederland, de oud-minister 8preuger van Eyk, een dreigend gevaar voor het suc cessierecht. «Want zoo zrgt hij o. a. men letteer vooral op dat an «jonfesso was, dat de effecten aan den over ledene hadden toebehoord de huishoudster verklaarde zelve, dat zij ze van hem had gekregen. Voorts zij raeu indachtig, dat de erflater a'wt alleen de effecten onder zich had, maar ook het boveubodoeld bewijs, waarin zelfs niet te lozen was, dnt de effecten reeds bij het leven van den erflater, aan de huishoud ster toebehoorden, maar waarin de zeer opraerkolyke woorden voorkwamen dat zij na zijn dood aau haar toebehooren. Als men op alles Iet, dau ligt oene conclusie voor de hand, nl. deze: De heffing van het successierecht wordt in tallooze gevallen ernstig bedreigd, als recht is wat de rechtbank te Groniugeu voor recht aanzag. Reeds wordt hot successierecht bedreigd door de vermindering van het mutatiereoht zonder toevoeging van de maatregelen, die de regeering zeker zou hebben genomen, had zij hot verband tusschen beide belas tingen begrepen. Doch het gevaar dat de schntkist nu gaat loopen door het bovenbedoeld vonnis is nog oneindig veel grooter." In het Park Tivoli te Utrecht had Zondagavond een specialiteitenvoorstelling plaats van het Rijks- Halleu-theater te Amsterdam. Onder de nummers van het programma kwam o a. voor«Leon Lubelly", athleet on kettingbreker, die iedereen uitnoodigde met hem te worstelen. Aan die uitnoodiging werd gevolg gegeven door den 21-jarigen milicieu-telegra- fiat C. Kuijper, van hot korps genietroepen te Utrecht, die tot groote verbazing van het publiek als over winnaar van don vermaarden beroeps-worstelaar uit dezen kamp terugkeerde. Het buitengewoon talrijk publiek bracht den over winnaar eeD warme hulde. De volgende brief is door den bekenden hardrijder Donoghue aan de Spirit of the times geschreven Waarschijn lijk word ik genoodzaakt amateur te blijven, daar toch de beroepsrijders onder geenerlei omstandigheden zich met mij willen meten. De ge heele zaak hangt mij de keel uit en ik heb er waar- lyk gegronde redenen voor. leefd mogelij*, maar toch zeer duidelijk, gezegd, onder geene omstandigheid de werkzaamheden eoi.ar dienstbode te willen verrichten. De uieuwe kamenier kon niet beticht worden, da dienst -van een goed huis niet te wetenwant zy kwam van eene hertogin. De revolutior.naire wind had over de aristocratie gewaaid, en de hertoginnen waren in Parys zeer schaarsch geworden, zoodat Victörine besloten had, in «ene burgerlijke familie te gaan dienen. Wel verre v»u de bevelen harer jonge meesteres af to wachten, maakte zij aanspraak, haar in goede manieren en smaak te kunnen onder- wyzen, en zij spotte zonder complimenten over hare gewoonten, zoowel als mot de kleedingstukken die zy iu bandon kreeg. Zij had onophoudelijk den naam van mevrouw de hertogin in den mond en eiken keer dat men haar berispte, zeide zij onbeschaamd, als zy in do keuken kwam: Wat zyn die burgers belachelijk en onbehouwen. Door veel te eisshen op lomp te zijn, verbeelden zij ons te overtuigen, dit zy iets beduiden. Zal ik dan lang veroordeeld zijn, zulke menschen te dienenP" ffNu," zeide de oude koukenmeid, eene goede oude vrouw, die zeor gehecht was aan hare meesters, »die is ook vry brutaal; zy zegt overluid wat men in de oogen vau de Markiezin lezen kan. Men kan zeg gen, dat hier rare dienstboden in hu:S zijn. Het is overigens uiet meer dau billyk men had Margaretha niet moetan wegzenden. I Hordt vervolgd.) Zoodra Harold Hagen in Amerika landde, hob ik hem per telegram naar St. John N. B. een wedstrijd voorgesteld. Zijn «trainer" untwoorde dat hij zulks in orde zoude brengen te Minneapolis na afloop der wedioopen met Breen, welko reeds geregeld waren. Ik reisde daarop oumiddelijk naar Minneapolis en bleef daar langer dan 3 weken op eigen kosten, maar ik kon geene voldoening krijgen. Ik daagde eiken rijder der wereld uit, en stortte 250 dollars als mijn iuieggeld iu handen der redactie van de Minn. Tribune, maar niemaud nam mijne uitdaging aan. Daarop zocht ik alle liefhebbers van schaatsenrijden en alle directeuren van publieke vermakelijkheden op. Mc Clellan zeide op den winner van den Hagen Breen kampstrijd tegen mij te willeu wedden maar weigerde een som geld ale forfeit te storten Evonzoo Hagen, ofsclioou hij verklaarde tegen mij to willen rijden nadat hy Breen geklopt had. Het bestuur vat: de ffNortnanna Rink" beweerde op Norseug tejen mij te wllen wedden, maar weigerde «forfeit" te storten. De leden vau dat bestuur ziju rijk en zy hebben zonder twijfel vele duizenden dollars bij de Scandia Bank liggen, mnnr in had nog wel eeue maand in Minneapolis kunnen blijven wachten eu dat zonder de minste kans om een eukelen cent van die duizend dollars in mijne vingers te krygen daarom vertrok ik huiswaarts. Hagen beweert wereldkampioen te zyn, hij brengt echter dien titel in discrediet door de vertooningen die hij thans te Minneapolis voor eutréii-gelden houdt. Gaarne werd ilc door hem geklopt, als hij 't kan. voordat hij naar Noorwegen verdwijnt, dnt vermeer dert zijn recht op den kampioenstitel. Daarom doe ik de volgende uitdaging: Ik wil eene of meer houden tegen H. Hagen op oen goede baan, gelegen binnen een nfstand vau 150 Eugelsche mijlen van New-City. Hagen mag de baan, de dagen, de lengte eu hut aantal ritten bepalen. Ik wil ryden om een inleg van 1000 dollars elk, of zoo hij geen geld heeft om een zak met pepemoieu. Eu als bij rijden wil op een rechte baan van 5 Kngelsche mijlen, op du Hudson rivier ergens ter zyner keuzo, tusschen New- York en Albany, dan wil ik hem eeu voorsprong van 20 seconden geven. Mochten deze bepalingen niet eerlijk gono g zijn tegenover eenen vreemdeling, zoo ben ik bereid die wyzingen aau te brengen, welke men uoodig mocht oordouleii. Neemt Hagen deze uildaging niet aau dan richt ik bij dezen. dez-*!ve nan Mr. Cormiok, Breen of wion, ook, waar ook. Men zegt, dnt Norseuh uit Noorwegen in aantocht is. Twee jaren geloden bon ik uaar Noorwegen ge reisd, zocht Norseug op en daagde hem uit; muar hy wilde er niet onder uit komen. Ik beu zijn man nog. Ik vrees echter, dut hij door contract, verbon den is aan de «Norinanna Bink» en dat hy oiimid- delyk iu het hok bij de andero gedresseerde zal opgesloten wordpn. Is hy echter vrij man en komt hy hierheen om schaatsen te rijden dau behoeft hij wnnrljjk uiet naar Menenpoii* te gaan, want hij kau 1000 mijlen dichter by aan wedstrijden deelnemen. Do uitdaging aan Hagen geldi ook aan hom. Als hij mij geklopt heeft, wil mijn broeder James eens reeks ritten ruet hem rijden, en heeft hij Jim geklopt, dan zijn er nog eenige jongelingen die niet heter verlangen dan tegen den Noor uit te komen. Zoo het Norseng te doen is om schaatsen te rijdeu zal hij meer pret en meer geld viuden fe New-York dan iu Mineapolis. Ik verneem, dat gedurende mijne afwezigheid oen zekere Franklin zyn verlangen heef: te kennen gegeven, om op eon langen afstand tegen mij te rijdeu. indien hij na den middag, met geld op zak te Newburgh komt, kan hij net zooveel hardrijden als hem lust. Ik wil teg< n hem rijden om net zooveel geld als hij wil, op welken afstamt, tusschen een en duizend mijlen, als hij verkiest, en ik wil voor eiken mijl die wij zullen afleggen hem yen voorsprong van 50 yards geven. Ik verwacht hein deze week, in New burgh zal hij gemakkelijk mijn adres io weten komen. uw dw. JOSEPH F. DONOGHUE. Newburg (N. Y.) 4 Jan. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond gisteren terecht- de ?4jar:ge horlogemaker Ockeloen, als appellant en geïntimeerde van het vonnis dt-r rechtbank te Rotterdam, waarbij hij wegeus doodslag gepleegd op den agent van politie v. d. Berg tot 10 jaar gov. werd veroordeeld. De Advocaat Mr. Telders oordeelde dat aan bekl. de hoogste straf moet worleu opgelegd welke tegen het hem tr-n laste gelegde misdrijf is bedreigd. Het requisitoir strekte daarom tot bevestiging van het Rotterdamsch vonnis met verhoogiug van de Jpgelegdo straf tot 15 jaren. Mr. P. J. Troelstra, uit Leeuwarden, droeg daarna de verdediging voor. Hy achtte dat, eene straf van 6 jaren voldoende was, want meende men «lat bekl. gevaarlijk was voor de maatschappij dau inoest men hem niet 15 j&ar maar levenslange gev&ngenisstrnf gi'ven. Uitspraak over 14 dagen. Vrijdag ochtend zyn op schaatsen van Kampen vor- trokken 2 knapen, met het doel naar Urk te rijden, waar zij thuis hoorden. Nn even op Schokland vertoefd te hebben, reden zo v«fder tot op dichten afstand van Urk, waar zij door het drijvend ijs en open wntei1 niot verder konden. Stellig hebben zij gemeend, door de eilandbewoners te zyn opgemerkt, doch doze schijnen de knapen niet te hebben kunueu helpen het wss reeds donker en het waaide hird. I)e jongens hebben den ganscheu nacht op zee ge/.worven en hadden liet geluk bet eiland Schokland weer te bereiken, echter niet vóór Zaterdag avond. Beiden hebben daar overnacht en een hunner is daar gebleven, om wel- lioht don volgenden dag andermaal te beproeven in Urk to komen; de ander is woer naar Kampen, gere den, waar hij Zondag avond doodmoe en uitgehongerd aankwam. Naar aanleidiug vau de op het budget aangevraagde geheime foudsen is weder eene heftige Panama- «iiscus'ie gehouden, waarbij f de bekeude Deluhaye met zijn lijst van 104 omgekochte afgevaardigden leelijk iu 'tootje is gepomen eu uitgejouwd. Het guut dan ook niet aan in het wilde dergelijke be schuldigingen te uiten zonder bewijzen of namen te iioeiuen. Ten slotte zijn de geheime foudsen toege staan. De Timet meldt uit Kuiro, dat een krachtige poli- tieko strooming zich openbaart door geheel Egypte, gevoed «ioor heftige artikelen iu de plaatselijke pers legen Engeland en met vurhettiiig van dril Khedive. Een s 'dort 1882 opgegroeide volkspartij beschouwt don Khedive als den werkelijkuu hervormer, die de sympathieën «les volks verdient, omdat hij het on draaglijk juk der Britten bestrijd, hetwelk overbodig geacht wordt,daar Egypte evengoed zoudor de Britsohe voogdy zou vooruitkomen. Intussoheu kalmeerde de beweging bij hul berioht, dat Engeland de bezet tingstroepen versterkt. Over 'l geheel gelooft men te Kairo, dat de Kbedive nu bedaard zal blyvuh;< de staatsgreep was eenvoudig een proef, die evenwei later ouder gunstiger omstandigheden kan wordlen hethauld De Pall Mall Gazette waarschuwt tegen do mee- uing, dat dn versterking der jroepen alleen voldoen de zou zyn om de quaestie vau de baan te schuilen eu alles weder in het reine te brengen. Vergeten wij niet (zegt het blad), dat pas drie weken geleden een Egyptisch leger vau >8,000 man volkomen toereikend werd geacht om hut land voor «'k gevaar te beschermen. Doch indien de tegenwoordige toe stand voortduurt, zal dit leger volslagen waardeloos zyn. De twee óónige dingen die een Egyptisch soldaat eerbiedigt, zijn de Khedive en zijne Britsche officieren. Thans echter wordt hem geleerd, uit naam van den eerstgenoemde, «le laatstgenoemden te beschouwen als verraders eu vijanden. Wolk vertrou wen kan er dus, indien dit zoo voortgaat, nog in het Egyplisohe leger gesteld worden Eu zoo wy het land inet eigen troepen moeten bezetten, evenals in 1884, staat het dan niet vast dat Frankrijk, Turkije eu Rusland, het verschrikkelijk^^, misbaar zullen aanheffen? Er zijn sterke fftffisTCn noodig tot voortgaan op dun weg, op den weg dien de Regeoriug heeft ingeslagen. Gelukkig heeft zij achter zich, bij deze ernstige crisis, een feitelyk éénsgezinde natie. Een briefschrijver uit Kaïro is vau rneeiiini, dat Engeland het volk van E/yptt», zoo noodig liet best in toom zal houden met Muzelmansclie troepen uit Indië. Eén regiment Bengaalsche landers te Ale- xandrie, eu twee legiinenteu dito te Kaïro ziedaar «Je erfsi» opgelost. De militaire commissie uit den Duitschen Rijks dag beeft de algemeene beraadslagingen nog niet teu einde gebracht. De toestand is dus nog niet veranderd. Stumm wil wettelijke vaststelling van den tweejari gen diensttijd slechts voor den duur eu iu den tekst dezer wet, maar uiet in de Grondwet. Richter blijft by het bekeude standpunt der vry- zinnigge partij volharden. De stemming is ouguustig, ondanks het beweren der officieuse bladen. Caprivi verklaart, dat by zal blijven trachten de tegenstanders te overtuigen, zoolang hy daarvan eenig gevolg verwacht Dubt raadt dringend aan een verstandhouding te zoeken op een grondslag van het voorstel van Ben- nigseu en waarschuwt do Beiereu tegeu de particu,- laristisclie verdachtmakingen van Liubers. De Russische kroonprins is te Berlyu aangekomen. De keizer begroette hem in Russische uniform aan het statiwti, waar, ondanks het ongunstige weder, een groote meuigfe was samengestroomd, die den grootvorst nu eu dan toojuichte, toen hy naar het Russische gezantschap reed. Later verleende de keizer den kroonprins de keten der ordo van den Zwarten Adelaar. By den rijkskanselier Von Caprivi gaf de czarevitch zijn kaartje af. Nioolaas Alexandrovitoh, do grootvorst troonop volger, is 24 jaar oud. Hy is vry klein, flink ge bouwd en gelykt o. a. door zijn kleinen, donkeren baard sprekend op zyn vader den czaar. Hoewel zonder groote staatkundige beteekenis, bewijst het bezoek toch, dat de vriendschappelijke verhoudiug tusschen de hoven van Berlyn en Peters burg i«ts meer dan vroeger op de verdraagzaamheid der beido volden durft vertrouwen. Men weet hoe dikwijls de czaar zelf plan had, keizer Wilhelm oen tegenbezoek te brengen. Dit sprong steeds af. Van de Duitsche bladen wijdt alleen het Berliner Tageblatt eene beschouwing 'aan 's priuaen komst. Het wijst op de voortreffelijke betrekkingen tusschen heide hovenop twee gunstige verschijnselen van een vriendschappelijker verhouding ook tusschen beide regeeringen de benoeming van generaal Von Werder tot Duitsch gezant te Petersburg en de vorderingen der onderhandelingen over een handelsverdrag. Voor de Franscheti acht hot Berl. Tageblatt het onaange naam, dat juist oudor «loze omstandigheden een schaduw is gevallen op de betrekkingen tot Rusland door «Ie lastorpraatjes betreffende den gezaut Von Mohrenheim en dnt ook met drie andere groote mogendhe«len om diezelfde roden voor Frankryk be- schamoude diplomatieke onderhan«ielingen moesten worden aangeknoopt. Het Wiener Fremdenbladt verklaart thans in een officieuze nota «la verklaringen van den Franschen minister Deville, tegenover deu Oosteurykschen ge zant graaf Hoyos, onvoldoende en volgens hot Berl. Tageblatt is te Weenon de outevredenheid over de belastering van den gezant door de verklaring van den minister Jib*t weggenomen. It: antwoord op verschillende vragen deelde Giolitti in de Italiaansche Kamer mede, dat men in het be heer «lor Romeinsohe Bank zeer ernstige feiten heeft ontdekt. De Regoering zal een wetsontwerp indienen tot regeling van de banken welke biljetten in omloop brengen. De uitslag van het thans ingesteld onderzoek zal der Kamer worden medegedeeld. De regeering zal haar plicht doen tegeuover ieder een, inaar zij verwerpt eon parlementaire enquête, welkt» een bewijs van wnutrouwen zou zyn. Di Radini ondersteunt het plan eener enquêto. Giolitti ontkent dat «Ie Banken gedwongen werden geld voor de vericieziugen te geven. Do minister van justitie bevestigde do verklaringen van den eersten minister en voegde er by dat het parlement en het land vertrouwen kunne»hebben in de onafhankelijkheid vau de rechterlijke raaoht. Du zitting is geschorst. 5e Klasse. Trekking van Vrydag 27 Januari 1893 No. 6600 en 8241 1000. No. 5404 7239 13465 18785 400. No. 4630 5195 10769 15172 200. No. 843 2377 6145 5816 6007 7110 8170 9376 11388 J3004 15920 19911. Prijzen van 70. "133 3073 5415 8157 11222 13619 15549 17926 142 3090 5549 8196 1123S 13627 15666 18211 191 3138 6576 8306 11324 L3630 15700 18404 207 3311 6617 8506 11356 13655 15846 18434 254 8345 5924 8561 11364 18657 16849 18647 523 3528 5983 8676 11424 13781 15923 18737 646 3705 6029 8714 11472 18804 15937 18822 670 3816 6074 8867 11666 13818 15997 18854 681 3912 6090 9065 11854 13906 16002 18892 715 3929 6167 9121 12043 14197 16020 19060 749 3946 6862 9161 12300 14228 16027 19256 792 4090 6678 9354 12300 14233 16218 193U3 823 4236 6781 9415 12579 14486 6267 19336 859 4400 6818 9741 12988 14543 16286 19510 881 4434 6905 9952 13009 14630 16335 19581 1059 4518 7000 9963 13077 14670 16348 19689 1813 4555 7023 10041 13141 14713 16408 19782 1363 4623 7068 10133 13146 14720 16413 19829 1400 4700 7104 10157 18187 14817 16734 19930 1573 4764 7147 10170 18260 14982 18783 20036 1873 4779 7188 10254 13294 15122 16939 20308 1994 4832 7200 10398 13801 15194 17145 20314 2020 4870 7321 10518 13325 15278 17221 20408 2213 4958 7641 10525 18379 15298 17237 20538 2282 5118 7800 10555 13467 15299 17273 20636 2530 5265 7827 10682 13525 15354 17401 20788 2578 5298 788810699 13650 16406 17751 20832 2840 5315 7891 10748 13594 15427 17802 20920 2951 5350 8077 10785 18699 15478 17848 20930 3035 5405 8135

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2