TOONBEL. Buitenlandse!! Overzicht. hueft. Waar de atoti-revolutionairen zoo gesteld zijn op dit huismanskiesrecht, daar wil ik hen gaarne steunen mits men ook de vrouw dat recht toekenno. Eu dat gaat alweder niet zonder grondwetsherziening". Tot omkooperij op graOte schaal zou do nu voor- gestolde uitbreiding van kiesrecht aanleiding geven. Spr. zou zich niet laten vinden tot med^rkiug aan zulk eeti wet en hoopte, dat ook de Koomsche Kamerleden op dit punt eenstemmig zouden blyken. Bij besluit der Luxcmburgsche Regeering van 19 November 1892, is de administratie dor posterijen met ingang van 1 December 1892, voorloopig belast met het overbrengen van aanvragen en aanbiedingen in zake arbeid, van werkgevers en werknemers. Deze „post-arbeidsbeurs" bestaat uit twee afdee- lingen en wel een ulgemeen bureaudat liet geheele root-H er log dom era* ut, en plaatselijke bureaux, die zich uiot verder uitstrekken dan den bestelkring van ieder postkantoor. By bet gebruik maken vun het algemeen bureau moeten de werkgevers en de werknemers aan het hoofdpostkantoor to «Luxemburg-Stad" mondeling of schriftelijk racdedeeling doon van hunne aanvragen. Dit hoofdpostkantoor noteert de ingekomen aan vragen en aanbiedingen in het register „Algemeen arbeidsinformatiebureau", dat iedereu avond, nu aan komst der laatste post wordt afgesloten, maakt van do inschrijvingen zoovele afschriften als er postkan toren in het lar.d zijn, en zendt aan ieder hunner met de éérste post van den volgendon dag oen ex emplaar, ten einde dit dadelijk na ontvangst naast, het loket op te hangen. Deze opgehangen lijsten bevatten zéé lang dezelfde opgaven, tot bericht is ingekomen, dat de aanvrage of het aanbod is iugetrokken. Bij het gebruik maken van de plaatselijke bureaux gaat het publiek eveuzoo te werk bij het postkautoor zijner woonplaats, als voor het algeineene bureau is aangegeven. lu het belang van eenen regelmatigeu gang van gaken is het noodig, dat werklieden en patroons aan het hoofdkantoor of aan het plaatselijk postkantoor, al naarmate zij vun hot een of het ander gebruik gemaakt bobben, bericht zenden van den afloop hun ner aanvrage. Ten einde dit gemakkelijk te uiaken zijn afzonderlijke briefkaarten met het opschrift „Af loop «ener aanvrage of van een aanbod" verkrijgbaar en deze worden gratis door de post vervoerd. De directeuren der postkantoren verbeteren hunne lijsten en registers, met behulp dezer berichten. Voor een paar dagen werd melding gemaakt van den gevaarlyken toolit van twee jongelieden over het ijs van Kampen naar Urk. Een vun de beide jonge- liedeliudeu is de zoon vau den geneesheer op Urk, den heer De Jong en bevindt zich tot herstel van gezondheid tijdelijk to Kaïnpen. Uit een schrijven van een dochtertje van don heer De Jong blykt thans met hoeveel rampspoeden deze reizigers te kampen hadden. Zij schrijft o. a. „Mijn broeder J. is sedert eenige weken te Kam pen, en liep duur Vrijdag langs den IJsel om te tien, of hij uiet een bekenden Crker visscl^er kon aautreffuu. De reden daarvan was, dat hij juist dien morgen bericht uit Urk had ontvangen, dat zyn broeder was overledou, van wien wij allen zooveel hielden. Hy had het geluk een Urker te vinden die naar Urk ging. Van Me gelegenheid meende J. ge bruik to moeten maken. Nu aanvaarden ze den tocht en de rtis was voor spoedig tot aan Schokland. Htor wilde de Urker blyven tot den volgenden dag, maar dut wilde J. niet. Hy ging dus ullueu op weg. Pas had hij echter 5 minuten geloopeu, of de Urker kwam hem achter op. De Urker bad in een zak twee kadetjes en een kruik water medegenomen. Zoo ging die ge- vaarvolle tocht tot dicht hy Urk. Daar gekomen, zette het ijs af eu konden ze uiet aan land komen. Zij waren zoo dicht onder Urk, dat ze het goed in de lijnen konden zien hangen. De Urker» op het strand bemerkten hen om een uur of half zes. Een van de visschers ging met «ene nieuwe ijsvlut heen, om hen af te haleu, maar toen bij een eind op weg was, kwam hij aan opeu water eu bemerkte, dat du vlet lek was, zoodat zy gevaar liep te zinken. Toch was hij nog niet genoodzaakt geweest naar Urk te koeren, a's het niet zoo was beginnen te sm ouwen en te stormen, dat ieder bang was, den neus buiten de deur te stuken. Zoo waren onze reizigers nu van Urk afgesloten, en, COen zij zagen, dat de vlot heu niet bereiken kou, gingen ze terug. Maar, helaas, na een -eind geloopeu te hebben, vonden zij daar het ijs ook afgezetdus zaten ze nu op een schots. „Toen het begon te sneeuweu en te stormen, had den ze sohotsen ys recht overeind geplaatst, en daar hebben zij ouder geschuild. J. wilde den heulen nacht slapen, maar de Urker hield heui wakker. Deu anderen morgen vroeg zijn ze weer teruggegaan uaar Schoklandover een heolu boel schotsen moes ten ze heen, zoodat ze erg nat werden. Hunne voe- teu waren erg gets wollen eu de Urker kon zyn klom- peu me. van do voeten krijgen. J.'sschoenen waren hoelemaal doorgesleten, inuar hij kou toch beter loopou dan de ander. Op het laatst was de Urker zoo moo geworden, dat hy met meer voort kon. Hy zeide tegen J.„laat my hier nu maat- stil lig gen, dan ga ik sterven». Maar J. zeide: „neen, je hebt mij van uuuht wakker gelioudeu, eu als je dat niet gedaan had, zou ik zeker «lood gevroren zyn dus moet ik jou nu ook helpen." TouunumJ. Iiera nu eens bij een eu dan weer bij een ander boeu eu sleepte hem zoo voort. Ëindelyk bedacht J., dat bij ecu louw in zijn zak had, hij bond hem dat nu otn het lyf en sleepte hem zoo voort tot aau Schokland. J. is 17 jaar. Hy had don Urker drie kwartier voort gesleept. J. nam den volgenden dag de terugreis uaar Kampen nau en de Urker krek hein met zijn verrekijker na, zoolang hij hem zien kon, of hij wel behouden overkwam. Te Parys is Zaterdag een geheimzinnige moord gepleegd eu wot up de 36-jarige, zeer schooue Louise Lamier, op wier levensgedrag nog al hel een en auder te izegguu viel en die mul zekeren Ëinile Perriu, eau ondergeschikt uinbteuaur aan een der Spoorwegmaat schappijen, samen woonde. Zaterdagmiddag had Perrin met juffrouw Lamier heel opgewekt het optbyt gebruikt eu was toen naar tiju kautoor gegaan, vanwaar hij dut avonds te 8 uur turugkeerJe. Toen hy Louise niet vond dacht hy aanvankelijk dat zij was uitgegaan, maar toen hy bij de slaapkamer was eu de deur er van opende, ont waarde hij een afschuwelijk schouwspel. Louise lug, met doorgesneden huls en byna gtheel vau den romp gescheiden hoofd, dood op tleu grond. Du moorddadige snede was geheel toegebracht op do manier die Prado en Pranzini (welke beiden onder dé guillotine zyn gestorven) eigen was. De dootie was byna geheel ontkleed. Sporeu van eene worsteling waren niet te bespeuren. Er is bepaald diefstal in het spe! geweest, want alle kasten* waren opengebrokeu. Hoeveel gclil ontvreemd werd, weet Perrin, de eerste getuige, uiet op te geven. De man kwam, na ontdekking vau de daad, doodsbleek bij deu portier van het buis hinueuwaggulen en viel, na een paar woorden te hebben gestameld, in zwijm. Dadelijk werden de politie en een geneesheer ge haald. De Inut8le stelde vu«t dat du dood oumidde- lijk op do daal was gevolgd en deze des middags te 3 uur had plaats gevouden. De moordenaar die zijn bebloed" handen aan de kussens van een bed had af geveegd, heeft zich dank zij de eigenaardige inrich ting van het huis, onbemerkt, kunnen verwijderen. Perrin werd gevungen genomen; hij kan echter zelf de misdaad uiet hebben hegaau, want het is hewezeu dat by den geheeluu middag op zijn kantoor heeft gezeten. De directeur vau den schouwburg te Stavanger ontving dezer dagen hoi volgende schrijven „Ik huur uwe zaal morgen. Laat in alle dag bladen plaatsen Lezing over tie moderne vrouw. Toegangsprijs 2 kronen Henrik lbsen». Met buitengewone vreugde voldeed de directeur aan deze opdracht. Daar verscheen Henrik lbsen. Het was evenwel uiet de beroemde schrijver vau dien naam, maar een handelsreiziger uit Bergen, die ook Henrik Ibseu heette. Groot was de verbazing en teleurstelling van het publiek. Het protesteerde en vroeg zijn geld terug, maar de directeur zeide, dat bij er uiots aan doen kon. Het slot der geschiedenis was, dat de handelsreiziger Hendrik lbsen, mul een goedgevulde beurs (hij had 2000 kronen tncl dit zaakje verdiend) naar Bergen terugkeerde* Uit Alton (V. S.) wordt omtrent hot schrikkelijk spoorwegongeluk nader gemeld Ëe.i expre8setrein, welke verloren tijd m >est iuha- Ion eu rijdende met oen snelheid van 40 mijlen in het uur, gbraakt* hetzij al of niet door toedoen van kwaadwilligen op een zijlijn, waur eeu goe derentrein met twee bak wagens vol olie stond. Dior een sohok barstten de bakken eu de olie rankto in brand. De vlammen sloegen snel op de audere wa gens over en do inaoiiiuisf van den expreasetrein, die op zyn post gebleven was om te remmen, geraakto beklemd en verbrandde levend ouder de kokende olie. In allerijl worden werklieden bijeengebracht om de baan op te ruimeu, ,maar no* niet lang waren zij aan den arbeid geweest of do vlammen van den goederentrein bereikten een roservoir van gasoline. Ken menigte toeschouwt was inmiddels aaugesneld en terwyl men nog trachtte de vlammen te bel el ten tol andere hakken over le slaan, volgde een ontplof- fiug, waarby de inhoud van nog vier reservoirs, te zuineu van 35000 „galons" brandende olie her- en derwaarts verspreid werden. Het was alsof die over do hoofden der menigte hoen verweg naar het dorp vloog, waar zy m stroomen neerkwam en tot bran dende plassen samen vloeide. Zij, die binnen de h-nderd meter van de plek waren, geraakten in branddie konden liepen' been en weer, de armen zwaaiende uu radeloos gillende om hulp. Sommigen gedancn stap en het Fisher gedane onrecht onder mijnde haar, eu binnen veertien dagen werd zij ern stig ziek. Hot bericht daarvan schokte deu heer Marks in zoer hoogbn graad. Deze had Fisher geschreven en wachtte vol pijnlijk ongeduld het antwoord. „Ik vreos uitermate, dat wy de zaak erger hebben gemaakt in plaats van die te verbeteren," zeide hij tot zijne vrouw, welke, by bet terugkeeren van een bezoek hy Clara zeide, dat deze, wel verre van te beteren, maar al te blykbaar met elkuu dag erger werd. Zij sloot haar berioht met de woorden „ladieu Fiahor eene andere betrekking mocht hebben aangeknoopt, of als hij zich eons in zyue trotschheid gekwetst voelde, dat hij vorstooten is ge worden op gronden, die iiera hoogstonbeduidend moeten toeschijnen, dan sidder ik inderdaad voor de gevolgeu." „Och, mijn beste," antwoordde Marks, „laat ons toch, om 's Hemels wil, het beste hopen, gelijk wy nu om bestwil hebben gehandeld. Wij hebheu thans onzeu plicht gedaan dit iydt geen' twyfol, en ik hoop dat zich alles nog ten besta schikken moge." Er verliepen nog veertien dagen vol verwachting en angst. Gedurende dien tyd was Clara ook niet het minst gebeterd Mevrouw Marks ging haar om den anderen dag bezoeken, roanr durfde het niet wa gen, haar te vertellen, dat haar man aan Fisliergo schreven had. Zy deinsde er voor terug, haren geest met die hoop te vervullen, uit angst, dat deze uiet' verwezonlykt worden eu de sohok dun veel te sterk j wezen mocht. Zij waagde het te meer, omdat do levenskrachten, on daarmede het leven, bij het arme j meisje gaandeweg meer schenen te vlieden. Ten laats'e kwam er eene verandering. Clara her- kreeg hare krachten, en liet loven begon weder schook ook nog zj)rak in rustiger stroom door Clara'"* aderen te «loeien. Eene week, nadat die verunderiug had plaals gegrepen en het ge vaar geheel J geweken was, voeldtf zij zich in staat be* bed te ver laten en eiken dag veilige uren op te zitten. Maar allen die het jeugdige gelaat aanschouwden, voelden zich door dien aanblik getroffen. Er wurm wel geme diepe voren door het hartzeer gegroefd maar men z.ig desniettemin in hare trekken de sporen van geduldig en toch hopeloos lyden. Op zekeren dug zat zij a'leeri op hare kamer. Zij bevond zich iu eeu dioomerige, peinzende gemoeds gesteldheid en eeu boek lag geopend in hare schoot. Zij had pogen ie lezen, dooii het was haar ondoenlijk geweest, eenig belang te stellen in de bladzijden langs welke hare oogeu zwrefd-n, eu ook haar geest begreep nauwelijks het gelezeue. Op dat oogeublik opende iemand de deur, maar zij rag niet om. De persoon door wien du deur peopmd was geworden, bleef slechts een paar oogeublik km en vertrok toen weder. Een oogeublik- daarna werd de deur uogmauls jPwpend, en er kwam i< maud binnen zij hoorde een' mannenstap naderen. Zij sprong op teiwyl haar hart hevig begon te ktoppeu. Tueu zij zich omkeerde vielen har» blikken op haren lang gemisten minnaar. Gedurende weinige oogeublikker. stamde zij hern in het aangezicht, om daarin het register van zyn hart te lezeu, eu toen viel zy snikkende aan zyuen boezem Fioaige weken later, werd Clara do bruid van Karei Fisher eu daarna zijne vrouw. Zy verliet hare ge boorteplaats, o mi hu'uu man naar diens woonplaats in het Zuiden té volgen. Inmiddels was de hier niet geDoemde vriend van Marks, toen hij van dezen de treurige gevolgen van zijue onoverdachte woorden en het gevaar vernam, waariu Clara toen nog zweefde, van schrik zeur onges'eld gowordeu Uit die onge steldheid ontwikkelde zich eene zoo hevige zenuw ziekte, dat zijne krachten voor dien aanval bezweken en hy in de lente des levens ten gram daalde, ter wijl hy eene bejaarde moeder achterliet, wier eenige steun hy was. Noch CUra, noch haar man, vernamen ooit wie de oorzaak was vau al wat zij haddeu geleden, en dit whs voor hun volgend, gelukkig leven waarin zy elkaar het gulcdune door dubbele achting en liefde trachtten te vergoeden, ook beter. Zie daar wat eene enkele scherts, totgevolgin had, en uog hal kunnen hultheir. slaagden er iu water te bereiken, anderon vluchtten het veld iu. Een tij I hing heerschte een ware paniek. Toen de ongedeerd göhlevenen tot bezinning kwamen, haal den zij een paar «aten lijnolie en eer.ige geueesbee- ren, die toevallig er hij waren, bielpen de gekwetsten. De huizen in hut dorp werden tijdelijke hospitalen en >aii alle kanten baalde men dokters en heel meesters. Volgens de laatste berichten zyn 16 monscheu verbrand en wanhoopte men aan het behoud van 14 anderen; verder zijn er nog 31 ernstig gekwetst en hebben er 20 brandwonden. Zonderling genoeg zijn lieden, die vlak bij de sprin gende resorvoirs stonden, geheel ougodeerd gebleven. Te Cuxhaveu zijn drie Skaudiuavische matrozen gevangen genomen, onder aanklacht dat zij iu zware zeeramp zich gedragen hebben als kannibalen. Zy werden als schipbreukelingen* van het verongelukte Noorweegsche schip Thekla door don Deenschen kapitein Andersen gered. Zij verklaarden aan het Skundinavische consulaat het volgouduDe Theklai op reis vjm Philadelphia naar Havre, geladen mét petroleum, word ten gevolge van hevige stormen in het laatst van December zwaar lek. De beman ning zocht zich in booten te redden inaar het ge lukte slechts aan ééue boot met den kapitein/ den stuurman en acht matrozen van het schip af te ko men. Negen matrozen moesten aan boord blyven eu klommen in den fokkemast De andere masten waren reeds ov. r boord geslagen. Het schip met opéngebarsteu dek en vol water, dreef aanhoudend onder water. Voeding was er niet. Vyf matrozen sprongen, de een na den ander, in waanzin over boord en verdronken. Er bleven nu nog vier ma trozen over, drie Skandinaviërs, Ole Andersen, Hjal- mar, Jocobsen en Alexander Johannsen, benevens eeu Hollander, wiens naam echter nog onbekend is. Zij leden verschrikkelijk vau 22 December tot 7 Januari. Hunne eenige verfrissching was dauw, die op de raas en den must neerviel eu died zij daarvan aflikten. Deu dertienden dag van dit omzettend lijden bood de Hollander aan, zyn leven voor de 'andoren op te offeren. Dit afgrijselijk aanbod wil den zijne makkera, zooals zy voorgeven, niet aaune- mou. Zij wilden liever loten wie hunner dat lot zou ondergaan maar het lot trof ook den Hollander. Hij werd nu gedood. Zijn blood werd met moeito in eene theebus opgevangen, en daarmede onder hielden de anderen het leven. Intusscheu waren bun reed» vier schepen viorby geéeild zonder ben te naderen Deu 7 Januari stuurde eene in het geziclu gekbmen Deensclie bark eindelijk tot onuit sprekelijke vreugde dor drie schipbreukolngen ophot wrak aan. De bark zond een boot op hen af, én redde de half waanzinnigen onder vele moeilijkheden op de hoogte vau de Wester Eilanden. Het lot *an dr overige bemanning, die in de boot aan de Thekla ontkwam, ia nog onbekend. Waarschyn- lyk zijn allen omgekomen. Het is in do jongste vergadering vau den Raad der gemeente Bellingwolde gebleken, dat het vertrek der hnzuren op last van den minister van oorlog ge schiedde sommige burgemeesters deden moeite dq cavalerie te houdeu, die zij ver boven de nu gede tacheerde infanterie verkiezen, doch het hielp niet. De burgemeester vau Bellingwolde, er op wyzende dat deze militaire macht ook weer zal gaan vertrekken, vestigde de aandacht van den gemeenteraad op het wenschelijke, in de gemeente eene brigade maré- flhauasce te hebben. Do Raad stemde geheel met don burgemeester ii>, eu er zal dan ook een verzoek nan den minister gericht worden, aldaar eene brigade te vestigen In een tappwij té Amsterdam ia onlangs de vol gende komieke scène voorgevallen Reeds lang had een «rouw loerende blikken ge worpen door de vensier* van de bewuste kroeg, en eindefyk scheen zy gezien te hebben wat zy zocht, want uiet eeu beslisten stap ging zij uaar binnen en regelrecht op een individu af, die met een glas iu de hand voor de toonbank stond. Nauwelijks had de man de vrouw, die zijn gade bleek to zyn, gezien, of by kroop in een hoek van angst en schaamte, maar had niettemin de driestheid, op haar eisch, dat hij zou meegaan eu werken, iu plaats vau te drinken, to antwoorden dat hij bleef waar hij was en niet ineo wilde, al zou zij hum ook wegdragen. De vrouw herhaalde haar eisch nog twee maal, en toen zij ook nu geen gunstig antwoord ontving, stroopte zij du mouwen van haar jak op, bevochtigde haar handen op du eigenaardige volksuiauier, greep huur muu aan, lichtte hem van deu grond en droeg hem, ondanks zijn spartelen, op haar at men naar builen eu een eind ver de strait op, tot groot plezier van de voorbijgangers, die du moedige en krachtige vrouw toejuichten, terwyl de dronkaard eensklaps zoo outuuchierd werd door de buitenlucht eu de gevoelige wijze waarop zijn gade hem vasthield, dut hy einde lijk gedwee uu met recht als iemand die zijn laatsie oortje versnoept heeft meeliep. Droegen slechts alle vrouwen baar drinkende mannen zoo liufdevul op de handen Git Zandvoort wordt omtrent de strauityng van do bark Lugiu Radivo vau 1 dezer gemeld Heden ochtend te 7 uren werd hier bekend, dat eene vreemde bark bezuiden Zuid-Zaiidvoor'-gestrand was. Een uur later ging het gerucht, dat tie gezagvoerder met de bemanning het schip verlaten luidden eu te 9 uren waren equipago en hunne goederen in hel hotel Driebuizen ouder gebracht. Het strapd wemelde van men8chen en ons stille dorp was een en al lofeu. De telegraaf had gewerkt eu spoedig waren cargadoors of huuue afgevaardigden uit Amsterdam eu lJmuideii aanwezig. De bemanning heeft zich zelf met eigen boot gered, zoodat een tocht met de reddingsboot overbodig was. l)o Simson en de Hercules hebben des uamiddags bij hoog water getracht het schip af to brungeii, wat echter niet kon geschieden. Het schijf reeds vol water, is volgens mcdedeeling van deu kapitein bij de strauding gebroken. De zee slaat bij hoog water over het schip heen. Het bergen der lading is, vplgens inlichtingen, opgedragen aan de firma ZurmübleO te Amsterdam. Morgen zal met het lossen een begin worden gemaakt. Heden avond kwam rueds een gedeelte der lading aandrijven. De stranding heeft tengevolge van nevel plaats gehad. Gisterenavond werd hier ter stede door het gezel schap van den Rotterdamscheu Tivoli-schouwburg het drama Lotos opgevoerd, van Mevr. M. Snijder van Wissuukerke-Chiut van der Mijll. De eerste opvoeringen geschiedden onder den pseudomiem M. Constant, doch toen weldra bleek hoezeer het werk in den smaak viel van het beschaafde publiek, trad de schrijfster met haar naam op en voorzeker, er is geen enkele reden waarom zij dien zou verbergen. Lotos toch is ongetwijfeld een drama, dat even aangrijpend is van inhoud als keurig van vorm. De karakterteekening is uitstekend eu (ie dialoog beschaafd. De innig tragische toestand van deu jongeling, die na eerst zyn liefde te hebbon geschoukeu aan een meisje, (lat later krankzinnig werd, zonder hoop op beterschap, opnieuw verliefd werd doch zich steeds gebonden gevoelde door zijn eens gegeven woordvan het meisje, dat vernomen hebbunde dat de krankzinnige herstelde, dun dood verkoos boven een huwelijk, dat in haar oog onmo gelijk wus geworden, tuut hom, dieu zij liefhad; was voorzeker hoogst indrukwekkend. De uitwerking was hoogst verdienstelijk voor zoover er van uitwerking sprake kan zijn.' Want het is waar, do toestand is meer geschetst (inn geteekend, meer in vluchtige omtrekkeu ous te zieu gegeven, clan uitge werkt, maar in die enkele trekken worden ons toch do karakters duidelijk en flink voor oogen gesteld. Er ziju slechts drie rollen in liet stuk, die wat bcteekeneu, die van Leonard Bentliof, Cecile Ente ring en Johan van Reijde. Den heer Royaards ons compliment over de prach tige vertolking van zijn rol. Inderdaad, gemakkelijk was die niet 1 Al dadelyk by zijn optreden gaf hy ons deu indruk van don lievigeu strijd, die er in zyn boezem gevoerd werd en hy wist ons innig medelij den iu te boezemen voor zijn toestand. Het heclo stuk door «peelde liy hoogst verdienste! yk. Mej. Ai:na Beukers had als Cécile goede oogeu blik km, maar zy mist nog do noodige zeggingskracht om alle hoofdscèues goed tot hun recht te doen ko men. Een der voornaamste passagos in hot gesprek tussohen Cécile eu Benthof (in het le bedryf) ging nagenoeg gohuOl verloren. Wy bedoelen liet verhaal vau het sprookje van <ie lotos, die vroeger een ster was geweest, die de maan liefhad. Vooral het slot: Als lotos bleef tij toen voortlevenhaar ster- beslaan betreurende en misschien «iel de menschen benijdende, die stervan kunnen als zij te veel lyden', dat vau- groote heteekenis was voor hetgeen er volgde, maakte niet den vereiscliten indruk. Ook de slot-sccne kwam niet geheel tot haar recht. De heer Jan C. do Vos speelde zyn rol van Johan van Reyde zeer verdienstelyk, wat ook het geval was met de overige artislen, die slechts kleine rollen te vervullen hadden. Alleen, mevr. van Korlnnr Jcon ons als Mevr. Benthof miudur behagen. Zy whs meer een zeurige, dan een hartelijke oude dame. Vau daar dat toen Cdcüe haar nu de eerste confi dentie nog iets mede te doelen had, haar: «Och, wat nu nog?" een luid gelach deed opgaan, welk effect zeker eveuiniu liedoeld als geweusoiit was Voor hen, die na Lotos te hebber, zien oproeien dit nog eens willen lez«u, de mededeeling, dat dit drama voorkomt in de Februari*aflevering van Elsevier's geïllustreerd Maandschrift, met 10 illustration naai teekuningen van P. Josselin de Jong, welke onge lukkig niet allen even goed geslaagd zyn. Woensdagavond werden aan ile schrijfster na eene voorstolling van Lotos iu den Haag eenig6 pracht exemplaren daarvan aangeboden. De Raadkamer zal ten aanzieu der verdere be klaagden in du Punama-zauk Zaterdag of Maandag eene beslissing nemen. Onder voorbehoud is hut gerucht verspreid, dat de heer Chaudordy, oud-gezant te Madrid, den heer Waddington als gezant te Londen zal vervangen. Ëenigszins verrast is meu in Engeland over de bijzonder gematigde criliek op de troonrede van lord Salisbury in hot Hoogerliuis. De oud-minister prees de buitenland8che politiek van lord Rosemary, o. a. wat Uganda uu Egypte betreften over de binnen- laiideolie vraagstukken sprak hij op dien koelen, spottenden toon, die deu scherpzinnigen business man, die een van Engelands beste tegenwoordige redenaars is, kenmerkt. De landbouw-depressie te willou verhelpen door lapmiddelen, keurde hij uiet af, muur toch verwachtte hy er uiet veel van. In de Ieracho quuestie had, zeide hy, de regeering haar nut wel wat ver uitgeworpen om aanhangers te vin den. Hij wees er op, dat geen groote verandering geiuaakl kan worden zonder steun oenor meerder heid van Enge sche en Schotsche stemmen. Wat zal er gebeuren nis er geen meerderheid voor Home Rule gevonden wordt In dat geval zal het ontwerp ongeveer tot nul moeten worden teruggebracht. Het program der liberalen was overigens lang genoeg oin een geheele generatie bezig te houden. Lord Kimberley verdedigde de ministeriaele poli tiek uu deelde mede, dat bet Iersche wetsontwerp dadelijk na hel deflrat over de troonrede iu het Lagerhuis zou worden ingediend. Nadat do hertog van Devonshire zyn teleurstelliog had uitgesproken, dat lord Kimberley geen uitvoe rige uiteenzetting der aanstaande wetsontwerpen had gegeven, werd het debat verdaagd. Iu 't Lagerhuis wenschte Balfour uit naam der oppositie de regeering met hare buitenlandsohe politiek geluk, veroordeelde haar Iersche staatkunde, vooral hare lankmoedigheid jegens politieke mis dadigers, en brandmerkte Home Rule als een admini stratieve omwenteling, die Ierland uiet zou bevredigen. Gladstone, uiet warme toejuichingen ontvangen, ver dedigde zijne politiek en hoopte, dat de heftige aan- vaileu op Home Rule geen vooringenomenheid hadden gewekt tegen het ontwerp dat komen zou. De JSugelsche bladen zijn uiet soo warm over de Huwaï-eilauden als de Amerikaausohe en men zou hieruit kuuuon opmaken, dat du openbare meaning niet deukt om eeu oorlog met do Vereenigde Staten te beginnen, wanneer deze de eilanden annoxeeren. Zooals gisteren werd geseind, is door Chandler by den Amqrikaauscheu Senaat een motie ten gunste van de aaubeohtiug vau Hawaï bij de V. S. ingediend. Vol gens de Eeto-York Herald heeft Chandler véor het indienen dezer motie een onderhoud met den Minis- ster van tiuiienlandsclié Zaken gehad. Daarbij zou hy den iudruk hebben gekregen, dat de Regeering wel gun.igdwas du motie te steunen. De Senaat heeft echter naar de commissie voor Buitenlandsohe Zaken verwezen. De meerderheid in deze commissie is volgens genoemd blad voor annexatie. Ook in den Se naat blyken de deraoorateu togen dat plau te zyn, Senator Bourke Cokvam aeide: «Onze blik moet uiet naar het Zuiden, maar naar het Noorden zyn gericht. Als wij iets unnexueren, dan moet het Conadayyn.„ fcUrxiaun'a blad spreekt made san «en inlijving van Canada, maar wil toch vaat met Hawaï beginnen. Du Ministerraad heett intusscheu de houding van (luu Amerikaonschen vertegenwoordiger en van den Komuutadanr der Marine goedgekeurd. Têt het «enden vad eun oorlogschip en krygsmateriaal schijnt besloten. Door particulieren zyn de Regeeriug stoombooten aangeboden tot vurvoor van materiaal. In de Amen- kaanscbu pers neemt dc beweging ten gunste van de inly ving toe. Het blijkt niet waar te zyn, dat Enge land een oorlogschip naar Ha*aï zal zenden. By toevui was rueds een week véér de omwenteling plaats had een kruiser daarheen op weg. Men rekent dal het schip er reeds is. Typisch Yankee-achtig laat de laat de New-Yorksohe Times zich over de zaak uit. „Du verlossing van Hawaï's volk van de onderdruk king, schrijft het blad, „ligt buiten de quaestie, welke dwzu is, dat knappe suikerplauters eu handelaars iets uithalen willen, waaraan wij en zy iets kuuuen ver dienen; kunnen wij een voordeeüg zaakje doen. dan mogen traditie en vooroordeelen tegen bezittingen buiten Amerika niet medetellen. Wy moeten Hawaï overnemen als een marktartikel. Hel is nu zeker, dat de directeuren der Romeinsohe Bank wegens overschrijding van den wettelijken bil-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2