Buitenlandscb Overzicht. KENNISGEVING* gers hem en zijn affaire met wantrouwende blikkeu aanzien." Spoedig zat hij zijn extra-inkomsten uitgeput zien, door de mindere verdiensten in zijn winkel en door de drukloonen van zijne bulletins waariu hij aan zijne geachte begunstigers verzekert, dat hij voor de reclame op zijn inuur nimmer zijne medewerking verleend had, indien hij vooraf had kunnen vermoe den, aan wig hij de maagdelijke vlakte verhuurde. Men weet, dat de gewuonte om hazewindhondjes aan te kleeden, in Engeland en Frankrijk bij de dames der groote en der halve wereld zeer verspreid is. Enkele kleermakers zyn specialiteiten in het maatiiemeu voor de kleine dekkleedjes, waarop het kroontje van de aristocratische eigenares is gebor duurd, en die met lintjes en riempjes om het beest worden vaslgestrikt. Deze kleermakers zfillen weldra collega's vinden in de hondenschoenmakers. Te Londen worden hondonlaarsjes gemaakt van hand- schoenleer met lederen zolen, zoodat de hond bij elk weer kan uitgaan, zonder in den salon vuile pooton mee to brengen. Een speciale groom wordt dan belast met het chaussoeron en dechaussceren van bet beest. De gelaarsde kat was uniek de gelaarsde hond zal mod6 worden. Er is natuurlijk niets op te zeggen alleen zou het misschien behoorlek zijn, als de kooper van ieder stel hondenlaarsjes verplicht werd, ook vier paar wa terdichte schoeutjes te koopen voor arme kinderen, die ook liever niet met natte voeten thuiskomen. Dr. Kuyper over schaatsenrijden. D3 Heraut Zegt „Qnze redacteur heeft nooit één enkel maal een schaats onder den voet »ebad. Hij reed nooit. Hij kan niet rijden. Als kind mocht hü niet, en later ging hot niet meer. Wat ous schrijven deed, was enkel de overweging dat wo met ernste te onderzoeken hebben, wat God ous in zijn Schepping aanbiedt. Geen mensoh heeft hot ijs uitgedacht, maar God schiep het, en God gaf aan het ijs die hoedanigheid, dat het te berijden is. En ook dat een meusclmlijk spiergostel zoo is aan gelegd, en dat het ijzer zoo to smeden is, dat de mensch met ijzor op ijs rijden kan, is uit do Schep ping even als het zwemmen in liet water, en al soortgelijk vermaak. Daarom kwamen we er togen op, dat men het schaatsenrijden op zichzelf zou afkeuren. Ons dacht dit mogen we niet doen. Eu waar opzo Christeulieden toch reeds aan zoo bijna alle vermaak zich spenen moeten, wilde het er niet bij oiib in dat men ook het rijden in elkaar veroordvelen zou. In Friesland en Groningen oordeeldon do Chris tenen dan ook altoos, dat er in het rijden geen zonde •Uk: maar in een deel van Holland en Utrecht zag men er wel zonde in. Nu, dat kan niet. Wat zonde is of niet, hangt uiet aan Holland of aan Friesland. En daarom veroorloofden we ons als onze meening te keuuen te geven, dat er in het schaatsenrijden als zoodanig niet iets verkeerds stak. De heer Edopard de Beaumont te Maastricht meldt ons het volgeude In meerdere dagbladen, en naar ik vermeen, ook in het Uwe, komt het navolgende bericht voor: Aan het postkantoor op Atjeh zijn prijslijsten out vangen mot geïllustreerde catalogussen van ach- ffterland-goweren uit de fabriek van Beaumont, en „geadresseerd aan verschillende Atjehsclie hoofden „en hoeloebalaugs buiten de linie." Sommige courunteu voegen daur een commentaar aan toe, waaruit af te leiden is, dat door mij prijs couranten van oorlogswapenen aan vijandelijke hoof den zouden gezonden zijn, mei het dorl aan dezen aobtcriaad-geweren te verkoopuu, om daarmede tegen onze troepen te ageeren. Afgezien vuu het onmogelijke dat ik mij van Ne- derlaudsche Posterijen en Nederlaudscbe Ambtenaren zou weuschoii te^bedieuon om van vijandelijke hoof den orders op oorlogswapenen te bekomen, vermeen ik als Nedcrlandsch Industrieel eeue weerlegging van dergelijk feit beneden mij te mogen achten ter wij! ik de vrijheid neem UEd. ^mede te doelen, dat verledeu jaar, toiu in mijn fabriek gebrek aan^werk was, ik geïllustreerde catalogusseu liet maken, niet enkol, zooals het bedoeld bericht voorgeeft vau ach terland-geweren, maar vau allo soorten model- en luxe achterlaad-guwereu en revolvers, jachtgewertn pistolen, patroi.eu en andere ammunitie, jacht- en schijfbuksen, kamerschijf-goweertjes, toestellen om jachtpatronen te laden, schijven, jachtmessen, eclierm- gereedachnppeu en al wat tot het jaoht- en wapen vak behoort en aan mijne fubriek verkrijgbaar is. Deze geïllustreerde catalogussen werden door mij iu 1892 aan Heereu Officieren, even als aan handels huizen hier te lande verzoudeu, en ook naar Indië, aun adressen, die ik geput heb uit het Indisch Jaarboek, tot op chrifl voerende: Begeerings Almanak voor ederlandsch-Indië 1892, Tweede gedeelte Kalender eu Personalia, Landsdruki- kerij Batavia. Dit is, Mijnheer de Redacteur, de toedracht van het gebeurde. Een uurwerk met een miniatuur-spoorweg dat door den horlogemaker Goldfadeu te Warschau vervaardigd is, zal op de wereldteutooustelling te Chioago de be wondering der bezoekers wekken. Het uurwerk stelt een spoorwegstation yoor met wachtkamers, plaatskaarteu* en telegraufbureaux; rails loepen langs het station, wissels zyn aangebracht, waterreservoirs voor de locomotieven zijn aanwezig, in één woord alles wat btj eeu spoorwegstation behoort. In den koepul van den raiddeltoruu van het station is een uurwerk geplaatst, dut den plaatselykeu tijd aangeeft; de uurwerken in de zytorens wijzen don tijd van Peking en van New-York aan. Aan deze torens zyn nog aangebracht oen kalender en een barometer. Ierier kwartier komt er vertier op het station; de te- leg raafbeambte geeft het teeken, dat het spoor vry is, duu worden de deurou vau het gebouw geopend, de stationchef met zyn adsisteut verschijnen op hel perrou, aan het loket vertoont zich een beambte, de portiers komen en openen de sluithokken. Spoedig daarop vorschijut eeue lange ry reizigers voor het plaatskaartenloket, bagage wordt geladen, eeu beamb te luidt de stationsklok, de trein rolt het station binnen, de locomotief fluit, eu de trein houd stil. Nu komen de arbeiders en kloppen met den hamer tegen de assen dor rijtuigen, terwijl anderen du machine verzorgen. Spoedig dHdrop klinkt oen derde signaal, eu de trein zet zich opnieuw in bewoging; dan verlaat de station* chef met zijn adsistent het perrou, de portiers ver dwijnen, en alles wordt stil tot het volgend kwartier het geheele zinrijke en samengestelde mechanisme weder in werking komt. Eon man in een dorpjo in Overijsel schreef ver tellen week aan zijn zestienjarigen zoon te Amsterdam, die bij eon kruidenier in de leer is, hot volgende briefje: «Lieve Hein. Hiernevens zendt vader je een oudo broek en een oude jas vau hem, om je er een nieuw pak uit te laten ranken. Ook wat nieuwe sokken, die jo moedor hooft gebreid vau wol van uitgerafelde kousen van je vader. Je moeder zendt je tien guldor. buiten vaders weten, maar vndur heeft, uit vrees dat voor Hein tien op eens wat veel zou zyn, or vyf van afgehouden. Je moeder en je vader zijn wel, behnlre datje zuster de mazelen heeft, en de dokter zegt dat de andere broertjes ze ook wel zullen krijgen. Ik hoop dat je goed zult leuren; zoo niet, aan ben je een ezel, en zendt moeder je Itooit weer tien gulden builen vaders voorkennis. En teeken ik mij in? liefhebbende vader met groeten van moeder, Truitje, Jan, Tennis, Gerrlt eu Klaas." Joronimus Ludovicua Van Zalingen vestigt in de Echo in een aardig geschrovon schetsje de aandacht op enn soort van meii9cheuvrienden, die eeu kanker zijn voor den minderen Man, poliepen, door wier vangarmen zij worden doodgeknepen. l)e nyniscbenvrieriden, die ik op het oog heb, doen veel en zien, gelijk menschenvriendun betaamt, niet om. Maar als ze eens omzagenals ze eens kouden weten, wat hun daden uitwerken Mijnheer Zus of Zóo woont heel netjes. Het is oen bedaard, minzaam man. Mijnheer is thuis. De kachel snort en de dikke kater, die heel vertrouwelijk naast h«-t vette hondje onder mynheer's stoel ligt, Snort ook. Mijnheer bladert iu '-en vuil opschrijfboekje en maakt aantee- keningen op den witten kaut van een krant. Zijn linkerhand speelt welvoldaan met do zware «achttien- karaats" die op zyn buikje bengelt. Mijnheer is een dikke vijftiger, met een dik, blo zend gezicht, loopt op dikke muiion, draagt een fiuweelen mutsje yet een dikke kwast, en op de plnats, waar by een mensch het bnrt pleegt te zitten, bergt hij een dikke vetlllomp. Wat mijnheer doet? Mijnheer is «menschenvriend" en leent geld uit, tegen een dubbeltje rente van de gulden en per week. «Dat mag ik toch wel hebben, zou ik zeggen," pleegt hij te antwoorden, als een zijner klanten piept onder bet plukkon en villen. Och, wat is ook een dubbeltje? Een dubbeltje per week is 6.20 ppr jaar, of zoownt 520 percent rente. Geen wonder dut mijnheer's buikje zoo rond en mijuhuer's hondje zoo vet is En wie zyn de klanton Arme, onuoozole vrouwen, die geld tekort zyn gekomeu en door vriendinnen of buurvrouwen met mijnheer in kennis zijn gebracht; kleine kooplui, tnaunen en vrouwen, die door ongunstige negotie op zwart zaad geraakt zijn en door «mijnheer" geholpen worden, van de wal in de slootluidjes, die op een klein pensioentje teren en door ziekte of ongeluk in het ongerede geraakt zyn en nu nog ten overvloede bij dezen vampyr in menschengodaante te lande komen. En zooals «mijnheer" doet, zoo doen nog tal »ao Ken je mevrouw Schriele, Jan? Ja zoowat.1 't I* immers die rijke weduwe in de buurt vnn m'uheer Hulst, den boomkweukerP Rijk, dat zeg je goed. Ze kan zich wel ir. de rykadaalders begraven, 'k Heb laatst gehoord en 't werd voor waar verteld, dat ze altijd oén burger- manskapitaal aan geld eu bankpapier in huis heeft. O jongen, 'tis zoo'n beroerde boel, tegenwoordig. Je zoudt 't werken vierkant vervloeken. Ze halen je 't vel over den i nek om een paar kwartjes. Werk is er in ovorvloed, maar de groote hanzen hier laten hun huizen liever verrotten, dan dat ze deu verver een daghuur loteh verdienen. En waarom? De bur gemeester zei T laatst eens tegeu ine Holsrna, zeit-i, ik moet alle jarep duizend guldeu overhouden. Wal er meer overschiet laat ik verdienen. Nu zyn de interessen achtoruitgeloopen, zeit-i en dat moet de handwerksman ontgelden, dat'v vuuzeif. Wy kunnen de wereld ook niet dwingeu. Zie je, zoo praat nu een man, die kind noch kraai in de wereld heeft. God mag weten, waar die duiaeiidon guldens voor moeten dienen, a)s-i dood is. Maur dat is by zulke lui de vraag ook niet. Zjj moeten schatten opsta pelen eu wy mouten steenon vreten voor brood. Wil j« wel gelooven, dat ik in geen dertnn w. kon een slag werk gehad heb Zoo wanraclitig als ik hier zit, in goen volle dertien weken, van midden Juli •f, tot nog toe. God raag weten wal er van koruon moet, maar 't ziet er donkor uit, jongeu 1 Zeg dat wel,i zucht moeder ilolsina. Maar je zoudt vertollen, wut mevrouw Schrielo had. Je bent geheel vau jo chapilre afgedwaald. Nu ja, maar 't bloed kook' me eigenlijk, als ik er aan denk. Afijn, ik zal vertellen Je moot dan weten, mevrouw Sohriele d'r dochter komt thuis van.... Ja, dat weten we al. Van de kostschool. Laut me nu geregeld vertellen, want de historie is geld waard. Er is hoven een kamertje, duur moet de juffrouw slapen. Dat kamertje zag er erg verrallen uit, waut 't was in goen jaren gebruikt. Do timmermau heelt den boel wat gerepareerd: hier een nieuw plankje gespijkerd, daar een latje geslagen en zoo voort. Nu moet 't geverfd en behangen worden. Daar moest mevrouw Schriele oen begrooting van hebbenwant je begrijpt, zoo'n karwei in daghuur te geven, dat is voor mevrouw 8chriele veel te erg. Ik sloeg er maar een slag naar eu zei 25, maar o jé, dal was veel te duur. Ze dacht dat 't wel vt or een tientje kon. Myn hemel, Holsina zei ze, je kunt 't in een dag of drie wol af en 'lis haast allemaal zuivere winst, wat je mankt. Zie jo, Jan 1 rulke dingen mout jo slikken mot een goedmoedig gezicht. Als je opstuift, kijken ze jo aan, alsof je d'r hoelwat onrecht doet en meteen kryg je je congé. O jongen, je moest eens met zoo n ser- P'-nl te doen hebben eu dan gedwongen wezen on- j (jerdanigen dienaar voor haar to spelen. Ik kon haar wel een klap gegeven bobben, maar afijn je moet van de lui leven en dus in godsnaam maar zoete brood jes bakken. Daar heb je nu m'nheer Hulst den boom kweker.... Né, zoo kom jo aan geen eind, *«lt moeder Holsina in. Eerst mevrouw Schriele en dan m'nheer Hulst. Ook goed Ik vroeg dan aan mevrouw Schriele of ze soms dacht, dat 't behangsel geen geld kostte en toen gingen we aan 't rekenen zjj mot de prijs courant er bij zooveel rollen behangsel, zooveel ar beidsloon. dat maakte 17,50-. Maar ojé, dut was veel te erg. Lieve hemel, zei ze, wie verdient er nu onder het ambachtsvolk 17,50 in twee dagen tjjds. Als nlle vervors zooveel verdienden, werden ze allemaal rijk. <ortom ze wou me 12,50 geven en sis dat niet kon, dan moest 't kamertje maar zoo, i blijven. Ik moosf bedunken dat 'thuis van buiten ook nog et-n beurt moest hebben en o, allicht moest ook een der binnenkamers opgeknapt worden. Zoo zette zo tno 't mes op de koel. Toen zei it 16... 'tis waarachtig te weinig, mnur ik zei 't Na vrijwat geharrewar kwamen we op 18. Ze zei, dut ik niet onderste uit do kan moest begeeren verbeeld je! En ze zei, dat ze mij 't werk graag zou gunnen, want we waren breder en zuster in den gelouve ik goof zulke zusters cadeau, Jan EnjyP* Hordt vervolgd,). jg^jéheereu" maar meer trog vrouwen, waren megao- m's die zich vet mesten van het bloed der armste» onder de armen. E.-ii poos geleden woonde ik een tafereeltje by. dat mij, die anders niet licht van streek raakt, zoo'o zwalker nis Jeronimus heeft al te veel mee gemaakt om sentimenteel te .zyn van mijn apropos bracht. Met een pair vrienden van vrooger rajju oude kennissen mei p -ttun keu ik nog wel, ofschoon ik een rossig eennögrntipje draag was ik in oon tspperijije „zonder vergunning" in oen onzer Jor- dasnstraten vordwuahl gerankt, on dronk klare jenever. Het had mijn opmerkzaamheid getrokken, dat de juffrouw onophoudelijk bezoek kreeg van vrouwen, dio op geheimzinnige wyze in de achter kamer verdwenen. Het rammelen van geld deed mij de ooreu spitsen en kook eens toe. Wat gebeurde daar Do arme vrouwen stonden bjj do tapster in hot krijt en brachten het mot stuivers en centen heen gebracht weekgeld aan de geldschietster, in do Itoop eeu paar uren later opnieuw voorschot to krijgen, na aftrok natuurlijk van het l)Ledg<ld,datde „goede vrouw" als rente uisoht. Een mager, ziekelijk schepseltje, blykbaar nog uiet lang getrouwd, rnaer reods ruim voorzien van moo- derzegen, was een kwariior geleden iu do kamer geweest eu had tien guld-n gebracht. Zij kwam nu weer terug, schuw rondblikkende, eu 8loop opnieuw de kamer binnen. Do ruwo stem van de vrouw achter hot „kamme- net" klonk haar reeds op den drempel tegemoet. „Niks hoor; ik bon blij dut 'k van je af ben, We zyn kiet (ia nou mnar naar een ander." „Maar lieve God, juffrouw," hoorde ik hierop vun liet verschrikt moedertje. „Ik kan het niet missen. Ik heb je liet volle weekgeld van mijn man gegeven eu nog een pandje gemaakt voor do rust. Ik hob geen cent moer iu huis." „Dat is jou zaak," ivhs het antwoord. „Ik heb het niet. Du vrouw van hierover, hoeft me voor de volgeude week driehonderd pop minder gegeven. En ik kan het geld toch niet van me lijf snijden." „Och, maar dal kan niet. Mijn kindereu hebben geen eten. Ik heb geen cent in huis. Toe help me nog maar voor ditmaal. Je hebt toch al zoovuel aan me vordieud „Verdiendl" Eu hierop volgde een stortvloed v <n dtf gemeenste scheldwoorden, een lawine van mond- vuil, waardoor hot arme, bedeesde vrouwtje als over stelpt werd eu snikkend, met haar bpezulnor voor de oogen, du tapperij verliet. Do dikke tapster, met de armen in de zijde, trail zegevierend de gelagkamer binnen, en gooide een groot glas brandewijn met welbehagen door haar breed keelgat. „Geen cent in huis, jawel," ik kan daar de huele huurt onderhouden. Als ik hgar nu nog uin week geborgd had, was ik alles kwyt ge weest en zou zo met de noorderzou zyn vertrokken. Maar ik was gewaarschuwd. HaHa En de juffrouw ging weer aan haar zaakje. Er wsren andore klauten gekomen. Daar wordon v«|e drama's afgespeeld by dio dikke juffrouwen en dikke mynheeren. In zyn Maandblad wijst dr. Vnu Hamel Roos op de betrekkelijk groote hoeveelhoid koperzouten die in Fransc^e blikken met doperwten wordt aangetrof fen, wegens de kleuring die iu Frnnkryk wordt toe- gestaan op aandrang der fabrikanten. In ons land wordt, blijkens onderzoek door hem ingesteld, zulke kleuring niet gebruikt. In Spanje is zy onlangs, op voorstel dor gezond lieids-commissie, verbodeu. De Ned. Araerik. Stoomboot-Maatschappij welke reeds op zoo velerlei wyze heeft blijk gegeven dat sy alles aanwendt om het haren reizigers zoo ge makkelijk mogelijk to maken, heeft zeker de kroon op haar werk gezet door de oprichting va» het fraaie hotel voor hare reiziger* aau de Wilhelmina- kode te Rotterdam vlok bij do ligplaats barer stoom schepen, zoodat do reizigers tot het laatste oogen- blik in liet hotel kunnen vertoeven. Dit ruime gebouw is in oud-Hollandsohen styl opgetrokken en staat aau drie zijden guheel vry op •en plt iu. Hel geheele gebouw is electrisch verlicht •u ook voor luekt is afdoende gezorgd. Evenzoo zyn tegen brandgevaar allo mogelyke maatregelen genome». Het trappenhuis en de lift bevinden zich tusschen brandvrye muren, op elke verdieping bevinden zich de noodigo extincteurs, brandslangen en branddeuren welke langs trappen naar buiten leiden, welke laatste a»n dn oen zijde op oon groot plat boven do aan grenzende loodsen uitkomen. Du reizigers vinden iu hetzelfde gebouw een gioot koffiehuis dat eveneens onder beheer der Maatschappij »taat, wier bedoeling het is do reizigers tegen door Ij.iar vastgestelde prijzen, goed, gezond en goedkoop logies en voeding te brzrtrgen. Sterkon drank wordt er met verkocht en ook worden er geenu hazard spel eu geduld. Op de bel-étago vindt men een fraaie eetzaal raut eikenhouten betimmering, terwijl zich iu liet sousterrein de keukens en proviand-magazijnen be vinden. De drie bovenverdiepingen zijn gohool tot sloap- zalen bestemd. Dezo zijn geheel ingericht als aan boord iler schepen. Niet alleen zijn de zalen voor de verschillende sexen behoorlijk afgescheiden, maar tevens zijn de 900 bedden allo afgedeeld in hotten twee boven elkander, terwyi elke hut voorzien is vau wusoh- tafels enz. Het geheel maakt oen aangenomen indruk en getuigt van een onbekrompen beurs Het blykt dat de gestolou juweelen der Gravin Van Vlaanderen eene waarde vertegenwoordigen van tusschenjde zes- en zevenhonderd duizend frs. Don derdag zijn meer dan zeventig huiszoekingen gehou den van personeo behoorende tot het persououl van het paleis eu hunne betrekkingen, maar er is geen spoor gevonden. De diefstal is ontdekt ((oor het eer ste kamermeisje, toen zij het juweelen koffertje wilde afstoffen. Het stond op zijne oude plaats ouder een lessenaar tegen den muur; al de icritu warm er in, maar ledig. Men herinnert zich hoe ongeveer een jaur geleden een twaalftal personen te Purij9 overleden, naar be weerd werd, door papegaaien. Thans heeft zich weder een dergelijk geval voorgedaan in de voorstad Batig- n olies. E n negontienjarig vrouwtje, Mme. Blot, nog geen twee maanden getrouwd, had onlangs een papegaai gekocht, die spoedig ziek werd en stierf. Tien dagen geledeu is Mme. Blot en daarop ook haar man ziekJ geworden; de eerst»- is verleden Woensdag gestorvou, de laatste ligt zeer bedenkelijk. Te Winschoten is dezer dagen ouder leiding van Mr. Koning, notaris te Fiusterwold, du aangekondig de vergadering gehouden voor do opricuti:.g va.i oun „partij van orde." Eeu kleine 400 buiangstelletoten wurm aanwezig. Er is oen zeer broei Ie discussie ge voert 1, maur hou do nieuwe party iu do pructyk zal optreden is nog niet duidelijk geblekon. Do voorzitter, Mr. Koning, erkende in zijn ope ningswoord, dut de ongeregeldheden van deu laatstee tijd niet alleen aun do sociaal-democraten ais party van wanorde te wyten waren, maar dat de oorzaalc voor alles gezocht moest wurdeu in du slechte toe standen, daar do soc alistisoho woordvoerders van geprofiteerd hadden om bet volk op te ruien. Wat er godaau moest worden, om in die slechte toestan den verbetering to brengeu, wurd bjj do discussie hot duidelykst uiteengezet door don heer Tijdeus. Deze spreker gaf de volgeude „puiiteu voor hervor ming" aan; 1. Statistische gegevens verzameleu van het aan tal werklieden en het werk, waarvoor zij geacbikt zyn. Eeu onderzoek instellen naar de arbeiderswo ningen. Het schoolgaan bevoideron eu werken op de onder wyzers. 2. pe boeren zorgen, dut er iu don wintertijd 5 of 6 woken werk op deu dorschvloer is en zoo werk te verschaffen, als er buiten door de vorst niets te vei dienen is. 8. Den arbeiders tegen den kostende» prijs tuin grond in erfpuobl te geven. 4. De verhouding tusschen de werkgevers en het dienstpersoneel mout ge.ioel gewijzigd worden. 5. Het onteigeuuu van de gronden, uiet iu ctil tuur of niet geuoegzauiu gebruikt, om ze iu cuhuur te brengen. De stooin-dorsoliuiachines mouten uiet langer dan 10 uur per dag mogen werken eu ver der moet een werkmau boven 60 jaar pensioen out- vangén. ^eze middelen wachtte de lieer Tijdens even wel nog goen direct heilmaar ze zouden teelt een geleidelijke verbetering brengeu. Tot zó,.lang uiocst de overheid dan maar met kruclit blijven optreden om alio ougeregeldlieilen te wereu Hierna vroegen achtereen volgens twuu socialisten het woord. Aan heiden werd dit echter door den voorzitter geweigerd. Zij behoorden tot de partij van wanorde, eu waren lot d«-ze vefgaderiug niet uitgo- uoodigd. De grooto meerderheid juichte die houding van den voorzitter toeenkelen protertuerJeu er te gen, eu noemden het echt liberalistisch. „Weikeu uuarn moet de nieuwe party hebben werd nu guvraugd. Partij vau orde, timende de voor zitter. Party van hervorming, kwam deu beur Tij dens beter voor, en Ds. Vun Hoven, Hurv. predi kant te Winschoten, viel hem daarin bij. Volgens dezen laatsten sprek» r uioest cJe hervor ming van do maatschappelijke toestanden worde11 aangestuurd. We moeten „de denkbeelden uit de dagen van Luther terug hebben." Er was meer godsdienst noodig. De heidenen hadden reeds ge leerd „Men bouwt gemakkelijker eeh stad in de lucht, dan eeu staat zonder godsdienst." De kamer van beschuldiging zal de afgevaardigden on sonatoren Bouvier, Renault, Dévès on Grévy buiten vervolging stellen. De heer Cletnencenu, de radicale afgevaardigde en redacteur van het blad La Justice, ziet zijn invloed met den dag vermindereu. De heer Henri Rochefort deelt mede, dat van het gold dor aandeelhouders in I het Panama-kanaal njet minder dan 31/» millioeo franken gegeven is aun Clemenceau voor zyn blad. De som schijnt buitensporig hoog eu de vraag blijft natuurlijk of Herz en Guillot zich ook vergist hebben. De heer Clumencenu spreekt de beweging van Rochefort dan ook tegen. Hot Eugelsche Hoogerhuis is klaargekomen mot het adres vku antwoord. Niet alzoo het Lagerhuis, waar do disoussio nog wol eenigo dagon zal duren. Toch ontbreekt 't ook hier niet aau oppositie-ledeu, dio, de tactiok van Gladstone in gelijke omstandighe den vergetend, willen meewerken om do beraadsla ging zooveel mogelijk te bekorten. Dat Chamberlain, het hoofd der unionisten, zyn lersoh amenderaout niet indiende, geschiedde in overleg met den voorzitter, die de lersohe critiek beter vond by Home-rule, die toch in aantocht is. Eon gelijk verzoek werd door den voor zitter gericht tot andere Afgevanrdigdeu; die hun hart van Iersche bozwareu wilden verlosson. Do groote meer derheid van het Huis is 't met den voorkittcr eqys. Dat bleek toen het lid Darling onmiddellijke verda- king der discussie voorstelde, nadat Morley zyn Ier sche politiek verdedigd had. Met 249 tegen 152 stemmen werd dit voorstel verworpen, een uitslag die met daverend gejuich door de ministerrieelen werd begroet. Bij de verkiezing te Huddensfield, wegens het overlijden van den Gladstoniann Summons, is de conservatief Crosland inet een meerderheid vnn 86 stemmeu boven don Gladstoniann Woodhead gekozen. De regeeringspartij verliest dus wederom een zetel. Hot gevolg van de besprekingen tuslchen den keizer eu den Hougaarscheu minister-president, Wekerlé, is geweest, dat de keizer het houden dar burgerlijke registers door de staatsambtenaren goed keurt, maar dat met het oog op den tegenstand vau den paus en do Hongaarsche geestelijkheid vau de invoering van het verplicht burgoriyk huwe lijk voorloopig zal Worden afgezien. Do vervolging van De Zerbi werd door de Itali- aansche Kamer toegestaan. Of nu andereu zullen volgen, schijut twijfelachtig. De minister-president heeft zyneu tegenstanders zeer handig de wapens uit de haiul geslagen. Taulongo, de ontslagen bankdirecteur, beóteèrde 4,000,000 liro voor staatkundige doeleinden aan iniuisfer-presidenten te hebben verstrekt. Door Oio- litti's siorke ontkenning viel de verdenking op diens voorganger Di Rudini, doch Giolitti heeft die be schuldiging met verontwaardiging afgewezen eU (Übn leider der rechterzijde (bi Ruditti) met zbd vëel kracht vrygepleit, dat dezo nu zeer moeilyk nog kan blijven aandringtn op het parioraehtair onderiöèk, waartegen bet ministerie Ziclt fflèt del te töööf nadfük kan blijven verzetten, nu het gerochtely'k ondeCzcHSk reeds vruchten begint af te werpen en dui blykt niet slechts voor de lens te zyn Maandag zal de italiaansche Kamer een voorstel bespreken tot de vorming eener commissie, ten einde de betrekking van Di Rudini tot de Roméinsche Bank te onderzoeken. Men gelooft echter, dat dit verworpen zal worden. De BURGEMEESTER van Gouds, brengt ofW- eonkorastig art 16, 2e lid van de Wet van 28 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), ter algetrferiöö kennis, dat gedurende dertig dagen ter inzage van belang hebbenden ter Secretarie dor Gefttóente is nederge- legd, den staat aanwijzende de uitkomsten van de meting en schntting der gebouwde eigendommen, welke nieuw gesticht zyn of aan welke vernieuwin gen h-bben plaats gehad, met opgave van het ja*r waarin de belastbare opbrengst bedoeld in de artt. 15, 28 en 48 vun de getfiéhfe wet geregeld wordt. Gouda, 6 Februari 1898. De Burgemeester voornoemd, VAN BERGEN IJZ EN DOORN,

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2