N° 5065. BINNENLAND. S T B IT D. Woensdag 8 Felmarl. i FEUILLETON. M. >ist. IN, id met f 1.90 IvERU cherij Koning Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken, srdam. NG. if.ottdflljjk» Nommer. VIJF CENTEN. Oe Inzending van advertentlön kan geiobieden tot öön uur dea namiddags van den dag der uitgave. er reep. ganscher national .tlon de enz. land JD I. <N Zoon. big ven en id bewerkt, afgeleverd De nitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25. franeo per post 4.70. iricatie ker van Ier Zelf- uitspat- 5# No. 73. nde UHE goüdsche courant. ADVEKTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels h 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. verven van ekenook nen, Tafel- m geperst illes, Kan- Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. om hot kwijnend Gedachteloos Het «Orgaan van den Ned. Bond van oud-onder- officieren" verscheen, ter eere van 't vijfjarig bestaan van den bond, in feestgewaad, met een rand in de' nationale kleuren. GOUDA, 7 Februari 1893. De waardeerende woorden door de Kerkelijke Cou rant aan onzen hooggeachien stadgenoot Dr. M. A. G. Vorstman gewijd, worden ook door het Alg. Handeleblad overgenomen, dat daaraan de volgende woorden toevoegt, waarmede wij ons van harte vereenigen «Ook wij wenschen dezen Hollandschen grand old wan nog jaren lang de geestkracht toe, welke hem in staat stelt verpoozing te zoeken in wetenschappe lijke studie." b. Prj)8 rschrik- jd Igdt, mg, die van een het Ver- irkt 34, bedrag, i boek- De heer Haffmans neemt in hot Venloosch Feckblad den heer Lobman onder handen wegens zijn zonder linge houding in de Eerste Kamer tegenover de kieswetsontwerpen aangenomen. Hij herinnert er aan, hoe de heer Lohman steeds tegen algemeen kiesrecht heeft gestreden en nog in het begin zijner kamerrede verklaarde het voor «een uitgemaakte zaak* te houden dat dit in ons land verleend verkeerd en onjuist is. Daarna vestigt hij de aandacht op bet verdere Tot commissarissen van de Stoomboot-Maatschappy BoskoopWaddinxveenGouda zijn herkozen de hh. F. Herman Fzn. en H. Overeijnder te Gouda en gekozen in plaats van wylen den heer Pb. Ver bruggen de heer M. den Bleker te Waddinxveen. dan naar Haarlem gebracht om ’s middags te 12 uur 1 gedeelte der rede, waarin de heer Lohman echter tegelijk met zijn meester te worden begraven. i verklaart thans op «er- j De vletterlui zijn den geheelen da? aan het dreggen te zijn gekomen en de geweest. Tot half vier hadden zy niets gevonden. Staatsblad no. 22, behelst het besluit van den 21sten Januari 1898, tot vernietiging van het eerste lid van art. 4, het derde lid van art. 7, het derde en 4de lid van art. 12, en het eerste lid van art. 13 van de verordening der gemeente Gouda, van 18 Decem ber 1888, regelende het politietoezicht op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen in die gemeente. Sedert Vrijdagavond deed te Delft een verbaal de ronde, dat bijna te akelig was om waar te zijn er was nl. sprake van oca elfjarigen jongen, die, door een veertienjarigen knaap in de Hoornsohe Vaart geworpen, aldaar den dood zou hebben gevon den. Na een langdurig verhoor van verschillende personen, natuurlijk in de eerste plaats van den veertienjarigen knaap zelf; is aan de politie ge bleken dat men hier met i.cn warnet van onwaar heden te doen heeft gehad. Kwam reeds aanstonds het verschil der tydsopgaven vaö den jongen verdacht voor, nog opmerkelijker was dat iemand die naby de plaats waar hel feit zou zijn voorgevallen in zijn tuin werkzaam was geweest, hoegenaamd niets had bemerkt. Toch oordeelde de politie het raadzaam in het vaarwater te doen dreggen; maar ook dit bleef zonder resultaat. De msdedeeling der ouders van den gewaanden moordenaar, dat hun zoontje niet gewoon was het met de waarheid zoo nauw te nemen, wierp ten laatste het voldoende licht over de geheele historie. Intusschen is de elfjarige knaap, die meermalen zwerftochten in den omtrek onder neemt, nog altijd niet terecht. (D. Ct.) Van de aangeboden gelegenheid om gratis brood met melk te gebruiken werd heden morgen door 370 kinderen gebruik gemaakt. Men meldt uit Velzen Het lijk van den machinist Kloos werd Maandag avond naar Haarlem vervoerd. Dat van den leerling Oosterhout blijft hier tot Dinsdag ochtond en wordt De Hnagsche rechtbank veroordeelde gisteren mr. Th. G. A. 8., die een knaapje op het Bezuidenhout mot bijtend vocht bespoot, tot zeven dagen gevan genisstraf, wegens «door schuld veroorzaken van lichamelijk letsel en het beschadigen van goed aan een ander toebehoorende." Het vonnis overwoog o. a., dat de rechtbank niet bewezen acht de bedoeling van beklaagde om licha melijk letsel toe te brengen, zoodat hij daarvan moet worden vrijgesproken voorts dat sleobts een tijde lijke ziekte is ontstaan, en eindelyk dat beklaagde, in een aanhoudend zenuwachtigen toestand gebracht op het oogenblik dat hy den knaap bespoot, han delde zonder zich rekenschap te geven van hetgeen geweest. Kan jy zoo’n behandeling goedvinden, Jan P Moeder bromt wel eens, dat ik niet bij de menschon ga bedelen om werk; maar ’t is immers geen ding om te beginnen. Zoodra ze merken, dat je er om verlegen bent, trachten ze er een broodje uit te scheu ren en laten ze je zweeten voor een hap zunrkool. ’t Ts godgeklaagd, zegt Jan verontwaardigd. Een poosje zit ’t drietal zwijgrend bijeen. Baas Holsma trommelt driftig op de tafelmoeder Holsma rikketikt zenuwaohtig met haar breipennen on Jan hangt loom in zijn stoel, met ruwe hand plukkend aan de blaadjes van een bloeiende garanium, die onder zijn bereik op de breede vensterbank staat. Buiten huil^ de wind door de breedgetnkte Imdeboo- men vóór het huis, het zand van de ongeplaveide straat opvoerend in dwarrelende stofwolken. Ik geloof dat we stormweer krygen, zegt Jan, na een wijle getuurd te hebben op den wapperenden vleugel van oen turfschip, die onrustig schommelend op zijn klein steunpunt, zijn golvend blauw tusschen West on Noord-West tracht to verdeelen. 't Kan best wezen, antwoordt moeder Holsma lusteloos. Jan waag£ geen nieuwe poging gesprek weor te doen opflikkeren, staart bij near buiten, waar ’t rumoer met elke minuut toeneemt en het geschreeuw der schippers met het gefluit, gohuil en geraas van don wind oen oorver- dooveud concert vormt. De reeds ingevallen duis ternis neemt hand over hand toede omtrekken der verkl.iart thans op «een gansoh ander standpunt* te zijn gekomen en de meening verkondigt dat het onstaatkundig zou zijn zich tegen Tak’s voorstellen te verzetten, nu «het kiezerspersoneel (in 1891) zelf by meerderheid verklaard heeft, te verlangen een kiesstelsel in den zin als nu wordt voor"‘ <eld en de regeoring des lands, die allo omstandig! >n kac voorzien, datzelfde stelsel verlangt." Menigeen zal zich met ons over dezen ommekeer bij den heer Lohman verheugenmaaris het wonder dat de heer Haffmans by zulk een houding' r uitroept «Er zijn inderdaad twee menschen in den heer L. De eerste gehoorzaamt, aan mr, Löhtó’Ah, W tweede aan dr. Kuyper, of liever omgekeerd, want de laatste heeft het meest te zeggen. Zietdaar wat alles verklaart. Zelfs het ongeloofe- lyke«Mordicus tegen en toch voor." veranderen. Meen je, dat ’t mij ook niet hindert Als je volop werk hadt, dan zou ik zeggenlaat dat wyf naar de maan loopen. Maar je hebt geen slag te doen en al verdien je nu maar een stuiver per uur; dan zeg ik, dat is’een stuiver gewonnen. Ik zou 'tmaar doen voor 13; zeg jij't ook niet, Jan P Ja, ik zou door den zuren appel heen bijten en aannemen, wat je krijgen kunt. Ik zeg met moe der, beter een half ei dan een leege dop. In Godsnaam, bromt baas Holsma, ik moet ’ttoch weer verliezen. Ik zal ’tdoen voor 13, maar 't is waarachtig tegen mijn zin. Met deze woorden schuift hij zijn stoel boos weg, drinkt zijn kopje uit en loopt driftig de straat op1 om mevrouw Scnriele te berichten, dat hij ’t werk aanneemt. Moeder en zoon praten nog een kwartiertje vöort over de drukkende tijdsomstandigheden en de heer- schende malaise, totdat baas Holsma met een gezicht als een on we or bui de kamer weer binnentreedt. Wat nu? zegt moeder Holsma onrustig, heb je alweer een verkeerde ontmoeting gehad? Je zoudt pots-sapperloot uit je vel springen, barst baas Holsma verontwaardigd uit. Daar kom ik bij dat wijf, om te zeggen, dat ik ’twerk aan neem en wat meen je dat ze me antwoordt? Ja baas, zegt ze met een gezicht als een oorwurm, *t spijt me heel erg, maar ik heb Veldman al ontbo den en die wou ’tvoor 12 graag doen. Natuurlijk heb ik hem ’t werk gegund.... Wat ik geantwoord heb, weet ik niet, maar erg ma’sch ia ’t zeker niet 8) Ik wou ze een plaatsje in het rasphuis geven, als ’k mocht. Ze doen waarachtig meer kwaad, dan een armen drommel, die zijn vingers niet thuishou den kan. En heb je *t toen genomen of niet? vraagt moeder Holsma nieuwsgierig. Als ’k gek was. Né mensch, ik heb voor de karwei bedankt. Als ik voor niemendal moet wer ken, kan ik ook wel thuis blijven. Ze kan hoog springen of laag springen, maar ik doe ’t niet voor 18. Ik zou me nog maar eens bedenken, fluistert moeder Holsma. Als je voet bij stuk houdt, krijg je niets en 't is beter een half ei, dan een leege dop. Daar heb je ’t gezanik al. Dacht ik het niet. Moeder hamert altijd op ’t zelfde aambeeld: toege ven! ’t hoofd in den schoot leggen! Vandaag scheu ren ze je de kleeren van het lijf, morgen eten ze je heelemaal op. En dan moet je nog dankje zeggen. Och, dat is maar zeuren. De wereld is nu eenmaal zooals ze is en jij alleen kunt haar toch niet

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1