Kultenlandscb Overzicht. hij deed, waarin de reohtbank aanleiding; vond tot het opleggen van een lichte straf. De heer S. is Zaterdag-avond naar het gesticht van zenuwlijders aan het SlijWinde overgebracht. De heer Mansvelt, de super-intendent van onder was in de Transvaal, is van zijne Europeesche reis teruggekeerd een vertegenwoordiger der Volksstem. heeft ene onderhoud met hem gehad. De heer Mans- velt zeide, dat hy in Nederland, hoewel met veel moeite, enkele personen had gevonden, die geschikt en bereid waren om onderwijs te geven Ban de op te richten inrichting voor hooger onderwys. Dezo school zou zoodanig ondorwijs moeten verstrekken, dat de leerlingen na het laatste jaar met goed ge volg de colleges eener Nederlandsche hoogeschool zouden kunnen volgen. Het groote voordeel van oen dergelyke inrichting is duidelijk de jongens zoqden veel langer in hun vaderland kunurn blyven, terwijl zij nu dikwijls reeds op 12 jarigen leeftyd het land moeteu verlaten en de ouders dan jaren achtereen hun kinderen niet zien opgroeien. Én het is voor bet land zeker gewensoht dat zyne aanstaande burgers iu den tyd hunner ont wikkeling zooveel mogelijk binnen de grenzen der nationaliteit blyven. Aan den anderon kant zal men wellicht een be zwaar vindende leerlingen zullen op de nieuwe school wel zuiver Nederlandsch leeren spreken en schrijven, maar in den dagelijkschen omgang blijven zy zich natuurlijk oefenen in hot Transvaalsch, dat heel iets anders is dan Nederlandsch. Thans spreken zij dit, indien zy zich in Nederland willen bekwa men, gewoonlijk slechts tot hun twaalfde jaar. Als de plaats waar de nieuwe school zou wordon gevestigd, noemde de heer Mausvelt Protoria als de meest geschikte. By «'e h commissie te Londen is de vorige week een «uuryveu ingekomen van het uitvoerend bestuur der Nationale Vereeniging van onderwyzers betreffende de strafFen op school. Daarin wordt ge zegd dat het bestuur „vele jaren de werking heeft nagegaan van het beperken vau eeu der natuurlijke en wettHyke bevoegdheden der onderwyzers, namelijk het verbod aan het hulppersoneel om lichamelijke straffen toe te passen." Volgens het weloverwogen en gevestigd gevoelen van hel bestuur is het afdoende middel om de „lijfstraffen" te verminderon daarin gelegen datelk bevoegd onderwyzer gerechtigd a ze toe te passen zoo dikwijls het noodig is. De ressanten beroepen zich op een gelijkluidend oor deel van vijf voorname schoolcommissies in Engeland. De Londenfche schoolcommissie heeft dit schrijven in handen gesteld van een suboommissie. Ons Zuiden geeft onder het opschrift „Een werke lijk schandaal tegenover den nationalen arbeid", het volgende te lezen: Wij lezen in den Moniteur des Intéréts materiele van 2 Februari 1893, blz. 272, het volgende: „C'est la Mótalurgique de Bruxolles qui a obtenu la fourniturede la superstructure du pont de chemin de fer sur la Dieze (Hollands), ou prix do 84,489 florins, suivie de prés par la firme Enthoven de La Hayea 84,884 florins. II y avait cinq aoumissionaires." Uit bovenstnande blijkt dus, dat voor een vorsohil van f 400, op een werk van 84,884 aan de buiten- landsche industrie de voorrang gegeven wordt boven de Nederlandsche industrie, en dat op een oogenblik nu in geheel Nederland, van nood tot zuid, kreten om brood en werk weerklinkon en ieder op middelen peiust om in den verschrikkelijken socialen nood te voorzien. En door wie wordt het feit gepleegd, dat men een sociale misdaad zou kunnen noemen P Door de Maat schappij Tan Btaatspoorwegen, die zelf heeft gemeend tu8schen beide te moeten komen om eene groote indus- trieeele onderneming te Amsterdam, op het gebied van ijzer-industrie, voor den gehcelen ondergang te behoeden, en zoo het werkvolk, aan die grootache in richting verbonden, voor werkelooshoid te bewaren. Diezelfde maatschappij geeft thans voor vierhonderd gulden verschil den voorkeur aan eetf buitenlaodsche inschrijver! Is dit niet een werkelijk schandaalP Wy mogen onze geheule verontwaardiging hier niet uitdrukken; wij vragen ons alleen af, of het niet de roeping der regeering is een soortgelijke wanverhouding te voor komen, hetgeen in dit geval niet moeilyk zoude geweest zyn, als meu weet in welke verhouding de Staat te genover de Maatschappij van Staatsporen verkeert. Wij «doen een beroep op onzo vertegenwoordigers om dit feit by de eerste zitting der Kamer (ter sprake te brengen. Te Hamburg is onlangs een sterfgeval voorgekomen, tengevolge van het gebruik van een saffraansurrogaat, zoogenaamd Fictoriagesl dinitro-kresol-kaliumEen vrouw had slechts 2.2 gram er van in de melk gebruikt. Het poeder was als volgt samengesteld: Dinitro-kre sol-kalium 37 pet., ohloor-ammoniuro 5,3 pet., keu kenzout 55 pet. Een ander saffraansoort bevatte niet minder dan 46 pet. zwaarapbaat, een derde partij 15'/| pet. salpeter. Het behoeft geen betoog, dat de verkoop dezer producten in het buitenland, na het be kend maken dezer resultaten, streng verboden is. Na tuurlijk een reden te meer voor onze handelaren, om voorzichtig te zijn bij den aankoop in Duitschland. (Mdbl. t. Ferv De gewestelijke oommissie in Zuid-Holland van het ondersteuningsfonds, opgericht door het Neder landsch Onderwijzers-genootschap, heeft voor de derde maal verslag uitgebracht. Uit de mededeelingen van de hoofdcommissie blijkt, dat in Zuid-Holland 21 personen worden gesteund volgens a van het reglement, tot een gezamenlijk bedrag van 868.l5'/9, terwijl belanghebbenden 229.07 van hunne premiën betalen. Volgens h wordt *>m pensioen en volgens c werden 7 personen geholpen, dè eerste met 104, de laatste te zamen met 405. Negen aanvragen uit Zuid- Holland bereikten in 1892 de hoofdcommissie, name lijk 3 voor c, 5 voor a, tern ijl bij éóne aanvraag eene som ter leen verzocht werd. Ten einde de werking vóór en door het fonds verder uit te breiden, heeft de gewestelijke commis sie het aantal sub-commissiën of correspondent schappen met twee vermeerderd, nl. met eene sub commissie te Schiedam en eene commissie in het Westiand. Het aantal contribuanten was grooter dan het vorige jaarhet klom met 49. Het totaal der bydragen was in 1891 1735.50, in 1892/1727.60. Te Amsterdam hebben twee moordaanslagen plaats gehad I Een zekere Sallis begaf zich Zaterdagavond jl. met vrouw Raamsdonk, die van haar man gescheiden leefde, en by wie Sallis inwoonde, in de Nes en had het ongeluk daar Raamsdonk met een vriend, Bong geheeteu, te ontmoeten. Een woordentwist ontBtond tusschen Raamsdonk en zyne vrouw, welke echter voor het oogenblik op niets uitliep. In den nacht eohter, ongeveer te half twee, verschenen Sallis en vrouw Raamsdonk voor de woning van haar man in do Koestraat. De vrouw wilde haar wettigen man geld gaan vragen voor het onderhoud harer kinderen. Een nieuwe twist ontstond, waarvan het einde was, dat Raamsdonk den genoemden Sallis eenige slagen aan het hoofd toebracht met een stok met metalen knop. Bong echter, de vriend van Raamsdonk, die ook een wrok tegen Sallis schijnt gehad te hebben, of wellicht door Raamsdonk op de hoogte der verhoudingen was gebracht, trok een zakmes, greep Sallis aan en bracht hem zes of zeven wondon too, waarvan eene in de zyde. Spoedig werd de hulp der politie ingeroepen en bevonden zich Raamsdonk en Bong achter slot en grendel, terwijl Sallis in bedenkelijken toestand naar het Binnengasthuis werd vervoerd. Korten tijd daarna overleed hij aan de gevolgen der verwonding. In den vroegen avond vau Zondag werd in een perceel ho9k Spuistraat en Raamsteeg een dergelijk misdrijf gepleegd. Tot' vóór korten tyd woonde in eene dwnrssteeg van den Heiligen Weg een sigaren maker, v. d. Hooghen genaamd, met vrouw en zes kinderen. V. d. Hooghen was een slecht sujet, ver keerde bijna voortdurend onder don invloed van ster- kendrank, mishandeldo zyne vrouw op de grofste wijze en kwam uit dien hoofde herhaaldelijk met de politie in aanraking. Eindelijk gelukte het vrouw v. d. Hooghen scheiding tusschen tafel en bed te verkrijgen, zoodat zij haar man kon verlaten en eone kamer op de tweede verdieping van het percoel aan de Spuistraat kon betrekken, waar zy sedert voor zich en hare zes kinderen den kost trachtte te verdienen. Haar man liet het daarby echter niet. Reeds meermalen was hij zyne vrouw weder lastig gevallen en zijne houding was dan zóó dreigend, dat de arme vrouw haar angBt en nood klaagde nan de buren. Dezen Zondag avond omstreeks 6 uur bevond zy zich bij haar buurvrouw, die de eerste verdieping bewoonde en ziek te bed lag. De juffrouw uit de slytory beneden had de zieke een bordje warm eten beloofd. Toen er dus aan de kamerdeur werd ge klopt, meende de vrouwen niet anders, of de beloofde versnapering werd bovengebracht. Vrouw Van der Hooghen opende de deur en zag toen plotseling haar man voor zich, die haar op het zelfde oogenblik een mes in het onderlijf stiet. Met*> een kreet van schrik zakte de vrouw ineen. De juf frouw uit de slytery hoorde den gil, spoedde zich naar de buitendeur der bovenwoning, om te gaan zien, wat er gaande was, en stiet daar op v. d. Hooghen, die in dolle vaart de trap afkwam. Onmiddellijk begreep de juffrouw wat er was gebourd, en vatte den kerel aan. Deze eohter dreigde, met het mes in de hand, ook haar te zullen dooden, en hief den arm reeds op, maar de kloeke vrouw verweerde zich en wierp hem tegen den grond. Inmiddels waren eenige voorbijgangers op het rumoer toegesneld, en niet lang duurde het of de woestaard, die eerst nog trachtte te ontvluohteu, kon geen vin meer verroeren. De juffrouw uit de slytery snelde naar boven en vond daar de arme vrouw met eene diepe wonde ter hoogte dor liezen, waaruit de ingewanden te voor- niastbyzijnde voorwerpen wordon steeds vager; de hooge lindeboomen voor het huis onderscheppen het flauwe schemerlicht, dat hoog in de lucht hangt, zoodat het vertrek weldra in dikke duisternis ge huld is. Plotseling wordt de voordeur geopend; een wind vlaag giert door de gang en doet de kamerdeur openspringen. Baas Holsma ontwaakt verschrikt vit diepe gepeinzen, en rioht zich haastig overeind. Is er iemand P roept hij luid. Ja, ik beo 't! antwoordt een zware «M»Mn- •tem uit de gang. O, ben jy 't Snyder P Kom er mqpr in. Jawel, zegt de stem van naderby, maar 'tia hier zoo heideut donker, dat ik do deur haast niet kad vinden. Goeie-n-avond I Gndbewaarme, wat ben jelui zuinig met de olie. Is me dat sohemeranP Goeie-n-avond, buur I Kom neem een stoel. Moeder, steek je de lamp op P Wel sakkerloot, wat ia 't hier donker. Beu je d'r nog Jan P Ja vader, ik sit hier in den hoek. Is Jan thuis P vraagt buurman Snyder, de eige naar der zware stem, belangstellend. Goeie-n-avond, Jan, hoe gAat hetP Dat 'steker ook onverwacht. Ben je vanavond gokoraen P Ja, met de tram van half vijf. Vrouw Holsma steekt onderwyl de lamp op, schuift de oranjekleurige overgordijnen dicht en verwijdert lick naar de keuken om koffie te zetten. Buurman Bnyder, een kleermaker, die een paar huizen verder woont, schuift een stoel bij de tafel en gaat tusschen vader en zoon zitten. Weldra komt moeder Holsma met de koffie binnen, die ze aan haar kant op tafel zet, waarna ze zwygend haar breiwerk hervat. Ruw weertje, zegt Sujjder, fer wijl hy zich huiverend in de handen wrijft. Ik kom zóó van de yzers, weet je I en dan kan. je de warmte wel houen. 't Kan wel eens een rumoerig nachtje worden. Wil je 'n kop koffie, Snijder? vraagt vrouw Holsma, terwyl ze de kopjes uit elkaar zet. Nou, asjeblieft. We moesten maar een borreltje hebben, zegt baas Holsma met een blik op zyn vrouw. Ik bon sakkerloot ook huiverig geworden. Hoe laat ia 't al P Jezis, at by achteu Je drinkt toch ook mee, Jan P Daukje, vader I ik gebruik geen drank. Gebruikjy.... geen.... drank P Wat 's dat kinderachtig. Lust jy geen jenever? Een glaasje zal je toch niet hinderen Gerust vaderik wil 't niet hebben. Ik drink liever een kop koffie. Nou, dan moet je 't zelf weten, maar ik vind 't flauw. Wie drinkt nou v geen glaasje jenever. Wij zyn niet zoo vies, hó Snijder P Waarachtig niet. 't Is goed om 't zweet op te droogeu. Heb je even een dubbeltje, moeder Ik zal zelf wel wat halen. Vrouw Holsma grabbelt driftig in den zak. Die beroerde jenever, zegt zo knorrend, terwyl ze tien centen op tafel uittelt. Al verdien je geen duit, 't jeoeveigeltl moet er komen. Ik wou, dat ik de oenten eens bij elkaar had, die in een jaar door 'tkeelgaat glijden. Wat weerga, een werkman moet toch wat heb ben I vaart baas Holsma uit, terwyl hy de oenten haastig naar zich toestrijkt en er 't dubbeltje, dat Snyder op tafel gelegd heeft, bijvoegt. De groote hoeren gaan naar de sociëteit en drinken een glaasje wyn.... zal ik maar zeggon. Mogen wij nu geen enkel borreltje hebben P Wou je Katz ofPommeranz, SnyderP Katz maar. Baas Holsma snuffelt een oogenblik in een^ kast om een flesohje te zoeken. Daarna trekt hy zyn duffelsohe jas aan en met een'k kom zoo weerom, verlaat hij het huis. Snijder en Jan knoopen een gesprek aan over Zaandam, waar Jan redacteur is van een provincial blaadje en waar Snyder vroeger ook gewoond heeft. Moeder Holsma bedwingt haar ontevredenheid en voegt er van lijd tot tyd een opmerking tusschen. Weldra keert baas Holsma terug met een flesohje vol jenever. Hij gaat Weer naar de kast, neemt er twee glaasjes uit cu schenkt ze in. ffordt vervolgd.) schijn puilden. Zoo goed en zoo kwaad het ging bleef d® gewonde, die na eenigen tyd haar bo- wastxyn verloor, ondersteunen, totdat eeu brancard wa8 gehaald en het slachtoffer naar het Binnen gasthuis kon worden vervoord, wnar al dadelijk bleek dat de verwending in hooge mate gevaarlijk was. Intusschen was de moordenaar door de burgers naar het politie-bureau aan den Singel gebracht, waar hij niet alleeu zijne misdaad bekende, maar er zich zelfs op beroemde, or bijvoegde dat hy dit ge daan had op don dag, waarop hij anders zyn zilve ren bruiloft zou gevierd hebheu. Het bebloede mes werd bovendien nog op hem gevonden. Na een kort verhoor werd de man natuurlijk achter slot gezet. A.aii den hofmeester der marine, M. J. Schouten en den adelborst H. L. A. M. Camp is, in eene buitengewone feestelijke verandering vun het Nuts- departemont te Helder, de zilveren medaille voor edelmoedige bedrijven uitgereikt, welke hun door de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd toege kend wegens de met gevaar voor eigen leven vol brachte redding van twee knapen uit de haven „het Nieuwediep", op den 24 Juni 1892. Uit Noorwegen zal eone morkwaardige zpnding naar Chicago gaan het Floötbook, dat de Noorsche legenden der Koningin en die vau IJsland behelst; het is een werk in twee deelen, op perkament ge- schieven tusschen 1370 en 1383, dus meer dun 100 jaren vóór de ontdekking van Amerika, door de IJs- landsche priesters Magnus Thorhallseu en Jan Tho- darfon, die op het eiland Flato woonden. Het be langwekkendste van dit boek, hetwelk door een oor- logschip gehaald en te Chicago in een afzonderlijk ge bouwtje dag en nacht bewaakt ztd worden is de legen de van Olaf Trygvnson van Erik en zijn zoon Leif den Gelukkige, die gezegd wordt, de eerste ontdekker van Amerika to zijn geweest, 500 .jaar vóór Columbus, Op een reis naar Groenland, waar hij, door zyn vadet tot het Christendom bekeerd, dit wilde gaan prediken, droef zijn schip zuidelijk af, en in het jaar 1000 ontdekte hy „Vinlnnd." Door den sociaal-deinokraat W. H. Vliegen, te Maastricht, is gebruik gemaakt vsu de bevoegdheid, in art. 12 van hel wetboek van strafvordering ucder- gelegd en ter konnis van den officier van justitie aldaar het, volgens klager, door het gemeentebestuur van Maastricht gepleegde misdryf van veroorzaking van overstrooming, door het doen dempen der afvoerka- naiw, »aa de rivier de Jeker, zonder te zorgen voor andere afvoerkanalen, tengevolge waarvan op 25 en 26 Januari I. 1. verschillende straten der stad zyn overstroomd en gemeen gevaar is ontstaan, misdryf, strafbaar gesteld by art. 158 van het wetboek van strafrecht. De heer J. Sohoondermark Jr. te Amsterdam, die den titel van professor en doctor in de medicyneu ontving van de zoogenaamde „Nationale Universiteit van Illinois," is nu ook vanwege die universiteit op getreden als „hoogleeraarvertegenwoordiger voor Ne derland en zijne koloniën," en wil thaus ook anderen in de gelegenheid stellen, om op even gemakkelijke wijze een eveu roemrijken titel te verwerven. Hy zendt daarom tegenwoordig overal eone circulaire rond, waarin de voorwaarden vermeld staan, waarop Nederlanders in de eene of andere faculteits-weten- schap nach Belicben een dootoraleo graad be halen kunneu. De heer H. Bavinok deelt daarom trent in de N. Zk. Ct. o. a. mede Die voorwaarden zyn werkelijk zeer aannemelijk. Ze zyn maar drie in getal. De eerste bewijst, dat men bet in Amerika met do wetenschap niet liobt opneemtmen noemt n. 1. een einddiploma over leggen van gymnasium of hoogere burgerschool. De tweede is nog zwaarder men moet in eene of andere taal eene dissertatie schrijven, wier gehalte en om vang overigens geheel onbepaald blijven. De derde is in rik opzioht de gewichtigste tegelijk met de dissertatie moet men de promotiegelden storten, welke bij de geneeskundige faculteit 512.50, en bij eike andere faculteit 282.50 bedragen. Na kan het natunrlyk gebeuren, dat d6 dissertatie daar ginds in Chicago onvoldoende wordt gekeurd. Waarschijnlijk Is flit niet, maar men kao toch nooit weten. Het kon zyn, dat de eisohen aan de „Na tionale Universiteit van Illinois" zoo verbazeud hoog werden gesteld, dat zelfs iemand met het einddiploma van een gymnasium of hoogere burgersohool er niet aan kon voldoen. In dat geval behoeft men zich echter niet bezorgd te maken. Men krijgt zyn geld eerlijk en geheel, op 12.50 na, terug. Dat is niet te veel voor onkosten en moeiten Indien echter de dissertatie voldoende wordt ge acht wat met het oog op do gestorte gelden zeer waarsohynlyk is dan wordt men daar ginds in Chicago gepromoveerd en gegradueerd, terwyl men t hier stil op zijne kamer zit of aan den arbeid is. De „Nationale Universiteit van Illinois" acht het volstrekt niet noodig, dat de as| iraut voor den doc- toralan titel overkomt. Zy ziet er van af, om hem te examineeren. Zij leeft in het naieve vertrouwen, dat de examens hier te lande voldoende degelijk zijn. Al wat ze doet, is, dat zij aan den aspirant eeu groote, mooie bul in huis stuurt, van een deftig zegel voorzien, waarin de doctoraio graad verleend wordt in geneeskundo, letteren, philosophic, godge leerdheid, rechtswetenschap, al naar verkiezing. Eu mocht eeu of ander op gebied van wetenschap of kunst ecu welverdiendou naam hebben verworven, dan kan hij ook door oene der faculteiten aau de „Nationale Universiteit van Illinois" eershalve tot doctor bevorderd worden. In dat geval heeft de „hooglceraar-vertegenwoordiger" J. Sohoondermark slechts eene (let wel I) met gegronde redenen om- kleede voordracht aan de betrokken faculteit te doen. Ea de doctorale bul worde thuis gezonden. Dat is nog eenvoudiger eu goedkooper! Toevallig heb ik nu in Amerika hec een on ander vernomen, dat de beteekenis dezer beroemde „Natio nale Universiteit te Illinois" in het rechte licht kan stellen. Er was n.l. een jongmensch, die hier in Nederland indertijd het exameu voor onderwijzer had afgelegd en nu, zouder verder eeuiga school te hebben bezocht, na het storten vau eenige dollars, door de faculteit der letteren aan die zoogenaamde universiteit tot doctorandus was verklaard. Hij was, toen ik hem ontmoette, bezig aan het schrijven eener dissertatie over sommige woordafleidingen, en zou eerlang den doctoralen graad behalen. Bovendien had de faculteit hem al terstond aangesteld, om als agent der uuiversiteit eene soort van „fellows" te werven tegen eene betaling 5 a 10 dollars. Van verschilende zijden werd mij verzekerd, dat deze "Nationale Universiteit van Illinois" niets an ders is dan eene speculatie op de i.i I.h-hI up den dollar. De Amerikaneu zijn zeer de ur.iiisch, maar niettemin buitengewoon gesteld op mets, namen, lintjes en strikjes. Er is misschien geen land, waar meu meer hecht aan titels en graden. Een onder wijzer heet dikwerk een professor. Nooit wordt achter den naam de titel vergeten. Diplomata van lidmaatschap hangen aan den wand. Menigo familie bezit een farailybook, eene geschie denis van zijn geslacht. Aan deze bekende ydelheid der Amerikanen is een groep van mannen tegemoet gekomen, die, optredend als Nationale Universiteit van Illinois, allerlei wetenschappelijke graden uitdeelt voor betrekkelijk; weinig geld. Natuurlijk, dat dege lijke Amerikanen aan deze graden hoegenaamd geen waarde hechten en met de zoogenaamde uuiversiteit van Illinois den spot dry ven I Deze universiteit van Illinois, wier corporatie uit onbekende personen bestaat, moet natuurlijk niet verward worden met de „Universiteit van Chicago", welke den ien Ootober van het vorige jaar met een personeel van bijna honderd hoogieeraren, leeraren, assistenten enz. geopend werd. Men heeft zioh gedurende den laatsten tyd ern stig beziggehouden met de vraag, hoe men de voort durende aforokkeling van Helgoland zou kunnen te gengaan. De onderzoekingen, welke onlangs hebben plaats gehad, bewezen dat men hier niet alleen te doen had met eeq vijand iu het voortdurend klotsen dor golven, die bij een sterken Noorden- en Noord- Westenwind, huigenhoog als zy zyn, dé. steile rots wanden beukon, dooh dat nog een andere bondgenoot te bestrijden is do vorst. De gemeenschappelijke aanval geschiedt aldus, dat de tulrjjke spleten in de rotsen door de gulven met water worden gevuld, waartoe ook de regon zyn aandeel levert, dat zieh in die diepe kloven en soheursn verzamelt en gedurende den winter be vriest. Het is bekend, dat het water in den overgang vau vloei- tot vaste stof een geweldjge kracht ontwik keld, een kracht, die «elf de sterke rotsmassaas niet kunnen wederstaat). Aldus worden geheele rotsblok kon losgewrongen, zoodat «Hoen het voortdurend werken der golven tegen de rotsen noodig is, om ze geheel los te maken en mede te voeren. Dan begint eigenlijk de zee eerst een rol in hot verwoes- tiugsproces te spelen, wa«r zy de rotsblokken tegen elkander sobnurt, verbrokkelt, totdat ze zioh eindelyk, tot poeder gemalen, in het zeewater oplossen en een soort slib vormen, dat, met bet water vermengd, de zee rondom He'goland een donkerroode kleur geeft. Op die wijze zijn de natuurkrachten reeds jarenlang i bezig geweest, en zuilen zy niet rusten van hun ver nielingspogingen, dan wanneer eeu roodachtige plek iu de Noordzee jde plaats aanwijst, waar eens het ro mantische Helgoland, het Gretna Green der Duit- schers, lag. Tot het tegengaan van dezen vernielenden arbeid of tenminste om de gevolgen van deze aanvallen te doen verminderen, is maar ééu middel, dat slechts in theorie bestaatmen heeft beweerd, eeu weg daartoe te zullen vinden iu het bestrijken met cement van de rotswauden, die onder het bereik van de golven liggen. Dit cementbedeksel zou dan aan den diep— sten voet van de rotswanden moeten beginnen, en vervolgens zoo hoog worden voortgezet als het water by den hoogste» vloed stijgen kan. Door den invloed van het water wordt dit be kleedsel harder dan eenige rotssoort op het eiland Helgoland. Eerst zou het water dan deze cement- laag moeten vernietigen, alvorens het van invloed op de rotsen zeiven zou kunnen zijn. Het is maar de vraag hoeveel een dergelijke onderneming zou kosten. In do Fransche Kamer bracht Millevoye de aan houding vau Herz in Engeland tor sprake en meende hy dat het dringend noodig was, dezen in Enge land tr ondervragen. De minister Bourgeois antwoordde, niet te kunnen toelateu, dat de Kamer eene soort kabinet van den rechter van instructie werd. Voor hot overige zal de rechter vao instructie haadelen zooals hy noodig oordeel», want hij alleen is verantwoordelijk en on afhankelijk. Verder zeide de minister, dat hy geen enkelen wenk uan de justitie zou geven. Evenmin zou hy zich aan den druk van een doel der minderheid in de Kamer onderwerpen. Toen Millovoye daarop zyne beschuldiging her haalde, dat de Justice geld had aangenomen, zeide Clemenceau dat dit blad zijne boekon ter beschik king stelde van enquête-commissie. Met 432 tegen 21 stemmen is een suppletoir kre diet van 6 millioen verleend voor de bezettingskosten van Dahomey. Bepaald werd, dat' de interpellatie van ArgóHes, betreffende de verlenging der concessie voor het Pa namakanaal, op een later tyd zal behandeld worden. De subcommissio, door de Commissie van rappor teurs over het Duitsche legerontwerp benoemd om dit plan in verband met de kosten te beschouwen eu dieuaangaande rapport uit te brengen, heoft hare beraadslagingen reeds ten einde gebracht. Wat het rapport betreft, dit moet nog wel worden opgemaakt, dooh naar hetgeen uit Berlyn wordt gemeld, kon reeds worden medegedeeld, dat de subcommissie tot eeue andere slotsom is gekomen dan sommige afge vaardigden, die meenden dat de cijfers der regeering in hare begrooting der kosteu veel te laag waren gesteld en het totaal met 16 millioen moest worden verhoogd. De sub-oommissie is namelyk van oordeel dat de regeering wel enkele cyfers ie laag had ge raamd, maar niet zoo dat het oeu verschil van 16^ millioen bedraagtbet verschil kan hoogsteos op 800,QUO mark worden gerekend. Volgens het nieuwe meerderheidsprogram in Oos tenrijk, waarbij alle uiterste partijen worden uitge sloten, wordt do buitenlandsohe staatkunde van te genwoordig voortgezet. De grondwet en de tegen woordige verhouding tusschen Oostonryk en Hongarije blijven onveranderd. I)e regeering erkent, dat een wettelijke regeling van het gebruik der taal, niette genstaande de Duitsche taal in alle opzichten hare rechten behoudt, zal bydragen om deu vrede binnen het ryk te bevorderen. De regeering zal traohten de partyen tot elkander te brengen en een poging om zulk eeu overeenkomst by de wet te regelen, ondersteunen. Voor een dergelyke wet tot stand komt, zal de regeering veranderingen in de indee ling des ryks zooveel mogelijk op den achtergrond homion. Om den godsdienstvrede te waarborgen, zullen alle quaesties betreffende de kerkelijke staat kunde worden achtergesteld en wurden grondwettige veranderingen der wet op de openbare school uitge sloten. Voorts moeten het burgerlijk eu strafrecht verder ontwikkeld worden. De regeering verwacht, dat de „staatserhaltende", de gematigde partijen, dia het behoud van deu staat wenschen, zich bij de regeering zuilen aansluiten tot een coalitie, met ern orgaan, dat de verbinding met de regeering moet handhaven en de gemeenschappe lijke parlementaire en staatkundige aangelegenheden regelen. De Duitsoh-liberalen hebben het programma van deu minister Taaffe gunstig ontvangen. Na langdu rige beraadslagingen werd een voorstel aangenomen waarin de club zich verklaarde voor de vorming eener nieuwe meerderheid, maar onder uitsluiting van de Hohenwarters Verder wetd nadruk gelegd op de wensehelijkheid van den maatschappelyken en godsdienstvrede. De bepalingen betreffende den invloed der gees telijkheid op de volksschool vielen niet in den smaak. De party verklaarde zich tegen bet voorbehoud, dat in het programma gemaakt wordt betreffende de „conoesiies, die langs administratieven weg aan en kele groepen zullen gedaan worden." Deze zouden

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2