Buitenlandse!! overzicht. Kantongerecht te Gouda II. de commissaris ran politie bevoegd wordt verklaard te zorgen, dat publieke vrouwen Daar de voor de visitatie bestemde plaats en naar een zieken huis worden gebracht; III. aan de publieke vrouw, die in een ziekenhuis is geplaatst, wordt verboden dat gesticht te verlaten dan na verklaring van den geneeskundige, dat zy vol komen hersteld is; wat punt 1 betreft, dat een ingeschreven vrouw, welke die onderteekening weigert, ook indien zij in derdaad geen publieke vrouw is wegens het niet na komen van die verplichting door den rechter veroor deeld en tot straf zou moeten verwezen worden; dat het opleggen van zulk een verplichting nog wel met strafbedreiging enkel op grond van éen eenzijdige beslissingen verrichting der administratie verder gaat den de bevoegdheid, bij art. 135 der Gemeentewet aan den Gemeenteraad toegekend; dat de hierbedoelde bepaling in bovenvermelde verordening dus in atryd is met art. 185 der Ge- meontewet; wat punt II en III betreft, dat bij de daarbedoelde bepalingen inhechtenisneming of aanhouding wordt voorgeschreven, zonder dat daarbij ven een bevel des rechters inhoudende de reden der gedane aanhou ding, sprake is of rtezen kan; dat volgens art. 157 der Grondwet de gevallen, waarin iemand zonder bevel van den rechter inhou dende de reden der gedane aanhouding, in hechtenis mag worden genomen, moeten bepaald zijn in de wet; dat de gevallen, waarin Volgens de boven sub II en III aangehaalde bepalingen der verordening derge lijke vrijheidsbeneming zou mogen plaats vinden, niet in de wetziju bepaald; dat mitsdien die bepalingen in strijd zyn met art. 157 van de Grondwet. Ouder het opschriftGebrek aan eieren, schrijft het Handelsblad Er doet zich do laatste tien dagen in Amsterdam, in ons land, men kan zoggen over gehóel Europa, sen werkelijke crisis voor in den eieren handel. De crisis is niet alleen oorzaak dat de huismoeders slechts met groote moeite en tegen veel geld eieren kunnen koopen, doch dat ook groote afuemers, zooals gast huizen, groole restauraties, banketbakkers alleen togon hoogen prijs eieren kunnen inslaan. Die eieruood is van dien aard, dat gisteren de Amstordumsohe Ëierhaudel-vereeniging van een harer grootste afnemers te 's-Gravenhage reu schrijven ontving met den noodkreet: //Zend toch eieren, er is morgen diner tea hove, en ik kan den bakkers, die mgue klanten zijn, geen eieren leveren." llit Oostenrijk, Gallicië en Duitschland komen telkens en telkeus weder telegrammen, meldende dat het by na ondoenlijk is aan de gevraagde levorantiëu te voldoen. Wy hebben de bovengenoemde vereeniging, als zgude een der grootste firma's te Amsterdam, waar hot den eierenhandel betreft, om inlichtiugen omtrent deze crisis gevraagd en de verklaring die wg daar over kregen is de volgende De oorzaken van dezen eierennoo l zijn tweeërlei In de eerste plaats dient gozegd dat de meeste eieren voor de groote Ëuropeesolie markten komen uit Rus land. Door de cholera, die in dat land geheersoht heefi, nam in den zomer van 1892 de uitvoer van eieren uit dat ryk enorm af en het gevolg was dat men op de West-Europeesche markten geen genoeg- zaraen voorraad als kalkeieren kon inleggen, zoodat de voorraden spoedig waren opgeruimd. Voegt men daarbg nu, in de tweede plaats, dat de strenge vorst in Januari een groot deel van betgeen nog voor banden wa», deed bevriezen, dan is het licht tebe- g rij pen dat men in het laatst van Jukari en nu nog kwam te' staan voor een waren ri^^kood. Hier in Nederland zyn in dezeu tg da d^Hn geen noe menswaardige hoeveelheden eieren tex^gen. Weke lijks moet, om aan de vraag te Amsterdam te vol doen, ingevoerd worden een aantal van anderhalf millioen eieren, thans kan men uit Nederland zelf slechts op 50 a 60 duizend stuks per week rekenen. Italië kan, in do behbefte onmogelijk voorzien, want men dient in aanmerking te neraofl dat Farys, Lon den enz. dagelijks groote hoeveelheden verbruiken. De bekende Engelsche biscuitfabrikanlen Peek, Frean Go. en Huntley 8e Palmers alleen verbruiken we- kolyka 200 kisten en elke kist bevat 1440 stuks. Geen wonder dat de marktprgzen stijgen. Omtront do marktprgzen is geen vaste noleering aan te geven. De pryzen dalen in het voorjaar, zoodra het binnenland eieren genoeg levert om byna in de geheele conaumtie te voorzien, tot tegen Pa- schen door de overgroote aanvrage de prijzen weer stijgen, om daarna weder te dalen tot Juli en Augus tus en dan weer omboog te gaau, naar gelang van totaal onberekenbare toestanden in het buitenland. Thans woiden natuurlijk bijna uitsluitend buiten- landsche eieren gebruikt. Do meening van sommige menschen, dat deze minder goed zouden zijn dan de binneulandsehe, berust geheel op eene dwaling. Eenigo maanden voor de Presidentsverkiezing in de Veroenigde Staten stelde de /New-York Herald" een reis om de wereld, een reis naar Londen en Parijs en een reis naar Londen beschikbaar voot de drie personen welke het meest juiste antwoord zouden geven op de vraag, hoe de uitslag der verkiezing zou zijn. Er kwamon ruim twee millioen antwoorden. Cleveland kreeg 861.533 stemmen, ter^ryl onder de ingekomen antwoorden het cijfer 369.540 het meest dezen werkelijken uitslag naderde twee andere inzenders raadden 869.514 en 369,511 stemmen voor Cleveland. In de troonrede van 1891 word door de Regeering toegezegd, dat zy zich met ernst bezig zou houden met de pensionneering der oude werklieden. Naur aanleiding daarvan heeft de Amsterdamsche veree niging Werkinansbelaiig", bestaande uit een twintig tal voorzitters en oud-voorzitters van groote werk lieden- en volksveroenigingeu, zich in verbinding gestold met den minister Tak; en deze bleek door drongen te zyu van het groote gewicht der zaak en vroeg o. a. aan de vereeniging, of zg hem wilde inlichten omtrent de wenscheu dor arbeiders iu 't algemeen en of zij ook wenken kon geven voor de samenstelling eeoer pensioenwet. Ter voldoening aan die uitnoodiging werden de volgende twintig vragen opgesteld, die deels door de vereeuigingen, deels door afzonder!gko leden beant woord werden 1. Hoe oud moet de werkman zijn, om pensioen te genieten P 2. Hoe groot moet dat pensioen zgn? 8. Hoeveel kau de werkman bijdragen 4. Meent gy niet dat de patroon het dubbele moet betalen? 5. En de 8toat téfrena evenveel als de patroon? 6. Hoe zoudt gg het geregeld-willen hebben in geval van ongelukkeu? 7. Hoe oud moet de werkman zgn om te beginnen contributie te betalenmoet er niet een premie op staan, voor wie op 20-jarigen leeftijd begint? 8. Yindt ge het niet goed, dat niemand na zgn 25e jaar voor contributie meer wordt toegelaten 9. Moetener niet overgangsbepalingen by de wet gemaakt worden, dat nu iedere werkman beoeden de 50 jaar nog van de voordooien gonieten kan? 10. Moet niet gezorgd worden, dat, als de man sterft en hg bggedragen heeft, bv. 25 jaar, dat dan de vrouw pensioen krygt P 11. Zouden ook vrouwen gepensionneerd moeten worden, die aan fabrieken werken, of is het raadzaam voorloopig alleen voor de maaneu te zorgen 12. Een contribuant, die een jaar gevangenisstraf of moer heeft, moet die zijn pensioen niet verliezen? 13. En iemand, die bv. vijfmaal veroordeeld is wegens dronkenschap? 14. Moeten niet alle regelen der wet zoo zijn, dat de werkman vrij blgft tegenover den patroon, ea de patroon op het pensioen direct of iudirect geen invloed kan uitoefenen 15. Moet er niet in de wet opgenomen worden, dat hg, die overmacht, bv. ziekte of geen werk, kan bewijzen, een tgd vrggestold kan worden van betalen, zonder zijn recht te verliezen P 16. Mag het bg één of meer bazen gewerkt hebben invloed uitoefenen? 17. Moet hg, die als arbeider begint en later baas wordt, niet redelykerwyze ophouden, pensioen te genietenanders werkt toch de werkman voor den baas; en is in dit geval niet het beste dat hg de betaalde premie verliest; zulks komt dan ten goede aan het algemeen? 18. Vindt ge niet dat.zelfmoord alle a, doet verliezen,of moet er voor gezorgd worden, indien het blijkt dat het godaan wordt om de over blijvende te benadeelen, dat dan de weduwe toch pensioen krggt 19. Welke termjjü vindt go het best dat de werk man kan betalen, en is vrijlaten niet te verkiezen, bv. een geheel j«ar tijd te hebben, f aan zegels aan de Postspaarbank aan te bieder. 20. Is bet niet billjjk dat de gemeente bijdraagt in de contributie? Zij spaart toch later armengeld, verpleging iu gestichten als naderzins. Of zou alleen de Staat moeten betalen en die het weer moeten ver halen op de gemeenten? Dezer dagen heeft de vereeniging verzocht, bg den minister toegelaten te worden, ten einde van hein persoonlijk te vernemen, hoe de zaak thans Blaat. Met tie moeste welwillendheid werd een com missie aan het departement ontvangen, en nadat zg den ministor bare wenschen nogmaals had voorge dragen, verklaarde Z Exc., zeker ook namens zijn ambtgenooton te spreken, indien hij mededeelde dat de pensionneering vau den ouden werkman op' den kraohtigeu steun dezer Regeering kon rekenen, doch natuurlijk de Kieswet het eerst aan de orde was. Bijaldien het aan deze Regeeriug alsdan gegeven zou zijn, verder het bewind te voeren, zou zij gaarne de znak helpen tot stand brengen, er dan op rekenende, nogmaals do voorlichting te mogen hobben der vereeniging ^Werkmonsbelang". aanvangen 't ls klimmen en klauteren op die hooge huizen zonder eind. En de grocte at'stauden zouden vader ook niet meevallen. Nou ja, er mag wat van aan wezen, zegt baas Holsraa meesmuilend, maar voor knappe werklui is er nog altijd brood te verdienen, dunkt me. Och vader, wat zou 'tje tegenvallen. Wil je wel gelooven, dat de armoede er onder den hand— werksstand veel grooter is dan hier? Jo hebt er een afzichtelijke armoede, waarvan jo een enkele maal een beschrijvihg leest in sociale geschriften en die meest geleden wordt onder een volksklasse, die zelfs iu weelderige tijden van honger en ellende omkomt. Jo hebt er gewone, kleinburgerlijke armoede, die je aantreft onder de klasse der losse werklui, die bij den- dag leven en in den winter teren op de beurs der liefdadigheid. Je hebt er deftige, vergulde armoede, die zich ver schuilt achter staatsiegordijueu en mooie horretjes en geleden wordt door burgortnenschen, die een stand hebben op te houden en uit hun mond de middelen besparen om de bvitenwereld te verblinden met een jjdel vertoon van welgesteldheid. Dat is de orgsto armoedeniet alleen in Amster dam, maar overal elders; een armoede waarvan t miust notitie genomen .wordt, eensdeel omdat men haar bestaan niet bevroedt, anderdeels omdat ramt oergevoel van die menschen ontzien moet en daarom onwetendheid veinst. (Hordt vervolgd.) om als knecht te werken. O jé, boü jo maar stil over Amsterdam, zegt moedor Holsraa met afwerende gebaren. Als vader over Amsterdam loskomt, Jandan is er geen buis met hem te houden. Hij verbeeldt zich maar stellig, dat 't daar rijksdaalders vau de lucht regent. Och kom, dat 's gekkepraat! Maar ja, als ik er vast werk kon krijgen, dan ging ik er liever vandaag heen duu morgen. Wat drommel, vervolgt hg opstuivend, hiér is 't toch wurmen om 'l eind te vinden. Als 't niet verandert, kun je heilig verzekerd wezen, dut ons boeltje van 't voorjaar ouder den hamer komt. 't Kre diet raakt uitgeput en 't boek blijft leeg. De reke- uingen van voor twee jaHr zgn nog niet eens geheel betaald. Is me dat een gesukkel? Ja Jan, als moeder me niet weerhouden had, dan was ik allang te Amsterdam geweest. Ik ben duizendmaal liever knecht mot vast werk, dau baus zonder werk Dat stem ik je toe, vader! Maar in Amster dam is ook niet alles rozengeur en raanesohyu; Voor een jaar of tien stroomde 't werkvolk er naar toe, oiAdat er volop werk was, waarvoor hoog loon werd betaald. Sedert is daar ook een kentering gekomen, 't Groote Amsterdam slokt veel ellende op in zijn stegen en aohterbuurten, waarvan 't publiek nooit iets gowaar wordt, weet je I Maar je moet uls je weten wilt, dat er werkeloosheid beuracht, 's mor geus om een uur of vijf maar eens een wandeling maken langs dun Ooeterdoksdijk of da Prins Hen drikkade als er stoombooteu en schepen gelost moeten worden. Dar. heb ja kans op aan tooneellje zooals Amster dam ze kan geven miniatuurportretjes van de too- neeleu, dio 's morgens vroeg ih de Londeuscho dokken worden afgespeeld. Of je moet de meest bekende kroegen eens af- loopeu, waar de arbeideude stand zjn graantje komt pikken, dan kun jo hoorou, dat er werkeloosheid is onder het volk en hooggaande ontevredenheid met de maatschappelijke toestanden. Wat de armoede betreft, die er in Amsterdam geleden wordt, daar heeft men iu dorpen als dit geen begrip "an. Kijk vader, uls je eens in je leveu Amsterdam bezoekt en alleen do hoofdstraten passeert dan kau ik me voor stellen, dat je Amsterdam zoowat als't Luilekkerland van den workraau beschouwt, maar als je in die we reld thuis raakt, zooals ik, dan kom je gauw tot uudeie inzichten. Amsterdam is èèn groot theatre, weet jeVoor 't voetlicht, dat is voor 't oog van 't oningewijde publiek is er alles rozegeur en mane schijn do ellende wordt achter de schermen verstopt. De samenleving gelijkt op een wormstekige appel, waarvan de schil bedriegelijk mooi is, maar die van binnen uitgevreten blijkt. Die er vreemd is, noemt den schijn aan voor 't wezen. I Flink zoo. Jan zegt moeder Holsraa triumfau- felgk, ik ben big dat je vader eens op zijn nummer zet. Hij voert altijd een hoog woor<J over Amster dam, uiaur wat zou ren man vau bij de zestig daar Zaterdag-avond werd te Scheveaingen eon knaap van 8 jaar op straat gevonden, geheel bedwelmd door dronkenschap. De commissaris van politie stelde eou streng on derzoek in, en men kwam tot de ontdekking, dat een bende jongens zich toegang had weten te ver schaffen tot de winkels der Galeries en het Kurhaus en daar allerlei dranken en andere voorwerpen had gestolen. Dia jongens zgn opgespoord en togen hen is proces verbaal opgemaakt. Men meldt uit Dordrecht. Zondagavond tegen half twaalf, terwjjl een massa ijs de rivier kwam afzetten, vernam het personeel van het Papemlrecbtsche Veer noodkreten van de zjjde der rivier. Het bootje lag, wegens het vele drjjfys, sedert 6 uur n. in, aan den wal; wel had men zich voorgenomen om tegen den nacht nog een reis heen en terug te doen terwille van de ifondagspassagiers, maar er kwam zooveel ijs opdagen, dat de uitvoering van dit plan onmogelijk bleek. Op het vernemen van het noodgeschrei spoedde de bemanning zioh naar het bootje, dat nog onder stoom lag en werd met alle behoedzaamheid de rivier opgestooind. Weldra bleek wat de oorzaak van het hulpgeroep was. Eenige lieden van den Papen- drechtschen wal, die nog laat in de stad waren ge bleven, hadden buproéfd, op eigen gelegenheid, met een schouw over te steken. Er waren acht personen in het vaartuig. Ternauwernood buitt-n den mond van de Riedijkshaven had men eenige aanvallen te verduren van het afkomende ijs. Bij de pogingen om zich er uit te redden, was de schouw gekanteld en omgeslagen. Gelukkig wisteu al de acht personon zich te red den op een stuk vastzittend ijs aan den bovenkant van de Riedgkshaven. Hier werden zij verkleumd en half bevroren door de kloeke bemanning van het veer- bootje gevonden, dio de verongelukten opnam en aan den wal bracht. Wat er alzoo uit turf wordt gemaakt. Turf werd tot nog toe by na alleen als brandstof of als strooi sel gebruikt. Eerst iu den laatsten tijd is de turf tot de meest velschillende doeleinden gebruikt en dr. Leo Pribyl geeft in de «Sohlesische Gewerbe- blatt" uitvoerige medcdeolingen over dit onderwerp. Eigen Haard ontleent daaraan het volgende Turf is zeer goed geschikt voor verpakking, veel elastischer dan hooi, stroo, houtwol, enz. en dien tengevolge behoedt zij de voorwerpen beter dan deze stoffen tegen breken. Daarbij biedt de turf nog het voordeel aan, dat zy, bij het hrekeu van een gevulde flesch, de vloeistof geheel opzuigt. Ten gevolge van haar poreusheid is turf ook eou uitstekend conserveermiddel. Vleesch, iu turf ver hakt, blijft lang frisch en droogt eindelijk uit, zon der to bederven, daar do turf al het voebt opzuigt. Men heeft zeeviseh, in turf verpakt, des zomers Van Triëst naar Kopenhagen gestuurd eu deze kwam iu den bestuu toestand daar aan. Dezelfde resultaten verkreeg men met allo mogelijke vruchtsoorten, bij zonder goede met druiven, die tooh anders zoo licht bederven. Groenten, zooals rapen en aardappelen, beginnen iu alle andere verpakkingen iu 't voorjaar te kiemen, alleen turfverpakkiug is in staat dit ie verhinderen, evenals het bederf van eieren. In het landbouwbedrijf is het een dikwijfs onder vonden ongemak, dat de kunstmatige meststoffen bij vochtig weer tot klompon samenpakken, die niet in meBtstrooiinachines kunnen worden gobruikt. Vol gens de proeven, genomen door dr. Fleischer, is het gehalte van 2.5 pCt. turfmolm voldoende om de meststoffen, zelfs by het vochtigsto weder, poedor- vormig te houden. Do door hem gebruikte mos't- stoffen zyn kainiet, Chilisalpetor en superphosphaat. Turf behoort tot de slechtste warmtegeleiders en is daarom bijzonder geschikt tot het opvullen van dubbele wanden bij ijskelders, enz, te meer omdat de turf, in tegenstelling met de tot nog too gebruikte asoh en stroo, nooit vochtig wordt. Volgens proe ven van den heer Rotbart kan men ijs iu een ce mentten, bekleed met turf, acht dagen lang bewaren. De ingenieur Neurnau te Brunswijk stelde twee stukken ijs aan de zonnestralen bloot, het eene be dekt met houtkrullen, het antlere met turfstrooisel. Terwijl het eerste in 72 uren geheel gesmolton was, was van het andore na dien tijd het grootste ge deelte nog over O. Jager gebruikt turf tot het vervaardigen van poreuse baksteenen Do klei wordt met turfmolm vermengd en dan gellalcken. Zulke stoenen zijn, door de gemakkelijkheid dor diffusrie tussohen de buitenlucht en de lucht in het huis, uitliet oogpunt der gezondsheidsleer, van de grootste waarde. Wegens hunne verdere eigenschappen zijn zy een zeer ge- roclit bouwmateriaal. Ook do textielindustrie maakt gebruik van turf. j In Noord-Duitsohlaud (Oldenburg) en iu Zweden 1 hebben zich maatschappijen gevormd, die van da uit turf gewonnen elastische vezels weefsels en ta pijten makeneveneens is de vervaardiging van turfcellulosepapier een belangrijke tak van de papier industrie geworden. In de cheraischo industrie wordt de turf gebruikt voor het maken van de meest verschillende produc ten. Behalve turfkool en turfookos worden in den laatsten tgd hoofdzakelijk de producten van droge destillatie van turf geproduceerd, zooals tuifgas, turf- teer, photogeen, solarolie, paraffine,lichtgas, azijn zuur enz. De lage prijs vau het ruwe materiaal tegenover de vroeger gebruikte grondstoffen waar borgt dezen tak var. industrie een goede toekomst. Turfmolm is verder een voortreffelijk middel tot het opzuigen van afval en water van fabrieken en tot desinfectie van roesthoopen. De desinfecteerende kracht berust waarschijnlijk op de eigeusohap, die turfmolm met andere poreuse lichamen gemeen heeft, zooals platinaspons, beenderkool enz. om namelijk zuurstof in zijn poriën te verdichten, die dan de bacteriën aantast en de afseheidsproducten oxydeert. Door proeven vuu J. 8ohröder, van het hygiëni sche instituut te Marburg, is bewezen, dat turf strooisel bg de kamertemperatuur het afsterven van ziektekiemen, zooals cholera- en typhusbacteriën, zeer spoedig teweeg brengt. Met turfmolm vermengde faecaliën zijn goede en goedkoope meststoffen, terwijl tevens door die vermenging de sanitaire toestand in de studen aanmerkelijk zou verheiereu. Doof de fabricage van lucifers worden groote streken bosehlaad uitgeroeid, waaruit velé1 nadeelea voorlvloeion. Daarom worden nu ook lucifers van turf gemaakt. De turf wordt onder storken druk in <len vorm van staafjes geperst en deze met de ont vlambare mnssa voorzien. Die staafjes ontvlammen gemakkelijk, en behoeven niet te worden gedompeld iu paraffine of zoo iets. Naast «loze verschillende toepassingen van dr. L. Pribyl schareu zich ook goede berichten uit andere landen dan Duitschland. De hygiënist dr. Vivian Poore treodt in een voordracht, in de Sanitary In stitute of Great Britain gehouden, sterk op tegen het spoelsysteem en beveelt turf aan tot onsehade- delijk maken van faeces. De landbouwkundige Vibrans te Wendhousen ziet iu het strooien van turfmolm het eenige en beste middel tegen mond- en klauwzeer en vertelt, dat alleen zgn stal bij zulk een epidemie verschoond is gebleven. Daarom beveelt hij den spoorwegmaat schappijen aan, in de veewagens turfmolm te strooien. Dit plotseling opgekomen, veelzijdig gebruik van turf kan groote gevolgen hebben de ledige en treu rige vlakten, zoo menigvuldig iu Duitschland en ook in* Nederland, die bestaan uit moeras en turf, zullen bewerkt worden en de arme bewoners zullen daar door misschien in betere levensomstandigheden komen. De Kamer van in besclitjldigiogstelling hoeft iu de Panamazaak arrest gewezen. Rouvier, Devès, Albert Gróvy, Léon Renault, Cottu worden niet vervolgd Antouin Proust, l)ugué, do la Fauconnerie, Baï- haui, Saus Leroy, Blondin, Arton, Churlts Lesseps, Fontane, Béral en Gorron zijn verwezen naar het Hof van Assisen. Baron Cottu is in vrjjheid gesteld. Albert Grévy heeft terstond, nadat hij buiten vervolging was ge steld, den liquidatour dir Paunma-maatschappjj een bedrag doen toekomen gelijk aan dat der door hem ontvangen cheque. Dahomey belooft een dure kolonie voor Frankrijk te worden. Nadat roods eonige millioenen zijn ver slonden door do verdrijving van den inlaudsohen koning Befianzin uit zijne hoofdstad, zijn opnfouw 6,000,000 fra. door ae Fransohe Kamer toegestaan. In den loop der beraadslagingen over de koloniale begroqting gaf de regeering geon opheldering over den toestand in Dahomey, om reden, dat zij op het rapport van generaal Dodds wachtte. Zooals de Figaro opmerkt, is het echtsr wel zonderling, dat sinds de innemiug van Abomey, iu de eerste dagen van December, de brieven van den generaal den minister van koloniën nog niet voldoende hebben ingelicht. Mer. verwondert zich daarom dab-hot krediet zoo gemakkelijk werd toegestaan. De Engelsche minister van binnenlaudsche zaken, Asquith, is, naar hij op een vraag mededeelde, niet voornemens zich te mengen in de tenuitvoerlegging Vau het vonnis tegen den dynamietman Daly. Grey, ondersecretaris voor buitenlandsche zaken, deelde mede, dnt bg de thans loopende onderhan delingen over Painir Engeland niets zal doen zon der acht ti^ geven op de eisohen van Afghanistan en China. De sultan zal in het voorjaar eene commissie van onderzoek naar de Aziatische provincies zenden, ten einde den toestand dezer provincies^ te verbeteren. Het door Wharton op het adres van antwoord voorgestelde amendement, betreffende den nood van den landbouw, is met 272 tegen 232 stemmen ver worpen. Keir Hardie opperde het denkbeeld in een amen dement de teleurstelling uit te drukken, dat de troonrede in geen enkel opzicht melding maakt van den nood op ngverheidsgebied, en dat geen wetten worden aangekondigd welke spoedige hulp aan werkloozeu beoogen. De Regeering bestreed dit amendement als een votum van afkeuring, waarna het met 276 tegen 109 stemmen werd verworpen. De Berljjnsche correspondent van de Times acht de verklaring door dr, Petri in het provinciaal bestuur van het Ryksland te Straatsburg afgelegd, van groot gewicht. Dr. Petri, die tevens lid van den Rijksdag is, drong aan, dat het Rijksland zooveel mogelijk geljjk sou worden gesteld mot de andere Duitsohe staten en dat de uitzonderingswetten, die nog bestaan, langzaraorhund zonden worden afgeschaft, om aan hel Rgksland, dat zijno plichten als lid van het Duitsohe rijk trouw vervullen wil, dezelfde richten te geven, als aan de andere Duitsohe staten. «De politiek van protest, zeide hij, behoort tot de geschiedenis. Misschien leeft in de harten van som migen het stille verlangen, dat de kaart van Europa, wat Elzas-Lotharingeu betreft, herzien worde, maar zulke verlangens moeten wijken voor de vurige hoop, dat do vrede gehandhaafd blijve". Het was opmerkeljjk, dat deze rede met groote ingenomenheid aangehoord en levendig toegejuicht werd. De leden vau het proviuoiaal bestuur, die vroeger heftig geprotesteerd zouden hebbéfe tegen zulk eene betuiging van geheohtbeid aan Duitschland, zwegen thans. Blykbaar hebben vele onverzoenlyken het Rgksland verluien ea vele DuitsoRora zioh in Elzas-Lotharingen nedergezet. Voor hut nieuwere geslacht, dat sedert 1870 ontstond, is de vroegere band mot Frankrijk slechts oen overlevtring, en de oudere lieden schikken zich door de kracht der gewoonte langzamerhand in den toestund. Het schijnt dat keizer Frederik gelyk had, toen hy zeide: //Wy moeten niet al te ongeduldig zijn. Ik voor my zal tevrodeu zijn als het Rijksland binnen een mensohonleeftjjd met rijn lot verzoend raakt." Uit Lissabon wordt gemeld gemeld, dat d<T alge- meene opinie schijnt te zyn, dat de positie van het Kabinet onhoudbaar is tegenover de besluiten der fl- nancieele commissie, Do premier* verklaarde echter daaraan geen gewicht te hechten en voornemens te zijn aan te blijven, totdat een votum van wantrouwon hem tot ontslag dwingt. Te Madrid hebben de republikeinen een talrijke bg- eenkomst gehouden welke door al de voornaamste partijhoofden werd bijgewoond behalve Castelar. De ueeren .Salmerou, Pi y Margall, o. a. hielden toespra ken, aandriugeqde op samenwerking van allo republi keinen, en ook «op ondersteuning vau de Portugeesche geestverwanten, opdat men eenmaal tol samebsmelting van Spanje en Portugal als federale Republiek kou komen. De geschiedenis van de niet bgzonder gelukte Spaausche Republiek ligt nog wat te kort en daardoor te vast in het geheugen, om nu alweer reclames te maken voor zulk een ouderneming. Zitting van Woensdag 8 Februari 1892. De volgeude poraonen zgn veroordeuld wegens Verkoopen van sierkun drank in het klein zonder de vereischte vergunning. P. H. L., te Gouda, tot 50 of 10 dagen hechtenis. Verkoopen van sterken drank in het kloin zonder de vereischte vorguuning twee maal gepleegd. M. J. van der H., te Gouda, tot 2 geldboeten elk van 5 of 3 dagen hechtenis voor elke boete. lo. Openbare dronkenschap. 2o. aan het bevoegd gezag opgeven van een valsehen Daam. W. J. K., te 's Graven huge, tot eene geldboete van f 1 eu eene van f 3 of 2 dagen hechtenis voor do le eu 3 dagen hechtenis voor de 2e boete. Spelen op straat inoi geld gepleegd door een persoon boneden 16 jaren met oordeel der ondorecheids. W. E., te Gouda, tot 0,50 of 1 dag hechtenis. In den winkel voorhandon hebben van afgekeurde of niet geijkte maten en gewichten. G. W., (Tiondeweg), A. V., (Zeugestraat), J. F. H. de G., (Lange Tiendewug), W. van den H., (Kei zerstraat), allen te Gouda, ieder tot 0,60 of 1 dag hechtenis C, M. S., (Kleiweg), M. Zwed. P. W. van E., (Turfmarkt), J. de B., (Jaagpad), L. van W\, (Lnngo Tienduweg), allen te Gouda, ieder lot 1 of 2 dagen hechtenis; P. P. S., (Lange Tiendeweg), te Gouda, tot 2 of 2 dagen hechtenis. Openbare dronkenschap.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2