v* V \T Buitenlandse)! Overzicht- roodvonk enkel bij de politie. De Bondsraad en de afzonderlijke regeeringen kunnen de verplichting ook tot andere beamettelgke ziekten uitstrekken. Tot aangifte zgn verplichtde geneeskundige die den zieke behandeld, en voorts ieder ander die de zieke behandeld of verpleegd, het hoofd van hot ge zin, ieder meerderjarig lid van het gezin, do overige familieleden, degeen in wiens huis het geval voor komt, en wel de vgf laatsten in volgorde, als de voor gaande ontbreekt of verhinderd is. De arts of vroedvrouw is verplicht van elk geval van kraamvrouwenkoorts aangiite te doen bij den geneeskundigen ambtenaar. De aangifte moet door den directour of zijn plaats vervanger geschieden bg gevallen in ziekenhuizen, gestichten, gevangonissen enz., on door den schipper of vlotvoerdor als op schip of vlot een geval zioh voordoet. De aangifte geschiedt schriftelgk of mondeling; de politie geeft op aanvraag kosteloos kaarten ter invulling af. Gevangenisstraf tot 2 jaar of boete tot 1500 mark toe wordt bedreigd wegens overtreding van verbods bepalingen tegen uitvoer, wegens het gebruiken enz. willens en wetens van besmette kleederen enz., voer tuigen of gereedschappen róór deze ontsmet zijn. Wordt iemand ten gevolge der overtrediug ziek, dan staat er een straf op van 3 muanden tot 3 jaren. Een boete van 10160 mark en hechtenis van ten minste 7 dagen staat op verzuim van aangifte biunen 24 uur; op weigering om den gem. ambtenaar toe gang te verleeuen, de wottelgke verrichtingen te laten doen, of inlichtingen te verschaffen; op het gaven van onware inlichtingen; op verzuim vuu de voorgeschre ven verplichting van aanmelding bg aankomst uit een besmette plaats, i op overtreding van audero voor schriften. i De andere bepalingen handolen over het consta- teeren der ziekte, de maatregelen van bescherming, de schadevergoedingen en algemeene voorschriften. In zake het hooger beroep door het bestuur van het waterschap Grool-Mgdreoht ingesteld tegon het vonnis der Utrechtsche rechtbank, waarbij de staat van kennelijk onvermogen, waarin dat waterschap bg een vroeger vonnis verklaard was, is opgeheven, heeft het gerechtshof alhier verklaard, dat die be schikking der rechtbank niet vatbaar is voor hooger beroep. Het appèl is niet owtvankelgk verklaard op grond dut hg, wiens faiilietiterklaring op eigen verzoek is geweigerd of door de rechtbank ten ge volge van verzet door derden is te niet gedaan, volgens de bepaling van art. 791 W. v. K. en eene geves tigde rechtspraak de bevoegdheid mist om van die uitspraak ie komen in hooger brroep. t'it de nadere beschikking blijkt, dat een waterschap eerst dan in staat van kennelijk onvermogen kan worden verklaard, wanneer door gebruikmaking van du middelen van exeoutie, welke de wet aan de hand geeft, alle in het waterschap gelegen omslagplichtige gronden hut eigendom van het waterschap geworden zijn. In het centraalstation van den hoog gelegen Pensyl- vania-spoorweg te New-York is een inrichting aan gebracht, die de reizigers op gemakkelijke wijze naar boven voert. Dit geschiedt nauieiyk door mid del van 12'/| meter breede ijzeren platen, die door schruniereu zijn verbonden en, in helling geplautst, als oen riem zonder eiud worden voortbewogen. De en kosten dubbel, liij kou burgerlijk bestaan en ging langzaam voort. Toen 't huurcontract ten einde liep, kwam de ad ministrateur vuu zgn landheer hem op een goeden dag meededen, dut m'nheer do pacht met 100 moest verhoogen, omdat 't den pachter zoo goed ging. De stumpert maakte tegenwerpingen, muur hg werd redelijk gauw voor 't dilemma geplaatstbetalen of er af. Die mijuheer had geen tonnen, maar miljoe nen in de wereld en toch moest er nog 100 van zoo'n stukkert geplukt worden omdat 't hum zoo goed ging. Zoo'n voorbeeld is niet eeuigje hoort er rnanr zelden vau, want du kranten zwijgen er over. Hoere, hoere, wat is 't een Wbor! zegt vrouw Holsma bezorgd. Hoor 't eens waaien. En wat is er eeu geloop langs den weg, je zoudt zeggen, dat er wat te doen is. Wat zou er te doen wezeu antwoordt baas Holsma luchtig. Laat maar waaien! Wo zitten hier veilig, zoolang onze oude kas» maar rechtop blijft staan. Nou ja man, maar als er eens brand kwam met zulk weer. Ik mag wel eons achter bij de kachel kijken of 't vuur goed gedoofd is. 't Was te wcuaohen, dat er een brandje kwam zegt Sugdcr met een qyitischen lach M n lieve merisoh, dan kwuni er volop werk voor je man. Zou je dat niet plezierig vinden fk wqu, dut we vuu avond eens een mooie illuminatie in de Hoofdstraat kregen, liefst bij m'nheer Hulst, mevrouw Schriele snelheid is slechts 20 meter in de minuut, zoodat het bewegelijk vlak zonder gevaar ook door kinderen vrouwen en ouden van dagen kau wordeu betreden. Dwars over de platen liggen handen van caouthouk tegen hel vallen en uitglgden. Aan de kanten bo- vinden zich leuningen. Men behoeft dus slechts beneden op de helling te gaan staan en wordt dan, zouder dat men verder te klimmeu heeft, naar boven gevoerd. Met dit toestel kunnen ruim honderd personen te gelgk naar het perron worden gebracht. Het bestuur der Maatschappij tot bevorderiug dor Bouwkunst beeft eeuige vragen auu de afdeelingen gezonden, ter behandeling in hare vergaderingen. De voornaamste zgn In de latere jaren ziet moe aan gebouwen soms minder werk gemaakt van een sprekende kroonlijst. Vrageheeft zulk eene kroonlijst eeuige aesthetische waarde Kunnen aan hare toepassing bezwaren zijn verbonden, en zgn die bezwaren ouoverkomenlijk P Wat valt er, bij g#vels van gebouwen, te zeggen lo. over meer dan ééue baksteeukleur in vereenigiug met gehouwen steeu P 2o. over het gebruik van ver glaasde steunen, verglaasd aardewerk en kunstmatig gekleurden onverglaasüen steen P Welke zijn de voor- en uudeeleu van hul stelsel van openbare aaubesieding tegenover dut van uitvoe ring in eigen beheer De gewoonte leidt, er toe, dat besturen bij aau- bestediug, slechts in bgzondere gevallen uitgezonderd, steeds liet werk aau don voor het minste bedrag in- schrgvenden aannemer toewijzen. Ware het niet wenschelijker op de bekwaamheid en soliditeit van den aannemer te letten? Wat is uw oordeel over de regeling dienaangaande, vastgesteld in de //alge meene administratieve voorschriften voor het uitvoeren eu onderhouden van werken ten behoeve van besturen en particulieren, uitgegeven door de vereenigiug van burgerlgke ingenieurs In deze voorschriften wordt o. a. voorgesteld De guuning vuu het werk of van de leveriug ge schiedt aau dongene van de laagste drie inschrijvers wiens inschrijving het meest aannemelijk voorkomt, zonder verpliohting om roden vau de gedane keuze te geven. Wanneer bij den besteder bezwaren be staan om het werk aan een der laagste drie inschrij vers op te dragenwordt een hurbesteding ge houden, wuurbij deze drie inschrijvers niet meer als gegadigden worden toegelaten. Deze uitsluiting heeft geen plaats wanneer herbestediug gehouden wordt om redenen buiten de personen of omstandigheden der luagste drie insobfijvers gelegeu. Wanneer de besleder oordeelt, dal een wanver houding bestaut tussobeu een der luagste drie in- sohrgviugen en de raming wordt daarvau den be trokken inschrijver binnen acht dagen mededeeliug gedaan, met uituoodiging ziju inschrijving toe te lichten. Wanneer oen der laagste drie inschrijvers te kennen geeft zich in zijne berekening vergist te hebben of blijkt, kan de besteder de bedoelde in schrijving als niet ingekomen beschouwen. In de Nieuwjaars-beschouwing vau de JPest-Indiër wordt het volgende gezegd Ten aanzien vau den grooten landbouw kan niet worden getuigd, dat die zelfs eenigszins is toegeno men veeleer valt het tegendeel waar te nemen. Van de nu reeds zoo schaursch geworden auikor-planta- en d'r gelijken. Wat zonen ze henepen gezichten trekken, wanneer hun mooie kasteelen eens naar be neden rammelden. 'tZou potssakkerloot de moeite waard zgn, ha, ha, ha En hij slaat van louter genoegen met de vlakke hand op zijn knie dut het davert. iComt baas, ver volgt hg luidruchtig, d'r is nog een beetje in de flesch, laten we dat maar opnemen, anders verschimmelt 't nog. 't Wordt miju tijd ook, ik moet naar moeder de vrouw. Ik begrijp er toch niets van, zegt vrouw Holsma opstaande. Hoor eens wat een geschreeuw. Half angstig slaat ze 't ovorgordijn een weinig terug. Over 't dorp hangt oen roode, vurige gloed, waarvan de weerschijn iu het vertrek dringt. - Jezis, er is brand, roept ze verschrikt uit, ter wgl ze 't gordijn met oen ruk weer dichtslaat. WatteP Waar! Bij wie schreeuwt baas Holsma naar zijn duffel grijpend. Snjjder is de deur al uit, zijn halfje in den steek latend. 't I» in de Hoofdstraat, schreeuwt hij nog in den gang. Baas Holsma volgt hem op den voet uiet den eenen arm in zgn jas en zgn pet op drie haren. Nauwe lijks buiten, werpt een windvlaag zijn hoofddeksel weer in den gang, zoodat hij met ongedekt hoofd de straat op vliegt. Jan alleen behoudt zijne kalmte. Uit voorzorg j trekt hij een ouden broek vau zijn vader over den ges toch ontviel er ons weer een, do plantage «Goud mijn. Zoowel de productie van suiker als van cacao bleef lager dan iu 1891, terwjjl aan koffie slechts ongeveer 1000 KG. meer werd verkregen. Daarentegen begint men in de goud-industrie vooruitgang waar te nemen de uitvoer bedroeg ruim 200,000 gram meer dan bet vorige jaar en steeg zelfs hooger dan sedert 1883 het geval was. Ook aan balata werd in 1892 ongeveer 2000 KG. meer uitgevoerd. Was dus de toestand van den landbouw niet op beurend, men verzekert ods dat gegrond uitzicht be staat om in het nieuwe jaar op grootere productie te rekenen. Niet alleen bet feit, dat aau goud meer werd uit gevoerd, kan als een gunstig teeken beschouwd wor den, maar vooral de omstandigheid, dat al moer en meer er naar gestreefd wordt, dat de ontginning van mijnen in deze kolonie te geraken, die, zoodra het daartoe komt, noodzakelijk tot meerdere ontwikke ling leiden moet. Met uitzondering van de in de eerste helft van het jaar geheerscht hebbende influenza, die slechts onder de lijders van meergevorderden loefiijd slacht offers maakte, moet worden erkeud, dat de kolonie in het afgcloopen jaar den ouden roem handhaafde, steeds van epidemieën verschoond te blijven, zelfs ook wanneer vele naburige West-Indische koloniën daarmee werden bezocht. Echter mag bij bet be spreken van den gezondheidstoestand niet worden verzwegen, dat de malaria iu Nickerie van ernstigen aard geweest is en de longontsteking ook in de stad een zorgwekkende uitbreiding heeft gehad. Naar aanleiding van een bericht, dat te Laren (N.-*H.) "oor ruim 700 een antieke staande klok met zeer gecompliceerd meohaniek en prachtig speel werk werd verkocht, welke daarna voor 1200 weer is overgogaan in handen van een Engelsehmnn, zegt het vakblad «de Horlogemaker" Voor oen kunststuk als bovenstaand bericht doet vermoeden, is zelfs 1200 genu overdreven prijs, wil men namelijk rekenen met de werkelijke waarde, berustende op den tijd, dien een kunstenaar noodig heeft om het te vertuardigen. Wanneer zulke klokken ooit fabriekmatig vervaar digd waren, dan kon men den thans genoemden prijs inderdaad als hoog beschouwenmaar als loon voor gecompliceerde uurwerken, rustende in fraaie noten houten, soms ingelegde kasten, waarvan alles uit de hand vervaardigd werd, gepaard met beduidonde voorschotten, kan zelfs 1200 uiet als een overdre- veu beloouing worden beschouwd. Gewoonlijk werden die werken tusschentijds door bekwame uurwerkmakers gewrocht eu daarna door gaans voor veel lagereii prijs, dau de vervaardiger in tijd en voorschot had opgeofferd, verkocht. Wij kunnen niet zeggen, ooit twee staande klok ken precies aan elkander gelijk te hebben gezien. Daarom mogen we aannemen, dat men geen bestaande werken namaakte. Ongetwijfeld ging er dus bij het vormen eener g6heel nieuwe samenstelling veel tijd verloren met het nemen van proeven. Men mag daarom veilig aannemen, dut ééa werkman, zelfs hij een onverdeelde toewijding, ongeveer twee jaren noo dig had om een gecompliceerd werk gereed te heb ben. Stelt men voorts, dut 100 werd vereischt voor een fraaie kast eu aan verder materiaal, dan zijnen, ondelerwgl met een half oor luisterend naar de vermaningen zijner moeder, om zich niet in gevaar te begeven. Daarna verlaat oolc hij haastig 't huis. Moeder Holsma blijft alleen achter. Zenuwachtig trippelt ze 't vertrek op en neer, ont steld luisterend nHar het angstige geschreeuw buiten en het woeste gehuil van den storm, zonder zich voor de tweede maal te wagen aftn hot schrille ge zicht van deo vurigen hemel. II. Brand Wie huivert niet bij het akelig grootsche schouw-» spel van een rossigen vurigen hemel, die in zijn roo- den gloed over grooten omtrek de jobstijdiug ver kondigt, dat het vuur een offer vraagt P Wie ijst niet bij den aanblik eener woeste vlam menzee, hoog opschietend en breed uitslaand naar alle1 zijden, een wilden heksendans uitvoerend op de muziek van den wind en zich mot ontombare ver nielzucht werpend op de gewrochten der monsc'henP Wie siddert niet hij liet aanschouwen van een reusaohtigen vuurgloed, aangeblazen door een mach tigen, woest huilend-n stormwind, die de vlamroeu, dreigend met dood en vernieling, opvoert tot hoog in do lucht en een dwarrelenden vuurregen waaier vormig uitspreidt over ziju omgeving. (Hordt vervolgd.). bou de werkman per jaar slechts 550 voor zich kunnen rekenen. Vergelijkt men nu dit loon met de prjjzen die mee voor goede antieke schilderijen betaalt, dan zal men moeten toestemmen, dat zelfs 1800 eon zeer ma tige som is en dat men ook tegenwoordig voor geen minderen prgs zulk een kunststuk zou kunnen ver vaardigd krijgen. Dat do prgzen, gewoonlgk voor staande klokken gesteld, steeds, onder de werkelijke waarde bleven, wordt bewezen, doordat niemnnd zich waagt aan eeu hernieuwde vervaardiging. Men arbeiddo vroeger toch veel meer dan tegenwoordig louter uit liefde voor de kunst, en men wilde zioh de ervaring van een oud spreekwoord getroosten, dat leert, dat «de kunst niet wordt betaald." Vrijdag jl. ontving een ingezetene van Yzendijke drie visitekaartjes uit Breda, Priusenbage en Bgsbor- gen eu twee brieven uit Bozendaal (in Noord-Brabant) en Lobit, alle liet postmerk van 13 Januari 1893 dragende, die de reis naar Noord-Amerika haddeu meegemaakt en van daar teruggezonden waren. De brief uit Rozendaal bevatte eeuige honderden guldens wuarde aan order. De misslag heeft vermoedelijk op de lijn VlissingunRozendaal plaats gehad. Verleden jaar had aan hetzelfde adres eene dergelijke vergissiug plaats met een brief uit Tilburg. In Rusland heeft de ingenieur Podolsky aange wezen, hoo van de sneeuw nut kan wordeu getrok ken in :len zomer. Na sterken sneeuwval moet men karrevrachton naar eeu hoog gelogen plokvvoeren, daar vaststarapen tot eon vusle ijsmassa en deze be dekken met stroo, zund, mest of aurde. Aldus blijft de ijsmassa maanden lang aanwezig en smelt eerst bij de groote zomerhitte, als er het meest gebrek aan water is. Wegens de hooge ligging kan men den waterloop naar verschillende kanten leiden. Postvalken. Het schijnt, dat een Russisch officier er in geslaagd is, valken af te richten voor het overbrengen vau berichten. Bij postduiven verge lijken, bieden deze vogels verscheidene voordeelen aan; de duif kan met eene gemiddelde snelheid van ongeveer 40 kilometer per uur gemakkelijk 400 kilometer afleggen, terwgl zij een kilometer in de minuut kan doorklieven. De grootste snelheid, die men bij haar beeft waargenomen, is 60 kilometer iu ééu uur. Maar die snelheid kan als zeer zeldzaam beschouwd worden by de valken daarentegen is zij de gemiddelde. In zgn belaugrgk werk La faucon- Herie au moyen-dge et dans les temps Modemes haalt de heer d'Auhusson er verschillende voorbeelden van aan, hoe bijv. een valk, die vau de Canarisohe Ei landen naar don hertog van Lerraa iu Spanje gezon den werd, in 16 uur van Andalusië naar Teneriffe terugkwam en dus 1000 kilometer had afgelegd, of wel 62 kilometer per uur. Datzelfde cijfer kan wor den aangenomen als do geuoiie snelheid van roof vogels. Terwgl men de postduiven gewoonlijk niet zwaarder belast dan met een vracht van 1.6 gram, hetgeen de heer Smoiloff met goed gevolg beproefd heeft, zonder dat de snelheid der vlucht er door verminderde. Nog in audeie opzichten wint de valk hot als postbode van de duif: hij ontmoet op zijne reis iniuder gevaren en wordt zelden het slachtoffer van een storkereu roofvogel dan hijzelf; ook stoort hjj zioh niet aart slecht weder. Met bijen en zwaluwen heeft men ook wel eeus de proef genomen; maar zonder goed gevolg, vooral wat de bijen betreftmaar ook de zwaluw is te toer om aan alle weêrsgest'eld- heid blootgesteld te kunnen worden, eu het gaat met te/groote moeilijkheden gepaard om haar goed af te/richten, dan dat men zich er vtel van voorstelt, om haar op den duur voor het overbrengen van berichten te gaan gebruiktn. In de oudheid heeft men nog eeneu anderen vogel gedresseerd, namelijk den raaf. En volgens Aelianus bezat Marres, koning van Egypte, eene zeer goed gedresseerde kraai, die prompt brieven bracht naar do verschillende rich- tingen die men haar aanwees. Toen de kraai stierf, plaatste Marres te barer nagedachtenis een gedenk steen. Een der geuoodigden o"p de jongste hoffeesten te Berlijn, schetst het «genot" aan zulk eeue hoo^e eer verbonden in de «Köln. Zeit." De gasten moeten slipt op tijd, d w. z. zoor veel te vroeg komen. Hoo lager iu rang zij zijn, boe eerder zy moeten verschijnen. De zalen waarin zij in bepaalde orde moeten wachten, zijn prach tig, maar toen zij werden gebouwd, was het ni»t voorzien, dat ooit eeu zoo groote raenscheu- massa er zich zoude verdringen. Bovendien is de verbinding tusaohen dentalen zeer slecht. De zalen baden iu een zre vau licht, dank zij het groote aantal lauiponhoe later het echter wordt, hoe grooter natuurlijk de warmte, en hoe sleohter de lucht, die men moet inademen. Daarbij komt, dat het meerendeel der gasten niet ge woo u is langen tyd to staan, terwgl hier bijna allen 5, 6, of 7 uur laug moeten staan en wachten, en de ervaring leert eerst wat dat wil zeggen. De tong begint aau het verhemelte te klevenmen weet dat op de buffetten schatteu ijju' verzameld om honger en dorst te stillen. Maar het naderen der buffetten is een kunststuk, en hel genieten van het gekregene een nog grooter toer. Bovendien is het voor de meeste gasten onmogelijk iets te zien van hetgeen er plaats heeft en waarvoor zij zijn genoo- digd. Eindelijk kan men vertrekken. De gasten hebben het zalige gevoel een avond aan het Hof te hebben doorgebracht, maar de majesteiten hebben zjj nauwelijks gezieu en moe en uitgeput verheugen zij er zioh op, huiswaarts te koeren, waarbij hun echter nog eerst eeu nieuwe beproeving wacht: het terugvinden der rijtuigen. Hier zoekt een hoogwaar- digheidsbekleeder zijn vrouw, elders zoekt er oen zgn dochter en tegen 12 uur keert de familie naar huis terug, dat zij reeds voor drieëu voor het feest had moeteu verlaten. Er heerschte, toeu het besluit van do Raadkamer bekend was geworden, eeue groote levendigheid in de beide Fransche Kamers. Rouvier, de eeuige der beklaagde afgevaardigden dia buiten vervolging ia gesteld, werd door talrijke vrienden omringd, die hem hunne sympathie kwamen hetuigoii. H.-tzelfde was in den Senaat het geval met de drie senatoren Devès, oud-minister, Albert Gre'vy eu Léou Renault. Het was alsof er eeu zucht van verlichting in den Senaat was opgegaan. Van groote beteekenis is do beslissing der raadka mer omtrent den oud-minister Routier. Bljjkhaar is ook in zgn geval niets van omkooperij gebleken. Dat hij gelden der maatschappij voor een staatkundig doel heeft gebruikt, is eeu geheel andere zaak. An- dri6ux zal intusscben den strijd tegen Itouvier uiet opgeven. Aan een vertegenwoordiger van Figaro verklaurJe hij, hem zoolang te zullen vervolgen, tot ook Rouvier en zgn medeplichtigen voor het hof van assises terechtslaau. Reeds is gisteren iu de Kamer deze zaak ter sprake gebracht, waarbij de Regeering nadrukkelijk do on afhankelijkheid der rechterlijke macht hundhuafde. Cavainuac betoogde, dat het land moot breken met do sliuksche finauoieele politiek, welke thans in de Paauma-inaatschappij veroordeeld wordt. De totduever verkregen resultaten zijn niet voldoen de om der publieke opinie voldoening te geven. Verder gispt spr. eeuige praktijkeu, welke door de regeeriug bij de verkiezingen werden toegepast. Spr. stelt de volgende motie van orde.- «De Kamer, «besloten de Regeeriiig te steunen bg het tegen gaan van omkooperijon, eu besloten te beletten dat de door haar veroordoelde praktijken der Regeeriug weder voorkomen, gaat over tot de orde van deu dag.,, Langdurige toejuichingen De minister van binneufandsche zaken Ribot valt Covaignac bij. Wg' kunnen zoo zegt hy ous met voor de kiezers vertoonec voor eu aleer recht is gedaan. Ue Kamer zal moeten erkennen, dat do Regeeriug niets heeft nagelalen om gerechtigheid te verkrijgen. Ik ben zoo verkluart Spr. verder bereid alle maatregelen te nemen, welke de Kamer zal goed keuren. Ribot vereenigt zieh daarom met de door Cavaignao gestelde motie. Jaurt-z stelt eeu andere motie voor, maar de Kamer geeft dun voorraug aan de motie-Cavaiguac, welke met 446 tegen 3 stemmen wordt aangenomen. De Kamer besluit de rode en de motie van Cavaig nao te doen aanplakken. Men zegt, dat de Regeeriug de eerste gelegenheid zul aangrijpen om aau do Katner een votum van ver- trouweu te vragen. Bourgeois wilde na afloop der zitting van heden reeds ziju ontslag nemen, tuaur bet ge'ukte zijn vrienden hom over te halen, dat niet te doen. Men heeft by bet uitbreken vuu de epidemie in het zwaargelui8terde Hamburg in Duitsohlapd de leomte gevoeld van Let ontbreken van een Rijkswet ovi ral had men verschillende bepalingen, of ook wel geen bepuliogen. Men is terstond aan het werk ge gaan om in de behoefte te voorzien, eu tAans is bij den Bondsraad ingediend een Rijkswet op de be smettelijke zipktön, die weldra deu Rijksdag zal worden toegezonden. Het eerste artikel luidt iu hoofdzaak aldusElk ziekte- eu elk sterfgeval van cholera (aziatisohe) vlekkeutyphus, gele koorts, pest (üosteracbe builenpest), pokken, alsmede elk geval, dat de verdenking van een dezer ziekten opwekt, moet worden aangegeven onverwijld aan de plaatie- Itjko politie en vroegtijdig aan den fungeerenden arte elk eiektogeval van darmtyphu», diphtheritii (oronp daaronder begrepen), febris recurrens, ilyeen- tene, roodvonk, onverwijld aan do plaatselijke poli tie. Bjj besluit van den Bondsraad kan hetzelfde voor nadere besmettelijke ziekten worden voorge- schreven. De volgende vier artikelen schrijven voor wio tot uitgifte verplicht is, waarbij eoo afzonderlijke bepaling roorkomt ten opzichte van kiaambedkoorts. Dan volgen een dortigtel artikelen over het opsporen der ziekleo, de maatregelen tegen besmetting, scha devergoeding enz., en in eenige slotartikelen de straf bepalingen. Dezo bedreigen tot 2 jareo gevangenis straf tegen bet overtreden van verbod vao uitvoer, bet gebruiken of laten gebruiken van besmette voor werpen, vonrdat zij gedesinfecteerd zijn, vaar- en voertuigen daaronder begrepen. Bij verzaohtende omstandigheden kan geldboete lot 1500 M. de de- vangeuisatraf vervangen. De gevangenisstraf kan tot 3 jaron klimmen, wanneer len gevolge van de ver boden handeling een derde besmet wordt. Mot geldboete van 10 tot 150 M. of hechtenis van ten minste een week wordt het niet of te laat aangeven gestraft! evenzoo bet bemoeilijken van het onderzobk van den iungeerenden politiearts of handelingen in Btrgd met de voorschriften der overheid. Men ziet i do strafbepalingen zjjn zeer zwaér, wellicht te zwaar, omdat meo bier te doon heeft met een materie, waarvan oen groot deel van bot publiek niet veel weet en ook niet weten wii Do loden van de rechterzijde van Kamer en.Seuaat in flelgie zyn gisteren ochtend in bet Palah Je la Matioa vergaderd geweest om vau gedachten te wis se en over de definitief aan te nemen gedragslijn in zake do herziening. De vergadering was zeer talrijk bezocht en werd voorgezeten door baron 't Kint do Koodenbeeke, president van den Senaat. De geheele zitting is in beslag genomen door drie redevoeringen van de hoeren Boernaert, Woeste eu Nothomb, en fleett nog tot gaan resultaat geleid. De minister Beernaort beeft verklaard, dat de regeeriug onveranderd bare voorstellen handhaaft Hl) drong er op aan dat de reohterzijdo toch een* stemmig er haren steun aan geven zou. Wat dé kiesbevoegdheid aangaat, handhaaft do minister eene breede combinatie van den woningcensus en bet oapaoiteitonstelselhjj zeido veel te hechten aan de verplichte stemming eo aan do evenredige vertegen woordiging Ten opzichte wan do organisatie van den Senaat vereemgde hjj zioh met de besluiten der bgzondere commissie, welke voorstelt het behoud vad do leeftgdegrena vau 40 jaar voor do verkiesbaarheid en do verlaging van den oensus van verkiesbaarheid, benevens de keuzen te doen door hetzelfde kiezers- korps als de Kamer. De heer Woeste hield evenzoer vast aan ziine vroeger verkondigde denkbeelden. Het is eene dwaling zeide hg o. a., de herziening te willen tot stand brengen met de uiterste linkerzijde. De eenig conser vatieve oplossing i, ie vinden in een overleg tusscheu de rechterzijde eu de gematigd-liberalen. De heer Northomb eindelijk betoogde, dat het algemeen kiesrecht de wensch is des lands. Hij ontkende dat de uiterste linkerzijde onverzoenlijk is- immers zij hoeft zich herhaaldelijk bereid verklaard den minimum-leeftijd van 25 jaar, de voorwaarde vau eeu tweejarig domicilie en het meervond stem recht voor de huisvaders aan te nemen. De redevoering van deu heer Norfhomb lokte zeer •eveudigo protesten uit. Morgen zal de discussie worden voortgezet en zoo mogelijk met een votum eiudigen. Het ziet er treurig uit in Portugal; Diaz Ferreira's financieel plan is geheel verminkt te voorschijn ge komen uit ile finauoieele commissie der Kamer die alle voorgestelde heffingen van levensmiddelen schrapte en een ondercomraissie belaste met het voorstellen van besparingen in de afzonderlijke ministeriëu: een openlijk bewgs van wantrouwen, dat hot ministerie- Furreira zich echter niet hoeft aangetrokkeu. Oliveira Martins, die o. a wegens zgn voorstel, dat inet d« buitenlandsche schuldeischers onderhandeld zou worden, de eenige is, die tegen de willekeur der regeering opkomt, viel haar gisteren heftig aan- hij beweerde dat zij liever dadelijk dan na een paar'jaar failliet wil gaan. Zoolang het tegenwoordig kabinet aan 't bewind is gelooft men niet dut zgn voorstel bfelreffeude du buitenlandsche schuld zal worden aun- geuomen. Ook in de Ituliaanscbe Kamer is gisteren een in terpellatie gedaan. Belangrijk was hetgeen de minister van buitenl. zaken «an den afgevuardigde Comeniant- woohide betreffende Caprivi's verklaringen in de Duit- sche lege room missie. De miuister merkte op, dat de Duitsche legel-macht krachtens de nieuwe wét eerst over 20 jaren haar volkomen ont wikkelingzou hebben bereikt. Daaruit blijkt, dat geen vrees voor het te genwoordige de Duitsche regoering geleid heeft deze versterking der krijgsmacht voor te stellen.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2