;ch. G d. i,” 5008. Zaterdag 11 Februari. IG 1893. ÏEL. S T F. IT Z. k ZN. BINNENLAND. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» Ie eer adjre- trijzen FEUILLETON. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. (EBNTKRAAD van II. Ier resp. national ition de z. enz. De prjjs per drie maanden ia 1.25. franco per poet 1.70. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelpka met uitsondering van Zon- en Feestdagen. el 50 ets. *1, Coiffeur. TUIJLL. e INTEE- IEÜWE Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. irtussoben ,:~t en 3.—. bricatie iker van per 5 ons G M. 114. bouwen om, belemmert. I ten van hersteld. ADVERTEN TIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. KuldeeU, dagen tyd iste pjjn te gevoeligste GOUDA, 10 Februari 1898. Van de aangeboden gelegenheid om gratis brood met melk te gebruiken werd heden morgen door 342 kinderen gebruik gemaakt. Bij kon. besluit is aan C. W. Kruisheer, wed. O. Mansvolder le sluisknecht bij do Mallegalsluis te Gouda een pensioen verleend van/188. Heden nacht is van een schuit in de kolk der Mallegatsluis liggende te water geraakt M. van der B., die gelukkig spoedig door 2 agenten van politie is gered. Een paar uur daarna is de schuit door dien hij dwars in de kolk kwam te leggen, ge zonken. V) De breede Hoofdstraat van het dorp, hel verlicht door hoog ópschietende vlammen, levert een tooneel van grenzenlooze verwarring. Honderden menschen met verwilderd voorkomen, uitgedost in de meest phantastische kleeding, krioe len met klagend geschreeuw handenwringend, door- elkaar, verbysterd van schrik en ontsteltenis. Gillende kreten van woeste jonge vrouwen met loshangende haren of fladderende mutsen, ruw voor uitdringend tusschen de mannen smeekend angstge- «chrei van oudere vrouwen en kinderen, den baaien rok over het hoofd, zich verschuilend aan den lykant der huizen bulderend geschreeuw van stoere man nen, in groffe werkkielen, het ruwe, doorgroefde ge laat hooggetint door den roesen vuurgloeden daar tusschendoor het huilend geraas van den stormwind, het geknetter der vlammen en het gerinkel van bre kend glaswerk en vallende dakpannen. Aan de overzijde der straat staat een groot ‘men- bel mag'zijn in lichtelaaie. x Breede dwarrelende vlammen slaan uit alle vier Mr. A. H. Koning, te Finsterwold, heeft omtrent zijn denkbeeld rot ’t stichten van een «party van orde* in de locale bladen nog een kleine opheldering gegeven. «De partij van orde*, schryft hy, «eerbiedigt ieders overtuiging. Zy bemoeit zich niet met poli tiek. Zy, die de socialistische beginselen zyn toe gedaan, kunnen zich met volkomen recht bij haar aansluiten, mits zij langs wettigen weg, die beginse- GOUDSCHE COURANT. Daar moot gehandeld worden! «De spuit, de spuit”, gilt het in de ooren der half versufte autoriteiten en door duizend monden herhaald davert die kreet door het gansche dorp. De gemeente-opzichter is de eerste die tot bezin ning komt. Aan het hoofd van een troepje mannen met bylen gewapend, baant hij zich door de tuinen en over de erven een weg achter de brandende ge- 1, alles vernielend wat de vrye passage De communicatie tusschen de beide helf- het dorp is in enkele minuten vólkomen Voort ylt hij roet z’n staf, om de twee spuiten te balen, terwijl bij een paar zijner getrouwen beyel geeft de klok te kleppen. De toren is weldra bereikt. Bij gebrek aan een sleutel wordt de poort open gerammeld. Twee mannen snellen naar het klokke- touw. Een forsche ruk slechts en de noodkreet uit de metalen keel galmt over het gansche dorp, door dringend tot ver daarbuiten als een gillende bede om hulp. ’t Vooruitzicht van den aanstaanden strijd tegen het al verslindend element, waarin weldra bondgenoo- ten zullen opdagen uit alle oorden, brengt de ver lamde toeschouwers tot bezinning en de gemoederen tot kalmte. In een oogenblik is er een vry willige burgerwacht gevormd, dio het terrein van den brand zooveel d >enlijk afzet. De burgemeester bereelt, de hrand- gebracht, waarop afzonderlijke paviljoens van 1, 2 en 3 vertrekken met veranda’s toegang hebben, waardoor voor eiken patiënt de gelegenheid bestaat om zijne vrijheid te behouden en toch in gelyke temperatuur bet overdekte park te kunnen bereiken. Verder is het plan aan dit laatste de eet-, speel-, lees- en conversatiezalen gelijkvloers te verbinden en daarvoor in het front een afzonderlijk gebouw te plaatsen, waarin bladen van allerlei soort, pneumatische en electrische toestellen, gymnastieklokalen, enz. in ruime mate zullen worden aangotroffen. Eindelijk is er nog een oecouoraie-gebouw (keuken en wasaöherij) aan toegevoegd, in verband met de corridors, en bovendien een afzonderingsgebouw. De lengte van het terrein, zijnde meer dan 400 meter, wordt aan de einden geflankeerd door eene directeurs-, en eene dokterswoning, waartusseben een voorplein ontstaat, dat op het zuiden ligt en door de gebogen corridors wordt ingesloten. Drie corridors zyn zoo ruim gedacht, dat deze te vens als wandelplaatsen voor de patiënten kunnen dienen en daartoe de noodige afwisseling zullen aan bieden. Een eigen boerderij zal in de bonoodigde zuivel producten, onder toezicht van een veearts en bacte rioloog, voorzien. Hilversum gaat door deze grootache onderneming, die aan menig patiënt eene reis naar het buitenland zal besparen en wellicht vele vreem delingen zal trekken, eene goede toekomst tegemoet. Omtrent bet op te richten zomer- en winter kurort te Hilversum lezen wij in de Opmerker (Bouw kundig weekblad) het volgende In den laatsten tijd kwamen herhaaldelijk berich ten in de nieuwsbladen voor omtrent een te stichten sanatorium te Hilversum volgens de plannen van den architect A. L. van Gondt en naar aanleiding daar van kunnen wij mededeelen, dat inderdaad het voor nemen bestaat, om daar een zomer- en winterkuur- oord op të richten, dat bij zomer een dicht dennen- bosch tot wandeling aanbiedt en dos winters eene verwarmde serre van groote afmetingen (60 bij 100 metes, en evenredige hoogte), waar de boomen en planten als in den zomer tieren. Daarmede in verband zijn gebogen corridors aan- De inzending van advertentiën kan gezciiieden tot oen uur dee namiddags van den dag der uitgave. JJLSDL.^IU!JB*fe-L^- I "I. weer, dat de visscher, wiens .netten vernield waren, dit toeschreef aan opzet of onhandigheid van zijn concurrent, die omgekeerd weer beweerde slechts' door omstandigheden genoodzaakt de reep te heb ben gekapt, om erger averij voor beide partijen te voorkomen. Het getuigenverhoor liep natuurlijk over verschil lende technische zakert, waarbij voor de zooveelste maal bleek, hoe moeilyk het voor niet-deskundigen is, zich eene voorstelling te maken van toestanden op zee, vooral de scheepstermen inzonderheid die bij de viaschers in gebruik gaveu meermalen aan leiding tot misverstand. Het resultaat van het zeer langdurig getuigenhoor was en bleef, dat de Engelsohen volbielden dat kap pen van do reep onnoodig wasde Hollanders dat zy, wilden zij vaartuig en bemanning redden, kap pen moestenhetgeen de geboorde deskundigen, aannemende dat de verklaringen der Hollandsche visschers omtrent wind, ligging enz. juist waren, be aamden. De officier van justitie vorderde ontslag rechtsvervolging. verdiepingen dwars over den weg. voortgezweept door den woedenden stormwind, die huilend door 1 stegen en dwarsstraten giert, de naastbijzijnde hui zen overstelpend met een regen van brandende vuur klompen. Slechts oen oogenblik en ook het tegenover lig gende gebouw, een deftig heerenhuis vat vuur. Een akelig angstgeschrei stijgt ten hemel, hoog uitklinkend boven het rumoer der razende elementen. Verlamd van ontzetting staren honderden menschen in de vuurzee, die hen telkens verder achteruit dringt en een muur van vlammen opstelt over de J geheele breedte der stsaat. De belendende huizen worden door de bewoners ontruimd, alleen 't kost baarste hunner have reddende. En niemand onder de woelende menigte denkt er aan, de verlaten ge bouwen binnen te dringen, om de prijsgegeven have aan de roofgierige vlammen te betwisten. Er wordt letterlijk niets tot redding beproefd. De burgemeester, staat aan den anderen kant van den vlammenmuur, wezenloos in de vuurzee te staren, die elk oogenblik dreigender aanzien verkrygt. De brandmeesters omringen hem, leunend op het teeken hunner waardigheid, gejaagd overleggend wat er ge daan moet worden, om het dorp voor volslagen ondergang te behoeden. En intusschen grijpt het gloeiende vlammenmonster, ondersteund door den immer krimpenden stormwind, steeds verder om zich. Twee kapitale gebouwen aan den lijkant, drie aan den windkant staan in volle vlam. Bij vonnis van het kantongerecht te 's-Graven- hage werd M. V., schipper le Scheveningen, vrijge sproken ’Vtnr'ÜW navolgende feit, hem ten laste gew iegd dat hy op 9 Maart 1891 als gezagvoerder van het Scheveningsche vaartuig 8ch. 2, visschende iu de Noordzee buiten de territoriale wateren, de reep heeft doorgesneden van de netten van een Engelsch visschersvaartuig, waarin hij met zijn vaartuig ver ward zat, zonder toestemming van den Engelschen gezagvoerder. De ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht die de veroordeeling van den bekl. tot 10 dagen hechtenis had gevorderd kwam van deze vrijspraak in hooger beroep en dientengevolge werd deze zaak gisteren voor de arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venbage behandeld. Onder tal van getuigen werden met behulp van een tolk ook twee van de Engelsche vissqhers ge hoord en de oude quaestie rees ook in deze zaak LSj

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1