De Kieswet in Burgerplicht. Bultenlandsch Overzicht. Ira wenachen te verwezenlijken. Alleen,'zy (lie ran revolver en dynamiet de voorkeur geven, zij die blyven vasthouden aan het programma [te Zwolle opgesteld, zullen bij de party van orde geen ateun vinden. Het ia by de jongate heratemming in Leeuwarden warmer toegegaan, dan men dit in ona land, vooral by tuasobeutijdacbe verkiezingengewoon^ia. Men achryft daarover aan het tibl.: „Na eene beweging gedurende ruim drie weken wegens de verkiezing van een lid der Tweede Kamer, zooals die bier nog nooit by vorige vorkiezingon is waargenomen, volgde beden den dag van deepening der stembriefjes een spanning, welke tot alle klas sen der maatschappij was doorgedrongen. Op straat en in huis, overal was de herstemming bet onderwerp der gesprekken. Aan berekeningen omtrent den uit slag geen gebrek. Reeds om 9 uur, by de opening van de zitting van het stembureau, drongen de men- schen naar de groote raadszaal, waar het stembureau was gezeten. Gaaudeweg was niet alleen de publieke tribune geheel vol geworden, maar was bet ook op de trappen, die naar de zaal leiden en iu de ruime vestibule stampvol geworden, zoodat er geen door komen was. Tulryke groepen wachtteu daarom het bekend worden van den uitslag vóór en bij bet stad huis af. Toeu do opening der stembriefjes waé af- geloopen eu do voor deu heer Gerritsen gunstige uitslag bekeud was geworden, ging er van deu kaul der radicalen een luid gejuich op, en toeu was hel een stormloop naar hot telegraafkantoor, dat, naar wij vernamen, een paar honderd telegrammen betref fende dun uitslag wyd en zijd had over te seinen." Ook in Amsterdam was de belangstelling niet ge ring. In de Tydiugzaal vau de Telegraaf, waar elk half uur de stand werd opgegeven, verdrong zich heel den dag een talryk publiek. Toen de uitslag bekend werd ging er een luid hoerah op van de aanhangers vun den gekozene. Terstond werd toeu in de Tijdingzaal het portret van den heer Gerritsen opgehangen en daarnevens eeu teekening vau Braakensiek, speciaal voor die gelegenheid vervaardigd, dat hem voorstelt met een Jonge Friezin aau deu arm (de radicale partij), eu daarnaast de oude heer Troelsira met moeke (de li berale party). De officieels weg ia toch inderdaad een langdradige weg. Verleden jaar Juli richtte zich een indisoh militair te Breda, gegageerd met 238, tot deu minister van Koloniën, wijl hem f 9.75 korting op sijn gagement is opgelegd, daar hij iudertijd borg is gebleven voor eeu pupil, zoon vau oen overleden iudisch militair, die het, naar het schijnt, in ons fusulitide niet al te best moet hebben laten liggen. Wat nu echter hiervan zij, onze Joris Goedbloed wacht nog altyd reikhalzend op eeu beslissing, want de minister heeft wel geantwoord dat zijn verzoek- schrift tot opheffing vhu do korting aan den gouver neur-generaal in Indië ter advies was opgezonden, doch deze sohyut het „haast je langzaam" in toe passing te brengen, daar v. B., zoo heet onze sol daat, tot nu toe noch van den gouverneur-generaal, noch vun den minister van Koloniën iets naders heeft vernomen. In 7 maanden kau met toch zeker wel advies uit Indië krygen. Met recht mag dus ook in deze zaak geconstateerd worden, dut de offi- cieéle weg eeu langdradrige weg is. BL wachts en de politie maken ruim baan voor de twee brandspuiten, die door houderd sterke armen voort getrokken, ratelend aankomen op het tooneel hunner werkzaamheid. In eeu oogwenk zyn de slangen ontrold eu vast geschroefd. Aan water is geen gebrek. Nog één minuut en de opstuiveude vlammenzee zal van tweo kanten wor den aangetust Porapers vóór! schreeuwt een der brandmeesters en om eenige ordo te schepper, in den chaos van meu&chen begint hy eenige namen af to lezen bij het helle licht der vlammen. Niet pompen, jongens I schreeuwt een ruwe stem, die hoog boven 't gebulder van den wind en het suizend geknetter der vlammen uitklinkt. Laat branden, mannen, 't Is godverdommo in'nheer Hulst z'n paleis. Stuuk het werk! gilt eeu andere slotn. Eón vonk is voldoende om den brand to stoken in een smoutend vuur. Alsof de duivel vaart in die ontstelde inensohen* massa, gilt het eensklaps aan alle kanten: «Laat branden I laat branden staak het werk De burgemeester staat handeuwringend voor het oproerig gepeupel, onmachtig om het woeste gehuil te overschreeuw?!* eu de opvlammende hartstochten van het gemeen in bedwang te houden. De wanorde slaat over tot een formeel oproer de uiting van lang onderdrukte volkswoede^ die drei gend gericht wordt op den burgemeester en z'n Het ergste van alles is intusschen, dat een arm diommel de dupe dezer langdradigheid is, daar hem tot nog toe die 9.75 vac zyn kwartaals-pensioen wordt iugebouden. Bjj de Commissie tot hulp van Werkloozen te Amsterdam ziju tot dusverre meer dau 3500 aau- vragen ingekomen, een cijfer, dat belangryk hooger is dan men aanvankelijk gedacht had. Het onder zoek der aanvragen heeft geregeld plaats en dage- lyks wordt ondersteuning uitgereikt. Als beginsel is aangenomen, dat voornamelijk ge zinnen met kinderen geholpen worden. Vrygezellen moeten wachten, totdat blykt, dat de kas ook hunne onderateuuing gedoogt. Ook worden alleen die per sonen geholpen, die een bepaald vak uitoefenen en door de tijdsomstandigheden buiten werk zyn, het geen niet kan gezegd worden vau sjouwerlieden eu losse werklieden. Het stoomschip Schiedam van de Ned. Am. Stoom vaartmaatschappij, is Woensdag te Queenstown in ontredderden toestand binnengevallen. De eerste stuur man geeft vau het gebeurde hot volgende verhaal: «Drie dagen nadat wjj Boulogne verlieten, kregou wij geweldig weder en reusachtige golven over het dek, toeu wij plotseliug don 28sten Januari 's morgeus 6 uur eeu verschrikkelijkeu schok voeldeu over de gausche lengte van het schip. Blijkbaar had de schroef legen eeu hard voorwerp geslagen, waardoor de schroefas was gebroken. De duisternis belette te oudertoeken, op wat soort van voorwerp wij gestooteu hadden. Maar de kapitein gelooft dat hul eeu drijvend wrak geweest moest zijn. Oniniddollyk werden machines stil gezet en zeilen gehescheu, terwijl wij koers zetten uaar Queens town, dut op een afstand van 900 mijlen van het punt verwijderd lag. Gedurende vier dageu zeilde de Schiedam voort, terwijl deskuudigen de schroefas repareerden, onder voortdurend onstuimig weder, hetgeen het werk natuurlijk zeer vertraagde, terwijl het schip* herhaaldelijk weigerde naar het roer te luisteren. Ken aanvankelijk voldoend herstel der schroefas maaklo hut deu vijfden dag mogelijk 36 uren luugzaam voort te stoomeu, toeu andermaal de schroefas brak, hetgeen weder het hyschen der zeilen noodzakelijk maakte. Eeue nieuwe reparatie daarvan bleek niet bestand tegen den golfslug, want de schroefas brak ten derden male, eu uu onherstelbaar, omdat de leus der as ook gebrokeu wus. Overigens heeft het schip geen schade, behalve dekschade. De Schiedam moest* dus voort- zeilen eu maakte vier knoopeu' in het uur, ondauks zwaar wedet. Een Liverpoolsch stoomschip, Strabo genaamd, bespeurde du noodseinen der Schiedam Vrijdag en bood aan, baar naar Queeustowu te slee- pen, waarvoor de kapitein echter bedankte, tevens den gezagvoerder der Strabo verzoekende, het ge beurde te Liverpool mede te deeieu." Uit Monster meldt men: Door de bioembolleitkweekersvoreeniging alhier is besloten, de groene veiling vau dit jaar te doen hou den door den heer Puurdekooper, uit Noordwijk, eu den notaris Reynen te 's-Gruveuzaude. De veiling zal ruim tlOU groot bedden zijn. Door een der ledeu werd de weuscheljjkheid be toogd van eene veraudering iu du veilingsconditiën. Deze bevatten id. gewoonlijk de bepaling, dut direct trawunten als vertegenwoordigers van den vrekkigen rijkdom. Ternauwernood ontkomen zij aau de ruwe handen van het gepeupel door langs den nieuwen verbiudipgsweg te wijkeu naar de andere helft der straat, waar in tusschen een duizendvoudig hoezee opstygt, nu de eerste breede waterstraal sissend (in het vuur valt. Enkele getrouwen werpeu in do haast eon barricade op tus8cheu de puiuhoopen en de aaugrenzende vaart, om de oproerige massa den doorgang te be twisten. Gelukkig vraugt zij geen doorgang, maar richt zich nuur de brandende irebouweu, om met levens gevaar de prijsgegeven have der rijke bezitters te plunderm. Aan de andere zijde van den brand wor den alle krachten ingespannen om het vuur te be teugelen. Op bevel van de brandmeesters worden twee huizen, die nog maar weinig van het vuur geleden hebben, ontruimd om omvergehaald te worden. Eeu bejaarde vrouw, blykbaar tot den defligen stand behoorende, loopt met fftdderende huren han denwringend door de krioelende menigte. „Jezis, duar hê-je mevrouw Schriele,roept Snij der, die met buns Holsma eu Jan te midden van een troepje arbeiders volk staat, waarvan enkelen met lange brand haken gewapend zjjn. Mevrouw Schriele wringt zich tusschen do mannen door en klemt zich vast aan baas Holsma, die er, met z'n rooden zakdoek om 't hoold gebonden, alles na den toeslag de bollen staan voor rekening en risico van den kooper, wat voor dezen echter, daar hij dikwyls in een audere plaats woonachtig is, een vry bezwarende bepaling is. Het is voor den verkoo- per veel gemakkelijk het toezicht op de verkochte bollen uit te oefenen, dan voor den kooper. De voorsteller wilde daarom aan de verkoopers of prin cipalen de verplichting opleggen, tot aan de opneera- dagen voor de geveilde bollen zorg te dragen. Dit onderwerp is reeds vroeger besproken in de afdeeling Oegsgeest der Alg. Vereeniging voor bloem bollencultuur, en werd ook behandeld in de vergade ring der bollenkweekersvereeuiging te Poeldyk. Hoe wel men zich niet ontveinst, dat er voor de verkoo pers wel eenige bezwaren aun verbonden zijn achtte men het te Poeldyk van overwegend belang voor den handel, daar de koopers door de tot heden bestaande bepaling wel eens afgeschrikt worden, en daar be sloten, eeu voorstel tot wijziging van deze bepaling in den aangeduiden zin in te dienen bij den Bond van Westlaud8che bloembollenkweekers, om zoodoende te geraken tot een verandering over het geheele Westland. De vereeniging te Mouster bosloot nu, de bespre king in de bondsvergadering af te wachten en zich aau het daar te nemen besluit te onderwerpen. Een paar dagen geleden trad een vijftienjarige jongen een sigarenwinkel te Brussel binnen en kocht eeu pfckje tabak. Willende betalen, bemerkte hy evenwel, dat hij geen geld genoeg by zich had en nu zei hy tot den sigareukoopmau«Ik heb het geld, dat mijn meester mij gogevon heeft in de work- plaats laten liggen ik zal snel naar huis leopen om het te halen eu laat u zoolang dit kleine schilderij houdeu; ik beu terstond terug. De jongen had nauwelijks den winkel verlatea, toen oen zeer voornaam heer binnentrad en eenige van de duurste Havanasigaren kocht. Als bij toeval viel daarbij zijn blik op het door den jougen op de toonbank achtergelaten schilderij, wat hem den uit roep ontlokte: «Mijn God 1 Wat een kostbaar por tret I Wat moot u daar voor hebben Ik geef er u terstond duizend francs voor." De koopman antwoordde, dat hem het portret niet toebehoorde, maar dat het er eenige minuten geleden door een leerling was nedergelegd. «Goed," zei de vreemde heer, «ik heb tot mijn spijt grooteu haast, maar hier is mijn kaartjezend aIs je blieft den jongen man bij mij in het «Hotel de France" en zeg hem, dat hij, behalve de duizend francs, een goede fooi voor het portret zal hebben. De heer vertrok en de koopman las op het kaartje den naam; Markies Iguace de Valdor, Parijs. Toen de jongen terugkwam, bood de sigarenhandelaar, die natuurlijk zelf graag een goed zaakje wilde doen, 800 francs voor het portret. De jongen antwoordde, dat hij geen recht haJ, bet portret te verkoopen, maar dat hij zijn patroon zou zenden. De patroon, die zooals hij verklaarde, het portret eerst onlangs op eene veiling had gekocht eu van plan was het naar eeu vergulder te zendeD, wilde 500 francs voor het portret hebben, welke som hem na een korte onderhandeling door deu sigarenhande laar werd uitbetaald. Deze begaf zich dan ook zeer tevreden over den gesloten koop naar het „Hotel de France," waar hij tot zijn groote verbazing vernam, dat men daar geen markies de Valdor kende. behalve presentabel uitziet. O herre, baassmeekt ze dringend, red toch m'n kostelijk goed en m'n geld. Verrek met je geld, ga er zelf in, bijt een stem haar nydig toe, maar mevrouw Schriele stoort zich niet aan de grove verweusohing. O God, toe baas Holsmahier hê-je de sleu tels vau de brandkast.... Doe 't niet, Holsma I Beu je bebliksemd, man P 't Huls brandt al, schreeuwen sohorre stemmen door elkaar. Sluit haar op in haar kasteel, dau kun ze zich warmen by 't vuurtje van haar rijkdom, buldert een woesteling, die onverwaoht in hot groepje dringt Een ruwe schaterlach uit twintig ke|en is 't ant woord op de grove scherts Baas Holsma staat weifelend tegenover mevrouw Schriele, verlegou gebaren makend, om zich aan haar dwingend smeeken te omtrekken. Eensklaps verandert 't tooneel. Een jonge daino iu wijden regenmantel gehuld staat plotseling tusschen de woeste inanneu, den lieren blik uitvorschond in het rond werpend. Wat is dat hier? vraagt ze strak. - O God, freulemijn geld, mijn lieve geld keridt mevrouw Schriele, naar hot meisje dringend help mij, freule bier hê-je de sleutels van de brand kast.... Hordt vervolgd.) Gisteren avond had in de zaal Kunstmiu van de Sociëteit Ons Genoegen do aangekondigde opeubare bijeenkomst plaats, uitgeschreven door de liberale kiesvereenigiug Burgerplicht ter bespreking van de ontworp-kieswet van den minister Tak. Er was veel publiek opgekomende zaal was met leden van verschillende politieke partyen, zoowel van hier als van elders, geheel gevuld. De inleider, de heer T. G. G. Valette, begon zijne rede met eene aanhaling van prof. Gort van der Liuden ten betooge, dat elk staatsburger er recht op heeft door zijn stern invloed te oefenen op den gang van 's lands zaken. Het is maar eeu vraag van toepassing van dat beginsel, wanneer elk daartoe zal worden in staat gesteld. De wet van den minister Tak voldoet dus aan een algemeen gevoelde behoefte en dit is zoo waur, dat onderscheideu politieke par- tyeu om stryd zich het vaderschap van die wet toekenuen. Dit is echter zoo niet. Zij is het uit vloeisel van Tak*8 eigen denkbeelden, zoouls hij die reeds vroeger in eene brochuro en iu de Kamer verkondigd hadhet stemrecht voor elk, die in zyu eigen onderhoud kan voorzieu. Van den heer Tak was dus geen ander voorstel te waohten. De inleider ging daarna over tot eene schets van het ontwerp, waarbij hy vooral het licht liet vallen op die bepalingen, die van du tegenwoordige wet geving verschilley. Daurna kwain hij op de van verschillende zydeu geopperde bezwaren. Volgens den spreker kan er van ongrondwettigheid der voorgedragen ontwerpen geen sprake zijneen Neilerlaudsch ministerie zou in naam der Koningin geen ongrondwettige voorstellen doen, terwyl ook prof. Buys geconstateerd heeft, dat er niets strijdigs met de grondwet wordt voorgedragen. Dal h< t tjjdstip der indiening samenvalt met de financië 'le ontwerpen, was niet te vermijden. Voorts verdedigdo hij het groot aantal kiezers, dat op oens geschapen zou worden, met de opmerking, dat geen ander houdbaar stelsel te vinden was; België, waar men reeds twee jaar lang zoekt naar andere kenmerken strekke tot afschrikkend voorbeeld. Voorts is eeu groot getal kiezers op zich zelf geen bezwaur, terwijl niet dadelijk dit getal zal worden verkregen. Spre kers persoonlijke meer iug was, dat er aan de eene zijde te weinig kiezers zouden ziju, daar hy militairen mede zou la'eu stemmen, terwijl er aan de andere zijde te veel zouden zijn, indien men aan geheel afhankelijke personen als b. v. niet bedeelde koop lieden aau de deur, die eigonlijk vermomde bedelaars j zijn, het kiesrecht gaf. Voorts stipte hy andere bezwaren aan, die echter i niet onoverkomelijk ziju, omdat kiesvereenigingen, arbeidersgenoolschappun enz. zullen zorgen voor do 1 juiste toepassing der wet. Zoo b. v. de beoordeeliug van de kennis der caudidaat-kiezers door Burg. en J Wetli.; het opmaken der lijsten van bedeelden door j besturen van liefdudige instellingen; dergelyke bepa lingen kunnen aanleiding geven lot knoeierij, doch de controle der belanghebbenden zal die wel oumo- gelijk maken. In het belang der werklieden wensciite spreker ook de siemtijd van Diusdag 85 uur j veranderd te zien in Zondag namiddag eu den daarop l volgenden Maandag. Wat nu de houding der bestaande partijen tegen over deze wet betreft, erkende spreker dat er overal voor- en tegenstanders te vinden zijn. De meerder heid der liberalen is er voor blijkens de stemming der Unie, maar er zijn ook tegenstanders iu den boezem onzer partij, voor wie de stap te groot is. Bij de Katholieken is Dr. Schaepmau en enkele volgelingen «net do wet ingenomenook kleinere katholieke organen spreken in dien geest; een grooter deel, met de Tijd aan het hoofd, is er tegen. De lieer Ras en het Belgische Kamerlid Northomb ge tuigden in tegeuovergestelden geest. Bij de anti revolutionairen zingt Dr. Kuypor iu zyn orgaan, de Standaard, den lof van deze democratische hervor ming eu zegt dat ieder, ('ie het niet met bom eens is, zijn outslag uit het politieke leven in den zak heeft, hetgeen niet belet dat de heeren Lobman en Beelaerts zich tegen de wet verklaard hebben, gelijk ook Dr. Bronsveld, die Kuyper's houding in overeen stemming vindt met diens geheelen democratischen aanleg. Ten slotte zullen de anti-revolutionairen wtl als één man voorstemmen; althans dit maakt j Cpreker op uit een uitlating van het Fenlooech Week' blad, die in do GoudscAe Courant dezer dagen was i overgenomen. Als voorbeeld van>do christelijke liefde i van een anti—liberaal blad haalt spreker ook nog oen citaat aan uit de Vaderlander, waarin de werk- i beden, die kiezers zullen worden, zijn vergeleken 1 bij een zwerm verwoestende sprinkhanen. Aan het slot zijner rede stelde de spreker de vruag, wat de liberalen van deze wet te wachten hebben. I Hy, qoch iemand, kan daarop het antwoord geven. Wy staan voor het groote onbekende De liberalen "vragen echter niet naar voordeel of dankbaarheid, maar zullen tevreden zyn als zy recht doen aan ieder en daarmede hun plicht betraohlen jegens het Vaderland. Met rene lofrede op de liberale party, die de toekomst met vertrouwen te gemoet gaat, besloot de inleider zyne boeiende rede. Aan het daaropvolgende debat namen deel de heeren Heldsdiugen (Rotterdam), J. J. van Veeleu, H. M. Dercksen, Hoekzema en Ëger (den Haag). De heer Helsdingen begon met het vaderschap der wet te vragen voor de socialisten, daar de libe ralen niet uit eigen bewoging er mede waren geko men maar gedreven door deu schok der socialisten. Wat de wet zelve betreft had hij de volgende be zwaren. lo. Kenteeken van geschiktheid. De wot geeft het heft geheel in handen der gemeentebestu ren, die natuurlijk zooveel mogelijk de partij der wanorde zulleu werenhet couioiratelsel is overigens waarborg genoeg. 2o. Kenteeken van welstand. De uitsluiting der bedeelden is onrechtvaardig, want ieder werkman wordt op zyu beurt bedeeld in tydeu van werkloosheid. Dit staat gelijk inet uitsluiting der werklieden. De minister heeft wijselyk onderwijs enz. als geen bedeeling aangemerkt, anders zouden de ryken, wier kinderen met 12 per week be deeld worden op de scholen, geen kiezer kunnen zyn. Hoe is die uitsluiting der bedeelden billijk, als inon ziet dat een hongerlijdend werkmanskiud iu den tegeuwoordigen tijd met zijn boterham ook het kies recht zijns vaders zou opeten. 8o. Kiesrecht van militairen. Deze behooreu voeling te houden met het volk. 4o. Uitsluiting van niet-belastingbetalors. Onbillijk, omdat een werkman zijn belasting niet betaleu kan. Kiesrecht eu belasting blyven dan uan- eengekoppeld. Daarenboven betaalt een werkmau wel 14 pCt. vau zijn inkomen aan indirecte belasting. Nu kan men wel worden vrijgesteld, maar wie stelt vry? Alweer de partydige regeerders. 6o. Uitsluiting vau gevounisden. Onbillyk, want alle vonnissen zijn niet outeereud. 6o. Wat de uitsluiting der kooplui- bedelaars betreft, die stumpers hebben ook verbete ring noodig' Een grens te trekkei? tusschen hen I eu de arbeiders is niet mogelijk. 7o. De niot-opneming j van het kiesrecht voor den gemeenteraad is een groote fout. I Tot zoover gekomen, werd dezen spreker door j den voorzitter herinnerd, dat zyn tyd verstreken was, l waarop hij aftrad met deu uitroep, dat dan zyn ka meraad wel de andere helft zou zeggen. Die kameraad was de heer Van Veelen; de ruil was echter geeu winst voor de vergadering, dunkt ons. Deze begon met de liberalen te verwijten, dat i zij wel het kiesrecht vooropgesteld hadden, maar zich daaraan niet bielden, nu zij een vermogensbe lasting hadden behandeld. Zij mochten wel een toontje lager zingen, want zij hebben na hun bestuur een berooide schatkisten eeu hongerig volk nagelaten. Voorts achtte hij het eeu beletsel, dat 50 socialen hun nuam zouden moeten opgeven om een candidaat te stollen. De bedelaars mag men niet uitsluiten, want die leven niet vau de rijken, maar van de ar beiders; eigenlijk teren de rijken alleen op hetgeen zij den werkman te veel afuemen enz. Hij acht stemrecht geeu geneesmiddel, want dan zal er ook honger zijn, maar nieoiaud zal dau kuiiucu zeggen ik ben de meester, die regeert. Do liberalen zullen wel doen zich zelf niet zoo in de hoogte te steken verdreveu worden zy toch. De heer Dercksen begon met den heer Valette dank to zeggen voor de nette manier van spreken. I Voorts was hij bly, eindelijk vau de liberalen iels te zien komen, dat goed was. Wie is overigens de antirevolutionaire minister, die beloofd heeft het kiesrecht te hervormen De liberalen hebben ge durende vele jaren getoond niet voor uitbreiding van kiesrecht te ziju, ondauks Thorbeoke's voorbeold. Wat hebbou de liberalen aan het bewind gedaan Veel minder dan de antirevolutionairen, hetgeen j blijkt uit een stuk van den heer Van Kerkwijk, die aantoont, dat de minister Havelaur veel werkzamer was dau de miiiister Luly. Wat do antirevolutio nairen te Leeuwarden betreft, deze hebben verstan dig gedaan, zich te vereouigoii met de radicalen en socialen, omdat zij spoedig de invoering van Tak's i kieswet weuschen. Alle middelen moeten aangewend worden om den tegenstand, vooral iu de le kamer, te breken. De volgende spreker Hoekzema was voor ons onverstaanbaar. De heer Egor dankte de Kies vereeniging en den heer Valette voor dezen leerryken avond hy noemde de indiening dezer wet eeue koninklijke daad en meende, dat deze vergadering zeker wel de wet zou uannemeu. Over sommige aanmerkingen op de wot sprak hij niet, maar hij had een grief legen den spreker, die volgens hem het Christelijk beginsel der Katholieken en antirevolutionairen had gesmaad en in verdenking had gebracht. (Blijkbaar berustte deze grief op misverstaud, gelijk later uit het ant woord van den spreker bieek.) Hiermede aasde lijst der iugosobreven sprekers afge handeld. De heer Valette weerlegde kort en zakelijk alle behandelde punten, waarby hy zeer gelukkige momenton had en de gelegenheid vond zyne mee ningen nader toe te lichten of den tegeustandor de wapens uit de hand te slaan. Wy kunnen hem daarby niet op den voet volgen het bovenstaande moge volstaan om hen, die de vergadering niet bijwoonden, te doen betreuren, dat zy er niet geweest zyn. Wy spreken zeker namens alle Goudsohe liberalen, indien wij de kiesvereni ging en iuzondorheid den spreker dank zeggen voor dezen leerryken eu nuttigen debatavond. Het hof heeft te Parijs wegens oplichting en misbruik van vertrouwen Ferdidand en Charlea de Lesseps veroordeeld tot vyf jaren gevangenisstraf en eene boete elk van 3000 fr., en Fontane en Cottu tot twee jaren gevangenisstraf en eeue boete elk van 3000 fr. Voorts is Eiffel, wegens misbruik van vertrouwen, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en eene boete van 20,000 fr. Het arrest, waarbij de beschuldigde directeuren van het Panama-kanaal tot de reeds vermolde straffen werden veroordeeld, is breed gemotiveerd. Het Hof verwerpt in de eerste plaats het raiddel van verjaring. Met betrekking tot het delict van oplichterij, neemt het Hof aau, dat al behielden de beklaagden, ondanks de ondervondou teleurstellingen, de hoop' dat een kanaal met sluizen tot stuud zou komen', het voor hen in elk geval oumogelyk was aan té nemen, dat do voltooiing in 1890 zou plaats hebben. Het arrest herinnert danrna aan de hersenschim mige verwachtingen, door do heeren De Lesseps en hunne medewerkers opgewekt met behulp van leugen achtige rapporten en lezingen en door de vorming van een denkbeeldig syndicaat. Met betrekking tot de poging tot oplichterij (de uitgifte van Dec. i 887) zegt het Hef dut de beschul digden destyds dezelfde valsche middelen hebben gebruikt. Ten aanzien van het misbruik van vertrouwen neemt het hof aau, dat het niet noodig is dat de ontvangen Bommen tot persoonlijk voordeel van de beklaagden hebben gestrekt, om het bij art. 408 van den Code Péual bedoelde feit in het leven te roepen. Met betrekking tot Eiffel stelt het hof do be schuldiging van medeplichtigheid aan oplichterij ter zijde. Wat aangaat het misbruik van vertrouwen, gaat het Hof de uitvoering na van de overeenkomst van December I8S7, waartoe Eiffel slechts een zeer klein gedeelte van het hem door de Panama-maat- schappij verschafte geld heeft gebezigd. Het urrest vau de Parijsche raadkamer heeft, zooals nailer blijkt, de qüaostie of Kamerleden rechtens gelyk staan met ambtenaren laten rusten en zich bepaald tot de omkooperij. Het arrest moet zeer breedvoerig zyn toegelicht, vooral ten aanzien van Rouvier, maar schijut niet te zullen worden open baar gemaakt. Sommigen der beschuldigden zullen tegen de beslissing iu verzet komen bij het hof van Cassatie en de behandeling van de zaak is dus uiet vóór de eerste zitting in Maart te wachten. Nu de beslissing van de raadkamer gevallen is, zal de Re- goering het dossier van deu rechter van instructie Frauqueville aau de parlementaire commissie van onderzoek overleggen onder dezelfde voorwaarden van geheimhouding als by de mededeeliug van den rechter Prinet. Het besluit der Franscho Kamer ton opzichte van de niotie-Cavaignac tegelijk een goedkeuring en waaiscbuwiag voor de regeering is van groote beteekenis. De meeste repubükeinsche bladen zien daarin het bewijs van een zwenking naar oene gema tigde politiek, steunende op de partyen vau het ceutrum) de conservatieve pers is van oordeel, dat Ribot nu voor den vroegeren minister, den republi- keiuscheu afgevaardigde Cavaignuc, zal moeten plaats maken. Het linker-centrum schijnt weer op te komen, de partij die in do eerste jaren der republiek haar bloei tijd vierde en nu weder de pnrtij der naaste toekomst schijnt te wezen, indien althans de ondubbelzinnige levensverschijnselen, in don laatston tijd door haar betoond (do hervorming van het Journal des Débat» is er één van), niet voorbijgaand zijn. Het liukercentrura omvat de voorstanders van een gematigden vooruitgang; iets als de couservatief-Ii- beralen hier te lande. Het is een gedistingeerde party van patriciërs en académicien»zy is vrijzinnig, verzoeningsgezind in staat on kerk. Zij bedankt de' gewichtigste openbare ambten en heeft, wat van nog meer beteekenis is, een winnonden aanhang bij het jong geslacht. Eene zwenking van de politiek in Frankryk naar deze zijde zou dus strlliir een zuivering zyn. In het Engclsohe Lagerhuis nog altyd adresdebat en vau het einde is zoo weiuig te zien, dut Glad stone reeds met een motie tot sluiting heeft gedreigd. Eergisteren stolde hij voor, den voorrang aan bet

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2