Bultenlandsch Overzicht. Br moest eene onderwijzeres benoemd worden. Mej. A. B to Terwispel Oemeente Opsterlaml) was de «enige sollicitant*. liet D. B. bad braaf geïn formeerd en de voorzitter deelde dan ook mede, dat bet l). B. te Tyoje módedeeHng gedaan had dat ae juffrouw -degelijk ouderwija gaf, en een afkeer bad ranNieuwenhuiurig. Uit bet Weatland wordt geaohreren In bet vorige jaar beeft onze streek groote ver liezen geleden door do gedruktheid van den handel, tengevolge, van de nadering der Aziatiacbe cholera. Het fruit waa dikwijl» bijna onverkoopbaar, en het ia dua geen wonder dat onze tuinder met bezorgd heid het jaar 1898 ingaat, waar door tal vau ge zaghebbende personen voorspeld ia dat ook dit jaar de cholera zich (en waarschijnlijk in nog erger graad) weder zal vertooi:en. Reedt nu doet de vreea voor de ziekte baren invloed gevoelen op den komkom- merbaude!do handelaars kunnen er niet toe over gaan de gewone contracten ipet de telera te aiuiten, met bet oog op de onzekere toekomst van den handel. By ieder, die in het vorigo jaar goed acht heeft geslagen op de omstandigheden, moet echter wel de vraag zijn opgerezen of ligt groote publiek niet wat al te wier aan zijne bezorgdheid eu vreea toegeeft. Het is waar, het overmatig gebruik van ooft en vooral hot gebruik van onrijp ooft wordt door alle deskundigen streng afgekeurd, doch bier staat ook tegeuover, dat vele mannen van naam uitdrukkelijk hebben verklaard, dat een matig gebruik vau ryp ooft niet alleen zal schaden, doch zelfs aan te be velen is. Kii toch, het waa in 1892 of zelfs bet geringste gebruik van fruit genoeg was om den raen- acheu de ziekte op liet lijf te jagen er zjjn zelfs voorbeelden vau geweest, dat. stoofperen (die natuur lek groen geplukt wordeu, doch zeker niet tot een toeataaten zoo maar rauw uit de vuist zullen uit lokken) vau de markten, werden geweerd, omdat, ja omdat de meuscben nu eenmaal licht tot de uitersten overslaan. Ken gevolg \an den slechten handel waa, dat er hier zelfs meer ooft werd gebruikt dan in eeuig ander jaar men kon er immers zoo gemak kelijk aankomen, en zie, in on/e streek heeft de cholera geen enkel slachtoffer gemaakt, heeft ze zich zelfs niet vertoond. Ook dit jaar kan een ^vernieuwd uitbreken der Cesde ziekte ome tuinders onberekenbare schade kenen, en niot alleen onze tuinders, maar allen io ons land, die vau .den tuinbouw moeteu leven. Het weekhlad voor Nederland, hoofdredacteur Air. Sprenger van Kyk, betoogd aan de hand van de Memorie van toelichting, dat de minister Tak zich niet kan laten vinden tut een «gemeen overleg", dat ingrypoude wijziging in zyn kieswet zou tengovolge hebben, daar hy reeds a priori alle andere denkbeel- den omtrent de rogeling van het kiesrecht verwerpt. «Ziet b. v. wat hy zegt van de grondslageu, die velen dierbaar zyn: Het betalen van belasting, «Deze maatstaf iz terecht veroordeeld" Ondenkbaar is het, dat de man die dat schreef ooit te viudeu zou zijn tot eenige rege ling, die het betalen van belaating als grondslag of eea der grondslagen aanneemt. Ik wini/tg. «De onoverkomelijke fout van dezen maatstaf ligt in zyn uimmer weg te nemen willekeur." was den moriaan geschuurd, want den volgenden dag bracht (le moeder alles in den lommerd. Ze lykt in elk geval uiets op do familie, waut de jon ker bemoeit zich nergens mee eu de oude freule kwam by haar leven nooit voor den dag. Ik heb dan ook wel eens hooren vertellen, dit ze een bui- tenbeeutje van den jouker is, maar dat zal wel een praatje zijn. Kn nu wort je allez^ wat ik van baar kan vertel len, besloot moeder Holsma. Jao bleef nog een oogeuhlik op z'n gemak liggen, een romantische geschiedenis opbouwend uit de sim pele grondstof, die z'n moeder hem h^ verstrekt. Daarna stond hy op, gehoor gevend aan do vrieo- deljjke aauraaning zijner moeder. Ily waiohte eu kleedde'sioh inderhaast, gebruikte het outbjjt, dat z'n moeder klaargezet bad eu ging toen op informatie uit, waar mevrouw Soliriele haar intrek had genomen. Hy uam terloops een kijkje op het terrein van 1 den brand, een somber beeld van oubegrijpolyke ver- j woesting, stomme getuige vaa de ontzetteude ver- f uielzuoht der losgelaten elementen. Nieuwsgierigen liepen af en aan over dn natte, beslijkte straat, de 'breede waterplassen oulwykond, (lie hier en daar «uren blijven staan, onmachtig als de doorweekte bodera was om ze te verzwelgen. Honderden toeechouwers hadden zich in groepjes verzameld op het klinkerstraatje en op de bnrdsteo- j nen stoepen der afgebraude huizen, met sombere Da woorden onoverkomelijke fout, laten aan dni- dèlyktaei I eu beslistheid niets to wensohen over. Het' cojnctteUen-steUel «De pogingeu om hierdoor aan hat onrecht van den wouing-uensus tegemoet te komen, hebben steeds gefaald. Zy moeteu tulks doen." Voor iets dat altyd moet falen, zal zeker nooit de medewerking worden afgedwongen. Het Ifuismanskiesreckt wordt in eeue phrase weg gezonden met allerlei andere deukbeolden: «Niets van dat alles kan eeuig recht vestigen lot uitsluiting vau hen, die, om welke reden ook, zoodanig kruteeken niet bezitten." Kort krachtig, eu uaar des ministers meeniug alles afdoende Alles is dus zoover mogelijk weggeworpen, alles behalve des ministers eigen deukbeeKl. Geen «gemeeu overleg" dus dat ingrijpende wij ziging zou medebrengen I Geeu «gemei-n overleg" dat groote vermindering zou ten gevolge hebben van liet getal kiezers dat er uaar het ministerieels outwerp zou zijn. Groote vermindering is zelfs als onrecht beschouwd Zoo «gemeen overleg" iets kan uitrichten, dan moet hei betrekking hebben op de formuleeringdan m iet het dienèu oin weg te nemeu de bedenkingen ont leend aan strijd met de grondwet, zonder echter groote vermindering van het getal kiezers mede te brengeu. Dat is het eenige, het uiterste, waarop met eeui- geu grond te rekenen valt. Al wie op medewerking van den minister van bin- nenlandsche zaken tot meer ingrijpende wijziging,groote vermindering vau het getal kiezers na zich slepende, rekent, geeft zich over aan eau» illusie, die zelfs te gen aandachtige lezing der memorie »au toelichting met bestand is." Verhoogiug van den leeftijd voor den aanstaanden kiezer zou, moent Nederland nog, het eeuige zijn, waartoe de minister wellichtzou zyn te vinden, maar dit zou uaar de meeniug vau mr. Sprenger van Kyk weiuig bevrediging geven. «Ja, als uien absoluut hei getCÏ kiezers zou wil len verminderen, zou het iels beteekeueu, maar het cijfer is toch niet hetgeen den een bekoort, den ander schrik inboezemt. Het is de qualiteit der nieuwe kiezers die velen terwb* of ten onrechte de vrees om bet hart doet sluan. Eu die qualiteit zou niet veranderen, de meerder heid zou uint verplaatst wordeu, zelfs niet doür groote vernoogiug vau het getal vereischto levensjaren. Men zog hei is waar eeuigen uitsluiten, die 't moest yvor ontwikkelen, maar de uitsluiting zou do eeue richting treden zoo goed als de andere. 1 Zou men door langdurige uitsluiting deu lust-ora het kiesreoht uit te oefenen by de meost bedaagden en ordelieveuden uiet al te veel uitdooven? y En dan zij nog oene vraag gedaan Zou het niet wat al te zonderling zyn allerlei, én daaronder belangrijke, betrekkingen toe te vqrtrou-v wen aau mannen, die men uiet eene geschikte oor deelt om ie kiezen Men zal toch. zeker den leeftyd, vereisoht» voor allerlei betrekkingen, niet willen gaan verhdogeu P Eene kieswet te maken, die ziele- al te zeer er toe leent in een bespoltelyk daglicht te worden ge steld wie zuu dit wensohen?" Tou slotte betreurt Nederland bet niet, dat de minister tut transactie weiuig geneigd is, omdat de stryd nu niet langer kan worden ontwekeu maar zal moeten worden gestreden, en omdat transactie gezichten starende over bet tooueel der verwoesting. Vóór heu eeu breede, gapende kloof tusschen de huizen, zwartgeblakerde boomeff op den achtergrond, die hun verkoolde takken treurig in de hoogte sta ken, sprekeuiie beelden vau diepe, naakte slleude. Op den grond puinhoopen zwarte verkoolde stoffen vermengd niet grijsachtige kalkbrokkeu, ver brijzelde dakpannen en bruin geroosterde steenoa, loe van elkaar of vereenigd tot dikke klompen. Verderop verkoolde balkeu en daksparren, gebro ken eu verkoolde meubels, scherven van glas en aardework, woest dooreengeworpen eu tot hooge sta pels opgetast. En daarlusschen door de afgebrokkelde fondamenten der vtrbraude gebouwen, op enkele plaatsen uog een wankelend stuk muur torsende, dat gestut wordt door een halt verteerde balk' of eeu hoog opryzenden puin hoop. Reu ontzettende cbaoe van verkoolde en verbrijzelde voorwerpen, akelig'om te zien. 't Gerucht, dat- er twee marnier, onder de puin hoopen vau mevrouw Schriele'* huis begraven liggen, blykt maar al te waar geweest te zyn. In den vroe gen morgen zyn de misvormde, .onherkenbare lijken van Re slachtoffers dezer ramp opgedolven uit een berg van puin on hout op de plaats, waar eens me vrouw Schriplo's brandkast stond, uie tot een vorm- looien klomp jbleek versmolten te zyn. Jan vernam tegelyk met dit treurige nieuws, dat er op verzoek van mevrouw Schriele reeds nasporingen waren ge- bij de toekenning van kiesrecht weinig goede belooft blijkens de ervaring sedert 1887 opgedaan. In Reckt voor Allen van Dinsdag 14 en Woensdag IK Januari' wordt de uitslag medegedeeld van het referendumdat gehouden ia over de bekende congres- besluiten, te ZwoUe genomen. Dadruit blijkt dat de sociaal-democmtibche party zich o. a. vereenigd heeft met de te Zwolle aangenomen beginselverklaring, waar in het revolutionaire karakter dier partij is uitgespro ken en waarin erkend wordt, dat zij de omverwerping der bestaande maatschappelijke orde beoogt met alle baar ten dienste staande wettige of ouwettige, vre delievende of gewelddadige middelen. De sociaal-democraten beschikken tliaus over de volgeode bladen Recht voor Allen (Don Haag-Amsterdam), De Volks tribuun (Maastricht), Voorwaart» (Arnhem), De Volks- vriend (Zwolle), Het Polkiblad (Leeuwarden), ,De Bildtsche Ct. (8t. Anua-Par.), De Klok (Wolvega), Hollandick Folioblad (Haarlem-Leiden), De Nieuwe lijd (Leeuwarden). De Arbeider (Hoogozai.tl-Sappe- meer), Recht door Zee (Almelo), Morgenrood (Har- lingeu), De Vrijheid (Rotterdam), De Wachter (Gro— niugoo). De twee eerstgenoemde zijn bladen van den Soc.-Dem. Boudmisschien noemt deze ook de Voorwaarts over. Behalve deze couranten worden nog het geïll. tijdschrift Morgenrood en De Sociale Gids uitgegeven eu de couraut der soc.-lsraélieten Ons Blad. Opmerkelijk is het, dat een derde der genoemde bladen, nl. K, in Friesland versohyut. De heer Frederick G. Jackson deelde in de Times vau gisteren medo dat hij voornemens is in den aanstaanden zomer eenen tooht naar Frans-Jozefs- laud te oudernemen, die als uitgangspuut dienen moet voor iét ere tochten, op welke hy, na enkele jaren, de Noorpool hoopt te bereiken. F rans-Jozefeland, door de bemanning van onzo Willem Barents op eene harer reizen gezien, werd door de Oostenrijkse he expeditie vau Weypreoht en Payer in 187274 aangedaan. Deze drong door tot Kaap Fligely, op 82o 8, NB, eu bevond dat het land zich noordelijker dau do 88e breedtegraad uit strekt. De heer Jacksou hoopt op zyu eersten tocht reeds verder, te komen en te overwjAiercu. lu het twqedo jaar dunkt hij op zijn miiïf door te driugeu tot den 84n graad, waar hij weder een station op lichten zal, om in het volgeude jaar, indien het land zich nog verder uitstrekt, op een paarhónderd (Eng.) mijlen vau de .Pool t„ overwinteren. In deu daarop volgenden z"mer moet het doel van de expeditie dan, over land of ter zeo, bereikt kunuen wordeu. De uitrdatiug, die hy medenemen wil, zal zoo licht mo gelijk, doch voldoende wezen om een tiental mannen, waar het reisgezelschap uit bestaan zal, zomer eu winter in bet leven te houden. Sleden en hondeu zpilen niet vorgeteu worden. Tot ondersteuning van zijn) denkbeeld haalt hy de 'gevoelens aau van bekeude yszeevuarders admiraal sir Erasmus Ommauney, admiraal sir George Nares, admiraal Albert Markhuiu eu kapitein sir Allen Young. Allen zyn het er over eens dat Frans Jo- zefsland met een goed stoomschip bijna ieder jaar te bereiken is, eu de aangewezen basis vormt om ver der naar bet Noorden door te dringen. De vroegere plannen om van deu Amerikaanscheu kant door daan naar de overblijfselen der papieren, die in de versmolten brandkast geborgen waren geweest, maar dat men op de plaats niets had kunnen vinden, wat op de overblyfselen van papier geleek. De gemeente-opzichter, die op het terrein aanwezig was om oen aanvang te doen maken met hei weg ruimen der puinhoopen, hielp Jan op de hoogte om trent de verblijfplaats vau mevrouw Schriele, die lydelijk haar intrek bleek geoomon.le hebben in het slot van jonker Otto van lloogendaal. Hij liep dus do straat af, aan welks einde het witgepleisterde front van Jonker Otto's buiteiiplaate door de ontbladerde takken der boomen blonk. Na een wandeling van enkele minuten bereikte hy 't zware ijzeren hek, dat den uitgestrekten slottuin afscheidde van den weg en wendde ;ich om inlich tingen tot den koetsier, die in du poort een luchtje stond te schuppeu. Deze bevestigde, dat mevrouw Schriele op het sjot logeerde, waarua Jan hem oniter een praatje z'n kaartje gaf mot verzoek dit aan den portier te over handigen en tegeu twaalf uur belet voor hem tó vrageu. Jan nam de gelegenheid te baat, om eens uaar den gezondheidstoestand der freule te informeeren, maar de koetsier scheen van niets te weten en Jan moest zich vergenoegen met den schralen troost, (Jat ze haar gewone morgenwandeling in den slottuia niet verzuimd haft. {Hordt vervolgd.) Smith's Sound en andere vaarwaters de Pool te bereiken, worden tegenwoordig als hopeloos be- icboawd. Er %ordt achter nog eene Amerikaansche expeditie op touw gezet over Groenland en eene Noorweegsche, waarbij vau do westelijke stroomen gebruik gemaakt zal worden. Langs den door hem voorgestelde weg hoopt da heer Jackson het doel langzaam, «naar stelselmatig en zeker, te naderen. Blyft echter ook op deze wijze de Pool zelf nog on- bereikbaar, dan is de winst voor de wetenschap, op eene reeks van noord waartsche tochten te behaleo, niet te verwerpen. Electrische luchtspoorweg. De vorige minister president in Engeland, Lord Salisbury, opende dezer dagen den oleotrisehen luehtspoorwog te Liverpool. Deze nieuwe lijn, iu 1889 begonnen, is zeven myien lang en by na geheel van gesmeed ijzer ge bouwd. De sponningen hebben een boogwijdte van vyftig voet en de pijlers dragen een ijzeren vloer, waarop de rails direot zijn gelegd. De beweegkracht voor de treinen en signal™ en het licht voor de 18 stations, worden geleverd in een centraalstation door vier^ Rdwell Parker dynamo's. De wagens sullen 80 a 85 mijlen in het uur afleggen. Het koleuverbruik za! minder dan 7 pond sterling per myl bedragen, terwijl de kosten van hetgehoele ingewikkelde signaaltoestel ongeveer overeenkomen met het loon van een enkelen sein wachter. (Stoo.npost) Tegenstanders eener inkomstenbelasting kunnen zich ook al niet beroepon op „dien goeden ouden tyd." Uit het stof der oude archieven heeft De Navorscher (Nijmegen, H. C. A. Tbieme) een wet opgedolven, vastgesteld door de Staten van Hene gouwen ten jare 1577, waarbü eene inkomstenbe lasting wordt ingevoord tevons belasting op de weelde en het jonggezellenlevon Menigeen mag, onder do tegenwoordige omstandig heden, dus nog van geluk spreken Do hoofdtrek ken der wet waren 1q, Van den landsvorst eu de hooge geestelijk- heul tot de weduwen en weezen, van adel of niet waren allen verplicht hun aandeel by te dragen. Voor do onmondige kindereu ten huize hunner ouders voor de leden van het gevolg, alsmede voor de dienst boden, betaalde het hoofd des gezins of de hoer in wiens dienst zij uaron. 2o. Wie meer dan ééne waardigheid bekleedde meer dan één titel voerde, of meer dan éón beroep uitoefende, was vau eiken post of titel eone bijdrage verschuldigd. v 6 8o. Gehuwden en weduwen zonder kroost moesten het dubbele voldoen van de som, welke voor hen, die met kinderen gezegend waren, gesteld was'. Evenzoo waren ongehuwde jonkmans en jongedoch- ters, boven don leoftijd van 30 jareu het dubboie verschuldigd van den aanslag der gehuwden. %o. Do doctoren en professoren dor godgeleerd heid, der rechten en der geneeskunde stonden gelijk met edellioden, dio geen titel eener heerlijkheid voerden. 5o. De kooplieden waren io drie klassen ver deeld groothandelaars en zij die een degen droegen of wier vrouwen met kap of gouden en juweelen halssinrrac.en gekleed gingen voorname winkeliers als lakenhandelaars, manufacturiers, kruideniers, apothe kers, handelaars in vetwaren en dergelijke; eindelijk de kleine winkeliers. flo. Renteniers, logementhouders, herbergiers en wynhandelaars werden geacht tot denzelfden stand te behooreu. 7o. Alleen voor de kinderen der kleine ambaohts- en handwerkslieden, werd uitdrukkelijk vrijstelling verleend, evenals de van aalmoezen levendon, en de bedeelden natuurlijkerwijs waren uitgesloten. 8o. Wie de belasting op eeno of andere wys trachtte te ontduiken door te lage of door valscbe aangifte, moest het dubbele van do verschuldigde" ■om yoldoen. Men schryft uit Apeldoorn Sedert eeuigen tyd is hier een quaestie aanhan gig, die uit deji aard der zaak veel belangstelling wekt, reeds voor eenigen tyd voor bet kantonge recht alhier is behandeld, en in de afgeloopen week in hooger beroep voor do arrondissements-rechtbank tc Zutfon heeft gediend. Het betreft het jachtrecht van de heerlijkheid Het Loo. De eigeuaar van eeu stuk grond oefende daarop zolf het jachtrecht uit, daar hy beweerde dat die grond viel onder de uitzonderingen van art. 5 van hot souverein besluit v'au 8 Februari 1815. Door den kautonreohter werden de heeren W. (vader en zoon) tot geldboete of gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitio by de arrondissements rechtbank te Zutfen vorderde in hoofdzaak beves tiging van het vonnis van den kantonrechter. Uit spraak 15 dezer, Do quaestie loopt hoofdzakelijk over lo, Valt die grond onder de uitzonderingen bij voornoemd sonverein lx sluit bepaald 2o. Zoo dit al het geval mocht zyn, heeft dan nog de eigenaar van den grond recht daarop zelf te jagen De eerste vraag is als van zelf moeilyk to boaut- woorden, vooral om de vrij alaemeene uitriru&'ngeu in het souveiein besluit in juiste toepassing te bren gen. i Het tweede punt moet door den kantonrechter ontkennend zijn. beantwoord, waarop dan ook hoofd zakelijk de opgelegde straf moot zijn gegrond. Omtrent Awton, een van het beruchte Panama- klaverblad, leest men in een Duitsch blad de vol gende bijzonderheden Artou bad in den aanvang van zyn loopbaan veel schuldenlater, toen hy door allerlei schurkerijen in goeden doen was gekomen, hield hy ervan, oude schulden met veel vertoon te delgen, waaneer hy dacht daarmede zyn voordeel te kunnen doen, zij het ook slechts als reclame 7oar zyn.... eerlykheid. Zoo dineerde hy eens op een avond in een der giootste restaurants van Parys. Toen du gar«;on hem de rekening aanbood, bedragende 17 frank, voegde hy hem toe:, «Dat moet niet 17, maar 4017 frank zyn." De kellner, meenende met een krankzinnige te doon te hebben, riep den restaurateur. „Ik ben aIdus «eerlijke" debiteur zich voor. «Ik lieb indertijd, vóór den oorlog, bij u eeue schuld gemaakt vlin 4000 frank." En den kellner vijf bil jetten van 1000 frank toewerpende, ging hij heen met de woorden: «Het kleingeld is voor jou."- >rtou heeft in Brazilië eea jeugdig meisje gehuwd, die hom drie kinderen schonk. Het oudste is een zoon, die thans te Beauvais zijn militairen dienst plicht vervult. Ziju twee dochters, 16 en 18 jaren oud, wonen met de 'rnooder te Parys. Ook zijn mbo- der ts sedert den dood van haar man naar Parys getrokken en heeft bij buar schoondochter haar intrek genomen. Gedurende alle phrnsen van zyn avontuurlijk leven heeft hy steeds intieme betrekkingen met zyn familie onderhouden, en ook nu nog zendt hy haar de gewone inaandelyksche ondersteuning. Die «liefde" voor zyn familie belette hem totussohen uiet, toen zyn middelen het hem veroorloofden, eeu ergerlnk even te leiden, zoodat zijn naam in zekere Parijseho kringen bekend is als de bonte hond. Na een reis naar Panama, waarhoen hij door de Dyuamiet-Maatschappij was gezonden voor zaken, terugkerende naar Parijs, mhakte hij aan boord ken nis met Charles De Lesseps. Toen in het jaar 1885 de Panama-premieleening aan den horizont opdook, zocht Artou zyn vroegeren reisgenoot op eu bood zyn diensten aan. De Lesseps verwees hem aar baron Reinach. Deze had tyne taak in drie deelen gesplitst: zyoe persoonlyke vrienden, met wie hij nch^ voorbehield de noodige besprekingen over „za* iu te h0U(ieiJvoorts zokef«4nvloedrijke personen, welke hy aau de handen van Cornelius Herz toe vertrouwde, en eindelijk het gewone parlementaire «uitschot dat moest worden gewonnen. De bear- buiding van dit laatste terrein werd aan Artou over- gelaten, en te dien einde wgrd eene som van frank 1,000,000 te zyner beschikking gestold. Maar men vergat by de onderhandelingen den oud-minister Barbe den dirocteur der Dynamiot-Maatschappij, dte, buiten zicbzelven van kwaadheid dat hij was voorbijgegaan en dat men heto ziin Arton wilde ont nemen, Reinaoh overstelpte met \erwyten en bedrei- gingen. Rrinaeh werd bang, en het drama eindigde met de bekende cheque van 500,000 frauk, die Barbe's toom aanmerkelijk tot bedaren braobt. Arton s leuze waa: «Omkoopen, zonder te vernede- ren. Het ging dan ook meestal zóó in zijn werk, dat hij de afgevaardigden, die hy'ip vdecouloirs der Kamer had leereq_ kennen, te "diiieeren noodigde. Aan het diner ging het zeer lustig toe. Op een gegeven oogenblik begon Arton van de Panamazaak te spreken, eene nationale onderneming, waarbij veel beurzen belang hadden, en die men niet mocht laten mislukken. Daarna werden de andere „zaakjes" af gehandeld. Arton sloeg zijn „cliënten" eene operatie voor, die steods gelukte; de afgevaardigde streek de l°ai wnder het minste gewetensbezwuar op, en* het zaakje was in orde. Gedurende zijn operatiën stond Arton in voortdurende verbinding met Reinach. Hy vertelde dezen alles, plleen niet do oamen vau hen, met wio bij onderhandeld had. Reinach daarente gen deelde Arton ook de namen van zijn cliënten mede, want hy stelde in Artou een onbegrensd ver trouwen. Als belooning voor z(jn bemoeiioge^'kreeg Arton fr. 500,000 die op zyn rekening iu de bank Offroy figureeren. Nadat de Panarof-aangelegenheid was afgewikkeld, wierp Arton zich in een reeks andore „zaken"'va:i den meest verschillenden aard. I Tal van anecdoten zyn in omloop orer de ver- kwistende wyze, waarmee hij het geld liet rollen. Niet minder dan twee millioen bracht hy door. Op zekeren dag, toen hem het „kleingeld" begon te ont breken, nam hy uit de kas der Transvaal-Maat- schappy een „voorschot." Dit werd ontdekt, en Artou, door een aanklacht bedreigd, moest de vlucht nemen. Eerst ging hy naar Engeland, waar hij on der den naain van Beckmann een pas kreeg, waar mode hy een reis door alle landen van Europa maakte. r In Rumenië leefde hij onder den naam Rad burn. Van daar vlood hy den 24n Jan. jl. naar Krakau, enz. na den dood van Reinach, in wiens „ster" hij geloofde, begon Arton zich minder beha- gelyk te gevoelen, ,'t Is eeu vloek," aldus liet hij zich. uit, „dat alleu, die aan Panama raakten, op gelyke wyze worden getroffen." Mogo dit ook te zynen opzichte spoedig door zijn arrestatie in vervuiling gaan IR den omtrek van het Engelsohe Lagerhuis was Maandagmiddag een dichte menigte bijeen, welke verschillende afgevaardigden, die zich naar de zitting begaven, toejuichte of uitjouwde. In de zittingzaal heersen te reeds vroeg grooio lovendigheid. De zitting werd te 8 uren geopeud. Alle tribu- ues waren bezet en bet geheele corps diplomatique was aanwezig. Gladstone zeide bij de indiening van het Home- Rule-ouiwerp in hoofdzaak het volgende Het opper bestuur blijft aan het Ryksparleraeut. Het Iersche Parlement, dut in Ierland zal worden gevestigd, zal zich alleen met zuiver Iersche zaken bezighouden. Hel Iersche Parlement sal uit twee Kamers zijn samengesteld. De eerste telt 48 leden, gekozen door kiezers, die oen jaarlijktche huur van 20 pd. et. betalen en van wie ieder slechts een stem heeft. I)e tweede L03 afgevaardigden, gekozen naar het tegenwoordig kiesstelsel. Het is hun geoorloofd ook in hot Lagerhuis te zeteleu, maar zy moeten be- paaldelijk voor de Iersche Tweede Kamer gekozen zyn. De rechters zyn onafzetbaar. De zittingen van bef Iersche Parlement zullen 1 Sept. een aan- raug nemen. Een nieuw politiekorps zal worden opgericht en het tegenwoordige gaandeweg worden opgeheven. De Iersche vertegenwoordigers in het Rijksparlement zullen worden verminderd tot 80, in verhouding tot de bevolking van Ierland. De Onderkoning zal voor 6 jareu worden benoemd en de geheele uitvoerende macht bezitten. Hy zal worden ter zyde gestaan door eeu uitvoereud comité van den lersohen geheimen raad. Op voordraoht van dit comité zal de Onderkoning do wetten goed keuren, met inachtneming van de lastgevingen van den souverein. Op geloofsbelijdenis zal by de keuze ven een Onderkoning niet gelet worden. De wet gevende macht zal op byzoodere wyze aan da min derheden gelegenheid geven zich te uiten. De duur van het wetgevend tydperk is op 6 jaron bqpaald. De Iersche afgevaardigde in het Ryksparlomenl zal het recht niet hebben mede te stemmen over lo. wetten of voorstellen, welke* werkiug tot Groot- Britanuiö is beperkt 2o. over finanoieele wetten, welke alleen Groot-Britaunië aangaan8o over alle andere oredieten, dan die welke dienen voor zaken, welke het gansohe Ryk betreffen. Ierland zal een evenredig deel in d£ Ryks-uit- gaven bydragen, en men gelooft, dat, daar de Iersche douane-outvangsten 2.870,000 pd. st. bedragen, deze som hut aandeel van Ierland vertegenwoordigt. De uitgaven voor het Ryk worden op 50 millioen begroot. De Iersche douane-ontvangsten zullen door Enge land wordeu beheerd. Het bedrag der accijnzen daarentegen zal door Engeland worden vastgesteld en door Ierland werden geïnd. Indien deze voorstellen worden aangenomen, zegt Gladstone verder, zal het Iersche bestunr aanvangen met een bate van 520,000 pd. st. Gladstone eindigde met het Huis aan te sporen deze wet aan te nemen, om het verledene te doen vergeten. Op een opmerking van Clarke antwoordde Glad stone, dat do zaak van het grondbezit gedurende drie jaren aau het Ryksparleraeut ter beslissing blijft. De Staudard zegt dat Gladstone's Home-Rule- ontwerp onuitvoerbaar en onmogelijk is; de Mor- ningpost geeft, evenals Daily-News, toe dat het voorstel een verbetering is in vergelyking met dat vau 1*886 en erkent dat bet ook beter is ontvangen; maar bet blad keurt het evenals de Times af, dat elke bepaling met het doel om de Protestantse lie minderheid te beschermen, er in ontbreekt en dat de agrarische quaestie wordt verschoven. Lord Churchill voorziet dat de Gladstonianen niet op het I stuk der Iersche politiek zullen blijven samengaan in 't Parlement en dat de maatregel derhalve mis lukken zal. De Times veroordeelt den maatregel voorts omdat er geen blyvende oplossing in geleiren i». In de provinciën is de Home-Rule-bill vr(j koel ontvangen. De Gladstoniaansche bladen in net lan.l

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2