De Jaarlijksche Opruiming P. SAMSO.fi. Schoenen en LaarzenlIYIagazijn Herculeskousen LEEfEB DES HEILS, Bijeenkomst Voorjaars -Opruiming HEBBEN- DANES- 1 HINDEESCHOENWEBH. li. van Tongerloo. DFENBAEE whwhiwhb M*n - e'n Bahlmann Co. VEEBROOD. HUIS COKES. Stedelijke Gasfabriek iLIIKlilIIili ADVERTENTIÊN. ORg|finsdag 21 Februari, kolonel M'c. KIE, zal tot en met 4 MAART voortduren. Alle nog voorhanden Goederen worden tot SPOTPRIJZEN opgeruimd. KORTE GROENENDAAL, van een mooie Partij SPOTPRIJZEN. ZIE UITSTALLING. C. Schouten, Kapelle a/d IJsel, Firma J. WELTER, ONDERGOED voor Dames en Kinderen. LUIERMAND enz. kunnen geplaatst worden, bij J.F. Herman &Zn„ Tiendew., Te huur of te koop gevraagd EEN HUIS MET TUIN, zijn versierd met gedreven acanthusbladeren, met wit en zwart email opgehoogd zijn. Om den built van den kop ziet men in veelkleu rig email afgebeeld het verbranden der Eajrelsche vloot door de Npderlandsche, onder leiding van Cor nelia de Witt als gevolmachtigde der Staten, van den Luitenant-Admiraal Michiel Adriaanszoon de Buyter als opperbevelhebber der vloot, en van den Luitenant Admiraal van Ghent als aanvoerder van het afgezonden smaldaai. De verschillende plaatsen zyn met de volgonde opschriften aangeduidCbethara, Upton, Queenbo- row, 't Eyland Shepey, 't fort Shirnasse, Iloobester. De bovenzijde van het deksel is vlak en prijkt met het geëmailleerde wapenschild van Holland. In het deksel leest men het volgend opschrift Extract compendious, den 2 July 1667. Op 't geproponeerde van Heeren O. Roeden is by de Staten goedtgevonóen dat an den Lt.-Adml. de Ruyter, Slandts vlo te als Generael gecommandeert hebbendeover en ter saecke van het fa me use exploicl den 21, 22 en 23 Jnny 1667 op de revieren van Londen en van Rochester int werck gesteltvereert sal worden een goude cop, daerop 't voorsz. exploict wit- gebeelt zij en dat tot een gedenckteeken in sijne Familie en voor de Posteriteyt. Accordeert in substantie met de Resolutie van de Staten. Herb, van Beaumont. Bij den gouden kop zijn gevoegd a. een zilveren medaille, blijkens het opschrift C. AD. F. gegraveerd door Cbristoffel Adolfszoon. Op do voorzijde het beeld van de Ruyter, mot het vol gend opschrift Michael de Ruyter provinciarum confoeddrat Belgic: Arohitalafcus dux et oques. Op de keerzijde e«n afbeelding van den zeeslag in de rivier van Rochester, met het woord: Pug- nando. b. een brief eigenhandig Michiel Adryaensz. ge- teekeud en den 6 January 1667 gerioht aan de Edelmogende Heeren van de Admiraliteit te Rot terdam, waarin medegedeeld wordt, dat de Ruyter heeft doen arresteeren en aan de Admiraliteit op zenden zekeren Frederik Jonekers van Worcum, die als quarliermeester bij hom bad gevaren en zich al in Zeeland //van 't schip geabsenteert heeft en dies niettegenstaande aioh beeft verstoudt noch wel 3 maenden geldt hier bij Sr. Everhardt Verloo to co- men ontfangen", geschiedende zulks, vom daaraen soodauich exempel te worden gestatueert als men nae de mi8sedaet zal vinden te behooren." o.. een korte geslachtsboom, waaruit blijkt, hoe de gouden kop is gekomen aatv de familje der gra ven van Goltz. Dr. Karl. Diener docent aan de Weener universi teit is teruggekeerd van zijn tooht, door hem gedaan in opdraoht van de Weener Académie van Weten schappen en tot doel hebbende geologische oader- zoekingon te doen in het Himalaya-gebergte. Onge veer drie maanden heeft de expeditie in de onbe woonde bergstreek vertoefd, waar alle plantengrdbi ophoudt. Eene maand lang was men op een punt van 14,500 voet en drie dagen bracht men, ten gevolge van een sneeuwstorm, op 17,000 voet hpogte door. Er werden in het geheel zeveu bergpnssén van 17000 tot 18000 en twee van 18000 tot 19000 voet overtrokken. Bovendien bereikte dr. Diener I reeds geopend heeft. Half in den droom slentert hjj de iepenlaan uit, allerlei verbaasde uitroepen prevelend, en by kan zich njpt eer van' z'n onaangename verrassing her stellen, dan toen hy de harde keien van de Hoofd straat weer onder z'n voeten heeft. Met loómen tred slentert hij den weg op naar huis. Jan kan zich Diet ontveinzen, dat Jiy grievend teleurgesteld is. Wol heeft hy zich tegenover z'n ouders groot gehouden, als ware hij niet tuk op een belooning naar verdienste, maar als zooveel mensohen in dergelijke omstandigheden, speelde hy toen een weinig komedie, om te blijven in z'n verheven hel denrol. Jan zou een bankje van duizend zoomin versmaad hebben als iemand. In strijd met z'n voorgenomen grootmoedigheid had htf reeds dadelijk na de ontdekking der schatten in de portefeuille eeu geheel luchtkasteel in olkaar gezet op den zwakken grondslag eener in de lucht zwevende vorstelijke belooning. Laat ik er bij voegen, dat niet eigenbelang, maar liefde voor z'n moeder hem de bouwplannen had ingegeven. Zoo'n bankje van duizend zou een heele omkeering teweeggebracht kunnen hebben in de uitwendige om standigheden zijner oudere. Jan had er reeds ernstig over gedacht, om de oudjes in een gasthuis te koopen, waar ze een oube-1 den ^8n Juli een hoogte van 19170 voet. Het regenachtige wedu (in Augustus alleen telde men 26 regendagen), geweldigo stormen op de hoogste punten, en de lost om alle levensmiddelen en brand stof made te voeren, leverden eigenaardige moeielyk-/ heden op. De inspanning, de moeite en ontberingen/ en het levensgevaar werden echter ruimschoots door belangrijke wetenschappelijke ontdekkingen beloond. De paleontologische verzameling, vau dezen tocbfl medegebracht, is zeer rijk au werpt een geheel nieuw licht op de geologische gesteldheid van deze berg keten. In het jaar 1808 maakte zekere heer Jan van/Wal lendal, te Edam, een testament, waarbij hij bepaalde dat zyne nalateusolum ten goede zoude komen aan de behoeftige inwoa^ van Edam en Monnikendam en vau zóó vele andere steden en plaatsen als de geldmiddelen zouden toelaton. Er moest uamelijk uit de gelden eene spinfabriek van wollen worden gesticht te Edam; wierp die winsten af, dan zouden deze tot kapitaal worden ge bracht, totdat er eene voldoende som aanwezig zoude zyn om soortgelijke fabriek te Monnikendam te stich ten. Behaalde ook deze fabriek weder winsten, dan zouden de winsten der beide fabrieken wederom ge kapitaliseerd worden, totdat men daarvan'eone derde fabriek kon stichten, enz. De gemeente Monnikendam heeft nu de tegenwoor dige directeuren der spinfabriek te Edam in rechten aangesproken tot uitbetaling eener som van 50,000 uit hej fouds van Wallendal, en directeuren waren (blijkens de conclusie van antwoord) bereid, die som aan Monnikendam uit te keeruu tot het voorgeschre ven doel. Iu November jl. hadden de pleidooien pluats in de openbare zitting dor arrondisseiueuts-reohtbauk te Haarlem. Voor de gemeente Monnikendam pleitte rar. J. C. de Vries, voor de gemeente Edam mr. M. J. Pijnappel, beiden van Amsterdam. (Want de ge meente Edam was inmiddels bij praeparatoir vonnis der Haarleipsche rechtbank iu 1891, toegelaten om in dit proces hare belangen to behartigen; Edam was dus interveniënt in dit proces). Op den 10 Januari jl. nam het openbaar ministerie conclusie, luideude o.a. Aan den eischer (Monnikendam) do som van f 60,000 toe tu wijzen, onder voorwaardedat het te besteden of uit te keeren bedrag zoude moeten dienen tot het aauleggon eener spinfabriek van wol len te Monnikendam. Op 14 dezer echter besliste de Haartemsohe recht bank, ^ft do eisoh vfcn Monnikendam moet worden ontzegd, uu zij de proceskosteif betalen moet. Edam heeft dus het proces gewonnen. Bij de universiteit te Berlyn heeft eene merkwaar dige promotie plaats gehad, waaromtrent de Fossische Zeitung het volgend* mededeelt. De dootorandus Max Meyer was in 1865 te Berlyn blind geboren, had onderwijs van een blinden-onderwijzer ontvangen en was daarna op Het Soph ia-reaalgymnasium ge komen. Hij was steeds als de beste leerling van de eene klasse naar de audere overgegaau en had met gtaua het eindexamen doorstaan, waarbij hij natuur lijk van sohriftelijk werk was vrijgesteld. Daarna heeft hy bij de universiteit iu de wis- en uatuur- I kunde gestudeerd. Door zijne volhardende vlijt en zeldzame geestkracht bracht (hy het zoover, dat hy na volbrachte studie eene dissertatie over differen tiaal-vergelijkingen samenstelde, waarvan een der opponenten, dr. Sohiesinger, getuigde dat de wiskun dige wetenschap er door werd verrijkt met gegevens, waarvoor de samensteller dank verdiende. De deken maakte den doctorandus inzonderheid ook eon com pliment wegens zijne verdediging van de stellingen en wenschte hem ten slotte van harte geluk met de döctorale waardigheid, die hij met overwinning van zulke buitengewone bezwaren had verkregen. In het gasthuis te Nieolajeff is eeu oudofficier, de 75-jarige Butnashuy, opgenomen, die een voetreis gemaakt had van Oost-Siberië naar de kust der Zwarte Zee. Hy was te Nieolajeff geboren en wilde daar sterven. Daar hy geen geld had om zich per spoor of boot uit Oost-Siberië naar de stad te bé- geven, besloot hy te voet te gaan. Hy had te wor stelen met tal ran gevaren. In de nabijheid van Nieolajeff werd hij door een sneeuwstorm overvallen ei geraakte geheel onder de sneeuw bedolven. Hij werd gered, maar het bleek, dat zijn teenen bevroren waren. Bumashuy werd nu naar het gasthuis te Nieolajeff gebracht, waar ziju teenen werdon afgezet. De man vergat echter zijn leed bij de gedachto, dat hij nu toch eindelijk in zyn geliefde geboorteplaats- was. Voor de Rechtbank te Heeren veen stond gisteren terecht de 30-jarigo Tjeerd de Jong, van Langezwaag, beschuldigd, dat hij op den Ion Januari ji. zyn 17-jarigen vriend Hilke de Haan by ongeluk wellioht had doodgeschoten. Do geneesheeren RiDkes en Kylstra, te Heeren veen, die het lijk geschouwd hadden, verklaarden, dat de jongeling tengevolge van het schot was overleden. De beklaagde deelde mede, dat hij met De Haan op Nieuwjaarsdag langs den weg te Lan gezwaag was gegaan, om bij de hoeren te gaan „wenscben". Hij had een geladen pistool bij zich do prop had hij eerst geknauwd, zoodat deze papier massa sterk in elkaar zat. Zij hadden hier en daar een slokje gekregen, hij had het pistool omhoog gestoken en het sohot gelost. Het bleek, dat de prop tegen het hoofd van de Haan was gekomen, deze kreeg eene wonde aan do linkerzijde van het oog, die bloedde. Tal van g°tuigen verklaren het zelfde. Aar. vereoheiden«n hunner had De Haan medegedeeld „het is Tjeerds schuld niethet kwam by ongeluk." De Haan was nog naar zijne woning geloopen en toen naar bed gegaan. Hy werd al erger en erger, en 's avonds 10 uur war hij reed» overleden. Zelf had hij wel gevoeld, dat hij tenge volge van de wond sterven zou, want bij het naar bed gaap had hjj gezegd tot zijne familie „dat ia mijn dood.* Op de vraag van den president ot de wonde per se den dood tengevolge moest hebben, deelden de beide geneesheeren mede, dat herstel dan alleen mo gelijk zou geweest zijn, wanneer dadelijk na het schot de gewonde in een ziekenhuis, met alle hulpmidde len voorhanden, onder behandeling zou zijn gekomon van een zeer bekwaam chirurg. In c!e gegeven om standigheden moest de dood wel volgen. De officier van justitie, Mr. Calkoen, wees in zyn requisitoir op het verkeerde van het Nieuwjaarschie- ten, op een dag, wauneer velen verkeeren onder den indruk van sterken drank. Hij achtte wettig en zorgden ouden dag zouden kunnen genieten. Al deze schoone droombeelden zijn nu eensklaps weggevaagd door een veto van mevrouw Schriele. Geen wonder, dat Jan neerslachtig thuiskomt en met een verdrietig gezicht de woonkamer binnentreedt. O jé, zegt moeder Holsma ongerust, „ik kan wel aan je gezicht zien, dat't niet goed atgeloopen is. Ne moeder, dat is 't ook niet, antwoordt Jan outstemd, ze hebben me bij de deur af laten zouten met een bedankje voor de moeite van 't terugbren gen de moeite van 't halen was 't wijf zeker geen bedankje waarddat zou je gisterenavond ook niet gezegd hebben, toen ze bij ons stond te bedelen, om haar boeltje te redden, nietwaar vader? Wel sakkerloot! roept baas Holsma verslagen uit en zonder z'n verontwaardiging in' meer woorden lucht te geven, schiet hij z'n jas aan en holt de deur uit. Vader, je doet geen gekke dingen hoor 1 roept moeder Holsma hem nog waarschuwend achterna. Maar hij is de stoep al af en weg. Ik wed, dut hij met z'n dollen kop naar 't slot gaat, zegt de vrouw ongerust tot Jan. „Wie weet, wat eeu kabaal hij daar maakt, maar hij moet't zelf maar weteu, ik kan hem toch niet inhalen. Baas Holsma is het slot reeds genaderd. Onvervaard treedt bij 't ijzeren hek door en stapt met een gezicht els een vuurvreter de breedo laan iu naar het huis. Een huisknecht doet open. Is mevrouw Schriele te spreken? vraagt Baas Holsma dreigend. Né, zegt de knecht, terwijl hij den bezoeker van 't hoofd tot de voeten opneemt, „mevrouw Schriele heeft belet. Je moet ook niet meeuen, dat. 't hier vrije toegang iszoo pas is je zoon er ook al geweest* Dat dank je de weorga. Hij heeft haar twin tigduizend gulden teruggebracht, die hij gisteren avond uit haar huis gered heeft en daarvoor wordt hij bij de deur afgezouten met een bedankje voor 't terugbrengen. Zeg maar uit mijn naam aan mevrouw Schriele, dat ze een groote vrek is. Twintigduizend gulden? vraagt de bediende, die groote oogeu opzet. „En heeft hy niets ge kregen Geen rooie duit, man Niet zie-aooveol. En baas Holsma knipt heftig met duim eo vinger in de lucht. Dat 'b sterk zegt de bediende nadenkend. Weet je wat, blijf eens even staan, ik zal er eens een bal letje van opgooien. Met deze woorden duwt hij de deur dicht, loodat bans Holsma in z'n oanljo op do stoep blijft staan. Hij heoft ruimschoots den tijd om zich wat te kalmeeren en zich schrap te zetten voor de verde diging van het goed recht zijns zoons, ingeval bjjj soms binnengoroepon wordt. (Hordt vervolgd.) overtuigend bewezen, dat door de schuld van den beklaagde De Haan's dood is veroorzaakt, en requi- jeerde, ingevolge art. 307 van het W. v. S.. tegen kern en» ge vanger, isstraf ran 6 maanden. Mr. Burger, als verdediger van bekl. optredende, oerdeelfle, dat niet bewezen was le. dat de dood een gevolg zijn moest van liet schot, 2e. dat bekl. de eenige oorzaak, dc schuld is van den dood van De Haan. Twee personeu zijn reeds gestraft, bekl. heeft nan do herinnering van het droeve feit reeds vol doende straf en pl. hoopte dan ook, dat de Rechtbank eene veol lichtere straf zou opleggen dan door het O. M. gorequireerd was. Uitspraak 23 dezer. *t* Voor de vele blyken van deelneming en belangstelling, ontvangen by het overlijden van onzen Zoon en Broeder DIRK JOHAN NES HAGBMAN, in leven le Luit. der In fanterie te Meester Cornells, betuigen wy onzen oprechten dank. De Familie HAGEMAN. DordrechtFebruari 1893. Oudergeteekende betuigt by deze zyn hartelyken dank aan Heeren Directeuren der Stearine Kaarsenfabriek Gouda voor bet GELDELIJK CADEAU hem geschonken by gelegenheid zijner vyf-en-twintig jarige dienst vervulling aan genoemde fabriek. ARNs. db JONG. Gouda17 Febr. 1893. Q-OTJID-A-. Uroote llixondere in de Zaal «KUNSTMIN., Boelekade, I geleid door den reizenden heilsboodschapper van het Leger des Heils die niet alleen byna geheel Europa- maar ook Noord-Amerika, Canada, Californië, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika bereisd heeft. Ongetwijfeld zal hy heel wat bel angry ke mededeelingen doen omtrent zyn bezoek aan die landen. De Kolonel M'c. KIE zal bijgestaan worden door Kolonel en Mevr. OLIPHANT, Staf kapt. PALSTRA en anderen. TOEGANG 25 en 10 Cent. Opening deuren 7.30 uur. Aanvang 8 uur. NB. Kaarten te bekomen by den Heer v MAAREN, (Veerstal), aan 't Lokaal in de Rozendaal, en des avonds in de Boelekade'. De Kapitein MEIJERIJSG. E$t HET t voor Dames en Kinderen. levert alle soorten Puike Kwaliteit. Lage. Prijzen. Voor Gouda verkrijgbaar by de Heeren Van F RA N K EN H C US EN en Co. ADYKRTENTÏEN in alle Binnen- en Buitenland sche Cou ranten, worden dadelijk opgezonden door het Advertentie-Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. Men is van raeening ten overstaan van vden Notaiis G. J. SPRUIJT te Ouder kerk mid IJsel, op DINS DAG den 14 MAART 1893, des voormiddags ten 11 ure, ten hnize van P. STOPPELEN BURG herbergier te Stolwykin ééne zitting te veilen en te verkoopen Een weinige jaren geleden nieuw gebouwd ingericht voor Woonhuis en Winkel, met Schuur verdere Getimmerte, Erf en Watering, zeer gunstig staande en gelegen te Stolwijkaan den Goudschenweg, aan den ingang van het dorpkadaster Sectie B. no. 1644, groot 6 Aren, 56 Centiaren. Nadere informatiën geeft genoemde Notaris. MAGAZIJN VAN CORSETTEN, QOUEA. De PRIIZEN der Cokes zijn van al heden Per H. L. af Gasfabriek40 Cts. Kloploon en tehuis bezorgen elk 5 cts. per H. L. Bp 100 H. L 35 cts. per H. b. Bjj 500 H. L. 30 cts. per H. L. Scheeprijden 2 cts. per H. L. J. J. PRINS, Dir. GOUDA. bekwaam voor haar werk aan de Zuid-Hollaudsehe Stoom waschinriclAing Loosduinsche Weg 303, den Haag. De Boerenjongens, het laatste woord op hal gebied gespreken, Men drinkt haar overal, in ieder huisgezin Zy heeft zich heinde en ver onmiddelyk baangebroken, Geen Boerenjongens zyn zoo goedkoop en zoo naar ieders zin, a 55 Cent per flacon (prys zondér de flacon). Verkrijgbaar per glas: in ieder Koffiehuis van Haam. te GOUDA, op goeden stand gelegen. Uitvoerige inlich tingen met prys en conditiën alsmede wanneer te betrekken worden ingewacht onder letters E. IJ. Z., Algemeen Advertentie-Bureau NIJGfl van DIT MAR, Rotterdam. t

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2