Huiieuiamiscti overzicht. kunnen tanmeiden, tegen betalingjvan één gulden in bet gemeenschappelijk fonds als contribuant zul len worden beschouwd evenals de andere contri buanten de nader te houden algemeene vergaderingen kunnen bijwonen, en de circulaires ontvangen zullen die van de commissie uitgaan. Tot leden dier commissie werden gekozen de heeren mr. A. Slotemaker, ad vocaat en procureur te 's-Gravenhago, voorzitter; mr. Schim van der Loeff, advocaat en procureur te Gouda, vice-voorzitter; J. Laukelma Jr.zn., fabrikant te Purmerend, secretaris; Jacob Willemse, bakker te Haastreoht, penningmeester; A. A. Graves koopman, te Schoonhoven on W. Burg- graaif te Kamerik, prov. Utrecht. Dezen namen allen de benoeming aan, behalve de heer Schim van der Loeff, die door bezigheden ver hinderd, de vergadering niet tot het einde toe by- woonde. Aan hem moest dus van zijne benoeming door den secfetaris worden kennisgegeven. Vergun mij, M. d. R., er na dit relaas nog één woord bij te voegen Het komt mij namelijk voor, dat uw correspondent te Aalsmeer een bepaalde onvoorzichtigheid heeft begaan, om nu maar geen erger woord te gebruiken, door dergelijke praatjes uit te strooien omtrent die vergadering op 4 Februari te Stolwijk gehouden en omtrent de personen, die daar handelend opgetreden zijn. Ik verwacht van hem, dat hij ruiterlijk zijn mis slag erkonnen zal, anders zou het (nu wel niet 'ter wille van de reputatie der commissieleden maar mot het oog op het welslagen hunner pogingen) mogen lijk wel wonschelyk kannen blijken op andero wijze tegen ZEd. te argeeren. Intussohen breng ik der Redactie myn dank voor de afgestane plaatsruimte en heb ik de eer te 'zijn baar dienstw. dr., 's Gravetihage Mr. A. Slotemaker, 15 Februari 1893. Voorzitter der commissie. de inwoners van Oostwinkel (schrijft hij) die naar de wereld-tentoonstelling van Chicago willeu komen zullen te mijnent, zoo laug zij hierblijven, kosteloos logies vinden. Voor andereu, zegt hy, zal zulks wel 100 frank per dag kosten. Van den Abeele eindigt zyn brief met de hoop uit te drukken, binnenkort nog 6eu paar hondord- duizend frank bijgewonnen te hebben, en dan met zyn vrouw en kinderen in zyn geliefd vaderland, België, te gaan wonen. Een telephonisch dagblad is onlangs te Budapest verschenen. Tegen een abonnement van 11/8 gulden per maand ontvangt men een toestelletje in huis, telephonisch verbonden met het redactiebureau. Hoort men een sein en brengt het toestellotje aan het oor, dan verneemt mon al de op genoemd bureau ontvangen berichten, naar verkiezing in het Duitsoh of in net Hongaarsoh. In 1879 verliet een eenvoudig, doch kraohtig en spaarzaam werkman van Oostwinkel, August Van den Abeele genaamd, die gemeente, dm in Noord- Amerika zijn geluk te gaan zoeken. Hy is volkomeu geslaagd. Zondag 11. is een nieuwe brief van den uitgewekene bij zijn familie wier bestendige weldoener hy is aangekomen, en daarin sehryft hij onder anderendat hij sedert eenige jaren een groote vleesehbouwerij te Chicago opgericht heeft, dat hy alle dagen het slachtvleesoh levert aan twintig hotels van die stad1500 kilo daags aan ieder alsook dat hy reeds eeD vry vermogen van 850.000 frank bezit. Van den Abeele woont in de wijk, waar eerlang de wereldtentoonstelling van Chioago zal geopend worden. In zyn brief wordt dit door hem aan zijn familie, vrienden en kennissen herinnerd, en hij voegt erbij, dat hij allen naar dat feest uitnoodigt. «Al Een appel is chemisou samengesteld uit plantaar dige vezels, eiwitstof, suiker, gom, chloropbyl, ap- pelzuur, galuotenzuur, kalk en een groote hoeveelheid water. Verder bevat do appel een hooger gehalte aan phosphorus dan oenige andere vrucht of groente. De phosphorus is by uitnemendheid geschikt voor het onderhoud van het zenuwstelsel. Een dergelijke op vatting heeft wellicht aanleiding gegeven, dat oude Scandinavische overleveringen den appel als spijs voor de goden voorstellen, die, wanueer zij bespeur den zwak en gebrekkig te worden, tot dezo vrucht hunne toevlucht namen, om de krachten van geest en lichaam te hernieuwen. De in de appelen aanwe zige zuren zyn eveneens vau boteekenia voor men- schen, die een zittend leven leideu en wier lever traag arbeidt, daar de vruchteuzuren bloodzuiverend werken. Het is aan te nemen, dat men op grond dezer on dervinding bij vele gereohteu appelpent eet. Het ap- pelzuur van rauwe zoowel als toebereide appelen Bchijut zeer gunstig op de spysverteering te werken. Vruchten, zooals de appel, de peer en de pruim, mits ia rijpen toestaud en zonder suiker gegeten, zullen eerder het zuurgehulte der maag vermiuderen dan vermeerderen. Het sap dezer vruchten wordt ul. in alkalische koolzure zouten omgezet, die de zuren ten deele neutraliseereu. (Mdbl. tegerfde Fervalschingen). Acht millioeu verbrand! Donderdag-morgen om 1 i uur zoo verhaalt het «Nbl. v. Ned." hield voor de fabriek der maat schappij «Eleotra" aan den Haarlemmerweg te Am sterdam een verzegelde transportwagen stil. Vier heeren vergezelden het voertuig, eu ouder hun toe zicht werden zes zware, oveneeus verzegelde kisten uil den wagen gelost en in de fabriek gebracht. Die kisten bevatten een gezamenlijk bedrag van 8 mil- lioen gulden aan bankbiljetten, die de Nederlandsohe Bank aan den omloop wilde onttrekken, omdat zij beschadigd of vuil éu versleten warou. Onder het toezicht van eeuige fteamten der bunk werd de kost bare inhoud der kisten aan de vlammen prijsgegeven. Men kan zioh de verbazing der werklieden voor stellen, toen zij bet eene pak vóór en het andere na zagen vernietigen. «De 21e Februari 1892 werd door een vergade ring, te Amsterdam bijeengekomen om te spreken over vereenvoudiging van onze spelling en verbui ging, een oommissie benoemd, dig in dezen bepaalde voorstellen zou doeu. «Die oommissie is thans gereedgekomen met zijn arboid. In de volgende bladzijden biedt hy een ontwerp aan tot vereenvoudiging van het stelsel-De Vries en te Winkel ec de in de schrijftaal gebrui kelijke verbuiging. «Nu doot zioh de vraag voor, wat do geschiktste wijze is, om de plauneu der voorstanders van een gemakkelijker en natuurlijker schrijfwijze te verwe zenlijken. «Het schijnt de commissie minder practies toe, in een reeks van vergaderingen het voor en tegen der voorgestelde wyzigjingen te bepleiten, om daarna door stemming te doen uitmaken, welke voorstellen al of nist geamendeerd zullen worden aange nomen en welke nieti Zeer veel belangstellenden toch zullen die vergaderingen niet kunnen bijwonen. Bovendien ontstaat ddor het stemmen over allerlei ouderdelon het groote gevaar, dat het ten slotte aangeuomon ontwerp zal wezen een waar monstrum. «De commissie is daarom vau mening, dal zijn voorstellen en bloc dienen te worden aangenomen of verworpen. En liever; dan oen stemming over die voorstellen te doen plaats hebben in een vergade ring, waar uit den. aird der zaak slechts een klein gedeelte van de tegenwoordigd zijn, noc vereenvoudiging onzer vóór 15 Maart aan Di straat 20, Amsterdam) belangstellenden zouden ver- digt hij ieder voorstander van spelling «n woordbuiging uit, R. A. Kollewijn (Vossius- o willen meedeelen, of hij met de achterstaande voor tellen kan meegaan of niet." Aldus de inleiding heeren F. Buitenrust H Geu6, Gerard Keller, wey voorstellen tot de ging doeu. Heeft zich van hen om do voorgestelde ver< tot een boekske, waarin de ettema, H. J. Emous, P. de R. A. Kollewiju en T. Ter- bovenbedoelde vereenvoudi- die in dezo voorstellen een stap in de goede richtiig zien en die willen helpen envoudigingen ingang ie doen vinden, een voldoend aintal opgogeven, om de hoop op welslagen te rechtvi ardigen, dan. zal er een ver gadering worden belegd, waarop een Vereenigiug tot vereenvoudiging vijn onze spelling en buiging kan gevormd en propa^andaplannon kunnen bespro ken worden." Op verzoek van eenige lezers, die iets" over het «Elberfelder stelsel" wjenschten te vernemen, deelt «het N. v. d. D." omtrent dit stelsel van armenzorg het volgende mede, da teresseeren, Het Elberfelder stelst grondslagen Onderstand wordt sl< ook ten onzent wel zal in- 1 is gebaseerd op de volgende ebts verleend ua persoonlijk onderzoek, dat de noodzakelijkheid van hulp aantoont. Dit onderzoek wordt ingesteld door vrijwillige arm bezoekers, die ieder ten hoogste vier gezinnen onder hun behandeling mogen hebben in een bepaald ge deelte der stad. Deze 'ier gezinnen vormen samen een Quartier en 14 dezor Quartieren een Bezirk of district. De 14 armbezoakers van een Bezirk komon op bepaalde tijden bijeen, om de verschillende aau- vragen of voorstellen t< t het geven van onderstand te bespreken. De armbezoekers beslissen dus zelven mee omtrent de gevalletdie zij hebben onderzocht. De ondersteuning, du>r hot Elberfelder armbestuur gegeven, bestaat in het opnemen in gestichten en ia onderstand in geld of goederen. Die onderstand is niet gering ou, vergel sken met die, welke hier te lande eu elders wordt verstrekt, zelfs zeer hoog; maar de ondersteunde is dan ook «erplioht, den ar beid te verrichten, hem door het armbestuur opgelegd weigert hy te arbeiderdan kan hy, volgens de Duitsche rijkswet, desi loods door gevangenisstraf daartoe worden gedwongen. Zooals men weet, laat onze wet het toepasser van zulk een kras dwang middel niet toe. Maar ze grijpt ondertussohen toch de courant van de tafel, tegelijk de andere hand in den zak stekend om haar bril te zooken. Als 't wat bizondefs is, leest 't dan maar voor, zegt ze ongeduldig. Ik kan myn bril niet vinden eu dan hoort Jan 't meteen ook. Baas Holsma is dadelyk bereid. Met een waar digheid, die de verwachting zijner toehoorders hoog spant, neemt hij 't blad op en begint een kleurig verslag van den brand te lezen, dat gelyk alle va- derlandsche vuurwerken eindigt met een behoorlijk knal-effeot. Eere aar. die, eere aan die, eere aan die en nu komt 't, zei baas Holsma met een knip oogje, zyu stem verheffend om 't effect te verhoogeu. Zal iemand 't vreemd vinden, dat ik hier den naam noem van Jan Holsma, journalist te Zaandam, toe vallig hior aanwezig P Wio herinnert zich niet, hoe onder zijn aanvoering de eerste muur omstortte, die de vlammen eeusklaps versmoorden op een punt, waar ze 't hevigst woedden P Wie stemde niet in met het uitbundig hoerah, dat opsteeg uit duizend kelen ter eere van deze prach tig uitgevoerde manoeuvre#. Wie heeft hem niet gezion op de rookende puir hoopen, de straalpijp in de hand, om 't smeulende vuur uit te dooven, dat voortgloeide onder 'tneer gestorte houtwerk P Eu ik noem z'u naam te liever nu ik op hem wijzen kan als beschamend voorbeeld voor de eer ver geten mensehen, die gebruik makend van de alge meene ontsteltenis, op roof en plundering bedacht in de ontruimde gebouweu drongen. Jan Holsma is 't geweest, die op dringende bede vau mevrouw Schriele, doorgedrongen is in de achter kamer van hot reeds brandende huis dier dame, met levensgevaar de geldswaardige papieren reddende, die er geborgen waren in een ouderwetsch brand kastje. Met levensgevaar, want één minuut na 't volbren gen dezer heldhaftige daad, stortte de zware schoor steen van het belendende perceel door het dak in die achterkamer, twee roofgierige menschen begravende onder z'n puin. Twintigduizend gulden aan bankpapier, benevens eenige effecten heeft Jan Holsma gered en aan do eigenares terband gesteld, die niet anders kon ver- j moeden, dan dal de papieren tot asch waren vor- teerd. Lozers van dit Llad, hoe zoudt gij den stoutraoe- i digen man z'n kloeke daad vergolden hebben Toeh niet als mevrouw Schriele, die hem door een knecht by de deur van haar tegenwoordige verblijf plaats liet afwijzen met een bedankje voor 't terug brengen van 't geld en een rijksdaalder, zegge 2,50 als fooi met de verzekering, dat mevrouw Schriele anders niet aan fooien deed Baas Holsma leest de laatste regels met gepaste verheffing van stem vooi', legt daarna de krant met een slag op tafel en roept uit Heb ik er nu te veel van gezegd P Als dat nou geen stuk is, dat op pooten staat, dan weet ik er niets van. De uitgever heeft eeu presentexemplaar voor mevrouw Schriele naar 'tslot laten brengen, nat van de pers. Sakkerloot, ik wou daar wel eens om een hoekje Jfijkeu. Wat zal die mevrouw Schriel* een gezicht zetten als een betrapte dief.... 't Is veel te grof, legt Jau stroef. Ik wou wel een tientje geven, als 'termiet instond. Wat moeten de Jonker eu de freule wel vau ons denken, 't Lykt wel een dreigbrief. Ja, pruttelt moeder Holsma, zoo is vader altyd, driftig en heetgebakerd. Vader meeat cu, dat hy mevrouw Schriele een mooie poets gebakken heeft» maar hij gooit er z'n eigen glazen mee in. Ik wed» dat we er schade bij hebben. Schade? Ik zou niet weten van wiel valt baas Holsma grimmig uit. Op z'n best verlies ik mevrouw Schriele als klant en daar geef ik geen lor om. Maar wie-ter-wereld zal overigens party trekken voor dat gierige wij?? Och, dat kan je niet weten, zegt moeder Holsma. bezorgd als 't nijpt, trekt de groote wereld toch één lijn en van de grooto wereld moeten wij leveu. Ze blyft ia gedachten vorzonken, zwijgend voor zich zien en ook Jan toont gejra neiging om 't kwijnend, gesprek te hervatten. Hordt vervolgd.) De resultaten, met het Elberfelder stelsel waar door ieder armbezoeker slechts in engen kring werkt m dus de ondersteunden goed kan leeren kennen verkregen, zijn zeer bevredigend want behalve dat het niet kostbaar is en de armoede zeer heeft beperkt, is vooral dit groote succes bereikt, dat by de inwo ners van de stad, waar het wordt toegepast, een gevoel vau solidariteit, van onderlinge verantwoor delijkheid is ontstaan, dat gunstig werkt op de ver houdingen der inwoners onderling; want de armbe zoekers worden gekozen uit alle rangen en standen der maatschappij- In een voorheen prachtig, zeer groot hotel in de Galilei-straat te Parijs, woont sedert jaren, zouder óéu enkelen bediende, als eeu kluizenaar, zekere Colasson, die na den dood van eeu bijzonder ge liefden neef zich uit de wereld terugtrok. In de salons slaat het schimmel Ran de muren uit, is do zjjdo der Bloeien gescheurd en vergaan, hangen spin- newebben als gordijnen, zwaar van stof, van de zol deringen neer en golven in den tochtwind die door de gebroken en gebarsten ruiten trekt. In de voor malige tooueulzaal staat nog een wrak staartstuk, half verdwenen onder leege blikkenwant de heer Colasson gaat zoo weinig mogelijk uit om \oedsel te koopon on leeft voornamelijk van beschuitjes. Bij wijze van bijzonder onthaal kookt hij een ei. De heremiet is ryk, en als hij geld ontvangt bergt by het, althans eukelo dagen iu een brandkast. Donderdagochtend te acht uren nu, had hij juist weêr een blik op den hoop geworpen, toen hij, zich omkeerende, twee gemaskerden voor zioh zag, die zich op hem wierpen en hem pistoleu onder den neus hielden, met bevel om hen naar zyn brand kast te geleiden. Half dood vau schrik voldeed by hieraan, zeide den dieven het woord en gaf hun den sleutel om de kast te openen. l)o tweo namen 25.000 frc8. in zilver er uit, dat in de groote zak ken hunner kleoderen verdween, bonden Colasson op een stoel en maakten zich uit de voeten. De arme man slaagde er na ougelooflyke inspanning in, met zijn stoel bij kleine sprongetjes een venster te bereiken, en door met het hoofd tegen een ruit te bonzen en te gillen een voorbijganger opmerkzaam te maken, die de politie waarschuwde. Majoor Van Heutsz, vroeger kupitein van den staf in Atjeb, zogt aan het slot van twee opstellen in bet Indisch Militair Tijdschrift, over Atjeh «Een scheepvaartreguling met een onvoldoende marine is als een leger met gebrekkige wapenen. Voorspiegelingen van goedkoopte z<jn nooit goed, zij komen niet uit en baren teleurstelling. De Regeering vergete bovendien niet, dat zij thans met de scheepvaartregeling als het ware haar laatste kaart uitspeeltslaagde men hiermede niet, wat moet zij dan beginnen Opnieuw alles sluiten of opnieuw alles openstellen 1 Maar zjj aal slagen, als de zaak maar flink wordt aangevat, niet met overhaaatiug, maar kalm, be daard, met vertoon van kracht en energie, door een mau met helder verstand, maar vooral met een vast karakier en groote individualiteit, consequent naar een vast beginsel. Geen redeneeringen van «de hu maniteit eischt dit of dat," «onsohuldigen worden tegelijk met schuldigen getroffen," enz., dit alles zijn flauwe praatjes, is ziekeljjke philanlrophiewij zit ten niet te Atjeh om vliegen te vangen en maar steeds daar onze millioenen weg te werpen. Atjeh moet onderworpen worden, dat is de zaak en om dit resultaat, na al ons morsen en knoeien nog te erlangen, moet Atjeh zelf betulen, wat door ons voor taan nog aan dat land wordt ten laste gelegd. Eu hierdoor wordt het niet te gronde gericht. Integendeel I Het wordt door de scheepvaartregeling opgebeurd uit het verval, waaraan het sedert de laatste eeuwen ten prooi was, want er ontslaan daar door bloei en ontwikkeling, gepaard aan orde, rust en veiligheid. «De Atjehers moeten nu van stonde af aan zien en voelen, (Jat het uit is met onzo lankmoedigheid, met ons weifelen, met onze verandering van inzichten zij moeten zien en voelen, dat wij thans voor hunne rekening orde en rust herstellen eu bovendien dat bij het geringste verzet, zelfs bij het niet met be kwamen spoed opvolgen van onze bevelen, de straf de misdaad of het verzuim op den voet volgt en wel de gevoeligste straf, die voor her. te bedenken is en geheel in hun eigen systeem past«betalen". Inderdaad e'est simple comme bonjour Hoe de Paus leeft. Aan een romoinsche corres pondentie in een Madridsch blad zijn de volgende hijzonüerheden ontleend omtrent den thans regee renden Opperherder Eiken morgen te zes uur treedt de eerste kamer dienaar het slaapvertrek vau den Paus binnen, om bevelen te ontvangen. Het is een klein, goed be hangen vertrek, dat doar een gordyn, waarachter het bed is geplaatst, in twee helften wordt gescheiden. Terwyl het altaar in de huiskapel voor de vroegmis in gereedheid wordt gebracht, kleedt dfl H. Vadrr zich. De vroegmis duurt omstreeks eeu halfuur, en slechts zelden wordt Wet aan vreemdelingen ver gund ze by te wonen, Natuurlijk wordt echter naar deze gunst veel gedongen, daar zy bija de eenige gelegenheid biedt, om iu de onmiddellijke nabijheid van den H. Vader te komen. De 11. Vader sprookt de heilige woorden der Mis zeer duidelijk uit, maar toch op een wijze, die verraadt dat hij moeilijk ademhaalt. Slechts met moeite kun hij de altnar- treden beklimmen, en hij moet zich daarbij door twee dienaren laten ondersteunen. Gedurende het lezen van de Mis wordt zijne houding evenwel recht, en zijn trekken nemen een levendige uitdrukking aan. Terstond na het eindigeu van de Mis gebruikt Leo XIII hot uit koffie en brood bestaand eerpte ontbijt. Hierbij opent by brieven en telegrammen, leest cou ranten en ontvangt zyn secretarissen. Vervolgeus zet hy zioh nan zijn schrijftafel. By hot opstellen van eeu herderlijken brief of een gewichtig document gaat Zyne Heiligheid met de meest mogelijke zorgvuldiheid te werk. Eerst maakt hij aanteekoningen op grooto vellen papier. De aanteekeningen-zijn zeer kort (want de Paus schrijft niet zonder moeite) en worden later uitgewerkt. Wanneer deze aanteekoningen zijn ojige- schreven, neemt de H. Vader versoheidou smalle stroo- ken papier en schrijft daarop zijn ideeën. Deze stroo- ken worden zorgvuldig genummerd eu dun in een lade geborgen, waarvan Z. H. altijd den sleutel by zich draagt. Wanneer hij den tijd voor do uitvaardiging van het document gekomen acht, ontbied hij een zijner secretarissen in wieu hij hel meeste vertrouwen heeft, en dicteert aan dezen wat op de smalle papiertjes geschreven is. De secretaris werkt het dictaat uit en onderwerpt het dan aan de goedkeuring vailj den Paus. Het moet meestal herhaaldelijk omgewerkt worden, alvorens het de sanctie van don H. Vader verkrijgt. Oorspronkelijk iu het Italiaausch wordt het geheel daarna in hot Latya overgezet, en daar de Paus deze taal volkomen machtig is, is het definitieve geschrift meer dan een gewone vertaling. Kwartier ovor tienen 's morgens beginnen de audiënties. De Paus begeeft zioh naar de met rood damast behangen en met de pauselijke wapous ge sierde audiëntiezaal, waar, behalve eeu zetel voor den pontifex eu eeu-tafel vol papieren, geen ander ameu blement gevonden wordt. In de wachtkamers heerscht intusschea veel leven. De plechtigheid bij de voorstelling van een kar dinaal is nagenoeg dezelfde |ls bij de voorstelling van een gezant. Met den hoed in de hand en ge volgd door een dienaar, die eenige papieren draagt in een rooden omslag, treedt de kardinaal de Con- stantyn-zaal binnen, waar een Zwitser op wacht staat. Aan de deur maakt een zoogenaamde palfrenier een buiging, neemt van den dienaar de papieren over en begeleidt den kardinaal naar een derde voorzaal, waar hij voor een zoogenaamd^n «bussolanto" plaats maakt, die den prelaat naar de troonzaal brengt. Hier wordt Z. E. weder door een andereu lakei ontvangen eu naar het aan de audiëntiezaal grenzend vertrek geleid, waar hij nu wachten moet tot zyn beurt is gekomen. Wanneer de audiënties zijn afgeloopen, maakt de Paus zioh gereed om een wandeliug iu de tuinen van het Vaticaan te gaan doen. De zwitsersohe garde treedt in het geweer, en do draagstoel, begeleid door bedienden in roode livrei, verschijnt vóór de deur. Des Pausen hoed, een roode mantel en een wandel stok worden klaar gehoudeu. Een klok wordt geluid moiisignor Delia Volpe neemt de laatste beschikkin gen dan heerscht voor een oogeablik diep stilzwy- gen, nu wordt een dour geopend, de H. Vader ver- 8ohijnt en zegent de in de voorzaal wachtende per sonen. Dan plaatst hy zioh in den draagstoel, die door een dozijn Zwitsers en bedienden is omgeven, en do kleine stoet zet zich in beweging. Van tijd tot tijd verlaat Leo XIII don draagstoel on gaat te voet, wat hij altijd dan doet, wanueer hij nieuwe zeldzame bloemen wil zien. Op innemende wijze on derhoudt de- H.' Vader zich dau met de tuinlieden. De Paus dineert alleen en toont zich daarbij even sober als by het ontbijt. Na een halfuurtje siesta plaatst de H. Vader zich wedor aan zyn schryftafel, om die tot zonsondergang niet meer te verlaten. Dan outvangt Leo XIII gewoonlijk eeu paar intieme bezoekers, wuarua om half tien het gebed van den Rozenkrans begint. Het souper volgt, en allen bo- geven zioh ter ruste, behalve de 11. Vader die nog maals zich voor zijn schryftafel zet. De inwoners van Rome kunnen dikwerf uog laat in den iiaoht iu het Vaticaau een venster verlicht zien, wat hun zegt, dat Leo XIII steeds aan den arbeid is voor het welzijn der Kerk. (Tijd.) Uit aanmerking dat de staatsbegrooting niet vóór 1 Maart zul zyn vastgesteld, heeft de Fransche Re geering bosloton, een derde voorloopig krediet voor éón maand te vragen, ter voorziening in de be hoeften. Wat de belasting op de beursoperatiën betreft, is in den kabinetsraad bepaald, dat aan de Kamer voorloopig slechts zal verzooht worden, over het be ginsel der voordracht to beslissen. Millevoye heeft zyn interpellatie over do Panama zaak en over de naturalisatie als Frajischman ver daagd. Het proces wegens de omkooperyen zal vermoe delijk 6 Maart aanvangen. In de Kamerzitting van Zaterdag stelde Yves Guyot voor om de magazijnen, waar goederen van allerlei aard verkocht worden, met een patentrecht van 4 pCt. der winst te belasten. Na een levendige beraadslaging is dit voorstel met 458 tegen 58 stemmen verworpen. De Duitsche rijkskanselier Von Caprivi heeft blijk baar door den steun dos keizers, over de agrariërs gezegevierd. «De steenen, die de in een glazen huis gezeten agrariërs naar den rijkskanselier werpen," merkte dezer dagen de Weser Ztg. op, «konden wel eens met zwaar geschut beantwoord worden." Het is zeer onrechrvaardig dat dezelfde lieden die door fle voorgestelde belastinghervorming van den minister Miquol aanmerkelijk verlicht zullen worden, zich als de slachtoffers of als de pakezels van den Staat voor stellen Nooit is, zegt de Foss, Ztg., de poging om zich uit andermans zak te verrijkeu, zoo onbewimpeld aan het licht gekomen. Uit de beraadslagingen bleek, dat een handelsver drag met Rusland althans niet door de agrariërs in gevaar kan worden gebracht. Het zal dezelfde meer derheid vinden als de overige verdragen. Zelfs de betuiging der nationaal-liberale redenaars, dat men met het zoogenaamde veld winnen der agrarische strooraing rekening moet houden, verandert hieraan niets daar do nationaal-liheralen, als er gestemd moet worden, stellig zich niet tegen de overeenkomst zullen verklaren. Het debat in den Rijksdag, zoowel als de vooraf gaande besprekingen in den Landdag, bewezen dat de kloof tusschen de conservatieven en het ministerie- Caprivi merkbaar grooter is geworden. Kenschetsend voor den nieuwen koers is het, dat de linkerzijde en het centrum Caprivi toejuichten. Vastheid van bestuur is eeu eerste vereisohte tot verbetering der maatschappelijke toestanden. Dit was de leidende gedachte bij het sluiton der handelstrac- taten, en om dezelfde reden heeft de keizer beslo ten Caprivi te handhaven. De Foss. Ztg. had den uitslag der stemming in de legercommissie over den tweejarigen diensttijd voor zien. De moeste stemmen (9) behaalde het voorstal- Riokert, maar ook dit viel toon het centrum er zich tegen verklaarde. Met welberekende tactiek doet het centrum geen eigen voprstel; het hoopt uit de al gemeene verwarring, welk dientengevolge moet ont staan, voordeel to trekken. De Köln. Ztg. is door het besluit blijkbaar onge rust geworden en spoort in een artikel: Michel wordt wakker!" de Dui'schers aan alles op te offeren voor de grootheid en veiligheid des rijks. In Engeland hebben dezer dagen niet minder dan zeven verkiezingen voor het Lagerhuis plaats. Te Hexham is de strijd teu voordeele vau de regeerings- party beslist, met 446 stemmen moerderheid. Te Circenster heeft deze a. s. Donderdag nog een goede kans, daar bij de.vorige verkiezing de conservatief slechts een meerderheid van 3 stemmen verkreeg, by een opkomst van 8518 kiezers. Te Meath (Ierland) waar Vrydag is gestemd, is ook een heete strijd geweest tusschen de voor- en tegenstanders van Parnell, daar do auti-Parnellisten bij de algemeene verkiezingen een meerderheid van 88 stemmen behaalden. De uitslag is nog niet be kend. Van de vier andere districten belooft alleen Gateshead nog eenige strijd (Gladstoniaansche meer derheid 293). In de Italiaansche Kamerzitting van Zaterdag zeide de minister van buitenlandsohe zaken Brin dat de beteekenia van de officieele deelneming aan bet feest van den paus wel zal overdreven worden. Italië is sterk genoeg om zioh niet ODgerust te maken over deze nuttelooze pogingen, welke de een heid en do onafhankelijkheid van het land niet kun nen verstoren. Bnrzilai merkte daartegenover op, dat de zuster van den Oostenrijksten erfprins en twee ministers hebben deelgenomen aan een congres, waar men wensoüen uitte voor hot vollodig herstel van de on af hankelijkheid des pausen. Carmine sloot zioh dnarbij aan, waarop minister Brin repliceerde' en opmerkt dat men geen voor Italië beleodigend karakter moet toekennen aan de gevoelens welke op dat congres zijn gouit. Barzilai verklaarde daarop van (loze zaak een in-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2