iM 1G EL, 1» ooping os I 1 Woensdag 22 Februari. N° 5077. Nieuws- en BINNENL D. ZN. FEUILLETON MIM. Zeist. Hoest 1893. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. jhe S T IT D. HO ■Vs De pqje per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. i êdionderl jjke Nommers V IJ F CENTEN. De inzending van advertentlên kan geschieden tot een uur aes namiddags van den dag der uitgave. crediet door de winkeliers /3.-- weet, dot de wet min de regeering groote geen wenschen overlaten dan Jan frommelde het briefje nijdig in elkaar en wierp II. Mevrouw I Do uitvoering van de wet op de ting. De heer Sprenger vatf Eyck schrijft in zijn ■fi 1898 bij het 4e reg. inf. waarmee ik m’n schuld tegenover u meen te hebben afbetaald. Met achting, Wed. R. Schriele. Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. .RI 1893, des inize van den lienwe Haven, IEN ndsche Cou- onden door het 11NKMAN en Gemeenteraad vormogensbelas- utlen 4, GEWERKT DN enz. uren te zien. is FORTUIJN l O P uit de TROMMEL 'ER Co. te EIST. vorm van een 'baar- i de INTEE- NIEUWE waar zij nu trachten al- te komen van het- ADVERTENT1EN worden geplaats van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. hoesten, ademings- bewezen. n warme ibevelens- en. 25 cent weekblad Nederland begin meö gemaakt, en geen 5 idende IOCHE HUN, o ond met s a ƒ2.90 De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Als het er in Juni of Juli geweest was, dan zou zeker al lang zyn vastgesteld on publiek GOUDA, 21 Febrt Bij kon. besluit is benoemd tot le Luitenant de 2e Luitenant G. van Straaten. GOUDSCHE COURANT. Er is reeds een klein begin ook. In afwachting van het geld dat komen zal, is reeds flink wat gold verteerd. dat bij de vermogensbelasting gedaan, er vermoedelijk anders uitzien, zoo lang moet wachten op de formulieren van den i. Hofrad jen eeu bittere pil we kunnen er nog Wel nader over praten. Ik zal mevrouw Schriele maar een lettertje schrijven. Want persoonlijk wj[ geen SOO(. jn haar vertrek zetten. Moeder Holsma schommelde op Jan’s verzoek een velletje postpapier en een enveloppe op uit een stoffig sigarenkistje, waarna Jan zich tot schrijven zette. I de bankjes op tafel. i Zie je wel, dat komt er nu van, zei hij onte- 1 vreden, als men z’n grieven aan de gi oote klok hangt. Dat courantenartikel is natuurlijk opgevat als een publieke aanmaning tot uitkeering euner belooning. Die 500 is een- aalmoes, mij toegeworpeu uit vrees voor de publieke opinie. Ik wou, dat ik er af was. Je wilt ’t toch niet weeromsturen? vroeg baas 1 Had men c’ de wet zou er Dat men 2 van aangifte, is een veeg teeken. Uw cadeau was mij een niet zeer aangename verrassing na de bejegening, die ik gisteren van Uwentwege ondervond. Ik heb er dau ook on middellijk afstand van gedaan ten behoeve mijner ouders, die naar U bekend kan zyn, door de tijdsomstandigheden zwaarder gedrukt worden, dau hun lief is. Ik zou u zeer erkentelijk zijn, indien U do edelmoedigheid zoover zoudt willen uitstrekken, dat U bij den opbouw van Uw huis mijn vader goedgunstig wihlet bedenken. Geloof mij, dat ook hem verdiend brood lekkerder smaakt dan gegeven korsten en dat hem, als mij, *t hart te hoog zit om te azen op een fooi voor gedane diensten. Door het departement Dordrecht van de nMaat schappij tot Nut van ’t Algemeen", is een commis sie benoemd, die belast is met het onderzoek naar de verschillende misbruiken' die in de pandjeshuizen en bij het verleenen van crediet door de winkeliers bestaan. Te Dordrecht maken o.a. twee pandjeshuishouders, zoodra de termijn is verstreken, binnen welken het beleende voorwerp moet worden terruggehaald, van hun recht gebruik om het in pand gegeven voor werp t’e verkoopen. Vroeger kreeg de beleener het surplus boven de op het pand voorgeschoten som terug, maar thans vloeit het in den zak van den pandjeshuishouder. Voorts wordt geklaagd over het lokjeen van koopers door de winkeliers, met het voorspiegelen van een zeer langdurig crediet, hetgeen ten gevolge heeft, dat vele vrouwen uit de volksklasse soms diep in de schulden geraken vooral is dit het geval in de z.g. verkoophuizen. Omgekeerd wordt door vele winke liers geklaagd over het misbruik, dat van het koo- pen op jaarrekening wordt gemankt, in dien zin dat met de betaling te lang wordt gewacht. Coöperatieve melkerijen in Limburg. Er worden tegenwoordig wederom maatregelen genomen v- - de oprichting vin 8 kleine coöperatieve melker i in Limburg, nl. te Ospel, buurtschap der uitgosirekte gemeente Nederweert, te Montfort, bij Roermond, en te Puth, buurtschap der gemeente Schinnen op de hooge Zuid-Limburgsche kiel. Wij stellen vooral prijs op de laatstgenoemde, om dat zij de eerste zal wezen in de kleistreek, waar de zin voor coöperatie minder ontwikkelt! is dan in het Noorden dezer provincie, en de belangstelling in de zuivelbereiding ook minder groot is. Na de lezing, voor veertien dagen te Puth door den heer Cotton, provinciaal landbouw-consulent, ge houden, die talrijk bezocht werd en onverdeelden bij val vond, belegden de voornaamste belanghebbenden eene vergadering en werd een voor'.oopig bestuur be noemd, bestaande uit de heeren jhr. A. Michiels van Kessenich en C. M. H. Kuijper, respectievelijk voor zitter en secretaris der Dorpsvereenigiug van Schiu- uen (de gemeente waaronder de buurtschap Puth ressorteert) W. Kleijjjans, H. Coumans en P. Alofs, alsmede een commissie welke eenige bestaande in richtingen zal bezoeken en over hare bevindingen rapport uitbrengen in een volgende algomeene ver gadering. Er wordt natuurlijk slechts oen kleine, maar voor de plaats alleszins voldoende inrichting bedoeld. Te Ospel en te Montfort zyn ook commissiën met de voorbereidende maatregelen belast. In streken als deze, waar hel grondbezit zeer ver deeld is en de kleine cultuur alom domineert, bij velen 'bij gevolg de lokalen enorm te wenschen laten, de hulpmiddelen, de noodige tijd zelfs voor de de- Holsma kalm voort, ’t Is een mooi fortuintje voor je. Bedenk eens goed; ’t is vyfhondeid gulden; zoo’n extraatje is wel waard om er eeu bittere pil voor te verduwen. Nu, zei Jan lusteloos, eens alvast bedank ik haar bepaald niet. 18) Zoo zit ’t drietal stil bijeen, totdat na weinig oogen- blikken Snijder met veel lawaai de kamer komt bin- nenstuiver. in z’n hemdsmouwen en met een opge- vouwen courant in de hand. Ik zal den lezer niet bezighouden met eeu relaas van al wat er dien avond I in de huiskamer van |’™c Ho!ctr.a voorviel. - 1 dat ’t er weldra vol was van nieuwsgierige heid ten heelen kliek het nu gemaakt. Maandenlang heeft men nu al tijd gehad om het te maken on ieder die de wet gro idig wil be- studeeren ziet er verlangend naar ui want veel zal van de formulieren afhangen. Zij kunnen de wet niet verbeteren. Maar als zij niet doelmatig zyn ingericht, zal de uitvoering nog meer te wenschen overlaten dan anders het geval zyn zou. Bij het maken van een wetsontwerp is er geen betere proef op de som, dan de maatregelen lot uitvoering tegelijk te ontwerpen. Wie voorzichtig is, dient geen wetsontwerp in, voordat hij met de maatregelen tot uitvoering gereed is. Het geld is toegestaan. En slechts enkele uren daarna was er over be schikt door aanstelling van een groot antal nieuwe inspecteurs, door bevordering van oudgedienden, door uitdeeling van toelagen enz. Het land is heel wat ambtenaren ryker geworden, en do ambtenaren verheugen'zich. Velen, benoemd op de standplaatsen niets en niemand kennen, kunnen n« thans een weinig op de hoogte geen, waarvan zij veel zouden behooren U weten. En daarvoor zullen zij den tijd, die nog tot I Mei moeten verloopen, wel hard uoodig hebben. Minder vlug is een ander ge 'oelte van de uitvoe ring der wet in zijn werk.gagt.n. Een zeer vnorname zaak is or nog altijd niet. De formulieren van aangifte ontbreken. Men weet, dat du wui wn de rugu c vryheid in de vaststelling heeft gelaten. De Staten-Generaal mochten zelfs vooraf ontwerp zien. Dat wilde de minister hun. niet geven. Natuurlijk, want het bestoftd niet. baas Holsma voorviel. Genoeg i Holsma ongeloovig. - was van nieuwsgierige en ver- Dat zou ik giuag «31» ontwaardigde dorpelingen, die in hun opgewonden- met een begeleidend woordje mevrouw Schriele met haars gelijken verwensch- j moezen aanneum. tot in den diepsten afgrond dor hel en den I Neem me r..«. v~, t w :r. kliek van plaatselijko grooten wel wenschen wijsheid in pacht to hebben, maar" als je dat doet, op te knoopen aan den hoogsten boom op de bui- I ben je een bliksomsche gek. Meen je, dat je me- tenplaats Hoogendaal. I vrouw Schriele daarmee zoudt plagen? Gekheid, Den volgenden morgen werd Jan verrast met een hoor! zo zou er in haar vuistje om lachen.... tóngeteekenden brief, die bij onderzoek 500 aan 1 Ja, dat geloof ik ook, viel moeder Holsma in. bankpapier bleek in te houden, m<t nog een half] Wis en drommels! riep baas Holsma, die altijd ’elletje postpapier, waarop ’t volgende te lezen stonddadelijk vuur vat als men hora gelijk geeft. Ze zou I er om lachen, zeg ik je daar durf ik een eed op Als blijk van erkentelijkheid voor uw kloek I doen. Terugbrengon De heete wereld zou denken, gedrag en uw hulp bij de redding mijner gelds- dat ’t je in je bovenkamer mankeerde. waardige papieren, zend ik u hierbij een cadeau, 1 Ik behield hut maar, als ik je was, ging moeder ik graag willen, vader! en dan liefst ”__2 «r bij, dat ik geen aal- niet kwalijk, jongentje! je meent de J zou bliksomsche gek. Meen je, dut je

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1