Buitenlandseh Overzicht. I gelijke behartiging der zaak ontbreken, verwachtte de heer Gorten, die een en ander in scherpe kleuren schetste, zeer weinig van voordrachten en cursussen over zuivelbereidingalles daarentegen van coöperatie en men schijnt dit overal te gaan begrijpen. Coö peratie is bier op dit gebied, met eeuigen goeden wil, ovoral mogelijk, op de meeste plaatsen ia het klein, in enkele op grooter schaal (atoominrichting). Wnar de veehouders als melkleveranciers de uoodige grondstof aan eene stoomboterfabriek kunnen leveren, waarom nemen ze de zaak daar niet zelf in handen, en strijken ze niet liever de winsten zelf op? De heer Corten had er onlangs eeno bezocht, in eene der noordelijke provinciën. De melk werd er niet aip gehalte gekocht en betault met 3.20 do 100 ko., leveranciers kregen de gemengde ontroomde melk den volgenden dag terug; des zomers doorgaans blauw of op bet puot te zuren, zoo al niet geheel zuur. Onze Limburgers zouden voor het een en het ander be danken, want zij zijn er met hunne kleine „samen- melkerijtjes" onder elk opzicht veel beter aan toe. Het bestuur van den 'Radicalen Bond, bestaande uit de heereu C. V. Gerritsen, (Amsterdam), voor zitter, Zvan den Bcrgh (Delft), J. Boer Hzu. (Utrecht), P. Nolting (Amsterdam), Th. de Hot (Botterdam), L. Sampod (Groningen), W. F. Stoel (Alkmaar), W. P. Zeilmaker, (Schrans-Leeuwarden), F. Kapteijn (Hoorn), secretaris, heeft een manifest uitgevaardigd, waarin het tot aansluiting aan den Badioalen Bond opwekt, op den grondslag van de beginsoleo, waaraan volgens art. 1 der statuten de hervormingen van de naaste toekomst moeten worden getoetst, t. w.: I. gelijkstelling der meerderjarige Nedeilanders ten tymzien vau de uitoefening van staatsburgerlijke rechten II. bestrijding van de sociale af hankeiijk lieid en verhooging van het stoffelijk en zedelijk welzijn der niet- en minvermogenden door a. afijohaffing van die wettelijke bepalingen, welke opeenhoopir.g van kapitaal iu do handen van enkelen bevorderen b. invoering vau wetten, die lo. met behoud van het beginsel van den per soonlijken eigendom de uit dien eigendom voort- vlooiende bevoogdheden binnen engere grenzen be perken en eene meer gelijkmatige verdeeling van het maatschappelijk inkomen in de hand werken 8o. de nadeeltge gevolgen der werking van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt zooveel mogelijk tegen gaan. Het genoemde bestuur zegt, dat met de boven- staande beginselen tot grondslag, de Badicale Bond zyn politiek program in art. 2 der statuten nader ontwikkeld heeft. Het maken van diamant. Het probleem, om ge wone koolstof in diamant to veranderen is, nadat vele scheikundigen te vergeefs hunne krachten daar aan hebben beproefd, dezer dagen, gelijk roeds kor- telijk gemeld is, door Henri Moissan tot oplossing gebracht. Deze geleerde, die zich reeds een 'grooten naam had verworven door do isoleering van het ele ment iiuoriuiu, die voor hem ook door velon met ongunstigon uitslag was beproefd, was sedert eeni- gen tijd bezig met proeven over'de scheikundige werking dor stoffen bij zeer hooge temperaturen. Hij gebruikte hiervoor een electrisch fornuis, dat Met gepaste hoogachting, mevrouw 1 Jan Holsma. Jan sloot dit briefje onmiddellijk in de enveloppe, zette er het adres van mevrouw Schriele op en bracht hem eigenhandig Daar de brievenbus van het slot, die bij de poort van het ijzeren bek stond. Vervolgens besloot hij een bezoek te brengen aan den administraereuden gasthuisvoogd, om hem te raadplegen over een gewenschte plaatsing zijner ouders in het gasthuis. Dit bezoek leidde eohter niet tot de gewenschte uitkomst, daar volgens de statuten dier instelling alleon zij werden toegelaten, die een som vau 1000 kondon storten in de kas van het gesticht, zoodat Jan teleurgesteld naar huis terugkeerde, nog steeds onzeker omtrent de bestera ming van het kleine kapitaaltje, dat hij ten voor- deele zijner ouders wenschto te besteden. Thuisgekomen kon hij echter niet langer zwygeu ran z'n schoone plannen. Hij begon met z u moe der de 600 cadeau te geven, een edelmoedigheid, die zoovoei togenstand Opwekte van de zijde zijner ouders, dat Jan al z'n overredingskracht moest aan wenden, 'om vader en moeder eiudelijk iu do gunstige beschikking te doen berusten. En nu bleek 't, dat de eeu al even wars was van een leven van gedwongen nietsdoeu als de ander. Jan had nr uiet aan gedacht, dat de eerlijkheid in taken, sohoono erfenis van onze voorouders, beide z'n ouders weerhield, om contanten te besteden voor samengesteld was uit twee stukken gebrande kalk, die op elkander geplaatst worden. Ovor de boven vlakte van bet onderste stuk loopt overlangs een groeve, die iu hel midden wat uitgehold is. Deze holte dient of zelf tot kroes of zij geeft plaats aau eeu klein kroesje vau potlood. Iu de groeve worden de elestroden geplaatst. Met dit fornuis was het hem gelukt temperaturen tot 3000° Celsius voort te brengcu en daarmede stoffen te smelten, die tot nu toe niet gesmolten konden worden, zoo o. a. kalk, magnesia, ijzeroxyde, enz. Vele van deze stoffen worden op deze wijze na het afkoelen in fraaie kris tallen verkregen. Sedert lang is het nu bekend, dat koolstof in ge smolten gietijzer oplost en dat deze bij bekoeling daaruit kristalliseert, echter niet iu den vorm van diamant, maar in dien van graphiü (potlood). Moissan herhaalde die proeven, door gietijzer eerst hij 110.0° en vervolgens bij 3000° met koolstof te verzadigen. Bij i 100° verkreeg h\j, na het stollen, een mengsel vau gewone kool en graph ut bij 3000° zeer schitte- rsndo kristillon, maar die, niettegenstaande zij schijn baar doorzichtig waren, bleken uitgraphid te bestauu. Toen bij echter onder sterke drukking experimen teerde, verkreeg hij andere resultaten. Om (iie sterke drukking voort te brengen, maakte Moissan gebruik van de eigenschap van het gietijzer, om bij hut stol len ecu grooter volume iu te nemen. Hij brfebt kool, die dour verkooling van suiker was verkregen, in gesmolten gietijzer en koelde plotseling den kroes af. Door dezeu kunstgreep wordt hut tuiddenste gedeelte van den kroes inhoud aan eeu sterke druk king onderworpen. Werkte hij o,j deze wijze bij 1100°, dau verkreeg hy' eeu geringe hoeveelheid graphid en een vrij dichte kastlfhjebruiue kool. Bij 3000° echter verkreeg hij kristallt-u, die het soorte lijk gewicht 3,5 hadden, die harder waren dan robijn eu die in zuurstof tot koolzuur verbrandden. Som mige van deze kristallen waren in elk opzicht ideu- tisch met de natuurlijke zwarte diamanten, die men carbonados noemt. Moissan herhaalde nu de proeveu, door kokend zilver als oplossingsmiddel,/oor de kool te gebruiken, en verkreeg op deze wijze doorzichtige kristallen, die alle eigenschappen vun het natuurlijke diamant bezaten. Maar hij kon telkens slechts onderdeulen vau milligrammen vun deze microscopisch kleine dia manten verzamelen. Wanneer men verder iu aanmerking neemt, dat deze proeven bijzonder hooge temperaturen vereischen eu zeer duur rijn, begrijpt men, dat de zaak voor- loopig slechts wetenschappelijk belang heeft. Iu de zitting vtfh Februari van de Académie des Sciences, waarin die mededtieliug werd gedaan, werd door den beroemde-u scheikundige Berthelo groote lof auu de esperiuieiiteerkunst van Moissan toegezwaaid en tegelijkertijd verklaard, dat hij zelf bezig was met hutzelfde vraagstuk. Hij had phos- l'horijzur als oplossingsmiddel gebruikt en langs de zen weg een zware, uit koolstof bestaande massa verkregen, die harder schijnt le zijn ilan robijn. De eveneens beroemde schei cuudige Friedel sloot zich aan by deze loftuitingen, eu deelde mede, dat ook hij met hetzelfde onderwerp bezig was, en dat hij door inwerking van zwavel op koolstof houdend giet ijzer oen 8tof verkregen had, die harder is dau robiju. Het verhaal van den knaap, die bij do brug over het Dierensche kanaal het ontbreken van een stuk private aangelegenheden met nog onbetaalde rekenin gen in de lade der secretaire. Maar toen z'n vader er liera opmerkzaam op maakte, dat hij nog niet „schoon" was eu z'n toestemming vroeg om 'l geld te mogen besteden tot afdoening van de oude schuld, bleek bij een te goed zoon zijner ouders, om zich niet dadelyk voor deze schikking te verklaren en daar mee ging voor de tweede maal z'u luebtkusteel in nevelen op. IU. Freule Marie van Hoogendaal is inderdaad wat excentriek, althans soo men haar beoordeelt naar den Zandwykachuu maatstaf van dorpscho deftigheid en jonkvrouwelijke ingetogenheid. Ze doet rijtoeitjes in amazouenkoBtuum tot groote ergernis van de stijve dorpsarislooralieze boudt zich buiten de conversatie met de Zandw yksche damcswereld en ze beoefent de praktische pbilantropie op een manier, waarvoor de vrekkige Zandwyksohil rijkdom den neus hoog op trekt. Op de sociëteit noemt men haar gewoonlylc «de geëmancipeerde," om haar onafhankelijkheid eu hap zelfstandig karakter op dameskransjes wordt ze vaak vereerd met bet minder vleiende epitheton «de wilde" niet zoozeer om baar isolement als om haar nonchalante houding tegenover de speciaal-Zanüwijk- 8Che levensbeschouwing. Freule Marie verdient zoomin den oenen scheld naam als den anderen. Ze is i-eu flink meisje van uit een spoorstaaf ontdekt en den aankomenden trein door het zwaaien met een rooden doek voor ontsporen behoed zou hebben, blykt te zijn verzon nen. De bedoelde knaap had zijn schoolkameraden een penning getoond en op hun vraag hoe hij er aan kwam, hun dat verdicht verhaal als werkelijk gebeurd opgedischt! Aan zijn onderwijzer, die hem er naar vroeg, bad hy /-chter lachend geantwoord „Och! meester, je kunt die jongens alles wijsmaken Een goede vangst werd dezer dagen gedaan te Parijs. Op eeu bankierskantoor verscheen een En- gelschman, die o. a. ter inwisseling aanbood een bank noot van 1000 pd. stwelke afkomstig bleek van een diefsta' to Londen, in 1891. De politie werd gewaarschuwd en de Kugelschman, ondanks zijn pro test, gearresteerd. Men schijnt iemand in haudeu te hebben, die medeplichtig was 8au ver6oheiden belaugrijke diefstallen in do laatste jaren. Een watershow" zal dezen zomer gehouden wor den op liet terrein in Wost-Keusingion (Londen), waar sinds 188? elk janr de een of andere tentoon stelling werd georganiseerd, laatstelijk die van Buffalo Bill's troep. De arena der Indianon wordt herschapen in een meer, mot verscheidene eilanden, waarin schepen van alle landen en volken plaats zullen vinden. Opeen der eilanden denkt men eeu nabootsing te maken van het kasteel If, waar een zwemmer dagelijks de vlucht van Monte-Ciisto zal vortoonen, door zich in een zak gewikkeld te laten neerploffen. Verder zal een duiker van professie van een 100 voet iioogon toren springen, en een gezelschap „water-walkers", met luchtdichte waterschoenen over de golven wan- deleu en zelfs football spelen. 't Publiek zal verder zich mogen vermaken door over een waterval af te glijden in een boot, op de manier vau do montagne russ«. De bekende waterman kapitein Boy ton is de ziel van de onderneming. Het geschil, dat tusschen Emilo Zola en de Fransche Academie ontstaan was, moest klaarblijkvlyk op tra gische wijze eindigen maar niemand voorzag do ver schrikkelijke ontknooping, die het. beschoren was. Ziehier wat gebeurd is. Bij het uiteengaan van de laatste verkiezing voor leden der academie, het ft Eroile Zola, die zich als persoonlijk belacdigd achtte door de benoeming van Henri De Bornier, hem zijne getuig'n gezonden om hem te vragen, öf voortaan bij elke nieuwe verkie zing voor hem te stemmen, bijwijze van herroeping, öf hem door 't wapen voldoouing te geven. Daar Henri De Bornier geweigerd hoeft eene for- meele verplichting op zich te nemen, is besloten, dat er eene outraoeting tusschen Emile Zola en Henri Do Bornier zal plaats hebben. Het wapen zal bet pistool zijn. Veertig kogels voor slechts één zetel iu de Fransche academie zullen op 40 pas afstand gewisseld worden. Getuigen voer Em. Zola waren Francois Coppée en Paul Alexis, die voor Henri De Bornierde hee- ren Lovisse en H. Gréard. De ontmoeting heeft dezer dagen plaats gehad. By den 39sten kogel is Henri De Bornier even onder de linkerborst getroffen De dood was oogenblikkelijk. De vier getuigen hebben toen eenparig het gevecht doen ophouden. even twintig jaar, die sedert haar zestiende jaar als meesteresse op het slot fungeert en als zoodanig door het dienstpersoneel op de handen gedragen wordt om haar beminnelijk karakter en haar vriendelijke manieren. In haac jeugd heeft ze de meisjesschool in het naburige Meordorp doorloopen, wuarna ze van haar twaalfde jaar af onder de hoede eener gouvernante werd gesield, die vier jaar later 'thait stal van'oen jongeren broeder des jonkers en dus 't slot verliet na °tot tante der freule gepromoveerd te zijn. Sedert werd 't jonge meisje aan eigen vorming overgelaten. De eentonige gelijkmatigheid van haar leven werd in den zomer verbroken door oen buitenlandseh reisje in gezelschap van haar oud-gouvernante eu de beide jonkers, dat zeidon langer dau eeu maand duurde, doch waaraan zich voor haar nog een prettig verblijf vhd eonige weken op het landgoed van haar oom eu tante, een buiten bij Haarlem, vastkuoopte. Dj wintermaanden bracht zo door mee nuttige vrouwelijke bezigheden of aangename lectuur ln 8e* zeischap vau haar papa. tenzij 't mooie wei r haar uitlokte tot een rijcoertje of haaj- plicht haar des avonds riep in de wijkeu der armen. (Hordt vervolgd.) Laten wij nog enkele bijzonderheden omtrent deze 40tmoeting geven, die eenig is in de jaarboeken der Jdterkunde. De dood van Henri De Bornier is aan Km. Zola door Paul Alexis medegedeeld; en toou deze deu meester naderde, heeft hij hem dit eenig «roord toegevoegd: «vacant!" E Emile Zola heeft teekenen vau de diepste smart be tuigd. Vervolgens is hij een naburig café binnenge gaan en heeft aan Camille Doucet, den secretaris der Fransche Academie geschreven, dat bij zijne camlidatuur stelde voor den ledigen zetel, welke door het overlijden van Henri De Bornier ont staan was. Onder den titel„De praktijk bij het kiesrecht" bevat bet Alg. Handelsblad een artikel, waaraan wy bet volgende out leunen De diepingrijpende vraagstukken, welke naar aan leiding der aanhangige Ontwerpen betrekkelijk liet kiesrecht ter sprake moesten komen, hebben en het is heel natuurlijk tot dusver de aandacht afgeleid van eenige zeker niet onbelangrijke quaestiëu, de details betreffende, die overigens euue bosprekiug te volle verdienen. Het is toch nioi voldoende, dal de beginselen van het kiesrecht met juistheid zijn geformuleerd, doch het is eveneens van zeer groot belang, dat do bepalingen, waarin deze beginselen verder zijn uitgewerkt, daarmede overeenstemmen. Zij belmoren in de practijk uitvoerbaar te blijken en liet werk der verkiezingen moet zonder stoornis tot het resultaat kunnen leiden, dat de rechthebbenden er van verlangen. Wij hebben over de beginselen de kenteekenen van geschiktheid en welstand eenige dagen geleden reeds gesproken en willen thans eenige besch uwingen wijden aan de wijze waarop zy iu de ontwerpen zijn toegepast. Roeds van veel beteekenis is de beantwoording der vraag, op welke wijze nioet blijken de kennis van h-zou en schrijven, welke het eerste ontwerp houdt voor het kenteoken van geschiktheid door do Qroudwet geëischt. Die kennis nu moet, Volgens het tweede lid van art. 3, bewezen worden door een eigenhandig geschreven uunvraag, om op de lijst der kiezers te worden geplaatst. Op welke wijze deze aanvraag moet worden ingericht en ingeleverd, zal worden uitgi maakt door een maatregel vau bestuur. Wanneer wij de Memorie van Toelichting opslaan, die ons over dit punt nader zul inlichten, dan vin den wij op blz. 6 „Deze aanvraag zal op zoodanige wijze zijn in te richten, dat het in schrift brengen daarvan eeu vol doende konnis vun lezen en schrijven vordert. In vulling van enkele woorden in een gedrukt formu lier ware daartoe niet voldoende. De wijze vau in'evering der aanvraag zal de zelfstandige wilsuiting van den aanvrager moeten waarborgen En bij art. II van hut tweede wetsontwerp is lot toelichting nog aangoteokend, dat de aanvrage, om op de kiezerslijst te worden geplaatst, door den aan vrager in haar geheel dient te worden geschreven in een daartoe aangewezen gemeentelokaal, onder toe zicht van daartoe aangewezen ambtenaren. Zij moet onmiddollyk aorden ingeleverd. „De beslissing" zegt de Memorie vorder „of het ingeleverde stuk werkelijk is een duidelijke aanvrage om op de kiezerslijst geplaatst te worden, staat aan het gemeen tebestuur, behoudeiiB beroep volgens de bepalingen tier wet." Inderdaad gewichtige mededeelingen. Doch zijn z:j voldoende? Wij herhalen de vraag: belmoren zij in elk geval uiet te worden opgenomen iu de wet, in plaats van in de Memorie van Toelichting? De bepalingen vau do wet geven toch hoegenaamd geen lioht of de aanvrage moeilijk of lastig zal worden gemaakt. Opvolgende regeeringen kunnen hierin zooveel wijzigen als zij goedviudon. Invulling van een formulier is dit zegt de Minister Tak niet voldoende, doch eeu volgend minister kan den bestuursmaatregel wijzigen en er wel genoegen mede nemen. En ook iu het stelsel van den tegenwoor- digen Minister blijft de vraag onopgelost, of de „zelfstandige wilsuiting van den kiezer" moet blyken uit een door hem zelf opgesteld epistel, dan wel ook reeds voldoende volgt uit het overschrijven van een door een ander geschreveu stuk of van eeu gedrukt formulier. En toch zal deze laatste quaestie kiezers maken eu breken. Er zijn veel mensoheu die de geëisohte aanvrage niet naar behooreu in schrift kunnen bren gen. doch wel een paar rogels van een stuk bedrukt of beschreven papier machinaal kunnen oversohry ven. De eischen die in deze gesteld zullen worden, be treffen dus geen quaestie van administratie, doch raken het recht zelf, en behooren daarom geregeld te worden in de wet eu niet in een bestuursraaat- regel. Eu dan de oontröle? Het vereischto stuk zal ter wereld komen onder toezicht van daartoe aangewezen ambtenaren. Waar staan de waarborgen, "dat de bedoelde ambtenaren niet zoo welwilllond zulleu zijn, by de dikwyfs mociiyke en pijnlijke geboorte van den kiezét een weinig tie behulpzame hand le bieden Als examencommissie zal optreden altijd volgens de Memorie van Toelichting het college van burg. on Wetli. Zij beslissen over de deugdelijkheid van de aanvrage, behoudens beroop volgeus de bepa- liugen der wet. Het scbynt dus de meeniug te zijn van den mi nister Tak, dal over de deugdelijkheid der gedane aanvrage ook de beslissing vim den rechter kan wor den ingeroepen. Daargelaten nu, dal feitelijk alleen de aanvrager zelf een procedure op dit stuk kan beginnen, dien het iu elk geval wel duidelijk inde wet te worden uitgemaakt, dat het reoi&merecht te gen de kiezerslijsten ook betrekking heeft op de aanvrage der kiezers. Op blz. 14 van de Memorie vau Toelichting betoogt de Minister, dat ook met de nieuwe kieswet beroep op de rechterlijke macht noodig zal zijn, en zegl dun o. a.Omtrent onder stand" enz., „omtrent het zich in workolykon dienst onder do wapenen bevinden en omtieitt andere reelits- feiten, zal allicht meer dan eeus een beslissing wor den gevraagd, en eene vaste jurisprudentie stellig geweusobt wezen." Nu is het op zijn minst genomen zeer twijfelach tig. of de vraag of eene uauvraag om op de kiezers lijst geplaatst te worden, eene zelfstaudige wilsuiting van den kiezer be''ut, wel is de beoordueling van een recutsfeit. Men zou dit veeleer oen quaestie vun opvulling, van appreoiaiie vinden. De rechter, die wellicht zelf een oijg onduidelijke hand schrijft, is voor de beoordeeling van eeu dergelijk feit al even weinig op zijn plaats, als wanneer hij geroepen werd te beslissen of iemand voldoet aau de eischeu in eeu examenprogramma gesteld I Wil do Minister des niettemin aan deu rechter de eindbeslissing geven over de deugdelijkheid der moer besproken aau vragen, dan is hot zeker geen weelde dit uitdrukkelijk iu de wet te bepalen. In het algemeen zal de bepaling omtrent de aan vrage, om op de kiezerslyst geplaatst te worden, dus veel meer moeten worden uitgewerkt, zoowel wat betreft do duidelijke coostateering van (|e eisclieu die zullen worden gesteld, als de controle of uan deze eischen inderdaad wordt voiduau. In de zitting van den Franschen senaat heersohte gisteren een groote levendigheid door het bericht dat de voorzitter Le Royer zijn ontslag heeft geno men. Het bureau vau dit staatslichaam heuft zich naar den voorzitter begeven om hem te bewegen op zijn beslissing terug te komen. Het antwoord luidde echter dat zijn besluit onherroepelijk is; De minister van fluai/oiëp heeft in do Kam r verklaard, dat als de begroeting niet vóór het einde van Maart is afgehandeld, hij nogmaals een voor- loopig twaalfde deel zal aanvragen. l)e klokken luidden te Rome Zondag uit alle macht ter gelogenheid van het jubileum van den paus. Een bataljon infanterie en een bataljon bor- saglieri waren op het St. Pietersplein opgesteld om de circulatie vrij te houden. In de basiliek is door hot petsoriool vau het Vaticaan voor de orde ge zorgd. De toegang voor de bedevaartgangers en het publiek in de basiliek is te 6 ure opengesteld, en de menigte stroomde naar binnen in goede orde. Verscheidene duizenden personen konden niet bin nenkomen. Gendarmes en een regiment infanterie ontruimden de trap om hot uitgaan te vergemak kelijken. Er bleef goe ie orde heorscheu. De paus kwam onder de algemeene toejuichingen in de basiliek en vierde zijn jubileum te raidden van meer dan 60,000 personen, die ook bij zijn vertrek hem levendig toejuichten. De mis was te tl1/* ure geëindigd. De paus zag er welvarend uit eu hy gaf met heldere stem ziju zozon. De kardinaal Bampolla beeft een diner van 24 oouverta gegeven aan de gewone gezanten by den Heiligen Stoel en aan de buitengewone gezanten, die naar Route afgevaardigd zijn om den paus ge luk te wenscben met deu vijftigsten verjaardag van zijne bisschopswijding. Talloos zijp. de telegrammen en brieven van geluk- wensching, zoomede de geschenken, die de Paus reeds heeft ontvangen. Een der kostbaarste oadeaux is wel dat van Prins Leopold, Regent vau Beieren. Deze zond den H, Vader een vijf voet hoog model van de H. Maagd, naar 't beeld, dat op bet Mariupluin te Munchen staat. Het is een beeld door engelen om geven, geheel van massief goud met een kroon, rijk met diamanten omzet. Het is in een soort van hek geplaatst, versierd met lampjes, waaraan lal vau saphirs, robijnen en smaragden zyn aangebracht; in 't geheel zijn er 400 edelgesteenten aan. Dit prachtig beeld zal in 's Pausen antichambre worden geplaatst. De keizer vau Oostenrijk zond den Paus eeu prach tig kistje met 60.000 gulden aan goudstukken. De Keizerin voegde er een schitterend kruis met diaman- teu bij en do Oostenrijksche adel schonk het hoofd der kerk een som van 250.000 gulden voor zyn liefdewerkeu. In de Portugeesche kamer deelde Diaz Ferreira, de minister van financiën, mede, dat het kabinet zijn ontslag heeft verzocht. Le Koning heeft Serpa Finten tel, den leider der Regeneradores en Luciano Castro, den leider der vooruitstrevender ontboden. Het schijut eohter dat geen van beidon een kabinot zal vormku. Talrijke combinaties worden genoemd. Volgens in de kamer afgelegde verklaringen hebben onwettige handelingen plaats gehad bij de vorming van het syndicaat dor alcoholfabriokon voor de ex ploitatie van de distilleerderijen en by de belastingen waarbij men de schatkist belangrijk benadeelde, De medegedeelde stukken worden druk besproken. Het schijnt dat de ministers het niet eens waren over de maatregelen welke genomen moeten worden tot verbreking van de overeenkomst tusschen de Regeering en het syndicaat. In deze voorvallen ligt de naaste oorzaak van de ministerieeie crisis, maar de verwijderde oorzaak was do zwakheid dor Regeering in het Parlement. De Koning weigerde aan Ferreira de ontbinding van de Cortes op te schorten. Na de verklaring dat de Ministers hun ontslag hebben genomen, is de zitting der Cortes opgeheven. De beraadslaging over de huitenlandsohe schuld zal na hpt optreden vau het nieuwe kabinet worden voortgezet. Volgens een gerucht is door Duitschland een krasse nota over de buiteniandsche schuld gezonden. Hot Italiuansche ministerie heeft weder eeu hevigen aanval doorstaan. De radicale afgevaardigde Bovio vroeg of nog meer afgevaardigden verdacht werden bij bet Bankschandaal te zijn betrokkenofNieotera werkelijk als minister zijnen ambtgenoot Chimirri in keunis had gesteld van de onwettige vermeer dering van den banknoten-omloop; of Oiolitli iets dergelijk» tegeuover Crispi had gedaan, en of Crispi werkelijk gezwegen had op de vraag of golden uit de Bauk voor do verkiezingen waren gebruikt. Toen op een dezer vragen, die blijkbaar ten doel hadden de regeering in verlegenheid te brengen, de minister Laoava antwoordde, dat de brief van Nico- tera aan Chimirri in het ministerieel archief niet meer te vinden was, ontstond een daverend rumoer. De voorzitter weigerde aan Chimirri het woord, Waarop de leden der rechterzijde onder protest de zaal verlieten. Hoewel de besprekingen vau de offioieele deel neming aan de Leo-teèsten eu het inoident-Gruscha kalmer verliepen, kwam toch eene jegens Oostenrijk en Duitschland niet zeer vriendschappelijke gezind heid aau het licht. Lucifero bijv. vroeg inlichtingen betreffende de bekende rede van Caprivi, waaruit gebleken zou zyn, dat Itulië te Berliju minder geaobt werd. De minister Brin gaf toen een zeer vage verklaring, waarmede de iuterpellant geen ge noegen nam. Ook onder deze aanvallen heeft Rei ministerie Giolitti zioh nog staande gehouden. Toch twyfelt niemand, of zyuu dagen zijn geteld. De uiterste linkerzijdo toont neiging haar steun in te trekken. De rupublikeiusche en socialistische vereenigingen bobben besloten de bankzaak tot het uiterste te drijven en deze beweging tegen het ministerie vindt steun bij vele afgevaardigden. De heer Chimini heeft in de zitting van gisteren eenige inlichtingen gegeven over het toezicht dat hij als minister van landbouw op do Roraeinsoho Bank uitoefende. De voorzitter Zmardelli deelde gisteren den dood mode van Do Zerbi (den afgevaardigde wiens ver volging door de Kamer was toegestaan) en sprak diop bewogen eenige woorden vun lof over den overledene. Ook de minister-president Giolitti sprak eenige woorden van hulde eu wees op de groote diensten welke de overledene aan het land en het parlement had bewezen. Casale verklaarde dat De Zerbi gestorven was door onverdiend loed (uitroepen.) Vooral wees spr. op den moed van Do Zerbi. Barzilaï waarschuwde tegen overdrijving, waarop eeu zeer levendig tumult ontstond. Casale werd door hot rumoer belet zich te doen verstaan. Boven hot goraas uit hoorde men roepen Het parlement was in stnut van beschuldiging. Er moest eeu slacht offer vallen. Nadat hot tumult een weinig was bedaard, werden nog andere lofredenen op De Zerbi uitgesproken. Bovio verklaarde te hopen dat de justitie haar onderzoek door dit sterfgeval niet zou opgeven.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2