I’S s. uda 1G MEER. N° 5078. 1893. BINNENLAND. S T B IT D. Donderdag 23 Februari. anders. FEUILLETON. legen &ZN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstfeken. t 15 ct. per Oe inzending van advertentlfin kan geaoluuden tot 6ón uur de* namiddag* van den dag der uitgave. andere doel- den hoer J. in. i. s de INTEE- eNIEUITS Bovendien worden alle Advertentiën gratia opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschpnL ƒ3.-. Mailles a.k. bij kin- iarrhée, Imar in oorzien I van de meel 50 ets ’EN, Coiffeur. v. TÜIJLL. GOUDSCHE COURANT. Gembenteeaad ADVERTENTIEN worden geplaats van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. te geleiden en daar de leiding van al het bovenver melde op zich te nemen. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelijks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prfla per drie maanden ia 1.25. franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. het overzetveer op de Turfsingel- draaibrug. >et het grijze verdwijnen, is onscha- liet. Prjjs per dubbele J. A.CATS, het Liefdadigheidsconcert plaats ten voordeele der Kinderbewaarplaats. Een talrijk publiek was opge- gekomeu om van l._tz “zz fiteeren. Met met oordeel samengestelde programma werd uitstekend uitgevoerd. De leerlingen der Solo- en Koorklasse onzer Stads-Muziekschool, die hunne medewerking verleenden, toonden met vrucht het onderwijs aldaar te volgen. Zij mochten veel bijval ondervinden, die werkelijk ten volle verdiend was De hh. Snoer en W. Kagie komt een woord van dank toe voor hunne medewerking, doch inzonder heid verdient de heer J. H. B. Spaanderman, op wiens initiatief dit concert tot stand kwam een har- telijk woord van waardeering voor alle moeite, die hij zich voor deze zaak getroost heeft. In de pauze werden de meisjes-leerlingen der Muziekschool door de goede zorgen van den hoer J. Breebaart onthaald. De avond nas werkelyk genotvol en daar de op- I brengst de crèche ten goede komt werd hier het nuttige met het aangename vereenigd. In een der achtervertrekken van het slot, een ruime, luchtige kamer naar den modernen smaak gemeubeld, zit mevrouw Schriele in een armstoel aan tafel, aandachtig luisterend naar het betoog van den dorpsarchitect, die met z’n duimstok aanwijzingen doet op eenige over de tafel verspreid liggende pro- joot-trekeningen. Ziet u, mevrouw! dat is de kelderingang tegen over de trapdeur; dit de kelder, ziet u! 2 M 75 om 1 M 50 en hier is ’t slaapkamertje voor de juffer 3 M 50 om 2 M 20, ziet u mevrouw? U wou dat immers beneden hebben? Ja. a, zegt ze talmend, maar ik begrijp ’t niet goed. Je maakt toch der. kelder niet in dat kamertje? 0OUDA, 22 Februari 1893. VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Vrydag den 24 Februari 1898, des namiddags ten 1 ure. Aan do orde Het voorstel tot het maken eener inrichting voor de bereiding van zwavelzuur ammoniakzout op het terrein der Gasfabriek. Hel voorstel tot verlaging van den prijs van het door de Gasfabriek geleverde gas voor einden dan tot verlichting gebezigd. Het adres van H. W. Otto e. a. betreffende de vervanging van gracht door eene 1«) Haar plicht! Want de philantropische liefhebbe rijen, waarmee ze zich jaren geleden spelend had ingelaten om een amusement te hebben ter bevrediging van haar natuurlijken aandrang om wèl te doen, hadden langzamerhand ’t karakter aangenomen van onafwijsbare verplichtingen tegenover ’t misdeelde volk, dat in haar z’n schutsengel zag. De eenige, die haar ontmoette op het terrein der algemeene menschenliefde was de armendokter, een bejaard man, die buiten het dorp woont en al evenmin sympathi seert met do Zandwijksche grooten als de bewoners van het slot. De kennismaking met de freule leidde tot een vriendschap, die hem de poort en de deur van het slot opende, waarna hij er huisdokter en huisvriend tevens werd. In beide kwaliteiten wist dokter Raabe zich weldra in de laatste wel *t meest. van een praatje en een een aangenaam causeur, even opgeruimd, altyd De bijeenkomst van hel Leger des Heils, gisteren avond in de zaal „Kunstmin" der Sociëteit „Ons Genoegen* gegeven, was door een zeer talrijk pu bliek bezocht. Er was nagenoeg geen plaats onbe zet. Kolonel M’c. Kie (die voorgesteld werd doof Kol. Oliphant) deelde de geschiedenis mede zijner bekeering en verhaalde een en ander uit zyn erva ring als reizend heilsboodschapper van het Leger. Door Mevr. Oliphant werden eenige liederen ge zongen. onmisbaar te maken, maar Want de jonker, die veel •pelletje hield, vond in hem een gezellig partner, altyd Né, mevrouwpardon I U begrijpt ’t niet goed. De kelder komt onder ’t kamertje, of liever onder de provisiekast. Ziet u eens hier, deze lijn.... Och man, plaag me niet meer met dien plat tegrond of hoe je 't ding noemen moogtik begrijp er niets van. Je moet me een huis leveren, precies als ik gehad heb, maar wat kleiner. Laat me ’t front nog eens zien, dat begrijp ik beter. De architect strekt z’n hand uit naar een porte feuille, die onder z’n bereik op een stoel ligt. Maar op ’t zelfde oogenblik wordt de conferentie gestoord door het binnentreden der freule, die echter op ’t gezicht van den bezoeker met de deurknop in de 1 hand staan blijft. Excuseer mevrouw, hebt belet zie ik. Ik zal straks terugkomen. Né freule, kom gerust binnen. Ik ben met Jansma klaar. Wat er nog te bespreken valt heeft zoo’n haast niet. Ga zitten, freule! Lief weertje, hé? U is zeker al op de morgenwandeling geweest? Ja mevrouwIk was nog in den tuin, toon de knecht me uw uitnoodiging overbracht. Wil mevrouw de frontteekening nog zien waagt Jansma bescheiden te vragen, terwijl hij de portefeuille half opent. Och né, Jansma! dat kan later wel. Je zorgt nu maar voor een goed bestekalles van de beste kwaliteit en geen knoeierij, hoor! Ik laat je geheel vrij, maar zooals ik gezegd heb: baas Ho'sma mag De Standaard"'vestigt er de aandacht op dat vol gens de mededoeling in do Staatscourant de koopprijs van het laud in Colorado 171/» doll, is, en dat de Utrechtsche Maatschappy het aan onze kolonisten voor 28 doll, had aangeboden. Dit zou per acre een verschil maken van 81/, doll, of f 21,50, een som, die gerekend over 15,000 acres, een bate zou opleveren van ruim drie tonnen gouds. De Standaard vertrouwt dat deze zaak wel zal worden opgehelderd en dat zal worden aangetoond, dat deze drie tonnen gouds bijna geheel besteed zijn geworden ten bate der kolonisten. Maar het kon ook zijn, vervolgt het blad, dat de leden der Directie hier te lande misleid waren door hun zegslieden in Amerika; en daarom komt het ons, nu de Si. Cf. dit prijsverschil bekend maakt, geweuschl voor, dat er meer licht kome. Ook over de rechten, voor water te betalen, waarvan beweerd wordt, dat ze in Amerika slechts 10 ets. zouden bedragen, en die naar men voorgeeft tegen 50 ets. berekend waren. De heer Noordtzy, van zyn reis, in ’t belang der emigranten naar Noord-Amerika ondeinome1., dezer dagen teruggekeerd, schrijft „Daar de vergadering van aandeelhouders reeds ko mende week in Utrecht zal worden gehouden, kan ik thans nog niet in bijzonderheden treden. Spoedig na mijn aankomst in de vallei werd ’t mij duidelijk, dat, gelijk ook ’t rapport van den Noderl. gezant zegt, geen bezit kon worden genomen van de landen, waarover de Maatschappij een koopcontract had gesloten met den heer F. C. Henry. De roden daarvan lag echter volstrekt niet aan de Maatschappy. De eerste betaling was einde September reeds geschied. De laatste betaling werd door de Maatschappy aan Henry naar ’t contract vóór 1 December aangeboden, Huideelt, i 8 dagen tijd minste pijn te de gevoeligste te nomen. Gisterenavond had in de zaal „Nut en Vermaak" 3 ten voordeele der t0ntoonstelling te Chicago zullen ook de echt T t fmnffnhiulpn kunatsnuiot^ta nrn I Nederlandsche poffertjes niet ontbreken. Op het terrein Z?: «1 kraam in oud-Honaódfchen stijl verrijzen, r. nnMnal lampnrraarplno nrnornmmn t - - waar eenige Hollandsche meisjes in Fnesch kostuum nis Hebe’s dienst zullen doen. Ook met andere merkwaardigheden van ons land en zijne koloniën zullen de Amerikanen kennis kunnen maken, o. a. met twee personen in de kleederdracht van het eiland Marken, met inboorlingen van Sumatra, van welke één paur jtl-de-ffrain-arbeid zal verrichten, een an der Palembangsche sarongs zal vervaardigen van zyde met gouddraad doorweven, een derde voor Palem bangsche lakwerken, enz. Een Palembangsoh huis, met het bekende snijwerk, zal mode op het terrein te zien wezen. De heer L. J. Goddefroy, die indertijd dr. Veth op zijne reis door Sumatra vergezeld heeft, vertrekt bin nenkort daarheen om de inboorlingen naar Chicago geneigd tot scherts en jok. Eu voor de freule werd hy een wijze raadsman, die haar philantropische neigingen ter reobtertyd terugbracht onder de curateele van het gezond ver stand en hpar wel wat overdreven goedgeefschheid binnen de perken van een verstandige weldadigheid wist te houden. Gewoonlijk komt dokter Raabe, na in den voor middag z’i: armenpraktijk waargenomen te hebben, op het slot koffiedrinken, waarna de heeren een partijtje maken, terwijl de freule een wandelritje doet of zich, als het weer ongunstig is, op andere wijze amuseert. Naar wij vernemen, heeft zioh te Oudewater een comité van. vijf personen gevormd, ten einde een I onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid en mogelykheid om daar ter plaatse een zuivelfabriek op te richten.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1