■G JDPINQ lG uda. MA. 1893. Vrijdag 24 Februari. N° 5079. 1HE en wnden. blijven ZN. Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken* F EUILL E TO aF~ 3 FE- PEND ederen uitslui- n, soli- BINNENLAND. N, Afzotiderlflke Nommers VIJF CENTEN. De inzending van advertentiên kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. III. 17) gk en de Wo» De prijs per drie maanden ie 1.25. franco per. poet 1.70. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelpks toet uitzondering van Zon- en Feestdagen. Bovendien worden alle Advërtentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschijnt. de INTEE- NIEUWE ADVERTENTIEN worden geplaste van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. ïhtigen. iFORTUIJN 3.-— EMBENTKBAAD GOUDSCHE COURANT. >taris SEVER, )3, des mor- IDB Utrecht- ideweg, van: verdere fBe- aelen tenweg in de i kadastralen nrs. 392 tot groot 1 Hec- Mej. S. van der Post, alhier, deed gisteren te ’s-Gravenhage met gunstigen uitslag examen in de fraaie handwerken. verbetering van geleerd, hoe weinig daarvan voor sociale toestanden te wachten is. Al dat praten over gewelddadige omwenteling keurt hij dan ook ten sterkste af. Naar zijn over tuiging is revolutie zelfs niet te maken wel zijn te maken straatgevechten en straatrumoer maar, zegt de heer Gerhard, een sociaal-demokraat moest zich schamen, daaraan mee te doen. In denzelfden geest spraken Bebel en Liebknecht in den Duitschen Rijksdag. Nooit hebben wij ge zegd, zei eerstgenoemde, dat wij door gewelddadige middelen de bestaande orde omver willen werpen. Wij willen practisch zijn en daarom liever ook maar niet philosofeeren over een „toekomststaat”, die alleen bestaat in de verbeelding van dwepers en dichters. Ook in de sociaal-demokratische partij is reeds scheuring te verwachten, zegt de Haagsche corres pondent der „Zutph. Ct." De revolutionaire fractie, die met wettige en onwettige, geoorloofde en geweld dadige middelen wil strijden, is weliswaar op dit oogenblik verreweg het sterkstmaar er is to ;h ook een fractie, die van revolutie en geweld niets wil weten. Van laatstgenoemden mag zeker wel de heer Gerhard, hoofd eener school te Amsterdam, als de leider worden aangemerkt. Ook hij wil een toestand voorbereiden, waarin alle kapitaal, alle pro ductiemiddelen in het bezit der gemeenschap zullen zijn overgegaan, maar langs den weg van ge leidelijke hervorming. Van revolutie verwacht hij geen heilz. i. heeft o. a. de Fransche revolutie Er circuleert hier ter stede eene lijst ten behoeve dpr slachtoffers van de aardbeving op het eiland Zante. De uitvoerige berichten der couranten hebben er reeds genoeg van doen weten, hoe groot de nood «Ier talrijke slachtoffers is. Wy gelooven dan ook, dat eene aanbeveling om ook deze lijst niet voorbij te laten gaan, overbodig is. u drijft i Holsma verdedigen, nu dat gevalletje met scheele I Piet zaliger u nog zoo versch in ’t geheugen ligt, als I u wat gekalmeerd is, zal u in m’n boosheid over I dit hondsche briefje deelen of haar tenminste Be grijpen. Heusch piet, mevrouw! betuigt ze plagend be leefd. We beschouwen de wereld die aan onze voe ten leeft van verschillend standpunt, ziedaar de oorzaak van ons geschil. U ziet ip baas Holsma en zijns gelijken een soort lijfwacht voor den hoogeren stand, die ons van na ture dienstplichtig is en niet alleen haar werkkracht, maar ook haar eer en haar leven te onzer beschik king stelt. Voor mij zijn ze menschen van gelijke beweging als wij, die arbeid geven voor loon, maar dan ook gelijke aanspraak hebben op onze waardeering als wij op de hunne. Heb ik u gisteren niet voorspjld, dat Jan Holsma beleedigd zou zyn èn door uw cadeau èn door het begeleidend schryven? Ik vermoedde dit, omdat de toon van uw schrijven ook mij hinderde. Jan Holsma Op initiatief van verschillende werkliedenvereeni- gingen te Zutphen, waaronder ook de afdeeling van Patrimonium is aldaar een vergadering gehouden ter bespreking van arbeid-toestanden. Architecten en patroons in de verschillende bouwvakken waren hierbij uitgenoodigdeen 70-tal hunner had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. Het was een tal rijk bezochte vergadering. Over verschillende punten, die betrekking hebben ■op de verhouding tusschen patroon en arbeider werd van gedachten gewisseld. De vergadering sprak de wenschelijkheid uit, dat de .aannemer zijn werklieden i Alleen de scherpte er van blijft beneden mijn ver- 1 wachting. Een burgerman heeft ook z’n trots me- vrouw, vooral een man als Jan Holsma. *t Verwon dert me zeer dat bij uw cadeau niet teruggezonden heeft. I Foei, freule! u drijft er den spot mee, bijt i mevrouw Schriele haar nijdig toe. Is me dat nu een dankbetuiging voor zoo'n cadeau? Né, u mag Jan Holsma verdedigen, nu dat gevalletje "Pin. volirrnr 11 nno mn unvanli in f crnlinl GOUDA, 23 Februari 1893. Donderdag 2 Maart e. k. heeft de laatste abon- nements-voorstelling plaats in de Sociëteit „Ons Genoegen". Het Rotterdamsche Tooneelgezelschap der bh. Le Gras en Haspels voert dan op Fernande, tooneelspel in 4 bedr., van Victorien Sardou. Daarin treden o. a. op de dames: Beersmans, Burlage- Verwoert, Marie van Eysden, Alida Klein, Coehngh- Vorderman en de hh. Tartaud, Henri de Vries, Van Eysden, en Van Kerckhoven. lijkt me een beschaafd man, die zich zelfs in onze wereld gemakkelijk beweegt en zulke menschen zyn niet zoo stomp van gevoel als u schijnt te meenen, mevrouw I Waarom u met uw beklag over z’n hoog hartig schrijven tot mij gewend, als u toch wel weet, aan ’t verkeerde adres te zyn U schijnt erg boos, freule! Bedenk toch, dat ik een oude vrouw ben, die door ondervinding wijs geworden is en *t ambachtsvolk door jarenlangen omgang van nabij heb leeren kennen. U hebt mis schien uw ideën uit een mooi boek gehaald Né mevrouw, u vergist u! Als u ’t weten wil, de.bron zit hier! En ze legt met een gra cieuze beweging de hand op de linkerborst, den fleren blik strak op mevrouw Schriele gericht. Excuseer, dat ik de visite afbreek, vervolgt ze na een oogenblik zwijgens. Pa wacht me misschien reeds en ik heb voor den middag nog een en ander te doen. Ik heb gisteren nog verzuimd u te zeggen, me vrouw I dat de hotelhouder bericht heeft, dat er ge schikte kamers ten zijnent disponibel zyn. Vandaag of morgen zal hij zich aan ’t slot vervoegen om or ders. Mevrouw Schriele keek ’t jonge meisje verbluft aan, sprakeloos van verbazing. Maar deze lette er niet op. Met een bevallige nijging nam ze afscheid, waarna ze haastig de kamer verliet. Besluiteloos bleef ?e in den corridor staan, een blik werpend op de staande klok, die nog meer dan een half uur voor Dunkt u, freule? Lees dan dit briefje eens. I Ik heb dat zooeven ontvangen en omdat ’t een dui-I delijke onderteekening draagt, meen ik de freule voor ditmaal zwart op wit te kunnen overtuigen, dat ik reden heb voor mijn boosheid op de Holsma’s: vader eu zoon allebei. En daarom heb ik de freule even laten roepen. ’tJonge meisje neemt den brief, die haar wordt toegereikt, onverschillig aan. Vluchtig doorloopt ze de regels de ongerustheid verbergende, dat de schrij ver, die in hooger gunst bij haar staat dan mevrouw Schriele vermoeden kan, in een opwelling van toorn de eiscben der wellevendheid al te ver uit het oog mocht verloren hebben. Maar die ongerustheid blijkt ongegrond. Glim lachend geeft ze mevrouw Schriele den brief terug tonder acht te slaan op den uitvorschenden blik, waarmee de oude dame haar een afkeurend oordeel ■wil ontwringen. En zoo’n antwoord noemt u grof, mevrouw? W ze glimlachend. Ik noem 't waardig en fier. tegen ongelukken verzekere, zooals dat reeds bij gemeentewerken geschiedt. Omtrent de quaestie der loonen kwam mep niet tot eenstemmigheid. De heer J. Muijderman besprak daarna het, nut van Kame'rs van arbeid, vooral in quaestiën, als hier ditmaal behandeld werden, een denkbeeld waar mede de geheele vergadering zoozeer was ingeno men, dat eene Commissie werd benoemd, bestaande uit vier leden uit de patroons en vier uit de Ar- beidsvereenigingen, om te onderzoeken of zulk eene instellling te Zutphen ook levensvatbaarheid zou kunnen krijgen. Tot leden dier commissie werden benoemd de heeren J. P. Muijdermau, J. G. Garve- link, G. Uiterwyk, Ezerman (timmerman), J. Das, M. Fröger, H. Wormgoor en H. J. Wy/nan, aan welke commissie het recht werd toegakend deze met een persoon aan te vullen, n.l. een architect. Tevens is aan deze commissie opgedragen te on derzoeken of loousverhooging en een maximum- werktijd van 11 uur gewenscht zal zyn. Dan zal later nogmaals eene vergadering gehouden worden, waarin over deze zakeu rapport zal worden uitge bracht. Dinsdag voor 100 jaar werd het korps rijdende artillerie opgoricht. Stichter van het korps was prins Willem V, die den 9den Januari 1793 aan den Raad van State voorstelde, tot de oprichting van twee brigades rijdende artillerie o»er te gaan. De Staten-Generad keurden dit voorstel den 2 laten Fe bruari van dat jaar goed. In de eeuw die voorbijging, had het corps her haalde malen gelegenheid zich te onderscheiden, en verwierf het in onderscheidene gevechten den roem van veldoversten. Zelfs Napoleon I liet er zich met lof over uit. By Waterloo en in de onlusten van 1830 nam het ook aan de krijgsverrichtingen een zeer werkzaam aandeel, en onderscheidde het zich zeer. De tegenwoordige uniform ontving het corps in 1843 van den held van Quatre-Braswelke uniform ongeveer gelykt op het oostnum, waarin de Prins van Oranje in den nacht van 16 Juni 1815 de bal zaal der hertogin van Richmond te Brussel had verlaten, om nog bytijds do Franschen aan den Vier sprong tegen te houden. De rijdende artillerie telde sinds haar oprichting

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1