Buitenlandse)! Overzicht. Kantongerecht te Gouda in 1793 twintig commandanten; baar voorlaatste bevelhebber was de thans gepensioneerde kolonel Jhr. Von Pastel. Thans staat aan het hoofd Hr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst Jhr. V. A. de Pesters. Den 20steu April zal het eeuwfeest bij het corps worden gevierd. De Noordamerikaansche mijningenieur Hamilton Smith heeft de goudvelden van tie Transvaal bij Johannesburg gedurende eenige maanden onderzocht, en daarover een uitvoerig verslag gegeven in «the Times" van 17 Januari. In hoofdzaak komen zijne resultaten op het volgende neer. De aders met gouderts bij Johannesburg liggen in een bekken of inzinking tusschen de hoogten van Witwatersrand en de hooger wordende terreinen ten zuiden van de Vaalrivier. Binnen deze 80 K.M. liggen de tot nu toe in exploitatie genomen goudhoudeude lagen, over eene lengte van 17,5 K.M. De noordgrens ligt in den Witwatersrand, do zuidgrens is nog niet gevon den de breedte kan dus eerst na nader onderzoek juist bepaald worden. Naar alle waarschijnlijkheid ligt het diepste punt van het bekkeD 15000 voet onder de oppervlakte. Het bekkon is geruid met zandsteenlagen, welke door infiltratie in vast kwnrt- siet zijn overgegaan, en welke lagen de oorspronke lijke helling behouden hebben. Alleen in het Oosten en Westen konden groote verzakkingen geconstateerd worden. Tusschen de zandsteenlagen liggen beddin gen van nagelftuh (een conglomeraat van steenen), welke met de lagen parallol loopen. De geheele massa wordt van onder tot boven door velo gangen van groensteen doorbroken. De geologische formatie van het bekkep kogit «ut de steenkolenformatio overeon. Het goud komt enkel voor in de lagen nagelfluh, éh wel tusschen de steunstukken, waaruit dit conglo meraat is sameugebakken. De nageifluhlagen ziju zeer verschillend van goudgohalte; nabij de opper- vlakte bevatten zij weinig, op grooter diepte meer goud. Vooral in twee lagen van het zoogenaamde Maiurif wordt het goud thans geëxploiteerd over eene lengte vnn 50,000 voet. Tot 1 Augustus 1892 waren hier 8 millioen tonnen goudhoudende kwarts opgedolven, welke 1,910.000 onoen goud opleverden, ter waarde van 80,4 millioen gulden. Hamilton Smith geeft uog do volgende beschou wingen 07«r de toekomst dezer goudvelden. Daur men bij het graven en bij boringen tot 1000 voet diepte in toenemende hoeveelheid goud gevonden heeft, is tot 8000 voet diepte uog een vootdeelig resultaat te verwachten. Blyft de bolling dor lagen van 35° ook in grootere diepte voortduren, en blijkt de zuidelyke aangenomen grens van het bekken juist te zijn, dun is de goudrijkdom hier ouvergelijkelijk. Als geheele waarde vau den goudrijkdom van de Witivater8rand-distrioteu berekent hij een totaal van 8870 mill, gulden. Uit de Californische mijnen wer den van 1849 tot 1892 slechts 2760 mill, gulden aan goud gewonnen, zoodat deze goudvelden door die van den Witwatersrand nog verre overtroffen worden. Natuurlijk zijn deze berekeningen niet wiskundig zeker, maar na het zorgvuldig onderzoek mag meu ze niet als fantastische hypothesen beschouwen. In het vorstendom Wales bestaat een gemeente met den onuitsprekelijken naam van den middag wees. Zo loosde een paar diepe zuohten om de aangename gewaarwordingen te verdrijveu, die in haar ontstemd gemoed opborreldenbezorgd als zo was, dat ze niet opgeruimd in de huiskamor kon vorschijuen, wanneer haar pa en doktor Raabe tegen twaalven bun recht op haar gezelschap deden gelden. Werktuigelijk wendde ze haar schreden naar de deur der veranda, om zich in den tuin uog eenige oogenblikken te vertreden. Een invallende gedachte trok haar naar de tuimanswoniug, waar ze volstrekt geen ongewone gast was en dus zonder veel plicht plegingen kou binnentreden. Hé, daar hé-je de freule zei Grietje, de tuiu- tnniisvrouw verrast, toen 't meisje de kamerdeur opende. Hendrik, de tuinman, een flinke zestiger, zat mot den rug naar do deur voor de tafel schrijlings op een stool aan oen kop koffie te slurpen. Hij rees haastig op met z'n kopj-* in do hand eu wierp met eeu gauwo beweging z'11 muts van liet hoofd. Neem me asjeblieft niit kwalijk, freule! zei hij met een lach Ik zit maar ongegeneerd Run tafel en dl freule komt misschien eens naar do druiven kyken Né Hendrik 1 hou je gemak. Ik kom een oogenblik keuvelen, antwoordde de freule gul-harte lijk, terwijl ze zich zonder veel komplimrnten op een •tooi zette, dio tegenover vrouw Grietje aan do tafel Llanfairp wilg wy ugyllgogerych wy ntrob wllsant isil is- gogogocb. Een ongeloovig Amsterdammer, die vruchteloos in een aardrijkskundig woordenboek had gezocht, wilde de proef op de som nemen en schreef aan eeu ver dicht adres eene briefkaart, behoorlijk van don naam des afzenders voorzien. En inderdaad ontving hij na eouigen tijd zyne briefkaart met de kantteekening «adres onbekend" terug onder het poststempel Llanfair-pwllgwyngyll. Zelfs bij afkorting dus nog een plaatsnaam, die er wezen mag! (Ml) Door de liquidateuren der „Zuidhollandsche Leer- hoeve voor zuivelbereiding", de heéren J. B. vau Merlen, D. P. K. Hardenborg en B. C. van Merlen en don rechtsgeleerden raadsman mr. H. Ph. de Kanter is een schrijven openbaar gemaakt aan de heeren C. J. van Oudermeulen c. s., onderteokenaars van de brochure, waarin «het rapport over de liqui datie der Zuidhollandscho Leerhoeve voor zuivelbe reiding" zooals de liquidateuren zeggen heet te zijn «toegelicht met het oog op feiten en waarheid." In dat schrijven wenscheu de geuoemde hoeren een protest te douu hooren tegen de onnaarheid, die in dat rapport verkondigd wordt. Betreffende het reeds vroeger medegedeelde om trent de expeditie vau de Java uaar Dobo, meldt de Javabode het volgende Makasser, 21 Januari. Het oorlogsschip Java is eergisteren van zijn tocht naar Dobo op een der Aroe-eilauden teruggekeerd, waar het tegou de oproerlingen heeft geageerd, met het gevolg dat de laatste 40 dooden kregen en van de Java 14 inau, onder welke een luitenant, gewond werden. De Java gaat spoedig naar Amboiua. De posthouder, die op Nieuw-Guinea op 141° OL. was geplaatst, is mot zijne oppassers door de bevolking weggejaagd. Hot handelshuis Chr. Barnard alhier heeft zijne betalingeu gestaakt. De Javabode teekent hierbij aan «Als oostelijko grens van ons gebied op Nieuw- Guinea is bij besluit van 30 Juni 1848 vastgesteld eene denkbeeldige lijn, die vau 141° O. L. op de Zuidkust tot 140° 47' O. L. aan de Noordkust loopt. Niet lang geleden werd besloten aan onze zuidelyke grens ee» paalhouder te plaatsen, waarmee de bevolking echter, gelijk thans blijkt, geen genoe- geu heeft genomen. Het is duar dat op 1 Februari 1892 te Seleraka onder de Tugeri-Papoea's door den posthouder vau Patani (op Halmaheira) een Ne- derlandsoh wapenbord werd geplaatsthij vond daar een Engelschraan, den heer Montague, die de inlan ders duidelijk maakte wat men bedoelde en van hen de belofte verkreeg, dat zij de Nederlaudsche vlag zouden hysc'uon, telkens als er een schip in zicht kwam. De heer Montague ging met de Camphuijs mee terug naar Ternate en gaf aan den resident de noodige inlichtingen omtrent de Tugeri's. Lntor word onder goodvinden van de regeeriug besloten in het zuidwestelijk doel. vau Nieuw Guinea eene roomsch-katholieke missie te vestigenterwijl er tevens een posthouder zou worden geplaatst." stond. Ga gerust voort met je werk, Grietjeschert ste ze, ondeugend onder de tafel kijkend, waar 't mandje mot aurdappelon stond, die de vrouw bezig was te schillen. Foei, als Ik zoo'n outsteltonis te weeg breng, zon ik er haast tegen op zien om je eens familiaar op te zoeken. Ik wou Hendrik een paar inlichtingen vragen. Ken je baas Holsma, Hendrik. Holsmu, de verwer? Jawel freule. Hij woont in het Achterom naast deurwaarder Nobel. Wat zijn dat voor menschen, Hendrik Knuppe burgerlui, voorzoovor ik weet, freule Maar ik heb nog nooit in d'rlui kas gekeken, dus secuur ga ik er niet in. 't Is alles geen goud, wat er blinkt, freulevooral niet in odzo tegenwoordige maatschappij. Baus Holsma is een knap werkman, dat durf ik met oeu gerust goweten zeggen, want daar staat hij voor bekend. Maar erg grootsch heeft hij er dunkt me niet op te wezen. Want de Maatschappij is tegen woordig zéé, freule, de knoeiers gaan roet 't werk strijken en <le knappe werklui kunnen er naar fluiten, om 't zoo maar eens uit to drukken. Wat zeg jij, Grietje Ik ben nog met vrouw Holsma in één dienst geweest, viel Grietje in. Zij was toen keukenmeid eu ik werkmeid bij m'nhoor Deelraa te Leeuwarden. Hoeft de freule m'nheer Deelma nog gekend? Né Grietje, maar dat doet er niet toe. Later werd nog gemald s De zeeofficier, die eene wondo ontving, is de lui tenant ter zee 2e klasse C. H. van Asperen. De wonden zijn bijna alle door lansen en pijleu toege bracht, vier manschappen zijn zwaar gewond, de anderen licht. De tuchtiging had plaats aan den Aohterwal en de landingsdivisie word daarbij gehol pen door hulptroepen van den Voorval. De com mandant van de Java acht de tuchtiging afdoeude. De Java gaat qgar Poeloe Thursday, waar met een Engelschen gemachtigde zal wo«-deu overlegd wat te doen ten einde de invallen der Tugeri-Papoea's uit ons deel van Nieuw-Guinea op het Engelsche ge bied te doen ophouden. Nu onze posthouder ia weggejaagd, zal er wel handeloud moeten worden opgetreden. Te *Edi werd op den 2eu dezer een verraderlijke moordaanslag gepleegd op een Europuesch fuselier, door eeu zich ter dood gewijd hebbenden Atjeher, afkomstig van de XIII Moekims. In den loop van dien morgen had de moordenaar in het paehthuis gedobbeld, veel geld gewonneu en een groot gedeelte daarvan verdeeld aan de daar uanwezige Atjehers. Daarna ging hij in een der warongs in de nabij heid van de henteng zitten tot een Europeaan voorbij kwam, die zonder eenige aanleiding het slachtoffer werd van den fanatieken haat van den Atjeher. l^it is weder een van die moorden, welke in 1891 aldaar zoo menigvuldig voorkwamen en waartegen geen voldoende voorzorgsmaatregelen to nemon zijn, met het oog op de vele vreemdelingen, die steeds ter Oostkust en vooral te Edi vertoeven. De Zeeuw geeft waarschijnlijk uit de nagolateu papieren van Barnum oen verhaal, hoe deze re- clame-man eens een zieken olifant heeft genezen. Het dior had een ijzeren staaf van ziju hekwerk af gebroken en ingeslikt. Het diei werd ziek en om hem te redden maakte Barnum gebruik van een kleine negerjongen uit ziju personeel; dit ventje was iets grooter dan een kat en even vlug. Barnum ontkleedde den jongen, zette hem goed in het vet, deed hom een koord onder de armen, terwijl hem een elastieke buis van drie voet lengt» in den mond gedaan werd voor de ademhaling. De olifaut werd stevig vastgesjord, zijn muil werd opengesperd en de negerknaap werd er in neergelaten. Ofschoon mot veel tegenzin, daalde hij in den slok darm van den olifant af eu haalde het stuk yzeruit diens maag. Hij toefde daar natuurlijk niet langer dan noodqp.. was, en op een afgesproken teeken, drie rukken aan een touw, kwam hij spoedig met het ijzer in de haud weder te voorschijn. De olifant knapte sinds dien tijd op en hersteld» geheel. De normale arbeidsdag. In het Februarinummer van De Economist komt oen artikel voor van prof. H. B. Graven, met het opschrift «acht uur work". Hij vindt alle roden, om het verlangen van vele werklieden naar een korteren werkdag, afgezien nog van de vraag, hoe die moet worden verkregen, met ingenomenheid te begroeten. Bovenmatige arbeid, het is, zegt hij, uit vele enquêtes gebleken, is in sommige bedrijven regel, in andore geen zeldzaam- Nu, vrouw Holsma is daar uit huis getrouwd en later heb ik nog vaak een kopje thee bij haar gedronken, want Holsraa is de eerste jaren vorwers- kneoht te Leeuwarden geweest. Toen ben ik met Hendrik getrouwd eu sedert hebben we gceu omgang meer met elkaar gehad. Maar een flinke vrouw is ze en dat heeft ze getoond ook. 't Gaat Holsma in de laatste jaren niet voor den wind, freule! Hy loopt in den zomer soms weken lang leêg, maar klagen doen ze niet en voor 't oog van de wereld blijven ze altijd dezelfdenknappe burgermenschen.... Ze hebben een zoon, die Jan heet, nietwaar Hendrik? Ken je hem? Kennen en kennen is twee, froule. Als hij mij voorbij loopt, dan weet ik, wien ik voor me heb. Maar wat ik meer van hem weet, heb ik van hoo ren zeggen. Hij woont ergens in Holland, te Zaan dam geloof ik en hij heeft een betrekking aan een krar.t, hoe noemen ze dat ook weer.... toe, Grietje! help me eens uil den droom. Corrector, misschien vraagt de freule. Né, freule 1 al zoo iets. Directeur ook niet, maar zoo'n klank heeft 't toch. Redacteur, Hendrik? Precies, freujeredacteur. Ik heb ook wel eens gehoord, dat hij student is te Amsterdam, maar dat zal wel een praatje wezen. ZoU 't kunnen, freule r Misschien, Hendrik. (ff ordt vervolqd.) htid. Verkorting van den werktijd zal, moent hij bjdrago» tot ontwikkeling van den werkman, «au irien men thans het kiesrecht geven gaat en bij wiens ontwikkeling daarom allueu reeds allen belang hebben. Rot bezwaar, dat er inbreuk op de vrijheid des werkraans zelvou gemaakt wordt, telt do schrijver niet zwaar, nu men reeds voor volwassen vrouwen een vasten werktijd heeft bepaald. Niet het arbeiden bovendien gedurende meer dan een zeker aantal uren zal worden verboden, maar het in dienst zyn voor langer dan een bepaalden werktijd. De werkman mag z\jne vrije uren besteden, zoo hy wil, ook met arbeid, zij het ook niet by zijueu gewonen werk- gever. Met cyfers traoht de schrijver voorts aan te too- nen, dat van verkorting van den arbeidsdag in den regel geen inkrimping van voortbreuging en toene mende verarming de noodzakelijke gevolgen zullen zyu. Toch geeft bij toe, dut het deoreteeren op eenmaal van een achtuurstyd voor alle bedrijven ongerijmd zou zijn. Maar overigens, al kau bewezen worden dat enkele industrieën er wol onder zouden lyden, dan is, meent hij, daardoor toch uog niet ieder ingrijpen van den wetgever veroordeeld, omdat bet behoud van eeu krachtigen arbeidenden stand zeker niet minder zwaar moet wegen dan onmiddellijk stoffelijk voordeel. En het gevnar van geheel ver drongen te worden en onder te gaan, bestaat alleen vnor die bedrijven, die voor de wereldmarkt arbeiden. De Leidsche hoogleeruar komt dan ook tot de con clusie, dat het wel degelijk op den weg van den Staat ligt overmatigen arbeid, ook van volwassenen, te beteugelen, indien blijkt dat particuliere pogingen daartoe onvoldoende zyu. Overdreven verwachtingen innakt men zich echter, meent hij, van den invloed van eene beperking van den arbeidstijd op de werkloosheid. Wie in een weelderig koffiehuis hun glaasje drin ken, b. v. ooguac fine Champagne zoo duur dat nie mand er aan denkt of het wel zuivere onvervalschte, zou wezen, vermoeden weinig, zegt Xe Temps, dat zy in dat opzicht niet beter er aan toe zijn dun de bezoekers der kroegjes in du zoogenaamd mindere buurten. Een officieel rapport, door den afgevaardigde Guil lemot aan de Fransche Kamer overgelegd, namens de commissie voor de verbruiksbelastingen, is daar om het te bewijzen. De conclussie van dat rapport i3, dat do Staat iiet uitsluitend recht van ulcohol- fubricage en verkoop moet nemen. Daardoor zou de schatkist niet alleen een millard winnen, maar het zou ook-kst beste middel zyo tot het bestrydon van de dronkenschap eu hare vroeselijke gevolgen. Proeven, door dr. Heret genomen, hebben aangetoond, dat de dronkenschap meer aan do slechte hoedanigheid dan aan de hoeveelheid vau deu verbruikten alcohol te wijlen is. «Er wordt", zegt de Hoer Guillemot, «in Frankrijk uitmuntende, terecht vermaarde brandewijn gemaakt, maar de statistiek bewyst, dat de in Frank- ryk gedronken sterke drank voor meer dan 9/)ft ver- valsoht is. De commissie nam proeveu met cognac en brande- wyn uit de voornaamste cnfé'sjon uit do minste kroe gen, en alle monsters bleken by onderzoek «slecht of gevaarlyk" te zijn; daaronder was zelfs brandewijn, welke in een groot koffiehuis gedronken werd voor 1 franc per glaasje. Van do vijf onderzochte monsters was éen uiteen burger-restaurant redelijk goedde drank uit een koetsierskroegje was sbcht en hoogst gevaarlijk, maar gelijk reeds gezegd is cognac van 75 centimes en 1- fr. per glaasje was niet beter, hoewel aange namer van smaak. Verkiezingspraktyken in de Transvaal. Een correspondent schrijft aan De Volksstem Gisteren kwam ik toevallig op de plaats van den heer Willem Koek, Wijk Krokodilrivier, dist. Pretoria. By mijno aankomst op genoemclo pluats merkte ik, dat eene byeenkomst zou worden gehouden om den burgers gelegenheid te geven te stemmen voor een Staatspresident. Groote papieren waren op de maren aangeplakt met het doel om de burgers aan te sporen hunne stemmen uit te brengen voor onzen genohten oom mand au t-generan 1 Tiet Joubert. Toen ik binnen kwam, was ik verwonderd dun huisbaas te zien veranderd in een groot aanplakbord, want aan zyn hoed was ook zulk een groot papier vastgemaakt waarop gedrukt was «Stem voor Joubert". Het blad voegt dnar het volgende nan toeWan neer in Pretoria iets aan het publiek bekend gemaakt moet worden, dan gebruikt men knffors om als aanplakborden te dienen en 3an loopen die kaffers met een groote klok te luiden. In een artikel over het beroep van duiker in het Handelsblad worden de volgende zinsneden aange troffen. «Oefent dit beroop geen dadeel uit op'tlo gezond heid vroegen wy een der duikers «Indien men matig leeft, in het geheel niet. Bij ons is een eerste vereischte nooit of zeor weinig storkea drauk te gebruiken. Op dagen dat ik weet te moeten duiken, gebruik ik 's morgens zeer weinig voedsel, daar een volle maag onder water te veel drukkingen weegevoel geeft. Kom ik dan's avonds thuis, dan eet ik de eerste uren niet;-daarna eet ik met smaak." «Hoelang kunt go het onder water uithouden?" «Een uur of drie, vier, doch in dezen tijd des jnara ton hoogste één uur, omdnt door de koude de handen te stijf worden, 't Gebeurt wel dat men duikers, die ia zulk koud water daalden als wij heden na een paar minuten reeds moest ophalen, omdat de vingers kroiu getrokken eu stijf waren van koude. Eu daar ons werk geheel op het gevoel gaat, kun nen wij in dergelijke gevallen uiets meer uitvoeren. Het warme vet, waarmee onze handen wordt inge smeerd, helpt niet lang." «Wordt uw beroep goed bolaald?" «Wat zal ik u zeggen. Wij maken op dagen als deze een goed daggeld, maar 't is niet meer als vroeger. Te Amsterdam zyu wij slechts met ous beiden, dooh er is al concurrentie te IJmuidea bij gekomen. Bovendien wij mogen veel eischen, Omdat er soms weken verloopen eor er werk voor ons is ouder water. Wij oefenon dan ook naast hot beroep van duiker nog een ambacht uit. «Hoeveel jaren houdt ge het uit?" «Dat hangt al voel van het gestel af; maar als men gezond van natuur is en, zoouls ik zeide, matig leeft, kan men het wel tot zy» vijftigste jaar vol houden. Sommigen duiken nog wel op hun zeven tigste jaar.'' «Voelt ge onder water alleen de koude aan de handen «Ja, hot duikerapik is volkomen waterdicht en laat geen water uf koude doormaar als do handeu bijna bevroren zijn, werkt dat toch over 't geheele lichaam." De stoere Hollander drukte mij daarna de grove hand, terwijl ik dacht«Zoolang Holland Dog zulke waterrotten kan aanwijzen, kan 't trotsoh ziju op zyn zonen." Men bericht uit Parijs De vier republikeinsche groepen kwamen heden bijeen voor de verkiezing van eeu candidaat, als voorzitter vau den Senaat. Bij de eerste stemming werdeu van de 155 stem men 70 uitgebracht op Jules Ferry, 44 op Maguin, 26 op Cballemel Laoour, enz. Bij de tweede stem ming werden uitgebracht 151 stemmen, waarvan 87 op Jules Ferry, 53 op Magnin, de overige verdeeld. Onder voorbehoud wordt gemeld, dat Magnin zijne candidatuur heeft ingetrokken. Volgens de Figaro staat aan het hoofd der lijst van getuigen, om gehoord te worden bij het proces wegens omkooping in de Panama-zaak, de president der republiek, De heer Carnot is echter niet vor- plicht persoonlijk voor het hof van assises te verschij nen. Do voorzitter van het bbf kan zich naar het Elysée begeven, vergezeld van een griffier, om aldaar Carnot'8 getuigenis te vernemen en het door den grif- tier te laten opteekenen. De heer Carnot zal gehoord worden over do vraag, of bij de lijst der omgekochte parlementsleden heeft gekend, gelijk de oud-ministor Yres Guyot ten aan- hoore van eenige personen in de couloirs der Kamer verklaard heeft. Terwijl men in Engeland met de partieole ver kiezingen bezig is, is het in 't'Parlement tijdelijk rustig. Noch de wijziging der kieswet, noch de wijziging der Employer's Liability Act, worden als partij wetten beschouwd. Het verslag der zitting stelt ons in staat de bedoeling dier wetten wat nauw keuriger woer te geven. De kieswetwijziging betrof alleen de opmaking der lijsten het begiusel van één man éen stem en dat om alle verkiezingen op écn dag te doen plaats hebbed, zyu voor 't oogenblik builen spel. Het ontwerp beoogtle dat het aan geslagen' zijn in de belastingen voortaan voldoende is om kiezer te worden en niet het betaald hebben een vereischte is; 2o dat voortaan voor occupiers en lodgers een verblijf van 3 maanden voor alen 24u Juli, in plaats van een jaar voldoende is om kiezer te worden; dat men, eenmaal op de lijst geplaatst, daarop gehnndhunfd blijft, als men bijv. vun eigeuaar huurder of lodger wordt of omgekeerd, maar dat men, naar eou onder kiesdistrict verhui zende binnen dien termijn van 3 maanden, daar niet terstond kiesgerechtigd wordt; 80 dat lodgers ambts halve op de lijst gebracht worden, zonder dat zij zich behoeven op te geven; 4e dat speciale ambte naren, te beuoemen en te bezoldigen door stads- en graafsch ipsraden met bet opmaken der lijsten zullen worden belast. Dit laatste smaakt de oppositio het minst, terwijl zy overigeus den termijn van 3 maan den tot 6 schijnt te willen brongen. Wat de tweede wet betreft, de bedoeling is drieërlei. De patroons zullen worden aansprnkelijk gesteld ook voor de ongelukken, overkomen nan hun personeel door toedoen van iemand van dat personeel zelf. Z?er gebruikelijke overeenkomsten om af te zien van het recht op schadeloosstelling zullen verboden zyn, onder bepaling, dat als de werklieden verzekerd zijn, de verzekeringssom in mindering zal komen van de vordering. Eu in ile derde plaats zal het invorderen van schadeloosstel ling worden vergemakkelijkt. Do heer Cüamberlair. diende een amendement in, dat de strekking had recht op schadevergoeding te geven in alle gevallen, waaria het ongeluk niot aan een daad of een ver zuim van den werkman zelf is te wijten. De hem vijandige pers ziot hierin obstruct in iosme maar do heer liaroourt zelf beschouwde hot amen- domeut als vriendschappolyk. Eindelijk ving de tweede lezing aan van een ont werp tot machtiging van de Board of Trade om de Spoorwegmaatschappijen te dwingen om voorschriften te maken ten einde don overmatigen arbeid der werklieden te beperken. Hiutze Riberio, leider der hervormingsgezinde partij in Portugal (regeneradores), zal zich met de vorming van een ministerie belasten. Men verwachtte dit, maar daarmedo is niet gezegd, dat men van zijne pogingen om te regeoren hooge verwachtingen koestert. Daartoe is zijn gezag te gering. Het vertrouwen in het kabinet Dias Fereira was reeds lang geschokt. Hot vrus sedert maanden duidelijk dat <le buitenlandsche schuld vau Portugal niet goed geregeld zou kunnen worden, zonder dat de geldmiddelen ook binnenslands ir. beteren toestand kwamen. Het middel tot verbetering van dien toestand door Foreira voorgeslagen, t. w. een belasting op de levensmiddelen, kon niemand voldoen. De op stootjes, die eenige maanden geleden in Spanje plaats hadden, ten gevolge van eon dergelijke belasting, strekten tot een waarschuwend voorbeeld. Portugal heeft een staatsregeling, die den burgers vele vrijheden waarborgt, en niettemin wordt een republikeinsche beweging ondor de bovolking in den laatsten tijd steeds sterker. Geen der bestaande staatspartijen heeft tot heden goede voorslagen gedaan betreffende een verbeter!ug van do fiuanoioele moeilijk heden van Portugal. De partij der regenoradores was tot voor kort do sterkste. Serpa Pimentel heeft evenwel verleden jaar een groot gedeelte van z\jn invloed verspeeld, doordat hy zonder eenige tegen spraak berustte in de flnaucieele schikkingen die door de regeering met de buitenlandsche schuldeischers gemaakt werden en die in volkomen tegenstelling waren met de voorwaarden door hem, als vertegen woordiger der Portugeesche regeering, te Parijs be dongen. Sodert dien tyd twijfelt men er aan of het Pimentel met die onderhandelingen wel ernst is geweest. Het wantrouwen togen hom strekt zich thans tot do gehoele party der regeneradores uit. De aanleidiug tot Fereira's aftreden, waren onre gelmatigheden die bogaau waren bij de oprichting eener veroeniging voor de distillatie en deu verkoop van sterken drank. Er werd beweerd dat eenige distil leerders zich aaneensloten om vermindering van be lasting te verkrijgen. Do quaestie der vernietiging eener overeenkomst tusschen die vereeniging en de regeering was oorzaak tot verschillen in». het minis terie en schijnt de onmiddellijke aanleiding te zijn geweest tot het aftreden van hot ministerie, ofschoon de zwakke steun die het in het. parlement had, wel de voornaamste rfeden zal zyu geweest. Fereira verzocht koning Karei de Gortez te ver dagen of te ontbinden, doch de koning wilde geen vau beide, waarop de minister zijn ontslag aanbood. Algemeen wordt erkend dat Dinz Fereira het land in een veel sleohteren toestand heeft achtergelaten, dan hij hut vond toen hij minister-president werd. Zitting van Woensdag 22 Februari 1893. De volgende personen ziju veroordeeld wegens In den winkel voorhanden hebben vun niet geijkte en afgekeurde maten en gewichten. A. de V., (Bogen) te Gouda, tot 1 of 2 dngen hechtenis. M. van B., (Veerstal) en E. van H. wed. C. W. G., (Huvi-n) te Gouda, ieder tot 2 geldboeten van 2 of 2 dagen hechtenis voor elke boete. J. M.. (Zak) te Gouda, tot 3 geldboeten elk van 1 of 2 dagen hechtenis voor elke boete. J. F., (Vierde Kade) te Gouda, tot 1 en f 3 of 2 dagen hechtenis voor elke boete. Zonder noodzaak met een wagen een klinkerpad be rijden. D. L. C., te Gouda, tot 1 of 1 dag hechtonis. Openbare dronkenschap.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2