DE STAD PARIJS NÖtfVEAtTTÉ Wed. A. SLIJTERIJ, EOWlIAMOraC.1 STEENKOLEN. BUBB EAOEELEOLEN, BERICHT!!!! STEENKOLEN KACHEL-1IA1M01. Ontvangen een elegante keuze Ztie Etalage Haard, Vlam, Machine Vkinkeljufvrouw ADVERTENTIE,N. 99 99 4 BOE WAKKERS, STOLWIJK. C.v.d.BEE Gr, REPAREEREM van alle soorten UURWERK. tot 65 cent per mud, en SHÉEKOLEN, A. Lambert, Turfsingel P. 80. op de Nieuwe Haven N. No. 77, op Vrijdag 3 Maart 1893, AANNEMERS" Materialen en Gereedschappen, bij J. F. Herman ZnTiendew. Bouwmaterialen. A. JONKER ZONEN. gelegen steden gevestigde personen. De afdeeling Rotterdam, uitgenoodigd tot het indienen van een voordracht, stelde candidaat de heeren B, Gouds waard, P. J. lielsdingen, W. Kerkhof, J. L. Kuiper, J. Peate, allen te Rotterdam, F. Bloemink te 's-Gra« venbage en Carrière te Gouda. Den 20en December word door een agent van politie te 's-Gravenhage do hulp van een hutaar ingeroepen, tot hot vervoer van een beschonken man. De hutaar weigerde, en zoowel de krijgsraad als het Hoog Militair Gerechtshof verklaarden hem hiervoor onstrafbaar. Het Militair Weekblad deelt de gronden der beslissiug mede, herinnerende aan de artikelen der strafwet, waarin het weigeren van hulpbetoon aan de openbaro macht bij het bestaan van gevaar voor de algemoene veiligheid van personen of goe deren of bij ontdekking van oen misdrijf op heeter- daad, overwogen werd, dat door bet in kennelijkon staat van dronkenschap verkooren van een persoon, tonder meer, de algomeeue veiligheid nog geenszins wordt bedroigd, veelmin door het opbrengen van toodanig persoon, zoodat waar van geen nader misdrijf gebleken is om, ter zake van de bewezen hulpweigering, aan beklaagde straf op te leggen. óverwogen werd ook dat het niet tot de bijzon dere ambtsplichten van een militair guacht kon worden te behooreu, aan de politiemacht als zoodanig hulp te verleenon bij hot vervoer van beschonken perso nen, zoodat ten deze evenmin van een overtreding der krijgstucht gebleken is, waarvoor disciplinaire eorrectio zou moeten worden opgelegd. In het ziekenhuis te Vasinet ligt sedert 5 maanden een meisje vnu dertien jaar, van goedo familie, in een toestand vun lethargie. Hot meisje is onlangs door dr. Reffegoau tot bewustzijn toruggobracht. Hot meisje lag gewooulijk met deu mond open en mot ontblootte keel. De goneesheer merkte op dat een van de keelklieren was uitgezet en hy besloot deze met oen gloeiend yzer aan te raken. Zelfs ul ge raakte hot meisje niet tot bewustzijn, dan zou toch deze aanraking in haar belang wezen. Het meisje, dat tot heden niet het minste bewijs had gegeven lichamelijke pijnen haar aangedaan te gevoelen, gaf een kreet, toen het met het ijzer werd aangeraakt. Zy ontwaakte langzamerhand en vroeg: Waar beu ik De lijderes herinnert zich volstrekt niets van betreen iu die vijf maanden om haar heen voorviel. Zij was zeer verbaasd te hooren, dat zij vijf maanden achtereeu had geslapen. Het meisje geniet thans een uitstekende gezondheid. Beothovens #Fidelio" werd dezor dagen te Linz Vertoond. Kr moest evenwel vooraf aan de overheid verlot tol de vertooning verzooht worden en bij deze gelegenheid behoorde het tekstboekje overgelegd te worden. Het verlof tot de vertooning werd Verleend, maar een zinsnede uit de saraeuspruuk tusschen Pi- zurro en Nooco werd geschrapt, luidendo//Het is in 't belang van den staat den sloohten onderdaan uit den weg te ruimen." Dezelfde overheid had in der tijd geen vrede gehad met een zinsnede uit Hamiets alleenspraak, #Zyn, of niet te zijn" luideu- dewant wie verdroeg den spot der tydeu, den druk der machtigen" enz. P Hier werd ffden druk der machtigen" geschrapt. De Tijd maakt gewag van ocne inzending nnar de tentoonstelling te Chicago van de firma F. Stoltzen- berg, te Roermond. De firmant, die sinds eenigon tijd te New-York verblijft, alwaar hij zelf in zijn uitgebreide zaak in kerkornamenton werkzaam is, heeft van daar uit op zich genomou om te Chicago te exposeeeren. Aan do daartoe bestemde borduur werken, van booge artistieke waarde, is men te Roer mond druk bezig en aan de beeldhouwwerken, alle reeds voor Noord-Amerika bes tornt], tloob diealeorena naar hunne duurzamo bestemming te worden ver zonden, eerst te Cbioago worden geëxposeerd, wordt de laatste hand gelegd. De kruiswegstasiën in steen gebeeldhouwd en bestemd voor de kathedraal te New-York maken op den toeschouwer eeu diepen indrukbet prachtige altaar in romaanschen stijl en uitgevoerd in marmer, koper, steen en eikenbout, wordt eveneens hoog geroemd in De Tijd. De heer De Voogt, direotour van het bekend technisch bureau te Amsterdam schrijft aan het Hbl. dat ook bij van de Académie Parisienue des inoenteurs een //benoeming" in hoogdraveuden stijl heeft out- var.gen, waarbij in kleino letters het verzoek was gevoegd om 40 fr. te zenden. ffDo benoeming giug onmiddellijk in de papiermand Het telegram, door do katholieke leden der Tweede Kamer don 19on 11. aan Z. H. deu Paus gezonden, was van den volgonden inhoud: z/L'association des membres catholiques de la Secon de Chambre dos Etnts-Généraux, partageaot !a joie du monde catholique entier a l'occaaion de la grande fete do Votre Saictelé, depose au pied du Tröne Pon tifical l'hommage filial de sus vivos felicitations, ses vocux ardentalet son profond dévouement, implorant la béuédiotiot| apostolique." Het telegram was geteekend door den heer Ruys van Beerehbroek als voorzitter en voorts door alle leden naar anciënniteit. Don 20ö word het volgende telegraphiscg antwoord ontvangen: Signor Ruys van Beureubroek, presidente associa- zione Deputati cattolici la llaye. SS. Padre inoarica mi siguificarle suo gradimento sovrano; per auguri notes»a assooiazione Deputati impartisce lei Colleghi bonediziotie apoatolion. Cardinulo ltampolln (I)e H. Vader gelast mij, u Zijn hooga ingeno menheid të betuigen, en al* bewijs daarvan verleent Z. H. aan de leden van uwe Verueniging den apos- tolischeu Zegen.) [Tjd De ffHbll. Maatschappij van Landbouw" hield bare 56e alg. vergadering in het „Foestlokaal" te 's-tlnge. 1 Do vertegenwoordigde afdeelingen brachten 487 stommen uit. Nadat door deu hoofdbestuurder Korteweg het rapport was voorgelezen, vroeg, tor vermijding vau eeu overyld besluit, het hoofdbestuur alleen mach tiging tot het aanvragen van subsidie aan Ryk un Provincie voor hot aanstellen van een of moer zuivel- cousulenten, en tot het aanstellen, zoodra daarop toestemmend antwoord is verkregen, van een of meer consulenten en het doen houden van cursussen door dezen in verschillende stroken, waarna dan in I een volgende vergadering rapport uitgebracht en definitieve voorstellen gedaan zullen worden, op grond der dan verkregen gegevens. Na kort debat werd dit voorstel zonder stemming goedgokeurd. Het voorstel der afdeeling 's-Gravenhage om, in dien het wetsontwerp op do grondbelasting bekend wordt, dit in do algemeene vergadering te sprake ter brengen, werd door het hoofdbestuur in zoover ondersteund, dat dit zich bereid verklaarde, het wetsontwerp in de sectiën voor do alg. vergadering te doen behandelen. De afdeeling trok hierop haar voorstul in, na er da bedoeling van te hebben toe gelicht. Waddinxveen en Zevenhuizen stelden voor, in stemming te betuigen met het adres van het hoofd bestuur omtrent de perequatie der grondbelasting. Daartoe werd besloten, roet algemeene stemmen. Daarop volgde een voorstel om de afgevaardigden der maatschappij bij het wNed. Landbouwoumité" te doen bouoemen door de alg. vergadering, op de zelfde wijze als die der leden van bet hoofdbestuur. De voorzitter wees op verschillende practische be zwaren tegen dit algemeen stemrecht. Het voorstel van bet hoofdbestuur werd daarna mot applaus aan genomen. Een voorstel van Leiden, dat de beoordeeling op do algemeene tentoonstellingen voortaan zal plaats hebben volgens een speciaal daarvoor op te maken reglement, met puntenstolsel, is na discussie tot de volgende vergadering verdaagd. Tot lid van hot hoofdbestuur voor Zuid-Holland, in de plaats van wijlen mr. van Oudheusdon, werd gekozen de heer P. J. A. do Bruijue, te Zwijndreoht, en voor Noord-Holland, in de plaats van jbr. van Merlen, die bedankt heeft, de heer Zijp, te Twisk. Daarna kwam aan de orde het voorstel van het hoofdbestuur, om jaarlijks bij oen der algemeene vergaderingen in de betrokken afduoling zoo raogelyk eene tentoonstelling te houden, beurtelings in elke provincie, met subsidie van het hoofdbestuur, en die tentoonstelling om de 5 jaren te vorvangen door eene algemeene tentoonstelling. De voorzitter zei, dat het voorstel beoogt, de be langrijkheid der teutoonstolling te verhoogon. Rotterdam gaf echter in overweging, jaarlyks een tentooustelling te houden als proef naar een gewy- zigd program, en stelde teu slotte voor, te besluiten, dat als het programma en de inrichting der ten toonstelling veranderd werd, jaarlijks een tentoon stelling te houden, hot voorstel van het hoofdbe stuur aan te houden, iu September 1894 een ten toonstelling in een grooto plaats van Zuid-Holland te houden, en later in buitengewone vergadering oen definitieve beslissing to nomen. Namens het hoofdbestuur bestreed de voorzitter dit voorstel, dat, als niet voldoende ondersteund, werd ingetrokken. Het voorstel van het hoofdbe stuur werd aangenomen met 429 tegen 30 stemmen. Na afloop van de agenda had nog een gedachten- wisseling plants over de veemarkten, in verband met het mond- en klauwzeer. De voorzitter zei, dat het hoofdbestuur voort gaat, omtrent deze zaken inlichtingen in te winnen, en zich daarvoor houdt aanbevolen, speciaal van de afd. Rotterdam. zoudt hebben. Né, geef geen opholderingik begryp nu zeer goed wat u daarvan heeft teruggehouden; in m'n onbedachtzaamheid ben ik soms te kortzichtig, om de beweegreden vnn iemands handolen dadelijk te vattenmaar m'n respect voor uw zelfbeheersching is er tc grooter op geworden. Toch verdien ik dat respect niet, freule 1 ant woordde hy stroef. Dit consideratie met m'n ouders heb ik 't geld bohoudeu, maar ronduit gesproken 't berouwt mij. Ën ik beleen u gulweg, dat ik nu geen vinger voor mevrouw Schriele zou uitBteken, al kermde ze nog hartroerender om haar lieve geld dan dien avond. Kom, kom, zei ze opbeurend, maak 't u niet lastig met de herinnering aan wat voorgevallen is Waurom zoudt ge do dingen niet eens van den ko- misoben kant bekyken P lk wed, dat ik u zou doen lachen, wanneer ik u een schets gaf san de vermake- lyko schermutselingen, die ik met de oude dame ge- houdou heb. Ik heb er my een paar dagen mee geamuseerd en toen me haar grof egoïsmo begon te vervelen heb lk haar om de eer van 't slot de gaatvryheid opge- zegd. Zie, we zyn zoo dadelijk ter plaatse en daar schiet 't me plotseling te binnen, dat we nog slechts ten halve kennis gemaakt hebber. Ik weet slechts wie ge zyt eu myn nieuwsgierigheid brengt me in de verzoeking om nog te vragen wat ge zijt en waar. Ik ben sedert velleden jaar student in de rech ten te Amsterdam, freule. Vroeger volgde ik de col leges als extraneus maar m'n betrekking aan de Zaan- soïio Courant stelde me instaat me als student te doen inschrijven. Overigens leg ik me toe op de studio der arbei derstoestanden on do sociale vraagstukken van den dag. Als ik wel ingelicht ben beoefent de freule de praktische philantropie in de arroouwijken van ons dorp P Né. zei ze laohend, nu vraagt ge rao meer dan ik weten wil. Daar ligt de sluier van den naoht over en die durf ik niet oplichten uit vrees voor eeu vordiende terechtwijzing. Hoor eens, ik wil gaarne eens wat mot u praten en pa verlangt ook uw ken nis te maken. Als 't u niet ongelegen komt, moest ge eens een avond op het slot kemen passeeren. Morgen bijvoorbeeld. 't Spijt me, freule! maar voor morgen heb ik m'n woord reeds gegeven en Woensdag moet ik een spreekbeurt vervullen iu een vergadering van de so cialistische jongclingsvereeniging.... De overige da gen ben ik tot uw dienst. Nu, Vrijdag dan P Stellon we om zoven uur. Met genoegen, freule 1 Afgesproken. Ik zal uw vader niet lang op houden. Do boschwachter heeft hem waarschynlyk roeds op do hoogte gesteld. Wilt ge intussohen mee binnengaan, ge zyt welkom. Verplicht voor uw vriendelijk aanbod, freule I maar ik zal liever m'n dwaaltocht hervatten. Ze wierp hem een vriendelyk knikje toe, terwij! ze behendig van het paard sprong on de teugels toe wierp aan den toegeschoten knecht, die met z'n pet in de hand wachtte tot do freule in huis verdwenen was. Jan maakte oen praatje met den knecht, waarna hij het hout weer indwaalde, het voetpad volgend, dat by mot z'n vader afgesproken had op to zullen wan delen. Een kwartiertje later kwam de freule naar buiten» gevolgd door baas Holsma en don boschwaohter, die in eerbiedige houding op den drempel bloven staan» terwijl de freule in den zadel sprong, Ze gaf baas Holsma onder de bedry ven nog enkele aanwijzingen waarna ze wegreed met een minzamen groet aan de mannen, die haar onderdanig kompli- men teerden. Nauwelyks was ze tussol.en het geboomte ver dwenen of baas Holsma groetto den bosohwaohter en stapte met haastigen tred 't boschpad op, waar langs Jan zich had verwijderd. Weldra kroeg hy z'n zoon in 't vizior, die met een handvol overrijpe braambessen een zypad afkwam en tusschen 't geDooratn door zijns vaders vergnnuegd. gezicht lachend bespiouueerdr. Wordt vervolqd.). HVTA-IRvIKIT _A_ 62. De Notaris Mr. 1. MOLE- NAAE te Waddinxveenzal op WOENSDAG 15 MA ART 1893, 's morgens ten 11 ure, te Stolwijk bjj J. ZCIDERVL1ET op het dorp, in 't openbaar verkoopen DE KLEINE get C. 32, benevens te zamen groot 89 Aren, 25 Centiaren, enge legen op de Noordzijde van Benedenkerk, binnen Om te aanvaarden direct bjj de toewjjzing. Dageljjks te zien, waartoe men zich wende tot W. VERDOOLD Wz. te Nadere information ten kantore van genoem den Notaris I. MOLENAAR HOBLOOIEMAKEB, beveelt zich beleefd aan tot het Repareert ook Speeldooxen. ZEUGSTRAAT G. 44. In Lossing eene Lading PUIKE GROVE waarnit gedurende de Lossing k. z. k., vrjj te 5nis wordt geleverd. VERDER PUIKE tot Concurreerende Prijzen. Aanbevelend, Gouda, 18 Februari 1893. De ondergeteekenden hebben de eer bij deze hunnen geachten Stadgenooten en Begunsti gers te berichten, dat zjj door aankoop eige naars geworden zijn van de vroeger bewoond en gedreven door den Heer J. J. BRAGOAAR, welke Affaire, op denzelf den voet ZAL WORDEN VOORTGE ZET; belovende eene prompte en civiele bediening. Onder minzame aanbeveling, Uïd. Dw. Dr., Erven A. VAN MEURS. Gouda, 25 Febr. 1893. De Notarissen Mr. I. MOLENAAR te Wad dinxveen en P. M. MONTIJN te Gouda zullen 's morgens 10 ure, op de aan de rivier de Oouwe gelegen terrei nen en in de Bergplaatsen van wylen den Heer Ph. VERBRUGGEN te WADDINXVEEN, in 't openbaar, om contant geldverkoopen waaronder 1 Heimachine met 2 Cylinders 5 M3. verwarmings oppervlakte, ook geschikt voor staande Locomobile, 1 Heimachine met 1 Cylinder 4.5 M3. verwar mings oppervlakte, 1 Woodford's Centrifugaal-pomp met dubbele buizen dr 11 c. m. wjjdte, EngeUch fabrikaat.) 1 gewone Centrifugaal-pomp, 1 Pulsometer, 1 Fransch Heiblok, 2 Stoommortelpannen, 1 Zuig- en Perspomp. 1 Dagkeet. VOORT8: Heistellingen, Blokken, Touwwerk, Steiger houten, oude en nieuwe Kozijnen, Ramen, Denren, Deelen, IJzer en Houtwaren, enz. enz. Daags te voren afgennmmerd te zien. Nader information bjj genoemde Notarissen. Thans is de prjjs onzer onovertrefbare geen 1.50, doch weer 1.20 per flesch. Teveüs deelen wij UEd. mede, wjj onze voor- raad 10 X grooter zullen maken als het vorige jaar, teneinde in staat te zijn, deze altpd tegen 1.20 per flesch te kannen leveren. Hard ging ze 11Waarom Omdat ze zoo lekker en zoo goedkoop is 1111 WORDT GEVRAAGD EENE in het Koloniale Vak. Vereischten Goed kunnende rekenen. Franco brieven onder no. 2253 aan het bureau dezer Courant. HANTDEL IN EN In Lossing EENE LADING Kantoor rest tlou4a. Burgerlijke Stand. GEBOREN24 Febr. Audries, ouders C. de Gruil en M. C. Reparon. 25. Frans, ouders J. Idsinga en R. van der Vliet. OVERLEDEN: 23 Febr. H. J. Bergman, 5 m. H. C. Langeraar, 4 m. J. C. van den Hoek 2 m. 24. E. de Jong, 57 j. ONDERTROUWD24 Febr. M. van Gogh, 21 j. en Boot, 18 j. F. Scheepbouwer, 32 j. en A. M. LTaselstyn, 20 j.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2