GILLIERON en „as ikatab6&n. VENEMA, Gekleurde en Zwarte STOFFEN, totzeerlageprijzen uitverkocht. mmtE BQmmmm® Gouda. BAHLMANN Co. OPENBARE 7ERE0ÖPING. FERNANDE MJ.. g g ZUIVERE FRANSCHE WIJNEN. Hoogstraat 257, Rotterdam HEEREN, JO\(-EIIEERE> en KINDER- Markt 58, Gouda itfMl GILLIE RON en VENEHA I*- VüSTE PEIJZE^T è- COZLTT^ZbTT. Gouda. BAHLMAOT Co. Eenig Depót van Reynwit's Boonekamp-Elixter. De laatste week der Opruiming HUIS Sociëteit „Ons Genoegen". Haandag 27 Februari 1895. Uoor deze hebben wij de eer UEd. te berichten dat door ons 2D FE BRUARI op de Markt no. 38 te Gouda een MAGAZIJN ZAL GEOPEND WORDEN van Heeren, Jongeheeren en Kinderkleederen en Goederen naar MaatDe Goederen die in ons magazijn verkocht worden zijn uitslui tend EIGEN FABRIKAAT en kunnen wij voor echtheid der kleuren, soli diteit der GOEDEREN en Chique Coupe garandeeren. Voor Goederen naar Maat verwerken wij uitsluitend ENGELSCHE en SCHOTSCHE STOFFEN. Goederen en stalen worden steeds opzicht gezonden. UEd. beleefd uitnoodigende tot een bezoek aan ons Magazijn, verblijven wij onder minzame aanbeveling, UEd. Dw. Dr., voor Aanneems-Costumes. Adres: WIJDSTRAAT A. 172. GOUWE C. 13. Gouda. DONDERDAG 2 HAART 1893, VERGADERING VAN 11ËN GEMEENTERAAD. CONFECTIE-MAGAZIJN, De bekende BORDEAUX 21.— per 48 Plessohen, met accijns franco huis geheel Nederland, ook per proefllesch; kwart en half-ankers belegen aerkrijgbaar. Voorts alle MERKEN. Prijscouranten gratis en franco. Van alle merken zijn proefflessohen verkrijgbaar. worden de nog overgebleven Lappen Goud». Snelpersdruk v&a A, Brinkman k Zoon. Men is van meening ten overstaan van den Notmis G. J. SPRUIJT te Ouder kerk a/d JJeel'op DINS DAG den 14 MAAJtT 1893, des voormiddags ten 11 ure, ten huize van P. STOPPELEN BURG herbergier te Stolwijkitv ééne zitting te veilen en te verkoopen Een weinige jaren geleden nieuw gebouwd ingericht voor Woonhuis en Winkel, met Schuur verdere Getimmertë, Erf en Watering, zeer gunstig staande en gelegen te Stolwijk, aan den Goudschenweg, aan den ingang van het dorp; kadaster Sectie B. no. 1644, groot 6 Aren, 56 Centiaren. Nadere information geeft genoemde Notaris. (Ie Abonnement-Voorttelling. Vereenigde Rotterdamsche Tooneelisten. DirectieLE GRAS en HASPELS. Tooneelspel in 4 bedrijven. Aanvang half 8 uurt WG* Gewone bepalingen en prijzen. Vrjjdag 24 Februari. Voorzitter: Mr. A. A. van BERGEN IJZENOOORN. Tegenwoordig IB leden. Afwezig zijr. de heeren Oudijk en IJssel de Schepper. De notulen der vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Behalve de in ons vorig nr. medegedeelde stuk ken, kwamen nog de volgende by den Raad in 1. Verslagen van dc beide gasthuizen, het be- stedelingenhuis, de openbare gezondheids-commissie en hot Burgerlijk Armbestuur, over 1892. Worden gesteld in handen van B. en W. voor do samenstelling van het ge meenteverslag, waarna zij zullen circu- leeren bij de raadsleden. 2. De Rekening van de Kamer van Koophandel en fabrieken, over 1892. Ter visie. 8. Een voorstel van Regenten van het Bestede- lingeuhuis, tot wyziging hunner begrooting, dienst 1892. Tor visie. 4. Een voorstel van het Israëlitisch Armbestuur, tol wyziging zijner begrooting, dienst 1892. Ter visie. B. Een Kon. besluit van 21 Januari 1898, ver nietigende eenige bepalingen van de Verorde ning regelende het politie toezicht op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen. Wordt in handen gesteld van de Commissie voor de Strafverordeningen, om zoo noodig voorstellen naar aanleiding daarvan te doen. 6. Eene missive van de Commissie van beheer der Stedelijke Gasfabriek, voorstellende het bouwen van een nieuwen gashouder. De strekking van dit voorstel is ora a op het aan de gemeente toebehoorende terrein achter de fabriek eenen gashouder met een bruikharen inhoui van 2B00 M8 te doen bouwen, en b op het mede aan de gemeente toebehoorende terrein aan de Vest tus- soben de Lazarussteeg en het water van het Verlo- renkost een bergplaats of loods te doen oprichten. De kosten worden geraamd op BB000, waarondar 8000 is begrepen als schadevergoeding aan de gemeente voor het verlies van de 6 woningen van het voormalige Proveniershuis. Ter visie. 7. Een voorstel van B. en W. tot wijziging der Verordening op de Stedelyke Zweminrichting. Ter visie. 8. Eene missive van B. en W. ter begeleiding van eep Ontwerp-Reglement voor de Stedelyke Zweminrichting, dat door den Raad moet worden goedgekeurd. Ter visie. 9. Eene missive vnn dec heer P. de Boer, arts te Sohagen, dank betuigende voor de benoeming tot gemeente-arts en kennisgevende dat hij 1 April e.k. zijn betrekkirtg hoopt te aanvaarden. Aangenomen voor kennisgeving. 10. Missives van F. Weil jr. en G. Landwohr dank betuigende voor de verleende gratificatie. Aangenomen voor kennisgeving. 11. Missives van J. W. de Bruijn, J. van Bun ren, C. van Harten, P. Hoonhout, W. M. van der Pool, J. van Roou, E. Sanders, C. Simonis en J. J. van Waas, verzoekende benoemd ie worden tot brugwaobter. Ter visie en benoeming in eene volgende vergadering. Aan de or4e:' I. Het voorstel tot hot maken van eene inrich ting voor do bereiding van zwavelzuur amraoniakzout op het terreip der Gasfabriek. De heer StFaver zegt dat zeker ieder raadslid zich met dit voorstel zal kunnen vereenigen, omdat het voordeel voor de gemeente zal opleveren, doch spr. wousoht één vraag te doen. Bedoelde bereiding zal zekere stof nalaten en spr. vraagt: waar moet die blyven? De Voorzitter zegt dat die zioh zal ontlasten in de gracht. De beer Straver vraagt of zulks niet nadeelig zal zijn. Er zijn toch nog altijd menschen, die dit water drinken o. a. ook vele schippers. De Voorzitter merkt op dat bedoelde stof grootendeels verdampt. Wat in den 8ingel terecht komt, is zeer weing. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel goedgekeurd. Ap.d do orde: II. Het voorstel tot verlaging van den prys van het door de Gasfabriek gweverda gas voor andere doeleinden dan tot verlichting. De heer van der Post zegt zioh tot op zekere hoogte uitstekeud te kunnen vereenigen met dit voorstel, doch zou daarin gaarne eenige wijziging brengen. Spr. stelt vooi bedoelde verlaging alleen toe te passen op gas gebruikt voor iudUstrieelo doeleinden b.v. by gasmotoren. Voor zaken van huishoudelyken aard zou spr. er voor zijn een uniform tarief in te voeren zoowel voor verlichting als roor andere doel einden. Spr. hoopt dat de Commissie later zal voor stellen den prys van het lichtgas op 6 cent te stol len, zoodat (fan gee n afzonderlijke leiding behoeft to worden aangelegd voor licht- en daggas. De Voorzitter gelooft niet dat door de Commissie spoedig een voorstel zal worden gedaan om den prijs van het liehtgas to verlag*». Mot het oog op de schuld, die er nog rust op de fabriek, en met het oog op de in deze zitting Voorgestelde groote uit gaaf zou dat niet raadzaam zyn, meent spr. Het voorstel van den hoer van der Post ora de prijs verlaging alleen toe te passen op gas als be- sohikkon. het gasverbruik en daardoor moet mon dan soms meer betalen dan vroeger. De heer van der Post vrnagt of or soms plaat- selijke redenen kunnen zyn voor sommigo gasver- bruikers, die klagen, doordat er iets aan hun lei ding scheelt. De heer Deroksen zegt persoonlyk geen klachten over deze zaak te hebben. Spr. is pas 2 a 8 jaar aan de Gasfabriek aangesloten en bij de voortdurende uitbreiding van zyn zaak wordt nu hier dan daar een pit bijgemaakt, torwyl hij ook ongeregeld gas brandt, bij donker weêr veel, by helder weêr min der, doch spr. zou gaarne zien dat door de Com missie een onderzoek werd ingosteld naar de ge grondheid der gehoorde klachten. De Voorzitter zegt dat dergelyk onderzoek reeds is geschied naar aanleiding van bij do Commissie ingekomen klachten on dat was gebleken, dat by hetzelfde gasverbruik geen vermeerdering van prjjs waar te nemen was. Het voorstel tot verlaging van den prys van het gas, tot andere doeleinden dan tot verlichting, wordt daarop met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde Het adres van den heer H. W. Otto e. a. betr. de vervanging van het overzetveer op de Turfsingel- gracht door oen draaibrug. B. en W. stelden voor daarop afwijzend te be weegkracht, wordt niet voldoende ondersteun.1 en kun dus niet behandeld worden. Do heer Straver vraagt wanneer d« bedoeling is de prijsverlaging te doen uit gaan. Na een korte discussiewordt bepaald dat dit zal geschieden 1 April e. k. Do heer van Iterson wenscht te vragen (misschieu is dit overbodig) of er ook hij toenemend gobruik genoeg drukking zal zijn om te voldoen aan de be hoefte. Spr. vraagt dit naar aauleidiug van klaohten, die af en toe gehoord werdeti over onvoldoende drukking. Toevallig kwam spr. een verslag van de Gasfabriek in handen, naar spr. meent van 1891 eu de openhartigheid waarmede daarin gesproken wordt geeft aauleidiug tot beantwoording van die klachten. Eerstens wordt daarin gereleveerd dat er klaohten werden gehoord over vluchtig gas enz. en dit o. a. daaraan toegeschreven dat die klagers geen verband hebben van gas, maar even later wordt in het verslag opgemorkt dat er waarschijnlijk vele men schen waren, die eene betere leiding hadden gekre gen, dus meer licht en alzoo meer verbrandden. De eisohen, dio de mensehen aan het gas stellen, wor den onwillekeurig hooger. Zij, die een nieuwe lei ding lieten aanleggen, toonden daardoor meê te wil len werken en den gang van zaken to verbeteren. Spr. las in bedoeld verslag, dat voor hen, die een sleohte leiding hadden, een hoogere drak word toegepast en hoewel spr. hot nu billijk vindt, dat zij die geen goede leiding hebben, in de gelegenheid worden gesteld die te verbetoren, zoo moet daaraan eens een einde komen. Spr. zou daarvoor een ter mijn willen stellen. Wel is aan hel bezwaar tegemoet te komen als zij aan de gasmeters regfilatoren aanbrengen, maar de gasverbruikers moeten daartoo eenig verstand hebben van de regulatie van gas, wat bij ieder niet verondersteld kan worden. De Voorzitter antwoordt den heer van Iterson op zijn eerste vraag dat de Commissie zal zorgen bij toenemend gasverbruik voor voldoende drukking, adres der bh. Otto e. Wat de andere opmerking betreft, naar aanleiding steramen aangenomen. Voordat de Voorzitter de vergadering sluit, vraagt De heer Deroksen merkt op dat B. en W. in hun rapport erkennendat voor de in hel adres ontwik kelde argumenten veel te zeggen is. Spr. begrypt nu wel de bezwaren die B. en W. aanvoeren tegen toestaan van het verzoek, maar dat neemt niet weg, dat de menschen, die in de Korte Akkeren wonpn on zij, die er veel moeten wezen voor hunne bezig heden, en die toch even goed in de belasting bijdra gen als de andere ingezetenen grooten last onder vinden van den toestand. Spr. wenscht in over weging te geven het pontje op do Turfsingelgraoht vry te stellen en daar kosteloos over te zetten. De Vo rzitter merkt naar aanleiding daarvan op dat hy er niet voor is dergelijke bron van inkonjsten voor do gemeente op te heffen, terwyl het onderhoud van het pontje on het salaris van den veerman toch betaald zullen moeten worden. Bovendien zon der gelijke ko8telooze overzetting aanleiding kunnen geven dat jongens, die het dien man eens lastig wilden maken, telkens heen en weêr gingen. Ook dit is een bezwaar daartegen. De heer Dercksen wijst er op, dat vele werklieden van dat veer gobruik maken, voor wien 5.20 per jaar een beeJe uitgaaf is. De heer Hoogenboom wijst nog op een ander bezwaar tegen het voorstel van den heer Deroksen, nl. dit, dat men moeilijk het pontje op de Turf singelgraoht kan vrijstellen zonder ook dat op de Kattensingelgraoht vrij te stellen. De schade voor de gemeento zou dan nog grooter worden. Do Voorzitter zegt dut hij gaarne mot de Wet houders wil overwegen in hoeverre die vrijstelling aanbeveling verdient. De heer Deroksen zont dat het spreekwoord zegt': Waar een wil is, daar is ook een weg en al zijn] er bezwaren tegen het denkbeeld, door hem aangege ven, er is niets ter wereld tot stand gekomen of er waren bezwaren tegen raaarjjeyjjblekenjniet onoverkomelijk te zyn. Hot voorstel om afwyzend te beschikken op het j__ i.l wordt daarop met algemeene van oen verslag der Gasfabriek uit een vroegor jaar, thans bestaat daarvoor geen grond. De heer Doroksen heeft met belangstelling de op merkingen van den heer van Iterson gehoord. Ook spr. hoord) klachten over bedoelde zaak Op eene vergadering van de vereeniging Maatschappelijk Be langbeweerde iemand met de briefjes te kunnen aantoouen dat hij na de prijsverlaging van het gas meer of althans niet minder betaalde. Gaarne ont ving spr. daaromtrent eenige inlichtingen. De Voorzitter zegt ook daarover klaohten verno men te hebben. Bij een paar gasverbruikers heeft spr. 't nagegaan, ook by spr.'s persoonlyk gasver- verbraik, doch hem is niet gebleken dat de klachten gegrond waren. Als het gas goedkooper wordt, is men allicht geneigd wat minder zuinig te zyn met de heer Dercksen het woord. Spr. brengt iy herin nering dat in de oersto raadsvergadering, die spr. de eer had bij te wonen, door hem werd voorge- stold den post voor eereblijken en belooningen op de scholen met 160 te verhoogen. Door den heer van Goor word toon spr. de raad gegeven zijn voorstel in te trekken, daar de zaak by de Com missie in overweging was. Spr. zou gaarne eenige inlichtingen daaromtrent ontvangen. De Voorzitter antwoordt den heer Deroksen dat de Commissie van Toezicht by B. en W, een voor stel heeft ingediend betr. deze zaak en dat daaruit bleek dat de Commissie het wensohelyk achtte //uit reiking van eereblyken" niet meer to doen plaats hebben. B. en W. zullen het voorstel van de Com-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 3