G POT 'OR. ck IS .EN OT, taatsspoor. BINNENLAND. Dinsdag 28 Februari. 1893 'td FEUILLETON. S T IT B. sAND Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. ER, 1EN, Kinderen. EN kooping t ZN. mveen. DUT. ier weinig vry thuis ni. CENTKRAAD Gouda, graven De heet Willem van Zuijlen is voornemens hier ter stede de volgende week een voordracht te houden. ADVERTENTIEN worden gepluUt van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgeuomen in het ADVERTENTIEBLAD 't welk des Maandags verschijnt. en ERF, T ky te zamen iren bree- E oliën leren LEGER, i neren- men der GOUDSCHE COURANT. s INTEE- rnuirE <che Cou- en door het KMAN en IT 1893, huize van den, o. a. e-—7 een hotelhouder, enz., den hunne kinderen om t zij jaarlyka een enkei woord op je gemak GOUDA, 27 Februari 1898. De heer G. D. Heij alhier is uit een 120-tal sol licitanten benoemd tot hoofd der o. 1. school te Krim pe*’. a/d IJsel. De intending van advertentlön kan gesotileden tot Mn uur des namiddags van den dag der uitgave. een zoon van een professor, oen zoon van flti m0aot> 80mmige ye_ naar dergelyke scholen zenden, toch iets terug te zien van het vele geld, dat aan belastingen te betalen hebben. zwijgen, die de Kon. Pruisische toneelregisseur, tuinman enz. onder hun cbevaleresque collegae tellen. Wederom is onze gemeente een nieuw magazijn rijker geworden. Zaterdagavond had de opening plaats van bet nieuwe Confectie-magazijn «do Ma tador” der hh. Gillieron en Venema op de Markt No. 58. De smaakvolle étalage, de groote aorteering costumes, de schitterende verlichting, alles trok den ganschen avond de aandacht van het publiek en daar de firma reeds van elders (ook te Rotterdam heeft zij een magazijn) gunstig bekend ismag voor speld worden dat zij weldra een eervolle plaats zal innemen onder de Goudscbe affaires. Een goed uur later stapten vader en zoon met verhitte gezichten de woonkamer binnen, waar moe der Holsma hen met de theo zat te wachten. Kom, zei ze verheugd, ben je daar eindelyk? En wat nieuws breng je mee, is de bestelling toe gevallen of was de sop de kool niet waard Toegevallen, menschbyster toegevallen, riep baas Holsma opgewonden uit, terwijl hy zich met Als ik tien zulke dagen in een jaar had, dan was ons kostje gekocht. Hij vertelde wat hij zijn zoon reeds had meegedeeld. Wel deksels, dat ’s een mooi fortuintje, grin nikte moeder Holsma vergenoegd. Kom, drink gauw een kopje thee, je zult wel dorst gekregen hebben van do wandeling. Is Jan mee naar ’t jachthuis geweest Né moeder, ik ben buiteu gebleven. Jawel, plaagde baas Holsma, maar dat was een politieke zet van hem. Want toen ik hoog en droog in ’t jachthuis zat, kwam hij familiaar met de freule ’t bosch uit.... Natuurlyk, lachte Jan, ik ontmoette de freule toevallig en ben toen onder een praatje met h»ar opgewandeld. Vin-je dat zoo buitengewoon Och né, zei baas Holsma gemoodolijk, de freule is een best meisje, de beminnelijkheid zelf. Wil je wol gelooven, moeder I dat ik dadelijk met haar thuis was Ze weet je zoo met Ï0) Dat ’s een duivekatersche aardige freule, zei baas Holsma vroolijk, toen hij z’n zoon ingehaald had. Wel jongen, ze praatte zoo gemeenzaam met me, alsof ik haar gelyke was; vergelyk daar mevrouw Schriele eens bij. Ik zeg, als alle grootelui zéé wa ren, dan hadden we geen nood en dan zou *t arme volk geen oproer maken. benieuwd. Nou, dat verzeker ik je’, pochte baas Holsma met sprekende gebaren, Al met al heb ik voor honderdvijftig gulden werk en over een begrooting is niet gepraat, ’tls allemaal binnenwerk, weetje, en dus ben ik niet afhankelijk van ’t weer. En wat ’t mooiste is, als ik hier gedaan heb, ligt er op ’t slot ook nog wat voor me in 't zoutdaar moet *t zomerhuis opgeknapt worden en missobion de tuin- manswoning ook. Ik wou dat we al thuis waren, j want moeder zit op heete kolen moet je denken. Ja, ik wou ’took! schertste Jan, maar als we zoo doormarcheeren hollen we de freule nog voorbij. Ook te Londen begint men te denken aan ge meentelijke voeding van arme schoolkinderen. Dit heeft geleid tot een onderzoek hoe dit stelsel in Frankrijk in pructijk wordt gebracht. Daaromtrent is indertijd een verslag openbaar gemaakt van het parlementslid Cunynghame. Deze zegt daarin o.a. «De school iu de Rue de Beuilly is te Parijs de merkwaardigste harer soort, ea wel ia die mate, dat men hetgeen ik daarvan zal mededeelen ternauwer nood zal gelooven. Zij is gelegen midden in dan Faubourg St. Antoine, het meest revolutionnaire kwartier van Parijs en waarin ook de voornaamste fabrieken liggen. Meu kleedt daar niet alleen kos teloos jongons, wier ouders bet niet betalen kunnen, I maar men geeft ook den knapen tweemaal per dag eten, namelijk om twaalf uur een middagmaal en een tweeden maaltijd ’s namiddags halfvyf. Het middagmaal bestaat uit soep, een portie vleesch van 150 gram, groenten en brood, zooveel als de kinde ren willen. De geschatte «aarde van het middag maal is 47 centimes. Het tweede maal bestaat uit brood en fruit, gewoonlijk appelen. De knapen brengen hun eigen wijn mede, maar ingevolge een der laatste besluiten van den Gemeenteraad zal voortaan iedere jongen per dag een halve flesch wijn van 15 centimes krijgen. «Deze school kost dor municipalileit 1836, doch sedert het wijnration in de voeding is opgonomen 1888 frank per jongen in het jaar. z/Dezc school, evenals alle audero.openbare scho len te Parijs ouder het bestuur der municipaliteit staande, wordt, gelijk deze, geheel uit de stedelyke fondsen onderhouden. Schoolgeld wordt er niet geheven." De Heer Cunynghame merkte onder de kinderen enkelen op, dio niet tot dan arbeidersstand behoor- «Gelria" telde in den //Staatsalmanak" voor 1893 onlangs op, dat er in de negen maanden van het bestaan der Oranje-Nassauorde al 200 verdienstelijke menschen met dat lint zyn vereerd, maar dat al de 8 grootkruisen in Pruisen zijn te land gekomen, al de uitgedeelde grootofficierskruiskens eveneens ea van de 25 commanderies 19 en 2 bij andere vreemde lingen, om van de gewone «ridders" nu maar te 11 De Paus der Werklieden,11schrijft het Sociaal Weekblad in zijn laatste nummer boven een arti kel over Leo XIII. De Paus wordt daarin gehul digd als de man die door zyn optreden de katholieke kerk behoed heeft voor het gevaar dat haar dreigde, van buiten de moderne wereld te worden geplaatst, doordat hij, gelyk de grootsten onder zyn voorgangers, de kracht der kerk niet heeft gezocht in een ydel >erzet tegen de veranderde omstandigheden, maar in krachtige medewerking tot een vreedzame oplossing der vele vraagstukken van onzen tijd. Hoewel in de eerste plaats geroepen voor het zieleheil van de gelooyige zonen der kerk te arbeiden, heeft hij niet verzuimd te erkeunen, dat de kerk tot verbetering van het lot van zoovele misdeolden belangrijk bij dragen kon en bijdragen moest. Met kracht hoeft Leo XIII zich aan het hoofd gesteld van da stroo- ming op sociaal gebied die ook onder zyne volge lingen was waartenemen en hij heeft daardoor niet alleen zyn kerk, maar niet minder alle stryders voor sociale rechtvaardigheid aan zich verplicht. Het Sociaal Weekblad spreekt de hoop uit dat dit vóórgaan van het hoofd der katholieke kerk het wantrouwen moge opheffen dat bij vele niet-katho- lieken nog bovenkomt, wanneer zij de kerk zich I met het sociale vraagstuk zien bemoeien. Het aantal der katholieken hier te lande die zich in dienst hebben gesteld van hot werk der verbetering van de positie der misdeelden is waarlijk klein genoeg. Wij behoeven het niet nog te verkleinen door hen, die dezen weg uit willen, af te schrikken door ons wantrouwen. En bestaat er wel reden voor dit wantrouwen, waar ook een Ketteler in Duitschland, 3. —. 4. N &ZOON. Vrijdag 3 Maart a.at. ten 7*/j uur zal de heer Frans Netschor, hoofdredacteur van de Kampioen, orgaan van den Algemeenen Nederl. Wielryder- Bond, eene lezing houden over luchthanden, iu het Bondslokaal. De uitgave dezer Courant geschiedt dagelgks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25. franco per post 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Wees nu niet zoo driftig en vertel me eens, wat de freule met je gesproken heeft. Wel, dat is in weinig woorden te doen. Ze heeft me gezegdi wat er gedaan moest worden en verder maakte ze een praatje over de werkzaamheden. Of dacht je misschien, dat ze over jou gesproken heeft vervolgde hij plagend. Je schijnt nog al familiaar met de freule te zijn We hebben je straks - - - —u* “v ,uu' samen bespionueerd de boschwachter met z’n vrouw j een smak op den eersten den besten stoel wierp, en ik, toen je zoo gezellig met de freule den rijweg 4,0 lt- ,!"n r— i-.« .1 afkwaamt. «Een knap paar” zei de boschwachters- vrouw, want dio kende je natuurlijk niet en dacht dat je haar vrijer waart of zoo iets. Ik hield me maar dom on liet haar in den waan je weet nooit hoe een dubbeltje rollen kan, wat zeg je? - Och kom. nu scheer je er den gek mee, va- En is de karwei wal meegevallen vroeg Jan 1 dertje lachte Jan, prettig gestemd door de streelende a onderstelling der bosch wachters vrouw. Wat *n idé, grinnikte hij, freule Marie va» Hoogendaal en Jan Holsma Nu, ’t is meer gebeurd, zei baas Holsma dood leuk. Praat me niet van ónmogelijk. Als je de romantische boeken gelooven kunt dan is zoo iets doodgewoon en oen broer van den jonker is immers óók met epn gouvernante getrouwd. Maar zonder gekheid, Janik ben voor een week of zes geholpen en wie weet, wat er nog voor me in ’tzout ligt. Toe, we moesten wat aaustapp<-nmoeder brandt van nieuwsgierigheid moet je denken.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1