IDE n HEER. s,” Huidedt, 8 dagen tgd inste pjjn te 3 gevoeligste N° 5083, 1893 BINNENLAND. .osgen”. tteUing. Woensdag 1 Maart. Sieuirs- en FEUILLETON. S T ES IT ZD_ mts. IT 1893, meelisten. AS PELS. Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» abeth, atlon de Atxouderlpke Nommers V IJ F CE N TEN. iz. enz. De inzending van advertentWn kan geioMeden tot een uur dea namiddags van den dag der uitgave. 15 et per HL A». ren. udf 8 uur, sen. Bovendien worden alle Advertentiën gratie opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk dea Maandags verachynt. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. inkman. *1) Dll I zitplaatsen. eel HO ets. IN, Coiffeur. v. TÜIJLL. national een rij bieden* plants iter een balustrade, die brieatie iker van goudsche courant. üe uitgave dezer Courant geschiedt dagelgke met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prjjs per drie maanden ia 1.25. franco per post 1.70. het grijze irdwjjnen, s onscha- i. Prjjs r dubbele A.CATS, Ier reap. Zondag avond is, na eene vrij langdurige ziekte, te Scheveningen, in de kracht zyns levens, overleden de heer M. A. Reiss, directeur-generaal van de maatschappij Zeebad Scheveningen, een man til» door zijn helder doorzicht en ruimen blik, waar het de exploitatie van het Kurhaus en het Zeebad Scheve ningen gold, genoemde maatschappij ontegenzeggelijk groote diensten heeft bewezen. Steeds trouw op zynen pnat, zorgde de directeur voor een goeden gang van zaken en heeft hij daardoor zeer veel bijgedragen om het Kurhaus tpt een gewild verblijf voor badgasten en verdere bezoekers te maken. De bloei van Scheveningen in de laatste jaren is dan ook voor een goed deel te danken aan de voor treffelijke wyze waarop het badhuis werd geëxploiteerd. ft geschilderde Janskerk te lenis der St. leningen enz. erlijk levens- le Gebroeders Aan de wFrankf. Ztg.* wordt geschreven Om den geheelen omzet der vereenigde mijnen in het syndicaat over te brengen, moesten overgangsbe palingen worden vastgesteld. Hieromtrent verneemt men, dat, hoewel het syndicaat met 1 Maart in wer king treedt, de mynen vooreerst nog do betrekking met hare klanten blijven onderhouden. Een groot gedeelte van de productie is, zooals men weet, reeds op levering afgesloten, meer dan in den laatsten tijd. Aan do mijnen is echter, om de clientèle zooveel mogelyk te doen behouden, het recht voorbehouden om aan die klanten, waarmede een contract op leve ring nog niet tot stand kwam, de noodige hoeveelheid te reserveeren, echter niet meer dan do laatst afge sloten hoeveelheid was, terwijl over meerdere levering het syndicaat zich de beslissing voorbehoudt. Voor de verkoopprijzen stelt de raad van toezicht minimum- cijfors vast, waaronder de maatschappijen niet mogen gaan, zonder hoogo boete te beloopen. Ook moeten bij nieuwe afsluitingen de mijnen het voorbehoud in maakt plus minus tweehonderd vyf-en-twintig '~-z. En rekent men de vijftig voor de leden er af, dan blyven er nog honderd vijf-m-zeventig over voor de belangstellenden, wat een respectabel getal is, aangenomen natuurlijk, dat ze alle bezet zullen worden.. Voor deze cijfers zwicht de oppositie, maar de zwartgalligen hebben er een zwaar hoofd over, of aan de gestelde voorwaarde wel voldaan zal worden. Zy beweren, dat de getrouwde mannen over ’t al gemeen wel instemmen met het streven der vereeni- ging, maar dat ze meerendeels te lauw, te laf en te beroerd zijn om van die instemming flinkweg blijk I® geven, terwijl overigens de vereeniging de sym pathie der vrouwen ook niet heeft. Natuurlyk geeft deze repliek weer aanleiding tot dupliek en wie weet »oe lang ‘t kibbelend discours nog geduurd bad, •ere ’t geschil niet plotseling beëindigd door de komst een vijf-en-twintigtal belangstellenden, die en WrPs do gelagkamer binnenvallen. De zaal wordt nu gaandeweg levendiger. Ook in den Haag, waar de heer Diihne dezer dagen optrad, bad hij groot succes. Do Haageche Cl. schrijft daarover o. a. het volgende door sterk en zeer sterk luchtverdunde ruimten (buizen van Geissler en Crookes) ep de zeer korte duur van een elektrische ontlading werden nu door tal van fraaie proeven duidelyk gemaakt. Een korte, door vele proeven toegelichte inleiding over de theorie der trillingen baande den weg om elektrische ver schijnselen met optische saam to binden en beiden te beschouwen nis g "wegingen, waarna de spreker aantoonde, dat ek risuh geladen oppervlakken bun elektriciteit verliezen, zoodra zy door een lichtbundel getroffen worden. Tot besluit werd een membraan (zeepbelwand) geprojecteerd op het scherm on werd aangetoond, boe het vliesje zich kromde en boog onder den invloed van trillingen, teweeggebracht door uitgesproken klinkers, Zeer belangwekkend was om te zien, hoe elke andere klank een anderen indruk op het mem braan teweegbracht. Een stroom van leden en belangstellenden, krach- op tiger ontwikkeld in de lengte dan in de breedte, acht voert de elementen voor nieuwe groepjes aan, die langzamerhand tot elkaar naderen om ruimte te geven aan de binuenkomenden, totdat ze eindelijk worden vereenigd tot een groote massa volks, ’tls zwart van menschen in de zaal. Het ledencorps, vyftig man sterk, is tegen zeve nen, het uur waarop de vergadering uitgeschreven werd, voltallig, terwyl ’t getal belangstellenden de honderd ver overschrijdt. De president geeft nu een teeken om naar de vergaderzaal af te marcheeren, waarna hij zich met z’n staf onmiddellijk iu beweging stelt, terwijl de overigen zich groepsgewijs bij het bestuur aansluiten. Terwijl de gelagkamer bezig is z’n inhoud in den gang te ontlasten, komt een drietal ons bekende personen de herberg inbaas Holsma, Snyder en Jan. Baas Holsma gaat voorop, den hoed in den nek, met een opgewonden gezicht gesticulaties makend tegen z’n metgezellen, waarmee hij z’n verbazing over de groote opkomst van volk lucht geeft. Het drietal sluit zich aan by de achterste gelede, ren van den menschenvloed, voetje voor voetje de trap naderend, die schuin tegenover de entrée in de gang is. Eindelijk is men ter plaatse van bestemming. De ruime bovenzaal is door een achttal petroleum lampen vrygoad verlicht. Zestien rijen stoelen, elf Was de verwachting hoog gespannen, de uitkomst overtrof die nog. Want de prachtige proeven, welke de spreker, met onovertroffen gemakkelijkheid en zekerheid, deed met zyn elektrisch licht, gevoed door een batterij van 70 elementen, Waren verrassend mooi. Nooit hebben we bv. zulk een fraaie projectie van de koolspitsen in de booglamp gezienvoortreffelijk waren al zijne talrijke proeven met gepolariseerd licht waarby hij, door de dubbele breking mot kalkspaath op zeer fraaie wyze met de complementaire kleuren werkte en ook een duidelijk beeld gaf van de wyze van bepaling van ’t gehalte van beetwortelsuiker, van het onderzoeken der echtheid van barnsteen en edelgesteenten, van do samenstelling van mineralen enz. enz. Een der interessantste proeven was die, welke aantoonde hoe men met behulp van het licht onderzoekt of glas volkomen homogeen van samen stelling isna door een stuk zuiver spiegelglas een straal wit licht te hebben geworpen, drukte de heer D, dat glas nl. met een schroef samen, en geleidelijk zag men nu de kleurverscb^jnselon Optreden, die bewezen dat de inwendige strictuur ongelijkmatig geworden en bet licht dus niet meer overal op dezelfde wijze doorliet. Na polarisatie en interferentie besprak de heer D. ten slotte nog de totale reflexie, bv. aan de binnenzijde vau een wateroppervlak, dat hem leidde tot een uitmuntend geslaagde proef met de verlichte fonteinen der Parijsche tentoonstellingzoodra de watei straal uitstroomde, boog de verblindende elektrische lichtstraal onmiddellijk in en met den stroom af en als gesmolten metaal vloeide het water uit. ’t Geheel was een even leerzame als prachtige avond, toegelicht door een zeer heldere voordracht. Den tweeden avond wachtte dan ook weder een talrijk en belangstellend gehoor den heer Diihne. De eigenaardige verschijnselen, die een elektrische stroom van hooge spanning oplevert bij het gain GOUDA, 28 Februari 1898. De commissie van rapporteurs, kennis genomen hebbende van de nadere voorstellen der heeren Pyt- tersen en Schimmelpenninck van der Oye, meent te moeten opmerken, dat dit thans gecombineerde voor stel tot instelling van kamers van arbeid in menig opzicht afwykt van hetgeen aanvankelijk door de voorstellers werd voorgedragen en bepalingen bevat, die bezwaarlijk zonder schriftelijke voorbereiding in het debat gebracht kunnen worden, te meer daar tusschen de voorstellers in werkelijkheid verschil is blyveu bestaan omtrent onderscheiden hoofdpunten. Op deze gronden acht de commissie het wenschelijk dat een nieuw onderzoek over de nieuwe punten in de afdeelingen der Tweede Kamer zal plaats hebben. aan 176 bezoekers, ter wij een laag tooneel van losse planken afscheidt van bet overige gedeelte der zaal, nog een viertal laftgtjes geplaatst zyn elk met een krans van zes stoelewomsloton. *t Duurt eenige minuten, voordat alle aanwezigen onder een oorverdoovend rumoer plaats genomen hebben. Ondertusschen komen meerdere bezoekers, soms bij vier en vyf tegelijk de zaal binnen, die zich mees ter maken van de nog onbezette stoelen en wanneer ’t eerste spektakel een weinig bedaard is, blykt ’t den kastelein, wiens valkenblik door de zaal rond waart, dat er nog maar drie stoelen onbezet zyn, de twee gereserveerde voor de verslaggevers van een plaatselijk en van een provinciaal blad, die ter weers zijden van een tafeltje tegen de balustrade staan, niet meegerekend. Geholpen door een paar knechts brengt hij nog een twintigtal stoelen naar boven. Door een weinig in te schuiven gelukt ’t, in de zaal nog ruimte te krijgen voor een rijterwijl de overige zoo goed en zoo kwaad als *t kan achter de balustrade worden geplaatst. Enkele bestuursleden in de voorste gele deren, met hun confraters vereenigd aan een groote tafel, waarachter de katheder opgesteld is, staan zich te verkneuteren over de gebleken belangstelling in hun vereeniging en deelen onderwijl links en rechts handgroeten uit aan speciale kennissen, die veelbe- teekenende knipoogjes met hen wisselen. Een van

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1