Bulteolaodsch Overzicht. PETROLEUM-,\0TKEKIMiEN Cantzlaar Schalkwijk, te Rotterdam Het contract opnemen, dat dit in hare,'plaats kan «orden uitgeroerd door het syndicaat. In het Hotel de l'Ëurope op den Boulevard de Magenta te Parijs, kwam een net gekleed heer met een jong kind op den arm en door een bediende vergezeld, in 't hotel. Zg spraken, schijnbaar althans, met eeu eterk Üuitsch accent. De heer gaf op archi tect te Heidelberg te zijn en naar Parijs te komen om eeu beroemd geneesheer over zijn kind, dat ziek «as, te raadplegen. Beide manneu dineerden haastig op hun kamer en gingen daarna uit, om een dokter te halen, na het kind zeer bgzonder aan do zorgen van de vrouw des huizes te hebben aanbevolen. Deze was niet weinig verbaasd, dat geen van beiden terug keerden. In de kamer vond zij alleen hot kind, dat lag te schreien. Zij trachtte het te troosten en be merkte toen, dat in de kliederen der kleine iets was vastgebonden. Bg onderzoek viel een rol goudgeld op den grond en met eene fijne hand was iu het Fraitscb op de enveloppe geschrevenGod behoede u, Marietta! Het moet een bevallig kind zyu, in keurige klee- diug gewikkeld, teiwijl ook iu den achtergelaten koffer nog eeu zeer voldoende uitrusting is. Het kind is in «'t Hospice des Ëufants assist ca» opgenomen. De politie doet onderzoek naar de geheimzinnige vreemdelingen. De inwoners van Meerhout, een dorpje in do proviueie Antwerpen, werden Zondag jl. geteisterd door eeu dollen hond. Een grooto hond, bij wien zich al reeds sedert eenigen tijd verschijnselen van dolheid hadden vertoond, was in den nacht van Zaterdag op Zondag losgebroken en had zioh in de richting van het dorp begeven. Iu den vroegen morgen maakte hij van het openuu der kerk ge bruik, om biiiuen te sluipen en zich iu het koor te verbergen. Op dat oogenblik bevonden zich slechts weinig personen iu de kerk. Eeu misdienaar troohtte tevergoefs het gevaarlijke dier te verwijderen, door het hg den nok te grijpen. Hg werd tweemaal in de hand en in het been ge beten. Ken landbouwer, die den bond ontmoette, ontving eveneens zeer gevaarlyke beten. Ken alge- meene opschudding werd in het dorp teweeggebracht, totdat men er in slaagde, het dier neer te vellen, waarna men den kop van hot lichaam scheidde, om bet naar de veeartsenijschool te Cureghem op te zenden. Versoheidene honden, in de omliggende gemeenten, die ziolt met het dier hebben opgehou den, heeft men eveneens gedood. De personen, die beten van den hond ontvingen, zijn terstond naar Saint-llubert vertrokken. Uit Parijs meldt men van Zondag jl.: Hedenmid dag had op het eonoert, dat telken Zondag iu de zaal van bet Thedtre du Chatelet, onder dire.etie vau den heer Colonne gegeven wordt, de eerste open bare uitvoering plaats van het beroemde Amsterdam- sche a Capelia-koor onder directie van den heer Daniël de Lange. De roep van dit koor was door hare vroegere uitvoeringen in het buitenland reeds zoozeer te Parys doordrongen, dat in deze concert zaal, de grootste van Pargs na bet Tracadero, geen plaatsje onbezet was en reeds eenige dagen te voren het zeer moeilyk was biljetten te verkrijgen. Onder de aanwezigen wm ook de Nederlandsche kolonie alhier zeer goed vertegenwoordigd. Het koor van don heer De Lange beeft een groot en welverdiend succes behaald met zijn programma uit zeven nummers Latijusche en Fransche liederen bestaande. Uitgevoerd werden van J. P. Sweelinck Psalm 122 (tekst der Fransche Hugenoten), Cantio Sacra en een Chantonvan Johan Ockeghem het Kyrie Chritlevan Orluud de Lassus Matona mia Caza, eu verder twee wereldscho liedjes bet Petite Camusette van Josquiu des Prés, en het La la, maitre Pierre van J. Clemens non Papa. Na hot derde nummer werd de heer De Lange door het publiek teruggeroepeu. Het Petite Ca,nu»ette moest gebis seerd worden en aan het einde waren de toejuichin gen van het zeer deskuudige publiek dat habitué is dezer ooucerteu zoo groot en werden zangers en di recteur zoo herhaaldelijk teruggeroepen, dat zg nog eeu nieuw nummer uit hun repertoire ten beste moes ten geven. Deze uitvoering mug dus als in alle opzichten schitterend geslaagd beschouwd worden. Het voorloopig verslag over do voorgestelde con tracten met de «Nederland» eu de «Rotterdamsche Lloyd," heeft lang op zioh laten wachten; het is thans verscheneu. Hel blykl nu dut er ook mondeling overleg is gepleegd tusscheu de commissie van rap porteurs en <le Regeerutg, als gevolg waarvan de Regeering nog nader met de maatschappgeu onder handeld, en nog enkele wijzigingen verKrcgen heeft. Zoo o. a. dat thans alle twijfel uitgesloten is, om trent het recht der Regeeriug tot goedkeuring van de plannen der schepen, ook al worden deze buitens lands gebouwd. Ook beeft de Regeering het nu geheel in haar inaoht de post te doen in- en ontschepen wuur de omstandigheden dit wenschelijk mochten maken. (Deze wijziging vond haar aanleiding vooral iu het feit,* door de regeering bevestigd, dut het contract der maatschappij //Nederland» met de Ituliaunsche regiering, betreffende het aandoen der haven vau Genua, tegen het genot van een subsidie, vermoede lijk zal worden vernieuwd.) Voors is, in overleg met de Maatschappgeu, aan deze nader de verplichting opgelegd om behoudens overmacht, de terugreis van Genua en Marseille naar Amsterdam eu Rotterdam in elf dagen te doen. 'Uitdrukkelijk verklaarden de Maatschappijen, dat zg zioh niet konden verbinden om ook buiten het mail- traject met 12 in ijls vaart te stoomen; werd dat ge- ëischt, dau zou de waarborgsom inet ongeveer verhoogd moeten «orijen. De duur der reis van Amsterdam eu Rotterdam naar Genua en Marseille zal eveneens tot elf etmalen bekort wordeu, wanneer de regeering dit in verbuud met veranderde omstan digheden mocht verlangen. Eeu «vriend der militairen, maar niet van alle militaire oegrippen» schrijft aan het Vaderland-. Onlangs nam een luiteuanl-kolounl bij het regi ment grenadiers un jagers ufscheid vau zijn bataljon, bij welke gelegenheid hij aau elk der ouderofficieren een hand meende te moeten gevta. .Een van dezen meende, gelijk vroeger een olllfciur tegenover een Gouverneur-Generaal, persoonlijke redenen te hebben om de hem toegestoken hand n leu, doch bepaalde zich tot hol tair saluut. Naar wij veruemeizijn toeu pogingen in het werk gesteld om de zaal et te mogen aanvat- voorgeschreven mili- voor den Krygsraad te brengen, dooh afgestuit op gebrek aau medewer king en instemming van den auditeur militair. De zaak werd hierop disciplinair afgedaan, met 14 dagen provoost, om den anderen dag op water en brood. Wanneor in een twijfelachtige zaak als deze zooda- uige disciplinaire straf op advies van den auditeur wordt opgelegd, geschiedt dit met het gebruikelijke bijschrift: «de auditeur militair gehoord.» Daar dit bijschrift in casu moet ontbreken, ligt het voor de hand, dat deze straf'of tegen, of buiten liet advies van dien ambtenaar werd opgelegd. Een beroep op den Krijgsraad sou de zaak aan het recht hebben doen toetsen, en well'cht royement in de opgelegde straf hebben bewerkt. Doch het is thaus zeker, dat do gestrafte onderofficier berust in de hem opgelegde straf. In dit geval, waar geen termen aanwezig werden geacht, hem wegens beleediging van een meerdere voor den Krijgsraud te betrekken, is de man ver moedelijk gecorrigeerd op grond van oneerbiedige behandeling of kwalijke bejegening van een meerdere. (Art. 16 Reg. van Krijgstucht.) Men mag bier evenwel de vraag stellen: of zalk een geheel lijdelijke houding, liet niet reciproeeeren eener burgerlijke beleefdheid, daaronder wel is te rangschikken, vooral waar den militair het saluut is voorgeschreven en het hand geven tusscheu een meer dere en mindere een witte raaf isVerplicht men een mindere iu rang zijn meerdere achting toe te dra gen en genegenheid, waarvan het geven van eeu hand druk het zichtbaar teekeu mag heeten, dau mag ge vraagd, of hij niet vrij meer is over zyn iuwendige gevoelens te beschikken. Vandaag is 't een overste, die afscheid neemt van zijn bataljon, morgen een kapitein van zijn compagnie of een sergeant van zijn sectie. Hat kon wel eens mode worden onder militairen om, in plaats van te salueeren, bij zulke gelegenheden shakehands uit te deelenals nu da mindere den meerdere niet op dien weg wenscht te volgen, is dit dan oneer biedige of kwalijke bejegening? Waar moet het met de persoonlijke zelfstandighoid heen, wanneer dergelijke feiten met provoost wordt gestraft? n'I'he Englishwoman's Year-Book", geredigeerd door Miss Louisa M. Hubbart, geeft jaarlyks een overzicht van het werk, door vrouweu (buiten de huislijkheid) in Engeland verricht. Ook het onlangs verschenen nummer voor 1893 bevat dnuromtrent weder belangwekkende opgaven. Miss Hubbard gaat uit van de optimistische stel ling, dat er geene «overtollige» vrouwen bestaau, zelfs niet in eeu land, waar het cijfer der vrouwen dat der mannen niet onbelangrijk overtreft; wèl zijn er nog vele nietsdoonde vrouwen, die nuttige bezig heid zouden kunuen vinden iu allerlei instellingen, welko in de laatste jaren voor het leven van eene groote, beschaafde en vredelievende natie noodigzyn geworden. Met het oog op al dezo gelegenheden wensclit Miss Hubbard cle maatsohappij geluk met de tegenwoordig door vele jonge vrouwen aau den dag gelegde neiging om zich met den ongehuwde» staat tevreden te stellen eene noiging, over welke (zonderling gonoCg dikwijls klaagliederen worden aangeheveu door dezelfde personen, die jammeren over overbevolking. De statistiek wijst uit, dat er in Groot-Brittaunie 9 pet. meer ongehuwde dat» ge huwde vrouwen zijn. Miss Hubbard nu vindt dit volstrekt niet te veel; integendeol, zij schijnt zich over deze verhouding te verheugen, overtuigd als zij de bestuursleden krjjgt 't drietal in 'toog, waarvan Jan Holsma deel uitmaakt. Onmiddellijk buigt hg zioh tot den president, wien hij z'u ontdekking fluisterend meedeelt, hem daarop met allerlei vingerwijzingen beduidende, waar 't voor werp zyner belaugstelliug zioh bevindt. De president verlaat nu z'n plaats ea wringt zich mot moeite door de mannen, die zich met een staan plaats moeten vergenoegen en iu gesloten gelederen de gaugpaden opvullen. Nageoogd, door honderd nieuwsgierigen, die bg dergelijke gelegenheden hun oplettendheid plugen te wyden aan de hoofdpersonen, weet do president zioh voort te wringeu lot de plaats, waar bans Holsma, Snijder en Jan zitten. Hij noodigt Jan vriendelijk uit aau de bestuurs tafel to komeu zitteu, welke uitnuodigiug baas Holsma dermate voteert, dat h\j met overmoedigen blik iu hot rond ziet, de vergadering met de oogen dwin- gendo, notitie te nemen van deze eervolle onder scheiding. 't Zal ons weldra blyken, dat 'tgeen Holsma een persooulijke hulde aan z'n vleesoh en bloed toeschijnt, niet meer is dan een allergewoonste beleefdheid. Maar Jan houdt van verrassingen en hg heeft z'n vader dun ook onkundig gelaten van z'n socialistische 'neigingen, zoodat baas Holsma's uitingen vau vader trots volkomen verkluarbaar zgn. Om z'u hart lucht te geven, wendt hij zich plot seling tot een bediende, die met een blaadje ouder den arm, de handen iu do zakjes van z'u wit voor schootje, waarin wat klein g( ld rinkelt, 't èenig overgebleven gangpad langs dn ntelt. Annénie, Harrasn 1 Eén bonekamp 1 Ik klare-met-suiker, roept Snijder onmiddellijk. De bediende wijst zwggend op een papier aan den wand, waarop met plakletters gezet is: «tgdens de vergadering wordt geeu sterken drank getapt.» Sngder en baas Holsma volgen do vingerwijzing eu lezen de zwarte woorden met één oogopslag. Maar ze kunnen niet nalaten oen klein protest iu te die nen, daar de vergudt-ring nog niet geopend is. 't Helpt echter geen zier De bediende zegt, dal de wet nu eenmaal zoo luidt, waarop Snijder gekscherend ant woordt, dat «vrijheid, gelijkheid en broederschap" niet te rijmen is met oen verbod van bittor en klare. Doch de bediende blijft onverbiddelijk. Nou buns, dan nemen we maar een kop thee met suiker, zegt Sngder met komische gelatenheid. Wat thee met suiker, dat 's oudewijvenkost, roept baas Holsma uit. Geef «dau maar een half flescbje wijn piet twee gluzeneen werkman mag ook wel ecus' eou m'nheer wezen, al is de beurs wat plat. Deze uitroep verwekt een grinnikend gelach onder de uaastbijxitteuden, maar voor de nndoren gaat hij verloren, omdat de algemeeue aandacht nog steeds op de bestuurstafel gevestigd is, waar de president eu Jan onder du bedrijven zijn aangekomen. Wel die Jnul zegt Sngder knipougend, nu hg* dezen in 't vizier krijgt. Je zoudt zeggen, hoe is hij er zoo gauw tusschen. Dat hebben die wereld burgers toch maar voor, weet jeze zijn overal thuis. Of ze in Amsterdam zijn of hier iu Zandwijk, t' is hun precies hetzelfde. Ja mau, dat begrijp je niet! verklaart haas Holsma. Hij is nog al zoo overal mee in, weet je! en hij kan zich goed in de wereld bewogen. Ver leden jaar beeft hij in 't Handelsblad geschreven, ik weet niet over welke geleerdheid, maar m'nheer Boorma, de olieslager, heeft 't gelezen eu die zei, dat 't kranig was. Sid, fluistert Suijder, daar gaat de presidont staan. Nu zal 't zeker beginnen. Werkelijk klopt de president een oogenblik later met z'n hamer op do tafel ou wanneer 't luidruchtig rumoer een weinig tot bedaren gekomen is, vangt kg z'u openingsspeech aan: Arbeiders 1 Voor ik de vergadering open, wensch ik u een hartelijk welkom toe te roepen. De groote opkomst van belangstellenden is ons eeu vereerend blijk van instemming met het streven onzer vereeniging. (Hordt vervolgd.) 3 is, dat elke ongehuwde vrouw bezigheid en daardoor vrede met haar levenslot vindon kan. Uit het hier opgeteekende blijkt voorts, dat in 1892 ruim 800 vrouwen in Engeland en Ierland eeuen acadetnischon graad gehaald of het /rtpea-exameu afgelegd hebben. Aan de hoogeschool to Edinburgh zitten manne lijke en vrouwelijke studenten in dezelfde klassen; te Glasgow geeft men aan afzonderlijke klassen de voorkeur. Van de 126 als studenten ingeschreven vrouwen «tudeereu er 45 in de medicijnen. Er is eene voort durend toenemende vraag naar bekwame ziekenver pleegsters en naar vrouwelijke lecturers over aller- baude practische ondorwerpen. Omtrent den Wielerwedstrijd van 1000 Kilometer te Pargs meldt de N. R. Ct. het volgende Met eeu enkel woord hebben wij melding gemaakt ran den buiteugewonon wielerwedstrijd, te Parijs door de lih. Terront en Corre gehouden. Ce match fan- tastique, zegt een der bladen en iuderduud, er is iets heel fantastisch in zulk een ondernemen De sport-blnden gaven Zaterdag tot vijf extra oplagen uit, oin de position der kampioenen bekend te maken. Vrijdag avond had men zich te Long- chatnps kunnon wanen, op den dag van don Grand Prix, zóó woelig en wemelend was het in de anders tegenwoordig zoo doodsohe raachinegalery. Het was eeu (Irand Prix nocturne, maar -toch stonden er in de avenue voor eu naast het gebiuw, bij de krijgs school, tal van files van rijtuigen. Met electriteit was het gebouw flink verlicht. Toen Terront eu Crrre eeu beatj'e vóór 10 uur verscheneu, «achtte hun eeue ovatie, waaraan geen eind scheen te zullen komen. Eindelijk werd er ruim baan gemaaktde kampioenen zaten een pistoolschot klonk eu voort ging hei. Corre was zenuwachtig, hij «emballeerdo» zich, maar hij deed het met opzet, oin zgn tegenstander te ontmoedigen en zichzelvon als op^te winden. Na tuurlijk eeu tot griezelig geschreeuw overslaand ge juich van de toeschouwors, die niet haddon nagela ten flinke weddenschappen aan te gaan. Er was in de enceinte eene ruimte opengehouden voor de heeren, die den chronometerdienst vervulden, en voor de opteekeuaars van het aantal volbraohto omrit ten. Van eiken omrit werd do 4)lur opgeteekend. Een electrtsobe toestel gaf het aantal volbrachte omritten telkens aan. In hot eerste uur werden 84 K.M. afgelegd in het tweede 32 K.M.in het derde 31 K.M. 340 M. De twee rijders hielden het goed tegen elkander uit Corre trachtte te vergeefs vóór te komen Terront hield by en bloef kalm. In hot 5de uur werden 26 K.M. 550 M. afgelegd in het 6e trachtte Terront voor to komen, waarin hij niet slaagde. In het twaalfde uur, d. w. z. Zaterdag-morgen om 10 uur, steeg Corre, die sedert een uur blijken van vermoeidheid gaf, even af. Torrent reed mot verwonderlgk gemak door, en kwam 2'/g omrit vóór. Corre haalde echter weldra een halveü omrit in. En aldoor wemelde het menschen om de kampioenen heen; voor hen die waren gaan slapen of eindelijk hiertoe besloten, kwamen andere fanatieke belangstel lenden. j En het rijden ging door, eindeloosOm vijf uur s namiddags zette Corro alwoder full speed, tienmaal reed hy om inet de grootste snelheid, ten einde zijn tegenstander te vermoeien maar deze hield tegen, er. van toen af verminderde do snelheid aanmerkelijk *>t 21 of 22 K.M. in het uur, Terront legde in 18 uur 7 minuten en. 88 seconden de eerste 500 jK.M. af. Des avonds kwartier over negenen steeg Corre voor de tweede maal af, nu om zich door den dokter te doen masseereu. Terront vond daar alleen een aanleiding in om wat sneller to ryden gedurende het kwartier dat Corre stilhield, won hg 13 ritten. Corre was dus 15 ritten achter. Het sloeg 10 uur, Torrent had 637 K.M. afge legd en had 24 uur gereden zonder even af te stijgen. Zijne trainers voerden hem onder het rijden vleeschnat en druiven; rydende zonder het stuur vast te houden, verorberde hjj druifjes op zijn gemak 1 Iu het midden van de ruimte was een tont gemankt, met eeu rustbank en een tRfel daar bovond zich mevrouw Terront, slachtoffer van de grootste zenuw achtigheid. Telkens wanneer de wilde dieren van #en in de nabijheid der galerij verblgvond beesten apel begonnen te brullen, beefde zij nog erger. Als Mar Charley geslagen werd „O, meneer, tfcloof dat wij bot niet overleven zouden» Terront's broeder was ook aanwezighg was •wwr. Op eeu verzoek om verlenging van verlof hij is soldaat en te Bayoune iu garnizoen >*»m er een lo'ugram van den kolonel: «Blijf, ®°ed eu bonne chanceEon bewijs, mot welk een «ympathiu de Frauscben zulke wedstrijden tegen woordig volgen. Het pnhli«k werd natuurlijk hoe •Dger hoe meer opgewondentwee henren sloegen zelfs aan het bakkeleien 1 en de kampioenen reden maar door. «C'est a coups de pédales qu'ils se tuent», verklaart de Temps. Het gelaat van Terront was opgezwollen, zijn linker oog deed pyn, hij had het kond. In plaats van den maillot had hg een warmer jasje aangetrokken. De pet had bg over de oogen getrokken. Hy reed achter Corre inaar hij reed I Vol kracht en moed en bewonderenswaardige too- wijding waren eu bleven ile trainers. Zij haalden allerlei grappen uit, om hunne cliënten tegen slaap t<* behoeden! De kumpioenen spraken ook wel samen, Terront vooral was niets vyandig gezind, Corre hield zich meer gereserveerd. Er had trouwens een in cident plaats gehad. Zaterdagavond om elf uur brak een van de caoutohouc-bauden van Terront's wieier Terront sprong zóó suel op een anderen wieier over, dat Corre die achtor hem reed tegen hem aankwam eu bijna viel. Even later brak de band van Corre's wieier; Terront reed toeu des te sneller door. Zondag ochtend om 7 uur 26 minuten hield Ter ront voor het eerst op; hij had toen dus 83'/» uur aan één stuk op zijn wieier gezeten en 800 K. M. afgelegd. Corre stapte ook af; beiden lieten zich masseeren en na 17 minuten werd de match voort gezet. Om elf uur had Terront 885 K. M. 735 M., Corre 876 K. M. 585 M. afgelegd. Tot zoover gaan de beriohten in de Parysohe bladen. Volgens de lndépendance bad Terront om 4 Uur 5 minuten, dus in 42 uur, de 1000 K.M. afgelegd Corre had toen 985 K.M. gedaanhij wilde nog doorryden, mnar men belette het hem, en de Lvoe kampioene» worden in triuraf weggedragen. Terront is 35, Corre 28 jaar oud. =58===--— Dé volksstommiugen in België over de kiesrecht- herziening zgn in vollen 'gang. Brussel hoeft thans zgne stem doen hooren. Omstreeks 111,700 personen worden uitgenoodigd te stemmen, aan welke oproe ping 60,279 voldeden,'van wie de meerderheid (48,660) zich voor hot door Janson voorgestelde algemeen kiesrecht voor personen boven 21 jaar verklaarde. Dit is niet veel op eene bevolking van omstreeks 315,000 inwoners. Velen, voprnamelijk katholieken en conservatief-liberalen, onthielden zich een klein aantal katholieken (7681) verklaarde zich voor het alg. stemrecht volgens het voorstel van dun afvalligen olericaal Not hom b. Er hadden, volgens oloricale bladon, vele onregelmatigheden plaats bg de stemming die zeer onstelselmatig geschiedde. Ze bewijst dus niet veel meer, dan dat een herziening der kieswet steeds dringender verlangd wordt. De heer JnleB Ferry heeft gisteren hot voorzitter schap van den Franscben Senaat aanvaard met de volgende rede «Mijne heeren en waarde ambtgenooten «Door mg te kiezen onder ,zoove|e mannen die alleszins waardig ziju dezen zetel in te nemen, heeft de Senaat voor alles oen bewijs gegeven van groote eu vaderlandslievende welwillendheid. «De Seuaat heeft daarmede een einde gemaakt ann eene langdurige beproeving. Hij beeft uitgemaakt, dat het ostracisme niet langer eene plaats zal inne men in onze liberale eu verdraagzame republiek.» De redenaar verkondigde daarna den lof van zijn voorganger, den heer Leroyer, eu zeide daarna o.a. «Hot is heden bijna achttien jaren geleden, dat wy in dit land, dat naar eene definitieve regeering reikhalsde, de parlementaire republiek grondvestten. Bij eene democratie als de ouzo was de proefneming vermetel. Men kan gerust zeggen, dat zg in de geheele wereld baars gelgke niet had gehad. Onzo parlementaire republiek had tegen zioh zekere over leveringen zij had te kampen met die diepgewor telde gewoonte van den Fransehen geest, om het eenvoudigste als bet beste te beschouwen. «De hoofdvoorwaarde voor het bestaan dier repu bliek ligt iu du harmonie en niet in den strijd van de uitvoerende, de wetgevende en de rechterlijke macht. Die harmonie nu kan niet bestaan als een dezer machten zich in de plaats van een andere stelt en,deze doet verdwijnen," Verder zegt spr. dat men zoo iets niet te vroozen heeft, daar de Senaat nimmer eeu oorzaak van twee dracht zal zgu. Onze republiek is niet het werktuig eener be paalde groep, maar zij staat voor allen open. Alle maunen die te goeder trouw eu van goeden wille zijn kuuut-n plaats in haar vinden. En ik durf mij vleien, dat de republikeinen, om die plaats te ver werven, elkander den oorlog niet zullen verklaren. Door dit te doen, zou men toor.on oen slecht inzicht te hebben van do beweging welke de grooto menigte leidt, een beweging welke in spijt van unkele voorvallen eu ongelukkou onverstoorbaar voortgaat, geleid door de hoogste belangen der republiek. (Toe juichingen). In de Fransche Kamer kw^m hij de verdere be raadslagingen ver de begrooting het eerst aan de i orde een voorstel der commissie, om een krediet van 80,000 fr., in aftrek der som van 1,075,000 fr., die j ontvangen is van de verzekoriugmaatschappijen wegens het afbranden der Opera comique, toe te staan voor een concours voor een model van de nieuw te bouwen i Opera. De heer Pliohon had hiertegen bezwaar, j Hg achtte hot niet billijk dat de belastingschuldigen j in het geheele rgk te betalen hadden voor oeue zaak, I waarbij alleen Pargs belang heeft. De heer Loydet deelde dat bezwaar niet. Doch hij wilde dat in de nieuwe Opera een groot aantal plaatsou beschikbaar zouden worden gesteld tot een Prijs, die niet hoven do krachten vau den miudoreu man ging. De heer Dupuy, minister van ouderwijs, antwoordde dat er rekening zal worden gehouden met het ver langen van den vorigen spreker. Het krediet werd daarop toegestaan met 448 st. tegen 89. Vervolgens kwam aan de orde eon voorstel van den heer Robert Mitchell, aan wien de huisgeziunen, die er eene piauo op nahouden, voorlaan hot betulen eener jaarlijkse!») belasting van 20 fr. te dauken hebben, ora eeue belasting te herten van 20 fr. voor elke» livreibediende in het gezin. De beor Robert Mitchell verdedigde het voorstel, dat eeu par igl ijle door do commissie" verworpen was, met eenige geestige zotten. De oommissie, zeide hg, heeft zonder twijfel uit democratischeu zin de livrei willen ignoreereu, evenals Solon geeu straf hoeft willen stellen op den vadermoord. (Men lacht). Eene tweede tegenwerping is van anderen aard. De voor name hoeren, heet het, zullen, ora de 20 fr. te sparen, hunne bedienden geen livrei meer laten dragon. Doch spreker gelooft niet, dat bij voorbeeld zgn ambtgenoot de hei log de Larochefoucauld uit vrekkig heid dulden zal, dat zgne koetsiers eeu strooien hoed dragen. (Opnieuw gelach De hoer Pointcarré, rapporteur, geloofde dat de eenige opbrengst der belasting zal zgn do rede, die de Kamer zoo even gehoord hoeft. De heer Mitchell heeft ééne zaak vergetente bepalen wat onder livrei verstaau moet wordeu. De rapporteur stelde ironisch voor om de quaestie, wat al gerekend moet worden tot livrei to behooren, te laten beslissen door do commissie, die vata wege de Fransche Academie belust is met het sameustellen eener nieuwe Dictionnaire de V Académie. Het voorstel van Robert Mitchell, die zich verder beroepen heeft op België, waar de belasting goed workt, is ten slotte aangenomen mot 215 stemmen tegen 204. De beor de Lacrotello was belust op meer. Hij stelde voor eeue belasting te heffen van 50 francs jaarlijks voor eiken buitenlandsohen bediende of gouvornauto of bonne, die opgenomen wordt in een huisgezin. De rapporteur merkte op, dat er reeds een voorstel bij de Kamer aanhangig is, uitsluitend de vreemde lingen betreffende. Het amondement-Lacretelle kan aan dezelfde oommissie worden ouderworpen. Hierbjj bleef hot. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingekomen van de ministers van financiën eu justitie tot liquidatie der Panama-maatschappij. In de zitting van gisteren werd door Moreau voor- gestold, eeu Ijjst mede te deelen van du senatoren en de kamerleden, die onder den vorm van bezoldi ging, presentiegeld, bureaukosten of anderszins gel den uit begrooiiugsposten genieten. Ondanks het verzet van den minister van financiën Tirard, is het araendeinent-Moreau bij tweede stem ming aangeuomen met 309tegen 59 stemmen. De begrooting voor 1893 is met 407 tegen 15 stemmen aangenomen. De Parnellisten blijken met de nieuwe editie van Home-rule niet zoo ingenomen te zijn als de andere Ieren. Op een vergadering, onder voorzitting van den Paröellist John O'Brien, alderman en oud-mayor van Cork, werd de Home-rule-Bill zeor veroordeeld. Het was beter, verklaarde O'Brien, om nog tien jaren geduld te bobben, dan zioh te binden aun een program, dat nadeelig was voor de beste belangen van het land eu dat slechts verwarring, rechtsge dingen en auarohio zon veroorzaken. Hij verlangde dat Gladstone met een «eerlijken maatregel» zou voor den dag koraun. van de Makelaars De markt was heden vast. Loco Tankfust 5.90. Geïmporteerd fust 6.—. Maart-leveriog 5.85. April- Mei- Juni- en Juli— levering 6.75. Augustus-levering 5.85. Sep tember-, Octobor-, November-en December-levering 5.95.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2