ra. orten met >ed U G 1 BINNENLAND. k ZN. la. Vrijdag 3 Maart. 1893 N° 5085. enen- billij- FEUILLETON. S T Z2 IT E). -g- latschappy Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken» I N Rotterdam en Kaa8 er rêsp. national .tlon de enz. IV. I KENTER AAD 3.-. jaar lang z’n brood verdiend hoeft aan de Ie INTEE- IEVWE De uitgave dezer Courant geschiedt dageljjks met uitzondering van Zon- en Feestdagen. De prijs per drie maanden is 1.25. franco per poet 1.70. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. iricatie Irer van GOUDSCHE COURANT ADV ERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. GOUDA, 2 Maart 1893. Voor Predikant bij de RemonstrantBche Gemeente alhier ia het volgende viertal opgemaakt J. Beyerman te Groningen, H. Y. Groenewegen te Utrecht, J. Herman de Ridder te Meppel en H. L. Oort te Dockum. Bovendien worden alle Advertentiën gratis opgenomen in het ADVERTENTIEBLAD ’twelk des Maandags verschjjnt. Officieel is gisteravond aan de Parochianen der 8t. Josephskerk medegedeeld dat binnen 14 dagen met het verbouwen der Pastorie zal worden aange vangen en onmiddellyk daarna met den bouw van het R. C. Weeshuis zal wqrden aangevangen. Dat gebouw zal den naatn dragen van St. Josephs- gesticht. Het volgende adres is verzonden aan zijn Excel lentie don Minister van Waterstaat. Geeft met verschuldigden eerbied te kennen de ondergeteekende Jan Christlhan Benit, voor deze zaak domicilie kiezende te Amsterdam, Ruyschstraat No. 14, dat hjj door zijn finantieële relation, in staat is gesteld, over een kapitaal van ongeveer tweehonderd en twintig millioen gulden, te kunnen beschikken; uitsluitend beschikbaar gesteld tot geheele of ge deeltelijke drooglegging der Zuiderzee, tegen een zeer billijke rente. Dat de uitvoering der werken wordt overgelaten aan Nederlandsche ingenieurs en aannemers, onder oppertoezicht van de Nederlandsche Regeering. scheu Gedeputeerde Staten van Zeeland meenteraad van der jaarwedden van bij het rijgen van een» nieuwe akte voor een verplicht gesteld vak van onderwijs, in«casu voor vak vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek. Nadat de gemeenteraad had geweigerd de uitgave voor verhoogingen als bovenbedoeld op de begrooting voor 1892 uit te trekken, gingen Gedeputeerde Sta ten met toepassing van artikel 212 der gemeentewet daartoe hunnerzijds over. Thans is, op het daar tegen door den gemeenteraad ingestelde boroep, bij kon. besluit de uitspraak van Gedep. Staten be krachtigd, o.a. uit overweging, dat Gedep. Staten bij de goedkeuring van de in art 44 der wet bedoelde door den gemeenteraad vastgestelde jaarwedden niet enkel op het wettelyk minimun. maar ook op de belangen van de gemeent^ tn van het onderwijs, in bet bijzonder geval aan hunne beoordeeling on derworpen, hebben te letten gehad. Indertijd is melding gemaakt van een geschil tus- 1 on den ge- Vlissiugen in zake de verhooging onderwijzers on onderwijzeressen ieder afzonderlijk. Spreekt men den geldadel van rechten des volks, dan trekt hij den neus op en laat u in z’n gezicht lezen, wat hij gaarne wil antwoordenhet volk heeft geen rechten. Hij komt u dadelijk aan boord mot de grieven, die hij tegen het volk heeft: het volk is te dom om rechten te hebbon het volk drinkt te veel jenever; het volk heeft te veel kinderen. Naar de Zwoltcke CL verneemt, is naar aanleiding van het op Kerstmis jl. te Zwolle gehouden congres van den sociaal-democrotischon bond en de daarbij eenstemmig aangenomen bekende revolutionaire motie, door het gerechtshof to Arnhem een strafvervolging gelast tegen de toenmalige leden van den neutralen raad (het hoofdbestuur) van dien bond wegens het als bestuurders deelnemen aan eon bij de wet ver boden vereeniging (art. 140, al. 2, wetboek van straf recht). Genoemd hof vernietigde daarbij een beschikking van de arrondissement-rechtbank te Zwolle, waarby deze door het O. M. gerequireerde rechtsingang werd geweigerd en waartegen dit in verzet bij het hof is gekomen. tot herstel. ’t Verwijt van dwnrihud des volks treft niet het volk, uiaar z’n beschuldiger. Wie zal een werkman verwijten, dat z’n gestalte gebogen is, nadat hij spado Wie za! oen gereedschap verwijten, dat het stomp wordt, nadat bet langen tijd dienst gedaan hooft, a Bij beschikking van dun minister van binnenland- t *he zaken zijn benoemd de commissiën, in 1893 belast met het afnemen der examens, ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet tot regeling van hot lager onderwijs. In Zuid-Holland zijn benoemda. tot lid en voorzitterde schoolopziener in het district Dordrecht; b. tot leden do schoolopzieners in Jfci district Rotterdam en in do arrondissementen VwSf dingen, Dordrecht en Gorinchemc. tot ledon- plaatsvervangorsde schoolopzieners in het district ’s-Gravenhage en in de arrondissementen ’s-Graven- De insending van advertentiën kan geschieden tot een uur des namiddags van den dag der uitgave. Dat de voordeolen, die do drooglegging zal op brengen, en die adressant kan aantoonen, wanneer de begrootingen juist zijn, geheel en al ten voordooie komen van het Nederlandsche rjjk en hare inwoner». Dat adressant uwe Excellentie beleefd verzoekt, omtrent ieder plan, hetzy groot of klein, dat de Regeering wenschelijk acht uit te voeren, en op welke wijze dan ook, met hem in nadere ondorhandeliqg te willen treden, wanneer uwe Excellentie den tyd daarvoor geschikt acht, wat hij hoopt, met het oog op zoo velerlei belangen, dat spoedig het geval zal zijn. ’t Welk doende. Uwer Excellentie*» dienstwillige dienaar, J. C. Benit. Amsterdam, 28 Febr. 1893. Bij de Dinsdag gehouden verkiezing voor een lid van den gemeenteraad te Waddingsveen zijn uitge- hraoht op den heer F. van der Breggeu, den candi- daat der liberale party, 84 stemmen en eveneens 84 op den heer J. van Bergen, den candidaat der antir. party. De heer A. Witteraan, de candidaat der R..-K. party, verkreeg 12 stemmen. hage, Delft, Rotterdam (Noordelyk), (Zuidelijk), Gouda en Schiedam. Hoe hot ongeluk een mensch vervolgen Toen voor twee jaren de influenza in ons land zoo hevig woedde, werd een oppassend man te Koe wacht (Zeeland) er ook door aangetast. Do influenza week, maar do man was zoo zen uw ach tig geworden, dat bij de minste beweging al znn ledematen schud den. Zoolang zijne middelen het toelieten, zocht Ik heb een vrouw gekend, die wispelturig en slor dig van aard was. Ze had een japon, die haar goed kleedde en van degelijke stof wa» gemaakt. Maar dat kleedingstuk had *t, ik weet niet waar om, van den beginne af aan bij haar bedorven. Ze hing het eerst geruimen tyd in een vochtige kast, totdat er hier en daar schimmelplekken op kwamen. Toen ze dit op zekeren dag opmerkte was ze nijdig op het goed, dat bepaald van allergemeen- j ste kwaliteit moest zijn, daar het zoo gauw begon te schimmelen en ze stopte *t heele ding in de waschtobbe. De stof hield zich uitmuntend onder de t behandeling met zeep en heet water, hoewel ze eigenlijk niet berekend was, zoo’n doop te onder gaan. Natuurlijk waren de plooien verkneukeld en groo- tendeels zelfs uit den vorm, waarom 3e do japon ter verandering gaf aan een slechte naaister, die t ding totaal verknoeide. Nu was *t mooie er heelemaal af. Na kort beraad scheurde ze de japon aan flarden en gooide haar vervolgens in de vodden, omdat ze er toch niets meer aan had. Ze ontging een verdiend verwyt over haar spil zucht niet, maar meende zich schoon te wqsschen met de betuiging, dat ’tding toch niets meer waard was en dat 't eigenlijk van den beginne afaau al eon prul was geweest. De geldadel beeft het volk verknoeid en daarna weggeworpen. Nu ontvangt hy een dergelijk verwyt, als de vrouw die ik u schetste en hij tracht dat verwyt te weerleggen met een dergety'k betoog, alsof het volk toch niets waard is. Op ons allen rust de verplichting het tegendeel te bewijzenniet door rodeneeren, maar door handelen. Ieder afzonderlijk en in gemeenschap met elkaar moeten we door daden toonen, dat er trots langdu rige verdrukking nog geestkracht en zielenadel is in het volk. En we moeten hen met woord, geschrift en 'daad telkens weer herinneren, dat op hen, die *t volk verknoeid hebben, ook de verplichting rust 28) Hij eischt van het volk een maximum van werk voor een minimum van loon, hij eischt van het volk gehoorzaamheid, slaafsche onderworpenheid, beginsel loosheid, verdraagzaamheid voor z’n luimen en grillen. En als hij dat alles gedaan kan krygen, dan is ’t niet onmogelijk, dat hy in een royale bui den werkman een aalmoes aanbiedt in den vorm van een ziekenfonds, ondersteuning bij sterfgevallen, verzeke ring tegen ongelukken of zoo iets. Al die dingen beschouwt hij als gunsten, die hij behoort te bekostigen uit private beurs, omdat ze buiten de affaire omgaan. Ik zou sterk sprekende bewijzen kunnen aanvoe ren, die de waarheid van m’n laatste beweringen ten volle zouden bevestigen, uitlatingen van kapitalisten, die in de dagbladen worden opgenomen zonder com mentaar, alsof ’t de natuurlijkste zaak der wereld is, dat een werkman na zich krom gearbeid te hebben voor z’n patroon, geen recht heeft op ondersteuning, maar van gunsten moet loven. Zulke gunsten te weigeren, ziedaar een daad, die uitgaan kan van kan.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 1