VERSLAG h Bultenlanüsclt overzicht. KENNISGEVING. ADVERTENTIfiN. ADVERTENTIEN BROEDEIEREN bij J. H. Gruttendieck. Spoorstraat. Piijs per Jaargang ƒ3. AJ BRINKMAN ZN. In het Maandblad tegen de Fervakcktngen van dr. Van Hamel Koot wordt medegedeeld, dal men tegen woordig in Kogeland een nieuw nitgeronden werk* tuig in den bandei brengt: tThe butter blender genaamd, dienende om boter te //mengen*. Aan het gebruik van dezen toettel moet hoofdzakelijk de zoo yeeluldig voorkomende verralacbing van boter worden toegeachreven. Uit werktuig ia beatemd zoo leeat men in het daarbij gevoegd bericht «om op de plaata van productie de gedurende veracbeidece dag -n vervaardigde boter, die nooit zoo geheel gelijk matig van samenstelling ia, zoodanig mot elkander te vermengen, totdat een gelijkmatig product ver kregen wordt.* Zoo luidt bet onschuldige doel van dezen menger, die bestaat uit een houten tobbe, een haodvatsel en een rol. Ue boterknoeiers zagen natuurlek spoedig in, dat de toestel zich uitstekend leende verschillende soorten boter, margarine en water met elkauder te vermengen. H»t gevolg was dan ook, dat tegenwoordig honderden van die toe- •tellen in de kelders en achterlokalen van groot- en kleinhandelaren in werking zijn. In Londen zijn door sleohts een enkele firma 70 dergelijke machines van de hand gezet, binnen bet om haar verkooplokaal gelegen terrein van 6 Eng. mijlen in doorsnede 1 Al bestaat er ook in Engeland oen wet tegeu dergelijke vervalschingen, zoo heeft bedoelde (jrraa echter uit gerekend, dat van 983d monsters boter en per jaar slechts een enkel ouderzooht wordt. Ue boterknoeiers werken dus mot volkomen zekerheid. Door een Engelsoh blad, The Morning, wordt er verder op gewezen, dat er in den regel 8 tot 10 pCi. water door middel van den «menger* bijgevoegd wordt, totdat die hoeveelheid 19 pCt. water bedraagt; deze bewerking brengt den koopman een extra-winst van l'/| pence per pond op. Maar niet zelden gebeurt het, dat boterhandelaren onbewust een reeds aldus vervalsohte boter van het buitenland of ook wel iu Engeland en Ierland koopen, en dat die bewerking door hen nogmaals geschiedt, zoodat de kooper nog meer water ontvangt. In het laatste nummer van de Fortnightly Review doet dr. Haffkine, de adsistent tan Pasteur, eenige mededeelingen omtrent de methode van ineuting tegen Aziatische cholera. Uaaruit blykt, dat iedereen een onnoemelyk aantal microben in hot lichaam heeft, waarvan sommige echter bepaald bevorderlik zijn voor het licbamelyk welzijn. Andere daarentegon zijn sohade'yk, evenwel niet door ziohzelven, maar door eene giftige stof, die zy in het menscbelyk organisme brengen. Ur. Haffkine merkt tbr loops op, dat meu alle microben, goéde of aleohte, terstond zichtbaar kan maken door aniline-kleurstoffendeze worden door microben zeer snel opgenomen en ze worden dan, leveudig gekleurd, zichtbaar in de middenstof die hen omgeeft. Ue sohadelyke microben nu zooals b. v. de door prof. Koch ontdekte cholera-microbe, die er uitziet ais ren klein stokje, meestal gebogen, kunnen ver nietigd worden wanneer zij met onsohadelyke in aanraking worden gebracht en daarop berust de inenting. Deze wordt gewoonlijk op dieron beproefdmaar men heeft bier met de moeilykheid te doen gehad dat de cholera-microbe bezwaarlyk d«or dieren wordt opgenomen. Dr. Haffkine hoeft hiervoor echter eene methode gevonden; hy breft in 10 dieren schadelijke oholera-microben gebracht nadat hy in daarvan voor hun beginselen en vaak met gunstig gevolg, omdat bij werkstakers geen sprake meer is van de betreurenswaardige onverschilligheid waarvan ik zoo even sprak. Intussohen al wint een socialistisohe party tydens een werkstaking in ledental, die nieuwe broeders zyn de rechte niet. Ze treden toe in een oogenblik van opwinding, waarin ze zichzelf geen rekenschap kunnen geven- van deu stap dien se doen. Van zulke leden heeft het sooialisme niets te waohteh. Ue nijvere burgery moet de keurbende worden van het socialistische leger. En ze moet dat uit plichtgevoel, uit overtuiging. Ik Weet byna zeker dat de ruim honderd belang stellenden, hier aanwexig, naar huis zuilen keeren, nu ja, misschien niet onvoldaan, maar dan toch ook niet overtuigd, dat 'l hun plicht ia, toe te tredoo tot een party, die vecht voor hun belangen. Langzamerhand moet de onverschilligheid wyken èn door don ernst der tydsorastandighedeu èn door beter iuzioht in zaken van algemeen belang zonder dadelijk persoonlyk voordeelf Is de onverschilligheid geweken, dan moet er nog een misverstand ui) den weg geruimd worden. Want dikwyls .hooft 't me toegeschenen, dat de burgery zich op een afstand vao ons houdt, omdat 4e de sooialistisoh"gekleurde partyen, de Volksparty incluis, aanziet voor geweldmakers en oproerlingen. In de dagbladen staan de socialisten en de maouen onschadelykc had gebracht. Deze 6 bleven leven en werden zelfs niet ziek de andere stierven. Ook enkele personen, die zich deden inenten en zich toen aan de cholera blootstelden, ondervonden geen nadeel. Kr rest nu oog sleohts eene proef neming iu een of ander centrum van hevige cholera. Indien daar de helft der bevolkiug werd ingeënd en niet stierf en de andere niet ingeente helft wel, dan zou dit een zeer afdoend bewijs zyn. Dr. Haff kine heeft reden om Ut gelooven, dat bij tot znlk eene proefneming in staat zal worden gesteld. Aan de Nederlander wordt nit Amsterdam ge schreven f Een meisje van mijn kennis, nog geen iS jaren oud en in dienst bij «en winkelier hier ter stede, moest elkeu Zaterdagavond, na het sluiten om II uur, deu winkel schooumiaken, waarmee het gewoonlijk half 2 in den nacht werd. Dan moest destnmperd nog naar hnis loopen. Zij is uit dien dienst genomen. Maar een andere van ongeveer deuzt-lfden leeftijd is in hare plaats gekomen. Met deze ia het thans weer van betzelfde laken een pak. Kont gij mij zeggeu, tot welken ambtenaar ik my moet wenden, opdat daaraan een eind worde gemaakt? Helaas, schrijft de Nederlander, «lat wy antwoorden mooton spaar u de moeite, het geval ter kennis te brengen van den inspecteur van den arbeid of van de politic; die kunnen er evenmiu eau eind aau maken als g|j of wy. Want zoodra het kinderen betreft boven 12 jaar, geldt de arbeidswet slechts voor fabrieken of werkplaatseu dat zyn, zooals art. 2 der wet zegt; «zoowel open als besloten ruimten, waarin voor eenig bedrijf pleegt gewerkt te worden aan hot vervaardigen, veranderen, her stellen, versieren, afwerken af op andere wijze tot verkoop of gebruik geschikt maken van voorwerpeu of stoffen, of waar in of voor eenig bedrijf voor werpen een daartoe strekkende bewerking plegon te ondergaan*. Een gowone winkel valt daar dus uiet onder. Het bedroevoude geval verdient intuischon geboek staafd te worden als één uit zooveel andere, teu bewijze dat, zelfs voor Wst betreft jeugdige personen, de grenzen d<ir wet te eng getrokkou zijn. Zooals men weet, ia het spelen in de Italiaansche staatsloterij, het «lotto*, zeer 'algemeen, en de Ita lianen hechten bijzonder aan getallen, die een zekere beteekenis hebben. In de jongste lotery hadden, zoo meldt het Ber. Tbl., een aantul menscheu hun geld gezet opde dtyfert 50 en 83 (het jubileums jaar en de leeftijd vao Paus Leo XIII). Toevallig kwamen beide oyfers uit, zoodat nu een groote som daarop door den staat moet worden betaald. (Het «lotto* bestaat uit 100 nummers, waarop men «ad libitum* zyn geld zetten kan het heeft eenige over eenkomst met de roulette). Iu vertehoidene steden van den Amerikaansohen 8ly»t New-York dus'leest men in het jongste num mer van Harper'» Weekly zal men dit vooijaar bij de verkieziugen zonder stembriefjes, machinaal, stemmen. De kiezer komt in een kamertje, waar aan de yzeren wanden knopjes zyn. met de namen van de verschillende oandidaten, en hy wijst, door te drukkeo op een van die knopjes, den oandidaat, dien hy kiezen wil, aan. Er zyn maatregelen geno- der Volksparty vaak met een zwarte kool geteekend en er wonlou allerlei stoutighodeb Aan hen verteld', die «de ware volksvrienden*, (ooals die krSnton- m'nboeren zich by voorkeur noemen, de haren te berge doen rjjzen. Gy die hun. vaderlijke verma ningen en waarsohuwingen leest, aenkt er natuuriyk niet aan, dat die hooreu ook kapitalisten zyn, die het volk gewooulyk wel flikflooien met mooie be loften, maar er geen haar op hun hoofd aan denken, om in de eerste honderd jaar die mooie beloften eens om te zetten in kloeke daden. U wil onze geestverwanten niet van alle schuld vrijpleiten. Er zyn sprekers die ongezouten taal voeren, maar die dan ook geprikkeld syu door bittere ervaringen. Er zyn journalisten, die een krassen toon aanslaan maar wier stem dan ook klonk als dio des roepehde in de woestyn, toen zo gewoon waren zich gerokt en gedost te presonteeren. Neem eens aan, dat ge een vrouw hebt van 't soort waarvan ik u straks een exemplaar te aansohouwen Neem aan, dat die vrouw niet alleen haar japons maar alle dingen die zo in handen krygt, verwaar loost ou bederft, terwyl ze uw verwyteu over haar spilzuobt van zich werpt, met 't praatje, dat al die diugen toch maar prullen waren, zoudt ge dan ten laatste niet eer.s opstuiven van woede, of in harde, ruwe woorden lucht geven aan uw verbittering^ Die vrouw ia 't kapitalisme; die dingen zyn de belangeu van 't volk. men, dat allea eerlyk toegaat en niemand meer dan éen stem op een carididaat kan uitbrengen. Men heeft te Lockport een. welgeslaagde proef genomen met die mauier van stemmen, welke, als zy ook nu voldoet, zeker wel spoedig meer toegepast zal worden, daar zy vele voordeden aanbiedt en o.a. bet tydrooveod stemmengetel overbodig maakt. Zooals men wellicht weten zal, zyn tegenwoordig Japan, en met name Chiua, do brandpunten der le pra of melaatschheid. In alle kustprovinciën van China woedt die vreeaelyke, afzichtelijke ziektede provincie Quantang, waarvan Cantons de hoofdstad is, telt minstens 10,000 mdaatschen, en in minder groote, maar toch altyd nog beduidende getallen zyo tij over het binnenland verspreid. Ue chiueescho Kegoering behandelt in hare besluiten de melaatsoh- beid als aanstekendzij verbiedt den lijders daaraan in de stede te komen. Ue volksgewoonte en bet volksbijgeloof echter zijn een tegenovergestelde mee ning toegedaan men laat practisch de leprozen tegen betaling van een kleine som iu de steden toe. Ue Kegeering gaat verder van de stelling uit, dat de lepra door overerving zich in zwakkeren vorm vertoont en eindelijk zóózeer afneemt, dat zij niet gevaarlyk meer is, mits zij niet door vermenging met gezond bloed weer wordt opgewekt. Een oude wet in China en Japan schreit voor t «Verschijnt in eene lot dusver daarvan vrij gebleven familie de melaatschheid, dau vervallen alle verlovin gen en huwelyksafspraken met leden dier familie vanzelf. Ue aangetasten mogen slechts huwen met personen van familiën, die eveneens sedert kort door de ziekte zijn aangetast. Ook dezer nakomelingen tot en met den vierden griad mogen niet auders dan onder elkander huweneerst de afstammelingen in deu vijfden graad worden weder als rein beschouwd en mogen huwelijken met gezonde personen aangaan. Ook hier intussohen treedt het volksgeloof belemme rend tusschen beide; hel volk gelooft namelijk, dat aangetaste vrouwen, die met gezonde inannen trouwen, kunnen genezen worden; ten gevolge daarvan wordt dikwyls practisch op de wet inbreuk gemaakt ea wordt derhalve volgens de officieele opvatting aan de melaatschheid nieuw voedsel gegeven. Uit Europa zyn in de laatste tien jaren feiten bekend geworden, die voor de opvatting der chineesch jspansohe wetgeving scbynen te pleiten. Toen men omstreeks 1880 te Londrn ovor de ontdekking der melaatschheid aldaar ontstelde, wist men niet dat er in ons werelddeel nog tal van personen zijn, die met een zwakken vorm van lepra behept zyn, en toch is het zoo. Iu Frankrijk, voornamelijk in het zuidwesten van Frankryk en ook in de Baskische Froviuciën (Spanje) kende men sinds lang een klasse van mrnscheu, die met den in Frankryk gebruikelykon naam van «ca- gots* worden aangeduid. Zy vervullen in deatreek waar zy leven, eene paria-rol (m. a. w. zij zijn buiten de Maatschappij gesloten). Zy wouou niet in de dorpen, maar, in afgezonderde plaatsen, die „chrestina* genaamd wordan. In 't departement der Beneden- Pyreneeën blijven zy nog hedeu ten dage gescheiden van de overige mouschheidman fluit (eveuals hier te lande de leprozen van een lazarus-klep moesten zyn voorzien, om hun nadering aan te kondigen), wanneer zy wn' de dorpen verschijnen, bespot hen, zoo zy zioh onder da bevolking willen mengen, en in plaatsen waar de bevolking ruw is, worden zy Gy kunt niet weten, wat «f omgaat in de wereld, zelfs de kleine wereld om u heen kent pe nog slechts ten halve. Maar er zyn volksmannen, die met soherpen blik allea waarnemen, wat er omgaat in staat en maat schappij. Ze sien fouten en gebreken in het staats bestuur, waar ze duizendmaal op wijzen zonder dat de regeering een viuger uitsteekt tot verbetering. Ze zien ergerlyke gewoonten en misbruiken in de maatschappij, die ze duizendmaal aan de kaak stel len, zonder dat zy, die geroepen zyn ter verbetering er hun gezicht naar omdraaien. Ze zien mensohen vermoorden in ongezonde fabrie ken, ze zieu kindereu zwoegen onder groote-mer.achen- werk, ze zien arbeiders behandelen als slaven en werkgevers optreden alt beulen, ze zien afgewerkte mannen en vrouwen omkomen van armoede en ge brek ala 't hart hun te hoog zit om 't genadebrood te eten in een armhuis ze ziqn groote m'nbtferen, die een paar maanden ministertje hebben gespeeld aftrekken met een pensioen van f 5000. Ze zien maar waarom u' nog meer ellende voot den geest gehaald en gezet in de* vergulde lijst der verkwistende weelde, daar ge toch, wel Dens iets ge hoord hebt van de arbeidorsenquête P Iemand die 't slechte dat hy opmerkt in de maat schappij graag verbeteren wil en zich daarvoor inspant, heeft aanspraak op waardeering, op medewerking.' Hordt vervolgd.) Zelfs mishandeld. In de kerk zitten zij in een af gezonderd gedeelte, en zij hebben hun eigeu wij wa terbak en komen meestal door een afzouderlyken ingang binnen. Den «cagot*, die het waagde zyn vinger iu deu algemeenen wij waterbak te steken, werd in vroegere dagen de hand afgehouwen, waarna n>rn die tegen kerkdeur spijkerde, zóo althans wordt door sommige geschiedsohryvers verhaald. Men wees huil de miudere bedrijven toe, en wanueer b. v. een «cagot* stoffen weefde, dau wilde do dorps bewoners die niet koopen. Men verdreef neu verder uit druk bezochte winkels, uit vleesohhouwerijrn enz. Die tijden zijn echter reeds lang voorbij, en wat de «cagots* nu nog in hun eigenaardige afgezonderde positie doet blijven, heeft geen andere oorzaak dan dat de zoon bij overlevering met steenen werpt, omdat ook zyn vader dnt heeft gedaan. Ir het bijzonder lijden de nog bestaande cagots aau niet pyolyko verzweringen, welke zeer langzaam het eerste vingerlid verwoesten. Men vindt er zoo in Bretagne, en dezelfde verschijnselen worden waar genomen by de zoogenaamde cagots iu het Zuid westeu van Frankrijk. Byna iu elke familie zijn personen met opmerkelijk ziekelijke, grauwo gelaatskleur, die reeds op jeugdigen leeftijd hun haren verliezen. Vandaar dan ook dat gezonde personen zich, als tegenstelling met de door lepru aangetasten, «de be haarde menscheu" noemen Oogenschyulijk komen de kinderen, uit de buwelykeu van aangetasten ge boren, gezond ter wereld, maar bij het groeien doen zich allengs deziekelyke verschijnselen voor. Het nitvalleo van de baren eu een vingerlijden zyn ou- miskenbarr teekeneu; de nagels verdikken zich, door dé minste oorzaak ontstaan nagelverzweringeii en, zooalt getegd, iu verloop vuu tijd rot het eerste vingerlid langzaam weg. Men ziet meisjes van 17 ^«ren, die eene pruik moeten dragen, eu krachtige jonge mnnnou, die wegens nagellijden menigen ar beid uiot kunnen verlichten. Vooral die b< ziglieden syn hun niet mogelijk, waarbij 'Ie handen dikwijls met water in aanraking komen, daar dit de vinger toppen op onaangename wyze prikkelt. Het licha melijk lyden, dat zy te verduren hebben, achynt echter in het algemeen zeer gering te zynhet is in elk geval veel beter te dragen dan het eigenaar dige van het maatschappelijk standpunt, dat zy in nemen. De leidendo geneeskundige kringen van Frankrijk zyn allen de moening toegedaan, dat de ziekte dezer oagqls en van bun Bretagner lotgunooten nit haar aar^f dezelfde is als de boosaardige, misvormende en verminkende lepra der middeleeuwen, van het tegen woordige Oost-Azie en van de Oceanische Eilanden. Men gelooft dat de bij heu nog nawerkende ver schijnselen kunnen worden uitgeroeid, mits de Staat er zich mede bemoeit en èr de lijders toe weet te krygen, hun kwaal niet meer als een niet af te wenden kwaad te beschouwen, maar voor hun ge zondheid een nauwlettende zorg te dragen. Dat zy onder elkauder huwen, spreekt bij do afzondering, waarin zy leven, vanzelf. Veel geslachten hebben zoodoende de wet gevolgd, welke Cüina en Japan bun aangetaste onderdanen voorschrijven, en bet is opmerkelyk, dat de verkregen resultaten, het steeds zwakker worden van den vorrp der ziokte, aan de verwachtingen dier wet volkomen beantwoorden. Eenige Italiaansche bladen geven eeg opgave van de bijdragen der verschillende landen aan den S(£ Pieterspenning. Deze zijn ala volgt: Frankrijk 1,126,600; Oostenryk 750,000; Engeland en Schotland 800,000; Ierland 9,000; Duilachlnnd 175,000; Italië 100,000; Argentinië en Uraguay 75,000; Mexico f 100,000; andere Amerikaan- scbe republieken 160,000; Spanje 90,000; Turkye 25,000; Brazilië 60, OOoJtelgië f 50,000 in het geheel dus 3,199,800. V Men berekent, dat de Paus ter gelegenheid van zyn bisschoppelijk jubilee aan geschenken ongeveer een waarde van ^4,500,000 gulden heeft ontvangen. Al do gelden* zyn door de kardinalen Misqjetelli •n Angeli in ontvangst genomen eu in afzonderlijke koffers gesloten, om bewaard te worden tot ovor hunne bestemming zal beslist worden. Omtrent de uitgaven, die gefpm zullen worden, wint do Paua gewoonlijk het oordeel in van de Ardiiialen De Ruegero, Apolloni en Alotsi Mosolla. Het grootste gedeelte deifMlden zal wel gegeven worden aan de congregatie-Ver propaganda, die in den laatste» tyd veel uitgavpn had ten gevolge an d« oprichting van uieuwe zendingschappen. Men verneemt omtrent die geschenken nog do Volgende bijzonderhedenDe Italiaansche pelgrims gaven niet minder dan 500,000 gulden. Do hertog van Norfolk roikte den Paus twee envelloppen over waarvan de eerste een chèquo van 5( 0,000 gulden bevatte, mot het byaohrift„Aan Siut-Pieter, huid» *aa de Engelsohe Katholieken,* en do andere eer. chèquo van 937,500 gulden, aangeboden door de gezamenlijke Eiigeiscbo pelgrims. De keizer van Oostenryk schonk 50,000 gulden eu de Ooatenryksche adel 300,000 gulden. Te Herlijn stond deze week een vrouw terecht wegens bedriegerijen, gepleegd door middel van hu welijksadvertenties. Zy bood haar bemiddeling aan •om aan trouwlustige heereu vrouweu met 20ü,000 ja 400,000 mark vermogen te bezorgen. Eeu achttal liet zich beet uemeu eu zond haar ieder eeu paar honderd mark voor onkosten en reizen, die zy niet volbracht. By haar aanhouding erkende zij geen rijke bruiden «in voorraad" te hebben; maar voor deu rechter verzekerde zij die wel degelyk te kennen, maar zich by eede tegenover de «voorname familiéu* te hebben verbonden geen namec te noemen. Ue rechter was Uardvoohtig genoeg dit niet te geioeveii en haar tot eeu jaar gevangenisstraf te veroordeelou. De wot op de liquidatie van de Panama-maat schappij is aaugenomeu. Verder kwamen aau do orde twee outwerpuu tot herziening der perswet. Nadat Robert Mitohel tegen elkeu aanslag op de vrijheid der pers hail geprotesteerd, besloot de Kamer met 274 tegeu 250 stemme» over te gaan tot behan- deling der artikelen. Art. 1 is aangenomen iu dec vorm, welken de Senuat er aan had gegeven. De onthullingen van de Figaro geven het Petit Journal de volgende beschouwingen iu de pen: «Uit deze outhullingen blykt nu, welke rol de drie staatslieden Floquet, Do Freycinet en Clemenceau hebben gespeeld; by deze drie behoort voortaau nog eeu vierde, de heer Ranc. „Meu begrypt nu hoe groot de verantwoordelijk heid dier heeren is, eu hoe uiterst belangrijk de ge- reebt/itting vuu 8 Maart zal zyn. „Men mag er zich te recht over verbazen dat deze vier getuigenverklaringen, welke reeds twee maanden geleden zyn afgelegd, geheim zyn gehouden, dut do ministers eu de justitie er zioh uiet uieer door ge- trofleu toonden eu dat zij hun geua aanleiding keubeu gegeven om tot eeu maatregel te besluiten welken de toestand uoodzakelyk maakte.* Gelijk Figaro reeds vóór de openbaarmaking dezer stukken bad medegedeeld, droogou zy iu het dossier geen doorloopend nummer, maar waren zy zóó ge nummerd, bu, ter ea qualor, dut het mogilyk was ze ongemerkt uit het dossior te lichteu. ZoouU reeds is medegedeeld, Jflykt uit hel telegram, door Hert den lOdeu Juli 1888 uit frraukrijk ge zonden, dat de pressie dobr bovenguuoeinde politieke personen uiet is uitgeoefend vóór, maar na de be slissing over de belangen dor Panama-inaatschuppy. De hoofden der EngeLcbe oppositie, lord Salis bury, de Hertog van Devonshire, Balfour on Cham berlain, zijn orereoiigekomoD om don grooteu veld tocht tegen Home-linie 16 Maart te openen met een moustermfeting ia Albert Hall. Daarop volgen groote meetings iu de voorpaamate sleden. Ife sprekers zyn reeds aangewezen. By voorbaat bad te Belfort reeds eene demon stratie plaats, waarbij de portretten vau Gladstone ei» 'Morley werden verbraud. yok werd op een vef- gaderiug met ^geestdrift een motie aangenomen waarin verklaard wordt, dat aan een Parlement te Dublin uiet zal worden, gehoorzaamd en geeu be lasting betaald. Vrijdag twee redevoeringen/ over de Belgisohe Grondwetsherziening, beide voor het stelsel-Graux, of iets daarop gelykeude, dat zooals men wet, over eenkomt met het stelsel-Tak en dat, in België door de gematigd liberalen wordt verdedigd'. Het alge meen stemrecht werd ook zeer speciaal bestreden door den heer Vanderkindere, wiens rede met al- gemecuu belangstelling werd aangeboord, terwyl de heer Anspach-Puissant begon met bloemen te strooien op bet graf van den oensus, 'die aan België nog zoo'n slechte wetgeving uiet gescboukei» had. Ook straalde in beide redevoeringen het oprecht verlaugeu door met de Regeonng tot overeenstemming te geraken. De verloviug van den 4l-jarigeu erfgroothertog Willem van Luxemburg met dsjï 1-jarige j^tbolieke prinses Msrie Anna vku Bragunza heeft bij de pro- testautsche bevolkiug vau Nassau groot opzien ge wekt. Mp» betreurt, dat bet huis vun Nassau, vroeger eeu bolwerk vAn het protesten time, hierdoor iu handen van de katholieken overgaat, die in Luxemburg de meorderheid hebben urn reeds sinds jaren aandrongen dat de loakomstige vorstin ka tholiek zou zyn. Zaterdagmiddag te twaalf uur had de plechtige installatie van den president Cleveland "plaats. Bij ilezs plechtigheid hield hij een rede, waarin hy wi-es op het hooge belang vau een goeden en vasten muntoiuloop. De Vereenigde Staten kunnen, ondanks hun na tionale kracht eu ryke hulpbronnen, de onverbidde lijke wetten, nau welke de finnuoiën eu de handel ouderworpen zyn, niet tarten. De presideot hoopt dat voorzichtige, maar afdoende wettelijke maatregelen goneziug zullen brengen. In afwachting van de tot staudkoming dier wetten zal de president alle hem ten dienste staande mid* delen aanwenden, om het krediot vau het land te handhaven en een flunncieele ramp af te wenden. Uit fle uitspraak der kiezers ten gunste van Cle veland blijkt, dal de bescherming om der wille van de bescherming veroordeeld ia. De uitgedrukte stemming van het volk ia dat zy van de Regeering persoonlijke, bijzondere en directe voordeelen wacht. De kiezers hebben het stelsel van premies en sub sidies var. staatswege afgekeurd, evenals de werking der syudicaten (trusts). Het werk van de herzieniug der tarieven moet met w'ysheid ter hand worden genomen, zonder zucht naar wraak. Onze roeping, zoo zeide Cleveland, is niet te straffen, maar begaan onreobt te herstellen. Alleen de noodzakelykheid inkomsten te verkry- gen tot instandhouding der Rogeering rechtvaardigt het hoffeu van belastingeu. De Voorzitter vuu den Raad der Gemeente GOUDA; Brengt ter openbaro kennis dat aau de Kiezers in deze Gemeente zyn toege zonden de oproepingsbrieven en stembiljetten tot het benoomen van eón Lid van deu Gemeenteraad ert dat wanneer eenig Kiezer zyn »t-mbriefje verloren heeft of er geen mocht hebben ontvangen, hy zioh tot bekoming daarvan ter PlaaUelyke Secretarie zal. kunnen vervoegen dat de inlevering der sterobriofjes zal aanvangen op deu 14n Maart aanstaande, des morgens ten negen on eindigen des namiddags ten vier ure; dat het stembriefje »chr{ftelyk ingevuld, door den Kiezer inperioon in de stembus moet gestoken worden; dat geen ander stembriefje dan dal, hetwelk van het tegel der Gemeente voorzien ia mag worden gebruikt; dat de in het briefje in té vullen persoon, duide lijk met naam en voornaam moet worden aangewezen dat het briefje niet onder teekmefmng zyu eu geene andere briefjeomvatten of daaraan opfottelyk zyn vastgehecht. GouiW, den 6 Maart 1893. Do Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZENDOORN. Heden overleed ons jongst» Zoontje, rnim 6 maanden oud. T. CREBA8. 8. C. CREBA8-— Kaon. Gouda6 Maart 1893. V De Heer en Mevrouw van GELDER— Boekkn bedanken hiermede allen die belang stelling toonden by de geboorte van hnnnen Zoon. Visites worden by voorkeur afgewacht op 14veii 15 Maart. in alle Binnen- en Buitenland acht Cou ranten, worden dadelyk opgezonden door het A d vertentie- Bureau van A. BRINKMAN en ZOON, te Gouda. tan ECHTE PATHIJH-ITALIANEN a 10 ct. Bjj de ondergetekenden ia de INTEE- KEN1.NU OPENGESTELD op de ME O WE JAAHOANG van het van het verhandelde in den Gbmrkntkraad avn Gouda.

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2