Bulteolandsch Overzicht. Viot schoolbezoek goed nobmen. De yver vooral laat niets te wenschea over. De deelneming, die dezen winter nog grooter bleek" dac den vorigeu, heeft dus voldoende bewezeu, dat de cui-sus voor volwassenen in eene behoefte voorziet. Het is daarom te hopen, dat den volgenden winter wederom de gelegenheid worde opengesteld, om hen, die de kennis missen van lezen en schrijven eene allereerste vereischte voor verdere ontwikkeling, daarin onderwijs to doen geven. Bij de verkiezing voor raadslid te Nieuwerkerk a/d IJsol zijn uitgebracht 125 stemmen. Gekozen de heer J. E. van Voortbuysen, burgemeester, met 78 stommen. Op deu candidaat der anti-revolutio nairen, den hoor J. van der Hom, waren 40 stera men uitgebracht. Staten-Generaal. 2« Kambb. Zitting van Woensdag 9 Maart 1893. Het voorstel van den heer Donuer om aan de gemoedsbezwaren van schutters, die Zondags niet wenschon op te komen voor dienstzaken, te gomoet te komen, is op niets uitgeloopen. Een amendement van den lieer Kielstra werd met 39 tegen 38 stem men aangenomen tegen dun zin des heeren Donner. Toch was het zeer rationeel. Er werd bij bepaald, dat sciiutterplichtigon bij iudienststolling de bevoegd heid zouden hebben een anderen dag dan Zondag aan te vragen voor oefeningen. Uit de houding van den heer Donner blijkt, dat het minder te doen was om bestaande grieven uit den weg te ruimen, dan staatsdwang uit te oefenen om te komen tot Zondags heiliging in den geest van doleerende en andere dergelijke gemeenten. Nu dat doel niet bereikt werd, liet de voorsteller de schutters met hun gemoeds bezwaren in deu steek. Do beraadslaging ovor de mailconlracten is aan- gevangen. Op Woensdag 8 Maart verschoen het te Monaco aangehouden klerkje L. van den Amsterdamschen be lasting-ontvanger Haeutjens, in gezelschap van zijn vriend D een gewezen stuurmansleerling, voor de vijfde kamer arrond.-rechtbank te Amsterdam, bei- deu tot verantwoording geroepen, de eerste wegens verduistering van 's lands penningen, waarvoor zijn gewezen patroon, de ontvanger verantwoordelijk is, en de tweede wegens heling. Dit klerkje was te gen een maand-loon van tien gulden aan het be lastingkantoor steeds naar genoegen werkzaam ge weest, en zag zich, nu en dan belast met het over brengen van zeer aanzienlijke geldsommen, naar het bureau van deu rijksbetaalmeester Lotsy, aan het Oost-Einde. Zoo ook op 8 November 1892. Eau kapitaal bedrag werd den knaap weder toevertrouwd, die, zwak vau karakter, bezweek voor de hem be vechtende verleiding, en op inblazing van zijn vriend D., den tweeden beklaagde, besloot hij, er met dezen eens vau door te gaan. Beide jongens, nadat de eerste een gedeelte dor contanton aan No. 2 had gegeven, de genoegens eeuer groote stad slechts bij imam kennende, daarbij slecht gekleed en gevoed, kochten fantasiepakjes, hoeden en laarzen, bezochten verschillende plaatsen van vermaak, aten, dronken en minden naar harte lust en lieten zich met oen rijtuig tot Haarlom bren gen waar zij plotseling verdwenen. Het rijtuig kwam zonder hen terug. In het buitenland werden zij beiden aangehouden en uitgeleverd. Ter terechtzitting werden een elftal getuigen ge hoord. Beide beklaagden bekenden alles, liet O. M. requireerde de schuldigverklaring der beide beklaag den, van den eerste aan verduistering, vau den tweede aan heling. De officier van justitie wees or met nadruk op, dat de tweede beklaagde eigenlijk als de intellectu ele dader moet wordeu boschouwd, waat op diens inblazing had L. de verduistoring gepleegd. Tegen beiden eischte hij eene gevangenisstraf van achttien maanden. Mr. Aug. Philips Jr., No. 1 als verdedi ger toegevoegd, stelde de kwade invloeden, die zijn cliënt tot deze duad hadden gebracht, in het licht. Van nature met een levendige verbeelding, las L. veel avontuurlijke jongensboeken, o.a.Aimard. Zijn droombeeld was steeds bet vrije Amerika. Daarbij stelde de verdediger de rechtbank in keunis met eeuige getuigschriften van vroegere ou derwijzers van zijn cliënt, welke gunstig luidden, doch ook wezen op zijn zwakte vau karakter. Hy verzocht ten slotte clementie. Mr. K. J. Abbriog Hingst, voor No. 2 als toege voegd verdediger optredende, pleitte tevens verzach- teude omstandigheden, eu drong mot het oog op den jeugdigen leeftijd van zijn cliënt op eene mindere straf aan. Uitspraak over achtdagen. Bij de stoomvaart-maatschappij „Zeeland" bestaat het plan, iu deu loop van deu autist. zomer met een barer stoomschepen een of meer tochten te orgauiseo- ren naar het Engelsche Kanaal. Ook zullen op bepaalde, vooruit te «nonceercn da gen speciale, zeer goedkoopu biljetten beschikbaar gesteld worden om per dagboot naar Engeland kt reizen en op die wijze het publiek in de gelegeuheid te stellen, voor zeer weing kosten Londen of andere dealen van Engeland le bezoeken. Een bezoek aun Noorwegen enz. staat oök op het progrummn. Deze tocht zou van Engeland uitgaan. Verleden week is te Batavia een Duitscho dokter aangekomen, de heer Balser, die thans in de Preanger vertoeft eu hot plan heeft gemaakt om een gezondheids etablissement op te richten op zee. Zijn ideaal is een schip dat voor niets anders dient dan dat en alleen vaart voor de gezondheid van de passugiers. Maar voorloopig heeft hij eene reis van vijf maanden georganiseerd met een Duitscho stoomboot van Breinen of Genua naar Colombo en Hongkong met oponthoud iu beide plaatsen en terug over Korfu naar Triëst. Java was niet iu het plan opgenomen, maar wanneer dr. Balser, die thans met zijne vrouw en één patient eene proefreis doet, met de Preanger zal hebben keuni8 gemuakt, zal hij misschien Gadok, Siudan- glaja en Garoet wel in de plnals stellen van Colombo eu Hongkong. De kosten zijn 7000 mark, waarvoor men alles beeft behalve wasclt, dranken or, medicijnen. De reis, v> aarbij men 62 -dagen op zee is, zou vooral teu goede moeten komen aan meuscheu met aanleg voor longtering, aau bloeiiarraeu, aan zenuwlijders, aan jicbtlyrior» en aau nog een paar soorten vau zieken. Het denkbeeld is niet onaardig, maar voor gezonde reizigers zal het misschien geraden zijn de booten te mijden* waarop dr. Balser met zijne patiënten zal varen. „Het is gebleken, dat het gebruik van postzegels, die reeds eenmaal gediend hebben, moer voorkomt dan' aanvankelijk werd vermoed. Uit deu aard der zaak kon dit misbruik hoofdzakelijk op kleine kan toren worden geconstateerd, doch daar het nu voor de haud ligt, dat b*t kwaad ernstige verhoudingen heeft aangenomen, is door de administratie der poste rijen een scherp toezicht aan alle kantoren hevolen." Dit bericht deed, weinige dagen geleden, de ronde in de pers, en bevat het waarheid, dan blijkt er uit, dat er nog steeds met gebruikte postzegels gefraudeerd wordt en de schatkist dus uog steeds schade lijdt. Hoeveel? I Ja, dat valt zelfs niet bij benudering te bepalenmen bedenke namelijk, dat de formulieren voor het beleggen van gelden in de postspaarbank, door middel van postzegels, eene uitmuntende gelegenheid aanbieden, om ze bij honderd- ja, duizendtallen aan den 'man te brengen. Nu meldt een correspondent van 't N. v. d. D. die het van don persoon in quaestie zelf vernam, het vol gende Verleden jaar wtrd den Minister van Waterstaat, Hundel eu Nijverheid, bij schrijven van den heer D. B. v. H ambtenaar bij de gevangenissen te 's-Hertogenbosch, bericht, dat de toen in gebruik zijnde postzegels zeer gemakkelijk van den stempelinkt ontdaan en als ongebruikte iu dienst kondeu gesteld worden. Geuoerade heer gal hot middel, zond den Miuister enkele door hem voor den dieifSt weer geschikt geranakte exemplaren en beantwoordde eveu welwillend een daarna ontvangen schrijven van Jen heer Hofstede, hoofddirecteur der posterijen, van 3 Sept. jl., dnt om nadero inlichtingen vroeg. Een feit is het dan ooit, dat weinige dagen jater andere postzegels iu omloop werden gebracht, doch evenzeer is hot een feit, dot de Regoeritig tot heden het uiet der mieite waardig keurde om deu heer v. H. ook zelfs maar een woord van dank te gunnen «oor deu toch niet onbolangrijken dienst door hein don lande bewezen. Na dien tijd hoorde deze van de zaak niets. Uit Louden schrijft men aan de Arnh. Ct.In een van die armoedige straatjes in het Zuidoosten van Londen, waar arbeiderswoningen en do z. g. oilshops elkander afwisselen, woont te midden vau Fransche bannelingen de bekende, wanneer men wil, do beruchte anarchiste Louise Michel. Daar was het, dat ik op eon regenachtigen, killen Febrimri-avond, in het jaar 1893, een interview met hi^pr had, dat wat het politieke ou theologische gedeelte beireft, in den regel van de moeningeu van het gros mijner lezers en ook vau mij zelf mag verschillen, op andere punten wederom zoo interessant blijkt te zijn, dat ik een kort resumé hiervan aan de A. C. niet mag outhouden. Waaraan de schuld ligt weet ik niet, maar toen ik door een sumonloop van omstandigheden gedwon gen werd de holdin van mijn onderwerp over het Panama-schandaal te interviewen, gevoelde ik mij wel zenuwachtig. Misschien was het wel do gedachte aan pol-au-feu ketels gevuld toet dynamiet of audere helsoho machines, die uw correspondent in stukken en brokken b. v. te Peckham Rye S. W. of te Seven Sisters zouden doen neerkomen of aan een stroom van schimpwoorden op den royalistischen interviewer, ja misschien kwam het wel hierdoor, dat zij de eerste dame of liever oude vrijster was, die uw correspon dent ooit het genoegen had te interviewen. Niet dat ik bang ben voor jongo noch öude dames, maar Wis en waarachtig, roept baas Holsma uit. Zeg jy nu zelf, moeder I is 't waar of is 't niet waar? Is 't onze schuld, dut we bij tijd en'wy ie geen brood iu huis hebben eu dat ik iu 't best van den tijd lig te luieren op den grond P Né, dat zeg ik niet! zucht moeder Holma. Maar een arbeider is niet vry iu z'u doen on laten, dat heb je nu zelf immers bij ondervinding. Jan mag wat onafhankelijker zijn dan vader, aU de heeren van zijn krant merken, dat hij socialist ie, da» jagen ze hora vveg en de klanten zullen 't vader wol in peperen. 't Zou me niets verwonderen, als vader er schade van had in z'n werk. Wel driedekkers, dat zou tooh godgeklaagd wezen, stuift baas Holsma op. Staat Jan bygeval onder mijn curateele? En zou je deuken, dat ze een vader laten bloeden voor 't goou ze op den zoon tegen hebben P Wis en zeker, maul Je hebt 't immers zelfbij ondervinding. Waarom mag je geen kwast zetten op mevrouw Schrielo's huisP En buitendien, wat geeft dat sociaüstengezwets ook. 't Geld blyft toch de god van de maatschappij, al praat je als pater Brugman. Laten we geen woorden meer verspillen, moeder We worden 't toch niet een, zegt Jan kalm, terwyl hy weer aan de tafel gaat zitten, 't Komende go- slacht heeft eeu audere levensbeschouwing dan 't gaande. Ik denk heel anders over de toekomst der maatschappij dan gij en nu zou ik wel met duizend woorden kunnen beredeneeren, dat mijn beschouwing de juiste is, gij stelt daar uw ongeloof tegenover. 't Socialisme moet z'n kracht zoeken bij 't jonge geslacht. Gy er. uws gelykeu, opgevoed in onderworpenheid aan de bezittende klassen, moeten in hun ouden doen blijven. Dat dunkt my pok, Jan. Wij zoeken vredig om 't eindje en als we dood zyn, dan hebben we toch nergeus meet weet van. Laten we nu maar naar bed gaan, 't is al elf uur. Jan laat z'n moeder gaarne 't laatste woord en zwijgt daarom. Baas Holsma legt z'u pijp op den schoorsteenmantel, kleedt zich uit en zoekt 't bed op, waar hij weldra in diepe rust ligt. Jan steekt een versohe sigaar op, om, terwyl z'n moeder de tboetafel opruimt, nog ceu paar trekjes te doen onder het bladeren in een pas ontvangen brochure over coöperatie in het bakkersbedrijf. Hij is zoo verdiept in z'n lectuur, dat hij niet merkt, hoe z'n moeder na e kopjes schoongemaakt te hebben, wachteud heen en weer drentelt. Kom Jan, lees dat boekjo morgen maar, zegt ze vriondolyk, ik wil graag naar bed, want morgen moet ik de eerste wezen. Jan onderwerpt zich gewillig aan den huisregel, dat moeder de lamp uitdooft. Ily ontkleedt zich inderhaast en weldra ligt 't kleine gezin in diepe rust. Den volgenden morgen tegen twaalven kwam de meid vau don burgemeester of baas Holsma dadelijk even by den burgemeester kon komen. Daar heb je 't lieve leven al, zeijnoeder Holsma ongerustje zult zien, dat 't verfwerk afgekoraman- deerd wordt. Als er nu zoo meteen ook maar geen bode van 't slot komt. Jan druaide z'n hoofd af, zonder te antwoorden. Baas Holsma schoot z'n duffel aan en ging, hoewel 't etenstijd was, onverwyld op weg. Bijna gelyktijdig met de meid stond hy op de stoep van het mooie huis des burgemeesters, dat hij niet ualateu kon nog even te monsteren omdat't zoo sjofol iu de verf stuk. O, ga maar eren iu 't kantoortje, zei de meid hem voorgaande door de gang en de deur van een klein vertrekje voor hem openend, dat tot kantoor ingericht was. Hij trad biDUcn met outdekt hoofd, z'n pet achter z'u rug tusschen de handen fromrne- leud. Maar or was niemand. Baas Holsma toefde een oogenblik bij do deur, waarna hij eeu paar stap pen voorwaaits deed en daar op-de-plaats-rust ging staan. Een klein mahoniehouten tafeltje, waarop eenige papieren en kranten verspreid lagen, stoud voor een vierkant raam zonder gordijn. Een breede leuningstoel stond er naa3t eu laugs deu wand ston den nog eeuige stoelen met gewouo rieten zittingen. ff ordt vMtolqd.) stel u eens voor, mijnheer de redacteur, wat er van de A. C. zou gekomen zijn, indien het bezook vau uw ondordauigen dienaar aan die vuurroode anar chiste met een (lown-up) zou zijn afgeloopeu. Doch ik hield mij taai, tenminste zoo dacht ik, toen ik het spoorwegstation binnenstapte en bijna vergeten had om de 5 pence, die ik ann het loket van mijn shilling sterling terbg ontvangen had, in mijn zak te doen Na lang zoeken eu na mij er eerst van overtuigd te hebben, dat geen detective mij in het oog had, die mij misschien later van omgang met de „vijanden des lands" zou kunnen betichten, bracht ik den klopper op het welbekende huis no. 39 streetS. E. iu beweging en spoedig daarna stond ik voor eene tamelijk jonge en bekoorlijke Fran<;aisc, die mij bij Louissssse zy sprak dit woord uit alsof het uit 10 lettergrepen bestond (denk erom, aanstaande anarchistische onderwijzers* iu-ht-Frarisch zou aanmelden. Ik trad binnen en nog voor ik den tijd had om even roud te zien, werd ik met een hcesch, gebroken „bonjour, bon jour; vi/e l'Anaroliie, vivo la Revolution door eeu van de „kameraden", geen anarchist, maar eene don kergrijze papegaai, begroet. Iu een spaarzaam verlicht vertrekje, waar een blind paard geen schade kan aanrichten, zat Louise in eeuu ouderwetschen leuningstoel mot verschoten zitting met een Eclair voor zioli. Eeu viorkaute tafel in het midden zag er slordig uit, ou wauneer zij ook hierin aau hare volgelingen eeu voorbeeld wilde geven, dan beklaHg ik nu reeds de workmetden of meiden-alleen uit den anarchistische»' Staat 1 Stoffige brieven, schrijfpapier en enveloppen lagen door elkander en worden bijna voor het oog on zichtbaar gemankt door bergen Fransche couranten van elke kleur eu richtingvan de monarchale Figaro tot het onlangs hier uitgegeven anarchisti sche vod le Tocsin. Een vette Angora-kat „pauvre animal" noemde zij h»ar herhaaldelijk vormde do top van don miuiatuurberg en had van uit haar verheven zitplaats een onbelemmerd gezicht op boter, suiker, verstrooid liggende appels en eou glas warme molk, dat voer poesje te heet schoen te zyn. In den hoek stoud eeu ledikant, waarin ik weinig of geen beddegoed kon bespeurenaan den wand hing de traditioneele zwarte mantel, die, op mijn woord, ook uiet uit een magazijn in Boud- stroet komt, doch waarmede men Louise altyd onder de Reform tne in Hydepark of in du Autonomie- club kan aantreffen en die, naar den suit te oordeelen, golyk (pauvre animal) de reis Parys-Caledoniö vice versa moet hebben medegerauakf. Boven deu schoorsteen hingen verscheidene portretten, waar onder die van hare grootouders, door' wie Louiso opgevoed werd zij is eeu natuurlijk kind alsmede dat van den berachten tijdens de Commuue gefusilleerden Feriéharen „besten kameraad", oumiddelijk in het ong vallen. Drie stoelen zonder leuning en een klein kastje vormden het geheele meubilairalleen een knuppend vuurtjewaarop haar potje stoud .te koken, gaf iets huiselijks aau dit geheel. Ik moet eerlijk bekennen, dat ik mij verlegen gevoeldehet tegenovergestelde was echter met mijne gastvrouw het geval. Zij ontving mij uiterst vriendelijk, noodigde my uit tot zitten en loodsto mjj tusschen de Scylla van de kat eu de Churybdis van het vroolijke vuurtje binnen een van bovenvermelde stoelen. Hare scherpe gelaatstrekken en schitterende oogen deden haar er, niettegenstaande haar gerimpeld voor hoofd en hRre 52 jaren, vry jeugdig uitzien, waartoe een frissche gezondo gelaatskleur in niet geringe mate bydroeg. Onmiddelyk kreeg ik der. indruk, dat ik met eene vrouw van bijzondere geestesgaven te doen had, die helaas tot b<*tere doeleinden hadden kun nen worden aangewend te meer omdat haar uitor- lyk 'weinig of niets van het bloeddorstige of wraak gierige draagt, doch meer naar het lijdende, pro- feetaohtige zweemt. Met eene zekeren takt en vaar digheid weet zy den toehoorder door haar gosprek te boeien, dat soms over de meest eenvoudige zaken handelt, maar waarbij zij nu cn dan eens hare biltere sarkasti8cbe pijlen op de inrichting van de tegen woordige maatschappij met razende woede afschiet. «Ge schijnt eene zekero liefde voor katten te hebben?" vroeg ik haar, toen zij haar Tabbie voort- dnreud aaide. „Ik bemin alle dieren, want die zijn niet zc<5 dom om zich te laten verdrukken, zooals b. v Doch ik wil geeno revolutionaire beginselen strooien 1 Ook over het Panama-schandaal „Pa na ma boom" noemt men het hier liet zij zich met bitterheid uit. Tooh ontveinsde zy het niet dal het vonnis, dat men le Grand Frau^ais opgelegd heeft, veel te zwaar is er. dat een nog veel, voel booger geplaatst persoon dan de Lesseps en Rouvier achter de schermen stond. Het zal voor velen niet moeilijk zijn om to gissen wien zij hiermede bedoeldevoorzichtigheidshalve moet ik echter den naam verzwijgen. Toen ons gesprok op Arton viel, kon zy een lach niet onderdrukken. Na in het kort den levonsloop van dien aarts zwendelaar in herinnering te hebben gebracht, dien zij beter onder den naam van Aarou koude cn die ook zelfs na tot hot Katholieke geloof te zyn overgegaan, voorfgegaau is een los leven te leiden, vroeg zij zich af, wat er werkelijk iu een godsdienst schuilde. Hare atheïstische gevoelens moet ik hier verzwijgen; in buar geheel gesprek toch noemt zij godsdienst uiet anders <lar. zotterny. „Handelen do belijders en dikwerf de voorgangers vau elke» gods dienst niet juist altijd iu lijnrechte tegehstelling met de beginselen, door zulk een godsdienst gepredikt", merkte zij op. Onmiddellijk hierop, viel ons ge sprek op het steeds toenemende nnti-semitisnie, dat door haar mot den naam van Don Quiohotiame be stempeld werd. Volgens haar toch is het geen ge loofshaat, het is broodnijd, eene sociale revolutie in het klein. „Ziet ge" zeide zy, „de hedendaagsche maatschappij wordt door niets uuders dan geld be- heerschtde Jodenvervolgingen zijn slechts periodieke verschijnselenmaar gelooft ge nog dat er zooveel dwazen zijn die, tenzij het egoïsme id het spel is, I-aan godsdienst eenige waarde hechten?" Andere punten van socialen, politieken en theologischen aard moet ik hier wederom voorbygaanteneinde de gevoelens van vele mijner lezers niet te kwetsen. In haar geloof iu eene op liundeu zijnde sociale revolutie is zy onwrikbaar, docli zij becht niet de minste waarde aun zulke dagen zooals deu lsten Mei. Van haar plan oni naar Chicago te gHuu, teneinde daar lezingen te houden, is zij teruggekomen, waut niet alleen wil zij zoo dicht mogelijk bij Parijs zijn, doch ook haur tijd is te ^eel beperkt. Behalve toch uls correspondent van verscheidene Fransche dagbladen, is zij op het oogenblik bezig niet het schrijven van twee boeken iu romanvormLe siècle rouge en La oonquêto du moiidc, werken, die op een voor haar eu hare par- tygeuooten geschikt oogenblik liet licht zullen zien. Hierbij wees zij my tevens op de socialistische richting ,in de hedendoagsebe, nicer in het bijzon der de Fransche liUoratuur, waarmede zij zeer vertrouwd scheen te zijn. Zij bezit geetie kenuis vuil vreemde talen, ja haar keuuis vau het Engelsch is zoo gering, dat ik my met haar in het Fransch moest onderhouden. Over de Engelschen en hun weldadigheidszin liet zy zich zeer gunstig tegenover mij uit eu haar verblijf te Londen, die reusachtige wert-ld school, zooals zy het noemde, bevalt haar uitstekend." „Eerst dan, wanoeer de dag der wrake en der hervofming corresp udent) zul zijn aan gebroken, zal zy z.eh by ham verbannen kameraden voegen en naar Parijs torugkeeren, om, zoo noodig, gelijk tijdeus du Commune in soldateupuk cn met het geweer in de hand, op do barrikaden in Pprijs op hare vijanden te vuren." Haar verblyf in ons land, voornamelijk te Amster dam en te 's-G raven huge, heeft de gun9tigsto indruk ken, zoowel wat volk als de pl latsgesteldheid betreft, bij haar achtergelaten. „Ik heb eerbied voor dit volk dut 80 jarou laug voor de vrijheid geworsteld heeft, met oliversaagden moed en volharding, den strijd te gen de zee heeft aangebonden en ten slotte de over- winniug behaald heeft. Want bovenul is het de kamp tegen de elementen, die een volk in mijne oogen groot raaukt", waren hare veelbeteekenende woorden, waarvan commeutaur overbodig zal wordem geacht. Maar uiettgenstaaude de revolutionaire gedachte die hierin verborgen lag, klopte mijn hart suellor van vreugde, mijn gevoel van vaderlandsliefde werd voor een oogenblik gestreeld door die woorden van eene vrouw, die, wanneer zy haar werkzame geest en hare schitterende talenten aan het w.elzijn der maatschappij zou hebben gewijd, als een tier grootste vrouwuu van do-19e eeuw zou mogon worden geboekstaafd. De Zuid-Hollandsche IJtvereeniging, te 's-Graven- hage, heeft de verschillende ysciubs iu deu omtrek uilgeuoodigd tot eene bijeenkomst ter bespreking vuu gemeenschappelijke belangen. Behulve het be stuur der genoemde vereenigiiigeu te Katwijk a/Byu Leidschendara, Loosduiuen, Naaldwijk, terwyl vóór Leiden de heer A. F. H. v. d. Stok tegenwoordig was. De voorzitter, de heer W. F. Margudant, wees er op, hoe samenwerking alleen zou kunnen leiden tot het vormuu van betere toestanden vdor de liefhebbers van 't ijsvermaak, hoe er op dit gebied in Zuid- Holland bepaald veel nuttigs viel te doen, waardoor de belangeu vau armeu eu gegoeden bevorderd kon den worden. Na breedvoerige bespreking werd vastgesteld 1°. dat het wenschelijk was do verschillende ijs- vereenigingen in Zuid-Holland te verbindeu tut een geheel, waarbij, zonder opoffering van de zelfstan digheid der doelen, die krachtige samenwerking zou ontstaan, die zou leiden tot het aanleggen van goede ijsbanen door de geheele provincie. 2». dat bovenal wenschelijk was een goede ge meenschap over ys tusschen de groote steden iu Zuid-Holland tot staud te brengen, hetgeen thans i veel te wonsohen overlaat. 's-Gravenhago is als middelpunt b.v. zeer gebrekkig verbonden met Leiden l Delft, Rotterdam, Vla&rdingen, Maassluis eu het Westland, terwyl bij goede organisatie flinke verkeer- wegen ovor ys tusschen deze plaatsen zijn tot stand j to brengen. De heer Van Duyvendyk, burgemeester i van Storapwijk, vestigde de aandacht op de wensche- i lijk beid van eene verbinding tussobon Den Haag en Leiden langs de Vliet en Het Haagscho Rak, welke waters door de vaartvbrbetorin^ tusschen Rijn en Sohie eene uitmuntende gelegenheid zullen aanbieden j voor 't aanleggen van ferme banen. De tegenwoordige banen liggen over de Scheuk, doch deze bieden veel 1 hindernissen. 3°. Door het zenden van circulaires en persoonlijke j werkzaamheid van belangstellenden zal krachtig ge werkt worden voor de oprichting van ysvereenigingen iu do plaatsen, die voor een vrij verkeer tusschen de groote plaatsen nog stoeds de zoo hinderlijke on bewerkte haanvakken hebben en wier modewerking om dat verkeer gewenscht wordt. De Zuid-Holland-' 8cho IJsvereniging zal zich daarom in verbinding stellen met goscbikjo persoueu te Delft, Voorburg, Wateringen, Poeldijk, Monster en Voorschoten, terwyl zij ook van gedachten zal wisselen met de ijsvertenigingen to Rotterdam, Vlaardingen en Maas sluis. 4°. Do hulp en steun der verschillende betrokken autoriteiten zal zoo mogelijk wordeu ingeroepen overal, waar voor den aanleg van goede hanen en het onderhouden van berijdbaar ijs belemmeringen on bezwaren uit deu weg geruimd moeten worden die zich door onverschilligheidbaldadigheid en eigenbelang in grooten getale opdoen. 5o. Op voorstel van de afgevaardigdon der ver- oeniging te Katwijk wordt bpsloten, dat er door elke ijsclub krachtig zal worden gewerkt voor op wekking tot aansluiting bij bestannde en oprichting van nieuwe vereenigingon, onder leiding van de Zuid-Hollandache, die tich heeft uitgebreid tot een bloeiond lichaam met bijna 3000 leden eumetzoo'n uitmuntend succes harer arbeid heoft verricht. In het najaar zal dan onder hare leiding eene alge- raeene vergadering worden gehouden, waarin over het nemen van verdere maatregelen voor den winter 189394 kun worden beraadslaagd. De voorzitter deolt nog mede, dat de Z.-Holland- scbo IJsvereniging een terreinkaart voor hare leden en die der aangesloten ysclubs zal beschikbaar stel len, die speciaal voor het ijsverkeer in Z.-Holland is vervaardigd en die bij genoegzamen afzet voor geringen prijs verkrijgbaar zal zyn. De uitgave zal echter eerst mogelyk wezen als de eerste oplage eenigszins bepaald en verzekerd is. Geen onverwachte bijzonderheden heoft het tweede Panama-proces aan het licht gebracht, dat gisteren begon. Wat in de eerste zittingeu getuigd werd, maakt De Lesseps niet zwarter, wel zwakker. Men ziet hoo uem geld nfgeporst is door Herz, De Reinaeh en Builmut; hoe hij, eenmaal toegevende, deze gevaar lijke lieden te vriend moest houden. Tenzij nog an dere bijzonderheden nan het licht komen, zal het zeer moeilijk valleu, te bewijzen dat Do Lesseps par lementsleden heeft omgekocht, die voornemens waren togen 'hot ontwerp voor de Panaraa-leeuing to stem men. Wel heeft hij aun De Reinaeh 375,000 frs. betaald, op dions verzekering, dnt hij vanwege den minister van financiën, Carnot, kwam en dat dit het eenige middel was om de wet ingediend te krijgen. Dit was bedrog van De Reinaeh, zooals indertijd is medegedeeld. De Lesseps geloofde het echter en spreekt zelfs nu nog van „een vertegenwoordiger van den minister". Over do millicenen, die De Roinach verder ontving, bevestigt het getuigenis van De Lesseps geheel de vroegere mededeelingen der iigaro, Ook wat dit blad over do tusschenkorast van De Freycinst, Clémenoeau en Floquet (met Arton) ver haalde, blijkt geheel juist. Zelfs over de aanneming van het ontwerp voor de Pauamaloening was ondef- handeld. Er is nog weer een voorstel ingediend voor de kiesrechtregeling in de Belgische grondwet, waarna de voorstellers zich vleien do formule te hebben ge vonden, waarbij rechter- en linkerzijde zich zouden kunnen aansluiten. De voorstellers zijn drie gematig de en drie vooruitstrevende liberalen, leden van den Senaat, die zich uitdrukkelijk hebben voorbehouden, voor het geval hun voorstel niet als grondslag eenor transactie aangenomen mocht wordon, elk voor zich weder zijne sympathie terug te brengen op het voor stel, vroeger hetzij door hen zeiven ingediend betzy door hen ondersteund. Het nieuwe voorstel bepaalt: „Art. 47. Do ledon der Kamer worden recht streeks gekozen door de burgers, die 25 jaar oud zijn, minstens ééu jaar verblijf houden in dezelfde ge-

Goudsche Courant | 1893 | | pagina 2